€owiwnt Kajjgeiibegoiinen in Amelisweerd J)or uitkering-ineens et naar PTT-loket Minister Gardeniers onder curatele VPRO weigert films aan Russische tv ME VERJAAGT ACTIEVOERDERS l nses Marijkeschool gend jaar dicht Weer actie tegen 'irritante^ post Vrijdag 24 september 1982, 2e jaargang no. 22381 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorend»» lol Sijlliolf Pen;. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Dipetieunhooldreddfleur: j.|. H.ilK'w.is, Chel-redrieleur: Wim Buijloweg. Advertenties (oxol. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/ra vrijd.ig van 18.00 tol 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Familieserie „Familie Mayer" op Ned. I om 19.00 uur. Om 20.00 uur Jeugd Olympische Spelen en on? 21.55 uur „Mag gie Forbes". Op Ned. II om 20.27 uur Wil lem Ruis met lotto-show en om 22.00 uur tv-spel „Sinds ik jou heb, ben ik gelukkig". HET WEER Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtempera tuur omstreeks 12 graden, middagtemperatuur rond 17 graden. Vrij krachtige, aan de kust harde, zuidelijke wind. Zon op 07.30, onder 19.32. Schev. hoog water 8.49 en 21.13. Laag water 4.07 en 16.37. ïger Buckingham vrijgesproken correspondent Roger Simons) r Michael Fagan (32), de man li van dit jaar in het wereld- ivam toen bleek dat hij was door- 1 tot in de slaapkamer van ko- zabeth in Buckingham Palace, is ken van diefstal van een ko- fles witte wijn tijdens een eerder n het paleis. Ondanks die vrij- ijft Fagan ter beschikking van it wegens diefstal van een auto ideling van zijn stiefzoon. Voor ing in de slaapkamer van de •rdt hij helemaal niet vervolgd, 'aak van de jury heeft in Groot- grote verbazing gewekt. 13: „Ik heb de koningin een •wezen". Tijdens een con cours in Parijs trachtten vijftien Franse kappers elkaar qua durf en vindingrijkheid de loef af te steken. De kapsels op de foto zijn geïnspi reerd op de 18e eeuw, toen het in gegoede kringen niet ongebruike lijk was dat de dames tijdens feesten en partij en een driemas- tertje op het hoofd droegen. Premie op koopwoning over te dragen DEN HAAG De premie die de overheid geeft aan eigenaren van gesubsidieerde koopwoningen wordt binnen twee wekon over draagbaar op de tweede en mis schien ook op de derde en volgende eigenaar. Met deze maatregel wil demissionair minister Nypels (Volkshuisvesting) bereiken dat een groeiend aantal huurders een premiekoopwoning aanschaft. Daardoor zou het aantal huurwo ningen voor mensen met een krap pe beurs groter worden. De kans is groot dat de premie-overdracht met terugwerkende kracht wordt toege kend. Hoe hoog de premies moeten worden is nog niet bekend. HILVERSUM De VPRO heeft een verzoek uit Moskou afgewezen om de Russische televisie filmmateriaal te verschaffen. De Russen hadden ge vraagd om een film van Frank Wie- rings over de Amerikaanse maker van de neutronenbom en om fragmenten uit een programma van Nettie Rosefelt, Hollanditis, dat gaat over de demon stratie tegen atoomwapens van 21 no vember vorig jaar. De televisiestaf van de VPRO heeft, zo blijkt uit een intern verslag, na uitvoe rige discussie unaniem besloten het ge vraagde materiaal te weigeren. „Het is duidelijk dat deze programma's door de Russen als pure anti-Amerikaanse pro paganda zullen worden gebruikt, en dat is een ander verband dan waarin ze door ons zijn gemaakt", aldus de notu len van de betrokken vergadering. „Hoezeer wij zijn voor vrije uitwisse ling van informatie, het