ad de Mos waarschuwt oor overmoed Ajax Beëin diging subsidie voor FC Den Haag Nederland-Malta wellicht in W est-Duitsland Plan superdivisie Engelse voetbal nta K nzorj; kmaifi De helft kwartet gebles- Ajacieden, dat za- niet aan het duel EC begon, staat lag wel in het uit- Ihte Olympisch Sta- johan Cruijff en Pe- ive spelen zeker te- Schotse kampioen Frank Rijkaard zal tweede ontmoeting ^imfeltic niet meema- baarigje Molenaar is nog st?rjijfelgeval. Hij is een üpt zeventien spelers idenjteren naar het trai- imp in Kijkduin ken. Vandaag zal worden of het ge- iproces aan zijn 10 W.fr ver is gevorderd Volendammer bij p kan blijven, ie onzekerheid wil ;-coach Aad de Mos .tellingnog niet Zeker is wel ,llem Kieft, die de eIijd in Glasgow mis- lRUglmsterdam zal rnee- LEIDSE COURANT DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 PAGINA 13 Toernooizege Mats Wilander GENEVE De 17-jarige Zweed Mats Wi lander heeft het tennistoernooi van Genè- ve op zijn naam gebracht. In de door re gen een dag uitgestelde finale versloeg hij gisteren de Tsjech Tomas Smid in drie sets: 7-5. 4-6, 6-4. Wilander had eerder dit seizoen de open Franse tennistitel op de banen van Roland Garros veroverd. De Chileen Hans Gildemeister won het Grand Prix-toernooi van Bordeaux. In de finale versloeg hij de Peruaan Pablo Ar- raya, die door zijn uitstekende spel in de halve finales tegen de Nieuwzeelander Chris Lewis favoriet was voor de eindze ge, met 7-5 en 6-2. Jesse voorlichter betaald voetbal ZEIST Het sectiebestuur betaald voet bal van de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond heeft Wim Jesse (43) benoemd tot woordvoerder/voorlichter van de sec tie betaald voetbal, ook waar het de zaken van het Nederlands elftal betreft. Jesse, die uiterlijk 1 januari 1983 in dienst treedt, zal die taak uitvoeren in samen werking met het bestuur van het betaalde voetbal. Jesse heeft zelf actief gevoetbald bij onder andere Ajax, werd geselecteerd voor het nationale UEFA-jeugdelftal en de jeugdploeg van 18 tot 20 jaar aan het eind van de jaren vijftig. Wim Jesse werd later journalist en werkte bij het Vrije Volk. de AVRO en laatstelijke bij het ANP. Himst opvolger van Ivic bij Anderlecht Anderlecht heeft gisteren trainer Ivic ontslagen en in zijn plaats Pol van Tot de trainerswissel werd be- forse nederlaag op eigen veld van een week geleden tegen kampioen Luik: 4-1. Pol van Himst was jarenlang speler van Anderlecht. Hij voet- 1975 in de ploeg en speelde daarna nog voor RWDM en Eendracht Aalst. Van Belgisch record-international met 81 in- Met Anderlecht werd hij acht keer en vier keer bekerwinnaar. Hij trainer Anderlecht, dat zich versterk- internationals Van den Bergh omhoog zien te stuwen. Tomis- twee jaar hoofdtrainer van An na een periode bij Ajax. Hij bracht An- in zijn eerste jaar de landstitel. Ontslag voor Ivic. Maradona. Maradona en Schuster uitgeschakeld BARCELONA De duurst betaalde vedetten van Barcelona, Diego Maradona en Bernd Schuster, zul len zondag afwezig zijn in de belangrijke competitie wedstrijd van de Catalaanse club tegen Atletico Ma drid. Beide middenvelders liepen afgelopen zater dagavond in de bikkelharde ontmoeting tegen Zara- gosa (1-1) blessures op. waardoor zij voorlopig uitge schakeld zijn. Maradona werd al na 17 minuten uit het veld geschopt. Hij heeft een zware spierblessure, die de Argentijn noopt ten misnte twee weken rust te houden. De Westduitser Schuster liep een hersen schudding op. Hij kreeg twee dagen strikte bedrust voorgeschreven. Daarna zal bekeken worden, wan neer hij de training mag hervatten. Naast de absentie van dit kapitaal vretende tweetal heeft Barcelona- -trainer Lattek ook niet de beschikking over de Spaanse international Urbano. RAAD UNANIEM AKKOORD DEN HAAG De Haagse gemeenteraad is gister avond overeenkomstig de verwachtingen