oorschotenaar schuldig aan ekiisbruik van dienstenveloppe Cocaïne-waanzin" in zaak van Haagse portier Koos H. n? joeterwoudse esdoorns moeten och wijken voor supermarkt Lisse middenin feestelijkheden Noordwijkerhout kan ruim 70 niet-actieven aan werk helpen ^ËGÏO V oorschotenaar voor rechter voor „fraude" van 65 een \OUKEJAGT VERGAT ADRES DOOR TE HALEN m LEIDSE COURANT DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 HAAG Het regel- van cocaïne H. (32) zou voor gerechtshof in Den een overweging zijn om de tot le- veroordeelde in hoger ftuitriJ^P verminderd toere- /u^Jinesvatbaar te verkla- Koos betrokken bij de dood van alle drie de meisjes Post (11), Tialda en Emy den - dan dient ten- te worden nage gaan onder welke omstan digheden hij tot zijn daad is gekomen". Dit zei de advocaat van Koos H., mr. G.H. van Asperen, giste ren op de vijfde zittings dag van het Haagse moordproces. Mr. Van Asperen vertelde het Hof dat hij te elfder ure, tij dens het schrijven van zijn pleitnota, een brief heeft ont vangen van een stafmedewer ker van de Stichting Opvang en Hulpverlening Drugver- slaagden in Den Haag. Volgens de raadsman bevat deze brief enkele belangrijke passages die de invloed van hard drugs op de gebruiker uit de doeken doen. Bij chronisch cocaïnege bruik, zo wordt gesteld, kan zich het verschijnsel van „co- caïne-waanzin" voordoen. „De patiënt blijft gedurende al deze verschijnselen correct in zijn optreden, geeft zich overal voldoende wetenschap van, is niet gedesoriënteerd, heeft geen bewustzijnsstoornissen, maar blijft voldoende helder. Hij mist echter elk inzicht in het ziekelijke der verschijnse len..." Cocaïne - gebruikers Naar aanleiding hiervan vroeg de pleiter zich af welke waar de er kan worden gehecht aan de getuigenverklaringen uit de omgeving van Koos H. De ad vocaat: „Voor zover ik weet, moeten degenen uit zijn naaste omgeving eveneens tot de chronische cocaïne-gebruikers worden gerekend. Met name Freddy de B. en Ingrid N." Slechts voor één aspect vroeg de pleiter het Hof de bewerin gen van Ingrid N. wél serieus te nemen, namelijk ten aan zien van Koos' sexuele geaard heid. Tegenover de rechter commissaris verklaarde Ingrid op 10 september dat de portier pas na gebruik van cocaïne in staat was om te spreken over zijn belangstelling voor sexua- liteit met jonge meisjes. „Hij kon dat niet en was er ook niet toe bereid wanneer hij* geen cocaïne gebruikt had. Ik meen dat de verklaring van Ingrid N. uiterst sceptisch moet worden bezien. Maar als enig geloof mag worden ge hecht aan haar veklaring, dan is het misschien op dit onder deel", aldus de advocaat. Observatiekliniek Mr. Van Asperen onderschreef gisteren verder de conclusies uit het rapport van dr. Pareau Dumont, chef de clinique van het Pieter Baancentrum m Utrecht. De Hagenaar is in diens observatiekliniek uitvoe rig door psychiaters en psy chologen aan de tand gevoeld. De advocaat begreep uit hun rapportage dat de eventuele verminderde toerekeningsvat baarheid van de portier gezien dient te worden als een „bo dem". „Maar", zo vervolgde de pleiter, „het is beslist niet on denkbaar dat van een nog gro tere mate van ontoerekenings vatbaarheid sprake zou kun nen zijn. „Zelfs de volledige ontoerekeningsvatbaarheid is denkbaar. Maar dat is geen nieuws, want alles is tenslotte denkbaar". Koos' advocaat gaat er echter vooralsnog vanuit, dat zijn cliënt de moorden op de drie meisje niet heeft gepleegd. Het Openbaar Ministerie is er vol gens hem namelijk niet in ge slaagd het tegendeel te bewij zen. „In ons strafrecht is een systeem ontwikkeld waarbij straffen passen op verwijtbare handelingen en maatregelen op handelingen die de dader niet kunnen worden verwe ten. Het staat vast dat aan Koos de feiten niet voor de volle honderd procent zijn toe te rekenen, terwijl niet vast staat of zij hem überhaupt kunnen worden toegerekend. Tegen deze achtergrond past de maximale vrijheidsstraf - levenslang - niet. Zij is niet lo gisch". „Als Koos H. de dader is - en voor alle zekerheid en duide lijkheid herhaal ik met na druk het woordje „als" - dan past een beperkte vrijheids