Helmut Kohl, gg^ Schmidt bepleit ontspanning een kanselier voor h uiselijk gebruik Syrië wil troepen uit Libanon terugtrekken HISTORISCHE DAG IN BONN TAAI EN INTEGER, MAAR ZONDER VEEL ALLURE DEDICHTBU HUISBANK. Israël verliest in VS sympathie na bloedbad in Palestijnse kampen ■INA I BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 PAGINA 11 Labour wil 35-urige iverkweek ILACKPOOL Als de Engelse Arbei- Jerspartij aan het bewind komt, dan yordt er een 35-urige werkweek inge- :oerd waarbij de lonen op het huidige teil blijven. Ook wil Labour dat de mo- elijkheid wordt egschapen tot vrijwilli- e pensionering vanaf 60 jaar. Dit is gis- eren besloten op de laatste dag van het .abour-congres besloten. )e ongeveer duizend afgevaardigden ingen hiermee in tegen het advies van iet partijbestuur. Wel kregen de plan- ien van het partijbestuur, die voorzien ri extra overheidsuitgaven om zo de eco- iomie te stimuleren, massale steun. Ook /il Labour in een eventuele regeerpe- iode het aantal werklozen van 4 tot 1 niljoen terugbrengen. Zes doden bij vliegramp in Luxemburg LUXEMBURG In tegenstelling tot eer dere verklaringen van de Luxemburgse autoriteiten zijn bij het ongeval met een Russisch passagiersvliegtuig op de lucht haven bij Luxemburg „slechts" zes doden gevallen. Pas gisterochtend is duidelijk geworden, dat de ramp minder omvangrijk was dan werd verondersteld. De meesten van de 77 passagiers en bemanningsleden bleken het vliegtuig op eigen gelegenheid te heb ben kunnen verlaten, toen het naast de landingsbaan in botsing was gekomen met een watertoren en in brand vloog. De vijf omgekomenen zijn •llen Luxemburgers. Van het twintigtal gewonden zijn er enke len ernstig aan toe. China bevestigt aanspraken op Hong Kong PEKING China heeft gisteren na drukkelijk bevestigd dat het zich niet gebonden acht aan ongelijke verdra gen, waarbij Hong Kong in de vorigf eeuw onder Brits werd geplaatst „Hong Kong maakt deel uit van Chi nees grondgebied", zo liet het Chinese ministerie van buitenlandse zaken gisteren weten. Tijdens haar bezoek aan China zei de Engelse premier Thatcher vorige week dat de Chinees- Britse verdragen nog geldig zijn krachtens het internationale recht. Een van de drie verdragen, waarbij Engeland Hong Kong van China huurde, loopt in 1997 af. De andere twee verdragen gelden „voor eeu wig". Moeizame hervatting wapenoverleg Geneve GENEVE Na een zomerreces van tien weken heb ben de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie gisteren in Geneve hun besprekingen over een vermindering van kernraketten voor de middellange afstand hervat. De twee delegatieleiders, de Amerikaanse diplomaat Paul Nitze en zijn Sovjet-collega Julij Kwizinski, legden geen verklaring af voor het gesprek in de Sovjet-verte genwoordiging bij de Verenigde Naties. Zowel in Was hington als Moskou zijn eerder deze week verklarin gen uitgegeven waarin de andere partij de schuld kreeg van tegenwerking bij de besprekingen. De Ame rikaanse regering beschuldigde de Sovjet-Unie ervan door te gaan met de aanmaak van op West-Europa ge richte SS-20-raketten Moskou beschuldigt de VS ervan de besprekingen te saboteren omdat zij bij hun plan blijven eind volgend jaar de nieuwe kruisraketten te plaatsen. Amnestie voor Salan ARIJS De Franse regering heeft volle dige amnestie verleend aan de deelnemers aan de opstand in Algerije tegen generaal De Gaulle twintig jaar geleden. Tot hen behoren de generaals Raoul Salan (85) en Edmond Jouhaud (77), de enigen die nog in leven zijn van de vier Franse gene raals, die het verzet buundelden van de Franse ingezetenen tegen een onafhanke lijk Algerije en door middel van de OAS een golf van aanslagen ontketenden. Dui zenden Algerijnen werden door de OAS vermoord. Meer dan 2000 personen wer den bij de onafhankelijkheid van Algerije in juli 1961 veroordeeld. Mitterrand ver klaarde dat men na twintig jaar moet kunnen vergeten. (Van