Langs 'Die Goeie Leienaar.. een schot in de roos dertwintiger Oude Yeenen int polderlasten in de Merenwijk BVD-chefs gaven geen opdracht voor afluisteren van Hagenaar Renee Soutendijk: Dit is een rol waar je enorm mee kan uitglijden99 LEIDEN BLIJFT HET GOED DOEN BIJ SAMENSTELLERS VAN FOTOBOEKJES Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 PAGINA 5 PROVINCIE ACHTER WATERSCHAP LEIDEN Het waterschap De Oude Veenen heeft de bewoners van de Meren wijk een aanslag over 1982 ge stuurd. Het actiecomité in de Merenwijk neemt dit hoog op. „Het is onbegrijpelijk dat het waterschap de polderlasten over dit jaar toch binnen wil halen, terwijl gedeputeerde Noorland er bij het waterschap op aan heeft gedrongen geen actie te ondernemen in afwach ting van een beslissing van de provincie over de ont- poldering van de Merenwijk". Het actiecomité raadt de bewoners van de Merenwijk aan de aanslag voorlopig niet te betalen. Woordvoecders van het waterschap én van de provincie vinden het op hun beurt onbegrijpelijk, dat het actiecomité zich zo druk maakt over de handelswijze van het waterschap. „De provincie heeft de begroting van het waterschap goedgekeurd en daarmee erkent dat het terecht is, dat de polderlasten over dit jaar wor den geïnt. Noorland heeft inderdaad gezegd dat het waterschap kalm aan moest doen in afwachting van overleg met de provin cie, maar de gedeputeerde doelde daarmee op de deurwaarders, die door het waterschap de Merenwijk werden ingestuurd. Het is de bedoeling dat de ontpoldering per 1 januari 1983 van kracht wordt en het waterschap kan dus niet het recht op de polderlasten over dit jaar ontzegd worden. Integendeel", zegt de woordvoeder van de provincie. Het waterschap sluit zich hierbij aan. Een provinciale commissie neemt 19 november een besluit over de ontpoldering van de Merenwijk. Ontpoldering heeft tot gevolg, dat de Merenwijk geen polderlasten meer hoeft te beta len. Het geschil tussen bewoners van de Merenwijk en De Oude Veenen wordt veroorzaakt door de officiële status van de Me renwijk. Een partje van de Merenwijk maakt officieel deel uit van het waterschap De Oude Veenen (de voormalige Broek- en Simontjespolder). De gemeente Leiden heeft een deel van de ta ken van het polderbestuur overgenomen, toen met de bouw van. de wijk werd begonnen. Met het bestuur van de toen nog Broek- en Simontjespolder werd afgesproken, dat het gebied ontpolderd zou worden. De ontpoldering is echter niet doorge gaan. De polder kwam later onder bestuur van het waterschap te staan. Dit bestuur achtte zich niet gebonden aan afspraken, die voor zijn tijd door het bestuur van de Broek- en Simontjes polder zijn gemaakt. Zodoende betalen de bewoners van de Me renwijk zowel polderlasten van bijna honderd gulden per jaar (aan het waterschap) als onroerendgoedbelasting (aan de ge meente). Een dubbele heffing dus. DEN HAAG Agenten van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) hebben in het verleden nimmer opdracht of toestemming van hun supe rieuren gekregen om de Hage naar Aat van Wijk in diens woning aan de Tweede Schuytstraat af te luisteren. Dit verklaarden het huidige en het voormalige hoofd van de BVD, mr. P. de Haan en drs. A. Kuipers, gisteren in een voorlopig getuigenverhoor voor de Haagse rechtbank. Wel maakte de BVD in de te genovergelegen woning van een buurvrouw van Aat van Wijk gebruik van een porto foon, een mobilofoon en een cassette-recorder. Maar die ap paraten dienden enkel voor het onderhouden van onder linge contacten en het afspelen van muziek, aldus BVD-agent E. Talstra, die eveneens als ge tuige was opgeroepen. Aat van Wijk stelt tien jaar