straf, eventueel gecombineerd met de maatregel van de ter beschikkingstelling van de re gering. Dat is ook de enige passende justitiële reactie, om dat er anders voor Koos H. geen toekomst is". Aanstaande donderdag krijgt de portier in het Haagse Paleis van Justitie de mogelijkheid voor een laatste woord. PETER VIERING B. 11 1 k< u Oj 01 d baasde Bouke Jagt gisteren op de zitting. Ook zijn echtgenote, die de dienstbrief samen met een aantal brieven indertijd op het postkantoor in Voorscho ten had bezorgd stonden door halingen duidelijk voor de geest. Zoals bekend maakte Bouke Jagt, leraar Nederlands IDEN/VOORSCHO- De Voorschote- Bouke Jagt is giste- door het Leidse kan gerecht schuldig ver- ird in de zaak van de waalde dienstbrief, ntonrechter mr. Van ke besloot hem echter n straf op te leggen, dat hij het vergrijp vermoedelijk onopzet- jk ontduiken van port één brief niet zwaar loeg vond om er een ïte voor op te leggen. van de belangrijkste umenten van de Voor- itenaar, namelijk dat dienstbrief door mid- van diverse doorhalin- meer een gewone ef was geworden, bleek de zitting van kanton- echt ondergraven, ntonrechter Van Dijke de brief tonen en e bleek volkomen gaaf :ijn. I'zou durven zweren dat ik opgedrukte adres had rgestreept", aldus een ver- Dit 06 L.G. van 23 september. in Delft in mei 1981 gebruik van een dienstbrief om privé te schrijven aan zijn vriend, de, Vlaamse schrijver Hugo Raes in België. Dat was niet met de bedoeling om port te ontdui ken, aangezien hij zijn echtge note opdroeg de brief te laten frankeren op het postkantoor. De lokettiste, die meende dat' het om een echte dienstenve loppe ging verklaarde dat de brief niet gefrankeerd hoefde te worden. Aangezien een on- gefrankeerde dienstbrief ech ter niet naar het buitenland mag kwam de brief echter te recht op het Algemeen Rijks archief in Den Haag, het oor spronkelijke adres dat op de envelop staat gedrukt en waarvan Bouke Jagt dacht dat hij het had doorgestreept. Daarop volgde het conflict met de algemeen rijksarchivaris, mr. A.E.M. Ribberink, die het. oneigenlijk gebruik van dien- stenveloppen wil aanpakken en er een zaak voor het kan tongerecht van maakte. „Die dienstbriet vond ik toe vallig in de lerarenkamer van de school waar ik lesgeef, de scholengemeenschap Hugo Grotius in Delft. Ik had net die brief geschreven en pakte de eerste de beste envelop die ik tegenkwam. Ik moet toege ven dat ik de slechte gewoonte heb enveloppen van anderen te gebruiken. Ik spaar ook ge bruikte gekartonneerde enve loppen om die te gebruiken als ik iets kwetsbaars moet ver sturen", aldus Bouke Jagt gis teren op het kantongerecht. „Misschien wordt het dan tijd dat u ook blanco enveloppen gaat sparen", was de reactie daarop van de kantonrechter. De officier van justitie, mr. Gerretsen-Visser stelde dat de zaak eigenlijk intern geregeld had moeten worden. „Door een samenloop van omstandig heden is het echter toch een dagvaardiging geworden. Hoe onbetekenend de zaak ook lijkt omdat het gaat om een postzegel van 65 cent, er is toch sprake van een overtre ding en daarom eis ik een boe te van 25 gulden of één dag hechtenis", aldus de officier. Kantonrechter Van Dijke was van oordeel dat de fout van het niet frankeren niet bij de lokettiste moest worden ge zocht. „Aangezien er niets is doorgestreept op deze dienst brief is het begrijpelijk dat de lokettiste de conclusie heeft getrokken dat frankeren niet nodig was. Omdat ik begrepen heb dat U niet meer van der gelijke enveloppen in uw bezit hebt lijkt me herhaling van de overtreding nagenoeg uitgeslo ten. Ik ben er ook wel van overtuigd dat U geprobeerd hebt de zaak in der minne te schikken. Daarom zal ik U schuldig verklaren en geen straf opleggen", aldus de kan tonrechter. Bouke Jagt kan zijn brief te rugkrijgen via de officier van justitie als hij daartoe een ver zoek indient. ETERWOUDE het gemeentebe- van Zoeterwoude op gronden een ver- verstrekt voor van drie bomen de voormalige Spar- aan de Dorps- De vergunning is omdat de drie ziek zouden zijn. van twee onaf deskundigen echter aangetoond bomen niets man en in prima staat teren. Opvallend