'rofKielholz gpiae van internationale Zelfs goede manieren bron van depressie 4 yGlaus fieidócSomcmt Scholten draagt CDA-VVD- coalitie warm hart toe Functies prins Weinig speelruimte voor kanselier Kohl Den Uyl wilde sfeer CDA-VVD nog slech ter maken INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 OCTOBER 1982 PAGINA 7 aarlijkse stijging Tjjlegegelden HAAG De collegegelden in het Wér beroeps en het wetenschappelijk on- irwijs zullen met ingang van het studie- '84-'85 worden aangepast aan de ont wikkeling van de lonen en prijzen (index ing). De ministerraad is gisteren tevens ikOord gegaan met een al eerder aange- gin'digde verhoging van de collegegelden. Jet collegegeld voor studenten op univer- jteiten en hogescholen gaat volgend stu- Jejaar naar 1026 gulden (is nu 750 gulden). Jkt h.b.o.-collegegeld stijgt van 650 naar gulden. De verhoging zal 40 miljoen ■ileveren. De indexering betekent dat de plllegegelden - gebaseerd op de loon- en mjsstijgingen van de afgelopen jaren - lift af het studiejaar '84-'85 jaarlijks met 3jf tot zes procent zullen stijgen. Schrikbarende stijging zelfdoding LEIDEN Het aantal zelfdodingen en pogingen daartoe neemt de laatste tijd schrikbarend toe. De oorzaak moet onder meer gezocht 'worden in de toenemende confrontatie met een uitzichtloze toekomst en het zich sterk uitbreidende maat schappelijke isolement. Dit verklaarde prof. dr. W. van Dijk van de afdeling psychiatrie van het Academisch Ziekenhuis in Groningen gisteren tijdens een symposium over zelfdoding en hulp bij zelfdoding in de Stadsgehoorzaal van Leiden. Uit een recent onderzoek is gebleken dat 14 op de 100.000 mensen boven de vijftien jaar in ons land een geslaagde poging tot zelfdoding doet. Daarbij is de verhouding van vrouw tot man ongeveer twee op één. Gisteren is ook bekend geworden dat een staats commissie wordt ingesteld die de overheid advies moet uitbrengen over het beleid inzake euthana sie en het verlenen van hulp bij zelfdoding. Drieduizend jaar bewoning rond Den Bosch DEN BOSCH Reeds meer dan drie duizend jaar geleden is er in de omge ving van Den Bosch, aan de oevers van de Maas, bewoning geweest. Tij dens onderzoekingen in een niéuwe wijk heeft de stadsarcheoloog drs. H. Janssen de bewoning kunnen aanto nen die stamt uit in ieder geval dui zend jaar voor Christus. Het waren bewoonde donken, hoge zandruggen, zoals er vele in Noord-Brabant langs de oevers van de rivieren zijn aange troffen. Bovendien werden tijdens deze opgravingen sporen aangetroffen van bewoning in de Ijzertijd en de Romeinse tijd. In 1185 werd in de na bijheid, eveneens op een iets hogere grond, Den Bosch gesticht. Meer inkomsten voor bibliotheken DEN HAAG De ministerraad is gis teren akkoord ge gaan met een wijzi ging van de contri butieregeling voor openbare bibliothe ken, die gemeente en provincie de mo gelijkheid geeft om gebruikers van achttien jaar en ou der meer te laten betalen per uitle ning. Jagers beschuldigd van slachting roofvogels UTRECHT De Vogelbe scherming stelt de Nederland se jagers verantwoordelijk voor de „slachting" die dit jaar onder roofvogels is aangericht. Bij de vogelbescherming zijn reeds 125 gevallen gemeld, van vergiftiging en neerschie ten van haviken en buizerds. Volgens de organisatie is het werkelijke aantal gedode havi ken en buizerds veel hoger. Met name in het oosten en zui den van Nederland zijn deze wettelijk beschermde roofvo gels op sommige plaatsen com pleet uitgeroeid. TEN;' ivor-|ïA om-ASEL Prof.Dr. Paul itba-lielholz (66), de arts die wer-j-ins Claus sinds gisteren kke"tider zijn hoede heeft, éldt internationaal als en expert op het gebied an de psychiatrie. Hij is lirecteur van de Psychia- eemrische Universiteitskli-- 'e^jiek te Basel, een insti- wagC4ut dat de laatste twintig dejar zich een wereldnaam irdigpeft verworven in de be- wa-^ndeling van depressies, oor-j-ugsverslaving en de gj^)ycho-somatische ziek- i dien*' (rote. snelrof. Kielholz werd in 1916 dagiboren in het Zwitserse Kö- vobigsfelden als zoon van een :hik-rts; Hij studeerde in Berlijn, laar-ireslau en Ziirich en kreeg atennn psychiatrische