lang door de BVD te zijn afge luisterd en bespioneerd, omdat hij in het verleden lid is ge weest van de extreem-linkse organisatie „Rode Jeugd". Hij en zijn vriendin willen de Staat der Nederlanden wegens het schende van hun privacy een proces aandoen en eisen 2,5 ton smartegeld. Uit de voorlopige getuigenverhoren hopen zij voldoende bewijs te putten voor het voeren van zo'n civiele procedure. De zaak kwam eind maart in de openbaarheid toen de dochter van de buurvrouw de VPRO- radio inlichtte over BVD-acti- viteiten in haar ouderlijke wo ning. Volgens de advocaat van Aat van Wijk, mr. H. Kersting, heeft de buurvrouw afgelopen dinsdag meinedige verklarin gen afgelegd aan de rechter commissaris. Van Wijk's advo caat weet overigens nog niet of hij de buurvrouw haar „leu gens" zal aanrekenen Op de vraag van mr. Kersting of het mogelijke is dat de gege vens die door de BVD over zijn cliënt zijn verzameld, ge vorderd dan wel vernietigd kunnen worden, liet mr. De Haan zich positief uit. Dit zou dan wel van hogerhand bevo len moeten worden. De Haan zei verder dat hij sinds hij chef van de Binnenlandse Veilig heidsdienst is (vanaf '77) min stens twee ministers over de zaak-Van Wijk heeft ingelicht. De algemene opdracht die hij zijn mensen gaf, betrof het verzamelen van gegevens over de persoon Van Wijk en na te gaan met wie de Hagenaar contacten onderhield. „Knappe rol Renee Sou tendijk in 'sfeervolle ver filming van Van Eeden's Koele Meren" schreef re censent Otto Milo boven zijn voorbeschouwing op 15 september jl. in deze krant „Een magnifieke rol die je geen moment loslaat" vond hij verder en van de film als ge heel„,Met Van de koele meren des doods hebben we er weer een volwas sen Nederlandse film bij". Vandaar op deze pagina een gesprek met de „ster" van de film die gisteren in meer dan twintig Nederlandse bio scopen (in Leiden in Lido 1) in officiële pre mière ging. EINDHOVEN - Nederland lijkt er met Renee Soutendijk een filmactrice van internatio nale allure bij gekregen te hebben. Willeke van Ammel- fooij liep wat dat betreft ooit voorop, Sylvia Kristel deed het via de weg van het bloot, paar wanneer de kleine, blon de Renee Soutendijk buiten jNederland roem gaat vergaren •zal ze dat alleen te danken uiebben aan een voor zo'n jon- ,'ge actrice verrassend breed scala van rollen. Ga maar na, de afgelopen vijf jaar speelde ze in tien films, iwaaronder Pastorale, Spetters, t Het meisje met het rode haar, de rol van Eva Braun in de Amerikaanse tv-produktie In- STERACTRICE AARZELDE VOOR „KOELE MEREN" side the Third Reich, De Vier de Man, waarvoor de opnamen inmiddels klaar zijn. Sterk uit eenlopende rollen, terwijl de gisteren in de bioscoop ver schenen Van Eeden-verfil- ming „Van de koele meren des doods" zelfs een hoofdrol telt waarvoor menig meer ervaren actrice héél diep zou moeten ademhalen. Een rol waarin je de 25-jarige Renee van jong onervaren meisje via diverse toppen in het dal van de psy chose en de morfine-versla- ving ziet terechtkomen. De film werd mede geproduceerd door de Tros-televisie, die er over een jaar of drie een meer delige serie van gaat uitzen den. Die tv-bewerking bete kent nog meer dan de film de mogelijkheid voor Renee Sou tendijk zich internationaal in de kijker te spelen. Ze is overi gens net terug van een reis naar Amerika, juist in verband met haar verdere carrière. Re nee: „Ik wil natuurlijk graag mijn mogelijkheden verbre den. Nederland blijft een klein land en de kans is erg groot dat je in teveel films na elkaar te zien bent en dan wordt het ubliek je een beetje zat. Dat eb je in het verleden dan ook bij een aantal acteurs gezien. Het