„Als geluidstechnicus kun je een band maken of breken Zegge &sdirijve. 8* £eidóc Sowuvnt HARRY VAN DER SCHANS PROPT STADSGEHOORZAAL VANA VOND EN MAANDAG BARSTENVOL MUZIEK REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 PAGINA IBII Het programma van de Leidse Beatnacht" in de Stadsge- hoorzaal vanavond. 20.00—21.00 uur Video-show. 21.00—21.30 uur The Ox. 21.35—22.00 uur Runaways 22.00—23.00 uur Video en Hoel, Hoela show met The Polynesians. 01.20—01.25 uur Uitreiking winnaar (es) reis naar London. 01.25—02.10 uur Het Klein Orkest. 02.10—03.00 uur The Shoes. Het programma an de Nacht van Leiden maandag 4 okto- ber in de-Pieterskerk: 20.00—20.55 uur Big Band van Hans Dubbelaar. 20.55—21.10 uur The Hawaiian Entertainers. 21.10—21.50 uur Caraïbean Music Band „Combo Cor nellia". 21.50—22.05 uur The Hawaiian Entertainers. 22.05—22.45 uur The Dutch Swing College Band. 22.45—23.30 uur Dolly Dots. 23.30—23.45 uur The Hawaiian Entertainers. 23.45—00.30 uur Dutch Swing College Band. 00.30—00.35 uur Uitreiking winnaar(es) reis naar Pa rijs. 00.35—01.10 uur Anita Meyer. 01.10—02.00 uur Carnaval de Rio band „Tanga". Presentatie Will Luikinga. De toegangsprijs voor beide avonden bedraagt 15 gulden. LEIDEN De Stadsge hoorzaal staat vanavond weer bol van de muziek. Dan wordt voor de derde maal de „Leidse Beat nacht" gehouden, 's Maandags, als het ont zet van de Sleutelstad -weer uitbundig wordt herdacht, is er wederom een muziekspektakel. Ditmaal in de Pieters kerk als de eerste „Nacht van Leiden" wordt gelan ceerd. Iemand die het met beide evenementen druk heeft, naast natuur lijk organisator Henk van Leeuwen, is de man van de geluidsinstallatie Har ry van der Schans. Die installatie wordt kortweg P.A. genoemd, hetgeen staat voor Public Adress, in de letterlijke betekenis omroepinstallatie, maar tegenwoordig de bena ming voor geluidsinstal laties voor de versterking van popgroepen, maar ook big bands enz. Altijd staan de artiesten cen traal als er wordt opge treden, maar van degene die ervoor zorgt dat het ook klinkt, hoort men ei genlijk nooit iets. Toch kan de man van het ge luid een groep maken of breken. Harry van der Schans heeft van zijn hobby zijn beroep ge maakt. Hij is een geboren „techneut" die als kleine jongen al rommelde in oude radio's. Nu is hij een virtuoos met de soldeerbout en geen enkele „print" heeft nog ge heimen voor hem. Hij begon in een demostudio, waar op names van popgroepen wer den gemaakt. Daarna ging hij het geluid doen voor de, in die tijd bekende Haagse groep Finch. Hij kocht wat spullen om het geluid beter te laten klinken en toen begon het. Na Finch ging hij andere groepen doen en alle opbrengsten wer den direct weer gebruikt om meer en betere spullen voor de P.A. te kopen. Nu heeft Van der Schans een installatie met een vermogen van zo'n 10.000 Watt en een waarde van een paar ton en 4 man in dienst. Hij verzorgt het geluid voor vele bekende binnen landse en buitenlandse arties ten. Hij maakt ook tournee's door heel Europa, maar nog steeds kan het geluid voor hem perfecter. Al lijkt zijn in stallatie zo langzamerhand steeds meer op een mobiele studio, het einde is nog niet in zicht. Nog steeds heeft Van der Schans het gevoel het niet goed te doen. Bescheiden Harry van der Schans heeft geen kapsones gekregen. Iets wat vrij zeldzaam is in de we reld van de P.A-business. In zijn minieme Rotterdams „kantoor" van Schanssound Music Productions, een do mein van twee bij drie meter, is het een onoverzichtelijke bende met bergen snoeren, printjes, tijdschriften, electro- nicaboeken, rekeningen, fo