IBSS§^5EES$BSlSi8Bi8S!BBBS5R8!B!l Eerste vriend van Amelisweerd vindt nu andere zaken veel belangrijker püubbers behoeft m alleen er nog in te koppen Sjnenland' hofb hofb hofb hofb Politiek Partij Parlement DA-BASIS VERSCHAFT CDA EXCUUS OM TE BREKEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 ART yesdag 1982. Een dag van 1erheid en treurnis. Han- uit één der ramen van tweede-Kamergebouw, in chting van de Gouden s, zien we hoe vuilwitte wijze wolken elk plekje ye lucht zorgvuldig be en. Een aarzelend buitje ch»( de treurige ambiance iJeet. De sfeer op het Bin- ieel of is geheel in overeen- \ning met de troosteloze tchap die straks door de Igin zal worden uitge- len. We weten wat er ko- gaat, want de troonrede °n we reeds in bezit. Die ons maandagmiddag al de Rijksvoorlichtings- ter beschikking gesteld, r de strikte voorwaarde n ofye er met niemand over i eeèn praten en er geen let- yan zouden publiceren ieelraf-/e zou zijn uitgespro- arinjMoo; gevoel is dat, met ;tellptaatsgeheim op zak rond lerirpen. Als de natie straks Ie lippen van Hare Majes- \angt, kunnen wij rustig khofopje koffie gaan drinken. /IE A De Marinierskapel blaast en roffelt een vrolijk deuntje. Dat kan natuurlijk niet, vindt een man die naast ons uit het raam hangt. Slepende treurklanken moeten we horen, de Mars der Minima of zoiets. De muziek houdt op en wordt gevolgd door een weidse stilte, waarin plotseling als een geweersalvo een serie militaire bevelen klinkt. De stoet is in aantocht, begrijpen we. Aan de kop van het peloton rijden stapvoets twee auto's (met daarin de Haagse hoofdcommissaris en een aantal niet nader te defi niëren personen), gevolgd door een rij paarden en de eerste koets, waarin zich enkele le den van de hofhouding bevin den. Op de roodbeloperde trap van de Ridderzaal staat Tweede- Kamervoorzitter Dolman in jacquet stijfjes te wachten op het moment waarop hij de ko ninklijke gasten kan verwel komen. Al wat er aan hem be weegt zijn z'n wapperende ha ren. Hij staat weliswaar droog onder een luifel, maar het tocht daar niettemin lelijk. Als even later Margriet en Pieter de Ridderzaal betreden, diri geert de koetsier van de Gou den Koets zijn acht paarden in de richting van het oude gra felijke kasteel en parkeert het koninklijke vervoermiddel netjes pal voor de loper. Het Wilhelmus rolt als een trage golf over het Binnenhof, ter wij] een lakei de deur van de koets opent. De traditie wil dat nu voor de meeste toeschou wers een spannend moment volgt. Wat heeft de koningin vanmorgen aangetrokken? Kreten van verbazing en te leurstelling stijgen op uit de monden van de ramenhangers om ons heen. Zwart! Een zwarte jurk! „Had dat niet wat vrolijker gekund?", vraagt een dame zich af. „Welnee", roept de leuner naast ons. „Dat heeft ze juist heel goed aangevoeld. Het gaat toch niet goed met Nederland? Ze heeft toch een zwarte boodschap voor te le zen?". HUISHOUD BOEKJE Inderdaad, de boodschap is zwart. Maar niet zo ondoor zichtig als deze kleur doet ver moeden. Sinds de voormalige Kamervoorzitter Anne Vonde ling zich aan het begin van de jaren zeventig begon te beij veren voor een duidelijk taal gebruik in de politiek is de tekst van de troonredes gaan deweg minder ingewikkeld geworden. Aanvankelijk had men er zelfs een neerlandicus van de Leidse universiteit voor aangetrokken om de Rede zo begrijpelijk mogelijk te maken, maar dat gebeurt de laatste tijd ook al niet meer. De politici beginnen het te le ren. Sinds enige jaren is het minister-president