Studenten ontwerpen veilige tunnel onder Alkemadelaan Raad eist opheldering over hoge huren Voor kleine klusjes. REGI0U0UR1NAAL Herstructurering van Lagewaard onzeker 5* CekLc Qowva/nt REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 ■IC Taakverdeling Koudekerks college KOUDEKERK AAN DEN RIJN Voor de periode 1982-1986 is de portefeuilleverdeling van het college van burgemeester en wethou ders in de gemeente Koudekerk afgerond. Burgemeester G. Swaan neemt voorlichting en financiën (coördinatie) voor zijn rekening en verder de volgens de wet aan de burge meester toebedeelde zaken zoals openbare orde en veiligheid. Wethouder mevr. M. A. M. Lelarge-van Breukelen (CDA) tekent voor ruimtelijke ordening en openbare werken, intergemeentelijke zaken en personeelszaken, terwijl nieuwkomer wethouder M. Tensen (PvdA) zich zal gaan bezighouden met wel zijn (waaronder huisvesting en sport), sociale zaken, onderwijs en volksgezondheid. Hij treedt hiermee in de voetsporen van zijn voorganger, de socialist Fred Kimpel. Eerste plek Rijntamboers ZOETERWOUDE De majoretten van de Zoeterwoudse drum fanfare ..De Rijntam- boers" hebben het af gelopen weekeinde een eerste prijs behaald tij dens een concours in Leiderdorp. Op klan ken van „Lizza Polka" en ..Blue Bells of Scot land" bracht de jeugd onder leiding van Be linda Delfos het tot 146.5 punten. Dit totaal was anderhalf punt te weinig voor promotie naar de 2e divisie. Veroordeling wegens illegaal drankbezit LEIDEN Een 49-jarige levens middelenhandelaar uit Roelofa- rendsveen is gisteren op het Leidse Kantongerecht veroordeeld voor het in bezit hebben van een illegale partii drank. De partij, bestaande uit 497 flessen gedistilleerd, werd ver beurd verklaard. De drank wordt verkocht en de man uit Roelofa- rendsveen kijgt de helft van de op brengst. De Roelofarendsvener vertelde gis teren. dat hij de drank in huis had om bij kerstpakketten te stoppen. Hij had geen vergunning om de drank te verkopen. Tevens zei de man. dat hij meestal een paar fles sen drank in voorraad had om wat oudere, slecht ter been zijnde klan ten van dienst te zijn. Het bedrijf van de man bezorgt levensmiddelen bij mensen aan huis. Op 16 december van het vorige jaar werd de partij drank in beslag geno men. De officier van justitie, me vrouw Gerretsen-Visser, eiste ver beurd-verklaring van de flessen. Een straf die zou neerkomen op een bedrag van ruim zevenduizend gul den. Kantonrechter Van Dijke ging akkoord met het verbeurd verkla ren. Hij stelde echter dat de drank moest worden verkocht en dat de man de helft van de opbrengst krijgt met een maximum van 3500 gulden. Geparkeerde auto leeggeroofd ALPHEN AAN DEN RIJN Een auto, die geparkeerd stond op het parkeerter rein aan de dr. Jan Nieuwenhuyzen- straat. is vannacht geheel leeggeroofd. Uit de auto werd een mobilofoon en an tenne, girocheques, autopapieren en een bedrag van ongeveer 500 gulden ont vreemd. ALKEMADE Een vei lige tunnel onder de Al kemadelaan is voor de be woners van de nieuw bouwwijken in Roelofa- rendsveen en Oude Wete ring een lang gekoesterde wens. Ron Reurings van de Afdeling Openbare Werken van de gemeente Alkemade zag daar brood in en koos samen met zijn medestudent aan het Haags Polytechnisch In stituut (een soort avond- HTS), Dick Macdaniël, voor een dergelijke tunnel als afstudeerproject. „Waarom zou ik een fanta sie-rijksweg of een droom- booreiland ontwerpen als ik mijn studie ten nutte van mijn eigen gemeente kan la ten komen". redeneerde „Oudajer" Ron Reurings. Met zijn vriend Dick heeft hij meer dan duizend uur ge werkt aan een uniek en ove rigens bijzonder lijvig boek werk, dat is aangeboden aan het college van B W om te dienen als draaiboek bij de voorbereidingen van een tunnel onder de Alkemade laan, als die er ooit mocht komen. De ontwerp-tunnel waaraan Ron en Dick zo lang en in tensief gewerkt hebben, moet de toekomstige wijk Gogh Noord II, die nog moet worden gebouwd naast de in aanbouw zijnde wijk Gogh Noord I. verbinden met de Kerkstraat in Oude Wete ring. Op die plaats adviseert ook het adviesbureau ..Stad en Landschap", geheel in overeenstemming met het ..Ontwerp-Bestemmingsplan Oude Wetering", een ontslui ting van de Gogherpolder naar de Kerkstraat. Gekozen