Moskoe verontrust over afzetten Schmidt Italiaanse economie in het slop Documentaire toont macht wapenhandelaren ^binnenland/buitenland" Begin: Plan-Reagan is bedreiging voor onze toekomst Thea studeert techniek slaat aan bij de meisjes YS gaan gevechtsvliegtuigen in Japan stationeren LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 PAGINA 5 Jlfpnieuw topman van ïanco Ambrosiano lood aangetroffen IILAAN - Een tweede topman van begin vorige maand failliet ver- laafde Banco Ambrosiano is giste- >h waarschijnlijk door zelfmoord rigekomen, zo is uit goed ingelichte ■bn vernomen. plaatsvervangend algemeen di- tfteur Giuseppe della Cha zou zich- •M van de vierde etage van de bank aar beneden geworpen hebben. De ink heeft schulden van meer dan in miljard dollar. Ex-president Ro- »rto Calvi van de bank werd op 19 fini in Londen opgehangen gevon- £n in wat blijkens een onderzoek bor de Londense politie een geval m zelfmoord was. érvolg van de voorpagina) ONN - De regeringswis- eling in Bonn is in veel jqofdsteden met grote be- ingstelling gevolgd. De ranse radio onderbrak ;ljn uitzending na het be iend worden van het re- ultaat van de stemming de bondsdag. In Parijs nden functionarissen dat ij erop vertrouwen dat 'rankrijk en de West- )uitsland in nauw overleg ouden blijven samenwer- :en in de Europese Ge- nëenschap. e leiders van de Sovjet-Unie jn ernstig verontrust over ;t afzetten van Schmidt als indskanselier. Zij zijn bang at de nieuwe conservatieve gering van West-Duitsland :n fellere aanhanger van Washington zal zijn. Dat is gis- .pren in diplomatieke kringen n Moskou vernomen. In Was- lirtgton zei de woordvoerder an het Witte Huis dat presi- ent Reagan verwacht een yen hechte samenwerking aet bondskanselier Helmut lohl te zullen hebben als met ijn voorganger Schmidt. In Tsjechische soldaat loopt over naar West-Duitsland MUNCHEN Een 19-jari- ge soldaat van de Tsjechi sche grenstroepen is don derdag overgelopen naar West-Duitsland en heeft in Beieren politiek asiel aan gevraagd. Dit is gisteren door de Beierse politie be kend gemaakt. De soldaat was niet gewa pend. Reden voor zijn daad was ontevredenheid met de politieke en economische situatie in Tsjechoslowa- kije, zo deelde de politie Piloot Russisch toestel werkt mee aan onderzoek LUXEMBURG De gezagvoer der van het Russische vliegtuig, die gisteren was gearresteerd om dat hij medewerking weigerde aan het onderzoek van de Lu xemburgse autoriteiten, is na en kele uren weer in vrijheid ge steld. Ook de bewaking van de co-piloot in het ziekenhuis is op geheven. De twee mannen heb ben zich nu bereid verklaard de vragen van de justitie te beant woorden. Luxemburg heeft zes Sovjet-experts als waarnemers bij het onderzoek naar de toedracht van de vliegramp toegelaten. Poolse kerk vreest parlementszitting tijdens afwezigheid Glemp WARSCHAU De Poolse roomskatholieke kerk in Polen is ongerust dat in afwezigheid van haar primaat, kardinaal Glemp, een zeer belangrijke beslissing over de toekomst van het land genomen zal worden. Dit is gisteren in kerkelijke kringen in Polen vernomen. Het Poolse parlement buigt zich volgende week over een wetsontwerp inzake de nieuwe vakobonden. Volgende week begint Glemp ech ter aan een reis naar Rome, de VS en Canada. In kerkelijke kringen in Warschau meent men dat de Poolse autoriteiten met opzet de parle mentszitting laten samenvallen met Glemps verblijf in het buitenland. De afgezette bondskanselier'Schmidt (derde van rechts) en de ministers van zijn soci aal-democratische minderheidsregering houden hun ontslagbrieven in de hand, wan neer zij na de stemming in de Bondsdag door president Carstens worden ontvangen. persberichten en commenta ren in de Verenigde Staten werd opgemerkt dat Helmut Kohl ideologisch dichterbij de Amerikaanse