„Na 1973 is het fout DREES: male £eidóc ©oma/fit 070- Moeiperiode nu ingrijpt' „Ramp kan alleen worden afgewend als overheid Dr. Drees: „Misbruik is onvermijdelijk. Dat geldt voor het ontduiken van belastingen en dus ook voor de sociale voorzieningen ATERDAG 2 OKTOBER 1982 ouderen de „man" van de aow, al zegt hij zelf dat die eer toekomt aan de socialistische minister J. G. Suurhoff, die in het derde en vierde kabinet-Drees de portefeuil le van sociale zaken en volksge zondheid beheerde. Als geen ander heeft Willem Drees het fundament'gelegd voor de ver zorgingsstaat (al spreekt hij zelf lie ver van een waarborgstaat), maar nu, op 96-jarige leeftijd moet hij constateren dat het bouwwerk zo is uitgedijd, dat het moeilijk is te handhaven. Bezorgd is hij met name over de hoogte van de uitke ringen („Bij een bepaalde categorie, waar de uitkering gelijk is aan het loon, verzwakt de prikkel tot ar beid") en het aantal mensen dat hierop een beroep doet. De wal zal het schip gaan keren, aldus dr. Drees. Een ramp kan alleen wor den afgewend ais de overheid nu ingrijpt. Wordt het de mensen niet erg ge makkelijk gemaakt? Immers, ieder een die om welke reden dan ook geen inkomen heeft, heeft recht op een uitkering. De sociale dienst wordt overspoeld met ménsen die in financiële nood zitten. Dr. Drees: „Zeker. Dat is in de eerste plaats een principiële fout. Iedereen heeft bij de bijstand recht op het volle minimumloon. Daar door werk je in de hand dat de nei ging om te gaan werken niet bij zonder groot meer is. Daar komt nog bij dat iemand die een baan heeft extra kosten heeft voor ver voer en kleding, enzovoort. Alleen om die reden kan het voordeliger zijn in de „steun" te zitten dan te werken. Bovendien kan een werk loze er vaak „zwart" wat bij doen. De één kan dat veel eenvoudiger dan de ander. Vaklieden, zoals schilders, behangers, meubelma kers, kunnen er gemakkelijk een karweitje bij doen, maar ook een ongeschoolde kan best een klusje vinden. Zwart werken is een be trekkelijk gewoon gebruik gewor den. Door die hoge uitkeringen en de geringe controle op „zwart" werken, hebben sommigen de nei ging als ze eenmaal werkloos zijn, dat te blijven. Wanneer het ar beidsbureau hun een baan aan biedt, zeggen ze niet dat ze het aan geboden werk weigeren. Maar in de bespreking met de werkgever gedragen ze zich zodanig dat ze niet worden aangenomen. En dat was precies de opzet". Misbruik „Misbruik is onvermijdelijk. Dat geldt voor het ontduiken van belas tingen en dus ook voor de "sociale, voorzieningen. Ik kan u een mooi; voorbeeld geven. Vroeger onder oud-minister Roolvink werden be-( paalde werkzaamheden aan werk-' lozen opgedragen. Degene, die datj weigerde, kreeg geen steun meer. j Kijk, dat was natuurlijk een bewijs dat men werk had. De percentages! liepen toen van twintig tot vijftig,! afhankelijk van de stemming in de' gemeente. In de ene plaats was men soepeler dan de andere. Maar dat percentage geeft wel te den ken". „Een ander voorbeeld: ik ken een bedrijf dat tweeënveertig arbeiders nodig had voor het graven van sleuven. Typerend was; dat de werkgever onmiddellijk om buiten landse werknemers vroeg. Op het arbeidsbureau werd echter gezegd dat er voldoende werklozen ston den ingeschreven, die direct aan de slag zouden kunnen gaan. Van de tweeënveertig gaven zeven hele maal geen antwoord, twee waren er ziek of konden niet, anderen hadden weer andere motieven om het niet te doen. Uiteindelijk kreeg hij er slechts vier, de rest moest noodgedwongen worden aangevuld met buitenlanders. Er bestaat dus een neiging om de werkloze staat voort te zetten. Ach, het is mense lijk. Maar het maakt de zaken wel duur". Ziekteverzuim Een andere bron van zorg is het ziekteverzuim. Dat is van vijf naar tien procent gestegen, zonder dat, aldus dr. Drees, de gezondheidstoe stand van het Nederlandse volk achteruit is