to's, dia's, vakbladen, tele foonboeken, affiches van ar tiesten waarvan hij het geluid deed, een grote kaart van Eu ropa, uiteraard een soldeer bout, een oude buizenradio, een scoop en toongenerator, hier en daar slingert een mi crofoon en in een hoek staat achteloos op z'n kant een tien- kanaals Hill mengtafel, waar mee menig bandje al heel erg blij zou zijn. Op de schamele meter betreedbare vloer tus sen „sofa" en „werkbank" vindt men, ondanks de regel matige schoonmaakbeurten, hier en daar een klodder sol deer. Naast de oranje telefoon voor inkomende gesprekken en de grijze voor de uitgaan de, zit de twee meter vijf lan ge Harry tussen alles in, als een vis in het water. Vanuit dit hoofdkwartier worden de zaken geregeld, de contracten opgesteld en de tournee's doorgesproken. Dat söms da gen van 24 uur achtereen worden gemaakt, neemt hij maar op de koop toe. Het is tenslotte veel te leuk. Leidenaars hebben al kennis van Harry van der Schans kunnen nemen, want hij deed ook het optreden van Lee To wers in de Stadsgehoorzaal. Hij doet trouwens de hele tournee van de populaire zan ger. „Veel mensen denken al tijd dat alleen hardrockgroe- pen keihard versterkt wor den, maar zo'n Lee Towers met big band wordt ook met 10.000 Watt versterkt. Het is dus niet zo dat zoiets alleen voorbehouden is aan popgroe pen. Dat kunnen nog altijd, vooral oudere mensen, niet begrijpen", aldus Van der Schans. Behalve dit soort beschaafde muziek, doet Van der Schans ook punk- en hardrock groe pen. De tournee door Neder land met The Sex Pistols met Johnny Rotten en Sid Vi cious, deed Harry destijds bij voorbeeld ook. „Daar moesten we al na het eerste optreden de microfoonstandaards aan het podium vastschroeven, omdat ze anders gelijk het pu bliek in geschopt werden. Die Sid Vicious was toen al gek hoor, hij ging bijvoorbeeld met z'n rug in een kapot glas liggen rollen", zegt Harry. Acht uur Vanmorgen stond Van der Schans om acht uur op. Hij wilde om ongeveer elf uur in Leiden zijn. „We gingen maar wat eerder weg want die maf fe binnenstad zit altijd hele maal dicht. Bij de Stads(geen- )gehoorzaal, want die zaal klinkt niet, hebben we met vier, vijf man de boel dan uit geladen. Voor vanavond heb ik een P.A. van 3000 Watt en een 24-kanaalsmengtafel. Dat is meer dan zat voor die zaal. Het geluid wordt vierweg ak- tief op verschillende frequen- tiegebieden electronisch ge scheiden. Als alles staat hou den we aan het eind van de middag een soundcheck. Vaak gebeurt het dat zoiets uitloopt of dat de artiesten te laat komen voor het uitprobe ren van de installatie en dan schiet een behoorlijk hap eten er weer bij in. Het komt wel voor dat je op die manier een hele week op alleen maar broodjes hamburger leeft. Nou, die Leidse Beatnacht duurt tot drie uur in de nacht, dus met afbreken en vervoer ben je dan zo tegen zeven uur in de ochtend thuis. Een eers te dag van bijna 24 uur. Vaak komt het ook voor dat we de dag daarna ergens anders weer wat hebben, zodat we gelijk door kunnen gaan naar het volgende adres. Dan wordt een normale veertig urige werkweek in twee da gen gepropt. Alleen met zulke dagen wordt je een beetje rijk, want je hebt dan geen tijd om je geld uit te geven", zegt P.A. man Harry van der Schans. Hij is pas 28 jaar en zijn af mattende loopbaan heeft niet echt opzichtige sporen nagela ten. Hij is er het type niet naar om stress ofzo te krijgen. Daar is hij waarschijnlijk te lang voor. Ook de stroomsto ten, die ook hij als iedere „techneut" wel eens aan den lijve heeft