Voorhout schrapt schoolzwemmen Waardering voor woningbonwnota N oordwi jkerhout Egïo Gekrakeel rond dienstwoning Pander Verkeersplan Kennedylaan opnieuw onder de loep Integratie kleuterscholen kan Katwijk de kop niet kosten Patricia Langeveld Miss Jaarmarkt '82 Natuurwachters geïnstalleerd BEDANKT EN TOT ZIENS. LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 PAGINA 7 iaf [ue ird fc.J. Verbeek ;oninklijk tnderscheiden lEGSTGEEST De heer R.J. Ver- Bek is veertig jaar in dienst bij de ijksoverheid; 35 jaar van deze periode racht hij door op de Marinebedrijven i Oegstgeest. Daar werd hij gisteren ntvangen door direkteur ir. J. Kreef- inberg, die hem persoonlijk de gouden ledaille behorende bij de Orde van iranje Nassau op de borst speldde. De Ber Verbeek ontving deze onderschei- ing vanwege buitengewone diensten, em werden verder een draagmedaille smede een gelukwensbrief van de mi- ister van defensie Van Mierlo over- andigd. Jubileumfeest Huibregtseschool WASSENAAR De Wassenaarse openbare lagere Huibregtse school aan de Burmanlaan bestaat deze maand 25 jaar. Vandaag en morgen wordt deze mijlpaal gevierd. Zo is er vanavond een reünie voor oud-leerlingen, voormalige leerkrachten en vroege re oudercommissieleden. Morgenochtend om elf uur opent de nieuwe Wassennaarse wet houder J.C.M. Greep de tweede feestdag. Vanaf dat uur is er een fancyfair, volksdansen en een rommelmarkt. Ook is er een aan de hand van 400 ingezamelde foto's gemaakte tentoonstelling over de historie van de school te bezichtigen. Ter afsluiting voe ren de leerkrachten morgenmiddag om drie uur een toneelstuk op. De Huibregtseschool werd in 1957 geopend in het nieuwbouw- wijkje Zijlwatering. De naam van de school is die van de toen malige wethouder van onderwijs K. Huibregtse. Het leerlinge naantal varieerde in de loop van de jaren van 150 tot ruim 300 in het begin van de zeventiger jaren. Toen in die tijd een andere openbare school werd opgericht, liep het aantal leerlingen weer terug naar 150. Hoofdprijs Boven Volta actie nog niet afgehaald NOORDWIJK Een driedaagse reis voor twee personen naar Parijs ligt nog te wachten bij de werkgroep Noordwijk-Boven Volta. De eerlijke winnaar voor dit reisje heeft zich na melijk na de trekking van de loterij tijdens de Evenementenmarkt op 21 augustus nog niet ge meld. Het lotnummer dat bij deze hoofdprijs hoort, is 788 en het lot is vermoedelijk tijdens de kunst markt in De Kuip verkocht. Verder is er nog een negende prijs af te halen en wel een draag bare cassetterecorder, behorend bij lotnummer 3595. Tot slot zijn er nog niet afgehaalde troost- rpijzen, die zijn gevallen op de lotnummers 888, 7922, 330, 1998, 4827, 8266, 4885 en 4090. Tot 1 januari kunnen deze prijzen worden afgehaald bij Arno Bos, Duinweg 81, Noordwijk, telefoon 01719-12480. Twaalfde Bloemenloop ROELOFARENDSVEEN De gym nastiekvereniging „Excelsior Alkema de" organiseert zondag 10 oktober voor de twaalfde keer in sucessie De Bloe menloop. Deelnemers aan deze presta tie/wandeltocht kunnen kiezen uit drie afstanden: 5, 9 of 21 kilometer. Start en finish zijn op het terrein van de vei lingvereniging EMM. De Bloemenloop is uitgegroeid tot een groots evenement. Veel deelnemers, veel belangstellen den. Het wedstrijd-gebeuren werd doorgaans beheerst door leden van de Noordwijkerhoutse Strand Lopers, maar de laatste jaren laten ook vele Al- kemadese lopers zich voorin zien. Zon dag kunnen de lopers voor de 5 en 9 ki lometer om kwart over elf van start en de deelnemers voor de halve marathon vertrekken om elf uur. rOORHOUT De jeugd an Voorhout gaat de be- uinigingen van de ge- ïeente, komend jaar aan en lijve ondervinden. Iet schoolzwemmen mrdt namelijk afge- chaft. Deze bezuiniging vert de gemeente zo'n 8.000 gulden op. Dit ileek tijdens