I „Een modern gebouw, met eerbied voor de omgeving* BUITENLANDS GELD r WOONBLOKKEN MOETEN GAT AAN KAISERSTRAAT OPVULLEN Directeur GAB koninklijk onderscheiden Geef ruimte aan Wegloophuis Oud conflict je tussen PvdA en VVD steekt de kop weer op - JA LEIDEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 PAGINA 3 Steeds meer sprekende machines LEIDEN Over een beperkt aantal jaren zul len we vermoedelijk dagelijks geconfronteerd 'worden met sprekende machines. Dat zei dr. S.G. Nooteboom vanmiddag bij zijn aanvaar ding van het ambt tot buitengewoon hoogleraar in de fonetiek aan de Leidse Universiteit. Als voorbeelden noemde hij een auto en apparaten, die gedrukte test omzetten in spraak zoals een leesmachine voor blinden. „Technisch is het geen probleem meer om apparaten te maken, die ons toespreken in kunstmatige maar rede lijk verstaanbare spraak", aldus de hoogleraar. „Maar ook machines die zelf spraakuitingen sa menstellen, die nooit eerder door een mens zijn gesproken, zullen spoedig binnen ons bereik zijn". Actie tegen reclame vliegtuigen LEIDEN „Heeft u hinder van recla mevliegtuigen laat dan weten." Onder dat motto doet het „Initiatief Leiden Reclamevliegtuig Vrij" een oproep aan de Leidse bevolking om overlast van dergeljke vliegtuigen te melden. Het Intiatief doet haar oproep met het oog op de 3 oktober-viering. Verwacht wordt dat maandag weer reclamevlieg tuigen boven de stad zullen cirkelen. Wie zijn misnoegen over de overlast van de vliegtuigen wil uiten, kan dat doen bij de Stichting Geluidshinder Schiphol, telefoonnummer 02(h 175000. Jongetje mishandeld LEIDEN Een 12-jarig jon getje is gistermiddag in de Ri chard Holstraat door twee ou dere jongens in elkaar gesla gen. De twee vroegen het jochie om geld wat hij echter niet bij zich had. Een speurtocht van de politie leverde niets op. Van nacht werd een 24-jarige leer ling verpleger door drie 18-ja- rigen in elkaar geslagen op de Hooglandse Kerkgracht. Ook hier leverde een onderzoek niets op. De mishandelde jon gen werd voor onderzoek naar het AZL gebracht. Internationale aspecten van werkloosheid LEIDEN De Leidse Studenten vereniging voor Internationale be trekkingen houdt vrijdag 8 okto ber een studiedag met als thema „Internationale aspecten van werkloosheid", ^an deze bijeen komst wordt medewerking ver leend door een aantal prominente Nederlanders, zoals P. Dankert, H. Vredeling en C. Wagner. Mr. C.A. Wagner, voorzitter van de Adviescommissie inzake de Voortgang van het Industriebeleid zal het congres openen. Lezingen worden gehouden door mr. E. van Lennep, secretaris generaal van de OESO, ir. H. Vredeling, oud-lid van de Europese Commissie, P. Dankert, voorzitter van het Euro pees parlement en drs. J.P. Pronk, vice-secretaris-generaal van UNC TAD. De serie lezingen wordt besloten met een forumdiscussie met mede werking van de sprekers. De dis cussie staat onder leiding van pro fessor Van Halberstadt. Het con gres wordt gehouden in het Aca demiegebouw aan het Rapenburg 73 en begint om 10.00 uur. hu-! 