feit ter plekke binnen ile weken wordt ge- met de nieuwbouw een supermarkt. Tij- destijds gehouden ;aderjrigen van de pmissie openbare wer- en de gemeenteraad II uitdrukkelijk vastge- id, dat de bouwplannen FsVanig waren dat de bomen onaangetast ,en bliJven- jrje tornen naast de eenri malige winkel van de <vana Cees Janson zijn ge it in 1934 en zijn dus bij- '0 jaar oud. Hoewel het irhoud en het snoeien altijd optimaal hebben tsgevonden, verkeren de en toch in goede kondi- De heer Wilbert van. der ig, plaatselijk hovenier zich heeft gespecialiseerd omen, durft zonder twij- stellen dat de bomen mankeren. „Het is zetfs at de bomen nog in hun kracht zijn. Ze hebben wat te lijden gehad, lat takken zijn afgebro- en voor zover ik het kan r^o,on, zijn er ook wel s in aanraking met geweest. Maar, en angrijk, op de plaat- ar boomwonden zijn, de schors zich. Een die ziek is doet dat de schors afsto- da's hier zeker niet eval", aldus de heer Ier Ploeg. Een kollega van hem, die op een ander tijdstip de bomen heeft ge controleerd, komt tot dezelf de uitspraak. Zelfs de opmer king dat de bomen last van ongedierte hebben, wordt door de twee deskundigen weggewuifd. „Er zijn zo veel middelen om ongedierte te bestrijden dat we zo'n argu ment niet eens serieus kun nen noemen", aldus desge vraagd een boomkweker. Navraag 'bij een vertegen woordiger van de gemeente brengt de ware toedracht van de rooi-vergunning aan het licht. Hoewel de heer G. W. van Leeuwen, adjunct-di recteur gemeentewerken, be klemtoont dat de bomen niet helemaal gezond zijn, komen meer argumenten naar vo ren. De wortels van de bo men vertakken zich voor een belangrijk deel in de grond onder het huidige parkeer terrein naast de winkel. Daar zal binnenkort worden be gonnen met grond-, hei- en funderingswerkzaamheden, zodat de wortels onherroepe lijk verwijderd moeten wor den. Dat heeft dan weer tot gevolg dat de stabiliteit van de bomen sterk zal afnemen. Gekonstateerd is, aldus de heer Van Leeuwen, dat de wortels zich slechts in één richting hebben ontwikkeld, namelijk naar de sloot die vroeger de afscheiding mar keerde tussen het eigendom van de heer Janson en de tuin van de hervormde pas torie. Voorts wordt beschadi ging van de bomen tijdens de bouwwerkzaamheden als „onherroepelijk" bestempeld met het gevolg dat de bomen dan toch ten dode zijn opge schreven. Aan de vergunning tot het rooien van de bomen is wel de voorwaarde ver bonden dat, nadat de nieuwbouw is afgerond, er nieuwe lei-linden moe ten worden geplant. Dat past dan tevens goed in het „groen-schema" van de gemeente dat eveneens voorziet in de aanplant van lei-linden in de buurt van het winkelcentrum. Dat houdt dus automa tisch in dat de gehele nieuwe aanplant in één groeiproces zich kan ont wikkelen. d, De drie esdoorns aan de Dorpsstraat. Bestrijding wateroverlast voor eigen rekening WASSENAAR De water overlast die bij regenval in de tuinen van de huizen tussen de Wittenburgerweg, de Groot Hoefijzerlaan en de Bloem- camplaan in Wassenaar op treedt, moet door de bewoners" zelf worden opgelost. Wel is de gemeente bereid de Heide maatschappij opdracht te ge ven een drainageplan op te stellen. De gemeente wil daar voor 9500 gulden uittrekken. De kosten van de drainage zelf zullen echter door de bewo ners moeten worden gedragen. Nadat in het afgelopen weekende de traditionele Najaarsfees ten in Lisse onder grote belangstelling van start zijn gegaan, werd de feestweek gisteren voortgezet met een najaarsmarkt. Ook hier had de organisatie over belangstelling bepaald niet te klagen. De meesten van de meer dan 250 kraamhouders hebban goede zaken gedaan. Van^ jag is het Lunapark geopend en zullen de talloze kermi- sattrakties die zijn neergezet op het terrein van de bloembol lenveiling Hobaho tot en met donderdag voor het nodige ver tier zorgen. De meeste 65-plussers van Lisse zullen die start niet zelf zien, want in 't Trefpunt werd voor hen een gezellige middag georganiseerd en dat betekende dat ook hier weer een volle bak te noteren viel. Vanavond start om 19.00 de najaarsfeestenloop rondom het winkelcentrum Blokhuis met in aansluiting daarop een officiële prestatieloop over hetzelf de parcours. Niet iedereen zal langs de kant staan om de hardlopers aan te moedigen, want om 18.