ondervonden, heb ben hem niet tegen kunnen houden om een volgende keer weer een meterkast te slopen, als er niet genoeg spanning is. Nee, dat alles hoort erbij. Geen slaap, geen eten en zo nu en dan een oplawaai. Het vervelendste vooruitzicht van de Leidse Beatnacht van avond, vindt Harry wel het feit dat hij een „blikken gat" krijgt omdat hij van acht tot drie uur 's nachts op een hou ten krukje moet zitten. SYLVIA VAN LEEUWEN <s^|==| Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor de handige 4-kleurenbalpen. Noteer m.i.vals nieuwe abonnee I van de Leidse Courant NaamI AdresI Postcode/Plaats -Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een vierkleurenbalpen naar: Naam_ Adres Postcode/Plaats_ 'Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Vanzelfsprekend werd in het Leiden van 1912 ook 3 okto ber gevierd. De hoge hoeden waren niet van de lucht, maar de verdere „aankle ding" was even anders dan vandaag; de bedoeling, even wel. was dezelfde. Het „Geïl lustreerd Zondagsblad" moest er al was het bijna twee weken later leuke dingen van laten zien. Zo lezen we: „Leiden's Ontzet wordt in de Sleutelstad elk jaar met nieu wen moed en onverzwakt enthousiasme nog altijd ge vierd. En de haring- en brooduitdeeling aan behoefti ge vrouwen is wel een van de meest karakteristieke nummers van deze feestvie ring!" De „behoeftige vrou wen van '82": ze lusten er nog steeds pap van. Onze grootouders aan het be gin van deze eeuw hebben waarlijk veel te stellen gehad met stil menselijk leed. Ze hadden ook een open oog voor zwakheden, voor sociaal onrecht. Wat de bonden van daag doen, trachtten de be- wogenen in de decennia rond de eeuwwisseling te bereiken met veel ontroerende verha len in het weekeinde. Het aangelengde dagblad had een uitgebreide lezerskring, na dat de kinderen op zaterdag avond in de teil waren ge stopt. Zo werd ook de alcohol in veel sappelende gezin nen een Koning Klant aan huis met drukinkt op ma trijzen bestreden. Al kon er nu en dan ook wel een kwinkslag vanaf. Zoals de volgende grap, die stamt uit een land waar men nog altijd chronisch aan de groene fles is: Ierland, het groene Eire zeg maar. „Een geestelijke op een Iers dorpje ontmoette een van zijn parochianen, een boer, die bekend stond als een duchtig liefhebber van honden en i brandewijn. (Men liet het dubieuze steeds duidelijk uitkomen, T.P.). Terwijl ze samen een eindje opwan delden, bewonderde de gees telijke de twee honden die de boer natuurlijk bij zich had, en met de bedoeling den man een lesje te geven, zei hij: „Zeg Patrick, heb je wel eens gehoord dat een jonge hond ophoudt te groeien als je hem brandewijn geeft?" „Zeker heb ik dat wel eens gehoord", antwoordde de boer, „en ik heb het geprobeerd ook". „Zoo, en hoe liep dat af?", vroeg de geestelijke weer. „Heel slecht. De hond is spoedig daarna gestorven!,, „Zoo Patrick, zoo" (het was een tijdvak waarin ze achter elkaar zoo zeiden), sprak de geestelijke nu heel ernstig; „Zoo dan, en was dat nu geen les voor je waar je heel wat voordeel uit kon trekken?" „Stellig, zeker wel", ant woordde de Ier onverstoor baar; „ik heb er ook heel wat uit geleerd, en sinds dien dag heb ik mijn honden geen druppel brandewijn meer ge geven!" Sapienti sat; geestelijke af, en Patrick „zoo" weer op weg naar het beoefenen van zijn voornaamste ondeugd. Maar geen Zondagsblad dat ooit iets verhaalde van geestelij ken die net zo Iers waren als Patrick. Trouwens, dat kan ook niet als op dezelfde pagi na een grote foto staat van de Weense Votiefkerk: gewijd onderwerp tijdens