Labourpartij zet extreme linkervleugel buiten spel Liberalen zijn verdeeld zwaar Economisch herstel in YS blijft uit IS CIA heeft alleen oog voor links in El Salvador" Brit verwekt opschudding met proeven op embryo's BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 PAGINA 11 ts rtikeh e hij waart ippar; „ontst tralinj ekt m .77,- tot 5 ijs bei t dek >eratu Stakingsactie van Franse ziekenhuisartsen PARIJS - In Frankrijk zijn de ziekenhuisartsen gisteren voor vier dagen in staking gegaan. Het hoogtepunt van hun actie komt donderdag in de vorm van een nationale actiedag van de gezamenlijke werkers in de gezondheidszorg. De staking is een protest tegen het medisch-sociale beleid van de regering-Mitterrand. De ziekenhuisartsen vrezen een .verambtelijking' van hun be roep. Zij zijn voorts gekant te gen de bevriezing van hun sa larissen. Bom doodt Britse militair in Belfast BELFAST Een bom, die bii een Brit se controlepost in Belfast, heeft giste ren een Britse sol daat gedood en twee verwond. Volgens de politie ging de bom af toen de Britse mi litairen het hek van een doorlaatpost tus sen een katholieke en een protestantse wijk openden. VS bezorgd over hongerstaking Sjaranski WASHINGTON Het Ameri- kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft de Sovjet unie gisteren beschuldigd van opzettelijke schending van de rechten van de gevangen joodse activist Anatoli Sjaranski, die afgelopen weekeinde in honger staking is gegaan. Een woord voerder van het State Depart ment zei dat zijn land de Russi sche autoriteiten oproept om zich te bezinnen op hun behan deling van Sjaranski en om hem weer in de gelegenheid te stel len contacten met vrienden en familieleden te onderhouden. Boliviaanse junta draagt macht over aan burgerregering LA PAZ De militaire regering van Bolivia zal de macht op 1 oktober over dragen aan het burgerparlement dat in 1980 werd gekozen. Dat kiest dan een president, waarna tien dagen later een nieuwe regering kan aantreden. Het de mocratische proces werd in 1980 nauwe lijks drie weken na de verkiezingen ge stopt door de militaire coup van generaal Luis Garcia Meza. Sindsdien zijn militai re regeringen er niet in geslaagd verlich ting te brengen in de economische crisis. De meeste partijen in het parlement heb ben al gezegd dat ze de benoeming tot president zullen steunen van UDP-kan- didaat Hernan Siles Zuazo. Hongkong bezorgd om de toekomst HONKONG Hongkong maakt zich zor gen over de eigen toekomst. De berichten van het afgelopen weekeinde, dat premier Thatcher met de Chinese leiders in Peking is overeengekomen dat over de status van de Britse kroonkolonie zal worden onder handeld, leidden gisteren op de beurs in Hongkong tot omvangrijke verkopen van aandelen en een koersdaling van de Hong kong-dollar tot een recorddieptepunt. Pre mier Thatcher trachtte gisteren, op de twee de dag van haar bezoek aan Hongkong, wat van de bezorgdheid weg te nemen. Bij her haling gaf zij hoog op van de Britse ver plichtingen ten opzichte van de bevolking van Hongkong. „Waar het mij als hoofd van de Britse regering om gaat, is dat we onze morele plicht tegenover hen vervullen". VS: einde aan wapenembargo Argentinië WASHINGTON De Ver- enigde Staten hebben het wapenembargo tegen Ar gentinië, dat werd inge steld bij het uitbreken van het Falkland-conflict, op geheven. Volgens een rege ringswoordvoerder hebben de destijds genomen sanc tie aan hun doel beant woord, maar zijn zij nu niet meer nodig. VAN AGT IN VN: Positie van Antillen niet ter discussie NEW YORK Premier Van Agt heeft gis teren in New York, in wat hij zelf noemde „nogal stellige bewoordingen", gereageerd op een verklaring van de Venezolaanse mi nister van buitenlandse zaken, die er op neerkomt dat er een einde moet komen aan de huidige situatie op de Antillen. Ik heb hem, aldus Van Agt, gezegd dat de banden tussen Nederland en de Antillen zullen blijven bestaan zolang de bevolking dat wil, en dat daarin onmiddellijk verande ring zal komen zodra de bevolking daartoe de wens te kennen geeft. „Het recht op zelf beschikking is in geen betere handen dan die van Nederland". