Vanaf vandaag minder pillen gratis Tienduizenden verwacht bij demonstratie tegen Kalkar f 5-m Slavenburg s Bank Parijse autosalon barstensvol nieuws Tempo werkt aan image De „negatieve" medicijnenlijst TEKOOPinEPE (Veluwe). Uitzonderlijk mooie en riant gesitueerde BOSPERCELEN U spaart h eelp ersoonlijk bij de Zakenbank 74% 3 BUITENLAND/ SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 PAGINA 1 PC De zogeheten negatieve medicijnenlijst van minister Gardeniers van Volksgezondheid heeft heel wat stof doen opwaaien. De bewindsvrouwe wil het aantal aan ziekenfondsverzekerden te vergoeden medicijnen dras tisch beperken. Dure merkartikelen moeten worden vervangen door goedkopere preparaten waardoor flink bezuinigd wordt. Twintig farmaceutische instellingen tekenden beroep aan tegen het plan van de bewindsvrouwe. Voorlopig tevergeefs. De Raad van State wees hun bezwaren af en een geding bij de Haagse Rechtbank werd doorverwe zen naar het Europese Hof van Justitie. Omdat een be slissing daar nog v/el even op zich zal laten wachten gaat de medicijnenlijst vandaag na een maand uitstel Directeur D. Zijderlaan van het ziekenfonds Haaglan den en directeur J. Kool van het ziekenfonds Leiden en Omstreken gaan desgevraagd in op de gevolgen van de maatregel en de problemen die nog opgelost moeten worden. ZIEKENFONDSEN ZIEN OOK POSITIEVE ASPECTEN DEN HAAG Ook in de gezondheidszorg wordt fors gesnoeid. Ditmaal zijn de geneesmiddelen aan de beurt. Om de kosten te drukken geldt met ingang van vandaag de zogeheten negatieve medicijnenlijst van minister Gardeniers. Ziekenfondsverzeker den, die niet in een ziekenhuis liggen hebben na die datum geen recht meer op vergoeding van vierhonderd dure farmaceutische merkprodukten en honderdtwintig drogisterij-artikelen. Voor vierhonderd andere middelen is dan een voorafgaande machti ging van het ziekenfonds nodig. Het lijkt heel wat. Bij nadere, beschouwing valt de schade nogal mee. De directeur van het ziekenfonds Haaglanden, D. Zijderlaan, verzekert dat de kwaliteit van de geneesmiddelen er in elk geval niet op achter uit gaat. „In de meeste gevallen gaat het alleen om de vervan ging van een duur merkprodukt door een gelijkwaardig, goed koper geneesmiddel, onder een andere naam. Het prijsverschil zit in het octrooi dat fabrikanten bezitten op een bepaald genees middel. Vervalt dit octrooi dan komen andere fabrikanten met geneesmiddelen met precies dezelfde werking maar onder een andere naam. Dat huisartsen dan toch het dure medicijn voor schreven lag aan de merkbekendheid van het artikel. De farma ceutische industrie heeft natuurlijk lang tegengestribbeld. De re clame speelt ook een belangrijke rol". Wel zal de verzekerde sommige bekende artikelen, die nu nog door het ziekenfonds vergoed worden, na 1 oktober uit eigen zak moeten betalen. Het gaat hierbij om een aantal huis- tuin en keukenmiddeltjes die altijd al bij de drogisterij verkrijgbaar Volgens directeur Kool van het ziekenfonds Leiden en Omstre ken zijn die middeltjes de afgelopen jaren ten onrechte in het ziekenfondspakket geslopen. Als positief aspect noemt Kool dat als de verzekerden zelf voor de kosten opdraaien, de verkwis ting van deze middeltjes mogelijk wordt teruggedrongen. Goedkoper De directeur van Haaglanden weet te melden dat na het bekend worden van de maatregel van minister Gardeniers dure merk producten nu plotseling wel goedkoper op de markt verschijnen. Door