QOAdraait^omj^Aftre^van hypotheekrente onbeperkt Verplegend personeel AZL meldt dubbel aantal klachten Mooi weer zorgt voor dure smog Amerikaanse marinier door clusterbom in Beiroet gedood GEEF ONS DE RUIMTE Kwart Nederlanders wil emigreren £eidóa 0omcwit Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11,'2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chel-redactèur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.7S. Vrijdag 1 oktober 1982, 73e jaargang no. 22387 Drie scholieren met BB-show naar Kenia op Ned. I om 19.10 uur. Om 23.50 uur nachtfilm ..Het verborgen geweer". Op Ned. II om 20.28 uur in „Achter het nieuws" Duitse verkiezingen en scheidings leed. Om 21.10 uur begin tv- serie „De Chartreuse van Par- In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Overigens droog en zonnig. Minimumtemperatuur 10 graden, middagtemperatuur 20 graden. Matige zuidenwind, rond windkracht 4. Zon op 06.42, onder 18.16. Schev. hoog water 3.16 en 15.49. Laag wa ter 11.36 en 23.56. Eerste olie uit ons deel Noordzee DEN HAAG De Unioil-Nedlloyd groep is deze week gestart met de productie van de eerste ruwe olie uit ons deel van de Noordzee. De olie komt van twee kleine olievelden, het Helm- en het Helderveld. De Helm- en Heldervelden produceren volgend jaar 15.000 vaten olie per dag. De velden bevin den zich zo'n 40 kilometer ten westen van Den Helder. Gisteren is ook bekend geworden dat de British Petroleum Exploratie Maatschappij Nederland gas heeft gevonden in blok P2, ongeveer 65 kilometer ten noordwesten van Den Haag. Prins Claus in Zwitserse kliniek opgenomen DEN HAAG Prins Claus is van ochtend in verband met klachten van depressieve aard, voor enkele weken opgenomen in de universiteitskliniek te Bazel in Zwitser land. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. De opname vindt plaats op advies van de behandelend spe cialist prof. dr. S. Nijdam. Koningin Beatrix heeft vorige week nog aan een delega tie van de Tweede Kamer laten weten dat de gezondheid van prins Claus geen reden geeft tot ongerustheid. De Rijksvoorlichtings dienst verklaarde gisteren al dat de prins het voorlopig rustig aan moet doen. Schmidt ruimt het veld voor Kohl BONN In de Westduitse Bondsdag werd rond het middaguur verwacht, dat een constructieve motie van wantrouwen tegen bondskanselier Helmut Schmidt de vereiste meerderheid zou halen, doordat minstens 23 van de 53 leden van de verdeelde liberale FDP-fractie samen met de christen-democraten vóór zouden stemmen. Bij deze uitkomst zou Schmidt nog vandaag worden vervangen door de chisten-democratische oppositielei der Helmut Kohl, die aan het hoofd komt te staan van een kabinet van christendemocraten en liberalen. In de geschiedenis van de Bondsrepubliek is het nog niet eer der voorgekomen dat een bondskanselier tot aftreden wordt gedwongen. Voor het eerst in zestien jaar zal er dan in West-Duitsland een kabinet zijn zonder socialis ten. Schmidt is acht jaar bondskanselier geweest en had nog twee jaar te gaan. Hij kwam twee weken geleden in moeilijkheden toen de liberale ministers uit zijn kabinet traden. Vulkaan uitbarsting maakt komende zomer minder mooi LONDEN Zonaanbid- ders doen er verstandig aan om van het laatste mooie najaarsweer uit bundig te genieten, want weerdeskundigen zijn er van overtuigd dat de uit barsting van de Mexi caanse vulkaan El Chi- chon eerder dit jaar een negatief effect zal heb ben op het weer van vol gend jaar. Dat er ver band bestaat tussen het weer en vulkaanuitbar stingen staat vast. Welis waar bleef na de uitbar sting van de vulkaan St. Helens in de Verenigde Staten een slecht-weer- periode uit. maar dat kwam doordat die uitbar sting zich vooral in de breedte en niet in de hoogte voltrok. Daardoor kwamen stof en gassen voor het merendeel op het land terecht. Bij de uitbarsting van de El Chichon is de hele gas- en stofwolk echter in de stratosfeer terecht geko men. Die wolk zal eind dit jaar boven het hele westelijk halfrond han gen en het zonlicht tem peren. Weerdeskundige Brian Toon van de NASA voorspelt dat de temperatuur als gevolg hiervan gemiddeld twee graden lager zal liggen. Het enige pluspunt is dat we op een reeks specta culaire zonsondergangen mogen rekenen. DEN HAAG Beperking van de renteaftrek voor hy potheken boven de 430.000 gulden lijkt een onhaalbare zaak te worden. Uit de