Nieuwkoopse tarieven omhoog REGI0(J0UR)NAAL REGIOIJOURINAAL Meer dan 125 jaar pastorale zorg in en rond Groenendijk '7 Woubrugse modellenbouwers missen weer de boot Sociaal-cultureel plan in november in de raad Tennisclubs hoeven „huurachterstand" nog niet in te lopen REGIO LEIDSE COURANT VRI1DAG 1 OKTOBER 1982 PAGINA 4 RE1 Raadslid wil plan maken voor goedkope woningen HAZERSWOUDE Het D'66-raadslid Karei Dekker van de gemeente Hazers- woude heeft tijdens de gisteravond ge houden raadsvergadering toegezegd, op korte termijn een bouwplan te ontwik kelen waarin alleen woningwet- en premie A woningen zijn opgenomen. De gemeente Hazerswoude telt zo'n 300 woningzoekenden. Door het plan van de heer Dekker zouden nu ook wonin gen gebouwd kunnen worden voor de burger met de smallere beurs. De vergadering van de gemeenteraad stond gisteravond vooral in het teken van het collegeprogramma Hazerswou de 1982-1986. Het programma bleek echter meer een discussiestuk en bur gemeester J. ten Heuvelhof noemde het daarom „een aanzet tot het collegepro gramma". Uit deze aanzet tot het colle geprogramma bleek dat het de bedoe ling wordt, om voortaan de collegebe- sluiten openbaar te maken. Ook bleek men voorstander voor de komst van een NS-station in Hazerswoude en van een sportzaal aan de Hoge Rijndijk. Een veilige uitrit van Zonneveld op de Hoge Rijndijk is eveneens in het pro gramma opgenomen, net zoals de res tauratie van de toren van de Hervorm de Kerk. Verder wil de gemeente van dalisme proberen te te bestrijden en hierover voorlichting geven. Ook zou meer voorlichting gegeven moeten worden over het drugsprobleem en wil men het zwemonderwijs voor alle klas sen van de lagere scholen handhaven. Direkteur gemeentewerken Zoeterwoude vertrekt ZOETERWOUDE De heer H. J. Cooijmans, directeur van de afdeling gemeentewerken te Zoeterwoude, is met ingang van 1 januari 1983 als zoda nig benoemd in de gemeente Hoeven, Noord-Brabant. Overigens komt de heer Cooijmans uit het Brabantse want de 54-jarige directeur is geboren in Rosmalen. Bij zijn vertrek is de heer H. J. Cooij mans bijna elf jaar in dienst geweest van de gemeente Zoeterwoude. Hij kwam destijds - 1 februari 1972 - gelijk met de heer J. Wingelaar die toen ge meentesecretaris werd als opvolger van de heer Sieverding, naar Zoeterwoude. Tekorten De Tweesprong verontrustend hoog ALKEMADE Het Alkemadese Sportbedrijf zal volgend jaar een bedrag van ruim twee miljoen gul den kosten. Hiervan moet de ge meente ruim 1,25 miljoen gulden toeleggen om de begroting sluitend te maken. Het Alkemadese sportbedrijf voert het beheer over een achttal objec ten, die eigendom zijn van de ge meente. Het betreft: Sportcomplex Hertogspark in Rijpwetering, de huidige sportvelden van DOSR, Alkmania en de Kerkweg en de jeugdgebouwen van „Our House" en „Ranonkel". De grootste slok op is weer sportcomplex „De Tweesprong" waarop het gemeen tebestuur 8,5 ton van het volgend jaar in totaal bijna anderhalf mil joen gulden kostende sportcomplex moet toeleggen. Het tekort van het zwembad alleen bedraagt 665.000.- en dat van de sporthal 179-000.-. De belangrijkste geldverslinders bij het sportbedrijf zijn in volgor de: het zwembad, het Hertogspark, de sporthal en de huidige sportvel den in Roelofarendsveen. Vooral de personeelskosten en de gas- en electriciteitstarieven vormen de hoogste kostenposten op de begro ting voor volgend jaar. NIEUWKOOP De ge meentelijke belastingen en tarieven gaan volgend jaar gemiddeld vier pro cent omhoog. De gemeen teraad heeft gisteravond in principe ingestemd met deze verhogingen. Wel is als voorwaarde gesteld dat de raadsleden bij de be handeling van de begro ting op 16 