Daan van Roekei ontwerpt revolutionair brailleschrift REGIOUOURINAAL BETER EN GOEDKOPER ijkvereniging Molenwijk /iert jubileunfi met feestweek Koekslaan LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 PAGINA 5 >rklc Kunstkring De Kunstkring Leiderdorp houdt vanavond een open bare bijeenkomst in Muzenhof. Tijdens deze vergade ring worden de activiteiten voor 1983 besproken. Die activiteiten omvatten onder meer exposities, bijeen komsten voor kunstenaars en belangstellenden en het aanbrengen van muurversieringen door kinderen on der begeleiding van kunstenaars. Aanvang acht uur. Bazar Ten bate van de Nederlands Hervormde kerk zal vrijdag 1 en zaterdag 2 oktober In Zevenhoven een grote bazar en rommelmarkt worden gehouden in dorpshuis 't Trefpunt. De rommelmarkt heeft weer veel te bieden, terwijl vol wassenen en kinderen zich kunnen vermaken met het één-en-twintigspel, spijker slaan, sjoelen, grabbelen, schie ten, bussen gooien, het rad van avontuur en vele andere spelletjes. Er zijn oliebollen en stroopwafels te koop en dis cotheek T.E.E. zal voor de muzikale omlijsting zorg dragen De openingstijden zijn vrijdag van 15.30-17.00 uur en van 19.30-23.00 uur en zaterdag van 14.00-17.00 uur en van 19.30-24.00 uur. Ruilbeurs De Postzegelvereniging Sassenheim houdt zaterdag een ruilbeurs voor postzegels en munten in het gebouw Ontmoeting. De beurs duurt van tien tot vijf uur. Le den en 65+'ers mogen gratis naar binnen. Niet leden betalen een gulden en kinderen een kwartje. Tjarda De oudercommissie van Tjarda Scouting in Sassenheim heeft voor zaterdag een rommelmarkt op touw gezet. De markt gaat om negen uur 's morgens open in „Cees en Ine ke" en duurt totdat alle spullen zijn verkocht De op brengst van de rommelmarkt is bestemd voor hét nieuwe troephuis. De bouw daarvan is nu al bezig, maar er is nog veel geld nodig. Het accent van de markt ligt op boeken en kleding. Verder zijn er op deze derde Tjarda-rommelmarkt ook weer bijzondere attracties, ledereen. die nog romrpel kwijt wil. kan bellen' naar de heer Verdegaal. 02522-12854 Motorshow De motorvereniging „Bollenstreek Branch" houdt za terdag en zondag een grote motorshow met „old-ti- mers" en „veteranen". De tentoonstelling, waaraan ook een ruilbeurs is verbonden, wordt gehouden in de bollenloods aan de Hoofdstraat 323 in Sassenheim. De show is beide dagen geopend van tien tot zes uur. De Bollenstreek Branch is een regionale afdeling van de landelijke B.S.A.-Club. Deze is geïnteresseerd in moto ren, die vlak voor of vlak na de oorlog hebben gereden. Tijdens de show zullen ruim 70 modellen worden ge toond en bij voldoende belangstelling wordt er ook een dia- en filmvertoning gehouden. Elckerlyc De toneelgroep Elckerlyc brengt in „Cees en Ineke" deze maand weer drie uitvoeringen op de planken. Dat gebeurt op de zondagen 3 en 10 oktober en dinsdag 12 oktober Deze keer is gekozen voor de komedie „Ik wil Mjoessof spreken", een stuk in twee bedrijven, dat geschreven is door Valentin Katajef. De voorstellingen beginnen om kwart over acht 's avonds. Wereldkinderen De braderie van het bureau „Wereldkinderen" in Zoe- terwoude heeft f 1.312,50 opgeleverd. Dit bedrag is be stemd voor het „Senden Home" op de Filippijnen, een kindertehuis in Manilla waar vooral straatjongens wo nen. „Wereldkinderen" wil meer, want nog 500 kinde ren, in verschillende tehuizen in de Derde Wereld, staan op de wachtlijst om gesponsord te worden. Voor meer informatie over „Wereldkinderen" kunnen be langstellenden zich in verbinding stellen met Cobie Veraart, Mesdagplantsoen 29, Hazerswoude-Dorp. Tele foon 01728-8433. Kaarten vóór de missie Dat men in Zoeterwoude de missionarissen een bijzonder warm hart toedraagt is genoegzaam bekend. De onlangs gehouden veiling leverde bijna 51.000 gulden op. Maar