publiek wil dan Indere gezichten. Wanneer je verder wilt, móet je wel naar het bui tenland. Vandaar dat ik in Amerika diverse gesprekken heb gevoerd. Erg leuk, erg in teressant, met wel een zeven tigtal mensen, maar iets defi nitiefs, nee dat heb ik nog niet mee teruggenomen". Verslaving Het gekke is inderdaad dat Renee Soutendijk op dit mo ment al zo'n „gezien" actrice is, dat regisseurs haar voor de audities voor een rol in eerste instantie niet eens meer vra gen. Renee: „Voor De koele meren des doods heeft Nouch- ka van Brakel zo'n vijftig ac trices een test laten doen. Ik was daar niet bij. Hans Kem- na, die de „casting" doet, heeft daarna gezegd, je moet Renee Soutendijk eens proberen. En ik ben het toen toch geworden. Geaarzeld heb ik wel. Het is een fantastische rol voor een actrice, maar ook een ontzet tend zware. Je krijgt met zo veel dingen te maken die je niet kent, die bevalling, een psychose, die verslaving. Een rol waarin je als actrice com pleet kan uitglijden. Toen ik ja gezegd had, ben ik me op al die gebieden gaan informeren. Ik heb filmpjes van bevallin gen bekeken, ben bij de GGD geweest om informatie over heroïne-verslaving, want het effect daarvan is bijna gelijk als van morfine". Fenomeen Al hebben inmiddels regis seurs als Ben Verbong, Paul Verhoeven en Nouchka van Brakel uitgebreid de lof gezon gen van Renee Soutendijk om dat ze zich op een voor Neder land ongebruikelijke manier diepgaand voorbereid op haar rollen, het blijft een merk waardig fenomeen waarom ie mand een „ster" wordt. Ik herinner me dat ik Renee Sou tendijk diverse jaren geleden voor het eerst zag in een pro- duktie van Jo Röhrigs Haagse gezelschap „Theatraction". Een groep die probeert mime, beweging en toneel te laten sa mengaan. Ze had toen de (ook Haagse) Academie voor Podi umvorming achter de rug en je kon aan haar zien dat ze daarvoor zowel aan athletiek als aan dans had gedaan. Maar het meest opvallend was de uitstraling van dat tengere, kleine, helblonde meisje op het toneel. Op het toneel speelde ze ver der in Yvonne Keuls' „Jan Rap en z'n maat" en in „Ha rold en Maude". Tijdens een van de voorvertoningen van haar laatste film in een Eind- hovense bioscoop, zegt ze: „Ik weet absoluut niet wat ik straks ga doen. Voorlopig heb ik een rustpauze ingelast. En misschien wordt het wel weer toneel, ik weet het niet". Een bijkans helse scène lever de Renee Soutendijk in.de iso leercel van een psychiatrische inrichting (opgenomen in een buiten gebruik zijnde cel in het Belgische Namen). Ze moet daar letterlijk en figuur lijk naakt voor de camera haar LEIDSE COURANT psychose uitspelen, als een ge kooid dier in razernij heen en weer rennend in de cel. Re nee: „Dat was een verschrik kelijke scène. Nouchka van Brakel heeft me eerst ge vraagd of ik het wel aandurf de. Ik heb het uiteindelijk maar twee keer gedaan. Juist bij zoiets in- en aangrijpends is de kans dat je uitglijdt erg groot. Het kan voor het pu bliek „apies kijken" worden. De actrice die gekte speelt". Nouchka van Brakel: „Toen we de beelden van die scène de dag daarna hebben zitten bekijken, is iedereen doodstil geworden En we hebben be sloten dat die er zó, zo lang als-ie was, in moest". Terecht. BERT JANSMA Regisseur Nouchka van Brakel samen met hoofdrolspeelster Renee Soutendijk tijdens opnamen voor „Van de koele meren des doods". luiken voor de ramen, een lust voor het oog. Net zo kaal en veelbelovend als de Me renwijk jaren terug. We zien, dat zelfs de Zoeterwoudse singel er eens een sloot bij had. Toen de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg er nog niet stond, had je daar Zui- derzicht, een