dirk van den Bosch hielp9 gravend, zvn dorp aan ben ongedacht vervolg Letter „U" op parkeerbord is niet rechtsgeldig >etes voor nalatige hapenhouders AGIN/ tIO LEIDSE COURANT DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 PAGINA 5 )uivem vordeA irgann he lan A em ben ge gin ■unneii a fl.5\ ein 2In 97 iiI ph-Adf* rt 197 II AdleM >zigd iiM Neder- Irijf in f distri-1 t merk i -Ad lei f adese r expo •>r-Wil ge na lderij- Ide uii 00 uui el ijk stemm met kwe B. en le vin< ring ild :tureri £r agewa n men ie bed ie La ;evord krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur, za- s tusen 14.00 en 15.00 lummer 071-122248 en ant wordt nog dezelfde nabezorgd K IN ZEVENHOVEN ZIT DE VOORGESCHIEDENIS TOT K AAN DE OPPERVLAKTE tlgendt ib voot igeveei woens- 1e dien- eider is eerstt middag .45 uui Op mijn omwegen 'ctoör stjjcl en' land kom ik graag mensen tegen. L' kunt mij telefonisch'of schriftelijk verteliep wie u graag in deze rubriek1 zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar. yia.07l - 12 22 44 op toestel 10. tjes, allemaal 16e eeuws; Ma jolica, uit verschillende stre ken, kostbaar en zeldzaam; veel Keuls aardewerk. Ik kan het allemaal niet noe men. Wat daar bij Dirk in de oude stal staat uitgestald, is nauwelijks te vatten. Het is op z'n minst een Zevenho- vens wonder. En Dirk weet er zowat alles van. terwijl hij aan z'n sigaar lurkt Maar hij ziet vooruit: „Ik kom eens te vallen, dat is duidelijk. En dan zou die hele verzameling uit Zevenhoven kunnen we graken. Maar dat wil ik niet. Mijn vondsten moeten vóór dit dorp bewaard blijven". Dat geldt dan een wonderlij ke nalatenschap van onze voorouders, stukje bij beetje ondergedoken in de Zeven- hovense grond: vanaf de Ja- cobakruikjes, tot de baard mankruiken. pijpen, speel goed, kookpotten, het pre cieuze glaswerk met de grijp bare roemers en de noppen- bekers (met uitsteeksels, want onze verre ouders aten met de hand en die vette vin gers konden uitglijden, als ze een beker of glas wilden vat ten, en dan moest je toch wat houvast hebben") „Ik weet het niet", beweert Dirk nog steeds. Maar hij heeft wel, intussen, roemers opgedolven van rond 1640, en een vroegé fles van onge veer 1580. Er is echt geen houwen meer aan, daar in Zevenhoven, waar ettelijke eeuwen zijn ondergedoken en weer opgerakeld. Bij tien tallen decennia tegelijk is onze aardewerken voorge schiedenis onder Dirk van de Bosch' grondige ontginning tot volle ontplooiing geko men. We roemen in Zeven hoven bij onze zwakheden zoals de gevonden roemers, de bijna verpulverde wijngla zen op een voetje. En zo mooi versierd, zo fijn gestileerd; tot in zowat ongekende kleuren aan toe". Het is allemaal voorbij. En het moet nog beginnen. De moppenbeker zal nooit meer glijden tussen de vette vin gers van zijn heffers. Maar men wil in Zevenhoven eer bied gaan betrachten ten aanzien van z'n verleden, en daarmee het Hollandse verle den. In het kort dan: Woh- lauf, prosit, cheers. Norok, santé, chin chin, salute, and things like that, op aanstich-, ting, mede van de zijde van Zevenhovens oud-burge- meeester en bevorderaar van de Zevenhovense oudheidka mer Joop Wagenaar. vandaag eerste burger van Alkemade. Het is geen moppenbeker meer. maar ernst. Zevenho ven laat z'n oude krachten zien. Alles bij elkaar. Om een vuist te kunnen maken: min stens èén afgedankte school bewaren voor de toekomst. Geen „moppenbeker maar een oude school. In dit geval de oude r k school. Dat ge bouwtje zou best een onder komen kunnen worden voor een „show