Van Agt zelf die, samen met een aantal van zijn adviseurs, de laatste hand aan het stuk legt. Het re sultaat van dit jaar is opnieuw helderder van formulering dan vorig jaar. Zo horen we Beatrix gemoedelijk praten over „het tekort op het huis houdboekje van de overheid" (het financieringstekort) en over „onze zieke economie, die niet bij toverslag weer op de been kan worden gebracht". SCHRAPPEN Hoe een Troonrede geboren wordt, hoorden we de afgelo pen week nog eens haarfijn uit de doeken doen door een ver tegenwoordiger van de Rijks voorlichtingsdienst. „De top ambtenaren van alle ministe ries leveren, uiteraard in sa menspraak met hun ministers, een paar weken vóór Prinsjes dag een tekst in waarvan zij vinden dat-ie in de Troonrede moet worden opgenomen", al dus de RVD'er. „Dat zijn door gaans veel te lange bijdragen, want ieder ministerie wil altijd zijn eigen handeltje po goed mogelijk verkopen, dat spreekt voor zich. Als je al die ingeleverde teksten op een rij zou zetten, zou het in de Rid derzaal zowel voor de konin gin als voor de toehoorders een ware uitputtingsslag wor den. Er moet dus geschrapt worden. Dat gebeurt natuur lijk knarsetandend, maar het kan niet anders. Als dan van lieverlee alle bijdragen van de ministeries tot normale pro porties zijn teruggebracht, ma ken de premier en zijn ambte naren er een lopend verhaal van, dat vervolgens door de ministerraad moet worden goedgekeurd. Nadat dan op verzoek van deze of gene hier en daar nog wat is bijge schaafd, gaat het stuk naar de koningin, want het zou na tuurlijk niet bepaald hoffelijk zijn als zij de Troonrede pas een uur voor het uitspreken onder ogen zou krijgen Volgens onze RVD-zegsman komt het ook wel eens voor, dat de koningin nog enkele op- en aanmerkingen op de Troonrede maakt. Ook dan wordt het verhaal nog wel eens aangepast. Bekend is bij voorbeeld dat koningin Wil- helmina een keer weigerde, een passage over de herziening van de zedelijkheidswetgeving voor te lezen. Haar verzoek is gehonoreerd. Een zeer recent verhaal over koninklijk ingrijpen in de Troonrede, dat deze week op de voorpagina van dagblad Het Vrije Volk opdook, wordt overigens in allerlei „Haag- sche Kringen" als onzin afge schilderd of met een ,,'k-weet- nergens-van" afgedaan. Het Vrije Volk wist te melden dat Beatrix en Van Agt vorige week ruzie hadden gekregen omdat Van Agt in de Troonre de niet goed duidelijk had ge maakt, dat de aangekondigde plannen voor volgend jaar zijn opgesteld door een demissio nair kabinet. In de Rede moest beter uit de verf komen dat een nieuw kabinet nog van al les aan de begroting kam ver anderen, vond de koningin volgens Het Vrije Volk. Haar wens ging in vervulling. De krant beweert het verhaal uit zeer betrouwbare bron te heb ben vernomen. Onzin of niet, klokgelui of klepelgekletter, het blijft een curieus verhaal. PAARD De Troonrede is uitgesproken, het voorgenomen kopje koffie gedronken. Terug naar het raam. Op het Binnenhof ma ken de koetsiers en palfreniers aanstalten om de rijtuigen, die op een afstandje van de Rid derzaal zijn neergezet, weer naar de rode loper te sturen. Dan opeens ontstaat er op nieuw opwinding onder de tientallen raamhangers. „Moet je dat paard zien'.". De aan dacht gaat eendrachtig uit naar het achtspan paarden dat de Gouden Koets trekt. Het paard dat rechts vooraan loopt, begint onrustige bewegingen te maken, trappelt wild met de hoeven en maakt licht steige rende bewegingen. Onmiddel lijk snellen de begeleiders toe. Zij