reus van Hollywood QeidteQowuvnt de kleine atisjy 30rleman èT'iaar) as "Arnold" Sxle en t een thuinier ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1982 groei Silvermann, die zijn nieuwe, opko mende ster liet schitteren van kust tot kust. Op zijn tournee deed Gary menigeen versteld staan met uit spraken als: „De wereld zou er be ter opstaan als iedereen een warme maaltijd en een teddybeer had". Zijn klaterend optreden in de veel en gretig bekeken ToNight Show van Johnny Carson bracht hem zelfs op de omslag van Newsweek. Dit spraakmakende opinieblad affi cheerde de rakker uit de 31e Street van Zion als „NBC's Littlest Big Man". Verbannen Naar beproefd gebruik in de show business bezit Gary Coleman in middels een eigen produktiemaat- schappij: Zephyr Productions. Niet zo n vreemde firmanaam als men weet dat Gary verslaafd is aan trei nen. Zephyr herinnert aan de Bur lington Zephyr en de Denver Zep hyr, twee beroemde treinen uit de glorietijd van de nu verkommerde spoorwegen van Amerika. Met Zephyr Productions is armoe voorgoed verbannen uit het leven van de Colemans. Gezondheid en lengte zijn echter niet te koop. Ook niet voor de schatrijke nierpatiënt Gary. Om echter aan te tonen dat nierpatiënten wel degeliik toe komst hebben, laat hij zich graag als mascotte gebruiken voor de Na tional Kidney Foundation, de Ame rikaanse Nierstichting. Lijfwacht Bij vlagen raakt Gary wat van slag door zijn stagnerende groei. „Het is allesbehalve leuk om de wereld te aanschouwen door andermans be nen" moppert hij dan. Maar zijn ouders beuren hem op met verwij zing naar andere lotgenoten en even kleine grootheden zoals Mic key Rooney en Dudley Moore. Toch wordt het nu vier jaar in groei achterop geraakte 14-jarige tv-idool sinds kort beschermd door Victor Stringer, een afgestudeerde broodkast van ruim 100 kilo. Tij dens het van het lijf houden van al te opdringerige Arnold-fans is Stringer een hulpmiddel ten strengste verboden. Want daar voelt de kleine reus zich net iets te groot voor. HANS TOONEN (Voor dit exclusieve portret werd gebruik gemaakt van het nog alleen in Engeland en Ame rika uitgegeven 'boek, getiteld „Gary Coleman: Medical Mira cle" van Coward McCann Ge* oghegan, New York) Super- intelligent maar door ziekte gehandicapt in zijn had die belhamel op mijn gemoed ingepraat". Gary kreeg zijn eerste contract voor een hoofdrol in de her-verfil ming van „Little Rascals". De nieu we serie sloeg niet aan. Met als ge volg dat Gary niet op de televisie verscheen, maar wel meteen muur vast zat onder een zogeheten „hol ding contract". Victor Perillo, Ga ry's nieuwe agent, wist zijn spran kelende bron van inkomsten los te peuteren voor gastrollen in concur rerende tv-series zoals „The Jeffer- sons". Maar achter zijn kleine rug om trokken de hoge heren van Hollywood om een definitief con tract. Juni 1978 won NBC dit gevecht. Gary Coleman werd opnieuw gebo ren als Arnold, de bejubelde don dersteen in „Diff'rent Strokes". Gary was toen tien en goed voor 1600 dollar per aflevering. Pillen Natuurlijk waren zijn ouders dolblij met zoonliefs roem en rijkdom. Maar het succes steeg de in armoe getogen en zonder wasmachine ge trouwde Colemans niet naar het hoofd. Willie bleef gewoon werker bij Abbott Laboratories, waar hij op eigen kracht was opgeklommen tot inkoopbeheerder. Sue moest haar verpleegstersbaan wel opgeven nu Gary steeds vaker heen en weer vloog tussen Zion en de jungle van Hollywood. Sue: „Gary moet nu eenmaal op tijd zijn pillen innemen. Daar ben ik heel streng in. Zelfs als hij straks vijftig is, zal ik waarschijnlijk nog vragen: heb je je pillen geslikt Overigens krijgen zijn ouders niet de volledige beschikking over Ga ry's groeiende bankrekening. Vol gens de zogeheten Coogan Law, speciaal ingesteld om kindsterren voor uitbuiting te behoeden, moet een kwart van zijn verdiensten in een fonds worden gedeponeerd, waar de filmster pas na zijn 2lè verjaardag aan mag komen. Boven dien verbiedt deze wet dat kinde ren langer