zo'n prijsverlaging hoeven ze niet te worden vervangen door goedkopere preparaten. Hoewel deze ontwikkeling directeur Kool niet verbaast, heeft hij hier nog niets van vernomen. „Ik zou het toejuichen, daar mee zou worden aangetoond, dat de geneesmiddelen in Neder land veel te duur zijn. Wij hebben dat altijd al beweerd. In lan-. den als Engeland en Duitsland zijn dezelfde merken altijd al aanzienlijk goedkoper geweest". „Huisartsen voelen zich wel wat in hun wiek geschoten door deze van hoger hand opgelegde maatregel", aldus Zijderlaan. „Zij moeten zorg dragen voor de uitwerking van de maatregel, iets wat niet altijd mee zal vallen. In verzekerde bijvoorbeeld aandrang uitoefenen om een beken< preparaat te krijgen omdat hij denkt dat het beter is. Wat duur is, is goed, redeneert men vaak. Zij krijgen ook te maken patiënten die willen dat het hen voorgeschreven geneesmiddel wel, zoals nu nog het geval is, door het ziekenfonds vergoei wordt". ,,De houding van de huisarts zal belangrijk zijn voor de vraag ofD de maatregel van de minister het gewenste effect sorteert. Er zal *e toch ergens bezuinigd moeten worden. Gebeurt dit niet, dan i»rz'' de invoering van een eigen bijdrage onvermijdelijk", aldus ddse 1 directeur van Haaglanden. FI idi Machtiging 1 in De praktische uitvoering van de maatregel levert nog de nodigejf^ problemen op. Zijderlaan: „Moeilijkheden verwacht ik bij de gev neesmiddelen, waarvoor een machtiging van het ziekenfond^ nodig is. Het probleem is dat dit vooraf moet gebeuren. Dit bete;e kent dat de patient vanaf de huisarts via het ziekenfonds naar. 0 de apotheker moet. In de praktijk zal dit vooral in urgentiege-^"10 vallen problemen opleveren". Zijderlaan: „Je kunt de patiënt zoiets niet aandoen. Het trouwens ook betekenen dat bij het ziekenfonds het hele week^ einde iemand bereikbaar moet zijn om een machtiging af te geiddt ven. Hiervoor moet op korte termijn nog een oplossing worderi zi' gezocht. Inderdaad wat laat". jgeb en oil op •kuctt PARIJS Zelden heeft een auto-tentoonstelling zoveel wereldnieuws ge bracht als de gisteren geo pende 69e Parijse Auto Sa lon, die tot en met 10 ok tober in de tentoonstel lingshallen bij de Place de la Porte Versailles wordt gehouden. zorgen En toch blijven de automobielindustrie. Neem Renault. Enerzijds verwacht president-directeur Bernard Hanon, dat men dit jaar zeker 2 miljoen wagens in eigen land zal afzetten (een aantal dat vlak onder het absolute produktie-record ligt; de dag- produktie van de Renault-9 is al gestegen tot 2.600 eenhe den), anderzijds zal de onder neming ook een recordtekort moeten Totale modernisering, het bouwen van nieuwe fabrie ken in Europa en Zuid-Ame- rika en de gestegen produk- tiekosten hebben ertoe geleid dat elke fabrikant die bij de tijd wil blijven, de afgelopen jaren grote kosten heeft moe ten maken. „Pas volgend jaar", verwacht president-di- r Hanon, „zullen er Renault maar ook zoveel schitterende produkten wat naar de achtergrond ge- andere auto-producenten, be- schoven. Alleen Citroën zorgt tere financiële cijfers uit de voor een werkelijke wereld bus komen". Renault zal dat primeur, de superlichte, zuini- trachten te doen door vanaf ge en optimaal gestroomlijnde 1983 elk jaar een nieuw model BX. uit te brengen of belangrijke Ford. Opel en Audi hebben in wijzigingen aan bestaande het hol van de leeuw met modellen 1 voegen. De Panda 45 super heeft een nieuwe neus