de gister- vond gehouden gemeen- eraadsvergadering. Iet college meende dat het iog nauwelijks zinvol is de wemlessen voort te zetten, omdat veel kinderen uit de tweede en derde klassen, die met het zwemonderricht be ginnen, al kunnen zwemmen. Men was van mening dat het schoolzwemmen steeds meer een recreatief karakter heeft gekregen. De gemeente vond de zwemvereniging De Co- lumbiaan een goed alternatief, omdat deze vereniging met fi nanciële steun van de gemeen te veel doet voor het zwemon derricht. De geplande woningbouw in het plan Spoorlaan 2 zal slechts toereikend zijn om de meest urgente woningzoeken den aan een onderkomen te helpen. Tijdens de vergadering bleek, dat het aantal woning zoekenden in Voorhout snel stijgt. Op 1 januari vorig jaar was dit aantal nog 290, terwijl op 1 januari 1982 dit al 384 was. Het aantal woningzoe kenden is nu opgelopen tot 424. Uit het bestaande woning bestand komt maar sporadisch een woning beschikbaar. Het gemeentebestuur vindt het daarom noodzakelijk dat de plannen Spoorlaan 2 en Oost hout snel gerealiseerd worden. Vooral het plan Oosthout zou de nood pas echt kunnen leni gen, aldus het gemeentebe stuur. DEGSTGEEST De af- jelopen jaren heeft Oegst- jeest een verkeersplan la- :en maken waaruit ten- dotte een nota Verkeer evoorschijn kwam, waar- n maatregelen worden 'oorgesteld. Een aantal ran die maatregelen in de «genaamde „as" Lijtweg- >rweeweg zijn inmiddels litgevoerd. „Besturen is ien continu zaak", merkte jurgemeester Scheenstra jisteravond op verkeers maatregelen met betrek king tot de President itennedylaan aan de orde kwamen. De voorzitter poest een pleidooi hou- ien om de raad in de lieuwe samenstelling „ja" e laten zeggen tegen een roorstel om in de laan op kruispunten middengelei- lers aan te brengen. Het )leidooi bereikte niet het {ewenste resultaat: het roorstel werd aangehou- len om alsnog eens bestu- leerd te worden. Het voorstel vloeide voort uit het verkeersplan, waar de vo rige raad mee ingestemd had. Plotseling bleken zowel de li beralen als de socialisten in Oegstgeest van mening dat „gedane zaken best een keer konden nemen". Zij stelden gebroederlijk vast dat het voorstel aangehouden diende te worden en dat de materie nog maar eens terug moest in de commissie verkeer en ver voer. Burgemeester Scheenstra stelde, dat men dan tot dezelf de conclusie zou komen als waartoe de commissie eerder gekomen was. „U moet goed voor ogen houden dat tonnen- verslindende maatregelen on mogelijk zijn", aldus de voor zitter. Het college wist zich echter alleen gesteund door de CDA-fraktie die liet blijken te staan achter eerder genomen raadsbesluiten. En dat was niet voldoende. Het VVD-voorstel om het ge heel aan te houden haalde het. „Het nader beraad vragen vindt het college een verdrie tige zaak. juist omdat de weg reeds is uitgestippeld en voor bereid" liet burgemeester Scheenstra nog weten over de plannen. „Evalueren mag na tuurlijk, maar wij zijn destijds tot een unaniem advies geko men". Dat de raad het voorstel opnieuw wil bekijken noemde, de voorzitter „bijna een brevet van onvermogen voor dege nen die het plan voor de Ken nedylaan ontwikkeld hebben". Afsluiting Emmalaan Het college is tot de slotsom gekomen dat met de proefafs- luiting van de Emmalaan ter hoogte van de Terweeweg het beoogde resultaat, geen sluip- verkeer meer van van War mond naar Rhijngeesterstraat- weg, is bereikt. Derhalve wil men de afsluiting definitief maken. De heer Kuntze (VVD) ging hier uitvoerig op in, was niet enthousiast, omdat onder meer een toename van ongevallen in een aangrenzende laan ge constateerd was. Dit werd ech ter door de voorzitter afgedaan als „niet juist". Omwonenden blijken niet zo gelukkig te zijn met de situatie en hebben brieven aan het college ge