dan vier uur per dag voor de camera staan. En verplicht ze dagelijks tot minimaal drie uur onderwijs. Schitteren Intussen werd NBC aangevoerd door de bij ABC weggekochte Fred Gary Coleman ernstig ziek. Hoge koorts, rochelende hoest. De huis arts vreesde een zware longontste king en verwees door naar het plaatselijke Victory Memorial zie kenhuis. Pas na tientallen onder zoeken werd uroloog dr. Richard son erbij gehaald. Op de röntgenfo to's zagen Gary's nieren eruit als spaghetti. In allerijl werd de dood zieke peuter overgebracht naar het eerder genoemde kinderziekenhuis in Chicago, de „windy city" van Il linois. Na vier uur opereren was Gary's jonge leven op het nippertje gered. Zij kaduke rechternier was verwijderd, zijn afgetakelde linker „zuiveringsinstallatie" werkte nog maar voor 40 procent. Pas als Gary wat ouder en 'sterker zou zijn, kwam hij in aanmerking voor niertransplantatie. Armoe Hoe ga je ineens om met een geluk kig weer springlevend jochie, wiens toekomst echter wankelt tus sen een halve nier en de hoop op een donor? Willie Coleman ver diende toen als ongeschoolde mede werker bij Abbott Laboratories Inc. zelf te weinig voor de aanschaf van een wasmachine, nodig voor het spoelen van tientallen luiers die zijn zoon via een kunstmatige ope ning dagelijks nat plaste. Veel meer dan doorzetten en bidden konden Gary's ouders niet opbrengen. Vooral doorzetten bleek hun sterk ste eigenschap, meegekregen uit een generatie van zwoegende ne ger-arbeiders die na de Tweede Wereldoorlog vanuit het armoedi ge, racistische zuiden van Amerika was neergestreken in Lima, Ohio. In deze door Ford Motors beheers te, zogeheten „blue collar"-stad groeiden Willie Coleman en de vanuit Alabama aan komen waaien Sue Lovelace in trotse armoede op. Na hun huwelijk stroopte het jonge •echtpaar de mouwen op in Zion, waar Sue aan de slag ging als ver pleegster, een beroep dat haar uit stekend van pas kwam bij de ver zorging van hun enig kind Gary. Want ondanks haar zorgen takelde na de operatie de al op halve kracht zuiverende nier onstuitbaar af. Oktober 1973 raakte het li chaam van de toen 5-jarige kleuter zo door urine vergiftigd dat niet langer gewacht kon worden met de dialysemachine voor het schoon- spoelen van het vuile bloed. Maar „dank zij" het tragische ongeluk van een zekere Adam kreeg Gary zijn langverwachte ruilnier. Sinds die transplantatie is Gary jaarlijks twee keer feestvarken: op zijn ver jaardag in februari en op 18 decem ber, zijn nieuwe nierdag. Geniaal Zeker de eerste twee nierverjaar dagen zijn ten huize van Coleman uitbundig gevierd. Want juist in die periode was de kans op afstoting niet gering. Aangezien Gary voor de rest gezond in elkaar geschroefd was, maakten de specialisten zich geen al te grote zorgen over de do nornier. „Uw zoontje zal echter wel klein van stuk blijven. Door trans plantatie is zijn hormonenstelsel enigszins uit evenwicht gebracht", voorspelden de doktoren. Sue kreeg tevens te horen, daar haar zoon in elk geval geestelijk een reus zou worden. Gary's IQ schom melt rond de 135, ofwel tussen hoogbegaafd en geniaal. Voor zijn ambitieuze vader was deze onthul ling een extra duwtje om via avondcursussen promotie te maken bij Abbott Laboratories. Voor Ga ry's moeder betekende het echter een zorg extra. Wat moest er straks van haar zoon worden? Hij zal te klein blijven om overeind te blij ven in een land, waar menigeen zijn buurman omver loopt in de wedloop naar (nog) meer welvaart. Daarentegen is Gary te briljant om zich aan te passen aan de grijze middelmaat. Debuut Gary Colemans glittercarrière be gon letterlijk met vallen en op- Foto boven: Drie zwarte sterren: Gary Coleman, zijn filmbroertje Arnold Jackson en Mu- hammed Ali him self. no, Vergiftigd Dat Gary Wayne Coleman vanaf zijn geboorte (8 febuari 1968) lang zaam werd vergiftigd door een ka potte rechter- en lekkende linker nier, bleef bijna twee jaar onopge merkt. Sue, zijn moeder, herinnert zich: „Achteraf geredeneerd had ik toch meer