gekregen: het nieuwe gezicht van Fiat in de jaren '80, zegt men in Italië. altijd trekpleisters voor de Fransen. De duidelijk ver nieuwde 305, welke wagen volgende maand naar Neder land komt, behoort bij Peu geot tot de opvallende nieu lijn. In Parijs liet Renault diesel-turbo versie van de Fuego zien, maar dit type Was de Salon om begrijpe lijke redenen in de loop der jaren uitgegroeid tot een manifestatie van de Franse automobielindustrie, dit jaar zijn deze trotse bouwers van pectievelijk de Sierra, de Cor- sa en de Audi 100, voor groots Duits vuurwerk gezorgd. Bij Renault, Talbot en Peugeot is erg veel bij het oude geble- Citroëü ven, al zijn de al geruime tijd geleden geïntroduceerde Samba en de Renault-9 nog schijnt, gaat het gat vullen dat tussen de GSA-typen en de CX-modellen is te vinden. Dus een wagen in de prijs klasse tussen de 23.000 en f 28.000. De BX is wel een bijzondere Citroen geworden. Het totale gewicht ligt, door dat veelvuldig gebruik is ge maakt van kunstofprodukten en licht metaal, onder de 900 kilo. Wat Citroën met de BX laat zien, tonen de Duitse fabri kanten met de Sierra, de Cor- sa en de Audi 100. De Sierra kan als de meest opvallende creatie gezien worden. Ford heeft met deze wagen, die de Taunus na 40 jaar vervangt, aangetoond dat niet alle auto's na langdurige windtunnel- proeven op elkaar hoeven te gaan lijken. De Sierra heeft een totaal eigen gezicht en het zal niemand Verbazen dat deze wagen die evenals de Citroën BX in het hoogste middenklasse-segment, dat 24,5 procent van de Europese markt vertegenwoordigt, is te vinden de komende jaren hoge ogen gaat gooien. De Opel Corsa (een type on der de Kadett-serie) en de Audi 100 spreken geheel an dere groepen autorijders aan, maar voor deze categorie ko pers blijken ook deze wagens nieuwe, goedkopere, wegen te openen. Zonder compromis sen aan comfort, prestaties en rijkwaliteiten gedaan te heb ben, heeft men ook voor deze Mitsubishi zorgde in de middenklasse voor twee primeurs: de Cordia en de Tredia (op de voorgrond). opvallende nieuwe wagens, aanzienlijke brandstofbespa ring kunnen bereiken. Italië De Italiaanse fabrieken Fiat en Alfa Romeo zorgen ook voor baanbrekend werk op dit gebied. Alfa doet dat met de nieuwe Alfetta 2.0 Quadri- foglio en Fiat met de Panda 45 Super. Dit luxere Fiat-mo del onderscheidt zich door een geheel nieuw front, dat de komende jaren geleidelijk het kenmerk wordt van deze fabriek. Het doorsnee-ver bruik van deze Panda is 1 op 15,6 (was 1 op 13,9). De prijs wordt 10 procent hoger dan de huidige Panda 45. De fabrikanten hebben op het gebied van brandstofbespa ring toch veel bereikt. Ge middeld heeft men nu al het verbruikk met 5 tot 10 pro cent teruggebracht. „Ford heeft", zegt verkoop-directeur J.S. Plaggemars, „zich als doel gesteld tegen 1990 het gemid- Mitsubishi deld verbruik in de gehele Ford-modellenlijn met 50 pro- Mitsubishi brengt i cent te verminderen in verge- land met de Tredia t i Neder- i de Cor- nieuwe mid- Maar niet alleen Europa zorgt denklassers op de weg. De in Parijs (waar ook de verras- Tredia sedan gaat in Neder- send snelle Talbot Horizon- land f 17.595,- kosten; de Cor- diesel, de VW Polo Coupé, de dia Coupe vanaf f 21.495,-. Volvo 360, de duidelijk nieuwde Mercedes 200- de kleine, Met de grote primeurs Parijs is overigens het belang- erg rijkste autonieuws van 1982 comfortabale Nissan Cherry nog niet vrijgegeven. Merce- ien