is voor een tunnel voor fiet sers, voetgangers en rolstoel gebruikers, die tijdens cala miteiten opengesteld zou kunnen worden voor auto verkeer. Omdat de Alkemadelaan een dijk is. ligt de weg aanmer kelijk hoger dan de omge ving. Dit had voor de ont werpers het voordeel, dat de tunnel zonder hellingbaan vanuit de wijk Gogh Noord II kon worden genomen. Tot net voorbij de Alkemadelaan kon men gelijkvloers blijven om daarna een flauwe hel lingbaan te construeren. Dus na het gesloten deel van de tunnel, waarover de Alke- madeklaan loopt, ontwierpen Ron en Dick een soort „open-bak constructie", waarin de hellingbaan was opgenomen. Uiteindelijk kwamen ze uit op een par- keerterreintje achter de Kerkstraat ter hoogte van de voormalige Gerardusschool, die jaren geleden gesloopt is. Op die plaats is volgens het „Ontwerp Bestemmingsplan Oude Wetering" geen zoge naamde „uitbreiding" ge pland. Dick MacdanieT (llnks)en Ron Reurings wijzen de plaats aan waar de tunnel zou moeten komen. Visstekje Het parkeerterrein, dat er op dit moment uitziet als een soort steeg, zou volgens de idealistische plannenmakers een soort ontmoetingsplaats of zelfs dorpsbrink moeten worden. Daarom is het ter rein op hun modeltekenin gen aangekleed als een park achtig geheel. Een visstekje aan een gegraven waterpar tij, bomen, een sfeervol pleintje met bijvoorbeeld een krantenkiosk en een snack bar moeten het geheel ver heffen tot meer dan een technische uitspatting. „Via de tunnel, die een om weg van 2,2 kilometer kan besparen, gaat de oude ka- bijdragen aan de leefbaar heid van de nog te realiseren nieuwbouwwijk. De recreatie wordt dan dichtbij huis ge bracht en de doorgang ver zorgt een complete afwisse ling tussen tótaal verschil lende leefmillieus. Ron en Dick vermelden in hun studie tevens de voor- en nadelen van een tunnel ten opzichte van een brug of een gelijkvloerse kruising. Hieruit blijkt dat een tunnel constructie drie keer zo duur is dan een gelijkvloerse krui sing en tweemaal zo duur dan een brug. Omdat de Alkemadelaan ex treem hoog ligt, hoort een brugconstructie nauwelijks tot de mogelijkheden. Er zou dan een hoogte van acht me ter overbrugd moeten wor den. Behalve dat dit volgens beide weg- en waterbouw kundigen nauwelijks esthe tisch verantwoord zou zijn, is een dergelijk hoogte onover komelijke hindernis voor fietsers, invaliden en moe ders met kinderwagens. Via een afweging van de esthe tisch, de financiële, de ver keerstechnische en de plano logische aspecten, wint de tunnel het op alle onderde len, behalve op het financië le aspect, van een brug of een gelijkvloerse kruising. rakteristieke Kerkstraat sfeervol over in de wat strakkere lijnen van de he dendaagse architectuur", al dus Ron en Dick. Nadenkend voegt Ron daar nog aan toe: „Een rijk verleden wordt verbonden met de nieuwe tijd". Omdat het plan Gogh Noord II nog dichter be bouwd gaat worden dan Gogh Noord I, zal de tunnel Besparing Het afstudeerproject mag als zeer waardevol voor de ge meente Alkemade be schouwd worden, want als het gemeentebestuur ooit zou besluiten tot aanleg van een tunnel onder de Alkemade laan, dan kunnen enorme. niet te onderschatten bedra gen bespaard worden aan voorbereidingskosten. Ron en Dick hebben met hun stu die laten zien wat er alle maal komt kijken bij de aan leg van een tunnel in het Waterrijke Oude Wetering. Hun berekeningen zijn wel liswaar gebaseerd op aange nomen grondsamenstellin- gen, maar dat neemt niet weg dat latere tunnelontwer pers veel gemak kunnen hebben van de berekenings wijze. In samenspraak met de Al- kemadese politie is alvast uitgewerkt hoe een rijstrook van de Alkemadelaan omge legd dient te worden tijdens de uitvoeringswerkzaamhe den. Ook is de aanleg van een tunnel al beoordeeld op de huidige en in ontwerp zijnde bestemmingsplannen. Voorts is een uitvoerige stu die gemaakt van de beschik bare financiën en subsidie mogelijkheden en van even tuele alternatieve tunnels. Overigens zitten beide weg en waterbouwkundigen na dat zij hun diploma hebben behaald aan het Haags Poly technisch Instituut, niet stil. Ron Reurings studeert nu „Stedebouw" aan de HTS in Tilburg. Hij speelt met de ge dachte om te zijner tijd als eindexamenproject een ver