gegaan. „Bovendien moet in aanmerking worden geno men dat een groot aantal arbeiders arbeidsongeschikt is verklaard. Dat zijn mensen geweest, die in de eerste plaats voor ziekte in aanmer king kwamen. Maar desondanks is het ziekteverzuim verdubbeld. Dat geeft te denken." Maar nu daalt het ziekteverzuim. Komt dat niet door de sterk stijgen de werkloosheid, waardoor de mensen bang worden om hun baan te verliezen? Dr. Drees: „Nee. Me dunkt, er is wat meer kritiek en wat meer con trole. Daardoor daalt het ziektever zuim". En even later: „Als je weet dat je voor jezelf werkt, je eigen in komen hebt, dat niet wordt gedeeld met anderen, dan zeg je niet zo snel, ach ik blijf maar even een dagje thuis". Schoondochter Ondanks zijn hoge leeftijd is het opvallend dat hij nog goed op de hoogte is met de huidige actuele problemen. Dr. Drees' gézichtsver- mogenis beperkt. Hij kan geen boeken en kranten meer lezen. Maar dat wordt opgevangen door dat vijf middagen in de week zijn schoondochter hem het belangrijk ste nieuws voorleest. Hetzelfde doet een oude vriendin een of twee avonden per week. Hij praat lang zaam, maar weldoordacht. De soci ale voorzieningen zijn een stok-j paardje en vooral over de uitwas sen maakt hij zich ernstig zorgen. Hij duikt in het verleden. Dr. Drees: „Men is over de gehele linie de gedachte gaan aanvaarden, clat de staat borg moest staan als een inkomen ophoudt. Vroeger is men ervan uitgegaan, dat deze voorzieningen alleen aan arbeiders toegekend zouden worden. Later 'viel iedereen daar onder. Er werd! een streefleeftijd van vijfenzestig' iaar vastgesteld. Boven die leeftijd kwam men in aanmerking voor een; uitkering, de zogenaamde aow.l Dat was een vrij laag bedrag". 1 „Vervolgens werd besloten de aow met hetzelfde percentage te verho gen als de lonen. Dat was in begin sel natuurlijk een juiste regeling,! omdat op die manier de inflatie werd opgevangen. Maar toen isj men op een gegeven moment gaan, zeggen: we gaan de aow koppelen aan het minimumloon. Kijk, dat; kenmerkte de stemming een beetje. Als de mogelijkheid er was, ver hoogden we de uitkeringen. Nu is er met de aow minder te knoeien dan met de meeste andere uitkerin gen: Met je leeftijd kun je niet knoeien. Die is alom controleer baar". Maar ook met de oudedagsvoorzie ning wordt, aldus dr. Drees, op een slinkse manier geknoeid. „In be ginsel vind ik dat de bejaarde zo lang mogelijk in zijn oude, ver trouwde omgeving moet blijven wonen. Desnoods met hulp van vrienden en familieleden en ge zinsverzorging. Maar als alle moge lijkheden uitgeput zijn, zal men naar een bejaardentehuis gaan. En dan komt de strijd om het geld. In dien je een verblijf in een bejaar dentehuis namelijk niet kunt beta len, springt de bijstand bij. Dat heeft tot gevolg dat sommigen al het gespaarde geld boven een zeker bedrag bewust onder de kinderen verdelen, voordat ze naar een te huis gaan. Zodoende is men op een bijstandsuitkering aangewezen. Maar dat is nooit de bedoeling van de wetgever geweest". Er is sprake van een grote recessie. Hoe moeten we daar uitkomen? Dr. Drees: „Naast de recessie zijn er in eerste instantie de sterk gestegen olieprijzen geweest. Onbegrijpelijk dat daar geen rekening mee is ge houden. Ook heeft men in een tijd van hoogconjunctuur buitenlandse arbeiders aangetrokken. Echt, ik heb waardering voor die arbeiders. Mensen die hun eigen honk verla ten om in een ver, vreemd land te gaan werken. Ze spreken de taal niet, weten niet wat het werk pre cies inhoudt en waar ze worden ge huisvest. Er is moed voor nodig om een dergelijke stap te nemen. Maar wij hadden moeten beseffen dat hoogconjunctuur niet eeuwig voort blijft duren. In een kapitalistische samenleving wisselen hoog- en laagconjunctuur elkaar immers af. Dat is altiid zo geweest en zal altijd zo blijven J Harde maatregelen „Maar nu zitten we met een over vloed aan