zijn) des heeft al aangekondigd dat over enkele maanden de reer wat 'kleine' Mercedes 190 ver- nieuwe schijnt; Fiat introduceert bin- fal voor de ope- nenkort een totaal de Salon introdu- Ritmo, terwijl ook ceerde Toyota nog snel nieuwe BMW 3-s middenklasser: de de nogal duidelijk gewijzigde Qpej V0Qr ejn£je dit jaar meer bekend liter. Het Toyota-programma mo, de Opel Rekord en de van de Tercel werd ook nog BMW 3-serie verschijnen uitgebreid met een erg goed voor het eerst op de RAI: be ogend vierwiel-aangedreven gin volgend jaar in Amster- model. dam. LEIDEN Nog altijd wordt Tempo vaak geassocieerd met keihard korfbal, „korfbal uit de polder". „Van binnen uit is het moeilijk te constateren, maar ik denk dat het over is", zegt Tempo-aanvoerder Aad Haags man voorzichtig. En dan zeer beslist: „Persoonlijk wil ik me er voor inzetten om die naam kwijt te raken. Ik hou niet van het bewuste lijf aan lijf werk. Als aan voerder zeg ik er ook zeker wat van als het nog ge beurt. Je bereikt op de lange duur alleen iets als je korfbalt." De Alphense korfbalclub die elders op hoog niveau had- werkt aan haar image, dat is den gekorfbald. Aad Haags- wel duidelijk. Maar ook de man is na jaren bij het Haagse ontwikkeling op het prestatie- Ready te hebben gespeeld, nu ve vlak krijgt alle aandacht, begonnen aan zijn derde sei zoen in Alphen aan de Rijn. Met haar kleine driehonderd leden speelt Tempo in de der- Als bestuurslid, belast met het de klasse eigenlijk nog onder commissariaat korfbalzaken i wikkeling van de vereniging. Centraal in het bestuursbeleid staat de jeugdopleiding. In de A-selectie van coach Henk Roedoe trainen naast de speel sters en spelers van het eerste team ook de talenten die de ju niorenafdeling pas ontgroeid tijd lang zicht op de zijn, terwijl deze trainer ook plaats, maar we hebben toen twaalftal wel degelijk in staat een gooi te doen naar promo tie, via de titel of de op een promotieduel rechtgevende tweede plaats. „Speltechnisch moet het zeker kunnen. Vorig hadden we ook een de jeugdploeg zelf onder zijn periodes doorgemaakt hoede heeft. Van deze jeugd, waarib we flink wat punten lieten liggen, doordat we nogal gauw aangeslagen raakten. De ploeg was niet homogeen ge- constant te spelen. De nste taak van onze trainer Henk Roedoe is ook om een sterker collec tief te smeden." Voorlopig lijkt Roedoe in die opzet geslaagd. Na een onver diende nederlaag in de ope ningswedstrijd bleven de Al- phenaren ongeslagen. Op de de voorhoede ledenaanwas op gang gekomen na de opening van het club huis drie jaar geleden, heeft noeg Tempo grote verwachtingen. Toch is ook het huidige stan daardteam gemiddeld nog erg jong, met aanvoerder Aad Haagsman, Nel Kooimans en de van VEO afkomstige Ernst van Hooidonk als kern van routiniers. Haagsman acht dit ranglijst wordt een gedeelde tweede plaats ingenomen, één punt achter koploper Avanti en één voor Velocitas, de te genstander van zaterdag. „Ais we klop krijgen van Velocitas gaat het hele verhaal van pro motie voorlopig niet op. Toch is Velocitas, voor zover ik het ken van twee jaar terug, een ploeg waar we een goede kans tegen maken. Voorlopig ben ik al blij als we met een punt te rugkomen." Als bestuurslid moet Ad Haagsman wel realist blijven. Opbouwen van een vereniging is een kwestie van tijd, zoals ook al werd gecon stateerd in de bestuurlijke be leidsnota welke vorig jaar het licht zag en loopt tot 1986. „Te gen die tijd