Acht banen weg bij Biologie Noodbrug moet Oude Rijn bereikbaar houden Si) Charl Schwietert signeert UNIVERSITEITSRAAD STEMT IN MET BEZUINIGINGEN „Woningnood maakt onttrekking onaanvaardbaar" Half oktober besluit sluitingstijd Odessa 3agi> ?TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 Moeder liefde" De verdachte was niet aanwezig. Als vervanger was zijn moeder naar het Leidse Kantongerecht ge togen. Zoonlief kon niet komen, omdat hij met een bloemenwagen in Duits land zat. Rechter Van Dijke stelde daarop voor n de zaak aan te houden i de jongeman een ande- keer te horen. Dat bleek onmogelijk te zijn. Aangezien het kantonge recht in Leiden alleen op andag open is en de jongen elke maandag met bloemen richting oosterbu- rijdt, was er geen slui tende afspraak te maken. Rechter Van Dijke zei het overdreven te vinden om speciaal voor de reislustige jongen een zitting te hou den. Na overleg met de ijke V! advocaat-moeder werd be- Ger sloten de zaak dan toch lgisch maar af te handelen. jehoor rbij h( Moeite De bloemenrijder was in Leiden door de politie •rburet ingehouden Zijn «u.u, - niet de bloemenwagen ereete maar ziJn P"vé-voertuig. derlar bleek enkele gebreken te 1. vertonen. Die mankemen- ten kwamen wat later aan het licht. Alvorens de poli tie de auto aan een nader onderzoek kon onderwer- inl Pen' moest de bloemenrij- uidelii der eerst tot staan worden lakt e geacht. Dat kostte nogal, wat pijn en moeite. ofitm! De i°ngen. kennelijk iri roi. haast had, reed over een I, busbaan en dat was voor reel de P°'itie reden auto veej aan te houden. Toen de agent de weg opstapte en see de wa6en "aar de kant als ni< van de weg wdde dirige- Rade lren' gaf de de j°n8en vo1 gas en stoof regelrecht op MTTi de verbouwereerde agent af. Die kon zich met een noodsprong ternauwer nood in veiligheid bren- De politie-beambte kon echter niet voorko- dat het voorbij ra zende voertuig zijn knie raakte. Profielgebrek Toen de auto dan toch stil stond, kon de politie met het onderzoek beginnen. Twee technische onvolko menheden kwamen aan het licht. De schokbrekers waren slecht en de rech tervoorband had een chro nisch profiel-gebrek. Al met al voldoende om de bloemenrijder uit te nodi gen voor een bezoekje aan het kantongerecht. Voor alle duidelijkheid, de be schuldigingen waren: rij den over een busbaan, het aanrijden van een agent, slechte schokbrekers en een profielloze band. De moeder, die blijkbaar op de hoogte was van de avonturen van haar zoon, schrok niet van deze lijst. Ze zei alleen maar: ;,Die wagen heeft hij laten keu ren bij de ANWB. Daar hebben ze de auto afge keurd. Dat kostte mijn zoon 1600 gulden plus het keuringsgeld." De officier van justitie, mevrouw Gerretsen-Visser eiste na enig rekenwerk een boete van 310 gulden. De knie van de agent bleek de hoogste post te zijn. Daar- voor werd een bedrag van Gymn 150 gulden gevraagd. (Telei Prima Het laatste woord was aan de moeder van de ver dachte. Die bleek niet van plan te zijn haar zoon te verdedigen.' Sterker nog, - 8.34 tijdens het requisitoir van de officier betuigde de moeder haar instemming suwstj d°°r verschillende keren goedkeurend met haar hoofd te knikken. En toen rechter Van Dijke haar gelegenheid gaf om nog wat te zeggen op de eis van de officier van justitie, zei de moeder van de bloe menrijder kordaat: „Prima die boete, hij verdient niet beter. Misschien dat dit een lesje voor hem is." De vrouw wilde direct beta len, maar dat was niet no dig. Haar zoon zou binnen kort wel een acceptgiro kaart thuis krijgen. Na die medeling zei de moeder opgewekt: „Mooi zo, ik zal zorgen dat hij