proberen het paard te kal meren, maar het blijkt tever geefs. Nog geen minuut later zijn de twee voorste paarden uitgespannen, zodat de Gou den Koets nog slechts met zes rossen de terugtocht moet aan vaarden. Het paard dat het op z'n heupen kreeg had buik pijn, begrepen we later via de Koninklijke Stallen. En het was maar goed dat ze die twee voorste paarden hadden afge haakt want je moest er toch niet aan denken dat het ko ninklijk paar opeens plankgas richting Lange Voorhout was getrokken. DICK VAN RIETSCHOTEN )RNSTERZWAAG van Utrecht en Ame- 8!3erd, ver van de be- ^meringen van de [groep, woont Theo bs (32) nu in Hoorn- Df eWaag; een dorp op pieer dan een steen- afstand van Gorre- Vorig jaar nog maak- lij deel uit van de enden van Amelis- fd", die hij in de nazo- van 1970 hielp op- ier8ten, maar in mei van tisejaar verliet hij het ltse om in Friesland khn> *e strijken met zijn ^g^idin Heieen. Daar ge- ,pal^hij nu van de rust en atuur en de vriende- ibeveid van de mensen, il een beetje gewend' aan de „lju üt 't Wes- en die een praatje lledite reed" op prijs zijn ivanj stellen. )82 ?tr°kkenheid bij de strijd, "jf jaar geleden echt begon, fende. Jacobs wil dat best "■"Then. Hij was er nog wel I afgelopen zaterdag in bht, om er nog eens te de- itreren tegen de aanleg rijksweg 27 door het bos, de contacten worden er en Amelisweerd be lt niet meer zo erg zijn le- s 2cpr zijn nu andere dingen, het aanstaand vader- i. „Die baby", zegt hij, „is ^belangrijk. Amelisweerd ,óen nummer één", tot i iet dan, achteraf be kt orwcb toch allemaal voor geweest? is, fel: „Zeker niet. O nee, niet tevergeefs gebleken, it lebben steeds meer men- pleijoor onze overtuiging ge ileden. Bestuurders, politici, ïnaren. Volgens enquêtes zeventig procent van de t anpn met ons we£ joor het bos hoeft te gaan. zijn plannen heeft Rijks- staat geen maatschappe- vimedestanders. Ze druk- a*uliet alleen maar door om- maiet voor deze dienst een ge-object is geworden en tslat ze wraak op ons willen n. De noodzaak van de g van dit stukje is weg, is 5 hoogst twijfelachtig ge- iiw n. Ik weet en ik voel dan lat onze strijd zin heeft t of zonder succes, lijkt het Theo Jacobs: de actie is niet voor niets geweest Jacobs: „Helaas, jammer. Ik ben niet zo resultaat-gericht ingesteld, maar al hebben we het bos dan niqt kunnen red den, we hebben wel het den ken van de mensen beïnvloed. Ik geloof dat onder meer door ons optreden het algemeen maatschappelijk denken over verkeer is veranderd. Er wordt nu nagedacht over ruimtelijke ontwikkelingen, maatschappelijke aspecten van het autoverkeer, geluidshin der, stagnatie in de verkeer stoename en beter openbaar vervoer. Dat zijn toch positie ve ontwikkelingen. Vanaf het begin was al duidelijk dat die rijksweg daar komen moest, omdat er een starre denktrant achter zat. Zo van: als we deze weg aanleggen wordt het pro vinciaal wegennet ontlast. Dat is nu nog de mening van het provinciaal bestuur, terwijl door allerlei onderzoeken is aangetoond dat deze weg al leen maar capaciteitvergro- tend is en dus meer verkeer zal aantrekken. Het lost niks op". Waarom niet? Jacobs: „Een van de argumen ten is dat rijksweg 27 straks de verkeersdruk op de weg MaarnAmersfoort zal ver lichten, omdat het vrachtver keer de nieuwe verbinding zal benutten. Ik zeg dat dit niet gebeurt, want langs die weg ligt een aantal uitstekende chauffeurscafé's en de jongens die de trucks besturen, weten dat. Ze zullen in de meeste ge vallen de oude route blijven