akkoord ge gaan met stopzetting van de subsidie aan FC Den Haag. Aan de stopzetting is een aantal voorwaarden verbon den waar de voetbalclub zelf overigens van harte mee heeft ingestemd. Zo zal de club schuldenvrij aan zijn lot worden overgelaten. Daartoe ontvangt de FC een extra subsidie van ruim één en een kwart miljoen gulden. Bovendien vordert de gemeente het be drag (185.000 gulden), dat de FC Den Haag van CRM en toto lotto over het seizoen 1981-'82 krijgt, niet terug. De financieel schone lei maakt het voor het bedrijfsleven aantrekkelijker om door middel van shirtreclame in de club te investeren. Uit voor zorg dat FC Den Haag in de toekomst de naam van de sponsor zou gaan dragen zoals met basketbalverenigingen is gebeurd werd vastgesteld dat het gemeentebestuur goedkeuring moet geven aan eventuele naamsveranderingen. De fractie van de VVD was het hier overigens niet mee eens en diende een amen dement in deze passage uit het voorstel te schrappen. ,,De lande lijke regeling met betrekking tot de shirtreclame verbiedt de club naar de sponsor te vernoemen", zo luidde de redenering. Het raadslid G.Halleen (CDA) vroeg hoe het stond met het on derzoek van een ambtelijke stuurgroep over de toekomstplan nen met Houtrust en daarmee samenhangend het Zuiderpark. Zoals bekend heeft Halleen een voorstel ingediend om óf van Houtrust öf van het Zuiderpark een topsportcentrum te maken. Wethouder Blankestijn antwoordde dat de stuurgroep wat meer tijd nodig heeft om deze voorstelen nader te bestuderen. Er cir culeren namelijk geruchten als zou de stuurgroep tot de conclu sie zijn gekomen dat Den Haag geen behoefte heeft aan een top sportcentrum en Houtrust in aanmerking dient te komen voor sloop ten behoeve van woningbouw. ZEIST De kwalificatie-interland voor de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams tegen Malta, die het Nederlands elftal voor 19 december op het programma heeft staan, zal wanneer de Westduitse voetbalbond tenminste zijn fiat geeft in het stadion van Aken worden gespeeld. Zoals bekend mag Malta wegens een door de UEFA opgelegde disciplinaire straf de thuiswedstrijd niet in eigen land afwerken. Aanvankelijk zag het er naar uit. dat de ontmoeting zou plaats vinden op Sicilië, maar zowel de KNVB als Malta zoekt het lie ver dichter bij Nederland. Het stadion van Borussia München Gladbach is verder een mogelijk alternatief Over een eventuele trip van het Nederlands elftal naar Trini dad. waar Jan Zwartkruis als bondscoach fungeert, bestaat in middels nog geen duidelijkheid. De KNVB wacht nog op een re actie van Trinidad. LONDEN In het Engelse profvoetbal zijn revolutio naire veranderingen op til. Een aantal clubs wil zo snel mogelijk gaan werken aan de invoering van een Super League, een topdivisie met slechts tien clubs, en een kleinere eerste divisie. Voorstanders van dit idee zijn vooral Liverpool, Arsenal en Tottenham Hotspur. Als het aari deze clubs ligt, wordt hét idee al volgend seizoen in praktijk gebracht. Om de mogelijkheden te onderzoeken willen zij eerst een commissie benoemen met een onafhankelijke voor zitter, die overigens wel iemand moet zijn met een grote kennis van het Engelse voetbal. In dit verband zijn reeds de namen ge noemd van de vroegere bondscoaches Walter Winterbottom en Sir Alf Ramsey. Secretaris Graham Kelly van de Engelse League liet weten, dat de commissie de opdracht meekrijgt begin volgend jaar met con crete voorstellen te komen. Hervormingen worden noodzakelijk geacht, omdat het Engelse profvoetbal - vooral door de gestaag dalende toeschouwersaantallen - in een crisis verkeerd. Titelgevecht tussen Koopmans en Blanchard komt toch weer nabij DEN HAAG Het Europees titelgevecht tussen de Nederlandse boksers Rudi Koopmans en Alex Blan chard lijkt toch binnenkort in het Rotterdamse sport paleis Ahoy' te