het Eucha ristisch Congres in dat jaar 1912. Toch vreemde tijden hoor, toen. In de moppen komen steeds adellijke lieden voor en steevast bezitten ze geen rooie duit. Dat is in onze da gen wel even anders. Er zijn weliswaar veel minder ede- lingen dan vroeger, maar de baronnen en graven die er nog zijn, betalen keurig op tijd hun rekeningen. Dat wordt ook koninklijk geho noreerd als ze opstappen uit hun hoge betrekking; zoals ten onzent Johannes Baron van Knobelsdorff, die als hoogheemraadsgraaf met pensioen aan de onvermijde lijke dijk werd gezet, met een onderscheiding, in overeen stemming met zijn niveau: het ridderschap in de Orde van de (klauwende) Neder landse Leeuw. Een gedistin geerd dijkgraaf die anderen laat (be)malen. Nee, dan de baron van het Geïllustreerd Zondagsblad. Die zong het oude liedje van de adel aan lager wal. Op zo'n adres_, vervoegde zich wederom een „schuldeischer", die door de huisknecht (dat wel natuur lijk) werd opengedaan. „Schuldeischer: „Hebt u den baron gezegd dat ik van de week al voor de zesde maal" hier ben?" Huisknecht: „Neen, over de bezoeken der schuldeischers rapporteer^ ik maar eens per kwartaal!" Een vreemde maatschappij, zo rond 1912, vind ik. Neem nou dat „uitje" over „Een voorbeeldig gezin": „Mama (beneden aan de trap): Erna, Erna (dat is een voornaam, dus je kunt het niet vergelij ken met ervoor, ervoor, T.P.), opstaan! Denk eens aar.: ik ben al gekapt, Mimi heeft zich al twee uren ge traind in het snelrijden, je goede vader heeft de heele wasch al opgehangen en jij- ligt nog in bed. Schaam je wat!" Johan de Raadselredacteur, tenslotte, was weer eens met, het verkeerde been uit bed gestapt. Hoogst onbetamelijk zou het zijn geweest, als hij dat gedaan had met de ver keerde Deen. Alhoewel, ik haalde iets kribbigs uit zijn onderhoud met de Besté Vriendjes en Vriendinnetjes, die onverminderd met U werden aangesproken. Al za-~ ten ze nog op de bewaar school. Hij laat de stumperds' „een stuk kaars opeten": „Zou een mijner lezertjës hiertoe in staat zijn? Ik geloof van niet en ik wil u dan ook niet leeren hoe ge dat doeri moet, maar wat ge doen moet, om anderen in den waan te brengen, alsof ge een kaars opeet. Dit is een heel eenvoudig kunstje". En dan vertelt Johan iets waar een amandel aan te pas komt. Enfin, niemand stikt erin, want het was helemaal geen echte kaars natuurlijk. Jo han, Johan, toch was je „er gens" een fidele vent. i^TB Onder redactie van Ton Pieters.. VIER KRANIGE LANGEr RAARSCHE JONGELUI; „De gebroeders Cornelis en Ge rard Vermeulen, en Cornelis en Johan van der Hoorn, die gedurende vijf opeenvolgen de jaren per fiets de bede-- vaart naar Kevelaer maak ten; dit jaar tegelijk met Rijnlandsche processie". TILBURGSCH VERKENNERSKORPS ..PRINS HENDRIK" {waarover toen nog geen kwaad): „Op een fietstochtje naar Stratum, bij Eindhoven, alwaar het korps geïnspecteerd werd door den WelEd. Gestr. Heer Generaal Putman-Cramer". Het leek wel een stel „Natalse anti-Boeren", en wat dat jongetje op de voorgrond en met een sombrero op ermee te ma ken had is me ook niet duidelijk. 3 OCTOBER: „De 350 deel nemers aan den elf-dorpen- rit om Leiden, een van de aardige nummers van het' feestprogram, verlaten het terrein der Zeevaartschool om den rit te beginnen". HET 3 OCTOBERFEEST TE LEIDEN; De behoeftige vrou wen hadden hun portie bin nen. Bedeelde vrouw met witte schort, rechts, draagt mandje waaruit twee ha ringstaarten steken. Die beesten schoonmaken ho maar. En de rest maar gin negappen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4