bindingsweg tussen het Noordeinde en het Westein de in Roelofarendsveen te ontwerpen. Met deze weg beoogt hij, dat het voorste stuk van het Noordeinde in een rustige winkelpromena de verandert. Ook een studie naar een mogelijke omleg ging van de Alkemadelaan komt hem als zinvol voor. Het ontwerp voor de tunnel. ALKEMADE W. P. Klerks (CDA) schroomde tijdens de gisteravond ge houden raadsvergadering niet om opheldering te ei sen over de uitvoering van het in februari jongst leden genomen raadsbe sluit betreffende de over dracht van bouwgronden in Rijpwetering en Oud Ade. Klerks had toen namelijk bij een weerbarstige wethouder Van Duykeren bedongen, dat de huren van de eenge zinswoningen in de kleine kernen ongeveer even hoog zouden worden als die in de Gogherpolder te Oude Wete ring. Een huurprijs van rond de ƒ500.- per maand werd destijds na veel strijd over eengekomen als streefbe drag. Gisteravond bleek dat de laatst gereed eekomen wo ningwetwoning in Rijpwete ring en Oud Ade een bedrag van niet minder dan 650 - per maand aan huur moet opbrengen. (Een vergelijkba re woning in de Gogherpol der doet circa 500.- per maand). Klerks was laaiend en vond dat het college de voorwaar den, waarop de raad accoord gegaan was met het college voorstel, volledig aan de. laars gelapt had. „Toen bleek dat men zich niet aan de door ons gestelde voorwaar den kon houden, hadden B. en W. met het voorstel terug moeten komen in de raad", vond Klerks. Hij kreeg bijval van F. Schoonderwoerd (PvdA), die net als Klerks meende dat de raad gepas seerd was. Schoonderwoerd wilde exact weten welke po gingen het college in net werk gesteld heeft om de huurprijzen in Alkemade- Oost en Alkemade-West ge lijk te schakelen Een wijziging van de Woon ruimteverordening waardoor aan degenen, die in verband met ernstige huwelijksmoei lijkheden gedwongen zijn de echtelijke woning te verla ten, de mogelijkheid wordt gegeven zich in een andere gemeente te vestigen, werd door de raad aangenomen. W Nugteren (CDA) vroeg zich af of dit soort probleem gevallen niet beter in een van de groeikernen (Zoeter- meer e.d.) geplaatst kunnen worden. Wethouder Verhaar onderschreef de suggestie en stelde voor de minister van Volkshuisvesting in een brief mee te delen hoe de raad van Alkemade over het onder werp denkt. Van Tol (PPR) vond dat de persoonlijke om standigheden van aanvra- gers(sters) op waarde geschat dienen te worden en dat mensen met huwelijksmoei lijkheden daarom niet zon der meer naar groeikernen doorverwezen mogen wor den Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u - toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Postcode/Plaats_ Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Bridgeclub De Bridgeclub Oud-Noortwyckbegint volgende week aan haar winterprogramma. In deze club vooi Noordwijkse ouderen vanaf 55 jaar spelen ongeveei honderd leden en donateurs op praktisch alle woens dagen vrijdagmiddagen. Men komt bijeen in de dien' stencentra De Kuip en 't Trefpunt. Wetstrijdleider is de heer F. G. Versteege. Woensdag wordt de eerste bridgemiddag in De Kuip gehouden en vrijdagmiddag start men in 't Trefpunt. De aanvangstijd is 13.45 )K Al Orgelconcert Het één na laatste concert op het Adama-orgel in de St. Agathakerk in Lisse wordt donderdagavond gegeven dooi de organiste Michelle Leclerc uit Parijs. Zij is verbonder aan twee Parijse kerken en verdiende voor haar spel di verse hoge onderscheidingen. Tijdens het concert, dat on 20.15 uur begint, brengt zij werken van Marcel Dupré, Maurice Duruflé en Widor. Handvaardigheidcursus In de maanden oktober en november wordt er in Al phen aan den Rijn en Warmond een creatieve hand vaardighcidcursus gegeven. Deze cursus is bedoeld voor vrijwilligers in het jeugdwerk. Behalve hand vaardigheidstechnieken wordt vooral aandacht be ijk steed aan de manier waarop er met kinderen met beet den de materialen valt te werken. De cursuskosten be dragen 35 gulden voor zes avonden. Voor verdere in lichtingen en aanmeldingen kan contact worden opge met het Centrum ------ inhc Jeugdwerk in Zuid-Hol Nassaustraat 7 in Den h Vitesse h€ De Nederlandse groep Vitesse treedt donderdagavond 30 j september op in het jongerencentrum 't Mallegat aan Voorstraat