51' O O LEIDEN „Een gebouw van 1982, maar met eer bied voor de omgeving." Met deze woorden presen teerde architect F. Ver- heijen gisteravond de te keningen en de maquette van het gebouw, dat het beroemde „Gat aan de Kaiserstraat" moet opvul len. De presentatie vond plaats tijdens een informa tie-avond voor omwonen den. Van de veertien be woners die kwamen opda gen, had een aantal ernsti ge kritiek op het plan. Zij vonden het gebouw niet passen in de historische omgeving. Of de bouw plannen, die zijn goedge keurd door de Welstands commissie en Monumen tenzorg doorgaan, is overi gens niet zeker. In januari hoort de gemeente van het rijk wat er in Leiden mag worden gebouwd. Zo werd opnieuw een hoofd stuk toegevoegd aan het ver haal over het „Gat aan de Kai serstraat". Jaren geleden was de Stichting Studenten Huis vesting van plan het gat op te vullen met een flat voor 200 studenten. Die plannen stuit ten op ernstig verzet van de bewoners van de Pieters- en Academiewijk. Punten van kritiek waren: het gebouw was te hoog, paste niet in de omge ving en het zou leiden tot gro te parkeerproblemen. Verder werd met 200 studenten de kleinschaligheid niet bevor derd. De plannen haalden het niet. In 1978 oordeelde de Raad van State, dat de bouw vergunning nooit gegeven had mogen worden. Nadat de ge meentelijke commissie voor de beroep- en bezwaarschriften de gemeente had geadviseerd de vergunning in te trekken, werden nieuwe plannen ge maakt. Ook die kregen geen goedkeuring. De afdeling rechtspraak van de Raad van State stelde de omwonenden van de Kaistersstraat opnieuw in het gelijk. Daarop werd af gestapt van het idee om aan de Kaiserstraat 200 studenten te huisvesten. In het begin van dit jaar kwam de Stichting Studenten Huisvesting met geheel nieu we plannen. Op een eerste in formatieve avond in februari liet architect Verheijen het ruwe ontwerp van het nieuwe gebouw zien. De plannen ble ken ingrijpend gewijzigd. Dit keer werd gekozen voor een pand, dat onderdak moet bie den aan 47 twee-persoonshuis houdens. Het ontwerp viel bij de bewoners redelijk in de smaak. De omwonenden vreesden alleen, dat ook deze plannen parkeeroverlast zou den opleveren. Gisteravond bleek, dat de architect een op lossing voor de eventuele par keerproblemen had gevonden. Op de binnenplaats van het door hem ontWorpen gebouw had een tuin plaats gemaakt voor een parkeerterrein waar 22 auto's kunnen worden ge plaatst. De architect, die werkt in op dracht van de samenwerken Stichting Studenten Huisves ting en de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren, heeft een gebouw ontworpen dat bestaat uit twee woonblok ken (van drie en vier etages) die in een wigvorm zijn opge steld. De twee galerijen van de woonblokken worden over spannen met ,een glazen kap. Het dak bestaat aan de straat zijde uit een schuin hekwerk. Dat hekwerk is bedoeld om planten in te laten groeien, zo dat er een groen dakterras ontstaat. De heer Verheijen vertelde gisteren, dat hij geen decor wilde bouwen, maar dat hij met het uiterlijk van het pand wil laten zien wat voor een gebouw het van binnen is. „Het is één gebouw geworden, maar het is ook een opeensta peling van pandjes met boven dien een hangende tuin", zo stelde hij. De bewoners waren gisteren tevreden met de oplossing voor het parkeerprobleem. Dat probleem, dat tijdens de voor gaande bijeenkomst hét hete hangijzer bleek te zijn, was met de komst van 22 parkeer plaatsen plotseling uit de we reld geholpen. Enkelen van de aanwezigen bleken het echter niet eens te zijn met het ont werp. Men vond het moderne gebouw niet passen in de his torische omgeving van Het Rapenburg. Zo zou, staande op de Nonnebrug, een klein stuk je van een blinde muur van het nieuwe pand te zien zijn. De architect was van mening, dat er nu gebouwen van 1982 moeten worden gebouwd en geen decorbouw uit de vorige eeuw moet worden ontworpen. De Stichting Studenten Huis vesting is wel tevreden met plan, terwijl dus ook de Wel standscommissie en Monu mentenzorg het hebben goed