opleiding be-anaf 1944 aan dezelfde kli- ateniek in Basel, waar hij sinds Bijj)59 leiding aan geeft. Zijn pge-jetenschappelijk onderzoek n tepvat mede de resultaten van rslage moderne chemische genees middelen, die in de psychiatrie ebruikt worden, de zoge- aamde psycho-pharmaca. iten man van formaat", Professor Kielholz, de directeur van de Psychiatrische Universiteitskliniek in Basel. noemde hem gistermiddag één van de stafleden van de Basel- se universiteit. „Professor Kielholz is in binnen- en bui tenland erkend als een uitste kend psychiater niet alleen, maar ook en vooral als een persoonlijkheid. Daarbij komt bij, dat hij een innemend mens is, die de kunst verstaat om ook aan leken uit te leggen waar het om gaat. Hij komt dan ook de laatste jaren regel matig op de tv in programma's over drugs en alcoholbestrij- ding". Koningin druk met kabinets formatie DEN haag Volgens de Rijksvoorlichtings dienst is het niet waar schijnlijk dat koningin Be atrix nog dit weekeinde een bezoek zal brengen aan haar echtgenoot in Ba zel. RVD-directeur Van der Wiel wees erop dat de vorstin het erg druk heeft met de kabinetsformatie. Bovendien hebben konin gin en prins pas vrijdag ochtend afscheid van el kaar genomen. De woord voerder wilde overigens niet geheel uitsluiten dat zij zondag met één of meer van haar kinderen op en neer zou vliegen naar Ba sel. Een langdurig verblijf in deze stad is voor de ko ningin momenteel vrijwel onmogelijk, vanwege de kabinetsformatie. Depressies Het hoofdgebouw van de kliniek waar prins Claus gisteren is opgenomen. Professor Kielholz verklaarde onlangs in een interview, dat het aantal depressieve mensen in de samenleving gedurende de laatste 25 jaar aanzienlijk is toegenomen, en wel in het bij zonder in de zogenaamde be schaafde landen. Dit is inter nationaal wetenschappelijk vastgesteld. Ongeveer tien procent van de mensen die met lichamelijke klachten een arts bezoeken, zijn volgens hem in werkelijkheid depres sief. „Wij artsen zijn er werke lijk bang voor, dat we een tijd naderen, waarin de mensen weliswaar lichamelijk gezond zijn, maar op den duur alle- Vijfhonderd bedden Friedmatt heet het oude hoofdgebouw van de Psychia trische Universiteitskliniek te Basel. Het is een typisch ne- gentiende-eeuws gebouw, mas sief, met hoge ramen, waarom heen in de loop der tijden steeds meer is bijgebouwd aan paviljoens en dergelijke, die tezamen thans 500 patiënten kunnen herbergen. Het com plex ligt aan de uiterste noord rand van Basel, ingeklemd tussen een woonwijk en de Franse grens. De internationa le weg van Basel naar de luchthaven Basel Mühlhouse begint in de onmiddellijke om geving. De Baselse bevolking zal overigens niet in groten ge tale naar de kliniek komen om de koninklijke patiënt te zien, zo dat al mogelijk was. Een klein bericht in de krant wordt eraan gewijd, meer niet. Zoals een collega-journalist op merkte: „De mensen zijn er aan gewend dat bekende bui tenlandse patiënten hier wor den geholpen. Onze universi teitsklinieken hebben een goe de naam". FRED HOOGEZAND blij- zoul 1 1°" Blijkens een opgave van zijn secretariaat, lUN variëren de publieke __J functies die prins Claus uitoefent, van lid van de Raad van State tot lid van de Vereniging Het Reewild, van bui tengewoon adviseur jOntwikkelingssamen- werking tot Stoelbroe derschap van de Grote of Martinikerk te Does burg, van Raad van Ad vies voor de Ruimtelij ke Ordening (lid presi- !eer"dium) tot de Vereni- £.enging voor het Behoud kie' van Molens in Neder- •kanland (beschermheer), ach-van Hollandse Maat- 5 Ult schappij der Weten schappen (directeur) tot de Nederlandse Zeil- en Roeivereniging De Hoop (erelid), van het Concertgebouwor- Êerekest (beschermheer) ente ^t de carnavalsclub ac. Limburgse Kangaroes ...zlJn (erelid). In totaal om- 'j nu vat de lijst 38 openbare aten functies. „Als ik alle :rde" uitnodigingen voor een - dat erelidmaatschap of be- von" schèrmheerschap zou aannemen, zou ik het f alsjniet verder brengen 'tner dan het briefpapier", an"zei prins Claus vorig *tenjjaar naar aanleiding he,d van zijn benoeming tot ut te|beschermheer van Scouting