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De congres gangers van de Labour- partij zijn gisteren in Blackpool tot de conclusie gekomen, dat leider Mi chael Foot nog steeds zijn mannetje staat. Foot le verde hiervan het bewijs in een felle toespraak tot het congres, waarin hij zijn campagne tegen de ultra-linkse groepering „Militant Tendency" hartstochtelijk verdedig de. Foot ontkende tegelijkertijd met klem dat hij van plan is een heksenjacht op touw te I zetten om militante marxisten en trotskisten uit de partij te drijven. „Maar ik zal tot mijn laatste ademstoot vechten voor de eerbiediging van de statu ten van de Labourpartij", riep hij uit. Foot kreeg een staande ovatie van een meerderheid van de 1.200 congresgangers. Alleen de linkse minderheid onder aanvoering van de radi cale Tony Benn bleef zitten en hield de handen op elkaar. De leiding van Labour is van mening dat de militanten, die de jeugdorganisatie en ver schillende plaatselijke partijaf delingen beheersen, de statu ten met de voeten treden. Veel Labourleden zijn dat met hem eens en hebben daarom met stel van Labours eenheid en grote meerderheid het plan geloofwaardigheid. Dat Maar de verwijdering van de leiders van „Militant Tenden cy" uit de partij zal volgens waarnemers waarschijnlijk al leen propagandawaarde heb ben, omdat de radicale linker vleugel wel van een scherpe rand is ontdaan maar als zoda nig gewoon in de partij blijft voortbestaan. Partijleider Michael Foot re kent er desondanks op, dat de uitslag van de stemming van gisteren zal leiden tot het her- Labourleider Michael Foot tijdens de stemming over het voorstel, waarmee de ultra linkse vleugel van de partij aan banden moet worden gelegd. goedgekeurd om voortaan een register bij te houden met de namen van groeperingen en clubjes, die officieel geduld worden in de schoot van de Labourpartij. „Militant Ten dency" is daar vanzelfspre kend niet bij. De vijf leiders van die organisatie kunnen hun lidmaatschap van de par tij verliezen. Daarover wordt in november beslist door het socialistische partijbestuur. vooral belangrijk met het oog op de komende parlements verkiezingen, in 1983 of uiter lijk in het voorjaar van 1984. Foots persoonlijke overwin ning in de stemming is goed voor zijn imago als Labourlei- der, dat de laatste tijd niet zo best meer was. Foot heeft be wezen, dat hij nog een tijdje meekan en vast van plan is de Conservatieve premier That cher op te volgen. T>T> jubilt ieid WASHINGTON De Amerikaanse buitenlandse in lichtingendienst CIA weigert de rechtse terreur in El Salvador te onderzoeken en concentreert zich alleen op links. De afgelopen twee jaar heeft de CIA nauwkeurig de organisatie en activiteit van de guerrillastrijders be paald. Dit blijkt uit een rapport van een speciale commissie van het Huis van Afgevaardigden over de rol van de CIA in Midden- Amerika. Deze commissie werd vijf jaar geleden opgericht en haar eerste onderzoek betrof de CIA-activiteiten in Iran. Uit het jongste rapport van de speciale commissie blijkt dat de VS geen enkel inzicht hebben in de organisatie en struc tuur van de rechtse partijen in Midden-Amerika. Ook levert de CIA weinig harde gegevens over over het geweld van rechts en van de veiligheidstroepen. Aan de andere kant wordt op overdreven wijze de nadruk gelegd op de hulpver lening van landen zoals Cuba en de Sovjet-Unie aan het linkse verzet in Midden-Amerika. Zo meldt de CIA dat „er veel schepen van de Sovjet-Unie naar Nicaragua zijn opge spoord", terwijl er slechts een paar voorbeelden worden ge geven. De commissie beschuldigt verder