Leiderdorp bouwt tweede ■generatie zonnewoning Nieuwe Rubberen Robbie: J tochniet-tan?" Commissaris Vrolijk i opent Rembrandt SG -.EIDEN/REGIOLEIDSE COURANTZATERDAG 2 OKTOBER 1982 PAGINA 3 Weinig evenwichtig concert van Leidse Cantorij Voorschoten verhoogt belastingen met 4 sSWARME LUCHT DOOR SPOUW EN KRUIPRUIMTE LEIDEN Het verschij- nen van de vierde langs peelplaat van het Leidse fenomeen Rubberen Robbie kan niet zonder slag of stoot passeren. Vandaar dat deze week .het illustere etablisse ment in de St. Aagten- steeg „De hut van Ome Henne" huisvesting bood aan de zogenaamde doopplechtigheid. Voor de goede orde in het kort een verklaring van het fenomeen Rubberen Robbie. Een aantal jaren geleden za ten vijf ex-Catapult leden aan de stamtafel in de Hut van Ome Hennie en daar borrelde zowel letterlijk als figuurlijk het idee op om een muziekgroepje te formeren, dat zich louter en alleen van het Leidse dialect zou bedie nen. Het vijftal Geertjan Hessing, Erwin van Prehn, Kees Bergman, Elmer Veer- hoff en Aart Mol dacht een wijle na en kwam met de naam Rubberen Robbie (ont leent aan de Belgische pop zanger Plastic Bertrand, plas- tieke Bertje) op de proppen. Rubberen Robbie's avontuur begon dus als een grap. Maar het werd een grap die uit de hand liep en plotsklaps ont aardde in een serieuze aange legenheid. Mede dankzij de televisiepiraten in de Leidse regio en wat aardige promo tiefilmpjes ontstond er een hevige belangstelling voor de Leidse muzikale topper, een belangstelling die in korte tijd als een sneeuwbal over Nederland rolde. Met de single „De Nederlandse ster- re strale overal" werd pijl snel de eerste plek op de va derlandse hitparade gehaald. Sindsdien werd het wel wat minder, maar de belangstel ling bleef groot. De twee vol gende singles behaalden bei de een notering bij de eerste tien en recentelijk scoorde „Ik ben met Katootje naar de voddenboer geweest" nog een elfde notering. Deze week al weer de vierde elpee, die de simpele titel Nummer 4 draagt met als subtitel in onvervalst Leids „Ja toch, niet-tan?". De eers te exemplaren vari die nieu we langspeler werden in het bijzijn van onder meer Wil lem van Kooten alias Joost den Draaier en de popgroep Fantasique uitgereikt door TROS-deèjee Hugo van Gel- deren. Dit omdat Van Gelde ren zich al geruime tijd ont popte als Robbie-fan en de platen van het Leidse vijftal steevast de ether instuurt. Op de langspeler prijkt uiteraard het bezoek van Katootje, maar ook de nieuwe single die dezer dagen is uitge bracht met de veelzeggende titel „Nee, je moet op vakan tie gaan". Evenals andere an dere produkties is de elpee vervaardigd in de studio's van Cat Music in Hazerswou- de. Behalve de gepresenteerde elpee van Rubberen Robbie werd ook de eerste videopro ductie van de ex-Catapult le den gepresenteerd. Het gaat om een drie kwartier duren de videoband, met daarop tal van sketches en liedjes, die binnenkort in alle winkels te huur en te koop zal zijn. Hugo van Gelderen temidden van de leden van Rubberen Robbie. Als dank voor de presentatie van de nieuwste elpee ontving de populaire deejee van de Leidenaars een gouden singeltje. Geen legale uitzending van HaaJNederland III rond 3 oktober 6.02 i lelteri LEIDEN De televisie-piraat Nederland III krijgt geen - kans om legaal van de Leidse kabel gebruik te maken. Ne- ?J'^'•höerland III had van de festiviteiten rond 3 oktober opna- 9 laats men wülen maken en die opnamen na afloop van de regu- mlddq liere uitzendingen van maandagavond via de kabel op de buis willen brengen. Nederland III klopte deze week te vergeefs bij de gemeente aan. Volgens de gemeente is het