>Sportieve prestaties vrouwen en mannen zijn onvergelijkbaar' 1®* AZC favoriet in waterpolocompetitie nieuwe stijl CRT ALKMANIA'S INTERNATIONAL RIA DE JONG: X r>r> 10, leidse courant zaterdag 2 october 982 pagina 11 "4ude wetering nïj'jtet Nederlands dames- ietbalelftal speelde ze- dagen geleden tegen nationale team van ië. Hoewel die wed- xijd niet bepaald de eers interland van onze tetballende dames was, i'^ÏJas het toch een primeur, et ging om de eerste I^édstrijd in de voorron- van het Europees tampioenschap voetbal •oor dames. En dat mag ,100rt>ch een stukje erkenning irorden genoemd, erken- """Hing van een damessport, lie in de begintijd door veinigen serieus werd ge- r-iomen. En vaak is dat nog e o. De misplaatste en vul- mnd.;aire opmerkingen, die de _;ebroeders Van der Kerk- Bra iof onlangs tijdens een 0Ser"lameswedstrijd in Zeist ^-litten, toen zowel het Ne- jr0 lerlands heren- als da- nesteam daar verbleven, ^Ijetuigden daar weer eens ™"(Ua de Jong. drijvende kracht /an het eerste damesteam van ver.Alkmania en inmiddels ook- ig eflenvoudig international heeft dij. en uitgesproken oordeel over - leze lieden: „Volgens mij heb- ten mensen, die damesvoetbal _jog steeds als een giller be- thouwen weinig verstand van «del,Ie damessport in het alge- heen. Want wat doen ze? Ze ergelijken onze prestaties met lie van mannen. Maar dat kan 5ehe*h mag je eenvoudig niet üïïsm""- tfank De vergelijking dames- he- ïnsport gaat sowieso mank. lat zie je toch steeds weer. De onderd meter hardlopen bij- •oorbeeld, wordt door heren al nds jaar en dag sneller afge- tgd dan door dames. Dat eeft gewoon te maken met et Jeit, dat wij anders in el- zitten. Bij ons zit er veel in de weg dan bij man en en dus is het anatomisch nmogelijk om dezelfde pres ides te leveren", zegt Ria de >ng met veel overtuigings- racht. „Ja, we hebben wel ns tegen jongens gespeeld", Hwoordt ze met enige tegen- n op de ondanks haar voor gaande woorden gestelde raag. „Tegen de A-junioren, erloren we met maar liefst dat wereldkampioen werd. 0. Puur op fysieke kracht Komt geen wedstrijd van op op snelheid. We werden er de televisie. Maar als het Ne- ewoon uitgelopen, die gasten derlands elftal tweede wordt aven een lange trap en liepen op de WK in Argentinië mag &n aan alle kanten langs ons het op bezoek bij de koningin. wel Alkmania als het Neder lands elftal. Vanaf de zomer zijn we al twintig keer bijeen geweest voor trainingen en oe fenwedstrijden. Bovendien kregen daarvoor nog een trai ningsschema mee van bonds coach Bert van Lingen. Daar op stond onder meer een oefe ning waarbij je zandzakken moest gebruiken. Krachttrai ning dus. Maar daar begin ik niet aan. Niet uit ijdelheid of zo, maar ik vind dat ik het best zonder kan stellen", zegt Ria de Jong, die in '79, het jaar waarin Alkmania landskampi oen werd, in Italië haar de buut maakte bij het Neder lands team. Overigens is zij niet de enige Alkemadese kracht, die voor Oranje uit kwam. Momenteel speelt ook Katwijkse Els Schoon in dat vertegenwoordigende elftal en eerder ook Stefanie Kalker, Willeke van Ruiten, Marion de Groot en Mary van der Heili- Na de nederlaag tegen de zwakker geachte Belgische da mes zijn de kansen van Oranje aanzienlijk geslonken. Komen de tegenstanders Denemarken en West-Duitsland zijn op pa pier beduidend sterker dan de Nederlandse dames. Ook Ria de Jong, die in het Nederlands team als linksbuiten opereert en tegen België een treffer liet 'noteren, beseft dat: „Eigenlijk mag ik het niet zeggen, maar ik denk inderdaad, dat we nu kansloos zijn. Hoewel, je weet het natuurlijk nooit. De kans, dat de Denen en de Duitsers ons onderschatten, is aanwezig en dat kan