case" van Zeven hovens verleden en vergle den verleden. Een paar exacte gegevens: de tentoonstelling wordt gehou den, in het voormalige r k schoolgebouw. Noordein de 45. Van 2 tot en met 10 oktober. RIJNSBURGER KRIJGT GELIJK LEIDEN De Riinsbur- keertijden zijn vermeld De Van Dijke vond het heel Per, die in juli voor het mandad Z'jn auto geplaatst bij knap. dat de man de fout had Leidse kantongerecht be- e6j waaf?,P ter de ontdekt en ook de officier van j j i v "Jd de lctter "U stond- De justitie, mevrouw Gerrctsen- weerde dat parkeerbor- Rijnsburger achtte dat met Visser, verklaarde dat ZIJ de den met de letter ,,U juist Volgens de EG-norm man zeer erkentelijk was De niet meer geldig zijn, had daar de letter „H" moeten gemeente Leiden heeft haar heeft gisteren gelijk ge- staan- staat voor het En- fout overigens ingezien. Sinds kregen Op de borden se woord voor uun ..hour 9 september worden alle par- moeten inderdaad de let- }";frbordan °Pg<*i"d met de ter H" staan. Alle horden moesten voor een ieuer bepaalde datum zijn aange- De man was in Leiden voor P«t. De gemeente Leiden had Toch werd de man niet vrij- een parkeerovertredine be- dat nlet gedaan en was daar- gesproken Rechter Van Dijke keurd. Hij was het daar niet on? v°lg«« de Rijnsburger in stelde, dat de man best wel mee eens. Hij had zijn auto gebreke gebleven begreep dat de letter „U voor geparkeerd in een blauwe uur staat De Rijnsburger zóne. Zo n zóne wordt aange- De Rijnsburger kreeg gisteren' "erd schuldig bevonden aan geven met een parkeerbord °P bet kantongerecht veel lof de parkeerovertreding maar en een bordje waarop de par- toegezwaaid Kantonrechter hij kreeg geen straf opgelegd. EN Twee veehou- tijn gisteren op het kantongerecht ver wegens het ver- ozen van schapen, mannen, afkomstig Ade en Rijpwete- tregen een geldboe- honderd gulden. Veehouder uit Oud kreeg tevens een van vijftig gulden, hij de ziekte van :hapen niet bij de ge had gemeld. veehouder uit Rijpwete- rd bij een aantal scha- ireupel en schurft aan getroffen. De politie was de man op het spoor gekomen, omdat hij door die ziektes aan getaste schapen had verkocht. Het niet met medicijnen be handelen van aan rotkreupel en schurft lijdende schapen is bij de wet verboden. De man kreeg een boete van honderd gulden. Ook bij een vijftiental schapen van de veehouder uit Oud Ade trof men schurft en rotkreupel aan. Tevens bleken de dieren aan maag-, darm- en wormin fecties te lijden. De man had dit niet gemeld bij de gemeen te. Daarbij is het verplicht bij het huis een bord op te hangen waarop staat, dat de schapen aan rotkreupel en schurft lij den. Voor het niet melden van de ziektes kreeg de man een boete van vijftig gulden. Als straf voor het niet behandelen van de rotkreupel en schurft moest de man een bedrag van honderd gulden betalen. In een eerder leeggekomen bedrijfsruimte aan de Hoge- woerd 100 is het assurantie kantoor „Antkos", bemidd. bij het tot stand komen van ver zekeringen (eig. J. P. C. Blom) gevestigd. De slijterij ,,'t Wijnvat" in de Trompstraat 2b is opgeheven. Het aann.bedrijf van bestra- tingswerken van A. du Prie gevestigd aan het Utr. Jaag pad, woonschip t/o no. 10c is opgeheven. Aan de Brigantijnwal 6 is het bureau „K.T.S.", het geven van adviezen op het gebied van de automatisering, alsme de de verkoop van program - maprodukten voor computers (eig. L. A. Knegtel) gevestigd. Aan de Satijnvlinder 18 is „Nani", Haute Couture en Cuir", ontwerpen en het (doen) vervaardigen van als mede de groothandel in