onze correspondent Ami van Vree) &ONN Voor de tweede |eer in de naoorlogse ge schiedenis van de Bonds- epubliek is vandaag een lonstructieve motie van vantrouwen ingediend )m de zittende kanselier en val te brengen en een nachtswisseling te be werkstelligen. Serder was dit het geval in april 1972 toen CDU en CSU een eind wilde maken aan de regering Brandt. Dit mislukte om nog altijd onopgehelderde redenen. Enkele CDU-stem- men ontbraken voor het wel slagen van de coup. Rainer Barzel, toenmalig fractieleider van CDU en CSU die ook van daag de motie voor de Bonds dag (het parlement) zal verde digen hoeft deze keer minder angst voor een mislukking te" hebben. Vanmorgen deed de Westduitse bondskanselier Schmidt nog een felle aanval op de CDU/CSU en de FDP. In een rede betwistte hij hun het morele recht zijn regering ten val te brengen, maar hij deed geen poging meer om de FDP'ers tot andere gedachten te brengen. Helmut Kohl heeft voor het bereiken van de abso lute meerderheid 249 stemmen nodig. Als zijn fractie gesloten achter hem staat, heeft hij nog maar 23 stemmen van de libe rale FDP nodig. In Bonn, niet gewend aan tus sentijdse regeringswisselingen (de huidige coalitie van SPD en FDP is al dertien jaar aan het bewind) wordt deze vrij dag als een historische in de nog jonge geschiedenis van de Bondsrepubliek beschouwd. Gisteren hing er dan ook een sfeer van onbestemdheid, in afwachting van de vele veran deringen die de nieuwe rege ring op allerlei niveaus teweeg zal brengen. Voor het verza melde diplomatieke corps heeft bondskanselier Schmidt gisteren nog eens gepleit voor de continuïteit van de West duitse buitenlandse en veilig heidspolitiek. Zijn betoog was zowel een oproep aan de am bassadeurs om de onderlinge dialoog over wereldproblemen niet af te breken en de ont- spanningspolitiek voort te zet ten, als een appèl aan de nieu we regering Kohl-Genscher om de basisprincipes van de na-oorlogse politiek van de Bondsrepubliek voort te zet- BONN „Een pantoffel-politicus.. volstrekt ongeschikt. „Een luid klinkend niets". „Zelfs zijn eigen vrienden denken dat hij niet tegen IBe grote problemen in deze door 32 i crisis geteisterde wereld is opgewas- Veinig lovende woorden, afkomstig ^an de collega's Strauss, Schmidt en Vehner over de man, die vandaag de macht in de staatskanselarij in Bonn overneemt en daarmee het hoogste regeringsambt in de Bonds republiek bekleedt. Helmut Kohl bereikt eindelijk wat hij al lange tijd nastreeft en waarvoor hij zegt geboren te zijn: bondskanselier wor den. Al bij zijn benoeming werden enkele records gebroken. Van alle regeringsleiders heeft hij dit doel het langst en het meest consequent nagestreefd. Zoals hij in zijn hele politieke loopbaan altijd de jongste was, is hij met zijn 52 levensjaren ook de jongste; en met zijn een me ter drieennegentig ook de langste bondskanselier na de oorlog. oe vallen die negatieve be- •ordelingen, hierboven ge- oemd, te rijmen met het feit lat Kohl toch maar bereikt eeft wat voor slechts zeer 'einigen is weggelegd? In de ■erste plaats natuurlijk omdat "eze kritische uitlatingen af- ;omstig zijn van zijn politieke egenstancjers (waar men zelfs '.trauss toe mag rekenen), laar dit verklaart niet alles, lok in eigen kring, de Chris- en-Democratische Unie, werd ijn positie altijd al aangevoch- 'ten en had men zijn twijfels over Kohls geschiktheid als regeringsleider. In de media werd hij altijd zeer afstande- '9 nil ijk behandeld als ging het om t 1-6l'een politicus die men niet he- f 2»6hemaal serieus hoefde te ne- Me»men 07 i i 'Er zijn al veel pogingen onder- Hnnmon 0m het fenomeen Kohl '[te verklaren en om het raadsel ivan zijn steile carrière op te lossen. De waarschijnlijk ^grootste handicap voor een er kenning van zijn kwaliteiten is dat het hem aan specifieke vakkennis ontbreekt. Kohl is geen econoom van naam zoals Schmidt, geen financieel ex- pert als