alleen maar in ons voordeel werken". Oude ploeg heen. Maar ons veldspel was wel veel beter verzorgd. Da mes spelen meer op techniek en tactiek. Anders dus". Over de aandacht, die het da mesvoetbal in de media krijgt, is Ria de Jong bepaald niet te vreden. „Weliswaar kreeg de wedstrijd tegen België enige aandacht, maar ik denk toch dat dat niet van blijvende aard is. Ik begrijp trouwens niet waarom de televisie er geen seconde aan wijdde. Als je ziet wat er allemaal wel in de di verse sportprogramma's ver toond wordt, dan is dat toch belachelijk. Maar ook daar kan je de lijn weer doortrekken, het geldt voor damessport in het algemeen. Neem nou het Nederlands dameshockeyteam. Niet dat ik daar nou op zit te wachten, maar toch..." Ria Desaunois kwam als zesde telg uit een gezin van twaalf kinderen al vroeg in aanra king met de voetbalsport. In haar woonplaats Delft speelde zij meestal met haar jongere broertjes op straat. „Ik was vroeger echt een schoffie, speelde altijd met m'n broer tjes en dus werd er veel ge voetbald". Op 13-jarige leeftijd ging ze dat bij KFC '71 in clubverband doen. Daar ook ontmoette zij de man met wie zij nu getrouwd is. Aad de Jong, haar trainer, werd haar levenspartner. Vijf jaar gele den, na wat geruzie over de si tuatie speelster/trainer, ver ruilde Ria de Jong KFC voor Alkmania. Aad de Jong volgde haar en werd na een half jaar trainer van de Oude Wete- ringse ploeg. Ria de Jong over die overstap: „Toen vaststond, dat ik weg zou gaan bij KFC, hoefde ik niet lang na te den- Of dat ook het geval is, zal 13 oktober blijken, als Nederland in Groningen aantreedt tegen Denemarken. Voor het zover is staat nog een belangrijke ontmoeting op clubniveau te wachten. Alkmania speelt morgen tegen KFC, Ria de Jong's oude ploeg. „Ach, oude hier noe «redTere naar m'n Ptoe& het is al Zolang geleden, hier nog steeds erg naar m n dat jk daar weggmg dat speeit ken. Bij Alkmania, zo wist ik uit de jaarlijkse ontmoetingen, waren de zaken prima gere geld en werd goed voetbal ge speeld. Beter dan bij de dames clubs in de buurt van Delft. En ik moet zeggen, ik heb het „Ja, soms is het weieens moei lijk, dat de trainer ook je man is. Ik heb hem al eens voorge steld om er mee te kappen. Gewoon omdat ik nu al zeven jaar dezelfde trainer heb. Ik wil het weieens van iemand Trvr> anders horen. Overigens is het KFC niet meer zo. Maar dat neemt niet weg, dat ik graag van ze wil winnen. Ik denk dat dat ook wel lukt. Als we er maar voor zorgen, dat het speelveld klein blijft, op tijd aansluiten, want anders worden we via bepaald niet zo, dat Aad mij tijdens de trainingen ontziet. Het tegendeel is eerder waar, ik kan ook nooit eens een trai ning overslaan, ik moet ge woon mee". Druk „Al met hoor, spelen en trainen bij zo- voorhoede geklopt' „Hoe lang ik nog blijf voetbal len weet ik niet. Dat is onder meer afhankelijk van het feit of Aad en ik een kind willen. Momenteel denk ik daar niet aan. Ook al omdat ik nu in het Nederlands team speel en dat nog wel een poosje wil blijven doen. Daar hou ik wel reke- AZC-coach George Geurtsen: voorzichtig met prognoses. LEIDEN AZC gaat dit weekeinde als favoriet de nationale waterpolocom petitie in. De Zijl/LGB mag van de drie vertegen woordigers uit de Leidse regio dan de meest opti mistische toekomstvisie hebben, er zijn voldoende voortekenen die er op wij zen dat de Alphense équi pe aan het eind van de wedstrijdenreeks best wel eens als nummer een kan worden begroet. Dit na een competitie, die qua opzet sterk verschilt van de vorige. Nieuw is de zo genaamde ereklasse, waarin acht teams elkaar in uit- en thuiswedstrijden treffen. Vervolgens spelen de bovenste vier, (met