nemen, vanwege die café's. Een ander gegeven is, dat het nieuwe stuk weg voor drie kwart regionaal verkeer te verwerken zal krijgen. Dat wil zeggen, verkeer uit een straal van tien tot twintig kilometer rond Utrecht en dit betekent weer dat rijksweg 27 de stad Utrecht eerder gaat belasten dan ontlasten". Terug naar 1970, toen een vriend van Theo Jacobs voor zijn studie bouwkunde besloot een scriptie te maken over Amelisweerd en dan met name het bosgebied, waar hij als jongen had gespeeld en ge leefd. Deze student stuitte bij toeval op plannen van Rijks waterstaat om in 1971 te be ginnen met de aanleg van het stuk rijksweg 27. „Een volslagen verrassing", zegt Jacobs nu. „We zaten in die tijd in een filmclubje en zochten naar een zinvol pro- jekt. Dat werd de geplande weg door Amelisweerd, waar over we op basis van een rap- rijks- i film wegen op de natuur een zouden maken. Al vrij vlot hebben we dat idee laten va ren en in maart 1971 startte onze actie met een tentoonstel ling in het landhuis Nieuw Amelisweerd". Behalve de tentoonstelling was er een handtekeningenactie, die 38.000 sympathiebetuigin gen opleverde, een publici teitscampagne en de presenta tie van alternatieven: een tra cé door de bosrand en een tra cé links langs het bos. De ge meenteraad van Utrecht nam de actie serieus en koos voor het eerste alternatief. Rijkswa terstaat daarentegen vloog in de gordijnen en probeerde, volgens Jacobs, op alle moge lijke manieren de alternatie ven van tafel te krijgen. „Het ging tenslotte niet meer om het bos, maar om de me thodes van een rijksdienst, die zich toen al manifesteerde als een staat in een staat. Geheime interne stukken, die aantoon den dat de alternatieven van de werkgroep haalbaar waren, verdwenen in de bureauladen en onder stof en Rijkswater staat riep voortdurend dat an dere tracé's te duur zouden uitpakken". Onbehagen De werkgroep „Vrienden van Amelisweerd" was gemêleerd samengesteld. Natuurbescher mers en wetenschappers von den elkaar in een algemeen onbehagen tegen allerlei maat- Het begin van de ontruiming van het bos van Amelis weerd, gisterochtend. Een bulldozer gaat de bouwsels van de demonstranten te lijf. schappelijke ontwikkelingen én dat werd gekanaliseerd in een gezamenlijk streven de aanleg van de rijksweg te voorkomen. Een homogene groep, die zich dan ook over winnaar voelde toen de Utrechtse gemeenteraad zijn besluit nam. Er was dat gevoel van iets te hebben bereikt door constructief mee te den ken; door op niveau tegengas te geven, aantonen dat ge bruikmaking van rechten zin heeft. In dat idee werd de groep nog gesterkt door het uitkomen van het rapport van de Club van Rome. Jacobs: „We had den bereikt wat we wilden de weg zou door de bosrand gaan en de groep viel uit elkaar. Ik had het secretariaat op me genomen, hield de zaak zo'n beetje in de gaten en an deren gingen weer hun gewo ne leven leiden. Sommigen verhuisden, gingen studeren en elders werken". Viaduct Pogingen van Rijkswaterstaat in 1975 om alvast het viaduct over de Koningsweg voor el kaar te boksen bracht in dat jaar de werkgroep opnieuw in het geweer. Omdat het uitwer kingsplan verschilde van de afspraken vier jaren daarvoor ging er een bezwaarschrift op de bus. Jacobs: „Het viaduct en een nieuwe uitvoering van de weg, de zogeheten bakconstructie, waren door Rijkswaterstaat op eigen houtje ontwikkeld. Het heette dat het goedkoper was en dat er van nieuwe techno logie gebruikt gemaakt kon worden. Maar er was geen on derzoek gedaan naar de