die kaart krijgt. Bent U daar maar niet bang voor." KEES VAN HERPEN Veroordeling voor dodelijk ongeval LEIDEN Een 50-jarige man uit Noordwijkerhout is gisteren op het Leidse Kantongerecht veroordeeld tot een boete van 300 gulden. Tevens kreeg de Noordwijkerhouter zes maanden on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De man was op 17 juni van het vorig jaar betrokken bij een ongeval, waarbij een 17-jarige jongen uit Noordwijkerhout om het leven kwam. De man reed op die dag op de 's Gravendamseweg in Noordwij kerhout. Hij wilde de oprit van de provinciale weg oprijden, maar verleende daarbij geen voorrang aan een 17-jarige brom fietser. Die kon de auto nog ontwijken maar maakte een valpar tij waarbij hij ernstig hersenletsel opliep. De jongen overleed la ter aan zijn verwondingen. De officier van justitie, mevrouw Gerretsen-Visser eiste een boete van 300 gulden en zes maanden voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. Kantonrechter Van Dijke handhaafde de geldstraf maar legde de man zes maanden onvoorwaardelijke ontzegging op. Arbeidsongeval bij nieuwbouw universiteit LEIDEN Een 32- jarige Lissenaar is gistermorgen met een gebroken kaak naar het AZL over gebracht. De man viel van een twee en een halve meter hoge zoge naamde stortwand, die stond opgesteld op het nieuwbouw- terrein van de Uni versiteit. Twee maal benzine uit auto gestolen LEIDEN Uit een auto die aan de Laat de Kanterstraat stond geparkeerd, is in de nacht van zondag op maandag 35 liter benzine gestolen. Op tank van de auto zat een af sluitbare dop, die 's morgens in ongeschonden staat werd aan getroffen. Half september werd uit dezelfde auto ook al 35 liter benzine gestolen. Toen zat er nog een dop op de tank, die niet afgesloten kon wor den. LEIDEN Parlementair redac teur van het NOS-journaal Charl Schwietert zal op zaterdag 9 okto ber aanwezig zijn op de boekenaf- deling van V&D in Leiden om zijn boekje 'Moord op de informateur' te signeren. Het boekwerkje handelt over ge heimzinnige gebeurtenissen rond om 's lands parlement. Bekende politici spelen in het boek de hoofdrol. LEIDEN Met grote meerderheid heeft de Universiteitsraad gister avond het profilerings plan voor de Subfaculteit Biologie aangenomen. Het plan houdt in, dat er bij Biologie verschillende vakgroepen moeten ver dwijnen. In totaal zullen negentien personeelsleden moeten worden ontslagen. Via herplaatsing kunnen elf van hen weer aan een baan worden geholpen, zodat er in de nabije toe komst acht arbeidsplaat sen zullen verdwijnen. Deze gedwongen ontsla gen leveren een besparing van acht ton op. De Subfaculteit Biologie was de eerste die met een dergelijk profileringsplan kwam. Op deze manier hoopt men verde re bezuinigingen, die de uni versiteit boven het hoofd han gen, te ontlopen. Sinds 1980 heeft Biologie overigens al vier ton bezuinigd. De komen de besparingen treffen niet al leen het wetenschappelijk per soneel. Ook het het aantal ar beidsplaatsen voor niet-weten- schappelijke medewerkers wordt kleiner. Deze operatie zal echter niet met gedwongen ontslagen gepaard gaan. Door de heer K. Buikstra, lid van de Progressieve Partij (PP), werd gisteravond een al ternatief concept besluit inge diend. Daarin staat onder meer, dat gedwongen ontsla gen niet acceptabel zijn. Vol gens de heer Buikstra is het onderzoek naar de profilering van Biologie onvoldoende ge weest. Ook stelde het PP-lid, dat personeel dat moet worden ontslagen, kan worden betaald uit overschotten op het perso neelsbudget. De universiteit heeft dit jaar een dergelijk overschot. De heer Buikstra stelde voor om het