chiphol was geen hel voor schepen Nieuw tijdperk begon 25 jaar geleden met lancering van Spoetnik-1 Schipho „Iedereen kan zo'n brok oud metaal in de ruimte schieten ers 1> m npendel as 'rimeurs Het verhaal van Spoetnik-1 is in feite zo oud als de ruimtevaart zélf. Énkele uren na de bekendmaking van de lancering liet een kennelijk nogal gefrustreerde Amerikaanse Ichout-bij-nacht weten dat ieder- jen wel zo'n „brok oud metaal" in lie ruimte kon schieten. De man terkondigde daarmee natuurlijk f|rote onzin, want als dat werkelijk let geval was geweest, zouden de Amerikanen echt niet op de Russi- Iche concurrentie hebben gewacht, r zélf wel zo'n stuk ijzer (of iets linvollers hebben gelanceerd, pet was gewoon de reactie van een teleurgesteld man; de Amerikanen - zijn landgenoten hadden door [reuzelen en intern geruzie simpel weg de boot gemist. is het de afgelopen 25 jaar trou- Ivens veel vaker gegaan. Ettelijke Jnalen hebben de Russen kans ge zien de Amerikanen een tot de ver gelding sprekende ruimteprimeur if te snoepen, met name de eerste jen tot vijftien jaar. De Sovjets lan terden niet alleen de eerste kunst- iaan (Spoetnik-1), ze zonden ook eerste ruimtesondes naar de iaan (Loena-1 en -2), fotografeer- len als eersten de „achterkant" an diezelfde maan (Loena-3), Iprachten als eersten een mens in de 'uimte (Gagarin), lanceerden ook le eerste vrouw (Teresjkova), lie- ;en als eersten een kosmonaut een limtewandeling maken (Leonov), igen kans om met zeer bijzondere uimtesondes zachte landingen op et verschroeiend-hete oppervlak ap Venus te maken (Venera-pro ject) en zo zou men nog wel een etit'éijdje door kunnen gaan. Pas later zou blijken, dat die pri meurs bepaald niet altijd ook een duidelijke voorsprong van de Rus sen inhielden. Meer dan eens kwa- ien de Amerikanen naderhand et min of meer gelijksoortige on- 0Jernemingen in de ruimte, maar te F'e waren dan doorgaans kwalita tief wel een stuk beter, al mag laarbij ook gesteld worden, dat de jrüfAmcrikanen, met al hun openheid en gevoel voor spektakel, de zaken /aak ook veel beter wisten (en we len) te verkopen aan het grote pu bliek. a ik i Achterstand merikaanse astronauten en ande- idaal^ ruimtevaartexperts, die in de ja- ^■en 1973-75 verscheidene malen de lovjet-Unie bezochten ter voorbe- pOeiding van de gezamenlijke Ame rikaans-Russische Apollo-Sojoez- limtevlucht, kwamen zelfs tot de :onclusie dat de Russen op tal van [ebieden van de ruimtevaart (ook 'He bemande ruimtevaart) wel onge- °veer zeven tot acht jaar op de Ame rikanen achter lagen. ?°M|ntussen is overigens wel duidelijk /er ^eworden- dat de Russen een deel ij' die achterstand hebben wegge- do rT61"^1- *n de Peri°de 1975-'81 P°5oen de Amerikanen de handen TTieer dan vol hadden met proble- hfnen bij de ontwikkeling van hun Space Shuttle boekten de Russen bp een enkele tegenslag na) in het ;ader van hun Saljoet-Sojoez-pro- amma onweerlegbare successen. i>bet name de verbeterde en opge- er poerde versie van hun al sinds de jaren zestig in gebruik zijnde Sojoez de thans dienst doende „T"-uit- 'oering wordt, ook door Ameri- aanse deskundigen, wel degelijk ils een belangrijke stap vooruit ge- >ie Sojoez zal de komende jaren Amerika's Space Shuttle zal de komende decennia een belangrijke rol kunnen spelen in de ruimtevaart. nog wel tot de belangrijkste hoek stenen van het Russische ruimte vaartprogramma blijven behoren, samen met de Progress (een specia le transportversie van de Sojoez) en de als ruimtestation dienstdoende Saljoet. Er mag dan al jaren sprake van zijn, dat ook de Russen bezig zijn met de ontwikkeling van een (gevleugelde) ruimtependel, het ding is nog steeds niet aan proef vluchten toegekomen; wel werd- eerder dit jaar een klein schaalmo del van het toestel aan ruimtelijke tests onderworpen. De algemene