december de mogelijkheid hebben deze beslissing te veranderen. De meerderheid van de raad vond dat in deze tijd van ach teruitgang voorzichtig moet worden omgesprongen met een lastenverzwaring van de burgers. De beslissing over de belastingen en tarieven moest echter gisteravond worden ge nomen om op tijd goedkeuring van de minister te krijgen waardoor de verhoging per 1 januari 1983 ingevoerd kan worden. Zou dat uitgesteld worden tot de begrotingsbe handeling, dan zouden de ver hogingen pas met Pasen kun nen ingaan, waardoor de ge meente een financieel tekort zou krijgen. De gemeentelijke leges, ver schuldigd voor onder meer paspoorten, uittreksels uit het bevolkingregister en diverse vergunningen, gaan volgend jaar met drie procent omhoog. Een zelfde verhoging geldt voor de hondenbelasting (van 59 gulden vijftig naar 61 gul den 50), de woonforensenbe- lasting, de onroerendgöed-be- lasting en de tarieven van het zwembad en de camping. An dere zaken worden sterker verhoogd, zoals de tarieven voor het gebruik van sportac commodaties en de begrafenis- rechten, die beide vijf procent duurder worden. De reini gingsrechten gaan met zes pro cent omhoog, met uitzondering van het gebruik van contai ners waarvoor een percentage van drie geldt. Tot slot gaat de huur van een kraam op de markt 10 gulden 50 per dag kosten, wat neerkomt op een verhoging met zeven procent. De beide raadsleden van Nieuwkoop-Noorden zijn te gen deze verhogingen. „Wij hebben altijd gesteld dat het belastingniveau moet samen hangen met de inkomensont- wikkeling. Nu lopen die twee zaken steeds verder uit elkaar. De belastingen gaan omhoog en de inkomens dalen. We moeten de begroting zodanig opstellen dat die geen lasten verzwaring voor de burgers oplevert", aldus het raadslid C.G. Rademaker van deze par tij. De VVD toonde zich bij monde van R. Niezen alleen tegen een verhoging van de le ges voor bouwvergunningen. „Het gaat in de bouw slecht. Met een verhoging van de kos ten worden de bouwkosten C.G. Rademaker: Geen lastenverzwaring voor de burgers. ook hoger". Voor de rest stelde hij dat de hoge inflatie op weegt tegen een belastingver hoging. De CDA-fractie kan in principe instemmen met de verhogingen, zij het dat die partij vindt dat in deze tijd ook de gemeente een stapje terug moet doen. „Maar als dat stap je terug betekent: minder sub sidie voor welzijn, slechtere wegen door minder onder houd, minder service van de gemeente, slechter wordende huizen door uitblijvende reno vatie, dan hebben wij vrede met de verhoging", aldus CDA-woordvoerder D. Boon stra. De fractie van PvdA- /EVP/PSP kon zich hierin vinden, met dien vond woord voerder J.A. Bijker, dat bij de begroting ook moet kunnen worden besloten tot een min der sterke verhoging. Woningen De gemeenteraad gaf gister avond ook toestemming voor de verkoop van een stuk grond in het bestemmingsplan „De Rietlanden" voor de bouw van elf premie-B-koopwonin gen. Veel waardering had de raad voor het feit dat het col lege op deze manier probeert de bebouwing van het plan aan de gang te houden en te vens de werkgelegenheid te stimuleren. De woningen zul len door een aannemersbedrijf uit Noorden worden gebouwd. De gemeente heeft van het ministerie geen toestemming gekregen dit jaar nog woning wetwoningen in het plan te bouwen. Met de bouw van deze duurdere woningen, die bestemd zijn voor Nieuwkoop- se woningzoekenden, probeert men een klein beetje de wo ningnood te lenigen en hoopt men erop dat mensen vanuit huurwoningen doorstromen naar deze koopwoningen, zo dat ook minder draagkrachtige dorpsbewoners aan een dak boven hun hoofd kunnen wor den geholpen. Rommel In het kader van de Noordwijkse