schreven. Mevr. van der Bend-den Ouden (CDA): „No dig de briefschrijvers eens uit voor 'n gesprek". KATWIJK De integra tie van het kleuter- in het jager onderwijs kan de ge meente nooit de kop kós ten. Dit is de mening van 2DA-wethouder N. Parle- rliet die gisteravond tij dens de raadsvergadering reageerde op ongeruste irragen van D'66-fractie- imorzitter H. van Mierlo. De heer Parlevliet noem- ie het vooruitstrevende geleid dat in Katwijk ge boerd wordt met betrek king tot de bijzondere fcholen niet meer dan een Voortvloeisel van de reeds Gebak voor raads vergadering KATWIJK De leden van de raad en het bij de vergadering aanwezige publiek werden gister avond getrakteerd op ge bak. Niet, zo zei burge meester mr. C. A. Bos, omdat er bij de bezuini gingsronden onverwacht financiële meevallers waren geconstateerd, maar vanwege het feit 'dat het op 21 september precies 50 jaar geleden was dat prinses Juliana het Katwijkse raadhuis "opende. in het verleden doorge voerde integratie van de openbare scholen. De raad besloot gisteravond 464.000 gulden uit te trekken voor de onderbrenging van de Johannes Bogerman- school in de Groen van Prin- stererschóol. Dit bedrag hoopt men in de loop der ja ren van het ministerie van financiën terug te krijgen in de vorm van een hogere stichtingskostenvergoeding. Hoe hoog die vergoeding uit eindelijk zal zijn, valt mo menteel niet te voorspellen en het is juist die onzeker- .heid waarop de bezorgdheid van de heer Van Mierlo was gebaseerd. Er zijn in Katwijk al een aantal kleuterscholen in lagere scholen onderge bracht en steeds is dit ge paard gegaan met aanzienlij ke kosten. Wethouder Parlevliet deelde de zorg van de heer Van Mierlo niet. „Bij de ene school zullen we wat te kort komen en bij de andere school spelen we quitte. Je moet daarnaast niet vergeten dat er met het leegkomen van de kleuterscholen ook een stuk grond en een ge bouw vrij komen die ook in de gemeentelijke kapitaals- lasten kunnen wordep opge nomen. En dat alles bij el kaar genomen, meen ik dat de gemeente van de integra tie nooit veel slechter kan worden." De aanvragen voor inte gratie die er nu nog liggen kunnen volgens de wet houder moeilijk gewei gerd worden, omdat in het verleden reeds voor de openbare scholen goed keuring is verleend. De heer Van Mierlo was in de raad de enige tegenstem mer. WARMOND Het plan tot renovatie van de wo ning aan de Raadhuisdam 2 heeft gisteravond in de Warmondse gemeenteraad een hoop gekrakeel ver oorzaakt. De discussie spitste zich vooral toe tot de vraag of hier sprake was van een dienstwoning of een gewone huurwo ning. Vroeger woonde in het huis een bode/concierge en was er sprake van een dienstwo ning. Toen de man overleed bleef de echtgenote er wonen en betaalde huur. De nieuwe bode/concierge betaalt nu ook gewoon huur. Zou het huis echter toch als diens twoning moeten worden aangemerkt, dan zou de ge meente geen subsidie van het Rijk krijgen voor de woning verbetering. Hierdoor zou het bedrag dat de gemeente op tafel zou moeten leggen geen 35.000 maar 54.117 gul den zijn. Volgens het college van b en w wordt het huis reeds geruime tijd gewoon gehuurd en daardoor is de status dienstwoning reeds komen te vervallen. De eer lijke heer Van Kuijen van Progressief Warmond meen de, dat het college dit alleen maar zo stelde, omdat de ge meente dan slechts voor sub sidie in aanmerking zou kunnen komen. Hierna ont spon zich een lange discussie, waarbij werd besloten dat het toch echt een gewone woning betrof, waarbij de ge bruiker gewoon huur betaal de. De meerderheid van de raad besloot echter wel, na veel aandringen van de heer Van Kuijen, dat in de subsi dieaanvraag de geschiedenis van het pand wordt opgeno- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De 19-jarige Patricia