aoltijd onmogelijk om binnen een paar dagen een dergelijk uit- grohdi zending te verzorgen. „Het ministerie van CRM moet daar r Hèiitoestemming voor geven en dat gaat niet zo maar. Daar jllsseriigaan weken overheen", zegt een woordvoerder van de ge- 1k*7'j meente. Nederland III is teleurgesteld over de „weigering 30 ovfrvan de gemeente om mee te werken". „Toen het om ver- orzicty kiezingen ging, kon het wel binnen een paar dagen gere- elseïfljgeld worden en nu is het opeens onmogelijk", zegt een me- deruj dewerker van Nederland III. „Met de voorbereidingen van smeë'n ver-kiezingsuitzendingen zijn we zeker een maand van Klas'site voren begonnen", antwoordt de gemeente. Burgemeester de boot in LEIDEN Ook Burgemeester C. Goekoop zal 3 oktober niet ongemerkt laten passeren. Goekoop maakt deel uit van een ploeg van de gemeente, die zich heeft ingeschreven voor de roei- wedstrijden die door de Leidse Cou rant worden gehouden in het kader van hét Leidse feest. De gemeente moet het opnemen tegen onder meer teams van de Leidse brandweer, de Kamer van Kophandel, maar ook te gen geren om eerde roeiers van de ver enigingen Njord en Asopos. Aan de wedstrijden nemen vijftien ploegen deel. Het festijn begint maandag om negen uur, duurt tot half twaalf en wordt gehouden in de Rijn aan de Apothekersdijk tussen de Kippenbrug en de Bostelbrug. Lakenhal maandag geopend LEIDEN In tegenstel ling tot andere maandagen is het museum De Laken hal (Oude Singel 28-32) op 4 oktober tussen tien en twaalf uur geopend. In verband met de viering van Drie Oktober, zoals die op vier oktober plaats heeft, wordt in die uren de film 'Salicht Leyden' ge draaid. Het is een film die ter gelegenheid van de 400-ste viering van Lei den's ontzet, in 1974 werd gemaakt. De film blikt te rug op Leiden in de zes tiende eeuw. Fietser overleden na aanrijding KATWIJK De 78-jarige J. Guyt uit Katwijk is vanmorgen overleden aan de gevolgen van een aanrijding. Het slachtoffer fietste samen met een 67-ja- rige plaatsgenoot over de Voorstraat richting Boulevard. Iets voorbij de Princestraat werden beide mannen aangereden door een auto, bestuurd door een 21-jarige Katwijker. De be stuurder reed in dezelfde richting en maakte vermoedelijk een verkeerde stuurbeweging, waardoor beide fietsers werden geschept. Het slachtoffer over leed in het Academisch Ziekenhuis Leiden aan zijn verwondingen. Zijn medefietser kon na behandeling het ziekenhuis verlaten. De autobestuurder bleef ongedeerd. LEIDEN Met het luiden van een ouderwetse schoolbel opende de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, gis termiddag de nieuwbouw van de Rembrandt Scholengemeenschap. Voordat de heer Vrolijk de school opende, had professor E.L. Noach de straat, waaraan het nieuwe ge bouw staat, met het onthullen van een straatnaambordje (naar zijn va der) de Noachstraat genoemd. B.M. Noach werd geboren in 1881. Hij was van 1914 tot 1951 als leraar verbonden aan de Gemeentelijke HBS (de huidige Rem brandt School). De heer Noach. die we gens zijn vijftigjarig onderwijsjubileum de onderscheiding van Ridder in de orde van Oranje Nassau kreeg, overleed op 92-jari- ge leeftijd. LEIDEN Het concert gisteravond in de Hooglandse kerk door de Leidse Cantorij onder leiding van Joop Brons met medewer king van de organist Rijk Jansen was niet bijzonder evenwichtig opgezet. Zonder enige logica werden werken uit diverse landen en stijlperioden achter elkaar ten gehore gebracht. Rijk Jansen opende het concert met Preludium en Fuga in B moll van Joh. Sebastiaan Bach (1675-1750). Door de enorme na galm, die in de Hooglandse kerk aanwezig is, vloeiden de klan ken