profile ringsplan, zoals dat was inge diend door het college van be stuur, niet aan te nemen. In antwoord op het voorstel van de heer Buikstra, stelde het college, dat de overschot ten op het personeelsbudget slechts eenmalig zullen zijn. Gedwongen ontslagen zijn vol gens het college niet te vermij den. Het voorstel van de heer Buikstra haalde het niet. Met slechts acht stemmen voor werd het door de raad afgewe- Om gedwongen ontslagen te voorkomen zouden deeltijdar beid en salarisverlaging een oplossing kunnen zijn, zo werd tijdens de discussie gesteld. Het eerste punt werd door het college bevestigd. Binnen de universiteit zal ook uitgebreid onderzoek worden gedaan naar de mogelijkheden van deeltijdarbeid. Het verlagen van het salaris werd door het college niet als een mogelijk heid gezien. Men vreest, dat de concurrentiepositie van de Leidse universiteit daarmee in gevaar komt. Dit onder het motto van „Waarom zou je in Leiden gaan werken als je op een andere universiteit voor hetzelfde werk meer salaris krijgt." Vooral de kwaliteit van het onderwijs ging veel raadsleden aan het hart. Men is bang dat het onderwijs vanwege de be zuinigingen naar de achter grond wordt geschoven en dat de nadruk op onderzoek wordt gelegd. Het college ontkende dat en garandeerde, dat het onderwijs geen schade zal on dervinden van de bezuinigin gen. De raad ging na lange dis cussie akkoord met het origi nele profileringsplan. Met zes stemmen (van de PP en LSb) tegen, vier onthoudingen en tweeëntwintig stemmen voor werd het plan door de raad ge accepteerd. LEIDEN De Oude Rijn heeft er binnenkomt een brug bij. Enkele tientallen meters verwijderd van de Kerkbrug (de stalen op haalbrug die de Hoog landse Kerkgracht ver bindt met de Hooglandse Kerksteeg) zijn timmerlie den bezig met de aanleg van een noodbrug. Het bouwsel, dat een gewicht van 45 ton kan dragen, is bestemd voor zwaar ver keer. Een en ander heeft te maken met de recon structie-werkzaamheden aan het noordelijk gedeel te van de Oude Rijn. Zon der de brug zou een ge deelte van de Oude Rijn onbereikbaar zijn. Tijdens de planning van de re constructie-werkzaamheden kwam dit probleem naar vo ren. Het gedeelte van de Oude Rijn, dat parallel loopt met de Haarlemmerstraat, is voor zwaar verkeer alleen via de Pelikaanstraat bereikbaar. De ophaalbrug naar de Hoogland se Kerkgracht is namelijk niet berekend op het dragen van zware voertuigen. Wanneer het deel van de Oude Rijn, dat ligt tussen de Pelikaanstraat en de Kerkbrug, wegens werkzaamheden gesloten is, dan is het gedeelte tussen de Kerkbrug en Donkersteèg niet meer bereikbaar voor zwaar verkeer. De oplossing van het probleem is de aanleg van een noodbrug die berekend is op het verwer ken van zwaarder verkeer. De brug ligt niet ver verwijderd van de ophaalbrug en is be stemd voor het bouwverkeer, vrachtwagens die winkels moeten bevoorraden en dienstverlenend verkeer zoals brandweerwagens en ambu lances. Het is de bedoeling dat het verkeer door de Hoogland se Kerkgracht rijdt, linksaf de smalle Oude Rijn opgaat en vervolgens op de rechts van de weg gelegen brug tracht te ko- De brug, die bestaat uit houten palen en stalen balken, is vijf meter breed en kan een last van 45 ton dragen. Vaktech nisch geproken betekent het, dat de brug berekend is op drie aslasten van ieder vijftien ton. De aanleg van de nood brug kost dertigduizend gul den. Dit alles houdt verband met de reconstructiewerkzaamheden aan de Oude Rijn. Die werk zaamheden, die bestaan uit het vernieuwen van de walmuren, herbestrating en renovatie van de rioleringen, zijn deze maand gestart. Het is