in Katwijk. Deze vijfmansformatie bestaat Carl Carlton op gitaar, Rudy Englebert op bas. Herman van Boeyen. drums en zang en Otto Kooymans en Pim Koopmans op Keyboards. Vitesse heeft pas een dubbelal- jens bum gemaakt, dat „Life in Germany heet. Ook hun nieuwste singel „Rosalyn" is de laatste tijd veel te beluiste ren op de radio. De toegangsprijs van 1 half negen begint, bedraagt vijf gulden. op ■te 1 >em< had geei hij e Dui ven voorde In Kasteel Duivenvoorde aan de Laan van Duiveii voorde tussen Voorschoten en Leidschendam worden op vrijdag I oktober extra rondleidingen georgann seerd. Dit in verband met de overweldigende beland stelling voor de rondleidingen van 29 en 30 septemben Deelnemers worden een uur lang door deskundige gidI sen rondgeleid. Na afloop krijgen ze koffie en kunnen ze luisteren naar sfeervolle muziek. Kaarten a ff,5' zijn verkrijgbaar bij de VVV Leiden, Stationsplein 21Ê en Sigarenmagazijn Uljee aan de Schoolstraat 97 iif Voorschoten. Algemeen Directeur J.A. Paauwe is tot Algemeen Directeur van Triumph-Ad\ Ier Nederland benoemd. De heer Paauwe was sedert 19~ als verkoopdirekteur werkzaam bij de Nederlandse Adlei Fabrieken, waarvan de naam recentelijk werd gewijzigd in verband met de beëindiging van de produktie in Neder land. Triumph-Adler Nederland, waarvan het bedrijf in i Alphen aan den Rijn is gevestigd, importeert en distri bueert een complete lijn kantoormachines van het merk Adler en is 100 procent dochter van het Triumph-Adlei Nürnberg. Bloemcollages In Verpleegtehuis Leythenrode aan de Hoogmadese weg 55 in Leiderdorp is tot en met 24 oktober een expo sitie te zien van bloemcollages van Ilonka Ree tor-Wil helmus. De meeste gedroogde bloemen zijn uit de eigen tuin van de kunstenares afkomstig. De prachtige na tuurlijke kleuren zijn geconserveerd en tot schilderij en samengesteld, met als ondergrond meestal zijde uii Lyon. De expositie is dagelijks van 10.00 tot 20.00 uui geopend. COLLEGE MOET IN DRIE DAGEN OPLOSSING VINDEN KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een schorsing van een half uur, direkt aan het begin, bepaalde de sfeer in de gisteravond gehouden raadsvergade ring. De schorsing had be trekking op grondtransac- ties tussen de gemeente en een aantal aanwonenden van de Lagewaard in het kader van de eigendomso verdracht ten behoeve van de herstructurering. B. en W. stelden de raad voor in te stemmen met de princi pe-overeenkomst die met deze eigenaren is gesloten. Deze zijn bereid het benodigde ei gendom aan de gemeente over te dragen op voorwaarde dat zij een strook grond, gelegen ten zuiden van hun percelen in eigendom krijgen. Dit houdt in Hat een «tuk van het Haar- achtergelegen zwembadterrein zal worden afgeknabbeld, om dat hier ook nog eens grond gereserveerd dient te blijven voor een wandelpad dat in de toekomst een verbinding zal vormen met het Hofstedepark en het pad langs de wetering, richting Van Vegtenplantsoen. De Koudekerkse raadsleden waren weinig enthousiast over dit voorstel en weigerden vooralsnog medewerking. Alle fracties gaven B. en W. de op dracht mee te zoeken naar een „technische" oplossing op zeer korte termijn waar zij wèl ach ter konden staan. Op korte termijn omdat op 1 oktober namelijk de eerste spade de grond in zal moeten, wil de ge meente Koudekerk verzekerd blijven van een aantal forse subsidies, teneinde de her structurering te kunnen reali- Wat die „technische inhoudt, daarover lieten B. W en de raad zich a n verder niet publiekelijk Eensgezind was de stemmp! onder de raadsleden mei trekking tot deze kw geenszins. Mochten B. er er niet in slagen binnen dagen een oplossing te vi dan staat de realisering het projekt herstructureri /groot onderhoud Lagew; op wel zeer losse schroever r( Verder was de raad gisl avond unaniem dat de heffingen aan de bed ven, gelegen aa waard, destijds gevon vooruitlopend op een even le baatbelasting, dienen worden terugbetaald. Het krediet ad 100.000,- ii vergadering van 31 augui beschikbaar gesteld ten fc ve van de aanleg van eer trale antenne-inrichting, ingetrokken. Bij de aanbel ding werd dit bedrag overschreven, zodat niet verantwoord is en dahel hliift krei La 1 h d :ha{

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4