regering staat dan de SPD. Fundamentele ring van Thatcher heeft de veranderingen in de buiten- nieuwe bondskanselier onmid- landse politiek werden on- dellijk na zijn verkiezing een waarschijnlijk geacht. gelukstelegram gestuurd. De Britse conservatieve rege- Thatcher drukte daarin haar hoop uit spoedig met Kohl van gedachten te kunnen wisselen. In de Britse media werd kri tiek geleverd op de manier waarop de regeringswisseling tot stand was gekomen. Het weekblad The Economist noemde de stemming over de constructieve motie van wan trouwen de „verkeerde weg". Diplomaten van de NAVO in brussel lieten weten, dat de linbkse stroming in de SPD, die tegen plaatsing van nieuwe kernwapens is, in toom kon worden gehouden toen de SPD regeringsverantwoorde lijkheid droeg. Nu de SPD in de oppositie is, achten de NAVÓ-diplomaten het moge lijk dat campagne tegen plaat sing van nieuwe kernwapens wordt opgevoerd. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken ont hield zich van commentaar, omdat het een binnenlandse aangelegeneheid in West- Duitsland betreft. De fracties van CDA en VVD hadden gis teren evenmin een commen taar. De fracties van de PVDA en D'66 daarentegen zeiden ongerust te zijn over de gevol gen voor de binnenlandse ver houdingen in West-Duitsland nu Helmut Kohl bondskanse lier is geworden. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het gaat slecht met de Italiaanse econo mie. „Zeer slecht", zegt premier Spadolini. „We zijn op de rand van de afgrond". Gisteren publi ceerde zijn regering de economische vooruitzich ten voor 1983, een soort miljoenennota dus. Normaal geeft zo'n „relazionc prèvisionale" een beeld van de situatie plus een aanwijzing van de wijze waarop de re gering de problemen wil oplossen. Maar dit keer is het an ders: na de diagnose geeft de regering twee, drie kuren aan en rent vervolgens hard weg. Het parlement mag het dit keer zelf allemaal uitzoeken. Een merkwaardige situatie, die elders in Europa niet zou worden getolereerd. Maar wel in Italië, omdat hier geen enkele oplossing een politieke meerderheid heeft en nie mand eigenlijk weet hoe het moet, behalve dan die onver mijdelijke economen,-industriëlen en vakbondsmensen, die alleen voor zichzelf kunnen spreken. Enkele gegegens om aan te geven hoe slecht Italië er bij ligt, economisch gezien: inflatie 17 procent, financieringste kort 14,3 procent, werkloosheid ruim 3 miljoen werkne mers, tekort op de betalingsbalans 26 miljard gulden. Het is zeer onduidelijk welke-maatregelen getroffen zullen worden om uit het economische dal te komen. Gezien de grote verdeeldheid binnen de regeringscoalitie van chris ten-democraten, republikeinen en socialisten ziet het er naar uit dat de Italiaanse economie bij gebrek aan een krachtig beleid het het komend jaar opnieuw met noodver banden zal moeten stellen. Maar het is overigens ook nooit de functie geweest van deze regering de economie op een duidelijke koers te zetten. Toen Spadolini in augustus aan trad was het duidelijk dat deze regering slechts tot taak had de economie van de bekende afgrond af te houden en het land voor te bereiden op nieuwe verkiezingen in het voorjaar van 1983. iL Amerikaanse mariniers, die deel uitmaken van de interna tionale vredes macht, namen gisteren na aan komst in Beiroet een duik in de Middellandse Zee. Op de ach tergrond een schip van de Amerikaanse zesde vloot. WASHINGTON De Is raëlische premier Begin heeft onlangs in een brief aan de Amerikaanse sena tor Allan Cranston het vredesvoorstel van presi dent Reagan bestempeld als „een uiteindelijke be dreiging voor onze kinde ren, onze toekomst, ons bestaan zelf". Begin schreef dat het plan- Reagan onmogelijk een basis zou kunnen zijn voor onderhandelingen. De brief werd gisteren voor het eerst gepubliceerd. In een interview