zeker niet geslaagd Van Kemenade vrijwel 5alestijnse :ommandant n Oost Libanon ioodgeschoten f Ja-woord in kliniek CDU en FDP willen nieuwe coalitie toch doorzetten V rouwenvr edeskamp 5 oktober ontruimd Meubelfabriek OisterwijkS Oorlogsmisdadiger kreeg jarenlang verzetspensioen Lubbers: PvdA biedt geen ruimte voor doorbraak Dinsdag 28 september 1982,72e jaargang no. 22384 TV-TIPS De schade van softdrugs in do cumentaire op Ned. I om 20.40 uur. Om 22.25 uur film film „Als de wind je komt halen" van Mariska Mourik. Op Ned. II om 20.28 uur Fons Rademakers' film „De rechter een moordenaar" en om 22.50 uur film „Falcon Crest" over dominerende vrouw. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk wat regen. Minimum temperatuur ongeveer 10. in de middag 17 graden. Matige zuidenwind, windkracht 4. Morgen zon op: 6.37; onder 18.22 uur. Schev. laagw.: 0.09 en 12.48 uur. Laag: 8.01 en 20.31 uur. Marxiste Patricia Ford heft de vuist bij het verlaten van de kliniek waar ze zojuist met Alan Reeve trouwde. AMSTERDAM In een psychiatrische kliniek in Utrecht is gisteren het huwelijk voltrokken tussen Alan Reeve, de En gelsman die enkele weken geleden in Amsterdam een poli tieman doodschoot, en zijn vriendin Patricia Ford. Ford, die momenteel wordt vastgehouden in de Bijlmerbajes in Am sterdam, hoopt hiermee te bereiken, dat ze in Nederland mag blijven en niet wordt uitgewezen. In antwoord op schriftelijke vragen van een journalist van het Engelse dagblad The Guardian die uit de gevangenis naar buiten zijn gesmokkeld, zegt Ford dat ze door de Neder landse autoriteiten zeer slecht wordt behandeld. Ook Reeve zou zeer slecht worden behandeld, aan alle kanten worden geschopt en geslagen en dagen geen eten krijgen. Ford die zich in de eerste plaats ziet als een marxiste, zegt te begrijpen hoe Reeve tot zijn daad gekomen is. „Als marxiste begrijp ik de sociale krachten die mensen ertoe brengen voedsel of drank te stelen om te overleven of wat extra's te hebben". Ford betreurt het dat sommige kranten de moord op de poli tieman hebben aangegrepen om de Amsterdamse krakers die haar en Reeve maandenlang onderdak hebben verleend, in een kwaad daglicht te stellen. SER 1 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J I. Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.S6 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57.3S; jaar/217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers /0.7S. Wethouder Hillenaar (63) van Rijswijk overleden VOORBURG Wethouder B.W.M. Hillenaar van financiën, economische zaken en sport van de gemeente Rijswijk is van morgen in het Haagse ziekenhuis Leyenburg na een langdurig ziekbed op 63-jarige leeftijd overleden. De heer Hillenaar maakte sinds 1966 deel uit van de VVD-frac- tie in de Rijswijkse raad. In 1973 volgde hij wethouder W. Ver heul op, nadat in de raad een conflict was ontstaan over het te bouwen GGD-gebouw aan de Karei Doormanlaan. Na het aftre den van wethouder J.A. Kortink in 1980 werd de heer Hille naar loco-burgemeester. In die hoedanigheid heeft hij van mei 1981, toen burgemeester Zeevalking een heup brak en een tijd daarna benoemd werd tot minister van verkeer en waterstaat, tot maart 1982 bij de benoeming van burgemeester M.J. Daam- en-van Houte, de gemeente als eerste burger bestuurd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. :haapgeit eitschaap INDEN Britse geleerden bben met succes schapen geiten gekruist. Tot nu toe <rden kruisingen tussen een haap en een geit steeds dood boren. De ..schaapgeiten of eitschapen" zouden ook in tat zijn zich voort té planten, dat zij verder gefokt kunnen orden. De kruising zou voor geschikt zijn voor de teelt in oeste bergstreken met slech- weidegronden. De dieren innen daardoor goedkoop (lk. vlees en wol leveren. De derzoekers beschikken in- iddels over een een jaar oud ouwelijk dier, dat zij „baby- am" hebben gedoopt, en er de vier maanden oude whisky". (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Westduitse christen-democraten (CDU) en liberalen (FDP) zijn het vanmorgen eens geworden over een ge meenschappelijk program- jna voor de coalitierege ring waar ze op aansturen. Dat heeft CDU-leider Hel mut Kohl, de „beoogde" bondskanselier meegedeeld. Zowel CDU en CSU als FDP hadden gisteren, een dag