be houd van eerder behaalde wedstrijdpunten) nog eens tegen elkaar, speelt num mer zeven van de ranglijst een degradatiewedstrijd en verhuist nummer acht direct naar een lagere klasse. In de ereklasse spelen drie „Leidse" teams: AZC/Microlife, LZ '86 en de Zijl/LGB. Hun respectievelijke coaches George Geurtsen, Hans van der Moolen en Rob Schouten kijken aan de vooravond van het nieu we seizoen koffiedik. Vari de drie ereklassers toont Rob Schouten zich zoals ge zegd het meest optimistisch: „We gaan de competitie in om kampioen te worden", stelt hij onomwonden, ook al weet Schouten dat hij geduchte te genstand te verwachten heeft van AZC en HZC/De Robben. „Natuurlijk, gemakkelijk zal het beslist niet worden. Zeker niet omdat ons team ongewij zigd is gebleven en de andere twee er internationals bij heb ben gekregen. Toch hoeft het geen nadeel te zijn dat wij geen nieuwe spelers hebben. De jongens weten door het ja renlang samenspelen wat ze aan elkaar hebben, zijn dus goed ingespeeld en dat schept tactische mogelijkheden. De Zijl heeft dit seizoen, ook al is er niets veranderd, een erg complete ploeg". Een club, die wel versterking kreeg was AZC. Jan Evert Veer maakt dit seizoen deel uit van Geurtsen's keurkorps. Een nog al verrassende over gang, omdat de met vele caps gelouterde Veer zich in het verleden nog al eens negatief uitliet over de Alphense club en ook binnen het Nederland se team botste Veer nog al eens met AZC-spelers. George Geurtsen daarover: „Het is na tuurlijk een wonderlijke sa menloop van omstandigheden, dat Jan Evert juist in Alphen is gaan spelen. Als sportman heeft hij zich dan ook moeten aanpassen. En voor zover ik dat nu kan beoordelen is het erg goed gegaan". Geurtsen waagt zich niet aan een voor spelling omtrent het competi tieverloop, ook al wijst de ge makkelijke zege op HZC/De Robben van afgelopen week einde op een hernieuwd lands kampioenschap. „Ja, het liep prima en ook de ontwikkeling van onze jeugdspelers biedt perspectief. Vooral Pielstrom is erg vooruitgegaan. Maar om nu te stellen, dat we 1-2-3 kampioen worden, gaat mij echt te ver". Voorzichtigheid bij de Alphense coach. Wel licht ingegeven door het zware Europa-Cup programma, dat AZC over veertien dagen in Parijs t^ wachten staat en de blessure van Ed van Es. De in ternational werd onlangs geo pereerd en zal enige tijd aan de kant moeten blijven. Overgangsfase Blessures kent ook LZ. De Leidse ploeg zal het enige tijd zonder Wilco van der Zeeuw moeten stellen. Dat en het feit dat Aad van Mil naar De Rob ben vertrok en Jan de Graaf een punt achter zijn carrière zette, maakt de toekomst van LZ in de ereklasse onzeker Coach Hans van der Moolen is zich daarvan bewust: „LZ zit momenteel in een overgangs fase. Oudere spelers kunnen het allemaal niet meer opbren gen en de jeugd laat tenminste nog één jaar op zich wachten. De nieuwe lichting zal dit sei zoen in het tweede spelen om wat te rijpen. Wat dat betreft zijn wij de dupe van de nieuwe opzet. In een compeitie met twaalf teams zou ik het wél aangedurfd hebben om die jongeren in te zetten". Nieuwe gezichten bij LZ '86 zijn de van Koudekerk overgekomen Eric Bergsma en de voormalig HZ&PC-speler Wim Klumper. Vivax Vivax staat voor het debuut in de tweede klasse. Coach Hen- ny Hensing ziet dat als een uit- daging: ,,Ik ben benieuwd hoe de ploeg zich houdt nu we re gelmatiger gelijkwaardige te genstanders zullen krijgen. We hebben een behoorlijk oefen programma achter de rug, waarin we zowel goede als slechte wedstrijden hebben ge speeld. In die oefencampagne bleek onder meer hoe belang rijk het is, dat Vivax het kop- pie er bij houdt, wanneer er tegen een achterstand