'Tekort aan nierdonors ordt steeds groter BOSPERCELEN TICHTING EUROTRANSPLANT VIERT 15-JARIG BESTAAN TE KOOP in EPE Veluwe). Uitzonderlijk mooie en riant gesitueerde Nieuwbouwplan van C&A sleept zich verder voort Beeldje voor universiteit WUPO bezint zich op maatregelen tegen krakers STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 PAGINX^ jluiting ostkantoren i,EIDEN In ver- iand met de viering Lf |an Drie October zul- m* en maandag 4 oktober |e volgende postkan- bren van half negen en hPl t'en uur s morgens is e[e.°Pend zijn: Gere- vooifraat- Bevrijdings- ht v^ein Breestraat en mdaï°Permolen- nakkl it ml?.1 kantoor aan de Jammenmarkt en alle zJostagentschappen zijn vip dag gesloten. Automobiliste rijdt door na aanrijding LEIDEN Een 41-jarige man uit Den Haag is gistermiddag om drie uur bij een ongeval aan het hoofd gewond ge raakt en naar het Academische Zieken huis overgebracht. Het ongeval gebeur de op de Haagse Schouwweg. Een 24- jarige autobestuurster uit Oegsteègst stopte bij de kruising met de Rijndijk en verleende een eerste fietser voor rang. De vrouw zag de volgende fietser niet naderen en reed de Rijndijk op, waarbij ze tegen de 41-jarige man bot ste. De vrouw reed na de aanrijding door, maar werd door een getuige ach tervolgd, waardoor de politie de vrouw korte tijd later kon aanhouden. Man verjaagt overvallers LEIDEN Een 63-jarige Leidenaar heeft gisteravond omstreeks half twaalf twee overvallers op de vlucht weten te jagen. De man werd door het tweetal gegrepen, op het moment dat hij zijn woning aan de Oude Singel wilde bin nen gaan. De twee moeten de man van af de Haarlemmerstraat zijn gevolgd. Zij probeerden de portemonnee van de man te stelen. Daarbij bedreigden zij de Leidenaar met een mes. De man wist zijn overvallers echter te ontwapenen en op de vlucht te jagen. De 63-jarige man liep bij de vechtp aan beide knieën op. Politie ruimt fietsen op LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen ongeveer vijftig fietsen, die al geruime tijd bij het station in de rekken stonden, weggehaald. De meeste fietsen hadden lege banden en stonden niet op slot. De fietsen zijn bij het politie bureau ondergebracht, waar eventuele eigenaars ze kunnen ophalen. Het is de bedoeling dat dergelijke akties herhaald worden. Benzine gestolen LEIDEN Voor de tweede keer deze week is er vannacht benzine uit een auto gesto len. Dit keer werd veertig liter benzi ne uit een auto aan de Sibeliusstraat gestolen. De dop van de tank was niet afgesloten. Lezing LEIDEN De heer E. Stuart houdt vanavond een lezing in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 over „De Christelij ke Wetenschap". „De Christelijke Wetenschap" zoekt door middel van gebed naar gene zing. De lezing be gint om acht uur. ERkEIDEN leeds een s „Er is nog schrikbarend kort aan mensen die be- zijn hun nieren be- ihikbaar te stellen voor ansplantatie. We probe- op allerlei manieren icillen een met de geschreven verkla- ,g waarvan de drager "t, dat hij zijn nieren en ndere organen na zijn öod beschikbaar stelt nodig hebben, groeit al leen maar. Vorig jaar zijn in Nederland zo'n 250 transplantaties verricht, terwijl we er zeker 400 hadden moeten doen. Mo menteel heeft Eurotrans plant 3.500 nierpatiëten op de wachtlijst staan, die wachtlijst groeit en de wachttijd voor een trans plantatie bedraagt mo menteel gemiddeld twee ior transplantatie te en een half jaar. Alleen irspreiden, maar helaas meer donors kunnen dit t dat nog niet in vol- probleem oplossen". Dat zegt de heer G.G. Persijn. Hij is als medicus verbonden aan de Stichting Eurotrans plant, een stichting die in het Leidse Academisch Ziekenhuis is ondergebracht. De stichting bestaat 15 jaar en viert dat za terdag met een bijeenkomst in het Gorleus Laboratorium. De Stichting Eurotransplant is in 1967 opgericht door de Leidse prof. J.J. van Rood. In 1954 werd in Amerika de eerste geslaagde niertransplan tatie verricht. Het grote pro bleem bij een transplantatie is de kans op afstoting van de in gebrachte nier door de patiënt. In de jaren vijftig en zestig werden niertransplantaties voornamelijk