er zijn meer aktiviteiten waarvan de opbrengst bestemd is voor de missionarissen. Jaarlijks organiseert de jongeren vereniging KPJ een kaartavond waarvan de baten geheel ten goede komen aan de ontwikkelingswerkers in de Der de Wereld. Morgenavond is het weer zover. In „Ons Huis" aan het Kosterspad te Zoeterwoude worden dan de kaarten goed geschud, troef gedraaid en kan het spel beginnen Aantrekkelijke prijzen vormen de inzet van het kaartspel al mag uiteraard het doel van de avond niet uit het oog verloren worden. Haring- en wittebroodtoernooi Komende zondag is er een groot jeu-de-boules-toernooi in het Koudekerkse Hofstedepark ter gelegenheid van de viering van het ontzet van Leiden. De organisatie berust bij Hele-Boule uit Leiden en Rhyne-Boule uit Hazerswoude/Koudekerk. Het toernooi wordt in dou- blettevorm gespeeld. Vierenzestig teams hebben zich reeds aangemeld. De deelnemers zal een lunch worden aangeboden bestaande uit haring met wittebrood. Opstelwedstrijd in kader van Kinderboekenweek LEIDEN De traditionele Kinderboekenweek die van 13 tot en met 23 oktober wordt gehouden, krijgt als thema „Reizen". In het ka der van deze Kinderboe kenweek organiseert de Leidse Courant een opstel wedstrijd, waaraan de vier de-, vijfde- en zesdeklassers van alle basisscholen mogen deelnemen. De opstellen (maximaal vijfhonderd woorden lang) moeten handelen over het boekenweekthema „Rei zen". Een goede gelegen heid derhalve om eigen va kantie-ervaringen te be schrijven, al mag het begrip reizen natuurlijk ook op an dere manieren worden be naderd. Voor de best beoordeelde opstellen zijn prijzen be schikbaar in de vorm van bekroonde kinderboeken De prijswinnende opstellen worden op de eerste zater dag van de Kinderboeken week (16 oktober) gepubli ceerd op een speciale pagina in de weekendbijlage Fina le. Voorts zullen de inzen ders van bekroonde opstel len worden uitgenodigd voor een excursie naar ons bedrijf in Rijswijk, waar een rondgang wordt ge maakt langs redacties en technische afdelingen (drukpersen). Inzendingen dienen uiter lijk 2 oktober a.s. binnen te zijn bij: Redactie Leidse Courant Jury opstelwedstrijd Kin derboekenweek. Postbus 11, 2300 AA Leiden. ie Bijenkorf neemt fscheid van beheerder BSE De heer Zuiderduin neemt morgen, tien jaar beheerder te zijn geweest, afscheid n de speeltuin De Bijenkorf. Behalve het toe- ht op de kinderen onderhield hij de speeltoe- jlen en zorgde hij voor het groen. I dank voor zijn inzet in die tien jaar biedt l speeltuinbestuur hem een afscheidsreceptie i. Dat gebeurt vrijdagavond tussen half ze il en acht uur in het speeltuingebouw aan de iningsstraat. Het bestuur heeft voor het ko- bde seizoen al weer het een en ander aan ac- ng \|teiten op het programma staan. De eerste ond>te feestavond wordt vrijdag 20 november i terfouden 'n 1 Trefpunt aan de Schoolstraat. DRIEHONDERD WONINGEN MEER IN WIJK ZEEBURG NOORDWIJKERHOUT De wijk Zeeburg zal na voltooiing bijna 300 woningen meer bevatten dan oor spronkelijk was gedacht. Met de bouwer, Banero-Spaarneveste, heefl de gemeente overeenstemming be reikt om de nog te bouwen vrije sec tor- en premie-B-koopwoningen ge deeltelijk te laten vervallen en daar voor in de plaats meer en vooral goedkopere woningen te bouwen. De gemeenteraad krijgt vanavond het voorstel hiermee in te stemmen en het bestemmingsplan Zeeburg aan te passen. Volgens het oorspronkelijke plan moesten er 800 woningen in Zeeburg komen. Oorzaak voor de veranding is het feit dat de gemeente de vrije sectorwoningen niet kan verkopen en dat de premie-B woningen wel verkoopbaar blijken te zijn, maar dan niet ten goede zullen komen aan Noordwijkerhoutse woningzoeken den. Door alleen die dure woningen te vervangen door goedkopere zou het plan financieel niet haalbaar meer