kunnen worden afgewerkt. Alex Blanchard werd gisteren door de Europese Boks Bond offi cieel als uitdager van titelverdediger Koopmans aangewezen en verklaarde zich akkoord met de datum van 15 november. Mana ger Henk Rühling, die beide boksers onder contract heeft: „De contracten zijn nog niet getekend. Ik hoop dat de zaak deze week rond komt, zeker in verband met de voorverkoop". Blanchard zal zeker deze week tekenen. Anders ligt het nog even met Rudi Koopmans, die het nog niet eens is over zijn gage. Koopmans zegt minder te krijgen, dan aanvankelijk was geboden. Weer kans voor SC Amersfoort AMERSFOORT SC Amersfoort heeft weer hoop te overleven. Er zijn de Keistad de afgelopen dagen allerlei acties op touw gezet, die de finan ciële situatie dusdanig kunnen verbeteren, waar door wordt voorkomen,' dat de eerste-divisieclub morgen definitief failliet wordt verklaard. Manager Bakkenes verklaar de, dat door de bemoeienissen van een groot Amerfoorts be drijf de spelers zich bereid hebben verklaard door te gaan. Voorts heeft bestuurslid Dé Stoop van de KNVB sectie betaald voetbal vanaf zijn ziekbed ook financiële steun via zijn liftenfabriek toege zegd. Er loopt nog een actie, die tot doel heeft duizend in woners van Amersfoort te vin den, die ieder duizend gulden storten om de salarissen van de spelers veilig te stellen. Zowel het eerste als het twee de elftal van SC Amersfoort spelen in het weekeinde tegen FC Den Haag, dat vooralsnog niets anders kan doen dan de ontwikkelingen af te wachten. op het laatst met een reke ning van 40.000 gulden opge scheept. Iedereen is vriende lijk tegen je en iedereen pro beert je te plukken". En: „Ik denk dat het te goed met me gegaan is, vroeger. Op m'n zestiende al naar Ajax. Hoog salaris, handgeld. Na drie jaar wilden vier grote clubs me hebben. Bij Anderlecht heb ik ook verschrikkelijk verdiend. Ik leefde voor het voetbal; als ik moest spelen, hup, om negen uur naar bed. Zes keer 's nachts eruit van de zenuwen, 's Morgens een uur lang alleen door het bos lopen. Alleen denken aan m'n tegenstander". (Voetballer Johnny Dusba- ba in de Haagsche Cou rant) „Lopen is een gezonde ver slaving. Je doet dat ook met het nodige fanatisme, want je wilt het zo houden. Succes is betrekkelijk. Wildvreemde mensen omhelsden me en ga ven me bloemen toen ik die zondag de 12e september de 42 km. en 195 meter tussen Marathon en Athene als snel ste had afgelegd en dat was leuk, natuurlijk! Maar je moet je óók voor ogen hou den, dat niemand je had zien staan wanneer je met mis schien nog veel meer moeite als vijftiende was binnenge komen". (Atleet Gerard Nijboer in het joggingblad Topfit) „Strenger straffen dan? De jeugd lijkt er zelf om te vra gen. Meer dan zestig procent van de Rotterdamse jongeren bleek het er in een recent criminologisch onderzoek mee eens te zijn dat vandalis me strenger wordt bestraft. Blijkens het befaamde Mil- son-raport uit 1976 vonden Britse jongeren een strengere straf ook al veruit het beste middel tegen voetbalvanda lisme. De Britse jeugd is op zijn wenken bediend door de magistratuur, die het net zo als menige eilandbewoner weieens schijnt te betreuren dat er geen lijfstraf of schandpaal voor „hooligans" meer bestaat. Gevangenis straffen van drie tot zes maanden in snelrecht be hoorden ten tijde van het Milson-rapport niet tot de uitzonderingen. Helpen doet het echter niet, zo laat het verloop van de gebeurtenis sen in het Verenigd Konink rijk duidelijk zien. Afgezien dan nog van details als de pakkans, het bewijs, een re delijk strafklimaat en volle gevangenissen". (Mr. F. Kuitenbrouwer in NRC Handelsblad) „Het waren slechts schijncon- cessies. Alleen in de topsport tref je blank en zwart in één team aan. Een gezamenlijke training is uit den boze, om grootste probleem is ei- fik dat er geen deskundi- lensen zijn. Die