£0 uur begint op het parkeerterrein De Haven een autotestrace en om 20.30 uur op dezelfde plaats het nieuwe evenement Tonknuppelen. Morgen komen de sportievelingen aan bod, want dan vindt een voetbaltoernooi plaats, alsmede atletiekwedstrijden en zwemwedstrijden en een peanutbaltoernooi, terwijl voor de kleinsten een kindermatinee wordt gehouden in de gemeente lijke sporthal. Ook de finales van het penaltyschieten vinden morgen plaats (op het sportpark Ter Specke, aanvang 16.00 uur) en 's avonds is er de autoslalom op de Haven, de lam- pionnenoptocht en het koekslaan op het kermisterrein. NOORDWIJKERHOUT Zo'n 70 tot 100 activi teitenplaatsen kunnen in Noordwijkerhout en De Zilk bemand worden in het kader van de vrijwilli ge arbeidsplanning. Begin oktober moet een soort ar beidsbeurs de eerste aan zet geven tot de invulling van aangemelde activitei tenplaatsen door vereni gingen en instellingen. De Werkgroep Vrijwillige Ar beidsplanning (V.A.P. Noord wijkerhout) borduurt met haar activiteiten voort op een regio naal plan, waar 11 gemeenten 'achterstaan. Deze gemeenten vinden, dat zij niet alleen een uitkeringsinstelling behoren te zijn, maar juist met initiatie ven en plannen moeten ko men om niet-actieven op een zinvolle en maatschappelijk gewaardeerde manier aan vrij willigerswerk te helpen. Dit moet dan gebeuren zonder dat de uitkering van de kandi daat-vrijwilligers in gevaar komt en (in het gunstigste ge val) gezien worden als een overbrugging tot een gedeelte lijk of volledig betaalde baan. De heer Broos (lid van de werkgroep en hoofd afdeling welzijn van de gemeente Noordwijkerhout) gaf aan, dat van de 200 verstuurde formu lieren er ongeveer 25 a 30 wa ren teruggekomen. Hierin worden 70 tot 100 activiteiten plaatsen aangegeven binnen Noordwijkerhoutse verenigin gen en instellingen. Deze va riëren van het overnemen van deeltaken van penningmees ters en secretarissen tot het onderhouden van speelgoed bij peuterspeelzalen. Op een soort ruilbeurs op 9 oktober in „De Schelft" worden deze activitei tenplaatsen aangeboden aan geïnteresseerde niet-actieven. Deze niet-actieven worden o.a. via door het arbeidsbureau verstrekte brieven op de hoog te gebracht van het gemeente lijke arbeidsprogramma. De ruil (of arbeids-) beurs is een eerste aanzet tot het invul len van de aangemelde activi teitenplaatsen. Na de ruilbeurs moet een permanente vacatu rebank ervoor zorgen, dat het hele jaar door aangemelde ac tiviteitenplaatsen onder de aandacht worden gebracht bij kandidaat-vrijwilligers. Deze vacaturebank wordt in elk ge val gehuisvest in het gemeen tehuis en in het vormingscen trum „De Mast". Waarschijn lijk komt er ook zo'n vacature bank in een gebouw van een kerkelijke organisatie. De drie genoemde instellingen (ge meente, „De Mast" en kerke lijke organisaties) aangevuld met personen op persoonlijke titel en niet-actieven zijn ook vertegenwoordigd in de werk groep Vrijwillige Arbeidsplan ning Noordwijkerhout. Vanuit deze werkgroep en met aan vulling van betrokken organi saties (zoals Arbeidsbureau, vakbond e.d.) zal een plaat singscommissie worden sa mengesteld, die gaat bekijken wie voor welke activiteiten plaats in aanmerking komt. De vakbond zal er met name voor waken dat via dit project tot dusverre betaalde banen niet worden overgeheveld naar ac tiviteiten voor vrijwilligers. De arbeids/ruilbeurs op 9 ok tober moet een eerste indicatie geven in hoeverre dit project voor niet-actieven een succes zal worden. Daarbij moet men (aldus de heer Broos) voor ogen houden dat door middel van dit project de economisch slechte toestand niet spectacu lair verbeterd zal worden. „Doelstelling is en blijft om grote groepen mensen (met name schoolverlaters) die bui ten hun schuld niet actief in het arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld aan een zinvolle en door de maat schappij gewaardeerde activi teit te helpen", benadrukte de heer Broos.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7