zijn. Daarom is gekozen voor de voorgestelde oplossing. In de vrije sector zouden 140 woningen worden gebouwd. Daarvan zijn er nu 37 ge realiseerd en zal er in het nieuwe plan er nog één bij komen. Verder zijn in Zeeburg al 249 premie-B- koopwoningen én dertig premie-A- woningen gebouwd. In totaal zouden dat er 420 moeten worden. Verder ging het oude plan nog uit van de bouw van 240 huurwoningen, maar inmiddels zijn er al 267 gerealiseerd. De uitgangspunten voor het aange paste plan zijn: de bouw van zoveel mogelijk betaalbare woningen, het dichter op elkaar bouwen van de woningen en bebouwing van een deel van het centrale groengebied. Naast de al gebouwde of nog binnen kort op te leveren 583 woningen zal Zeeburg uitgebreid worden met nog eens 515 huizen. Vijftig daarvan zijn bestemd voor de huisvesting van één- en tweepersoonshuishoudens. Verder worden die 515 verdeeld over 65 woningwetwoningen voor kleine huishoudens, 100 woningwet woningen voor gezinnen, 75 premie- huurwoningen, 90 premie-A-koop- woningen, 134 premie-B-koopwonin gen en één huis in de vrije sector. Bazar Katwijk: 17 mille KATWIJK De bazar van de beide bejaardenbonden, die vorige week donderdag, vrij dag en zaterdag in de oude bi bliotheek werd gehouden, heeft bruto 19.632 gulden op gebracht. Verwacht wordt dat hiervan netto een bedrag van zeker 17.000 gulden overblijft. Dit bedrag is volgens de coör dinatrice van de Stichting Be- jaardenwerk, mevrouw M. Boskamp, een goede aanzet naar het streefbedrag van 50.000 voor de aanschaf van de inventaris van het nieuwe dienstencentrum voor bejaar den dat rond de jaarwisseling in gebruik wordt genomen. Th.| 'jk rk: NIEUW VENNEP Het £er landelijke brailleblad tteJJ. Anders Bekeken" van rioenre Nederlandse Vereni- een fcng voor Blinden orziiplechtzienden (NVBS) ook Komt dezer dagen met ■ovejeen primeur op het ge- vertfcied van het braille- dek%chrift op de markt. De itél van het blad is vol- .«ens de zeefdrukmethode idenfn braMe gedrukt. De tra kflVBS wil daarmee zijn >en \feden bij wijze van expe- itectfiment met de nieuwe minimethode laten kennisma- 1 excfeen. In het blad staat een artikel, gedrukt volgens de traditionele methode 5vanraarin de doeken ^lossjwördt gedaan hoe het ?discPieuwe systeem werkt. eptaPe leden worden in het or vartikel verzocht te reage- eserfcen. Het brein achter at lutfeze nieuw zeefdrukpie- lezui hode is Daan van Roe- cel. Door middel van zijn en ^J echniek zou het onont beerlijk schrift voor blin den goedkoper en beter kunnen worden geprodu ceerd en veel meer moge lijkheden kunnen bieden. Daan van Roekei woont in Nieuw-Vennep. Hij is zeef drukker van beroep, maar moest drie jaar geleden nood gedwongen de WAO in. Hij besloot zijn vrije tijd nuttig te besteden. „Ik wilde iets uit vinden dat er nog niet was op zeéidrukgebied", vertelt hij. „Na enig logisch nadenken kwam ik uit op de vervaardi ging van het brailleschrift. De methode die nu wordt ge bruikt is duur en kwalitatief niet best. Men maakt gebruik van de zogenaamde inpreg- neertechniek, waarmee 'gaat jes' worden geprikt aan de on derkant van het papier, zodat aan de bovenkant de bekende bobbeltjes ontstaan die de blinden kunnen lezen". On verwoestbaar „Die bobbeltjes kunnen te ge makkelijk worden wegge- zeefdrukken van een tekstpagina drukt. Op den duur wordt het brailleschrift daardoor onlees baar. Een ander nadeel is dat er dik papier moet worden gebruikt, dat duurder is en minder makkelijk hanteer baar. In zeefdruk heb je die nadelen niet. Je kunt het brailleschrift dan bijna overal op aanbrengen en het blijft gewoon zitten, zelfs als je erop gaat staan. Behalve gewoon papier zijn bijvoorbeeld ook plastic, karton en zelfs steen geschikt als ondergrond. Ook is het mogelijk om wiskunde- tekens en zelfs complete land kaarten in