Boven Volta-actie, die al vijf jaar duurt, is het weer mogelijk gebruikte spullen te brengen naar het Boven Volta-huis, Wilhel- minastraat 36. Deze spullen zullen worden verkocht op de volgende Boven Volta-evenementenmarkt op zater- dag 9 juli 1983. Het Boven Volta-huis is elke zaterdag morgen geopend van tien tot twaalf uur. Licht klassiek De muziekkenner Gerard van Veen geeft zondag een met muziek omlijste lezing in het Oude Raadhuis aan de Dorps straat in Warmond. De lezing begint om half één en duurt tot twee uur. De visueel gehandicapte Gerard van Veen heeft sinds 1957 een enorme verzameling klassieke muziek opgebouwd. Daar treedt hij graag mee naar buiten; hij sprak onder meer voor de ziekenomroepen van Leythen- rode en het Elisabeth Ziekenhuis. In Warmond zal hij het zondag hebben over de 94e symphonie van Joseph Haydn en het Forellenkwintet van Franz Schubert. In de pauze wordt koffie geschonken. Kaarten a f4 zijn verkrijgbaar bij het Oude Raadhuis. Wilhelmina De buurtvereniging Wilhelmina in Lisse gaat weer van start met het winterseizoen, te beginnen met een jaarvergadering maandagavond. De vergadering be gint om acht uur in De Voorhof. Verder is al een om vangrijk programma opgesteld met als hoofdmoot kien- en kaartavonden. De eerste bijzondere feesta vond staat 18 november op de kalender genoteerd. Postkantoor De postkantoren aan de Heinsiuslaan in Leiderdorp en de Lange Voort in Oegstgeest zijn maandag in verband met de drie oktoberfeesten beperkt opengesteld, namelijk alleen s 'morgens van half negen tot tien uur. slij ONGESCHOEIDE KARMELIETEN: HAZERSWOUDE Twee jubilea worden op zondag in de Scheepjes- kerk en tijdens het week einde van 9 en 10 oktober in Het Anker herdacht. De parochies van de H. Michael en H. Bernardus te Hazerswoude-Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn gedenken in eerste instantie dat Teresa van Avila, door ongeschoeide karmelietessen en karme lieten „la Madre" ge noemd, op 15 oktober 1582, dus vierhonderd jaar geleden, stierf. Daar naast zijn de ongeschoei de karmelieten, Teresa's geestelijke zonen, hon derdzesentwintig jaar werkzaam in de parochie aan de oevers van de Oude Rijn. Waarom dit feit nu herdacht en niet in 1981, toen er toch sprake was van „één en een kwart eeuw ongeschoeide karmelieten te Hazerswou de"? Pater Godfried Claassen, een karmeliet die pastor is in de parochie, in het parochie blad: „Zeker, 1981 was het jaar dat de paters hier hon derdvijfentwintig jaar werk zaam waren. In de voorberei dende besprekingen over het Teresa-eeuwfeest is echter de gedachte geopperd om alsnog een combinatie van beide ju bilea op te stellen". Vandaar dus dat dubbelfeest in de pa rochie van de H. Michael en H. Bernardus. op 20 november 1856 werden kerk van de H. Bernardus aan de Groenendijk en gemeente, sedert 25 februari 1839 zelf standig, door paus Pius IX toevertrouwd aan de orde der ongeschoeide karmelieten. De eerste pastoor was Hubertus A. Bosmans, ofte wel pater Anastasius van de H. Joseph van de Vlaamse provincie van genoemde orde. Bosmans, de opvolger van „wereldheer" Bernardus Wesselingh (de eerste pastoor van de zelfstan dige gemeente of statie), had vóór zijn benoeming in de Groenendijk „gestaan" te Lei den. Samen met pater Ignati us Sarot, de laatste pastoor van de ongeschoeide karme lieten, in de toenmalige Sint- Jozefkerk om precies te zijn. De Belgische pater Bosmans was bijna vijftig jaar pastoor in de parochie van de H. Ber nardus. In het jaar waarin hij stierf, dat was dus in 1906, op augustus, legde hij nog de eerste steen voor de St. Jozef school voor lager onderwijs en voor het huis van de zus ters Ursulinen. Een van de