de be doeling dat het werk, dat in fasen wordt uitgevoerd, in het voorjaar van 1984 klaar is. LEIDEN/DEN HAAG „De woningnood in Lei den maakt het nauwelijks aanvaardbaar, dat wonin gen geschikt gemaakt worden voor het uitoefe nen van een bedrijf. Op die manier zou veel te veel woonruimte verloren gaan". Dat stelde een vertegenwoor diger van de gemeente gister middag tijdens een zitting van Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Zuid-Holland. Aan de orde was een beroep schrift van de heer W.M. Het- tinga. De Leidenaar had aan de gemeente toestemming ge vraagd om van de beneden verdieping van de woning aan de Lammenschansweg 27 een kantoor te maken. Een maand later, oktober 1981, ontdekte de gemeente dat Hettinga met de daarvoor benodigde ver bouwing was begonnen zon der, dat. hij een vergunning had en eiste onmiddellijk stop zetting. In mei van dit jaar wees het college van B en W de aanvraag tot woonruimte onttrekking af. Volgens de heer Hettinga niet terecht, om dat hij de étage voor zijn be drijf nodig zou hebben. „Daar komt bij dat ik door een flinke verbouwing én de eerste én de tweede verdieping van het pand geschikt heb gemaakt voor aparte bewoning", aldus de heer Hettinga. (Volgens de gemeente tegen een huur van 856 gulden per verdieping, volgens de eigenaar van het pand voor 856 gulden voor het hele pand). De vertegenwoor diger van de gemeente stelde, dat het pand het meest ge schikt is voor bewoning door een gezin. De leden van GS boven zich ook over het pand Haarlem merstraat 236a. De eigenaar van dat pand, de heer J.A. Hoffmans uit Voorburg, wil er bedrijfsruimte van maken. Dit zou een goede uitoefening van zijn winkel noodzakelijk ma ken. Het gaat om een apparte ment van veertig vierkante meter, dat uit drie kamers en een keuken bestaat. De ge meente wees ook die aanvraag tot woonruimte-onttrekking af. „Met name omdat het be stemmingsplan dat ter plekke geldt, bepaalt dat de étage een woonbestemming heeft", merkte de vertegenwoordiger van de gemeente gisteren op. Het bestemmingsplan is overi gens wel al door de gemeente raad goed gekeurd, maar heeft nog geen rechtskracht. LEIDEN/DEN HAAG Het college van B en W neemt half oktober een beslissing over de sluitingstijd van het café Odes- sa aan de Hoge Woerd. Een vertegenwoordiger van de ge meente Leiden deed deze toe zegging gistermorgen tijdens een zitting van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Aan de orde was een beroep schrift van de heer B. Jansen, de eigenaar van het café. Het café moet volgens de gemeen telijk verordening om twaalf uur dicht. Jansen is het daar niet mee eens. Hij wil onthef fing tot één uur 's nachts, met name omdat in dat tussenlig gende uur de omzet het hoogst zou zijn. Eind juli vroeg de café-eigenaar aan de gemeente toestemming om de sluitings tijd naar één uur te mogen verschuiven. Eind augustus had de gemeente nog geen be slissing genomen over dit ver zoek. De café-eigenaar en zijn advocaat, mr. L. van Heijnin- gen, vonden dat ze lang ge noeg hadden gewacht en stap ten naar de Raad van State. Ze verlangden de uitspraak, dat het café, totdat het college van B en W een beslissing heeft genomen, alvast tot één uur open mag. Na een uitgebreid betoog van de advocaat, stelde mr. M. Troostwijk, de voorzitter van de afdeling, de ontvankelijk heid van het beroepsschrift aan de orde. „In de APV (Al gemene Politie Verordening) is geen precieze termijn opge nomen, waarbinnen het colle ge van B en W een beslissing moet nemen. Men kan dus louter van het college verlan gen, dat er binnen een redelij ke termijn wordt besloten. Een