wordt aangekeken". Nieuw in Hen- sing's ploeg is keeper Rien de Goey, die met Henk de Mooy zal gaan strijden om een plaats in de Vivax-goal. In de ereklasse speelt AZC vanavond uit tegen Ravijn, terwijl De Zijl op bezoek gaat bij DZV. Vivax begint de com petitie in de tweede klasse met een ontmoeting tegen Katwijk en in de derde klasse staat de Êj wedstrijd DKD-WVZ op het j programma. LZ '86 speelt dinsdagavond tegen HZC/De.; Robben. Wij van Hutspo(r)t denken persoonlijk, maar dat is echt persoonlijk, dat Lugdunum het morgen weer erg moeilijk krijgt. Sterker nog, het zou ons in het geheel niet verba zen indien de ploeg van Wim Eilander met een nulletje of vier van De Spartaan zou verliezen. Op zich misschien een merkwaardige voorspel ling, maar, desondanks, wat ons betreft zeer doordacht. Onder redactie van Gert Jan Onvlee Na een 3-0 zege, een 0-6 ne derlaag en een 5-2 overwin ning, vinden wij dat je eigen lijk niets anders mag ver wachten van het team dat zich na vorig seizoen nog presenteerde als de „sterkste ploeg van Leiden", maar dit seizoen sterk meedingt naar de zeer binnenkort in te stel len „Jo-Jo-prijs" voor de meest wisselvallige club... Kleurenteevees Basketballer Wilson Was hington, het mag bekend worden verondersteld, ging vorige week met wat van El- mex Leiden afkomstige zak centjes (kenners 70.000 gulden, het manage ment houdt het op 14.000) aan de haal, omdat-ie geen kleurentelevisie kreeg. Een op zich wat mager aandoende verklaring voor iets wat in de gewone wereld eigenlijk diefstal heet, maar toch een actie die coach Kinsbergen er toe bracht om voor 250 gul den twee, voor de Leidse Amerikanen bestemde, kleu renteevees aan te schaffen. Een Kinsbergen neemt geen risico, da's duidelijk. Hoewel, met dit soort trans acties worden de in finan cieel opzicht toch al scheefge trokken verhoudingen tussen Amerikanen en „gewone spelers" er alleen nog maar groter op. Waardoor het ons weer niet zou verbazen als de resterende spelers binnen- Angst. kort ook een aantal eisen op tafel zullen gooien. Je bent commercieel bezig, of niet. Nietwaar? zeggen KTV's (2) Zo maar een citaat uit het tweede septembernummer van Play Off/Basketball, het officiële orgaan van de Ne derlandse Basketballbond. „Als ik Washington niet steengoed vond, had ik hem niet teruggehaald. Ik heb hem in de NBA gezien, ik heb hem elke dag op de trai ning meegemaakt en ik vind hem nog beter dan iedereen hem al vind. Verder is het een hele sympathieke vent. ik beschouw hem min of meer als vriend. Dus wat voor problemen, buiten blessures natuurlijk, kan ik nou krijgen?" Aan het woord: Theo Kins bergen, trainer/coach van Leiden... KTV's (3) lende tandpasta formatie. Rudy Williams dus. Afgelo pen maandag trad hij voor het eerst aan tijdens het Wil liam R. Jones Cup toernooi in Den Bosch. Tijdens de warming up voor de wed strijd tegen Forracil Oeste deed hij al van zich spreken door te dunken. Op zich niets bijzonders zon bal met twee handen door de ring smijten, maar het gaat om de manier waarop Williams dat deed. Zo hard, zo krachtig dat het bord in de splinternieuwe Bossche sporthal het begaf en men een nieuw bord uit de kast moest halen. De wed strijd begon daardoor een uur te laat. Toch benieuwd of Leiden het seizoen doorkomt met één kleurentelevisie per Ameri- Schietschijf HBS-doelman Billy de la Croix voelde zich echt een schietschijf, afgelopen zondag bij UDO. Kreeg er vier om z 'n oren en was duidelijk bang voor meer. Zoals de Haagse doelman op deze prent overtuigend duidelijk maakt. Wil bert Witteman lijkt ech ter niets kwaads (meer) in de zin te hebben... Problemen?

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11