effec ten van deze werkwijze, er was niemand gehoord. Rijks waterstaat wilde buiten alles om meteen dat viaduct gaan bouwen". De vragen over de noodzaak van de rijksweg doken weerv op. Binnen de werkgroep, in middels aangevuld met de le den van de actiegroep Stro halm, rees het besef dat het succes van 1971 een Pyrruso verwinning was geweest. Jacobs: „De mentaliteitsveran dering, die we meenden te sig naleren, bleek er niet te zijn. Inplaats daarvan hoorden we almaar dat Rijkswaterstaat wraak op ons wilde nemen, vanwege het succes in 1971. Steeds werd ons voorgehou den: je zal zien, je zal zien, die weg komt in het midden van het bos; en ze verweten ons ook demagogisch bezig te zijn. Ik heb in die tijd te horen ge kregen: jij bent psycholoog, jij weet hoe je de mensen mee moet krijgen, waarom kom je niet bij ons werken"? De werkgroep liet zich niet uit het veld slaan, ging aan de slag en kwam met nieuwe al ternatieven om vooral de ge plande wegbreedte (175 meter) terug te brengen. (Dat is in middels wel gelukt, er wordt nu gewerkt op een basis van 68 meter). Er verschenen rapporten. Te genstanders van de wegaanleg stuurden elfhonderd bezwaar schriften naar het gemeente bestuur van Utrecht, maar de gemeenteraad wees elke ver antwoordelijkheid af. Utrecht speelde de bal door naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat en die kopte de bal terug naar Utrecht. Kort geding Toen desondanks de werk zaamheden werden voortgezet en de afbraak van panden, de bouw van een pompenkelder en het omleggen van het ver keer begonnen, besloot de werkgroep tot een kort geding. Jacobs: „Dat verloren we, ook in hoger beroep, en de op grond van de wet AROB aan gespannen procedure wonnen we evenmin. Er bleef ons niets anders over dan lijfelijke actie, omdat papieren protesten niets uithaalden". In oktober '78 (de tijd was in middels wel voortgeschreden) bezetten leden van de werk groep de met sloop bedreigde huizen om de afbraak te ver hinderen. Jacobs: „Maar ja, die slopers waren zulke kerels en wij wa ren onervaren met dit soort actie en dus lieten we ons te gauw intimideren. Toen we het een tweede keer probeer den, stonden de slopers ons al op te wachten het plan was uitgelekt en ze bekogelden ons met dakpannen en stuk ken zink. Daar konden we niet tegenop. We hebben de hal van het stadhuis bezet en burgemeester Vonhoff om op heldering gevraagd. Die haal de er toen de files bij Vianen bij en dat was eigenlijk heel gemeen van hem. Het had er niets mee te maken, maar het sprak de mensen wel aan. Nu nog wordt ons verweten dat we tegen oplossing van het verkeersprobleem bij Vianen zouden zijn". De „harde" acties brachten de zaak in een stroomversnelling en dat leidde toj een demon stratie van ruim vijfduizend mensen en een door de Utrechtse raad aanvaarde mo tie, waarin om een nader on derzoek werd gevraagd. Vreugde bij de werkgroep, toen de toenmalige minister Tuynman van Verkeer en Wa terstaat zei eerst de Kroon- procedure van de bezwaar schriften te willen afwachten en de gemeente Utrecht in een reactie daarop besloot kapver- gunningen voor Amelisweerd pas na die uitspraak van de Kroon te verlenen. Theo Jacobs: „We hadden weer hoop. Dit beloofde dat er geen weg door het bos zou ko men. Maar ambtenaren van Rijkswaterstaat gaven aan die politieke uitspraken een ande re draai en in 1981 kregen ze gedaan dat de weg uit het be stemmingsplan werd gehaald via een voorbereidingsbesluit". Al met al is er, dat mag duide lijk zijn, een bij voorbaat