bij één eiïge tweelingen toegepast en bin nen families. De gezonde van het tweetal stond in het geval van een tweeling een nier aan de zieke broer of zus af. Persijn legt uit waarom: „Bij transplantaties gaat het om twee zaken. Om de bloedgroe pen en om de weefselgroepen van de patiënt en van de do nor. Er bestaan maar vier ver schillende bloedgroepen, maar het aantal weefselgroepen is vele malen groter. Het is niet moeilijk om een patiënt en een donor veelal een slachtoffer van een verkeersongeval met dezelfde bloedgroep bij el kaar te brengen, maar het enorme aantal weefselgroepen zorgt ervoor, dat het een groot probleem is om voor een pa tiënt ook een qua weefsel ge schikte donor te vinden. Hoe meer de weefselgroepen op el kaar lijken, hoe groter de kans is dat een transplantatie slaagt. Bij een één eiïge tweeling heb je altijd identieke weefselgroe pen. De kans daarop is bij „normale" broers en zussen al kleiner en bij bijvoorbeeld va der en zoon nog kleiner. Een nierpatiënt zonder geschikte donor binnen de familie is nog een stuk moeilijker te helpen". Computer e nier van een zojuist overleden donor wordt vanuit ie Knoeiden in een doos overgebracht naar het ziekenhuis rande1 di' 9eval in België waar een nierpatiënt wacht op sdet inbrengen van de nieuwe nier. Prof. van Rood heeft 15 jaar geleden Eurotransplant opge richt om aan dat laatste pro bleem wat te doen. Hij creëer de de eerste „nierbank" ter wereld. Zijn idee zou over de hele wereld navolging krijgen. In Eurotransplant zijn de Be- neluxlanden, West-Duitsland en Oostenrijk verenigd. In de Dokter Persijn voor een ijskast, waarin bloedmonsters van alle nierpatiënten bij een temperatuur van twintig graden onder nul worden bewaard. computer van de stichting zijn alle medische gegevens van de nierpatiënten in die landen opgeslagen en wanneer een donor zich aandient, wat veel al blijkt uit het codicil dat hij of zij bij zich draagt, worden alle medische gegevens van de overleden donor in dezelfde computer gestopt. Vervolgens zoekt de computer de meest geschikte nierpatiënt uit. In een ziekenhuis wordt de nier uit de donor gehaald en des noods per vliegtuig naar het ziekenhuis gebracht, waar de patiënt wordt geopereerd. Het is dus heel goed mogelijk dat een Nederlander rondloopt met de nier van een Oostenrij ker. Maar Eurotransplant werkt ook samen met soortge lijke organisaties in Scandina vische landen. Frankrijk en Engeland. Omdat een nier bui ten het lichaam maximaal vijf tig uur in goede staat blijft, is het mogelijk een nier over dergelijke grote afstanden (in ijs verpakt) te vervoeren. Ove rigens is Eurotransplant niet alleen actief op het gebied van niertransplantaties, maar houdt zich ook bezig met hoornvliestransplantaties en incidenteel met hart- en le vertransplantaties. Hameren „We blijven maar hameren op codicillen, omdat het functio neren van Eurotransplant daarvan afhangt", zegt dokter Persijn. „Hoe meer mensen met een codicil rondlopen, hoe beter. Er zijn in Nederland 1,5 miljoen codicillen in omloop maar dat is nog veel te weinig. Het aantal niertransplantaties neemt toe, omdat het goedko per is'dan dialyse en door de vorderingen van de medische wetenschap kunnen in theorie ook steeds meer patiënten met een transplantatie worden ge holpen. Daar komt bij dat dia lyse het kunstmatig verwij deren van afvalstoffen uit het bloed voor een patiënt heel vervelend is. Je bent twee maal per week een paar uur bezig en het is ook voor een gezin een ingrijpende gebeur tenis. Het onderstreept alleen maar de vraag naar meer do nors". Momenteel slaagt ongeveer tachtig procent van de niert ransplantaties in Nederland. Persijn verwacht, dat dat per centage de komende jaren door nog meer medische ken nis naar de 90 zal stijgen. Ter gelegenheid van het 15-ja- rig bestaan van Eurotransplant wordt zaterdag voor de tweede keer een vijfjaarlijkse prijs uit gereikt aan een'jonge onder zoeker, die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de niertransplantaties. Te vens wordt zaterdag in de Gorleuslaboratoria, de jaarlijke bijeenkomst van de Stichting gehouden. Tijdens