landgoed met grazige weiden. Niet ver daar vandaan lag, als in een bos, Huize Maria (nog bestaand) aan het Filosofenpad. zetelend op een witte berg met hier en daar een uitste kende palmtak, als de fiere onschuld door feestend Lei den. Niet getrokken door een gecamoufleerde tractor, maar door twee intelligente, gou deerlijke donkere knollen met gecoupeerde staarten. Zo ging dat vlak langs een opeengepakte massa mannen die zich gretig met open mond aan het schouwspel vergaapten, met allerhande hoeden en petten op. Een doodenkeling was bloots hoofds, maar dat was geen gezicht natuurlijk. En de wat minder opgetogen kijkende vrouwen hadden hun pot hoeden op, of dingen met brede randen. Dat kun je allemaal nog zien op de laatste foto in het zo juist verschenen plaatjesboek van verzamelaar en samen steller Herman van Hooi donk. „Die Goeie Leienaar.... dat is De Gijselaar" heet het. Het gaat om een pakkend Leids stadsbeeld uit de twin tiger jaren, en als schutspa troon neemt De Gijselaar daar een voorname plaats in. Zoals we allemaal kunnen weten, was jhr. mr. dr. N.C.de Gijselaar Leids burge meester van 1910 tot 1927. Men zegt weieens: de enige goeie burgemeester die Lei den gekend heeft, maar ze ker was hij de man waarvan men zei: „Er is maar ene goeie Leienaar en dat is De Gijselaar". Men had hem, als het ware, lief, in de Sleutel stad. Hij heeft het er dan ook naar gemaakt. De jonkheer hield onder meer in de moei lijke jaren '14-'18 de Leie naars in leven, via een goede voedseldistributie. Een re geerder op hoog niveau, be minnelijk ook; nam voor de minste ingezetene Zijn hoed af. Als hij echt de hoogte had Bomen Wel ja, dat was me nog ereis een tijd. Toen werd er van d'r leven geen Miss Leiden in badpak gekozen op basis van het slijpend ritme van de dis co. Er bestond eenvoudig geen Miss Leiden! Een Miss hoorde hooguit op de film in Amerika thuis. En de badpakken bleven gereserveerd voor het zo merse strand, waar ze met de draagsters uit een keurig afgesloten bad hokje kwamen. Nee, in „the roaring twenties" zat de pikanterie nog goed verpakt en bleef buiten handbereik. Nee, nee, in 1924 maakte De Leidse Stedemaagd in Ieen schier alles verhul lende robe haar triomfa le entree in de goede stad. Ze reed, comforta- I bel en hooggezeten en gesecundeerd door een lagere hulpmaagd die al leen maar haar gezicht blootgaf, mee op een praalwagen van de 3 Oc tober Vereeniging. Wel iswaar met losvallende haren en een decente glimlach rond de rozero- k de lippen, maar verder waren er grenzen aan het schouwspel. En ach- >t ter haar zegekar liepen, in het ijzeren spoor van k de Blauwe Tram, ge- n helmde hellebaardiers die altijd nog konden in- j. grijpen als dat nodig mocht zijn. e i- Zo hobbelde de Stedemaagd, Een stukje ongedempt Levendaal, bij de „Schooiersbrug". ambtsketen, en een hoge hoed op 3 oktober, maar De Gijselaar had zowat alles mee. Enigszins wrang schrijft de edelachtbare heer Goe- koop over zijn illustere voor ganger: „Op tal van gemeen telijke terreinen heeft hij ini tiatieven ontplooid. Dat was overigens wel in een tijd dat burgemeesters een flink aan tal portefeuilles kregen toe bedeeld". Fotoboeken over het voorbije Leiden rijgen zich aaneen; men ziet er belegde boter hammen in. Maar wat Her man van Hooidonk nu weer gedaan heeft, mogen we van harte verwelkomen. Bij veel foto's kun je er, als Leide- naar, even voor gaan zitten: er zijn kostelijke prenten bij. Natuurlijk hebben we die gekke ouwe Rijnsburgerweg met z'n sloot en kwakelbrug- getjes al eens eerder ergens aangetroffen, maar ook in „de twintiger jaren" blijft het „een plaatje'Evenals de Tulpenstraat, anno 