erg in elkaar over. Misschien had dit voorkomen kunnen worden' als de organist een iets lager tempo had gekozen. Eerst in de Aria Quarta van Joh. Pachelbell (1635-1706) was geen hin der van de nagalm meer merkbaar. De zes variaties klonken pit tig en speels. Het grootste deel van het programma werd gevuld door de Leid se Cantorij. In het algemeen kan gezegd worden dat dit koor, als zovele koren met een zwakke bezetting in de herenstemmen, goede mogelijkheden in zich heeft, die echter nog verder tot ontwikkeling gebracht moeten worden. De koorklank is nogal vlak en vaak weinig dramatisch. Zo klonk het Gloria, Sanctus en Benedictus uit de Mis in B klein van Ch.V. Stanford (1852- 1924) weinig geïnspireerd. Dat gold voor de meeste ten gehore gebrachte werken. De noten werden allemaal correct gezongen, maar het ontbrak aan de juiste, diepere expressie. Ook „The heavens declare the glory of the God" (Ps. 19) van W. Boyce (1717-1779) en „A Vision of Judgement" van Sydney Be- van (1831-1901) boden qua tekst en muziek meer mogelijkheden voor expressie dan tot uiting kwam. Overigens wist Joop Brons deze twee stukken met grote vaardigheid te dirigeren en gelijk tijdig te begeleiden op het koororgel. Alle andere werken wer den door Rijk Jansen op het orgel begeleid. Op dreef was het koor in de Anthem Benedicte Omnia Opera in B moll van Her- bert Sumsion. Hierin was een diepere inleving in de muziek te horen. Na de pauze volgden twee koraal voorspelen en koorzettingen van J.S. Bach, te weten „Wenn wir in höchsten Noten sein" en „Jesu, meine Freude". De dramatische uitbeelding van de tekst, die juist zo kenmerkend is bij Bach, werd ook hier onvoldoende gerealiseerd. Alles werd tamelijk vlekkeloos gezongen, maar veel te vlak, waardoor de woorden niet tot leven kwamen. Met het slotnummer Jubilate (Psalm 100) van H. Howels (geb. 1892) liet de Leidse Cantorij zich van haar beste kant horen. Men zong dynamischer dan tot nog toe het geval was geweest, en bewees hiermee over capaciteiten te beschikken, die het verdienen na der uitgediept te worden. ANNETTE JASPERSE VOORSCHOTEN De tarieven voor gemeentelijke belastingen en retributies worden in Voorschoten met 4 procent verhoogd. Dit heeft de gemeenteraad gisteravond besloten. Discussiepunt was wel de verhoging van de marktrechten. PvdA en CDA meenden dat de marktrechten met tenminste 6 procent zouden moeten stijgen, omdat uitgegaan moet worden van een 50 pro cent kostendekkend tarief. Wethouder J. van Dalen (VVD) zette omstandig uiteen dat de cijfers over de marktkosten nog niet ge heel bekend zijn. Hij verwacht zeker een 50 procent dekkings percentage. Dat gaf aanleiding voor de VVD om te vragen nu eens de wijze van toerekening te onderzoeken. Veel toerekenin gen, de kosten die gemeentelijke diensten berekenen voor diver se werkzaamheden, vloeien voort uit traditie of zijn gewoon boekhoudkundig vastgesteld. Bij de marktopbreking is moeilijk te bepalen hoeveel vuil van de marktkooplieden afkomstig is en hoeveel vuil er al was. Drs. Offringa (CDA) dook in de historie en constateerde dat de gemeenteraad al jarenlang bij verhoging van de belasting aanmerkingen maakt op de verhoging van de hondenbelasting. „Maar dat is thans te gemakkelijk en daarom wordt nu de markt onderhanden genomen", meende hij. Ook de heer Aikens (D'66) wenste niet mee te doen aan de heksenjacht op de weekmarkttarieven. Slot van de hele duscussie was de toezegging in de commissie financiën alle cijfers nog eens door te nemen mits de raad bereid zou zijn thans goedkeuring te ver lenen aan de 4 procent verhoging. En aldus geschiedde. De ver goedingen voor de leden