Nederland. „Maar ik ben geen briefhoofd. Wanneer ik een dergelijke functie aanvaard, betekent het dat ik me moet kunnen vinden in de doelstel ling vari de organisa tie". AMSTERDAM Stress is dp grote ziekmaker van onze tijd. Bij veel mensen raakt het natuurlijk even wicht tussen geestelijke spanningen en de reactie daarop uit balans. Dan ontstaan niet alleen psy chische storingen, maar ook afwijkingen in het ze nuwstelsel en in de hor moonhuishouding. Het een hangt met het ander samen. De meeste medische leerboe ken geven voor 50 tot 80 pro cent van alle ziekten factoren aan, die met stress te maken hebben. Bekende voorbeelden op de lange lijst zijn hart- en vaatziekten, astma, maagzwe ren en gewrichtsontstekingen. Zelfs kanker wordt in dit ver band genoemd. Maar ook een toestand van depressiviteit, zo als die waarvoor prins Claus nu in Zwitserland een behan deling zal krijgen, is vaak te rug te voeren tot stress. Talrijk Depressies zijn tegenwoordig zo talrijk, dat ze in de psychia trische praktijk het meest voorkomende ziektebeeld vor men. Ze worden gekenmerkt door neerslachtigheid, somber heid en pessimisme. De patiënt verdraait de werkelijkheid en overdrijft allerlei problemen. Deze toestand gaat vaak ge paard met prikkelbaarheid, verveling, gebrek aan concen tratievermogen, geremdheid in denken en handelen, weg blijvende eetlust, slapeloosheid en een algehele slechte ge zondheid. De depressieve emo tie is beangstigend en neemt bezit van alle doen en denken. Handelingen worden ver traagd en lethargisch. Het le ven verliest alle glans. Relaties en vriendschappen hebben geen betekenis meer. Een deprimerend, niet onge vaarlijk ziektebeeld. Maar als het veroorzaakt wordt door stress, wat veroorzaakt die stress dan weer? De antwoor den in de vakliteratuur blijken uiterst complex. Het feit, dat prins Claus 38 functies in het openbare leven bekleedt, kan stress opgeleverd hebben, maar bijvoorbeeld evengoed het feit, dat het merendeel van die functies slechts uitere- functies bestaat. „Minder veeleisende banen veroorzaken meer depressivi teit dan lange werktijden, zware werkbelasting en zwaarwegende verantwoorde lijkheid", zo hebben onderzoe kingen uitgewezen. Er bestaat zelfs vervelings-stress. In dat licht bezien wordt de volgende ontdekking van belang: „Onze vrije uren bieden ons de gele genheid de gevolgen te ver lichten van de stress die wij in onze niet-vrije uren hebben opgedaan. Maar als de vrije tijd nu ook nog in een keurslijf wordt geperst, kan er een ge vaarlijk syndroom ontstaan". Veranderingen Andere onderzoekers hebben gevonden, dat het ziektepa troon van depressie direkt verband houdt met verande ringen in de leefsituatie, die zich snel en achter elkaar in een betrekkelijk korte periode voordoen. Als deze gebeurte nissen zich aaneenschakelen en als hun uitwerking cumula tief wordt, vinden langdurige, gevaarlijke stress-reacties plaats. Bij patiënten die een poging tot zelfmoord deden, is aangetoond dat zij de hoogste score hadden op het stuk van voorafgaande veranderingen in de levenssituatie. Noch hoe ven die veranderingen sensa tioneel of ingrijpend van aard te zijn. Zelfs gebeurtenissen, die de mensen beschouwen als nor male mijlpalen in hun levens loop - een nieuwe baan; ver huizing naar een andere woonplaats - kunnen vaak grote stress veroorzaken. Daarbij maakt het volgens deze wetenschappers nauwe lijks iets uit, of de betrokken veranderingen aangenaam dan wel onaangenaam van karak ter zijn. „Gebeurtenissen die als plezie rig gelden, roepen dezelfde neuro-fysiologische en bioche mische reacties op als negatie ve stress-veroorzakers. Positie ve levenservaringen kunnen op dezelfde manier als verve lende gebeurtenissen abnor maal langdurige stress-reacties tot gevolg hebben. Niet alle stress komt voort uit negatieve omstandigheden, al is dit een algemeen verbreid en hard nekkig misverstand". Gelijkmoedigheid Prins Claus staat naar buiten toe bekend om zijn gelijkmoe digheid, zijn goedgemutste on verstoorbaarheid. Hij dankt er voor een deel zijn indrukwek kende populariteit aan. Maar ook dat kan een tol eisen, zoals gebleken