meneer aels (voorzitter Cosmos- bijvoorbeeld. die komt je paardenracerij of zo. I zijn geld verdiend met (to. Dat geeft al aan dat tier meer als een handel t gezien dan als echte L De meeste eigenaren, n niet eens of een bal is of vierkant. Voor idingier Communications was it erpt voor kort een aftrek- zet een stukje speelgoed, jeslis ik denk dat de lol er nu [n d« is". iog 6h Rijsbergen van Cos- in het Algemeen Dag- Ie hel blad) Bahlj rlaagvond Spijkers ineompe- n welals bondsvoorzitter. Ik in difel een jaar met hem in hefcestuur gezeten en hem Maj één zinnige opmerking hem het verbond horen ma- had geen zin mijn tijd te verknoeien. Hij kstelj niets van recreatiesport nê 3jog minder van topsport, iddeijbestuur was bovendien een club, gefor- om Spijkers heen en egenjg me al als enige tegen- Johnny Dusbaba ...te braaf... werpingen maken. Maar het voornaamste was: niemand had tijd en ambitie. Op dat laatste ben ik later vastge pind. We zouden niet hebben willen samenwerken met het gehele bestuur, maar daar ging het vanzelfsprekend niet om". (Hr. Sikkens, voorzitter sectie recreatiesport KNGV, in De Volkskrant) „Ik ben te braaf. Ik geloof ie dereen. Ik ben net Neeskens. In het veld gaan wij voor niemand opzij, daar weten we niet wat het woord angst betekent, maar daarbuiten kunnen we het niet alleen redden. Neeskens ook niet. Die liet in Amsterdam door iemand een nieuw toilet in zijn zaak aanbrengen. Zat hij over sportbeoefening in de vrije tijd maar te zwijgen. Het gaat om de totale af schaffing van de apartheid. Onderzoekcommissies kregen in Zuid-Afrika schitterende dingen voorgeschoteld. De zwarte mensen beaamden, dat de integratie van blank en zwart een feit was. Dat kon je hen moeilijk kwalijk nemen, wetende dat hen sancties wachtten, zodra de commissies de hielen hadden gelicht. Ze pasten er in hun eigen belang wel voor op uit latingen te doen, die het regi me niet welgevallig waren". Francesco Masclni, sport- specialist van het comité Zuidelijk Afrika. in Trouw) Gerard Nijboer...succes is betrekkelijk... Thijs Libregts instrueert zijn spelers In Zeist. noodzaak met de groep weer het traditionele trainingskamp te betrekken. „Als coach merk ik duidelijk dat „dé omgeving" van het elftal meent dat wij al in de tweede ronde zijn na het gelijke spel van 2-2 in Glas gow. Die stemming mag zeker geen greep op de ploeg krij gen. De uitgangspositie is na tuurlijk goed. maar het werk is nog niet af. Wij zullen mor gen pressie moeten maken om de steun van het publiek af te dwingen, maar wij zullen dat niet constant kunnen en moe ten doen. Er mag geen over moed in het spel sluipen, men sen die niet bestemd zijn om een spelbepalende rol te spe len, zullen niet als spelmaker mogen optreden. Het gevaar dat zoiets gebeurt, bestaat wel degelijk als de gedachte uit de omgeving van wjj zijn er al", overslaat naar de groep". Sinds de wedstrijd in Glasgow heeft Tommy Burns, die daar geblesseerd uitviel, niet meer met Celtic gespeeld. De moge lijkheid dat hij zijn plaats mor gen aan Crainie of Sullivan moet afstaan is groot. De Mos is daar niet al te gelukkig mee. „Mijn collega McNeill zal de afwezigheid van zijn beste man zonder twijfel als stimu lans voor het elftal .gebruiken. In de geest van: het ontbreken van Tommy moet worden op gevangen door harder te wer ken. Als het dan toch niet- lukt. heeft niemand jullie iets- te verwijten. De andere kant is dat een spelende Burns voor ons een duidelijke richtpunt is. Je weet waar je rekening mee moet houden, nu hebben wij tot het moment dat de wed strijd loopt geen enkele zeker heid hoe Celtic de zaken zal oplossen". De coach van Ajax achtte het geen enkel probleem dat Cruijff bijna twee weken niet gevoetbald heeft. „Ik heb nog nooit kunnen ontdekken dat zijn spel wordt beïnvloed door het ontbreken van wedstrijd ritme. Zijn