van de functionele commissies worden verlaagd. De raad kreeg wel gedaan dat de leden van de School raad alsnog vergoeding krijgen, zolang de Schoolraad niet is op gegaan in de Medezeggingsschapscommissie voor het onderwijs. Alleen de leden van de Woningadviescommissie en de deskun dige leden van de Welstandscommissie behouden hun honora rium. i Professor Noach onthult het straatnaambord. LEIDERDORP Met het ontwerp van de zoge naamde zonnespouwwo- 1.02 (ning, die wordt be- Oerouj schouwd als de tweede ge- 9.02 H neratie zonnehuis, lijken ontmo de meeste kinderziekten oJM die kleven aan het directe o-mag gebruik van zonne-ener- Tze'éaête voor de verwarming .angs i van woningen te zijn 'nd^ overwonnen. In de ge- 0.03M meente Leiderdorp wor- Metii den momenteel zes van die voor Nederland unie ke woningen in een rij ge- d?nscj b°uwcl onder verantwoor- jbeiov! delijkheid van de Stich- z* kMting Zonnewoningen Lei- osm derdorp. De eerste paal - 121 werd op 9 augustus van 1 sS 'dit jaar geslagen, gister- r buïte middag legde de heer ir. )vé??i Campen, plaatsver- (avr vangend directeur-gene- °-J2« raai voor energie van het et Eui ministerie van economi- hoor sche zaken de eerste steen uwpari voor de zes experimentele i - 22. zonnespouwwoningen die aan de Hella Haassestraat kiasa in de nieuwbouwwijk Bui- tenhof-Oost in Leiderdorp verrijzen, itersh) ia - 9. De Stichting Zonnewoningen iRA) 'H Leiderdorp hoopt met de ex- 1M perimentele woningen een bij- toDudrage te kveren aan de ont- 30 (NÓ wikkeling van moderne, mi- s - I8.|lïeubewuste en energie-zuinige 3 Rafi woningen in Nederland. Het ^Festij Pr°ject^ureau Energie-onder- RÖ) Hzoe Apeldoorn heeft in het kader van het Nationaal Pro- - gramma Energie-onderzoek subsidie verleend aan het pro- ject. Dit naar aanleiding van (3oh de voorontwerpen, die volgens - 10] het projectbureau veelbelo- 1.00. fvènd zijn. De woningen zijn W ontworpen door het architec- 6 00 W ten bureau ir. J. Kristinsson in e' Hi! vi Deventer, liteiten orpsei Luchtverwarming De eerste generatie zonnehui- Ti ozen werd verwarmd door mid- del van met water gevulde zonnepanelen. Het water werd rm direct door het zonlicht ver- Zijn twee zoons, die allebei professor zijn, waren gisteren aan wezig bij de onthulling van het straatnaambord. De heer E.L. Noach, die verbonden is aan de Leidse Universiteit, zei gisteren, dat hij de gemeente Leiden zeer dankbaar is dat de straat, waar aan de Rembrandt Scholengemeenschap staat, naar zijn vader is genoemd. De volgende officiële handeling werd verricht door de heer Vrolijk. Hij luidde een schoolbel en daarmee was de Rembrandt Scholengemeenschap geopend. De opening werd onder meer bij gewoond door burgemeester C. Goekoop en de wethouders P. Bordewijk (financiën) en J. Peters (onderwijs). De nieuwe school heeft 28 lokalen en biedt aan ruim 600 leerlingen onderdak. De bouwkosten bedroegen ruim zes miljoen gulden. Leiderdorp, die erg tevreden is over de samenwerking met de gemeente Leiderdorp heeft vanaf 1978 gewerkt aan het zonnespouwproject. De Stich ting is opgericht met het doel het gebruik van alternatieve energiebronnen in woningen te bevorderen; ze wil een bij drage leveren aan verant woord energiegebruik. Het is niet zo dat de Stichting nu in de komende tijd het ene na het andere zonnewoningenproject uit de mouw zal gaan schud den. „Wij zijn een soort trein geweest, we hebben passagiers verzameld en zijn op een be paald doel af gestreefd. Het is aan anderen om het werk ver der af te maken", aldus me vrouw A.M.G. Hospers-Klein, secretaris-penningmeester van de Stichting. „In het begin waren er hoge verwachtingen van