ver loren strijd gevoerd. Zoiets moet toch wel moedeloos ma ken. Jacobs: „Ja en nee. Ik loop nog wel eens door het bos en dan denk ik: Jee, dat die weg er nog niet ligt. Ja, zo ga je den ken. Maar aan de andere kant is het toch prachtig dat men sen dankzij ons nog elf jaar langer van dit bos hebben kunnen genieten. Als we toen onze film hadden gemaakt en verder niks, dan waren er ja ren geleden al auto's door het bos geraasd. Dat hebben we dan tenminste toch bereikt". HAAG Kleine koord al een doodzonde. Dat hebben soms bleek uit een gebeuren op de Partijraad van de PvdA van vorige week zaterdag in Zut- phen. Met deze krant in de hand stapte een aantal mensen op de partijleiding af. Men eis te tekst en uitleg. De top slaag de er niet in de gemoederen tot bedaren te brengen, want later op de dag werd een door het bestuur voorgekookte kernwapenresolutie ferm aan gescherpt. ik, A gevolgen. Precies JJveek geleden meldde krant dat de Haagse van de PvdA moge- pden zag voor een ipromis" met het A in de kwestie van de ^raketten. De aanha- tekens werden ge- st om aan te geven ^^e ploeg-Den Uyl niet ^■ras op een mogelijk- de raketten even- I toch toe te laten, slechts wanho- zocht naar een for- j, die wellicht nog net iardbaar zou zijn het CDA. In het ver werd dat ook met zo- woorden gezegd. Évoor vele PvdA'ers is al- het nadenken van de c n Stond er eerst „dat met de PvdA in een regering geen kernraketten zullen worden geplaatst", nu diende bena drukt te worden dat de partij zocht naar een for- „geen enkele medewerking" die wellicht nog net aan plaatsing zou verlenen, aardbaar ZOU zijn Daaronder werd óók verstaan, zo lichtten- de indieners toe, dat de partij geen verantwoor delijkheid zou nemen voor de voorbereidingen van plaatsing. Voorzitter Van den Berg maakte deze interpretatie tot de zijne en het werd dan ook ten eventueel regeerak-^ aan het dagelijks bestuur van 1 de partij overgelaten deze be doeling goed te verwoorden. Dat gebeurde maandagoch tend. Maar op die dag gebeurde er nog iets. Joop den Uyl had zich iets herinnerd en wel het volgende: resoluties van de Partijraad hebben officieel slechts de status van een ad vies aan de fractie. Met die ge dachte in het zorgelijke hoofd besloot Joop den Uyl dat hij zich voorlopig van dit advies maar eens niets aan zou trek ken. Toen hij terugkwam van zijn onderhoud met informa teur Van Kemenade over het kernwapenbeleid, sloot hij zich dan ook niet aan bij de „Zut- phénse" interpretatie. „Tja, eh .eh .eh die uitleg laat ik geheel voor uw rekening", bromde hij. „Aha," dacht me nig journalist, „Joop is aan het schuiven". De fractiewoord voerder bevestigde vervolgens dat de PvdA enige ruimte voor de onderhandelingen ontdekt meende te hebben. Het gevolg liet zich raden: be richten op de voorpagina's van enkele ochtendbladen, waar onder De Volkskrant, die voor velen van het middenkader van de PvdA zo ongeveer de partijkrant is. „Den Uyl doet stap naar CDA". Het gevolg daarvan was weer dat de tele foon op het partijbureau de ge hele dag roodgloeiend stond. Honderden mensen uitten hun verontwaardiging over het feit dat Den Uyl zich kennelijk niets aan wenste te trekken van zijn achterban. Het partij bestuur nam contact op met de fractieleider in Den Haag en maakte hem duidelijk dat er iets diende te gebeuren. Zo lag er op Prinsjesdag, ter wijl iedereen de mond vol had van Miljoenennota, de ver spreking van de koningin in de Troonrede en het onwel worden van één van de paar den van de Gouden