gekeurd. Wethouder Tesselaar vertelde gisteren, dat de ge meente zeer omzichtig te werk is gegaan. „We hebben dit Minder parkeergelegenheid LEIDEN De Kaiserstraat wordt nog dit jaar opnieuw in gedeeld. De weg wordt opnieuw bestraat en ten behoeve van de voetgangers worden de parkeervakken anders ge legd. Deze maatregel zorgt voor vermindering van het aan tal parkeerplaatsen. De wortels van de bomen aan de Kaiserstraat komen door de bestrating heen en bezorgen de voetgangers veel over last. De straat wordt daarom enkele centimeters opgehoogd en opnieuw van stenen voorzien. De parkeervakken wor den zodanig gelegd dat de auto's in de lengte van de straat moeten worden geplaatst. Nu staan de wagens dwars op het trottoir, een verschijnsel dat de voetgangers veel pro blemen oplevert. keer zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de omwonenden. Maar ik weet, dat het moeilijk is om ie dereen gelukkig tc maken. Voor die mensen die niet te vreden zijn, bestaat dan de mogelijkheid om via de offi ciële kanalen bezwaar tegen het plan aan te tekenen," al dus de wethouder die meldde dat de gemeente het „Gat aan de Kaiserstraat" erg graag dicht wil hebben. Voor de om wonenden wordt, wanneer meer bekend is over de finan ciële mogelijkheid tot bouwen, een derde informatieve avond gehouden. Wethouder Tesselaar vertelde tevens, dat de gemeente Lei den in januari van het rijk hoort hoeveel en wat voor soort woningen er mogen wor den gebouwd: „Dit jaar hebben we om 1500 woningen ge vraagd en er 750 gekregen. Van die 750 was geen enkele woning bestemd voor studen ten en werkende jongeren," aldus de wethouder. Hij doelde daarmee op de al uitgewerkte plannen van de gemeente om aan het Flanorpad 85 wonin gen voor studenten en wer kende jongeren te bouwen en op het feit dat, behalve het „Gat aan de Kaiserstraat" ook het „Gat aan de Maredijk" met 45 huizen voor deze categorie bewoners moet worden ge vuld. Verder zijn er 12 wonin gen voor een- en tweeper soonshuishoudens aan de de Hooigracht gepland en 16 van dergelijke huizen aan de Mid delstegracht. Het ontwerp voor de nieuwbouw, die het gat aan de Kaiserstraat misschen gaat opvullen. Directeur J. Schumacher van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Leiden kreeg gisteren uit de handen van burge meester C. Goekoop de versierselen behorende bij het otficierschap in de orde van Oranje-Nassau. De heer Schumacher gaat per 1 otoober met vervroegd pensi oen, Bovendien vierde hij gisteren zijn 40-jarig ambtsju bileum. De heer Schumacher begon zijn ambtelijke car rière in 1942 bij wat nu het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heet. In 1976 werd hij directeur van het GAB in Leiden. De heer Schumacher wordt opge volgd door de heer J. Tibbe, voormalig directeur van het GAB in Doetinchem. PLEIDOOI D'66: LEIDEN D'66-fractie- leider Jan Hoekema vindt dat de gemeente te snel is geweest met het afwijzen van subsidie en huisves ting voor de Stichting We gloophuis. Hoekema vraagt het college alsnog onderdak voor de stich ting beschikbaar te stel len. In mei van dit jaar vroeg de stichting de gemeente om hulp. B en W lieten echter weten de stichting niet van dienst te kunnen zijn. Enkele dagen geleden kraakte de stichting een leegstaand pand aan de Langebrug. Hoekema meent, dat het col lege het verzoek eerst aan de raadsleden had moeten voor leggen. Het D'66-raadslid schrijft zich wel te kunnen voorstellen dat er geen geld is om de oprichting van een Wegloophuis mogelijk te ma ken. „Ik vraag me af of niet iets