is uit onderzoek aan het beroemde Harvard-college in Engeland. Bepaalde studen ten daar vormden een toon beeld van aristocratische hof felijkheid en zelfbeheersing. Ze waren daarop getraind door hun achtergrond. In hun opvatting, ontleend aan een sterke familie- en culturele Professor Nijdam begeleidde prins Claus naar Basel NIJMEGEN De Nijmeegse hoogleraar in de psychiatrie prof. dr. S. Nijdam, heeft prins Claus gisterochtend naar de kliniek in Basel begeleid. De professor is gisteren weer naar huis teruggekeerd. Professor Nijdam, op wiens advies prins Claus in een Zwitserse kliniek is opgeno men, heeft onder vakgenoten een goede naam. Nijdam, die aan de Rijksuniversiteit Utrecht medicijnen studeerde, is sinds 1971 hoogleraar psy chiatrie aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Na zijn artsexamen (in 1951) specialiseerde Nijdam zich in Utrecht tot zenuwarts. Voor dat hij deze opleiding in 1958 voltooid had promoveerde hij (in 1956) aan deze Rijksuniver siteit op het proefschrift „Er varingen met moderne psy chofarmaca". Nijdam was van 1959 tot 1970 chef de clinique van de psychiatrische univer siteitskliniek in Utrecht. In 1963 en 1964 was hij waarne mend hoofd van deze kliniek. traditie, was beheerstheid - zelfs bij grote woede - de enig aanvaardbare reactie van een echte heer. „Ironisch genoeg", rapporteren de onderzoekers, „bleken juist deze goede ma nieren er de oorzaak van, dat zij leden onder meer ernstige en langdurige stress-reacties dan andere studenten die zich gewoon lieten gaan". Sindsdien is er een aanzienlij ke hoeveelheid bewijsmateri aal verzameld, waaruit blijkt, dat naar binnen gerichte emo ties langdurige, schadelijke stress veroorzaken. De hor- moonspiegel kan erdoor ontre geld raken. Zo brengen som mige deskundigen depressivi teit in verband met een tekort aan noradrenaline in het li chaam, een hormoon dat sa menhangt met agressieve ge voelens en dat daarom het agressie-hormoon wordt ge noemd. Aangezien stress het gevolg kan zijn van duizenden facto ren van psycho-sociale, door het milieu veroorzaakte of persoonlijke aard, die boven dien vaak in het onbewuste hun werk doen, is het een reusachtige opgave om de bron op te sporen. Daarover zijn alle deskundigen het eens. Die taak wordt nog ingewikkelder gemaakt door de neiging om bepaalde stress-volle gedrag spatronen te romantiseren vanwege het feit, dat ze in verband lijken te staan met succes in het leven, met bui tengewone prestaties, met een hoge plaats op de maatschap pelijke ladder. Wie probeert te begrijpen waarom prins Claus in de Zwitserse kliniek moest worden opgenomen, dient re kening te houden met dit soort overwegingen. NADAT het scenario in de afgelopen dagen tot in detail met de betrokkenen was doorgenomen, heeft de Westduitse Bondsdag gisteren met een krappe meerderheid CDU-leider Helmut Kohl aangewezen als de nieuwe bondskanselier. De CDU is er daardoor in geslaagd zich het vernederende deba cle te besparen van tien jaar geleden, toen zij eveneens pro beerde de sociaal-democraat Schmidt via een zogenaamde constructieve motie van wantrouwen uit het zadel te lichten. Die poging faalde toen doordat twee leden van de CDU tegen de eigen kandidaat stemden. In tegenstelling tot wat de koortsige en minutieuze voorbe reiding van de verkiezing van Kohl deed vermoeden, zijn de nieuwe coalitiepartners allerminst goed voorbereid op de machtsuitoefening in Bonn zelf. De macht is de christen-de mocratische CDU als het ware in de schoot geworpen door een in tweestrijd verkerende liberale FDP. Deze partij slaag de er niet een progressieve gehechtheid aan sociaal-democra tische idealen te verenigen met liberale, economische nuch terheid. De CDU heeft zich in de langdurige oppositie niet onderscheiden als een geloofwaardig alternatief voor de soci aal-democraten. Dit blijkt ook uit het haastig in elkaar getimmerde pro gramma dat de CDU en de FDP deze week naar buiten heb ben gebracht. Het accent lijkt meer te liggen op sanering van de overheidsfinanciën, die vooral de lagere inkomenstrek kers voor problemen zal stellen. Maar uit deze plannen blijkt geen echte