braille over te brengen. Dat opent nieuwe wegen voor de kennisverga ring van de naar schatting 85.000 blinden in Nederland", meent Van Roekei, die twee jaar in zijn garage aan de nieuwe techniek heeft ge werkt. Dat de brailledrukkerijen in Ermelo, Den Haag en Nijme gen niet overlopen van en thousiasme voor zijn vinding wijt Van Roekei aan behoud zucht. „Die drukkerijen wor den volledig gesubsidieerd door het Rijk. Ze zijn bang dat ze met de nieuwe kostenbe-' sparende methode subsidie zullen verliezen. Ook vrezen ze dat ze niet kunnen omscha kelen naar een nieuwe pro- duktiemethode of dat die ge paard zal gaan met verlies van arbeidsplaatsen. Vaak werken er veel blinden in die drukkerijen. Ik heb gepro beerd uit te leggen dat door middel van een geleidelijke omschakeling alle problemen uit de weg kunnen worden gegaan. Uiteindelijk komt mijn uitvinding alleen maar ten goede aan de visueel ge handicapten", meent Daan van Roekei. Tegen werking De blindendrukkerijen zou den blijven volharden in hun afwijzende standpunt. Reden voor Van Roekei om zijn heil in het buitenland te zoeken. Volgens zijn zeggen, wordt hij daartoe ook gedwongen door zijn penibele financiële situa tie, het gevolg van investerin gen ten behoeve van zijn uit vinding. „De meeste belang stelling komt uit Duitsland en Amerika. Een octrooibemid delaar (een tussenpersoon tus sen afnemer en uitvinden) uit Duitsland vertelde, mij dat het Duitse bedrijf dat belang stelling heeft voor mijn uit vinding jaarlijks 5 tot 10 mil joen gulden zou kunnen be sparen, mocht mijn methode Daan van Roekei met een braille-boek dat volgens zijn methode is vervaardigd. bruikbaar blijken te zijn. Ik vind het wel vervelend dat ik mijn uitvinding moet gaan verkopen aan de hoogste bui tenlandse bieder. Ik heb ech- .ter geen keus, gezien mijn fi nanciële situatie", aldus Van Roekei. Volgens de Nederlandse Blin denbibliotheek in Den Haag bestaat er wel degelijk be langstelling voor het nieuwe systeem van Van Roekei. „Wij hebben een aantal ge sprekken gehad met de heer Van Roekei en momenteel wordt onderzocht in hoeverre zijn methode bruikbaar is voor ons", aldus een woord voerster. Cijft ,ijters De NVBS heeft met het nieuwste nummer van „An ders Bekeken" afdoende haar interesse aangetoond. Volgens de heer J.G. Zeekant, hoofd van het landelijk bureau van de NVBS. de landelijke con sumentenorganisatie voor 90 procent van de blinden en slechtzienden betekent dat echter niet dat de zeefdruk methode geaccepteerd is. „Ik heb vorige week het eerste proefsetje binnengekregen van de heer Van Roekei, en ik moet zeggen, het ziet er goed uit. Een voordeel van het systeem is onder meer dat de braillepuntjes en onder grond verschillende kleuren kunnen krijgen, waardoor het systeem beter hanteerbaar wordt voor mensen die kun nen zien en ermee om moeten gaan. In de komende tijd zul len we echter eerst moeten gaan onderzoeken in de com missie lectuurvoorziening of het systeem ook echt voldoen de voordelen biedt. Ondanks onze verzoeken hebben we ook nog altijd geen overtui gende cijfers van de heer Van Roekei gekregen. Ook het mi nisterie van CRM, waar hij op ons advies heeft aangeklopt heeft hij nog niet kunnen overtuigen van de waarde van zijn systeem", aldus de heer Zeekant. Succes „Ik kan me voorstellen dat de heer Van Roekei teleurgesteld is over de reacties tot nu toe maar dat ligt ook aan hem. Ik heb een jaar moeten wachten' op dat proefsetie. Die omsla gen voor „Anaers Bekeken" zijn er uiteindelijk wel op tijd gekomen, moet ik zeggen. Ik wil ook wel aannemen dat hij meer uitvinder dan zakenman is, maar we hebben aangebo den hem te helpen. Zolang echter nog niet is aangetoond dat zijn systeem financieel aantrekkelijk is blijft het moeizaam werken. Ik moet er wel aan toevoegen dat de