laatste plechtigheden die de heer Bosmans verrichtte. Een opvolger uit de Vlaamse pro vincie van de paters kreeg hij niet, want: Nederland was se dert het herstel van de bis schoppelijke hiërarchie in 1853 geen missieland meer. Pater Avertanus Hennekens in een brochure: „Omdat de Vlaamse provincie de Hol landse missiestatie successie velijk overdroeg aan het bis dom Haarlem, dreigden de Scheepsjeskerk en parochie van Sint Bernardus voor de orde der ongeschoeide karme lieten verloren te gaan, indien Gered Pater Placidus van de H. Al- bertus Keulers, een Nederlan der die tot de Beierse provin cie van de orde hoorde en se cretaris van het generalaat was, verkreeg verlof en de opdracht om de post te bezet ten. Op Eerste Paasdag 1907 hield hij zijn eerste toespraak tot de parothianen. Spontaan riep hij uit: „De karmel is voor Groenendijk weer verre zen, Groenendijk voor de kar mel gered". De pastoor kreeg van de toenmalige bisschop van Haarlem, monseigneur Carlier, verlof om als assistent een eigen medebroeder te hebben. Pater Avertanus Hennekens in zijn geschrift: „Ook mocht de pastoor als bij zondere gunst de dienstmeid verwisselen met een eigen le- kebroeder voor de huishou ding, maar Groenendijk mocht niet uitgroeien tot een klooster". De pastoors Placidus Keulers (1907-1934), Timothaeus Vaes- sen (1934-1939) en Hubertus Keulers (1939-1945) beleefden dit inderdaad niet. Maar tij dens het pastoraat van Aver tanus Hennekens (1945-1957), tevens provinciaal van de in 1935 opgerichte Nederlandse provincie van de orde, vond de canonieke oprichting van de Karmel Sint Bernardus te Hazerswoude-Groenendijk plaats. Hier ook was geruime tijd het filosoficum van de provincie gevestigd. Voordat met ingang van 1 ja nuari 1969 de pastorale taken aan een team van pastores De nog altijd gebruikte Bernarduskerk van de onge schoeide karmelieten. van de ongeschoeide karme lieten werden overgedragen, waren na Hennekens nog in de parochie van de H. Bernar dus werkzaam: Joachim Ou- dijk (1959-1963) en Laurentius Alberti (1963-1968). Fusie duidelijk dat vanwege de te rugloop van de oude leefge meenschappen in het Zwaan tje en de Groenendijk en de nieuwbouw in Rhynenburch en Koudekerk aan den Rijn aan een fusie van de parochie van de H. Michael en die van de H. Bernardus niet te ont komen was. In april 1967 nam de toenmalige bisschop van het bisdom Rotterdam, mon seigneur M. A. Jansen, de principebeslissing daartoe. De opdracht tot de uitwerking van deze beslissing werd rea liteit toen pastoor H. van de Ven, priester van het bisdom, in juli met emeritaat ging. Pa ter Ignatius Wishaupt, van het karmelklooster uit de Groenendijk, kreeg toen de benoeming tot deservitor van de parochie H. Michael en moest de voorbereidingen voor het samengaan treffen. Op 27 december van het jaar 1968 schreef bisschop Jansen de leden van beide parochies over de genomen beslissing van de fusie. Tevens deed hij hen om van de noodzaak van een nieuwe kerkgelegenheid op een meer centrale plaats: Het Anker, dat als ontmoe tingscentrum op 26 februari 1977 officieel werd geopend en de dag erna door de Mi chael- en Bernardus-Parochie voor de kerkelijke vieringen in gebruik werd genomen. De in 1870 gebouwde Michael- kerk in het Zwaantje werd vlak hiervoor aan de ere dienst onttrokken; de Bernar duskerk wordt nog altijd ge bruikt. WOUBRUGGE Reeds een jaar zijn de modellenbouwers in Woubrugge op zoek naar een onderkomen. Ook de der de aangedragen oplossing voor hun probleem bracht geen soe laas. Nu zette de commissie fi nanciën van Woubrugge gis teravond de voet aan de Mo- dellenbouwclub dwars. De Modellenbouwclub in Woubrugge bestaat pas een jaartje. In dat jaar