schrif telijke voorbereiding van de behandeling van dit wetsont werp is gebleken dat het CDA bitter weinig meer voor zo'n aftrekbeperking voelt. De VVD is van meet af aan tegen geweést. Aangezien beide partijen in de nieuwe Kamer een meerderheid vor men is het betrokken voorstel vrijwel zeker kansloos. De beperking van de rente-aftrek werd voor het eerst voorgesteld door het eerste kabinet-Van Agt, na een langdurig gevecht tussen CDA en VVD hierover. Door PvdA-staatssecretaris Kombrink werd aan dit voorstel in het twee de kabinet Van Agt gesleuteld, met het doel de grens tot waar af trek ongelimiteerd kon plaatsvin den naar beneden te krijgén. Het derde kabinet-Van Agt (CDA- D'66) wijzigde het ontwerp echter toch minder dan de PvdA nodig achtte. Het wetsontwerp lijkt nu een stille dood te gaan sterven aangezien het CDA totaal van standpunt gewij zigd blijkt te zijn. Volgens de christen-democraten is er sprake van een totaal nieuwe situatie sinds de woningmarkt ineen is ge stort, met alle gevolgen voor de werkgelegenheid van dien. De on zekerheid over de beperking van de renteaftrek is daar mede schul dig aan, meent het CDA. Een be perking van de aftrek doorzetten zou een negatief psychologisch ef fect hebben op mogelijke huizen kopers, omdat zij vrezen dat het plafond van renteaftrek in de toe komst weer naar beneden zal kun nen worden bijgesteld, aldus de CDA-fractie. Bovendien zullen er volgens het CDA nauwelijks meer woningen worden gebouwd in de prijsklasse boven 430.000 gulden, zodat ook wat dat betreft het voor stel door de praktijk achterhaald Een Amerikaanse marinier zoekt met behulp van een metaal detector op de kust van Beiroet naar landmijnen. Het zoeken naar explosief materiaal wordt in Beiroet naarstig voortgezet. Gisteren werd een marinier gedood toen .iij op een clusterbom liep. BEIROET Een Amerikaan se marinier kwam gisteren om het leven nadat delen van een clusterbom. die kennelijk niet waren ontdekt door troepen die het vliegveld van Beiroet nazochten op explosieven, wa ren geëxplodeerd. Drie andere mariniers raakten gewond, waarvan een ernstig. Dit is be kend gemaakt door een Ame- De explosie vond plaats terwijl de mariniers over een of meerdere delen van een clus terbom liepen. Elk deel van zo'n bom is gevoelig voor druk en kan ontploffen als het wordt aangeraakt. Cluster- bommen worden door de VS gemaakt en zijn tijdens de in vasie in Libanon en het beleg van Beiroet op grote schaal ge bruikt door de Israëliërs ge bruikt. Pagina 11: Syrië bereid troe pen uit Libanon terug te trekken. „Leiding Libanese leger organiseerde massa moord". Klachtenrapport wordt niet openbaar gemaakt LEIDEN Het aantal fouten, ongevallen en near-accidents binnen het Academsch Ziekenhuis Leiden, dat door het AZL- personeel zelf is aange meld, is vorig jaar meer dan verdubbeld. In 1980 werden door de zieken huismedewerkers in totaal 74 klachten aangemeld. Vorig jaar kwamen er bij de klachtencommissie 173 meldingen van het perso neel binnen. Patiënten dienden minder klachten in dan in 1980 (van 78 naar 70). Dit blijkt uit een beknopte sa menvatting van het jaarver slag van de FONA (fouten, on gevallen en near-accidents) - commissie van het AZL. De verdubbeling van het aantal meldingen van de medewer kers wordt volgens de com missie veroorzaakt door een grotere meldingsbereidheid. De inburgering van de proce dures rondom fouten en een grotere bekendheid van de FONA hebben tot die mel dingsbereidheid geleid, aldus de commissie. Van de klachten van het personeel hadden er 78 betrekking op fouten, 86 op ongevallen en 9 op near-acci dents. Het grootste gedeelte van het aantal ongevallen be stond uit de klacht: „Uit bed vallen". Verplegend personeel zorgde voor 57 procent van de meldingen, artsen voor 41 en overige personeelsleden voor 2 procent. Het aantal klachten van pa tiënten daalde van 78 naar 70. Van de 70 klachten die er door patiënten en familieleden zijn ingediend, werden er door de commissie 36 gegrond geacht, 3 klachten werden als twijfel achtig aangemerkt en 31 klachten werden ongegrond verklaard. Van de gegronde klachten hadden er 19 betrek king op fouten, 1 op een onge val. 1 op een near-accident en 15 op problemen rond accom modatie of bejegening. Het klachtenrapport wordt niet openbaar gemaakt. Dit in tegenstelling tot voorgaande jaren, omdat de commissie van