Langeveld uit Hillegom is gisteren Miss Jaarmarkt 1982 geworden. De verkiezing werd voor de elfde maal in het kader van de Lissese Najaarsfeesten georgani seerd. Maar liefst 740 maal liet de fotograferende organisator de camera klikken om alle plaatselijke „schonen" op de ge voelige plaat vast te leggen. Uiteindelijk werd Patricia geko zen. Met de kortebaandraverij, met Sheila Fortuna als overwin naar, gevolgd door Peter Harvester, Paddock Dubois en Tena Hannover, werd ook het sportieve deel van de Lissese Na jaarsfeesten beëindigd. Voor het evenement dat door de Harddraverijvereniging Lisse was georganiseerd, was veel be langstelling. Een record aantal deelnemers en deelneemsters werd genoteerd, terwijl ook de publieke belangstelling groot was te noemen. Dit ondanks het soms wat miezerige weer. Burgemeester Kret van Sassenheim heeft gistermiddag 70 natuurwachters geïnstalleerd. De kersverse natuur liefhebbers kwamen uit de vijfde klas van zeven basis scholen. Bij de feestelijke installatie waren vertegen woordigers van de Stichting Natuur en Jeugd en de Die renbescherming aanwezig. In een welkomswoord van voorzitter Witteman werd nog eens op het belang van het behoud van de natuur gewezen. Twee vijfde-klas- sers kregen alvast uit handen van de voorzitter een oor konde overhandigd en hen werd een insigne opgespeld (zie foto). Daarna waren de 68 andere natuurwachters aan de beurt. ADVERTENTIE Nu Pander in Leiden is gesloten, willen wij graag alle cliënten en relaties bedanken voor het lange tijd genoten vertrouwen. Omdat voor sommigen van u een wat langere reis niet onover komelijk zal zijn, zouden wij graag onze relatie met u willen voortzetten in onze Pander-vestigingen te Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Apeldoorn. Op ons hoofdkantoor te Zoetermeer kunnen wij u telefonisch alle inlichtingen verstrekken. (079 - 41 20 41). Leiden Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - GRONINGEN - APELDOORN NOORDWIJKERHOUT- Het was gisteravond een avondje woningbouw in de raadsvergadering van Noord- wijkerhout. De pas uitgeko men Woningbouwnota 1982 werd besproken, een reactie op de Evaluatienota Streek plan Zuid-Holland-West werd gegeven en het bestemmings plan Zeeburg werd deels her zien. De Woningbouwnota stelt dat het gemeentelijk beleid erop gericht dient te zijn binnen drie jaar het bestaande wo ningtekort in te lopen. Daar om is het nodig dat tot 1992 ongeveer 1126 woningen wor den gebouwd. Tot 1985 wil men 593 woningen, tot 1987 174 woningen en tot en met 1992 359 woningen realiseren. Deze woningen worden ver deeld over vier categorieën: eengezinshuurwoningen, klei ne huurwoningen, bejaarden- huurwoningen en premie A- koopwoningen. Over het alge meen reageerden alle partijen positief op de door het college gepresenteerde nota. Bij monde van mevrouw Hof- Van Putten constateerde de PvdA dat de sociale woning bouw achter bleef bij de be hoefte. Zij zag wel in dat een 100% sociale woningbouw niet haalbaar is, maar dat een zo veel als mogelijk gebruik ma ken van sociale woningbouw de garantie geeft, de toewij zingsbevoegdheid meer in de handen komt van de gemeen te. Daarbij moet dan ook voor al gelet worden op het betaal baar zijn van de woonlasten. De socialistische fractie stelde dan ook voor het aantal pre mie A-koopwoningen te ver minderen ten gunste van het aantal huurwoningen. De an dere partijen reageerden niet bijster positief op dit voorstel. Volgens de heer Van Schie (EZP) moet men niet van te voren uitgaan van alleen maar huurwoningen, maar kijken naar de vraag naar welke wo ningcategorie dan ook. Ook de christen-democraat Van Duin reageerde in die richting. Hij merkte op dat de praktijk had uitgewezen, dat premie A- koopwoningen wel degelijk in de belangstelling liggen. Zijn