indruk in het Westen is, dat de Sovjet-ruimtependel veel kleiner zal zijn dan zijn Ameri kaanse soortgenoot, de Space Shuttle, en dat hij hoogstens zal worden ingeschakeld voor korte pendelvluchten tussen de aarde en ruimtestations, waarbij dan maxi maal drie kosmonauten (en vrijwel geen vracht) kunnen worden ver voerd. Het project doet sterk den ken aan het X-20 „Dyna Soar"-pro- gramma van de Amerikaanse luchtmacht uit het begin van de ja ren zestig; een plan overigens, dat nooit werd gerealiseerd. Trouwens, ook de veelbesproken Russische mammoet-raket, die te gen het eind van de jaren zestig en in het begin van de jaren zeventig gigantische explosies in plaats van de vurig gewenste successen schijnt te hebben opgeleverd, blijkt nog steeds niet vliegklaar, tenzij Mos kou er nu eentje op het nieuwe lan- ceerplatform van de basis Tjoera- tam heeft staan om voor spectacu lair vuurwerk te zorgen bij de 25e verjaardag van Spoetnik-1. Volgens westerse deskundigen zou met die Amerika's ruimtestation-van-de-toekomst kan omstreeks 1990 werkelijkheid worden. De verschillende onderde len voor het station worden met behulp van Space Shuttles in een baan om de aarde gebracht en daarna aan elkaar gekoppeld. raket een lading van minstens 200 ton in een betrekkelijk lage baan om de aarde kunnen worden ge bracht of een compleet Saljoet- ruimtelab in een baan om de maan of zelfs naar de planeet Mars Maanrace In de jaren 1966-'69 verloren de Russen de wedloop om de maan, al hebben ze naderhand meer dan eens getracht de indruk te wekken, dat er althans van hun kant nooit van een dergelijke wedloop sprake is geweest. De landing van de Amerikaanse astronauten Neil Armstrong en Buzz Aldrin in de stoffige maanvlakte „Zee der Rust" (21 juli 1969) wordt door velen nog steeds gezien als het onbetwiste hoogtepunt van de eerste 25 jaar ruimtevaart. Maar er zijn er ook die daar anders over denken. Spectaculair waren de zes maan landingen ongetwijfeld daar kan geen enkel misverstand over be staan maar zuiver technologisch gezien waren de geslaagde landin gen op Mars door de onbemande Amerikaanse ruimtesondes van het type Viking minstens even knap. En de Russische Venera-landingen op Venus deden daar niet of nau welijks voor onder (de Russische Mars-experimenten boekten geen of nauwelijks succes Verder dan Venus en Mars zijn de Russen de afgelopen 25 jaar nooit gekomen, de Amerikanen daaren tegen wél. Die zonden namelijk een Mariner langs Venus naar de ver schroeiende wereld van Mercurius en lieten bovendien enkele Pio neers en Voyagers langs Mars vlie gen naar de reusachtige, koude gas- bollen Jupiter en Saturnus met hun vele satellieten en hun intrigerende ringen. Een van die Voyagers is in tussen al geruime tijd onderweg naar de zeer verre planeten Uranus en Neptunus. Sovjet-geleerden hebben bij meer dan één gelegenheid laten door schemeren dat men jaloers is op de indrukwekkende successen van Amerika bij de verkenning van de vaak even kleurrijke als verrassen de stelsels van Jupiter en Saturnus. Technologisch echter blijken deze verre en daardoor ook zeer langdu rige interplanetaire vluchten ook nu nog te zwaar voor de Sovjet- ruimtevaart, die met name haar achterstand op het gebied van mi Op de Russische basis Tjoeratam (Kazachstan) wordt in schijnwerper- licht een Sojoez-combinatie in gereedheid gebracht voor de start. De draagraket die daarvoor wordt gebruikt, is in principe dezelfde als die voor de lancering van Spoetnik-1 werd gebruikt. cro-elektronica en computersyste men nog steeds niet heeft kunnen wegwerken. Toepassing Er zijn in de ruimtevaart overigens ook toepassingen tot stand geko men, die juist van groot belang zijn voor het leven van elke dag. Men hoeft maar te denken aan de nog steeds in mogelijkheden en vermo gen groeiende communicatiesatel