maand is geen redelijk ter mijn. Ik denk dat u zich ver gist door hier te komen," aldus de voorzitter. „Wat u eist. is toch van de gekke", voegde hij klaarde het beroepschrift dan ook niet-ontvankelijk. Het William Byrd Vocaal Ensemble. Vocaal Ensemble Het William Byrd Vocaal Ensemble geeft vrijdagavond 1 oktober een concert in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat. Het concert bestaat uit een volledig Engels pro gramma. Werken van ondermeer W. Byrd, T. Tallis, P. Maxwell Da vies en E. Elgar worden onder leiding van Nico van der Meel uitgevoerd. De sopraan Iris Giel en de. luidste Ireen Thomas verzorgen twee intermezzo's. Dit tweetal brengt werken van John Dowland ten gehore. Het concert begint om kwart over acht. Kaiserstraat Donderdag 30 september heeft in het pand Rapenburg 48 een voorlichtingsbijeenkomst plaats over de invul ling van het „gat" aan de Kaiserstraat Architect Fons Verheijen zal aan de hand van tekeningen en maquet tes een toelichting geven over het bouwplan. De bijeen komst wordt voorgezeten door wethouder D. Tesselaar van Volkshuisvesting. De aanvang is 20.00 uur. Ars studio In het gerestaureerde pand van de Leidse teken- en schil deracademie Ars Aemula Naturae wordt een doorlopende expositie van werk van leerlingen en docenten ingericht. Tot en met 6 October is in het pand aan de Pieterskerk- gracht 9 werk te zien van Ars-docent Hans Klani. De ope ningstijden zijn: dinsdag tot en met donderdag 9.30-12.00 uur en van maandag tot en met donderdag 19.00-21.30 uur. Reddingsbrigade De Leidse Reddings Brigade (LRB) bestaat volgend jaar 65 jaar en hoopt dat te vieren door nog meer men sen op te leiden dan voorgaande jaren het geval was. Het diploma reddend zwemmen kan behaald worden wanneer men tenminste 15 jaar is en beschikt over de zwemdiploma's A en B. Bij de opleiding reddend zwemmen is een cursus EWHBO aan drenkelingen in begrepen. De LRB oefent elke vrijdagavond in zwem bad De Zijl van 17.30 tot 20.00 uur en in het Vijf-mei- bad van 18.15 tot 20.15 uur. Informatie over de aktivi- teiten van de LRB is verkrijgbaar bij voorzitter B. Koetsveld van Ankeren tel. 214332. 3 Oktober loop De atletiekvereniging Holland houdt zondag 3 oktober een trimloop in de Leidse Hout. De start is om elf uur op de atletiekbaan in het park. De afstanden variëren van ruim een kilometer tot dertien en een halve kilometer. Het in schrijfgeld bedraagt drie gulden vijftig en kinderen tot en met 14 jaar betalen twee gulden vijftig. Rubberen Robbie De Leidse groep Rubberen Robbie heeft een nieuwe L.P uitgebracht, die donderdag 30 september „ten doop" wordt gehouden in het café de Hut van Ome Henne aan de St. Aagstenstraat 28 in Leiden. De „in wijding" heeft plaats van 17.00 uur tot 19.00 uur. Goeie Mie Mevrouw drs. I. Moerman houdt morgenavond 29 sep tember een lezing in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 over „Goeie Mie, de Leidse gifmengster". Goeie Mie stond bekend als een hulpvaardige vrouw in de ar moedige Leidse wijk waar ze leefde, maar ze sloot bij diverse begrafenisfondsen verzekeringen af op familie leden, die ze daarna vergiftigde. De lezing begint om acht uur. Filmhuis In het filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum (Bree- straat 66) wordt vanavond de Nederlandse speelfilm 'Doch ters van de Nijl' vertoond. De film van regisseur Hillie Mo lenaar behandelt het leven van mannen en vrouwen op het platteland van Egypte. Centraal thema van de film is de invloed van de Islamitische kuituur op het leven van de vrouw. De aanvang is 20.00 uur.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3