buitenlandse arbeids krachten. Kijk, aanvankelijk werd gezegd dat ze hier slechts tijdelijk konden werken. Daarom mochten ze ook hun gezinnen niet meebren gen. Dat vond ik persoonlijk een iharde maatregel. Maar uitgerekend toen de hoogconjunctuur ophield 'en ze dus in feite overbodig wer den, lieten ze de gezinnen maar overkomen. Daardoor is de wo ningnood aanzienlijk vergroot. Im mers, een gezin heeft een heel an der onderkomen nodig dan een af zonderlijke arbeider. Het beteken de tevens een vergroting van de werkloosheid". Suriname Ook het binnenlaten van 200.000 Surinamers kwalificeert dr. Drees als een enorme beleidsfout. „Suri name is vier keer zo groot als Ne derland en heeft een bevolking van Den Haag. Het is bóvendien een vruchtbaar land met volop moge lijkheden voor de landbouw. Toch zijn ze in groten getale hier naar toe gekomen. Waarom? Die onge breidelde toelating van Surinamers heeft in de eerste plaats de kosten omhoog gejaagd. En verder is .de werkloosheid hierdoor gestegen. Er zaten weliswaar flinke arbeiders bij, maar die maakten Nederlan ders overbodig. Men heeft die 200.000 Surinamers hier toegelaten, zonder dat daar een bijzondere re den voor was. Hun komst heeft de ontevredenheid onder de Neder landse bevolking aangewakkerd". IDe meeste burgers denken alleen aan rechten en nauwelijks aan Oplichten. Recht op inkomen, recht op een woning, noem maar op. Dr. Drees: „Ja, men heeft het altijd over verworven rechten. Wat zijn dat eigenlijk? Maar als ze worden aangetast ontstaat agressie. Als je bijvoorbeeld de salarissen van de ambtenaren wilt verlagen, die in derdaad aan de hoge kant zijn ver geleken met de arbeiders, en als je dan ook nog de pensioenen ter dis cussie stelt, dan is iedereen in rep en roer. Men denkt dat de rijks middelen onuitputtelijk zijn. Ver geten wordt dat het geld eerst ver diend moet worden, voordat het kan worden uitgegeven. De men sen gaan ervan uit dat je alles aan het rijk kunt vragen. Wanneer bij voorbeeld nieuwe initiatieven ont plooid worden, wordt al snel ge zegd, we gaan het rijk subsidie vra gen. Dat is het eerste waar ze aan denken, maar die instelling heeft men zelf in de hand. Dat kun je de mensen niet eens kwalijk nemen". Ze praten steeds over de zwakke ren in de samenleving. Maar wie zijn die zwakkeren in de samenle ving? Zijn het de mensen die van het minimumloon moeten rondko men of degenen die het om andere redenen, vaak van immateriële aard, het in deze maatschappij niet [meer zien zitten?. 'Dr. Drees: „Ik vind het een ongun stige zaak dat het woord minimum steeds wordt gebruikt. Het loon is een stuk hoger dan vroeger, zelfs als je de geldontwaarding meere kent. Verschillen in de maatschap pij blijven aanstoot geven, dat is al tijd zo geweest. Maar met nadruk wil ik stellen dat het minimumloon niet zo slecht is als het woord mini mum doet veronderstellen. Dat ze sober moeten leven spreekt van zelf, maar het is niet zo'n ramp als wordt voorgesteld. Ach, dat praten over zwakkeren blijft een moeilijk punt. Kijk eens naar de kleinere bedrijven. Onder die zwakkeren kunnen ook middenstanders, boe ren en kleine ondernemers zitten". Minima Maar de minima zijn een enorm strijdpunt in de politiek. En voor de vakbeweging is het een heilige koe. Dr. Drees: „Die mensen tonen geen begrip voor de verschrikkelijke fi nanciële nood waarin ons land ver keert. We hebben een enorm te kort. Dat tekort zal gedekt moeten worden door bezuinigingen, maar dat gebeurt zo slap mogelijk. Het fi nancieringstekort wordt in feite al leen gedekt door leningen. Dat be tekent dat we in de komende jaren enorme bedragen aan rente en af lossing moeten betalen. Op het ogenblik wil echter geen enkele groep beseffen dat er bezuinigd moet worden. Bij elk bezuinigings voorstel van de regering komen de actiegroepen in actie. En vervol gens ontstaat de aarzeling van de Kamer om