lieten (ook kunstmanen voor recht streekse tv-uitzendingen,, waarmee men in sommige landen niet zo goed raad weet, maar die men in elk geval moeilijk kan tegenhou den kunstmanen voor weer kundige waarnemingen (door bij voorbeeld tijdig tropische stormen te signaleren, is er berekeningen hebben het ondubbelzinnig aange toond voor vele miljarden aan schade voorkomen, om over de be scherming van mensenlevens nog niet eens te praten), navigatiesatel- lieten (niet alleen voor militaire doeleinden, maar ook voor civiel gebruik; drie bij een vliegtuigonge luk betrokken Canadezen hadden enkele weken geleden zelfs hun le ven te danken aan een dergelijke, met zoekapparatuur uitgeruste na- vigatiekunstmaan van Sovjet-ma kelij en kunstmanen voor aard observatie (opsporing bodemschat ten, oogstcontrole en -bewaking, signalering van bodem-, lucht- en watervervuiling, enzovoort). Bij al deze praktische toepassingen van ruimtevaarttechnologie is het einde nog lang niet in zicht. Toch wordt, merkwaardig genoeg, daarover door tegenstanders van de ruimtevaart niet of maar heel zelden gesproken. Des te meer ech ter over „militarisering" van die ruimtevaart en dan vooral van de Amerikaanse ruimtependel, die de laatste tijd weer opmerkelijk vaak onderwerp is van de meest zonder linge Indianenverhalen. Militair De werkelijkheid is in feite zo sim pel. De Amerikaanse ruimtependel de „Space Shuttle" is een transportmiddel dat voornamelijk bedoeld is om de tot dusver inge schakelde wegwerp-raketten, die slechts voor één lancering konden worden gebruikt, te vervangen door een gevleugeld toestel dat minstens honderd vluchten achter elkaar kan maken. Vandaar ook dat te beginnen met de voor vol gende maand geplande vijfde Shuttle-vlucht, de eerste „operatio nele" missie dit toestel de ko mende jaren vooral dienst gaat doen bij het in de ruimte brengen van kunstmanen voor allerlei doel einden (wetenschappelijk, prak tisch, technologisch, enzovoort). Tot die lading behoren van tijd tot tijd ook militaire satellieten, die voor dien en al meer dan twintig jaar lang steeds met gewone weg werp-raketten werden gelanceerd. Het is dan ook onzin om daaruit maar meteen te concluderen dat de Space Shuttle „dus" een militair systeem is. „Killers" heb 1 gebel lézenSCHIPHOL Van de drieëenheid erhjjtke sinds het begin de Nederlandse als (luchtvaart heeft beheerst KLM, i". (Fokker en Schiphol was tot dus- (ver alleen de eerste twee een vol- ^waardige geschiedschrijving in (boekvorm ten deel gevallen. De ^^Jnationale luchthaven moest het ^^fconder stellen, ofschoon jaarlijks jaarfmeer dan een miljoen dagjesmen- ;ig v|sen vanaf de dakpromenade naar bizahet vliegtuiggedoe komt kijken, 2e isjdaarmee Schiphol bestempelend tot en#één van de oudste en belangrijkste gegaoeristische trekpleisters in ons :r befiand. Deze merkwaardige leemte is ï.levagevuld, nu René de Leeuw het lotisaées- en kijkboek „Schiphol lucht- xvaartstad" heeft samengesteld. Ein- n s^delijk staat er volledig op een rijtje irs 'V*oe een vliegweide met zeven man eheripersoneel de pan uit kon rijzen tot ndbüffe onpersoonlijke betonklomp met Kreu'm 29.000 werknemers en tien ia F^djoen passagiers per jaar, die er rie ipu staat. Zelfs de oorlogsjaren ont- ■C Jbreken niet, een periode waarover Ber(de auteur opmerkt „dat hij in de ogralXroegere uitgaven over Schiphol ^gemakshalve vergeten is". Het zou Tv® maken kunnen hebben met de ^hulpvaardigheid waarmee de ge- .meente Amsterdam en beunhazen- jde aannemersbedrijven de Duitse bezetters indertijd terzijde stonden bij de inrichting van hun „Flieger- horst" zoals de naam toen luidde. René de Leeuw heeft niet ge schuwd ook deze zwarte bladzijde op te rakelen en zo hoort het bij ge schiedschrijving. Meer nieuwe feiten brengt zijn' boek aan het licht. De oorsprong van de