mening is, dat het de privacy van patiënten en personeelsle den zou schaden. De commissie stelt dat het overgrote deel van de voorval len de patiënten geen blijvend letsel opleverde. Hoeveel pa tiënten wel blijvende nadelige gevolgen aan de voorvallen hebben overgehouden, wordt niet bekend gemaakt. Volgens de commissie werden er naar aanleiding van de meldingen een aantal preventieve maat regelen genomen om in de toe komst zoveel mogelijk onge vallen te voorkomen. Man overleden na vermageringskuur 'i ZAANDAM Een 36-jarige inwoner van Zaandam is on langs plotseling thuis overle den, mogelijk als gevolg van het innemen vermageringspil len die hij zich in België zou hebben laten voorschrijven. De politie in Zaandam stelt in opdracht van de officier van justitie een onderzoek in naar de doodsoorzaak. Artsen von den de omstandigheden waar onder de zwaarlijvige, maar gezonde man overleed ver dacht. Zij gaven daarom geen verklaring voor een natuurlij ke dood af. De officier van jus titie kon nog niet bevestigen of de man in België onder behan deling was van een arts, die al eerder met dubieuze vermage ringspillen in opspraak kwam. DEN HAAG Het mooie weer van de afgelopen weken heeft in Nederland en de ons omringende landen voor een dure smog gezorgd. De con centraties van verontreinigen de stoffen in de lucht waren zo sterk verhoogd, dat schade werd aangericht aan planten in het Westland en Noord-Hol land. De schadeclaims van tuinders, aldus het ministerie van volksgezondheid en mili euhygiëne. kunnen oplopen tot een bedrag van ongeveer één miljoen gulden. Voor het eerst zijn in Neder land tijdens een dergelijke smogperiode op grote schaal metingen verricht. Op die ma nier werd onder andere vast gesteld, dat het zicht, normaal gesproken tien tot vijftien ki lometer. terugliep tot ongeveer vier kilometer. Zogenoemde aerosolen (omzettingsproduk- ten van zwavel- en stikstof- dioxyde die de „heiïgheid" veroorzaken) aldus het minis terie, zorgden in het Rijn mondgebied voor veel klach ten over tranende ogen en stank. Volgens het departe ment is veel van de verontrei niging afkomstig uit het bui tenland. Illlllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Heli's Angels straffen zelf in rechtszaal AMSTERDAM Drie Heli's Angels hebben gisteren tijdens een rechtszitting in het paleis van justitie in Amsterdam een paar rake klappen uitgedeeld aan een verdachte. De verdachte was in mei betrokken bij een schietpartij waar door twee leden van de „angels" verwondingen opliepen. Opgeroepen als getuigen, besloten de jongelui gisteren om de verdachte maar vast zelf te straffen. Parketwachters slaagden erin een eind aan de vechtpartij te maken voor er bloed vloeide. ADVERTENTIE Door de geweldige verkopen van de nieuwe Datsun/- Nissan automobielen, hebben wij nu een gigantisch groot aanbod gebruikte auto's in alle prijsklasse. Nu keuze uit plm. 125 stuks. Financieel willen wij u nu ook zeker tegemoetkomen. Iedere keuring toegestaan, Bovag-garantiebewijs. Dagelijks geopend, vrijdag koopavond. PROFITEER NU Alkemadelaan 1 - 2371 EX Roelofarendsveen Tel.: 01713-2866-2073 na 18.00 uur 01728-8134 In Nijmegen zijn gisteren de barnsteen- voorwerpen die in het voorjaar in vrijwel ongeschonden Romeinse graven werden ontdekt, tentoon gesteld. De meest interessante voorwerpen, waaronder de twee op de foto, zijn vanaf vandaag tot 10 oktober te bezichtigen in HILVERSUM Bijna een kwart van alle Nederlanders (ongeveer 3,5 miljoen) zou zich in het buitenland vestigen als zij daarvoor de kans kregen. Het gaat zowel om werklo zen als om mensen die nog werk hebben. Het bureau Intomart is tot deze conclusie gekomen op grond van een onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de VPRO-radio. Het idee dat het buitenland betere kansen biedt, is voor de meesten (62 procent) de voornaamste reden. Mensen met een hogere opleiding noemen als eerste reden hun voorkeur voor meer ruimte, terwijl ouderen eerder de overbevolking willen ontvluchten. Door oudere ondervraag den wordt ook het gebrek aan gezag en discipline vaak als argument aangevoerd om uit Nederland weg te gaan. ADVERTENTIE l.v.m. de 3 oktoberviering zal ons kantoor op MAANDAG 4 OKTOBER tot 12.00 uur geopend zijn. De sluitingstijd voor advertenties is ook 12.00 uur. Direktie Leidse Courant Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1