doortastend op te tre den. Juist dan toont men een ge brek aan moed en inzicht. Een mooi voorbeeld is dat de Kamer ieist dat er een nieuw kamergebouw komt. Al vijfentwintig jaar zitten ize er in met honderd vijftig leden. Ga er eens een kijkje nemen, dan zie je dikwijls dat er hooguit dertig leden aanwezig zijn. Geloof me, als er honderd vijftig kamerleden aan wezig zijn, is dat een grote uitzon dering. Toch gaat dit project hon derden miljoenen guldens kosten. Juist nu we in grote financiële moeilijkheden zitten, moeten er plotseling dingen komen, die op zichzelf best hun waarde hebben, maar toch bijkomstig zijn. Men is doorgegaan alsof de hoogconjunc tuur nog bestond, toen hij bezig was te eindigen. Alles is opgelopen en nu moet het omlaag. En dat is moeilijk". Hoe staat u tegenover de jeugd werkloosheid? Dr. Drees: „Op een gegeven mo ment kreeg iedereen die van school kwam direct een uitkering. Ook wanneer hij thuis net zo goed ver zorgd werd als toen hij op school zat. Dat is nu enigszins vertraagd. Maar toch heeft men de regelingen destijds precies zo vastgesteld dat het wel mis moest lopen". In dit verband zegt dr. Drees het jammer te vinden dat het zoge naamde plan-Van der Louw, om jongeren te verplichten voor hun uitkering te gaan werken, niet is doorgegaan. Uw toekomstvisie? Kunnen we er nog bovenop komen? Dr. Drees: „De democratie staat op een heel moeilijk punt. De vakbe weging gedraagt zich alsof zij het land haar wil op kan leggen. Maar met mijn verleden ben ik toch opti mistisch. We kunnen er uitkomen, als we maar willen en de moed hebben om impopulaire maatrege len te nemen". TED EGGINK KEES VAN OOSTEN 070-1 070-L 12 PEN HAAG „Ons land ferkeert in een nood toe- tand". Dr. Willem Drees, in- Jiiddels 96 jaar, maar nog uit- jtekend in staat een oordeel te jeven over de huidige maat- chappij, is somber gestemd [ver 's lands economische toe- nd. In elk geval ziet de sa- enleving anno 1982 er niet —lit, zoals hij haar 35 jaar gele- jen voor ogen had. p. Na 1973 is het fout gegaan. De ja- :n vijftig en zestig zijn jaren van 'gang gewees.t. Vooral de jaren stig waren jaren van snel groei- /r.pr.hde bedrijvigheid. Een periode anhoogconjunctuur met grotere insten, uitbreiding van de bedrij en, het aantrekken van meer ar- eling.jeiders en geen werkloosheid van Tei.jetekenis. Toen kwam de oliecrisis Rsw.p de internationale recessie. Daar- is verkeerd gereageerd. In iaats van rekening te houden met jen depressie, is men doorgegaan AMisof men in een hoogconjunctuur adio-ht. In de periode van '73 tot '77 >P0.-.pet kabinet-Den Uyl, red.) *is ierenveertig miljard meer uitgege- [en dan daarvoor. Dat is buiten lie proporties". In dit verband oemt hij de naam Boersma, die, dus Drees, één van degenen was1 ie de uitgaven sterk heeft doen -]»jgën. 78 ?r. Drees heeft recht van spreken, et woord staatsman is zonder leer op hem van toepassing. Zijn aat van dienst is indrukwekkend, 'oor hij premier werd was hij 07o-[iadslid, wethouder, lid van de 'rovinciale Staten van Zuid-Hol- Jnd, Tweede-Kamerlid en minis- J er. Na 1948 was hij ruim tien jaar Tel.ninister-president van rooms-rode abinetten. Jarenlang was hij het ymbool van het socialisme. Zijn [ittreden uit de Partij van de Ar- :id op 85-jarige leeftijd sloeg dan ik in als een bom. Van die daad ;eft hij nog steeds geen spijt. De '65 fartU van 6e Arbeid is volgens em nog verder van de dagelijkse ttliteit verwijderd. tte naam Drees zal altijd onlosma kelijk verbonden blijven met de "^'ja-oorlogse bloeiperiode, toen er ieidS uhouders eronder om een leefbare laatschappij op te bouwen. Met de rste volwaardige auto's deden ik de sociale voorzieningen hun itrede. Een stelsel waar dr. Drees efect.ïe aanzet toe heeft gegeven, maar 071-Sat naar zijn opvatting uit de hand gelopen. Dr. Drees is voor veel

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15