1923: in z'n vrij speelse conceptie, met Een van de schilderachtigste plekjes van Leiden: het oude grachtje de Mare; links een brokje Hartebrugkerk. Bomen, bomen; het barstte in het oude Leiden van de bo men. En dat was heel erg mooi. De huizen langs de He rengracht kon je erdoor bijna niet eens meer zien. Die bo men verdwenen allemaal ir» de hongerwinter van '44. Een bewoonster van toen: ,,'s Nachts hoorde je maar zagen en 's morgens was er weer een boom verdwenen". De Kaiserstraat leek, met z'n hoge, dichte bomen, op een lommerrijke koningsallee: een auto en een handkar en verder niets op de weg. Op het Raamland bij de Hoge Rijndijk reed op 3 oktober '26 een sinterklaas rond, in een niet al te rooms riddertoer- nooi, „Het Spel der Vier Ele menten" genaamd. De Re veille werd nog geblazen op het bordes van het stadhuis aan de Breestraat: het zag er zwart van het volk, 's mor gens om 7 uur. Zo kan ik doorgaan. Aangrij pende advertenties tussen de foto's door: Diners a 1,60. Oud Hortuszicht, de nu ver dwenen theetuin langs de Witte Singel, waar ooit stu dentikoze Cees Goekoop een slaapplaats vond, nadat hij met z'n makkers lang ge werkt had aan een musical of zoiets. Het Kooipark: een eiland in een woestijn. Zelfs als niet-Leidenaar raak je al lengs begeesterd. U kunt be ter, als u belang stelt in het Leiden van een halve eeuw geleden, het boekje kopen: de plaatselijke boekhandel is er ruim van voorzien. Stel je eens voor: een plaatje van de Zoeterwoudse singel bij de Lammenschansweg van vandaag, op de hoek van het Filo sofenpad... kon hij het sleutelgat en soms z'n woonhuis niet meer vin den. En daar kon prins Hen drik van meepraten. Van daag hangt in de kamer van B en W in het Leidse stad huis De Gijselaar in ambts kostuum aan de wand. De Gijselaar was een gekleed magistraat, met gevoel voor decorum en gepaste kout, en bovendien de laatste Leidse burgemeester die met hoge kraag en steek en degen or dentelijk aan het maatschap pelijk leven deelnam. Gerucht Misschien is het niet hele maal waar (z'n latere opvol ger, de huidige mr. Cees Goe koop, zou de eerste kunnen zijn om een dergelijk gerucht met enige omhaal in het le ven te roepen), maar er wordt gezegd, dat nieuwbe noemde Leidse burgemees ters vlak vóór hun installatie even apart worden genomen, in de portiersloge, door de eerste bode van dienst. Daar bij zou de nieuwe burgerva der te horen krijgen dat hij maar op z'n tellen moest pas sen. De bode zou dan vóór hem gaan staan en in perfect Leids de befaamde woorden declameren: „Er is maar ene goeie LeienaarEn de rest weten we. Gewoon maar om duidelijk te stellen, dat de nieuwe burgemeester zich niets in z'n hoofd hoefde te halen. Net zoals vroeger, vlak vóór de pauskroning een eenvoudige monnik in de processie van prelaten een bundeltje vlas in brand stak en tegen de paus zei: „Sic transit gloria mundi": doe maar gewoon... Dit over De Gijselaar. In het boekje van Van Hooidonk' komen we hem vaker tegen. Maar dat is niet het enige aantrekkelijke in „Die Goeie Leienaar...". De verzameling is niet dik, maar wel glan zend, en bolstaand van foto's die dikwijls prachtig de sfeer van '20-'30 weergeven. Van Hooidonk is een jongeman die de historie fijn heeft we ten te laten conserveren. Hij heeft dat trouwens al eerder gedaan, in uitgaven van zijn hand en brein. In dit geval schreef burgemeester Goe koop een voorwoordje en daarin komt tot uiting wat ik al dacht: mr. Cees is duidelijk geïmponeerd door het beeld van De Gijselaar, die hem aanspreekt. Hij, Goekoop, heeft alleen nog maar z'n ontwapenende charme, een

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5