simpele aanwezig heid. neem de wedstrijd tegen AZ '67 waarin wij kampioen werden, toen hij echt op één been speelde, is van onschat bare waarde voor de hele ploeg". Haarlem met Van Leen Met Frank van Leen is Haar lem vanmiddag richting België vertrokken. HoeWel trainer Hans van Doorneveld pas van avond na een training in het stadion van AA Gent, morgen tegenstander van de Haarlem mers in de return van de eers te ronde in de strijd om de UEFA Cup, de opstelling be kend maakt, ziet het er naar uit dat de juist van een enkel blessure herstelde Van Leen zal worden ingezet. Van Leen heeft zowel zondag als gisteren de fitheidstesten van Van Doorneveld goed doorstaan. Ook al won AA Gent zaterdag de uitwedstrijd voor de Belgi sche competitie tegen Beer schot onverwacht'met 2-1, de Haarlemse trainer houdt zich vast aan de indrukken, die hij bij zijn eerdere bezoeken had opgedaan. „Ik heb op tv wel wat beelden van Beerschot- AA Gent gezien. Beerschot hield Koudijzer in de gaten, maar vergat dit te doen met Schapendonk. Dat is dan ook vragen om problemen. Enigs zins verrassend was voor mij wel de vooruitgeschoven posi tie, die Hubert Cordiez innam, hoewel hij van origine een middenvelder is". Het stadion aan de Tennis- straat in Gentbrugge zal mor genavond zo goed als vollopen. „Die overwinning bij Beer schot betekent zo maar 3000 toeschouwers extra. Ik geloof, dat er 18.000 man komen om getuige te zijn van onze kwali ficatie voor de tweede ronde", verklaarde de zelfverzekerde voorzitter Albert de Meester van AA Gent. De steenrijke alleenheerser bij de club was zelfs zo optimistisch over de opkomst van het publiek, dat hij een overeenkomst sloot met de Belgische televisie voor een rechtstreekse reportage. PSV in Zeist PSV hoopt vandaag en mor gen in de bossen van het KNVB-sportcentrum te Zeist de inspiratie op t^ doen die no dig zal zijn om Dundee United de weg naar de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-cup te versperren. Het opslaan van een trainings kamp is voor de Eindhovena- ren niet gebruikelijk. Normali ter bereiden de spelers zich ge woon thuis op een belangrijk duel voor. Trainer Thijs Li bregts achtte het echter raad zaam van die gewoonte af te wijken, omdat hij vreest dat anders weieens een fatale non chalance in zijn ploeg zou kun nen binnensluipen. Door erva ringen die PSV in het verle den opdeed (St. Etienne tot drie maal toe, Glasgow Ran gers en vorige jaar nog Rapid Wien) wijs geworden, wenst de baas van PSV te voorko men dat zijn ploeg met een prima uitgangspositie op zak alsnog de buit uit handen geeft. De oefenmeester „Vijftig pro cent van het werk hebben we in Schotland gedaan, we moe ten thuis het karwei zien te klaren. We moeten er echter goed van doordrongen zijn dat we met vuur spelen wanneer we te lichtvaardig over deze tegenstander denken. We zul len op winst moeten voetbal len. Een gelijkspel heeft voor ons alleen nut als het 0-0 wordt, dat is een te wankele zekerheid om op te mikken. Ik gebruik echt geen cliche als ik beweer dat we zeer op onze hoede moeten zijn! Dundee United is razend gevaarlijk, ook in uit-wedstrijden. Het zegt toch wel wat dat die gas ten pas nog uit van Aberdeen hebben gewonnen". Over de opstelling hoeft Thijs Libregts in elk geval niet meer na te denken. De coach besloot de elf spelers te kiezen, die za terdag in de confrontatie tegen een andere UEFA-cup deelne mer. Haarlem, bij de aftrap present waren en zag dus geen aanleiding om iemand uit zijn toen verre van overtuigende formatie naar de bank te ver bannen. De opstelling is: Does burg; Van Aerle, Stevens, Brandts, Wildschut; Willy van de Kerkhof, Poortvliet, Lok- hoff; Rene van de Kerkhof, Koolhof en Thoresen. van Celtic kwamen gisteren op Schiphol aan. V.l.n.r: McCraln, Provan, Aitcken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13