lede ren kleding (eig. N. J. Foppe) gevestigd. De Leidse Taxi-Centrale-El- tax b.v., taxibedrijf en verhuur van auto's is verplaatst van de Bonairestraat 13 naar de Adm. Banckertweg 2. De kleinhandel (winkel) in kunstschildersmateriaal en huisvlijtartikelen „De Huis vlijt" aan de Vrouwenker- koorstraat 5- is opgeheven. N. de Water, handel in ge- Economisch bruikte vaten, gevestigd aan de Dillenburgstraat 4 is in staat van faillissement ver klaard. Het aan de Nieuwe Beesten markt 3 gevestigde preparatie- bedrijf (prep, van dieren, be reiden van huiden enz.) van John J. Staats is opgeheven. Aan de Waardstraat 18 is het aannemersbedrijf (aan. van en het uitvoeren van straat-, grond-, sloop-, riole- rings- en kabelwerk) J. Singe- ling gevestigd Aan de Nieuwsteeg 14 is het vertaalburo M. VM. Stefanko gevestigd. De groothandel in vlees en uitbenerij van A. Jongkind aan de Jan Keldermansstraat 1 is uit Leiden verplaatst. De import van en groothan del in levensmiddelen N. Chakri-Senhaji Haj is, nog voordat tot vestiging in de Haarlemmerstraat 303 was overgegaan, opgeheven. In een eerder leeggekomen bedrijfsruimte aan de Hoog straat 4 is de winkel in schoe nen „Peppermint" gevestigd. Aan de Hogewoerd 23-25 is in een eerder leeggekomen be drijfsruimte een winkel in bontmode van her filiaal be- wel en wee drijf Theo Kruyssen geopend. Aan de Haarlemmerstraat 309 is in een eerder leeggeko men winkelruimte de ver keersschool „Unicum" geves tigd. In een eerder leeggekomen winkelpand aan de Breestraat 9 is de groothandel N. van Nif- terik, groothandel in produc ten voor banden en fietsonder- houd, alsmede in fietsbanden, gevestigd. Aan de Rijnsburgerweg 80 is „Geluidsstudio Norbert Veel" (eig. N. M. Veel) gevestigd Het caravanbedrijf Chrispijn aan de Rijndijk 123 is naar Wassenaar verplaatst. In een eerder leeggekomen bedrijfspand aan de Roosevelt- straat 61 is het autobedrijf „B.V. Automobiel Import Hans Maasland" gevestigd. Aan de Beestenmarkt 11a is (nieuwbouw) het „administra tie- en Advieskantoor H. C. van der Horst (comp. verwer king), fiscale begeleiding, be- drijfs economisch advies) ge vestigd. Aan de Hooigracht 22 is „Fer's Tapijt Discount", win kel in vloerbedekking als fili aal van Hooigracht 18 geves tigd. de 20ste eeuw de fruitbomen f roeiden en bloeiden en er un natuurlijke vruchten af wierpen. De andere „vruch ten" zaten voor Dirk die nu alweer een jaar of wat aan de nauwelijks bereikbare Molenweg woont en er in de voormalige stal zijn „oud heidkamer" heeft ingericht onder de grond. Maar ze werden wel degelijk ..afge worpen". die ondergrondse heerlijkheden. „Het is ongelooflijk wat ik daar heb meegemaakt Toen ik dat gat had dichtgegooid, lieten de eerste resultaten me niet meer los en ik ben toen opnieuw gaan graven". Maar toen heel voorzichtig. „Spit ten" met een troffeltje en een voegspijker. Beetje bij beetje. Immers, Dirk rook begraven roem en voorspoed. Scherven werden heel omzichtig ont daan van hun aangekleefde Zevenhovense aarde, want een soort goudkoorts had Dirk, gezegend met forse handen en een koene geest, aangetast. Een kwart eeuw geleden nog werd Van den Bosch, Dirk. nog uitgelachen door z'n arbeidzame, nuchte re vrinden en andere dorps genoten: „Wat mot je met die rotzooi?", zeiden ze toen nog. Maar vandaag, nu Dirks werk (dat meer belangstel lende dorpsgenoten aange trokken had) praktisch vol tooid is, ,ja, nu zien ze het. Nu zeggen ze: je hebt gelijk gehad'constateert Dirk, alias Theodorus, met flink wat voldoening in z'n