tegemoetkomender op- het initiatief had kunnen worden gereageerd. Bijvoor beeld door te bekijken in hoeverre het initiatief in de bestaande voorzieningen had kunnen worden onderge bracht of in hoeverre samen werking tot stand had kun nen worden gebracht met door de gemeente gesubsi dieerde instellingen als de vrijwilligercentrale", aldus Hoekema. Hij vraagt het col lege om alsnog te bekijken of er een gemeentelijk pand be schikbaar kan worden ge steld. „Er is een groot tekort aan opvangadressen en elke poging om daar wat aan te doen zou positief moeten worden benaderd", aldus Hoekema. Hij wil tenslotte van het college weten of de kraakactie zal worden ge doogd. BURGERLIJKE LEIDEN Overleden: A. Zandbergen, geb. 20-6-1894 man, J. J. Schimmel, geb. 13- 12-1897 man. J. M. W. Kou- wenberg, geb. 5-10-1914 man, G. Moolenbeek, geb. 4-12-1913 man. M. W. Filippo, geb. 21-8- 1915 man. W. E. M. Maas. geb. 8-12-1928 vrl. echtg. van A. M. Harmsen van der Vliet. A. Gravekamp, geb. 25-1-1922 man. B. K. Wezelenburg, geb. 12-10-1912 vrl. echtg. van D. J. Karres. A. van Tongeren,'geb. 9-11-1911 vrl. echtg. van P. Sloos. Gehuwd: Th. van Zuijlen en J. S. van der Maarel. Ch. P. Ng en M. Ch. Man. ADVERTENTIE VANAF 1 OKTOBER VERKRIJGBAAR OP DE GROTERE POSTKANTOREN: Vanaf 1 oktober kunt u bij 416 grotere postkantoren terecht voor buitenlands geld. De meest gangbare valuta - zoals Belgische, Franse en Zwitserse franken, Duitse marken, Engelse ponden, Oostenrijkse schillingen, Spaanse peseta's, Amerikaanse dollars en Italiaanse lires - zijn direkt verkrijgbaar. De minder gevraagde geldsoorten zijn op bestelling binnen een paar dagen af te halen. U betaalt gewoon kontant, of nog makkelijker: met uw girobetaalkaarten. Natuurlijk kunt u bij die 416 postkantoren ook terecht om uw buitenlands bankpapier weer in te wisselen. Zo bent u met buitenlands geld, reischeques, girobetaalkaarten èn de reisverzekering via postgiro/rijkspostspaarbank voortaan in één keer klaar gSj voor het buitenland. W ^&paarbank Kooipark In het buurtcentrum De Kooi (Driftstraat -19) wordt op donderdag 7 oktober een informatieavond gehouden over het verbeteringsplan voor het Kooipark. De bij eenkomst begint om half acht 's avonds. Bij de herin deling van het park is vooral rekening gehouden met de kleintjes. Zo wordt er een basketbalveld aangelegd en speel- en klim werktuigen geïnstalleerd. Bovendien wil de gemeente een speciaal veldje aanleggen waar honden kunnen worden uitgelaten om vervuiling van de kinderspeelplaatsen te voorkomen. Crescendo Het Leids Operette- en Instrumentaal Muziekgezelschap Crescendo houdt dinsdagavond een open repetitie van „Der Vogelhandier". Plaats van handeling is de Marana- thakerk aan de Damlaan. De repetities worden gehouden van half acht tot kwart over acht en van half tien tot half elf. Tijdens deze bijeenkomst kunnen belangstellenden zich opgeven als lid van Crescendo. Excursie De Vereniging Oud-Leiden houdt zaterdag 9 oktober een excursie naar De Latijnse School en Ars Aemula. De excursie begint om twee uur bij het gebouw van Ars aan de Pieterskerkgracht 9. Aanmelden is telefo nisch mogelijk onder de nummers 124406 en 895657. Lezingen De heer W.J. Ouweneel houdt vier lezingen in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. Op vrijdag 8 oktober spreekt hij over „Vluchten kan niet meer", op vrijdag 29 oktober over „Hoop in nood", op vrijdag 12 november over „Dood over de stad" en op vrijdag 26 november over „Recht op vrijheid". De lezingen beginnen om acht uur. Spreeuwenplaats