in de Jerusa lem Post verweet de Israëli sche oud-minister van energie- zaken, Berman, Begin en zijn minister van defensie Sharon eigenmachtig optreden. Het zenden van Israëlsiche troepen naar West-Beiroet is nooit Irak wil spoedzitting Veiligheidsraad NICOSIA De Veiligheidsraad komt maandag bijeen in ver band met het gisteren door Iran gestarte offensief tegen Irak. Bagdad had om een spoedzitting van de V-raad gevraagd naar aanleiding van de Iraanse „bliksemaanval", waarbij een gebied van 150 vierkante kilometer werd bezet en een aantal strate gisch belangroijke heuvels werden heroverd. Het Iraanse offensief van gisteren was in Bagdad lang verwacht. Sinds de Iraanse aanval op de Iraakse havenstad Basra in juli was het betrekkelijk rustig gebleven aan het front. Met het nieuwe offensief beogen de ayatollahs in Teheran de val van de Iraaksé president Hoessein. door de Israëlische regering goedgekeurd, aldus Berman. Hij zei verder dat ministers wel steeds „tientallen militaire acties van het tweede en derde plan moesten goedkeuren". Volgens Berman stelden Begin en Sharon de ministersploeg meestal voor voldongen feiten. Het onderzoek van de Israëli sche staatscommissie naar de massamoord op Palestijnse burgers in Beiroet kan begin nen. Opperrechter Kahan heeft gisteren de leiding op zich genomen van de onder zoekscommissie. De militie van de Falangisten zou de dader van de aanslag op Bashir Gemayel hebben ge arresteerd. Dit meldde giste ren het Falangistische blad Al Amal. De Libanese regering heeft dit bericht echter niet bevestigd. De vermoedelijke dader zou de aanslag hebben uitgevoerd „namens een ande re man die in contact stond met buitenlandse kringen". Gieneke van Veenen aan de computer gestuurde freesbank: „Meisjes zijn bang voor techniek". 9? 99 ENSCHEDE Na Dolle Mina, Marie wordt Wijzer en Sarah je rok zakt af, is nu THea op het emancipa tiefront verschenen: „THea studeert techniek... en ze vindt het nog leuk ook!" Dat is de nieuwe slogan. De meisjes moeten hun drempelvrees voor de techniek overwinnen, vin den de drie TH's. Het is een activiteit van de af deling Studievoorlichting van de Technische Hogescholen in ons land. Gisteren en eergiste ren hebben zo'n 300 meisjes uit de 5e en 6e klassen van het VWO uit het hele land op de TH Twente kennis kunnen maken met de studiemogelijk heden in de techniek. Dat is een terrein dat zelfs anno 1982 nog voor 85 tot 90 procent aan jongens lijkt voor behouden. De TH's zijn dan ook typische mannengemeen schappen. Toch kiezen naar verhouding veel meer meisjes op de middelbare scholen voor het B-pakket, maar als het op verder studeren en werken in de techniek aankomt, laten ze het kennelijk uiteindelijk toch afweten. Eén van de organisatrices van de studievoorlichtingsdagen voor meisjes, Gieneke van Veenen, vertelt waarom er speciale studiekennismakings- dagen voor meisjes zijn geor ganiseerd. Voor jongens is deze activiteit nooit ontplooid. Bang voor techniek Gieneke: „Meisjes zijn bang voor techniek. Je merkt vaak dat ze er niet eens over pieke ren om hun loopbaan in de techniek te zoeken. En dat heeft niets te maken met het idee dat vrouwen geen gevoel voor of inzicht in techniek zouden hebben; allemaal flau wekul. Er zijn genoeg meisjes die op de middelbare school kiezen voor het B-pakket met wis kunde. Want als je tegenwoor dig geen wiskunde hebt, gren del je bij voorbaat al veel stu diemogelijkheden af, want zelfs in de zachte sector (maat schappijwetenschappen) heb je wiskunde nodig in verband met de statistiek. Gieneke van Veenen is vijfde- jaarsstudente aan de TH Twente. Zij studeert toegepaste wiskunde, toegespitst op eco nomie, automatisering en sy steem- en besturings-theorie. Geen techneute dus in de zin van sleutelen aan grote machi nes, maar meer een theoreti