functionarissen van de Amerikaanse ambassade van nalatigheid tijdens een onder zoek naar de door journalisten gemelde massamoord op ruim 700 burgers in het gebied van Mozote. De functionarissen hadden alleen maar over het gebied gevlogen, aldus de spe ciale commissie. Lava houdt bezoekers op afstand Een enorme massa lava, die de vulkaan Kilauea afgelopen zaterdag op Hawaï uitspuwde, heeft een verkeersweg in het Nationale Park van dat eiland onbegaanbaar gemaakt. Parkwachters waren zo vriendelijk om belangstellenden toe te laten, hoewel de hitte van de lava hen op enige afstand hield. Alfred Dregger uit naast hem plaats te nemen. De christen democraten vergaderden gisteren de hele dag na de onverwachte tegenslag in Hessen. (Vervolg van de voorpagina) BONN Gedacht wordt daarbij aan minstens 40 van de 53 FDP-afgevaar- digden. De vraag is of de aangeslagen FDP-voorzit- ter Genscher, die in Hes sen zijn aanhang meer dan gehalveerd zag worden, deze meerderheid in de fraktie nog achter zich krijgt. De liberale Bonds dagafgevaardigden hou den daarover vandaag een proefstemming. Hoewel dit niet openlijk wordt toegegeven, verwacht men in Bonn bovendien dat Strauss de catastrofe van de FDP in Hes sen, waar de partij uit het par lement verdween, zal aangrij pen om Genscher de duim schroeven aan te draaien en om mogelijk reeds bereikte akkoorden binnen een nieuwe coalitie te zijnen gunste om te buigen. Als de vorming van een nieu we CDU-CSU-FDP-regering onverhoopt niet tot stand zou kunnen komen, zijn en ver schillende mogelijkheden. Een daarvan is dat de FDP alsnog in het kabinet-Schmidt terug keert en de regeringscoalitie voortzet. Iets dergelijks sugge reerde gisteren SPD-voorzitter Willy Brandt. Hij voegde daar overigens aan toe dat dit niet met Genscher en Graf Lambs- dorff (die de breuk hebben veroorzaakt) mogelijk zou zijn en dat er binnen de FDP eerst een „zuiveringsproces" zou moeten plaatsvinden. Als de machtswisseling in Bonn mislukt, is het echter waarschijnlijker dat dan het plan van bondskanselier Schmidt in werking treedt dat hij bij het uiteenvallen van zijn kabinet heeft ontvouwd. Dit komt erop neer dat hij in het parlement de vertrou wensvraag stelt waarna hij, als deze (opzettelijk) niet de meer derheid krijgt, aan de Bond spresident vraagt het parle ment te ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijft. Schmidt handelt in de tussen tijd als zittende kanselier de lopende zaken af. Bij deze pro cedure kunnen nog dit jaar nieuwe verkiezingen, t waar schijnlijk in november worden gehouden. Een dergelijk vroegtijdig tijdstip voor het kiezen van een nieuwe Bonds dag wordt niet alleen door Schmidt en zijn SPD gewenst, maar ook door de CSU van Franz-Joseph Strauss (die hei melijk hoopt dat dit de nekslag voor de FDP zal betekenen) en door de opkomende „Groe nen" die vroeger dan ver wacht daardoor hun intrede in het nationale parlement kun nen doen. CDU en FDP willen daarentegen pas in maart '83 nieuwe verkiezingen. In Hessen, waar door het ver dwijnen van de FDP en door de entree van de milieupartij van Groenen geen parlemen taire meerderheidsregering meer kan worden gevormd, hebben de Groenen zich giste ren bereid verklaard om ge sprekken te beginnen met de SPD en de CDU, zonder overi gens een coalitie met een van beide partijen te willen aan gaan. De zittende minister- -president Borner heeft derge lijke gesprekken echter van de hand gewezen en wil met een minderheidskabinet verder re geren, zolang de Groenen niet aan bepaalde voorwaarden (o.a. een afzweren van alle ge weld) voldoen. LONDEN In de Britse me dische wereld is opschudding ontstaan over de proeven die dr. Robert Edwards, pionier van de „reageerbuisbaby", heeft genomen met veertien menselijke embryo's (een menselijk wezen in het eerste stadium na de bevruchting), waarvan de meesten niet in le ven zijn