die bijeen komst zal aandacht geschon ken worden aan de meest re cente ontwikkelingen: proble men rond afstoting van het or gaan na transplantaties en het geven van bloedtransfusies voorafgaand aan transplanta ties zullen onderwerp van be spreking zijn. Ook zal dr. N. Shumway van de Stanford University een voordracht houden over hart- en long transplantaties. Op vrijdag 1 oktober is er nog een bijeen komst van transplantatiecoör dinatoren uit verschillende Europese landen en uit de Verenigde Staten. MARCEL GELAUFF Cconomisch vel en wee krlet schildersbedrijf van C. ■nedetolpa aan de Marnixstraat 83 opgeheven. Jlet aan de Roomburgerlaan gevestigde schoonheidsver- :ompii rgingsbedrijf „Cleopatra" is r 16-6-82 opgeheven. De winkel in 2e hands baby- eding, kinderkleding en eelgoed „Pietje Puk" aan het oek itr. Veer 18 is met de ophef- igsuitverkoop gestart. kaas- en delicatessen boe- n k van Kees Scheffer aan de [ïaarlemmerstraat 275 is opge ien. De handelsnaam „Contessa- 'jua" van de winkel in schoe- :n, kousen, sokken en leder- jaren aan de Breestraat 159 in9 -jiwijzigd in „Reinessa", handel in gebruikte au- i werMs van Groot aan de Bos on stifde 35 is opgeheven, de riAan de Kwikstaarthoek 11 is buifet adviesbureau voor perso neelsbeleid „Gamma" (eig. A. t filmverhuurbedrijf „Vide- leek De Rolleman" geves- 1 -i - ii °°08V Aan de Prinsenstraat 48 is iw Orl ;t straatmakersbedrijf van Symfi!. j. m. Hoogeveen geves- 05 (Jj;d. V 1; Aan de winkel in biologisch ompo 'namische levensmiddelen ie HilDe Zaailing" aan de Hooi- acht 41 is een idem eethuis Wh» gevoegd g op De winkel in herenmode 7.30 lij" is verplaatst van de .00. a aarlemmerstraat 150 naar e" 5 et oude vestigingspunt Haar lemmerstraat 137 (hoek Don- l ADVERTENTIES J HERFST ERIN... LENTE ERUIT BLOEMBOLLEN, PLANT ZE NU. NATUURLIJK DOEN. MAAKT FLEURIG EN GROEN. Zij maken deel uit van een prachtige villawijk. 10.000.- v.o.n. Brieven onder no. 21949 bureau v.h. blad. LEIDEN De zich al bij na twintig jaar voortsle pende procedure om aan de Breestraat tegenover het stadhuis een nieuwe C&A-vestiging te bouwen, zal waarschijnlijk nog lan ger duren. Het zoveelste bezwaar tegen de nieuw- bouwplannen werd gister morgen bij de commissie Arob (Ruimtelijke Orde ning) van de Provincie behandeld. De vertegenwoordiger van C&A, mr. A.G. Rootnick, liet zich fel uit over het slepende karakter van de zaak. Zijn pleidooi zal waarschijnlijk ech ter weinig resultaat boeken. eerst haar verordening moeten aanpassen voordat dergelijke bouwplannen kunnen worden goedgekeurd. Zo'n aanpassing van de bouwverordening gaat zeker weer een half jaar du ren. Het gehele proces voor de goedkeuring van de bouw plannen van C&A moet dan weer opnieuw gestart worden. Mr. A.G. Rootnick wees veel bezwaren van de Stichting Breed Monumentencomité en de Vereniging voor Pieters- en Academiewijk van de hand. De bezwaren, dat er geen toe stemming van de monumen- tenraad zou zijn tot sloop van de panden op de bewuste hoek. zouden volgens de advo caat van het kledingconcern ongegrond zijn. Hij stelde trou wens, dat alles wat nu nog weer te berde wordt gebracht De indieners van de bezwaren vreesden vooral de afbraak van een monument, de ont rekking aan de woonfunctie van de panden gelegen aan de achterzijde (Langebrug) en een vermindering van de leefbaar heid in de wijk. Door een bindende uitspraak alleen nog maar nakauwen is. van de Raad van State, een- maand geleden in een andere zaak, werd duidelijk dat een bepaling in de Leidse bouw verordening in strijd is met de Woningwet, waardoor diverse nieuwbouwplannen dreigen te vervallen, tenzij de gemeente de verordening aanpast. Het plan van C&A om op de hoek Breestraat Ketelboetersteeg een nieuwe vestiging te bou wen wordt hierdoor ook bena deeld. De gemeente Leiden zal omdat aan alle eisen voor ver gunningen en procedures zou zijn voldaan. Hij stelde voorts, dat het kwalijk is dat de enige ondernemer die nog wil inves teren op zo'n manier wordt te genwerkt.' Volgens hem is de nieuwbouw van C&A een „must", omdat de huidige ves tiging van C&A niet naar be horen kan functioneren en