Strauss of Stoltenberg; ij is geen deskundige op het gebied van de buitenlandse be trekkingen en evenmin is hij pen specialist in de Duitsland- politiek of op militair terrein ".ohl is daarom wel een „gene ralist" genoemd, die de proble men oppakt als zij zich aandie nen en die dan probeert er een eenvoudig maar duidelijk ant woord op te geven. Betrouwbaar Met dit laatste is al iets gezegd over Kohls kwaliteiten. Zijn taalgebruik is helder en begrij pelijk en komt daardoor bij de gewone burger heel goed aan. In tegenstelling tot vele ande re politici in West-Duitsland slaat hij zelden of nooit onder meer ironisch dan sarcastisch Een groot redenaar is hij nooit geweest en zal dat ook niet worden maar in ziin toespra ken legt hij iets geborgens en betrouwbaars. Hij gaat door voor de „aardige buurman van hiernaast", van wie men blin delings een tweedehands wa gen zou kopen. Een man, die het vooral om harmonie te doen is. Kohl, om wie nog al tijd de geur van de provincie hangt, die dateert uit de tijd dat hij met veel barokke praal minister-president in de deel staat Rijnland-Paltz was, is door zijn optreden de populair ste politicus van zijn partij. Als kandidaat voor het kanselier schap bracht hij het in 1976 tot bijna 50 procent van de stem- De katholieke zuiderling, die de protestant uit het noorden opvolgt, heeft nog meer eigen schappen die hem daarvoor te pas zijn gekomen. Kohl heeft een zeer groot zelfvertrouwen dat wel eens in zendingsdrift ontaardt, gepaard aan taaiheid en incasseringsvermogen. Vooral dit laatste is hem in Bonn van pas gekomen waar ambitieuze rivalen hem regel matig beentje probeerden te lichten. Tegelijk moest hij zich voortdurend teweer stellen te gen de gevaarlijke onverwach te aanvallen van Franz-Josef Strauss en diens CSU uit Beie ren. Mysterieuze krachten de den Helmut Kohl echter tel kens weer opkrabbelen Van eminent belang voor het bereiken van zijn doel was dat Kohl, sinds 1973 voorzitter van de CDU en sinds 1976 ook voorzitter van de gemeen schappelijke CDU- CSU frac tie, het partij-apparaat op zijn koers wist in te stellen. Het Konrad Adenhauer-Haus waar de CDU zetelt, is het best geo liede politieke bedrijf in West- -Duitsland en ook de fractie staat geheel achter Kohl. Die geven hem rugdekking tegen de aanvallen van de machtige landsvorsten uit de deelstaten In de politieke beleidsorganen van de CDU, waar het vaak bikkelhard aan toegaat (mede omdat bij de christen-demo craten personen altijd een gro tere rol spelen dan program ma's) heeft Kohl zich altijd weten te handhaven door een uitgekiende „verdeel en heer- s"-tactiek. Terwijl hij zichzelf onveranderd in het midden opstelt, speelt hij zijn rivalen tegen elkaar uit. Hoewel dezen elk afzonderlijk wellicht veel betere politici zijn dan Kohl zelf (Stoltenberg, Albrecht, Strauss, Spath, Von Weizsac- ker) heeft geen van hen de ze kerheid dat hij genoeg aan hang zal krijgen bij een even tuele frontale aanval op de partijleider. „Een definitieve afrekeningsoperatie-Kohl zou met zoveel bloedverlies ge paard gaan dat de gevolgen ernstiger zouden Zijn dan wan neer hij aanblijft", heeft een insider eens gezegd. Met als gevolg dat Kohl rustig kan treiteren: „Wie mij wil aanval len, moet zich maar kandidaat stellen op het partijcongres". Soortgelijke beoordelingen binnen de partij wijzen er ech ter wel op dat men zelfs in ei gen kring Kohl inhoudelijk niet zo hoog aanslaat. Lichtge wicht is misschien een te zwaar woord, maar Kohl is verre van een staatsman. Om in horeca-termen te spreken: Hij is 'gut Burgerlich'. Huis en haard, familie en gezin, Hei mat, vaderland en pro-Ameri kanisme zijn voor hem basis begrippen. De nieuwe bonds kanselier die zich vaak libera ler voordoet dan hij in het diepst van zijn hart is, nl. oer- -conservatief, is wars van alle extremismen en buitensporig heden, vooral wanneer het om „communisten en chaoten" gaat. Eigenlijk is