partijgenoot Sluis noemde het voorstel van de PvdA uto pisch. „Je krijgt zo'n voorstel toch niet gehonoreerd door de hogere overheden", aldus Sluis. Ook de VVD-wethouder Heemskerk benadrukte dat er grote belangstelling bestaat voor premie A-koopwoningen. „Als je het aantel premie A- koopwoningen gaat verlagen ten gunste van het aantal huurwoningen, dan zal dit door een aantal huurders die graag een huis wil kopen niet in dank worden aangenomen", was de mening van de wet houder. De raad ging vervol gens akkoord met de woning bouwnota. Alleen de PvdA stemde tegen, daar zij vond dat het geformuleerde programma niet in overeenstemming was met de gehanteerde cijfers in de nota. Binnen het kader van de nota over de woningbouw wordt gewezen op beperkingen, die de uitvoer van het voorgestel de programma kunnen belem meren. Eén van die beperken de mogelijkheden is het Streekplan Zuid-Holland- West. Een voorstel tot een re actie op die evaluatienota Streekplan Zuid-Holland-West werd gisteravond ook behan deld. De gehele raad was het er mee eens, dat het streek plan te afstandelijk is en niet op de juiste gegevens is afge stemd. Alle fracties wezen daarbij op de korting van 17% op het woningcontingent voor Noordwijkerhout ten gunste van Lisse. Lisse moet daarvoor in de plaats aan Noordwijker- houters woningen aanbieden. „Men heeft echter nog niets in die richting gedaan", conclu deerde de EZP'er Van Schie. Met hem was iedereen van mening dat die 17% korting bestreden moest worden en Noordwijkerhout voor de volle 100% haar eigen woningen moet gaan bouwen. Zeeburg Er lijkt nu eindelijk weer schot te komen in de bouwak- tiviteiten in het plan Zeeburg. Zeer recent is overeenstem ming bereikt met Banero- Spaarneveste B.V. over de verdere uitwerking van Zee burg. Er was vertraging ont staan daar er problemen rezen door een scherpe daling in de vraag naar koopwoningen (met name de vrije sectorwo ningen bleken onverkoopbaar te zijn). Nu is men overeenge komen dat op hetzelfde stuk grond ongeveer driehonderd huizen meer worden gebouwd, waardoor met name de sociale woningbouw bevoordeeld wordt. Alle partijen consta teerden echter wel dat door deze verdichting de leefbaar heid van het geheel aangetast zal worden. Men benadrukte dan ook dat aan dit facet de nodige zorg besteed moet wor den. Ook een bewoner van de wijk Zeeburg (hij maakte als eerste gebruik van het spreek recht tijdens de raadsvergade ringen) ging daar in zijn be toog op in Hij vertaalde die leefbaarheid echter naar de omstandigheden van zichzelf en nog enkele andere bewo ners. Hij wees op het feit dat hij (en enkele anderen) in Zee burg een huis hadden gekocht met de wetenschap van een vrij uitzicht op een groen strook. Die groenstrook wordt nu ook volgebouwd. De ver wachtingen zijn volgens hem dan ook geschaad en hij vroeg de raad dit feit in de discussie mee te wegen. Men had wel begrip voor dit standpunt, maar liet toch een verdere voltooiing van Zeeburg (mits er gelet wordt op een zo goed mogelijke leefbaarheid) preva leren. Vuilstort Ook de vuilnisbelt aan de Tes- pellaan stond weer in de aan dacht. Aanleiding daartoe was een brief van de Vereniging Dorpsbehoud Noordwijker hout. waarin ernstige bezorgd heid wordt uitgesproken over de kwaliteit van het opper vlaktewater bij de vuilstort plaats. Men baseert dit op een rapport van het Hoogheem raadschap Rijnland, waarin wordt vermeld dat het opper vlaktewater ernstig is vervuild door organisch afval dat via de belt doorsiipelt. Met namé me vrouw Hulspas (D'66) en me vrouw Hof-Van Putten waren erg ongerust. De socialiste Hof-Van Putten stelde dan ook dat er geen sprake kon zijn van een uitbreiding van de belt vóór het bekend wor den van alle gegevens.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7