stem. Schervenliefde Dirks „rotzooi" is uitgegroeid tot een bezit, waar de meest erkende kenners hun vingers bij aflikken. Dirk weet ieder een nu wat te vertellen, „na 20 jaar knoeien". Destijds wist hij nog geen scherf, laat staan een barst, af van de bo demvondsten in zijn Zeven hovense grondgebied. Nu hij tegen z'n zuurverdiende AOW aanzit, is Dirks ontgon nen schervenliefde aansteke lijk geworden: steeds meer vliegen komen er op zijn sui kerpot of. Smakkende en be wonderende vliegen? Nee hoor, de lieden die Van den Bosch' opgegraven liefde de len, zien in Dirks toewijding en bijna slopend volhouden bepaald geen kunst- en vlieg werk. Men is, hier en daar, in een kleine maar geïnspireer de kern, warm gaan lopen voor een groot idee in het kleine Zevenhoven: een „Historische Kring Zevenho ven", compleet met eigên museum, gebaseerd op streekse bodemvondsten. Vrijwilligerswerk, dat een exploitatie daarvan voorbe reidt. Voorwaar regionale ge voelens die eens ondergraven „leeftuig" met liefde en gloeiende aanhankelijkheid bewonderen en koesteren. Voorlopig blijf ik nog even bij Dirk, wiens uitermate vriendelijke hond (groot van omvang, maar even omvang rijk in aanhankelijkheid) blaffend de Duitser zegt het bijna nog luider: bellend protesteert tegen het feit dat zijn vaste plaats aan tafel door een onbekende is inge Dirk v.d.Bosch: schenk nog eens in, uit een fles van rond 1580 Verleden tijd, gezien vanuit Dirks „Tafel ronde". nomen. Dirk dan, die ooit „het melkmeisje precies eén- der" in zijn beginnende his torische mijn had aangetrof fen, vulde van lieverlee si naasappelkistjes vol met scherven. „En ik denk, dat er op die plek nog wel wat veel ouders zal liggen", zegt hij vandaag, met een overtuiging die wat vermoeids in zich heeft. Het werk is nu gedaan. Werkelijk, bij Dirks aanmel dingen en verzoeken om ar cheologische bijstand staan de eerst aangewezen vonnis- wijzers soms voor raadsels. Om niet te spreken van een mond vol tanden. De polder, ter plaatse, werd rond 1700 drooggemaakt. Veen. met hier en daar een „hoogt". Waar nu het Zevenhovense winkelcentrum is, lag eens ook een vindplaats van be graven huishoudelijke artike len uit een aardewerken ver leden. In de 13e eeuw al be gon men rond Zevenhoven met de natte toestanden te ontginnen. Drie meter diep turf wel werd er gestoken. Kijk maar naar de Jacoba- kannetjes, die Dirk in een mum van tijd naar het droge bracht. „Ik haalde er van al les uit. Het moet een spoel- plaats zijn geweest, die boom gaard van ons. Het zal nooit duidelijk worden hoe dat al les bij ons in die grond is te rechtgekomen. Van arm tot duur werk, uit de 17e eeuw, lag er door elkaar. Alles wat zo'n beetje gangbaar was. Maar het is uniek door z'n verscheidenheid en grootte". Ploegsteen Twaalf jaar heeft Dirk er over gedaan, in z'n vrije avonden. Spitten, verder zoe ken, plakken en lijmen. Hij werd bijna groen en geel van een bedolven verleden. Gis singen: „Kijk maar eens hier: vuurstenen, een gladde ploegsteen mssichien? Zeven honderd jaar of ouder? Een stenen bijl, een vetsteen, een vuistbijl? Leg 'm maar in je hand en je voelt 't. Ik weet 't niet. Maar ik heb 't wel alle maal gevonden". Antiek rommelen is ook een liefheb berij van Dirk, wiens verras sing en stomme verbazing nog steeds echt lijkt. „Ik weet 't niet", blijft hij zeggen. En de autoriteiten op het vakge bied schijnen ook vaak het in ©en roemer van rond 1640. antwoord schuldig te moeten blijven. En dat wil toch wat zeggen, in een zo diepgaand „aarden werk" als