hij, vooral de laatste jaren en als gevolg van crisis in de maatschappij en ontreddering bij de jongeren, teruggekeerd tot de vertrouw de schema's en benaderings wijzen van de door hem gea doreerde Adenhauer uit de tijd Tv-uitzending In Nederland is de oppositie leider pas echt bekend gewor den door de tumultueuze tv-ontmoeting in Den Haag, februari 1979, waar hem door uiterst kritische jongeren in het kader van de ZDF-uitzen- ding „Burgers vragen - politici antwoorden" het vuur aan de schenen werd gelegd. Deze li- fe-uitzending leidde in de Bondsrepubliek tot hevige, wekenlang aanhoudende ver ontwaardiging over de „schan dalige" manier waarop „Herr doktor Kohl" was behandeld. Toch manifesteerde de nieuwe bondskanselier Helmut Kohl zich daar in Den Haag precies zoals hij in werkelijkheid is. Omslachtig antwoordend op kwesties zoals hij dat op een afdelingsve'rgadering in het Duitse plattelandsplaatsje Bad-X zou doen. Vooralsnog moet men Helmut Kohl dan ook meer beschouwen als een bondskanselier „voor huishou delijk gebruik", die wellicht in staar is om de gewenste politie ke rust aan het thuisfront tijdelijk te herstellen, dan iemand die ook maar bij bena dering de statuur heeft om de internationale positie van Hel mut Schmidt over te nemen. Kohl mag in dit verband zeer blij zijn dat hij als minister van Buitenlandse Zaken een door gewinterde figuur als Gen- scher naast zich heeft. Het is natuurlijk altijd moge lijk dat Kohl zich op het hoog tepunt van zijn carrière toch nog blijkt te ontpoppen als een veelzijdig politicus, die respect afdwingt zoals ook Schmidt zich pas geleidelijk van „Ma- cher" tot staatsman heeft ont wikkeld. Maar slechts weini gen geloven dat deze voor waarden voor een dergelijke gedaanteverandering bij Kohl aanwezig zijn. Wie de politieke verhoudingen binnen het christen-democratische kamp kent, is eerder geneigd aan te nemen dat Kohl inderdaad de leider is geworden van een „overgangsregering" en dat hij mogelijk al bij de beloofde nieuwe verkiezingen in maart (als die doorgaan) weer van zijn hoge zetel af moet dalen. Of dat hij die positie weliswaar behoudt, maar dan aan de zeer strakke teugels van de man die hem verre de baas is, Franz-Josef Strauss. AMI VAN VREE Artsen demonstreren twintigduizend artsen, tandartsen, advocaten en notarissen hebben giste ren in Parijs een protest mars gehouden om ver zet aan te tekenen tegen de „geniepige uitholling van hun beroepsvrijheid" door de linkse regering. De betogers beschuldig den de regering van „wurgmoord" op de vrije beroepen door belasting verhogingen. Zij protes teerden er ook tegen door de regering te wor den aangezien voor be lastingontduikers. V-RAAD SCHORT STEMMING OVER ONDERZOEK NAAR MASSAMOORD OP NEW YORK Syrië wil zijn militairen uit Libanon terugtrekken op voor waarde dat de Israëlische militairen ook verdwijnen en de Libanese regering om terugtrekking vraagt. Volgens een woordvoer der heeft de Syrische mi nister van buitenlandse zaken, Khaddam, dat gis teravond zijn Amerikaan se collega Shultz laten we ten. Hun gesprek duurde twee uur in plaats van de voorgenomen 30 minuten. In zijn rede tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties riep Schultz de Arabi sche wereld op het vredes voorstel van president Reagan te accepteren en een eind te maken aan het conflict in het Midden-Oosten, dat „een schrijnende wond is op ons ge weten". Verder zei Schultz, dat het Palestijnse volk een „onontkenbaar" recht heeft op een vaderland, „een plek waar zij zich werkelijk kunnen identificeren". De Veiligheidsraad heeft giste ren het stemmen over een re solutie inzake de massamoord op Palestijnse burgers in Bei roet uitgesteld. In de resolutie wordt opgeroepen een speciale afgezant te benoemen, die een onderzoek moet instellen naar de toedracht van de slachtpar tij in de kampen Sabra en Chatila. De Jordaanse VN-am- bassdeur zei dat tot uitstel was