moeten de junio ren van nu mij wel uit de wedstrijd kunnen spelen." DEN HAAG Tiendui zenden anti-kernenergie demonstranten uit Duits land, Nederland, België en Luxemburg staan morgen weer op de bar ricaden in Kalkar. Het Westduitse stadje, vlak over de grens bij Nijme gen, zal dan volgens het Comité Stop Kalkar voor de laatste keer „bele gerd" worden door zo veel mensen. De organi satoren van de demon stratie hebben laten we ten in de toekomst alleen nog maar kleinschalige acties, in de vorm van blokkades, tegen deze in aanbouw zijnde snelle kweekreactor op poten te zetten. De Westduitse overheid heeft zich al aardig inge dekt tegen „het bezoek". Er is weer, zoals in 1977 toen ongeveer 40.000 demon stranten te hoop liepen te gen de kweekreactor, een grootscheepse militaire ope ratie voorbereid. Bussen en treinen met demonstranten zullen uitvoerig worden ge controleerd en slechts drup- pelgewijs worden doorgela ten. Ook heeft de politie evenals in 1977 strenge eisen ge steld aan uiterlijk en mee gebrachte materialen. Het is verboden gezichten te schminken of maskers te dragen. De politie wil in staat zijn om door middel van foto's mensen te identi ficeren. Stokken van span doeken hangsloten voor de fietsen en veel andere ma terialen zijn ook verboden, omdat ze volgens de West- duiste politie als wapens ge bruikt kunnen worden. Minister De ruiter (Justitie) voelt er niets voor de West duitse autoriteiten te vra gen zich soepel op te stellen tegen Nederlanders, die morgen gaan demonstreren. Het PSP-Tweede Kamerlid, Andrée van es, had De Rui ter gisteren gevraagd of hij kon bewerkstelligen dat de Nederlandse demonstranten bij de grens geen onnodig streng gecontroleerd zou den worden. Hoge kosten Een miljardenverslinder. Dat is de beste benaming voor de snelle kweekreac tor in het Westduitse Kal kar. De kosten van dit am- bitieuse kernenergieproject zijn in tien jaar tijd zo fors uit de hand gelopen, dat zelfs de regeringen en elec- triciteitsproducenten project f' jfels heb ooit nog voltooid wordt. maar ook Nederland heeft zich met het Kalkar-project aardig in de vingers gesne den. Samen met België en Luxemburg draait de Ne- derlandse regering voor t financieren, hun -dertig procent op voor de twijfels hebben of de bouw kosten. Nederland heeft tot nu toe 1 miljard gulden uit gegeven voor het kalkar- project. Dat ongeveer twee maal zoveel als was ge pland. Stoppen met de bijdrage kan nauwelijks. Afgezien van een enorme boete we gens contractbreuk zou dit een grote financiële strop betekenen. Toch zijn er steeds meer geluiden in die richting te horen. Nog niet zo lang geleden liet premier Van Agt weten dat zo gauw Nederland zich contractueel uit het project terug kan trekken dit ook zal gebeu ren. Tot dan zal de Neder landse bijdrage tot Het lijkt alsof er geld wordt gestopt in een bodemloze put. In 1972 toen met de bouw van de kerncentrale en de snelle kweekreactor begonnen werd, schatte men de totale kosten op 1,5 miljard Duitse Mark. Vol gens de laatste cijfers echter komen de werkelijke kos ten echter vier maal hoger uit. Namelijk rond de zeven miljard Duitse Mark. Bo vendien is het niet waar schijnlijk dat de snelle kweekreactor al voor 1986 electriciteit gaat leveren. Niet alleen West-Duitsland nimum beperkt worden. [ADVERTENTIES Zij maken deel uit van een prachtige villawijk. 10.000.