ten on zent. Als het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amers foort er al geen weg meer mee weet, nou dan mag de rest wel vergeten. In de oude stal van Dirk aan de Molenweg, zo tegen Noor den aan, heeft Van den Bosch een openbaring ten toongespreid. Twee tafels vol gebarsten getuigen van een lang vervlogen verleden, dat eens rond Zevenhoven op een hoop werd gegooid en begraven. Dirk heeft meer dan 12 jaar, avond aan avond, eraan geplakt en ge lijmd. Vond sons na maanden een deeltje dat precies paste aan een veel eerder gevon den stukje koekepan. Kisten vol heeft hij nog steeds eraan overgehouden. De eeuwen moeten, op onverklaarbare wijze, bij Zevenhoven, tot een onverklaarbare on dergrondse eruptie zijn geko men: Jutte-potten („van Jut land, maar die werden ook hier gemaakt"), roemertjes, mooie flesjes, tinnen lepels, koekepannen, opdienborden, pannekoekenborden, zalfpo ran de twee lange tafels die, in de oude stal, bij Dirk een schier onvoorstelbare, eeuwen gang van zaken kenmerken. in Al hand- )edoeld hand h Den-' raard halen de wer- op en in Zevenho- drassige grond eruit eruit te halen valt. is een van de midde- van bestaan. Maar 'ht be ijk gezegd heb ik et beel'i geweten, dat er zo- ten be verrassends onder nhovens oppervlak- id-jfol^- Th. J.van den :h vanaf de ge- te hardnekkig Dirk iemd, naar een oom had daar trouwens geen benul van. Tot hij een jaar of 25 ge in, op een stukje land^ het familiebedrijf' de Kousweg, een stel opgroeiende ens had losgelaten. dat zat zó. Ik ben 64 jaar, maar het k gaat niet meer zo hè. Het minste en ik de reumatiek. Ik altijd op het land ge- t, veel loon gemaaid ook in natuurreser- van Staatsbosbe heer van Utrecht. Des tijds dan zat ik met mijn broer aan de Kousweg. We hadden een partij kuikens aangekocht en de dieren raakten aan het pikken en woelen in de boomgaard. Nou, die bodem werd natuurlijk helemaal kaal door dat gepik. Op zeker ogenblik zag ik iets uit de grond steken. Het was een scherf aardewerk. Ik zag het meteen en herinner de me dat schilderij van Jan Vermeer: het melk meisje met die kan. Nou, zoiets zat bij mij in de grond: wit en blauw". De eerste scherf bracht een ommekeer teweeg in het le ven van Dirk. die overigens wel wat meer in de vingers had dan alleen de maaima- chine Dirk had altijd al een artistieke trek over zich, hij hield van oud en antiek en maakte zelf schilderijen en zelfs zo natuurgetrouw dat streekgenoten er onmiddel lijk deze of gene boerderij of plas in herkenden. Maar toen eenmaal z'n kippen de boom gaard aan de Kousweg gron dig gingen ontginnen, kwam Dirks nieuwe levenswerk bij stukjes en beetjes bloot te lig gen. Van den Bosch ging in z'n vrije tijd spitten en de ene scherf na de andere kwam aan het daglicht. Na drie jaar had hij een heel pakket. Het werden zo veel scherven, dat hij het gat maar weer dicht gooide, want Dirk wist niet waar hij de rommel allemaal moest laten. Die rommel is nu zijn zilver en trots: na 25 jaar mag men Van den Bosch zonder meer Zevenhovens schervenspeci- alist noemen; de bewerker van onvermoede vondsten, de grondige „keurvorst" die eeuwen aan elkaar gelijmd heeft, de amateurarcheoloog die zelfs de experts met de handen in het haar doet zit ten. Wat bij Dirk uit de kuil van 40 meter in het vierkant is gekomen is bijna onthut send. Eeuwenlang hebben zeer oude Zevenhovenaren hun pannen en potten, kan nen en ander serviesgoed, hun bestek en pijpen ge dumpt op een plek waar in

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5