gebleven. Edwards, die geen medicus is, heeft zondag op een vergade ring van medisch journalisten gezegd dat hij al lang geleden begonnen is met die proefne mingen in zijn kliniek voor onvruchtbare vrouwen bij Cambridge. Hij zei niet hoe veel van de embryo's nog in leven zijn. Zijn woorden heb ben een stroom van reacties van zowel dokters als tegen standers van abortus uitgelokt. plank en er dan proeven mee nemen", aldus dr. Walter Hed- gecock, voormalig medewer ker van het Britse medische genootschap. Edwards zelf is doctor in de wijsbegeerte. Hij -technieken op mensen. „Goed heeft met Patrick Steptoe sa- beschouwd zijn dit _potentiële mengewerkt bij het realiseren Hij wordt daarin beschuldigd van het toepassen van nazi- menselijke wezens. Dit is pre cies hetzelfde als het vastbin den van een baby op een van de eerste reageerbuisbaby ter wereld. Volgens Edwards zijn de proeven heilzaam voor het onderzoek naar afwijkin gen in de chromosomen, met inbegrip van bepaalde vormen van kanker bij jonge vrouwen, en naar mongolisme. Waar het om gaat is de vraag of de em bryo's, die uit de eierstokken zijn verwijderd en daarna in een Petri-schaaltje groeien, als menselijk of eenvoudig als weefsel moeten worden be schouwd. Het Britse medische genootschap, dat dit jaar een onderzoek naar de ethiek van reageerbuisbabies hoopt te vol tooien, heeft geen oordeel over Edwards uitgesproken maar gezegd dat hij zich „blijkbaar buiten het kader van menselij ke ethiek zoals wij dat tot nu toe hebben uitgewerkt" heeft begeven. WASHINGTON Nu het er in de Verenigde Staten steeds meer op begint te lijken dat het lang verwachte economisch herstel uitblijft en de Republikeinen als gevolg daarvan regelrecht afstevenen op een zware ne derlaag bij de Congresverkiezingen in november laat president Reagan geen gelegenheid voorbij gaan om i het economisch beleid van zijn regering te verdedigen. N Een radiotoespraak dit weekeinde bijvoorbeeld greep hij aan om uit te leggen dat er met een dalende inflatie ien toenemende koopkracht „voor iedereen nog echte hoop was". De hoge werkloosheid weet hij aan de „wanhopige" economische situatie die hij van zijn voor ganger Carter had geërfd. Reagans onverwachte besluit om de hachelijke economisch t kwestie met open vizier te lijf te gaan is het gevolg van een reeks opiniepeilingen die voorspellen dat de conservatieve coalitie in het Huis van Afgevaardigden bij de congresver kiezingen in november van het toneel wordt weggevaagd. I De opiniepeilingen wijzen tevens uit dat het grote publiek in f een tijd van toenemende economische misère nauwelijks in- pj teresse kan opbrengen voor het sociale programma van het Witte Huis dat als belangrijkste punten het invoeren van het gebed op school en een beperking van het aantal abortussen Paniek heeft. een periode van economische achteruitgang te beginnen. Het ministerie van handel zegt dat zijn economische barome ter, die een beeld geeft van de te verwachten economische ontwikkelingen, sinds augustus gestaag achteruit loopt. De werkloosheidscijfers over september, de laatste die voor de verkiezingen gepubliceerd zullen worden, zullen naar ver wachting de tien procent overschrijden. Hiermee wordt een nieuw na-oorlogs record gevestigd en het spreekt voor zich dat deze deplorabele cijfers de Democratische kandidaten in het hele land nieuwe ammunitie in handen zullen geven. Tot voor kort had president Reagan gehoopt dat hij de aan dacht van de economische crisis had kunnen afleiden door tijdens de verkiezingscampagne veel nadruk te leggen op tra ditionele stokpaardjes zoals het bidden op school en de toene mende criminaliteit. Maar het wordt steeds duidelijker dat het publiek zich niet af wil laten leiden. De opiniepeilingen voorspellen dat de Republikeinen ongeveer veertig zetels in het Huis van Afgevaardigden aan de Democraten gaan ver liezen. Als