had men al driemaal het uitzicht op een niets terecht. Gisteravond de raadscommissie fi- zich over bezinnen of de modellenbouwers in de onlangs leeg gekomen brand weergarage ondergebracht zouden kunnen worden. De huur zou dan drieduizend gul den bedragen. Raadslid Jaap v.d. Veghte voelde veel meer voor de inrichting van de ruimte als brandweerinstruc- tielokaal. Het werd moeilijk en W advies uit te brengen. Aan de ene kant wil men de modellenbouw wel bevorde ren, maar aan de andere kant is de brandweer natuurlijk ook hard nodig. Men besloot uit eindelijk de ruimte naar niet te verhuren. Wie er in de toe komst wel in komt, is nog niet duidelijk. De commissie had zich ook nog te bezinnen over een tweetal aangevraagde subsi dies. De biljartvereniging Ja- cobswoude kreeg een eenmali ge subsidie van - duizend gul den toebedacht. De Rijnlandse Molenstichting kan op hon derdvijfenvijftig gulden reke nen als de raad dat volgende maand goedkeurt. ALPHEN AAN DEN RIJN Het vaststellen van het sociaal-cultureel plan van Alphen zorgde gisteravond voor een fikse discussie. Het plan, dat volgens de richtlijnen van het ministerie van CRM voor januari 1983 inge diend moet worden, is ge maakt tijdens het wethou derschap van PvdA-er L. Kleingeld. De nieuwe VVD-wethouder Den Duyn heeft het plan nog niet ingediend. Hij wil het plan eerst zelf nog eens bestuderen. Nu wilde raadslid Kleingeld gisteravond van de wethouder weten hoe ver hij met het be studeren van het sociaal-cultu reel plan was. Niet ver, vol gens Den Duyn en hij zag dan ook geen kans het plan vol gende maand in de commissie sociaal culturele zaken be- spreek-klaar te hebben. Klein geld pikte dit niet, want hij zag gebeuren waar hij steeds tegen gewaarschuwd heeft: het plan is te laat klaar, zodat er uitstel van subsidie van het rijk komt, de gemeente heeft de financiën niet en een aantal activiteiten kunnen geen door gang vinden. Hij eiste dan ook van de wethouder doorgang van de commissievergadering met deze zaak op de agenda. Zijn voorstel werd door zijn medecommissieleden B. J. Steilberg, D'66 en H.C. Brand RPF/SGP/GPV ondersteund, zodat de wethouder moest wij ken. Dit deed Den Duyn onder protest. „Het is verspilling van tijd, geld en papier", waarop hij uitlegde dat in november ook nog een raadsvergadering komt en hij er „naar streeft" dan het plan aan te bieden op zodanige wijze dat er geen ing rijpende wijzigingen nodig zijn en het plan dan toch nog op tijd ingediend kan worden. Corso huldigt Joop Visser RIJNSBURG Na 25 jaar de praalwagens voor het Rijnsburgse corso gebouwd te hebben, nam Joop Visser gisteravond officieel afscheid van het Rijnsburgse cor so. Het corso-bestuur huldigde hem en overhandigde hem een ets van Rijnsburg. Gisteravond werd teruggeblikt op het 36e corso dat in augustus door de straten reed. De 200 aanwezigen keken naar een film hierover. Het corso 'Bloemen in het spel' heeft ongeveer een half miljoen belangstellenden getrokken. Aan de heer Dekker, directeur van de VVV Leiden viel de eer te beurt de prijzen uit te reiken. Geep krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Juliana opent Swetterhage ZOETERWOUDE Prinses Juliana opent op 15 oktober in Zoeterwoude de woon- en leefgemeenschap „Swetterha ge" voor geestelijk gehandi capten. K. van der Geest: ,,De za ken worden finaal door el kaar gegooid". ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse tennisverenigingen ZTC en Meerburg behoeven voorlopig niet de achterstand in te lopen om te komen tot een kostendekkende huur van de tennisbanen. Hoewel het college met klem had verzocht uitvoering te geven aan het voornemen dat de huur van de banen kostendekkend dient te zijn, ging de meerderheid van de gemeenteraad gisteravond niet akkoord. Met een stand van 76 werd een motie van de VVD aangenomen die be helst, dat de tennisverenigin gen in 1982 een huur dienen te betalen die is afgeleid van 1981 vermeerderd met 4% met daaraan gekoppeld een studie van het totale huur- en onder- houdskostenbeleid. Het voorstel van het college behelsde het inlopen van een huurachterstand van 4455, voor ZTC en van 345,— voor Meerburg. In een periode van drie jaar zouden de tennisver enigingen die achterstand moeten wegwerken. Het voor stel van B. en W. voldeed niet aan de wensen van Progressief Zoeterwoude. „Toegezegd is een overzicht van de totale sportsektor. Om een stukje achterstand in te lopen stel ik voor een symbolisch bedrag van duizend gulden als verho ging toe te passen zodat het ge groeide verschil toch enigszins wordt Ingelopen" aldus de heer Wil Ooijendijk van P.Z. Ook het liberale raadslid Piet Kremer wenste een integrale afstemming. „We praten nu over twee tennisclubs, een an- komt wellicht weer een andere vereniging aan bod. Het zal in een groter kader bekeken moeten wor den zodat we tot een afgewo gen beslissing kunnen ko men", aldus Kremer. Het CDA-raadslid K. Remijnse stond binnen zijn fraktie al leen, toen hij stelde dat hij zich niet aan de indruk kon ont trekken dat er met twee of meer maten werd gemeten. „Ik heb behoefte aan een doorzichtig beleid. Er zijn nu geen gezamenlijke vertrek punten en daarom lijkt het mij zinvol een en ander eerst in de commissie welzijn aan de orde te stellen", zo betoogde de heer Remijnse. De heer K. van der Geest van het CDA was van mening, dat de zaken finaal „door elkaar werden gegooid": „We hebben het hier over de hoogte van de huur van de tennisbanen en niet over subsidiëring van een vereniging. Ik snap niet dat de andere raadsleden dat niet willen inzien". De frakties van VVD en PZ wilden er evenwel niet aan, hetgeen CDA-er Van der Geest de opmerking ontlokte dat er vergelijkingen werden gemaakt die kant noch wal ra ken en dat de raadsleden ken nelijk hun verantwoordelijk heid niet aandurven. „U draait om de hete brij heen" aldus Esdoorns Van der Geest. Een laatste po ging van burgemeester Hou- dijk een meerderheid van de raad achter het collegestand punt te krijgen („Laten we nu de inhaalmanoeuvre toepassen en vervolgens een totaalonder- zoek doen plaatsvinden") mis lukte evenwel. Van de drie voorstellen de zienswijze van B. en W., het voorstel van PZ om voorlopig een symbo lisch bedrag te laten betalen én de mening van de VVD normale tariefsverhoging van 4% door te berekenen zou uiteindelijk het VVD-voorstel met het kleinst mogelijke ver schil de „overwinning" beha len. Mevrouw Annemarie Kolff- Haantjes van Progressief Zoe terwoude toonde zich geschokt over de vergunning voor het rooien van drie esdoorns nabij de voormalige Sparwinkel aan de Dorpsstraat. Mevrouw Kolff zei de indruk te hebben, dat burgemeester Houdijk wei nig waarde hecht aan bomen. De raadsvoorzitter vond dat niet aardig getuige zijn reaktie. „U mag mij niet in de schoe nen schuiven dat ik daar min- dunkend over ben. Bomen hebben voor mij een grote be tekenis. Alleen is het in dit ge val niet gewenst en onmoge lijk de bomen op die plaats te handhaven". Overigens ver baasde burgemeester Houdijk zich er over hoe de exacte for mulering over de rooi-vergun- ning in de openbaarheid is ge komen. Ook de heer Houdijk liet namelijk duidelijk uitko men dat de bomen als het ware in de weg staan om de bouw van en nieuwe super markt mogelijk te maken. C.J. Remijnse: „Er wordt Het met twee maten geme de i ten". Am

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4