de kans groot is dat het concern zich maar geheel uit Leiden terugtrekt. Studenten - orkest Het Nederlands Studenten Orkest houdt maandag II oktober een auditie in het gebouw van Studentenvere niging Minerva aan de Breestraat. Van vier tot zeven uur kunnen kandidaten daar terecht om hun muzikale vaardigheid te tonen. Het orkest moet uit tachtig musi ci bestaan. Dit orkest zal in de wintermaanden de tra ditionele toernee langs negen Nederlandse steden ma ken. Midden -Amerika Het Samenwerkingsverband Latijns-Amerika houdt vrij-, dagavond 8 oktober een informatie-avond in het Volkshuis in Leiden. De avond vormt het begin van een campagne die het samenwerkingsverband gaat voeren om meer be kendheid te geven aan de Centraal Amerika politiek van de Reagan-regering. Kindercentrum Merenwijk Het nieuwe Kindercentrum aan de Milanenhorst in de Merenwijk wordt vrijdag 8 oktober officieel geopend. Om dit te vieren wordt van vier tot zes uur „open huis" gehouden. Lezing Mevrouw drs. Friederich houdt donderdagavond 7 oktober een dia-lezing in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 over „Gauguin en zijn tijdgenoten". De lezing begint om kwart over acht. v Hutspot-wandeltocht De Wandelkring Leiden en omstreken houdt zaterdag 9 oktober de 24e Hutspot-wandeltocht. Deelnemers- kunnen kiezen uit vijf afstanden: 5,10, 15, 25 en 40 kilo meter. De Hutspot-tocht gaat vanaf de Ton Menken hal aan de Vondellaan van start. In het restaurant van de hal kan men zich inschrijven. Voor de eerste drie. afstanden moet een rijksdaalder worden betaald, deel name aan de 25 en 40 kilometer kost f4,50. Men kan van 9.00 tot 14.00 uur van start gaan. Aan de 40 kil ome-., ter kan van 9.00 tot 10.00 uur worden begonnen. Lezingen De heer W.J. Ouweneel houdt vier lezingen in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. Op vrijdag 8 oktober spreekt hij over Vluchten kan niet meer", op vrijdag 29 oktober over „Hoop in nood", op vrijdag 12 november over „Dood over de stad" en op vrijdag 26 november over Rrcht nn vriiheid". De lezineen beeinnen om acht uur. Mr. K. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Universiteit, nam gisteren het door de Spaanse rege ring ter beschikking gestelde standbeeld van de Spaarde schrijver Ramón del Valle-lnclan symbolisch in ontvangst. Het beeld werd aangeboden door de Spaanse ambassadeur Ra món Sedó. De zoon van de schrijver, Carlos del Valle-lnclan was bij de onthulling van het bronzen beeld aanwezig, hjet beeld is bestemd voor de Leidse vakgroep Spaans. Ramón del Valle-lnclan, die leefde van 1869 tot 1936, was een schrij ver van korte verhalen, novellen, romans, gedichten en to neelstukken. Hij wordt gezien als de belangrijkste vernieuwer van de Spaanse roman en het Spaanse toneel in de eerste helft van de twintigste eeuw. Ramón del Valle-lnclan wordt in de Frans- en Engelstalige wereld als een van de van de be langrijkste Europese schrijvers beschouwd. Zijn toneelstuk ken zijn in de zestiger jaren onder meer in Parijs opgevoerd. LEIDEN De Westland Utrecht Project Ontwik keling (WUPO) is er nog niet uit of er juridische stappen tegen de bewo ners van enkele gekraak te woningen op het Waar- deiland moeten worden genomen. De woningen werden een tweetal weken geleden ge kraakt nadat zij twee jaar hadden leeg gestaan. Sinds dien heeft de WUPO nog niets van zich laten horen. De lange leegstand van de woningen maakt het onze ker, dat de WUPO via een gerechtelijke procedure ont ruiming kan bewerkstelli gen. Een beslissing van de WUPO wordt binnen veer tien dagen verwacht. Bij een andere kraakactie van WUPO-panden aan het Galgewater, ruim een jaar geleden, besloot de projec- tontwikelaar geen gerechte lijke stappen te ondernemen. Ook deze panden stonden op het moment van de kraakac tie reeds geruime tijd leeg. De krakers van deze wonin gen hebben inmiddels een huurcontract aangeboden ge kregen. Of een dergelijk be leid ook ten aanzien van de gekraakte woningen op het Waardeiland zal worden ge voerd, is volgens directeur R. Mandema van de WUPO nog niet aan de orde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3