door de gemeente heringericht als woonerf. Dit is het gevolg van vele klachten uit de wijk over de on veilige verkeerssituatie. De gemeente is inmiddels be gonnen met de werkzaamheden zoals het aanleggen van verkeerssluisjes, bultvormige snelheidafremmers en verkeersdrempels. LEIDEN Nog voor dat het tussen socialisten en liberalen overeengekomen collegeprogramma in de raad is besproken, stak in de eerste de beste commissievergadering een oud VVD-zeer de kop weer op. De door de VVD zelf voorgedragen tekst in het collegeprogram over het verband tussen het opheffen van parkeerplaatsen op het Pieterskerk hof en het openstellen van de parkeergarage in het Witte-Singel Doelencomplex, blijkt door de PvdA toch anders uitgelegd te worden dan door de VVD werd bedoeld. Het gebruik van de W.S.D.-garage door anderen dan uni versitaire medewerkers is een trouw terugkerend onder werp van discussie in de rondvraag van de commissie ruimtelijke ordening. De discussie voltrekt zich telkenmale tussen VVD-raadslid M. Zonnevylle en verantwoordelijk portefeuillehouder C. Waal (PvdA). Reeds lang geleden heeft Waal toegezegd een notitie aan het onderwerp tc wij den, tot op heden is hij niet verder gekomen dan moeizame uiteenzettingen aan het adres van zijn VVD-collega raads lid. Zo ook gisteravond in de rondvraag van de eerste ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening in de nieuwe raadsperiode. Pijn Het collegeprogram voor de komende vier jaar meldt de volgende tekst: Zodra de parkeergarage in het W.S.D. com plex en het Sandersterrein daadwerkelijk beschikbaar is, zal het Pieterskerkhof autovrij gemaakt worden. De VVD legt dit uit als dat het Pieterskerkhof pas autovrij gemaakt kan worden wanneer de W.S.D. parkeergarage is openge steld, ook voor autorijdende bezoekers van de binnenstad die normaal hun auto op het Pieterskerkhof parkeren. Wethouder Waal, daarin gesteund door PvdA-fractievoor- zitter M. van der Molen, geeft aan het programakkoord een geheel andere intepretatie. De PvdA gaat er vanuit dat op het Pieterskerkhof vrijwel alleen auto's geparkeerd worden van medewerkers van de universiteit. Wanneer de garage eenmaal klaar is, kunnen deze hun voertuigen hier in kwijt en kan het Pieterskerkhof autovrij gemaakt wor den zonder dat iemand er een centje pijn aan heeft. Nummertje Waal geeft daarnaast ronduit te kennen dat hij er helemaal geen bezwaar tegen heeft dat de garage ook wordt openge steld voor binnenstad-consumenten. Maar. vindt Waal. dat is geen zaak van de gemeente maar van de Stichting Leid se Binnenstad. Deze moet, gelijk aan het experiment met de parkeerplaats van het Hoogheemraadsschap aan de Boommarkt, maar overeenstemming met de universiteit zien te bereiken over de huur (van een gedeeltevan de parkeergarage op bijvoorbeeld koopavonden en zaterda gen. PvdA en VVD hebben het kennelijk niet voor elkaar ge kregen om de al jaren woedende discussie door middel an een sluitende tekst in het collegeprogram af tc ronden. De bijna traditionele dialoog tussen de heren Waal en Zonne vylle blijft voorlopig een trouw terugkerend element in de rondvraag van de commissie ruimtelijke ordening Hot wel aan het eind van de maand behandelt de raad de lgi ..-ting voor het komende jaar en het collegeprogram vooi de f- gende vier jaar. Ongetwijfeld is het Pieterskerkhof en tie W.S.D.garage goed voor een politiek nummert, de twee partners dan al overeenstemming zullen bereiken valt te betwijfelen. GERT VISSER

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3