Koets, plotseling één verklaring bij de PvdA-voorlichting. Fractie voorzitter J.M. den Uyl deelde ^daarin „desgevraagd" mee dat er „natuurlijk" geen sprake van kon zijn dat de PvdA zou meewerken aan „enigerlei vorm van plaatsing van nieu we kernwapens d.w.z. mate riële maatregelen van bestuur lijke of technische aard ter voorbereiding van plaatsing". Inkoppen „Als het CDA het daarop wil laten breken, dan kan dat, ja," bevestigde een Haagse PvdA- 'er somber. Een ander, aan de (Nicolaas) Witsenkade in Am sterdam, waar het partijbureau gevestigd is, meende „dat het CDA de bal nu voor het in koppen heeft". Hij legde uit dat onderhandelaar Lubbers nu straks kan zeggen dat de PvdA blijkbaar niet bereid is tot een coalitie met de chris ten-democraten. In het andere geval zou zij immers haar ei gen onderhandelaar niet heb ben onderuitgehaald, toen die eveneens op basis van het Pvd A-program! wel moge lijkheden zag voor afspraken met het CDA. Een christen democraat haastte zich te ver tellen dat de kranten gelijk hadden. Den Uyl had wel de gelijk in de onderhandelingen de mogelijkheid van een ope ning gesuggereerd! Staat het daarmee nu vast dat de CDA-fractie volgende week „neen" zal zeggen tegen het hoofdstuk Vrede en Veiligheid in het eindvoorstel van infor mateur Van Kemenade? Het antwoord kan bijna niet an ders dan bevestigend luiden. Er lijkt geen reden, waarom de christen-democraten zou den willen afwijken van het inmiddels gereed gekomen schema van activiteiten, die aan de (eventuele) plaatsing vooraf moeten gaan. Dat sche ma vermeldt onder meer het selecteren volgend jaar juni van plaatsen die geschikt zou den zijn voor stationering van de raketten. CDA-leider Van Agt heeft één en andermaal laten weten dat dit in de for- "fnatie moet worden vastgelegd. Afwijkingen van het schema zouden door de bondgenoten worden uitgelegd als een defi nitieve weigering tot plaatsing in Nederland, aldus Van Agt. Verschil Net als in 1977 lijkt de achter ban er dus nu al in geslaagd de PvdA uit de regering te hou den. Het verschil met vijf jaar geleden is natuurlijk wel dat vrijwel de gehele CDA-fractie ook „linkse" mensen als Hans de Boer 'nu niet zo veel behoefte heeft aan de PvdA en veel liever met de VVD gaat regeren. Niet zo vreemd voor een partij, welke zich laat leiden door iemand, die er geen geheim van maakt dat hij allergisch is geworden voor sociaal-democraten van het slag-Den Uyl. Diezelfde ie mand vindt het overigens niet eens nodig er volgende week bij te zijn, wanneer de fracties over de voorstellen van Van Kemenade beraadslagen. Van Agt is dan als minister van Buitenlandse Zaken bij de Verenigde Naties in New York. „Ach, Ruud (Lubbers) weet precies wat voor Dries wel en niet aanvaardbaar is. Je weet toch nog wel: vier krachtige handen!" Het een en ander wil niet zeg gen dat het CDA/VVD-kabi- net eigenlijk al geïnstalleerd is. Ook in tegenstelling tot 1977 zullen de liberalen, zeker na hun eclatante stembusover winning, harde eisen stellen aan de christen-democraten. Het is vooral met het oog daar op, dat het CDA het ontwerp akkoord van Van Kemenade niet alleen maar vervelend vindt. In onderhandelingen met de VVD zal Lubbers die tekst, althans het voor zijn fractie aanvaardbare deel daarvan, zeker gebruiken als verweer tegen Nijpels. Dat laatste maakt het bovendien mogelijk dat het CDA, als de VVD te hoog van de toren blijft blazen, altijd nog terug kan naar de PvdA RIK IN 'THOUT

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7