naam bijvoorbeeld. De eers te vermelding „Sciphol" stamt uit 1447 en staat in een verkoopacte van Hendrik van Borselen, heer van Veere. Tot op de dag van van daag heeft de populaire verklaring geluid dat „hol" een verbastering zou zijn van „hel" en dat het oor spronkelijke „Sciphol" begrepen moest worden als een hel voor schepen, een uithoek van de Haar lemmermeer, waar het danig kon spoken voordat de plas in het mid den van de vorige eeuw werd leeg- gemalen. Het boek komt met een andere uitleg. Daarin zou „Scip" af komstig zijn van het Oost-gotische „scipuar", dat gebruikt werd voor iemand die een bos bezat of in de buurt er van woonde. Scip heeft dus niets met scheepvaart te rpa- ken, maar alles met bomen. En hol betekent niet hel, maar gewoon laaggelegen, moerassig land. In Twente ligt op het ogenblik nog steeds een stuk moerassige heide dat de naam „Schipholt" draagt. Maar het was natuurlijk romanti scher onze nationale luchthaven in het buitenland als een voormalige scheepshel te verkopen. Dat gold met name voor de felbegeerde Amerikaanse klandizie die er bij zonder gevoelig voor bleek dat Ne derland als enige land ter wereld over een vliegveld beneden de zeespiegel beschikte. Amerikanen zijn nu eenmaal verzot op buitenis sigheden. Verrukt luisterden ze dan ook toe wanneer Jan Dellaert (de „vader van Schiphol"; 40 jaar directeur) weer eens met dit verhaal op de proppen kwam: „Er zijn vier lucht havens, helaas ook Schiphol, die een luchtslag boven zich hebben gehad, maar er zijn er weinig die zijn begonnen met een zeeslag er boven. Ik doel op het maritieme treffen dat 26 mei 1573 op de Haar lemmermeer is uitgevochten tussen Spanjaarden en Geuzen. Een vloot van meer dan 100 Geuzenschepen was uitgevaren om, vijf jaar na het begin van de 80-jarige oorlog, het belegerde Haarlem te ontzetten. De Spanjaarden beschikten weliswaar over minder schepen, maar ze wa ren beter bemand en bewapend, zo dat de Geuzen het onderspit moes ten delven". waar. Schiphol was toen een sop- pig, ruig begroeid land waar nau welijks een roeiboot kon komen, laat staan een armada. En is dat nog steeds. Men vindt het terug op de huidige kaarten van het Am sterdamse bos, links van de Am- stelveense poel. Het bevat de stads- kwekerij van Amsterdam en het zogenaamde Oeverlandenreservaat. Wie er gaat kijken, ontwaart een lap moeras, bedreigd weliswaar door moderne woekeringen als vuilstorting en oprukkende wo ningbouw, maar vliegtuigen, ho maar. Geen miljoen toeristen per jaar, hoogstens een enkele botani cus tussen de 270 verschillende soorten planten, waarvan 22 zeld zaam, die er bloeien. Natuurlijk gaat René de Leeuw in op de plannen van voor en kort na de oorlog om Schiphol op te doeken en te vervangen door een nationale luchthaven bij respectievelijk Lei derdorp en Burgerveen. Minder be kend zal een nog ouder plan zijn dat uiteindelijk eveneens in de prullenmand verdween: dat van het jonge gemeenteraadslid Manas sen die in 1917 voorstelde een „Vlieghaven" aan te leggen midden in Amsterdam-Zuid. Schiphol was toen een militaire basis, maar Ma nassen voorspelde dat de luchtvaart na beëindiging van de Eerste We reldoorlog een grote ontwikkeling zou gaan doormaken. Aangezien hij voor het gebeuren op de vliegha ven een overweldigende publieke belangstelling verwachtte, stelde hij voor het geheel bovendien te omgeven met tribunes. De overige raadsleden stemden het plan hoon lachend af omdat ze de luchtvaart louter als een vorm van waaghalze rij beschouwden, waaraan geen droog brood te verdienen zou zijn. Hoe verpletterend hun ongelijk was, bewijst de tegenwoordige luchtvaartstad Schiphol. Hoezeer ze ondertussen gelijk hadden, dat ze geen vlieghaven in Amsterdam- Zuid wensten, bewijst de geluidso verlast, door, datzelfde Schiphol aangericht, zelfs al bleef het in