breuk met het beleid van kanselier Schmidt. Ook ten aanzien van de controversiële plaatsing van kernwapens is de nieuwe coalitie in Bonn van plan het beleid van Schmidt in grote lijnen voort te zetten. De speelruimte van de CDU en de FDP is des te beperkter nu begin deze week bij de verkiezingen in de belangrijke deelstaat Hessen is ge bleken hoe betrekkelijk zwak hun aanhang is en hoe groot de verschillen van inzicht momenteel bij de kiezers zijn in de aanpak van de grote economische en defensieproblemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. Wil lem Scholten (55) geldt als vice-president van de Raad van State als een soort „onderkoning". In feite neemt hij 'voor de koningin, die bij wet for meel de voorzitter van dit adviescollege van de Kroon, het voorzitterschap van de Raad van State waar. Hij geldt tevens als een van de belangrijkste adviseurs van het staats hoofd. Mr. Scholten draagt een sa menwerkingsverband van CDA en VVD een warm hart toe. Hij was zelf lid van een dergelijke coalitie van 1978 tot 1980 toen hij in het kabinet- Van Agt-Wiegel de functie van minister van Defensie be kleedde. Dit kabinet benoem de hem in 1980 tot vice-presi dent van de Raad van State. Twee andere kandidaten voor deze post, de PvdA'er Van der Hoeven en de CDA'er Veringa werden toen gepasseerd. Dat viel destijds in PvdA-kring, waar Scholten nogal als be houdend geldt, verkeerd. Scholten is van 1963 tot 1971 lid van de Tweede Kamer ge weest voor de CHU. In het ka binet-Biesheuvel (een samen werkingsverband van de hui dige CDA-partijen, de VVD en DS'70) was hij staatssecretaris van Financiën. Na de val van dit kabinet keerde hij in de Tweede Kamer terug. Mr. Scholten werd geboren in Deventer en studeerde aan de belastingacademie in Rotter dam. Later deed hij zijn docto- raal-examen fiscaal recht in Amsterdam. Naast ervaren in het belastingrecht heeft hij mede door zijn ministerschap in het eerste kabinet-Van Agt de nodige kennis van de vre de- en veiligheidsproblemen (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De beweegredenen van VVD en PvdA om een liberale informateur te adviseren waren uiteraard geheel ver schillend. Bij de VVD bestond een huivering voor een CDA'er die in zijn eentje aan het formeren zou slaan. De kans dat zo iemand de weg naar een kabinet van CDA-PvdA nog open houdt zou dan blijven bestaan. De liberalen wensten in dit stadium louter en alleen een kabinet van CDA en VVD, eventueel aangevuld met D'66, onderzocht te zien. De beste garantie daarvoor zou een in formateur uit eigen kring zijn, die eerst en vooral het vertrou wen van de eigen partij genoot, zo redeneerde men. Voor de socialisten lagen de zaken anders. Uit politiek oogpunt hadden zij er baat bij de sfeer tussen CDA en VVD zo slecht mogelijk te maken, om een terugkeer tot de weg naar een PvdA-CDA-coalitie, dan wel een kabinet van PvdA en VVD te bespoedigen. Om die reden probeerde Den Uyl zo veel mogelijk in te spelen op anti-VVD-sentimenten in de CDA-fractie. Vooral het zelfverzekerd optreden van VVD-leider Nijpels had binnen het CDA veel ergernis gewekt. In deze strategie past het PvdA- advies een VVD-informateur te benoemen, te meer omdat in CDA-kringen nogal wat weerstand was gerezen tegen de eerste VVD-kandidaat voor deze functie, Hans Wiegel. Die weerstand was ook de belangrijkste reden waarom Hans Wiegel nog voordat de koningin alle adviezen had ontvangen, al liet weten niet beschikbaar te zijn als (co-)informateur. „Bij de vorming van een kabinet is vertrouwen en eensgezindheid over werkwijze en aanpak van het begin af aan noodzakelijk. Ik heb de stellige indruk dat het hieraan nu schort", luidde de verkla ring van Wiegel uit Leeuwarden. De liberalen zeggen „zeer tevreden" te zijn met de benoeming van Scholten, „omdat het gaat om een persoon waarvan een gro te mate van onafhankelijkheid mag worden verwacht", aldus Ed Nijpels. Hij merkt daarbij nog wel op dat Scholten „mede dank zij de VVD", die toen deel uitmaakte van het kabinet, vice-voor- zitter van de Raad van State heeft kunnen worden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7