- v.o.n. Brieven onder no. 21949 bureau v.h. blad. Drie koplopers m eerste klasse biljart - competitie LEIDEN In de eerste klasse! van de Leidse biljartcompetitiel heeft zich na drie ronden nogl nauwelijks een schifting vooral gedaan. Ploegen als UVS Vriendschap wonnen welis-F waar met 8-0, maar door dej mindere resultaten in voo gaande ronden konden ook 3 geen afstand nemen van c rest van het veld. Wel zit hetl tweede team van TOP, onder-I aan, duidelijk in de verdruk-l king met slechts vier winst-I punten. Vriendschap, Between] en UVS voeren overigens 1 dit moment de ranglijst aan. Spijkerbak is met gering ve schil koploper in de tweede| klasse. De ploeg scoorde tien punten in drie ontmoetin-l gen, net voldoende voor een eerste plaats. In de derde klas se nam Landzicht wel afstand! a van de concurrentie. De 0-8] zege op De Waag hielp daar. fors aan mee. Ds /sportprogramma Afdelingsprogramma 2 en 3 oktober Regionale jeugd: 1: Katwijk Feye- noord (15.00 uur), UVS - Quick Boy: Lugdunum (14.30 uur). B: Overrmaas - UVS (12.00 uur). Fey- enoord - Quick Boys (14.00 uur). Roodenburg - RKAVV (14.30 uur) Dames: Interregionaal: Ter Leede - Zwart Wit '28 (12.00 uur). 1: KRV - Haz. Boys (10.30 uur). LSVVfSS, """"Mm 2: Siveo~60 - Ter Leede 2 (11.00 uur).lpt Sportief - KRV 2 (11.00 uur). SVLV 2 -1 Randstad Sport 2 (11.30 uur). tn r Heren: Beker Poule A: LSVV 70 -& Z\ Alphia. B: MVKV - Kagia. C: ZLC zat.„,ut - Meerburg. D: SVOW - Valken 68. E:ILUl SJZ - ZLC zo. F: GWS - Leidse Boys.&ar Kickers '69-zo. - Unitas L. zat. G:nm Sleutels - Kickers '69-zat, Stompwijk- se Boys zo. - VVSB. H: LFC zat. - Lei-'Cnt den, TAW - SVLV. »rv< (Alle wedstrijden beginnen c aarl Zondag Dames: Interregionaal: NSV '46 U GDA (11.30 uur), Alkmania - KFC '7tHid (11.30 uur). d 1: DOCOS - UDO (11.30 uur). SJZ -V Iduna (11.30 uur). Kickers '69 - Alk-os mania 2 (11.30 uur). Randstad Sport - 8ee FC Lisse (11.30 uur). het 2: Stompwijkse Boys - Altior 11.301^11 uur). SJC - LFC (12.00 uur), Lugdu-fin c num 2 - Bernardus (11.00 uur). Iduna", 2 - SJZ (11.30 uur). Foreholte - Sleu- kai tels (11.30 uur). foni 3: FC Lisse 2 - UDO 2 (12.00 uur),imei LFC 2 - DOCOS 2 (14.00 uur), ROAC, aj| 79 - Foreholte 2 (11.30 uur). Heren: 1B: MMO - KRV (14.30 uur), f Beker A: Warmunda - Oranje Groenlora (14.30 uur). B: Unitas Lelden zo. -£der VNL (14.30 uur). D: VNA - LDWS zat.p Rentetarieven per 1-10-1982 Minimum saldo Opzegtermijn Kenmerken Spaarrekening f100,- Voor bedragen onder f 5.000,- géén opzeg termijn. Bij'opname boven f 5.000,- en binnen de termijn van 1 maand.wordt 'A% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Een geschikte rekening als u vrijwel direkt wenst te beschikken over uw tegoed. Renterekening© f1.000.- Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend. Meer rente dan op de spaarrekening Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken. Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour- Geldmarktrekening f 5.000,- Bi) opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt- schommelingen wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's: vaste bedragen en termijnen, hoger minimum-saldo U kunt direkt over het saldo beschikken. zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk Toprenterekeni ng f 10.000.- Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend. Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikkea Direkte opname blijft echter mogelijk, retourrente in dit geval 3%, Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12