aandacht moeten beste den aan Gary's manier om mij dui delijk te maken dat er echt iets mis was. Vooral toen hij woedend zijn flesje melk in de vuilnisemmer smeet, had ik beter moeten weten. Maar zijn afkeer van melk alar meerde ons allerminst". „Gary is gewoon allergisch voor melk, zeideh we schouderophalend. Vergeet niet, dat hij zich ontpopte als een bijzonder levendige vroeg wijze baby. Nog vóór zijn eerste verjaardag kon onze zoon lopen en praten. Alleen zijn nagenoeg onles bare dorst verontrustte ons. Mis schien heeft hij suikerMaar bloedproeven wezen helemaal niet in die richting". Vlak voor Kerstmis 1969 ^erd Tranen Norman Lear, producent van „All in the Family" en andere kassuc cessen, was in het strikken van Gary Coleman eer. dag eerder dan ABC-topman Fred Silvermann. Lear herinnert zich zijn eerste ken nismaking met de dreumes uit Zion maar al te goed. „Gary was nauwe lijks binnen of hij wilde van mij een foto maken. Toch een niet alle daagse entree bij iemand die je wel licht beroemd en rijk zal maken. We waren alleen op mijn kantoor, waar ik hem wilde testen op emo ties, op karakter. Ik speelde zijn oudere broer, aan wie hij een strop das cadeau had gedaan. Als ik dan zonder die stropdas naar een be langrijk feest ga, moet hij me atten deren op zijn gekwetste gevoelens. Geloof me. aan het einde van dit sketchje was ik ^cht in tranën, zo je< bij <de Tierikaanse ,lad Newsweek !e hem ooit als de st Big Man". Maar ■jjrt ïn die de Belgische j ontvangen, kent P^itussen als Arnold, hamel uit de - ire televisieserie «ent Strokes". Ed" wordt :j^et door Gary IArn' een 14-jarige met het uiterlijk n negen jaar jong pat „Arnold" zo irdrijlefan stuk is, komt iard elnsplantatie. zes kreeg de mnd rns hoogbegaafde |eDelen gezonde nier. -«M'ks zijn roem en tl blijft het nog zo rEN'even'van dit ÜVI filmsterretje van die ene gin deze zomer de even. is Gary weer op de met een door met het van anderen, met tragedie en doorweven dit portret van wiens begon bij nij nogere kijk- en waarderingscijfers dan de concurre rende serie „Char lie's Angels". staan. Tijdens zijn debuut in een kindermodeshow van Montgomery Ward, een keten van wat burgerlij ke kledingzaken over geheel Ame rika, incluis Zion, draaide de don kere dressman net iets te vaak rond. Zijn wervelend optreden werd echter met applaus bekroond. Enige tijd later bleek Gary's bruta le, maar onweerstaanbare smoeltje ook aantrekkelijk genoeg voor A- Plus Talent Agency in Chicago. Op zijn tweede nierverjaardag debu teerde Coleman jr. op de lokale tv in een reclamespot van McDonald. De eerste veertig „showbusiness- dollars" waren binnen. Gary was toen krap zeven. Tussen de mode shows door was zijn ruilnier be laagd door een te veel aan witte bloedlichaampjes. Dank zij bestra ling bleef het orgaan voor afstoting behoed. Na deze redding verander de zijn loopbaan in een achtbaan. Vooral toen hij in een tv-reclame- boodschap van de Harris Trust Savings Bank werd bedolven onder een lawine van pluche leeuwtjes, wist Chicago wie Gary Coleman was. Zelfs in Hollywood rook men dit nieuwe talent. Eerst even terug naar 7 december 1973, een besneeuwde ochtend in zomaar een stadje in het noorden van Indiana, Amerika. In de voor tuin van zijn ouderlijk huis rolt Adam een sneeuwpop bij elkaar. Aan de overkant van de straat zeult zijn opa met boodschappen. De 6-jarige knul schiet te hulp. Plotseling vult de straat zich met het schurende geluid van blokke rende remmen, dan een dof-meta len dreun. Acht dagen later sterft het jongetje in het Children's Me morial Hospital van Chicago zon der ook maar even te zijn bijgeko men. Nog dezelfde dag rinkelt de tele foon in de 31e Street in Zion, vlak bij Chicago. Sue Coleman neemt op. En verstijft heel even als dr. Casimir Firlit haar dringend ver zoekt onmiddellijk met haar 5-jari- ge zoontje Gary naar het zieken huis te rkomen. „Want wij hebben een nier gekregen van een zojuist overleden jongen".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15