zeefdrukmethode niet zalig makend is. Het is best moge lijk dat het systeem van Van Roekei de Heidelberg boek drukpersjes gaat vervangen. Die persjes werken zeer een voudig en zijn goedkoop in gebruik. Ze zijn erg geschikt voor het maken van een grote oplage in brailleboeken. Daar naast bestaat er tegenwoordig de hypermoderne „braille- printer", die is aangesloten op een computer. Daarmee kan heel snel een kleine oplage worden gedrukt. Misschien krijgt het systeem Van Roekei ook wel een eigen gebruiker stoepassing", aldus Zeekant. „Ik kan wel zeggen dat als de waarde van de zeefdrukme thode definitief wordt aange toond wij de blindendrukke rijen daarover positief zullen adviseren. En wij hebben de ervaring dat onze adviezen in de regel worden opgevolgd", aldus het hoofd van het lan delijk bureau NVBS. lTWIJK In 1972, de nieuwe Molenwijk voltooiing naderde, ide de behoefte aan iwere contacten tussen wijkbewoners. Met me in de flats, waar or de gestage stroom |i nieuwe huurders de rvreemding toenam, lar ook in de oude ge- elten van het vroegere flenblok en de eenge- iswoningen. De oprich- g van de wijkvereni- Ig Molenwijk voorzag in die pe behoefte en vooral in ezetei beginperiode fungeer- momide vereniging niet al- de hn als een gezelligheids van ib maar ook als over- )r('vil- en inspraakorgaan U1afir het gemeentebestuur, rn. er8eWn we de Molenwijk zTch'r zn aHen leefbaar len vilden", was een leuze overe de begintijd die na tien igen t nog niets van zijn zeg- acht heeft verlo- Het tienjarig bestaan van de wijkvereniging, om precies te zijn op zaterdag 2 oktober, zal gevierd worden met een grote feestweek waarin alle activiteiten van de vereni ging zullen worden belicht. Activiteiten die zich na de uiteindelijke voltooiing van de wijk in de loop der jaren meer en meer hebben ver plaatst naar het recreatieve vlak. De wijkvereniging Molen wijk werd destijds opgericht door de heren Banda. Ber- kheij, Van der Hulst en Van Aarden. Een collectief dat inspeelde op de vraag naar ontspanningsmogelijkheden en onderling contact in de nieuwbouwwijk. Omdat men niet beschikte over een eigen onderkomen werd gebruik gemaakt van ruimten in het Militair Tehuis, de Otto Ba ron school en bedrijfskanti nes. Met de stijging van het aantal leden groeide echter de behoefte aan een eigen gebouw en in 1976 leidden onderhandelingen met het gemeentebestuur tot de bouw van „De Wiek". Een wijkge- bouw dat door zijn centrale ligging letterlijk het middel punt werd van de voltooide Molenwijk. Met de ingebruikname van het eigen onderkomen groei de het aantal activiteiten snel en tegenwoordig be schikt de wijkvereniging zelfs over een filmclub, jazz- ballet en een majoretten- groep als onderdelen van een zeer gevarieerd pakket. Eén van de meest bekende activi teiten van de wijkvereniging is wel de organisatie van de Katwijkse avondvierdaagse die dit jaar voor de elfde maal werd gelopen. Met een aantal van 4217 deelnemers is dit één van de meest druk bezochte avondvierdaagsen in de regio waarmee de wan deltocht voor de wijkvereni ging nog altijd een financieel succes betekent. De bijdra gen van de leden stellen „De Molenwijk" daarnaast in staat om zonder activiteiten subsidie van de gemeente quitte te draaien. De feest week van de wijkvereniging „Molenwijk" begint vrijdaga vond met een receptie in het wijkgebouw „De Wiek" Men neme een stevige maar veerkrachtige koek. Tracht vervolgens met een houten knuppel de koek in stukken te slaan. Wie het snelst de koek vernield heeft, is winnaar. Ziedaar de Ingrediënten van de oe roude volksvermaak, dat op gezette tijden de kop weer op steekt. Gister avond gebeurde dat in Lis- se tijdens de najaarsfees ten. De belangstelling was -traditioneel- uiterst groot.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5