deze voorspellingen uitkomen, betekent dat een definitief einde voor de marginale meerderheid van Republi keinen en conservatieve Democraten uit de zuidelijke staten waaraan Reagan zijn recente economische successen in het Congres te danken heeft. Gröei te klein i Bijna het hele jaar heeft de regering-Reagan erop gerekend dat het economisch herstel nog voor de Congresverkiezingen ant zou inzetten. Maar hoewel het bruto nationaal produkt de af- gelopen twee kwartalen enigszins is gegroeid, is deze groei te advel klein geweest om de stijgende werkloosheid terug te dringen, Mp» no" maar viif wpkpn voor He verkiezingen l'ikt opnieuw Een aantal recente gebeurtenissen in het Congres toont aan welke omvang de paniek heeft aangenomen. Een van de treffendste voorbeelden is wellicht de brief die de Republi keinse leider van het Huis van Afgevaardigden, Robert Mi-' chel samen met elf mede-Republikeinen aan Reagan heeft gestuurd. In deze brief roept Michel op tot opheffing van de sancties tegen de Siberische gaspijplijn omdat de boycot een „kostbare fout" is geweest. Het verzet in Reagans eigen partij tegen het embargo op de gaspijplijn dat is bedoeld om de Soviet-TTnie zoHaniv nnHer Hrnk te zetten Hat Hp «taat "an beleg in Polen wordt opgeheven, is grotendeels gebaseerd op economische overwegingen. Amerikaanse bouwbedrijven die zouden meebouwen aan de gaspijplijn, zoals Caterpillar, heb ben tot dusver al een verlies van ruim 600 miljoen dollar ge leden als gevolg van het embargo. Duizenden arbeiders zijn hierdoor op straat gezet, hetgeen de toch al moeilijke econo mische situatie er nog moeilijker op maakt. Het economisch optimisme van de Amerikaanse regering was voor een groot deel gebaseerd op de hoop dat de lagere rente en de belastingverlaging van tien procent die in juli bekend werd gemaakt, een economisch herstel zouden ople veren. Maar de lagere rente moet nog doorwerken naar de consument in de vorm van goedkopere hypotheken op hui zen of goedkopere leningen voor auto's. .En als het lenen van geld de komende weken en maanden niet aanmerkelijk goedkoper wordt, is het niet waarschijnlijk dat de uitgaven van de consument beginnen aan te trekken. Dr. Henry Kaufman, de wijze man van Wall Street die in zijn eentje de hele geldmarkt naar zijn hand kan zetten, zei vorige week dat hij niet verwachtte dat het nationaal inkomen in 1983 meer dan 1 a 2 procent zou groeien. Dit betekent, zo merkte hij op, dat de werkloosheid blijft stijgen en steeds meer be drijven rood komen te staan waardoor weer meer faillisse menten dreigen. Enkele grote bedrijven, waaronder de Inter national Harvester, een machinegigant die zich specialiseert in landbouw- en bouwmachines, zweven aan de rand van een faillissement en worden alleen maar in leven gehouden door banken die bang zijn voor hun eigen voortbestaan. De voorspelling van Kaufman vormt een schril contrast met de regeringsvoorspelling die uitgaat van een economische groei van vier procent dit jaar. Maar zelfs daar komt de rege ring nu van terug. In een verklaring vorige week zei minis ter van financiën, Donald Regan, de eeuwige optimist, dat een groei van 3.5 procent misschien toch waarschijnlijker was. ALEX BRUMMER Ponvriphl Th»» GuarHi.in ADVERTENTIE a c. rAt'ps-riu-Rhöne Dieppaarse kleur, opvallend bouquet... stekend zal .Jrd én gebotteld op ff® SMSi'Zr tvTÏnen &t jyti'si illeeni V Leidster Solidariteit gearresteerd DEN HAAG In de Poolse havenstad Gdansk is Anna Walentynowicz. een van de meest populaire figuren van het verboden Poolse vakver bond Solidariteit, gearresteerd. De arrestatie vond 31 augustus plaats, zo heeft de vertegen woordiging van Solidariteit in Nederland bekend gemaakt. Anna Walentynowicz is de bij na al legendarische stakings leidster van de Lenin-scheeps- werf in Gdansk

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11