de polder liggen. Bouwplannen Ook daaraan besteedt René de Leeuw ruim aandacht. „Het schrij nendste aspect van de geluidssitua tie is, dat veel overlast voorkomen had kunnen worden", schrijft hij. „Maar het is moeilijk voor dit fa lend beleid een schuldige aan te wijzen. Er was in de jaren vijftig, toen Schiphol aan zijn grote ver nieuwing en uitbreiding begon, lucht vaartstad over geluidshinder nog erg weinig bekend en velen rekenden er op dat met geluidsdempers veel betere resultaten te behalen zouden zijn dan uiteindelijk het geval is ge weest. Verder heerste er grote wo ningnood en moesten politici de huizenbouw afwegen tegen iets wat ze niet kenden. Ook dreigde het schrappen van allerlei bouwplan De geringe militaire betekenis van de ruimtependel (hetzelfde geldt voor de Russische Saljoet) neemt niet weg, dat er zowel in de Sovjet- Unie als in de VS (helaas) wel de gelijk plannen in voorbereiding zijn, die van de ruimte een waar slagveld zouden kunnen maken. De Russen beschikken al minstens tien jaar over hun (Kosmos-)satel- lietkillers, die andere kunstmanen kunnen uitschakelen door vlak in hun nabijheid tot ontploffing te worden gebracht. De Amerikanen werken nu ook aan iets dergelijks, te weten een satellietkiller die van uit een straalvliegtuig kan wordcr gelanceerd. Dat alles is echter nog maar kinderspel in vergelijking tot de plannen die er schijnen te be staan voor de bouw van ruimtesta tions die met laserstraal-installaties moeten worden uitgerust. En dat is dan aan het begin van de tweede 25 jaar ruimtevaart ongetwijfeld een schaduw over dit jubileum van Spoetnik en Viking, van Gagarin en Armstrong, van Saljoet en Columbia. Er staat ge lukkig veel tegenover. nen de rond Schiphol gelegen ge meenten handenvol geld te gaan kosten. En tenslotte kon er op grond van de Luchtvaartwet wei nig tegen woningbouw in de toe komstige geluidstroggen van Schip hol worden gedaan. Het heeft daar om weinig zin om over de gemaak te fouten door te zeuren. De omwo nenden van de luchthaven hebben, dank zij allerlei maatregelen, in middels het ergste achter de rug". Los van dit soort nieuwe of actuele informatie is „Schiphol luchtvaart- stad" ook een grabbelton vol nos talgische anekdotes. Wie in de hui dige aankomsthal snuffelhonden op zoek ziet naar verdovende midde len in de bagage van passagiers, kan al bladerend herleven hoe het er allemaal mee begonnen is dat, bij aankomst van een vliegtuig, de douane te Amsterdam telefonisch verwittigd moest worden, waarna een ambtenaar zich per fiets naar de vliegweide spoedde. Het unieke illustratie-materiaal, bestaande uit 200 grotendeels onbekende foto's, benadrukt dit aspect van het boek. Veel luchtvaartliefhebbers zullen er kostbare herinneringen in terug vinden. PIET SNOEREN Schiphol luchtvaartstad. Auteur. Rene de Leeuw. Uitgeverij Ro men, Haarlem, 27,50. ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 (Van onze redacteur ruimtevaart) »pe ruimtevaart viert maandag 4 oktober a.s. haar zilveren jubi leum. En 25 jaar na de baanbrekende lancering van de bolvor mige Russische kunstmaan Spoetnik-1, die de wereld met ont zag vervulde door hoog en ongrijpbaar boven de aardse damp kring zijn snerpende „bliep-bliep"-signalen uit te zenden, be gint diezelfde ruimtevaart een steeds volwassener indruk te maken. De Russen werken nu al tien jaar met ruimtestations, I )Éie zeer langdurige, bemande vluchten mogelijk maken. De g r Amerikanen staan op het punt (eerste helft november) hun 1 jhrete operationele ruimtependel-missie uit te voeren en West- j^JÉuropa, Japan, China en India laten ook al geen enkele twijfel sm^rrieer bestaan over hun ruimtelijke ambities. Kortom, de ruim tevaart valt niet meer uit het bestaan van alledag weg te den- (ii-ken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17