na de spectaculaire verkiezings uitslag in de deelstaat Hes sen, te kennen gegeven dat zij desondanks hun voorne men willen doorzetten om nog aanstaande vrijdag bondskanselier Schmidt ten val te brengen en een nieu- we christen-democratisch-li- berale regering onder Hel mut Kohl te vormen. Of de zgn. „constructieve motie van wantrouwen" ech ter daadwerkelijk kans van slagen heeft, wordt nog door velen in Bonn betwijfeld. Het bestuur en de parlemen tariërs van de CSU, die zich gisteren vijf uur lang onder leiding van Franz-Joseph Strauss over de situatie heb ben beraden, gaven hun toe stemming voor een voortzet ting van de procedure slechts op voorwaarde dat de FDP garanties geeft dat een vol doende meerderheid van de liberale fraktie de motie on dersteunt. Pagina 11: Liberalen zwaar aangeslagen 0NDEN Een van de ilitaire leiders van de alestijnse Bevrijdingsor- inisatie, brigadier Saad lyel, is bij een vuurge- fcht in Oost-Libanon om ït leven gekomen. De LO heeft laten weten at Sayel, die ook bekend onder de naam Aboe falid, door „zionistische loordenaars" is gedood. >ad Sayel zou door een groep in ongeveer 30 man zijn be- hoten, nadat hij de Palestijn- strijdkrachten in de Oostli- nese stad Baalbek had geïn- ecteerd. 11e leden van de regering-Be- n zijn bereid in te stemmen iet een volledig gerechtelijk iderzoek naar de massa- loord van anderhalve week 'leden in twee Palestijnse ampen in Beiroet. Dit meldde steravond de Israëlische tele- sie, die zich baseerde op he chten van woordvoerders an het kantoor van premier egin. Dezen zeiden dat het itblijven van een onderzoek e naam van Israël zou scha- en, aldus de televisie. Van- aag komt het Israëlische ka binet in een speciale zitting bijeen om een beslissing te ne men over een mogelijk onder- De officiële Libanese commis sie. die is belast met een on derzoek naar de slachting on der Palestijnse burgers, is gis teren voor het eerst bijeenge komen. Vandaag is men be gonnen met het horen van ge tuigen. Een 19-jarig Arabisch-Israë- lisch meisje is gisteren tijdens een demonstratie in Kfar Da- boeri in Galilea doodgescho ten. De demonstranten protes teerden tegen de Israëlische betrokkenheid bij de massa moord in Beiroet. Nabestaanden van de massale slachting in het Palestijnse vluchtelingen kamp Sabra in West-Bei- roet treuren bij de graven van hun vermoorde nabe staanden, waar gisteren een herdenkingsdienst werd gehouden. VALKENBURG Het Vrouwenvredeskamp Valkenburg aan de Katwijkseweg in Wassenaar wordt op 5 oktober opgebroken. Op last van de eigenaar van de grond en de gemeente Wasse naar zullen de deelneemsters het veld ruimen, zo delen zij in een verklaring mee. Ter afsluiting van het veertiendaagse tentenkamp zal op zater dag 2 oktober om drie uur s'middags een demonstratie worden gehouden bij de marinevliegbasis Valkenburg. De actie van de vrouwen is gericht tegen de kerntaken voor de Orion-vliegtui- gen op de basis Valkenburg. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekude 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100. Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldcnerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5. Winkelcentrum 'De CarousseP Utrecht: Hollantln. 28. Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. in Wolkers weigert onstantijn Huygensprijs Dalfsen laat landbouw dertiger jaren herleven Prins William erelid Baby's tegen de bom (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het werk van informateur Van Kemenade is vrijwel zeker tot mislukken gedoemd. In het CDA hield men het vanochtend voor on mogelijk dat Van Kemenades (26 pagina's tellende) eind voorstel, dat vandaag naar de fracties gaat, aanvaardbare compromissen zou bevatten. CDA-onderhandelaar Lubbers meent dat de informateur daar niet echt de mogelijkheden voor heeft. De woordvoerder van de informa teur wees er gisteren wel op dat met name op sociaal-economisch gebied, maar ook ten aanzien van het kern- wapensvraagstuk aanzienlijke wijzi gingen zijn aangebracht. Uit het feit dat de gesprekken met alle drie on derhandelaars „moeizaam" waren verlopen, werd in politiek Den Haag geconcludeerd dat de informa teur ook van zijn eigen PvdA (forse) concessies verlangt. Maar volgens Lubbers is dat nog niet voldoende en kan „alleen een