besloten om de Arabische mi nisters van buitenlandse zaken de gelegenheid te geven de re solutie te bestuderen. De mi nisters zijn in New York voor de algemene vergadring van de VN. Westerse bronnen hebben la ten weten dat Libanon bang is dat een dergelijk onderzoek de binnenlandse spanningen zou doen toenemen en dat de uit komst van dat onderzoek mo gelijk de nieuwe president, Amin gemayel, in verlegen heid zou brengen. De PLO heeft om een grondig onder zoek door de VN gevraagd. De PLO-waarnemer bij de VN, Terzi, zei dat de Libanese hou ding slechts kan betekenen dat „zij erkennen betrokken te zijn geweest bij de volkeren moord, die op ons volk is ge pleegd". De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shamir, heeft in zijn rede tot de alge mene vergadering gezegd, dat er geen vrede in het Midden- Oosten kan komen door „druk uit te oefenen op Israël om zich uit meer meer gebieden terug te trekken". Maandrente-deposito's. De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 1 tot lOjaar. Minimum storting f15.000,-. Rente afhankelijk van looptijd tot maximaal 9,38% ef- feküef (9% nominaal). LEIDSE SPAARBANK S Leiding Libanese leger organiseerde massamoord' WASHINGTON/BEIROET Twee Amerikaanse jour nalisten hebben woensdag Beiroet verlaten, nadat zij via diplomatieke kanalen hadden vernomen dat hun leven in gevaar zou kunnen komen als zij hun onder zoek naar de toedracht van de massamoord op Pales tijnse burgers zouden voortzetten. Het gaat om Loren Jenkins van de Washington Post en Colin Campbell van de New York Times. Gisteren publiceerden de bladen hun artikelen, waarin staat dat de hoogstverantwoordelijken van het Libanese leger, onder wie wijlen Bashir Gemayel, het binnentrekken van de rechtse-chris- tenen in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila hadden georga niseerd. De massamoord zou zijn geleid door de „meedogenloos en keihard" geachte rechterhand van Bashir Gemayel, Elie Ho- beika. De Britse krant The Guardian had afgelopen zaterdag al gemeld, dat uit „betrouwbare Israëlische bronnen" was verno men dat „Hobeika's interne elite-troepen van ongeveer 40 man de operatie hebben opgezet en in samenwerking met de Israë liërs hebben geleid". De Washington Post meldt vandaag dat de massamoord voor de Israëlische minister van defensie niet on verwacht is gekomen. Hij zou het sein hebben gegeven aan het Israëlische leger om de rechtse-christenen in de kampen toe te laten, aldus de Washington Post, die zich baseert op Israëlische bronnen. De resultaten van het onderzoek, dat een Israëlisch? zal instellen naar het bloedbad in de Palestijnse kampen, zullen pas in januari worden gepubliceerd. Dit meldde gisteravond de Israëlische televisie. Opperrechter Kahan zal volgende week de commissie samenstellen en pas over twee weken zal zij met haar onderzoek kunnen beginnen. Tijdens de Israëlische bezetting van West-Beiroet zijn niet meer dan enkele tientallen PLO-commando's gearresteerd. Dit schreef gisteren Zeef Schiff, de gezaghebbende militaire corres pondent van het Israëlische dagblad Ha'aretz. Israël rechtvaar digde de inval in West-Beiroet onder meer met de bewering dat er nog 2.000 Palestijnse guerrillastrijders in dat stadsdeel waren achtergebleven. WASHINGTON Na het bloedbad in de Palestijnse vluchtelin genkampen Sabra en Chatilla tekent zich in de Verenigde Sta ten een ópiniewijziging af in het voordeel van de Arabische we reld. Een peiling verricht door het weekblad Newsweek toont aan dat de Amerikanen steeds meer sympathie beginnen te voelen voor de Arabische zaak. Was voor de massamoord nog 49 procent meer op hand van Israël dan op hand van de Arabische landen, na het bloedbad was dit percentage geslonken tot 32 procent. Sympathie voor de Arabieren steeg van 10 procent naar 28 pro cent, sympathie voor de Palestijnse zaak van 28 naar 39 procent.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11