zonne- energie. Die zijn door allerlei kinderziektes en het gebrek aan ervaring en kennis op dit gebied niet waargemaakt. Wij willen laten zien dat zonne- energie wel degelijk een aan vaardbaar alternatief kan zijn. Je moet er alleen de tijd voor nemen en er geld in willen stoppen. In kernenergie bij voorbeeld gaan gigantische be dragen om, daar steekt zonne- energie maar schril bij af. Wij hopen dat daar verandering in komt", aldus mevrouw Hos- warmd en de zon nam gedeel telijk de taak van de ketel voor de centrale verwarming over. Bij de tweede generatie wordt gebruik gemaakt van systemen die de lucht verwar men en aanzienlijk minder kwetsbaar zijn. De woningen worden verder door middel van isolatie zo gebouwd, dat de energie-behoefte zo laag moge lijk is. De huizen zijn uitgerust met luchtcollectoren die direct in verbinding staan met de lucht in de kruipruimte en in de woningscheidende spouw muren. De opgevangen warm te wordt in de woningen ge transporteerd naar een omhul lende „schil" waarin de warm te wordt opgeslagen en indien nodig wordt gebruikt voor het woongedeelte. De lucht, die wordt verplaatst door een kleine ventilator cir culeert in een gesloten tocht vrij circuit tussen collector, kruipruimte en luchtspouw in de bouwmuur buiten de woon ruimten om. Om de woning zo luchtdicht mogelijk te maken wordt onder meer gebruikt ge maakt van isolerende luiken voor de ramen, plastic spou wankers en foamglas opleg- stroken in de fundering. Het gevolg van deze sterke isolatie is een tekort aan natuurlijk ventilatie in de woning. Daar om wordt er ook een ventila tiesysteem ingebouwd, dat de warmte door middel van een warmtewisselaar (afvoerlucht verwarmt frisse toevoerlucht) terugwint. De voorverwarmde verse lucht wordt indien nodig bijverwarmd. Op die wijze worden alle vertrekken bij- verwarmd en geventileerd. Er is een kleine bijstookinstallatie aanwezig, te gebruiken in strenge winters. Besparing Het gasverbruik voor verwar ming wordt geschat op een hoeveelheid tussen de 100 en 350 kubieke meter per jaar. Ter vergelijking: de doorsnee CV-installatie in een soortge lijke woning verbruikt 3600 kubieke meter per jaar. Het systeem is verder ook erg sim pel, de bewoner van de zonne- woning hoeft niet meer tech nische kennis in huis te heb ben dan de doorsnee bewoner van een huis met centrale ver warming. Een ander voordeel is de degelijkheid, er kan niet veel kapot gaan aan de instal latie die ook weinig ruimte in beslag neemt. Dankzij de subsidie, het feit dat de Stichting zonder win stoogmerk werkt en dat er di rect van de de aannemer kan worden gekocht konden de prijzen laag blijven. De zon nespouwwoningen hebben vijf slaapkamers en kosten 270.000 gulden per stuk. Er zijn er mo menteel drie van verkocht. De zonnehuizen worden in juni 1983 opgeleverd. Ze worden gebouwd door aannemingsbe drijf Meerburg. Stichting De Stichting Zonnewoningen De Stichting Zonnewoningen Leiderdorp kijkt op dit mo ment even nog niet verder in de toekomst. Architectenbu reau Kristinsson is daar volop mee bezig. Het bureau heeft opdracht gekregen van de Rijksgebouwendienst om een energiebewust districtskantoor voor de rijkspolitie in Leider dorp te bouwen. Dat wordt waarschijnlijk het eerste kan toorgebouw zonder centrale verwarming sinds 50 jaar. Ver der bestaan er plannen voor de bouw van 184 woningen zonder centrale verwarming die in het plan Woudhoek- Noord in Schiedam zouden moeten verrijzen. Als het Leiderdorpse experi ment een succes is zal mogelijk een vervolgexperiment, dat ongeveer 40 woningen omvat, in gang worden gezet.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3