sche vakkeuze. Zij is lid van de emancipatiecommissie op de TH Twente, die nu twee jaar in Enschedé bestaat. De organisatie van de studie voorlichting aan meisjes is het werk van Gieneke en studie- genote Jeanette Veenekamp. Zij werden bij de voorberei dingen bijgestaan door de voorlichtingsdiensten van de TH's in het land, want hoewel de voorlichting in Enschedé wordt gegeven, maken ook de TH's van Delft en Eindhoven deel uit van het project. In volgende jaren zal de voorlich ting telkens op een andere ho geschool plaatshebben. Overweldigend Is de belangstelling groot? Gie neke: „Overweldigend. We hadden nooit gerekend op 500 meisjes. Aanvankelijk zou de voorlichting dan ook alleen donderdag en vrijdag zijn. De meisjes overnachten een nacht op de campus, maar vanwege de grote toeloop zijn er nu nog twee dagen vastgesteld, name lijk op 14 en 15 oktober. Ook dié dagen zijn practisch volge boekt". Waaruit bestaat het program ma? Gieneke: „Het program ma begint met een inleiding door een afgestudeerde vrouw en een vrouwelijke studente. Zij praten over weerstanden thuis, over hoe het is om een „mannenberoep" (vinden wij dus niet) in een mannenge meenschap uit te oefenen Over waaróm ze voor de tech niek kozen, èn over hun eigen ervaringen mét die techniek. Dan dus een nachtje slapen en de volgende dag werken in de practijk. Op werktuigbouw ligt een stel fietsen uit elkaar. Daarvan mogen de meisjes de achter en de vooras weer in elkaar zetten. Op natuurkunde staal een computergestuurde frees- bank. Daar kan een stukje freeswerk op gemaakt worden Maar daartoe moet eerst wél de computer geprogrammeerd worden en dat mogen de meis jes doen. Verder kunnen de meisjes hoogfrequent solderen met la- serapparatuur en op electro- techniek mogen ze een radio- ontvangertje in elkaar zetten Verder kan gewerkt worden aan een waterzuiveringspro ject, aan drijvende objecten van snelbeton en aan bruggen van papier. Alles technisch uitgevoerd en theoretisch on derbouwd". Extra leuk Jullie willen de techniek zeker extra-leuk maken voor meis jes. Is dat wel eerlijk? „Jawel, want ze krijgen ook de theorie achter de techniek. Het zal ze duidelijk worden, dat techniek niet alleen sleutelen is, maar ook veel reken- en tekenwerk. Voordeel is ook dat de meisjes die aan deze dagen meedoen, zich door de overweldigende belangstelling niet eenzaam te midden van een mannenmaat schappij hoeven te voelen. Ze merken nu, dat er meer meisjes zijn die belangstelling hebben voor een technische studierichting. Opvalt trou wens dat het hele land verte genwoordigd is, behalve Fries land en Groningen. Uit Lim burg daarentegen kwamen uit zonderlijk veel aanmeldin gen", aldus Gieneke van Vee nen. GE TOL WASHINGTON De Verenigde Staten hebben met Japan overeenstem ming bereikt óver het sta tioneren van Amerikaanse F-16 gevechtsvliegtuigen op de Japanse lucht machtbasis Misawa, in het noorden van Honshu, het grootste eiland van Japan. Met deze F-16's willen de VS tegenwicht bieden aan de toe genomen sterkte van de Sov jet-luchtmacht in het Verre Oosten, zo heeft het Pentagon meegedeeld. Op Misawa, 560 kilometer ten oosten van de Sovjet-Unie kunnen 50 F-16 toestellen worden gestatio neerd. De overeenkomst is ge sloten door de ministers van defensie van de twee landen, Caspar Weinberger en Soichi- ro Ito. Met deze overeenkomst willen de VS voorts tonen dat zij hun defensieverplichtingen in het Verre Oosten ernstig nemen, en het afschrikkings vermogen van de Japans-A merikaanse militaire samen werking versterken. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse lucht macht is er geen verandering in de Amerikaanse strategie opgetreden, maar is men wel meer belang gaan hechten aan het gebied van de Stille Oceaan. Misawa is uitgekozen vanwege de strategische lig ging en de gunstige uitbrei dingsmogelijkheden. [ILVERSUM Zo'n kreeduizend jaar geleden ing de mens zijn vijanden liet zwaarden, speren en iijl en boog te lijf. In de jeuwen nadien is het wa- lentuig voortdurend ge moderniseerd en verbe- Brd. Maar vooral na de Weede Wereldoorlog eeft de ontwikkeling van ieuwe wapens een onge- ende vlucht genomen. Ie bevinden ons nu in et tijdperk van de elek- ronische oorlogsvoering; een groot, wereldomvat tend schaakspel, waarin het voortbestaan van de wereld als koning fun geert en de rol van dame is weggelegd voor het zo geheten militair-indus trieel complex. Dit feno meen is onderwerp van het eerste deel van de do cumentaire „Onder de wapenen", die de VARA maandag 4 oktober op de televisie brengt. Het twee de deel, over de wapen handel met de Derde We reld, wordt op 1 novem ber uitgezonden. Het was in 1961 wijlen presi dent Eisenhower, die in zijn afscheidstoespraak waar schuwde voor de groeiende in vloed van de (Amerikaanse) wapenindustrie. „We mogen onze vrijheid en ons democra tisch handelen nooit in gevaar laten brengen door het ge wicht van het militair-indus trieel complex". Natuurlijk was Eisenhower geen pacifist. Tijdens zijn pre sidentschap beleefde de Koude Oorlog zijn hoogtepunt. Maar waar hij tegen waarschuwde was het wereldomvattende net van wapenfabrikanten, dat zonder publieke inmenging de politiek niet alleen beïnvloedt, maar zelf ook politiek maakt. Twintig jaar na Eisenhowers toespraak blijkt het nauwelijks mogelijk een goed beeld te vormen van de beangstigend grote macht van het militair- industrieel complex. De ma kers van „Onder de wapenen" hebben desondanks een poging in die richting gedaan. Zij be zochten grote wapenfabrikan ten, een militaire school en de Parijse luchtvaart- en wapen salon. Verder spraken zijn met talrijke militaren, politici, fa brikanten en wetenschappers. Hun verslag is verre van vol ledig, maar geeft voldoende stof om over na te denken. In de documentaire wordt veel aandacht besteed aan de zoge naamde militaire cultuur. Daarmee wordt gedoeld op het doordringen van de maat schappij met militaire gebrui ken en termen en het onop houdelijk benadrukken van het belang van nog meer en nog betere wapens. Jammer is alleen, dat de makers zich uit sluitend hebben gebaseerd op materiaal hierover, dat in het Westen voorhanden is. Van zelfsprekend was het voor hen onmogelijk om achter het Ijze ren Gordijn te filmen. Maar dat had geen redenen mogen zijn de situatie daar onbespro ken te laten. Het Oostblok, on der aanvoering van de Sovjet- Unie, is in wezen één groot militair-industrieel complex. Vrijwel nergens geniet de mi litaire cultuur meer aanzien dan in de Sovjet-Unie, om over de beïnvloeding van de bevolking van jongst af aan maar niet te spreken. De beelden in de documentai re maken nog eens duidelijk, dat bewapening en oorlog on derdeel zijn geworden van het dagelijks leven. Het is dan ook zonder enig cynisme dat de wapenfabrikanten die in de uitzending aan het woord ko men zeggen: „Het spreekt voor zich dat als er een mogelijk heid zou zijn voor vrede-in-de- wereld zonder wapens, wij voor die vrede zouden kiezen. Maar hoe afschuwelijk de oor log ook is. we moeten de wer kelijkheid onder ogen blijven zien. Hoe onze zaken gaan? Die lopen goed. Wij verkopen steeds meer en hopen die lijn voorlopig voort te kunnen zet- ten. De wapenhandel is een goede business. Voor ons ziet de toekomst er zeer zonnig uit". JOS TIMMERS De VARA zendt „Onder de wapenen" uit op maandag 4 oktober, van 20.35 tot 21.30 uur op Nederland 1. Aan beide delen van de documentaire is nog meegewerkt door Joop Willemsen en Hans ter Laag. twee van de vier IKON-jour- nalisten die in maart van dit laar in El Salvador werden vermoord.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5