doorbraak er onder de huidige om standigheden nog voor zorgen dat alsnog een kabinet van PvdA en CDA gevormd kan worden". Met die „omstandigheden" zei hij vooral te doelen op de voorkeur van de CDA-top voor de VVD, zoals die de afgelopen dagen bleek uit opmer kingen van de ministers Van Agt en De Koning. De woede van Van Ke menade daarover achtte Lubbers niet terecht. „Het betreft hier een handicap voor uw werkzaamheden die bekend was en is. De politieke vraag is of die handicap overwonnen kan worden. Datgene wat tot nu toe ter tafel ge bracht is daarover heb ik in mijn gesprekken met u geen enkele twij fel laten bestaan heeft een uit zicht daarop niet vergroot", aldus Lubbers in een brief aan de infor mateur. In tegenstelling tot PvdA- leider Den Uyl meende Lubbers niet dat de sfeer rond de onderhan delingen was geschaad. Pagina 9: Praatstuk over kruisra ketten zint Lubbers niet DALFSEN Een groep werkloze inwoners van Dalfsen heeft een plan ontwikkeld om de landbouw uit de jaren dertig te laten herleven. Op een akker aan de Overijsselse Vecht willen zij boekweit, haver, rogge, stoppelknollen en voederbieten volgens de methodes van weleer gaan verbouwen. Ook een moeras, een natuur pad, een karrespoor, planten en kruiden krijgen een plaatsje op het vijftien hectare grote veld. In een schuur zal weer met dorsvlegels het graan uit de aren worden geslagen en als het een beet je meezit zal de ooievaar weer neerstrijken op een nest, dat hoog op een paal wordt aange bracht. De twintigduizend gulden, die nodig is voor de aanleg van het landbouwcomplex. wil len de initiatiefnemers bijeen krijgen via over heidssubsidies. Het project zou werk kunnen bieden aan vijftien tot twintig mensen. 'N BURG - Uit ontstemming over de late toeken- ig heeft Jan Wolkers de hem gisteren verleende raire Constantijn Huygensprijs van de Haagse mpertstichting geweigerd. Hij liet in zijn Tesselse i ning in Den Burg weten „al twintig jaar meester- ken te schrijven en geschoffeerd te zijn door de eer die hem nu te beurt viel". ijdag jl. ontving Jan Wolkers een telegram, waar- hem de uitverkiezing werd bericht. „Ik heb toen", lus Wolkers, „mijn eigen werk nagelezen om te I n of ik ook een knoeier ben, want de laatste twin- jaar zijn alleen prijzen toegekend aan literaire oeiers". Hij noemde voorts de Nederlandse prij- itoestand corrupt en zei eerder te hebben gezegd in prijzen in ontvangst te zullen nemen. „Dat had- 1 ze dus kunnen weten en mij beter vooraf even nnen bellen", aldus Wolkers. 10: Jan Wolkers voelt zich onderschat. AMSTERDAM De vrijdag in Heerlen aangehouden man die ervan wordt verdacht in '40 '45 enkele tientallen joodse dwangarbeiders in een bijkamp van Dachau te hebben doodgeknuppeld, ontvangt al sinds 1975 een verzetspensioen wegens in validiteit. bevrijding in Duitse kampen en ge vangenissen had verbleven. Onder zoek van de stichting bevestigde de juistheid van deze gegevens. Enkele jaren na de toekenning van het pensioen, bereikten de stichting berichten van oud-gevangenen, dat de man zich als kampbewaker had misdragen. Die berichten, die steeds belastender en feitelijker werden, leidden uiteindelijk tot zijn arresta tie. Volgens de stichting kan de pen sioenraad het pensioen pas intrek ken als de man schuldig wordt be vonden. CDA-onderhandelaar Lubbers trekt voor zijn gesprek met informateur Van Kemenade zijn jasje uit; er moest nog een stevig robbertje geknokt worden. LONDEN Prins William, de drie maanden oude zoon van Prins Charles en Lady Diana, is erelid gemaakt van de vredesgroep „Baby's tegen de bom". Deze Engelse vredesgroep van actieve moeders en hun kinderen bepleit de afschaffing van alle kernwapens, om dat men de wereld veiliger wil maken voor de komende generaties. Bucking ham Palace heeft nog niet op dit ere lidmaatschap van prins William gerea geerd. Tot dusver zijn 200 baby's als lid van de groep aangemeld. Op 24 ok tober organiseert de groep een demon stratie in Londen. Dan zullen moeders hun baby's in kinderwagens door Lon den rijden. De man heeft het pensioen in '74 vanuit Oostenrijk aangevraagd bij de Stichting '40 '45. Hij deelde daarbij mee dat hij wegens het plegen van verzet tegen de Duitse bezetters in '41 gevangen was genomen en tot de

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1