gaat naar de unanieme mening van de televisiestaf te ver de potentiële tegenstanders van het bondgenootschap waartoe wij beho ren te voorzien van tegen dat bondge nootschap te gebruiken propagandama teriaal". Binnen de VPRO is niet iedereen het met deze beslissing eens. pe interne no tulen werden vanmorgen onthuld in een radioprogramma van de VPRO zelf, waarin John Jansen Van Galen het stevig aan de stok kreeg met de dienstdoende chef van de VPRO-tele- visie, Roelof Kiers. De enigszins 'ont hutste radioverslaggever verweet zijn tv-collega koude oorlogstaal te gebrui ken en het Helsinki akkoord over de vrije uitwisseling van informatie niet na te komen. Kiers wees er o.a. op dat juist van Russische zijde het recht op vrije uitwisseling van informatie niet wordt gerespecteerd, zodat je bijvoor beeld niet eens meer met Rusland kan telefoneren. De televisiestaf, zo zei hij, weigert zich voor het karretje te laten spannen van dictatoriale regiems. „Een soortgelijk filmpje over het gebruik van Russisch gifgas, of over de maker van een Russische neutronenbom zou den wij ook weigeren als de Navo dat materiaal voor propagandistische doel einden zoli willen gebruiken", aldus Kiers. Lon |t [iljoen fes I os LHI De [oesson in heeft in Ird-Oosten 1 meer dan ■evens ge- ".ijl min- biljoen In- [doos zijn In New jjfrd verno- totaal 150 mil- [nsen zijn door ingen die |Uttar Pra- Orissa hebben in één Uttar is met 88 inwoners bevolkte India De h de Gau- imdjjuiten hun ie CL getreden, llasüjizend dor- eenvoudig 9 gd en n met een ■pervlakte ;ljoen hec- ernietigd. e J -aties. UTRECHT Ongeveer tachtig man, uitgerust met kettingzagen, zijn van morgen begonnen met het omzagen van bomen op het landgoed Amelis weerd. Tevoren had de Mobiele Eenheid vijfhon derd actievoerders ver dreven uit het in het bos ingerichte basiskamp. De ME werd daarbij door een deel van de demonstran ten op een hevige stenen regen onthaald. Daarna werden de actievoerders, ook degenen die vreed zaam zingend in het kamp de gebeurtenissen af wachtten, met de wapen stok verdreven. Verschei dene actievoerders wer den gewond. Enkele tien tallen actievoerders die zich in boomhutten had den verschanst, werden vervolgens door de ME met hoogwerkers verwij derd. Het landgoed Amelisweerd ên omgeving is door burgemees ter Vos van Utrecht tot woens dagavond a s. tot verboden ge bied verklaard. Zonder spe ciaal pasje mag niemand het gebied betreden. De provincia le weg tussen Utrecht en Bun- nik die langs het bos leidt, is afgesloten voor het verkeer. Het kort geding dat Vrienden van Amelisweerd tegen de staat hebben aangespannen om te voorkomen dat er vóór het weekeinde al gekapt zou wor den op het landgoed ten be hoeve van de geplande rijks weg, is vanmiddag om half twee voor de president van de Utrechtse rechtbank, mr. V. van Dijk, begonnen. Het ge- -tling was verdaagd- omdat de dagvaarding tégen de minister van Verkeer en Waterstaat, de burgemeester van Utrecht, de hoofdcommissaris van politie, de directeur van Rijkswater staat en de commandant van de Cromhoutkazerne, pas van nacht was uitgebracht. De landsadvocaat had daardoor onvoldoende tijd de verdedi ging voor te bereiden. Een verzoek van de advocaat van de Vrienden van Amelis weerd een kapverbod uit te vaardigen tot het vonnis is ge wezen, wees mr. Van Dijk af. „Over het doorzetten van de operatie heb ik niets in de hand". Touwtrekdag Touwtrekken, daar zijn we nu mee bezig. En dan vooral met de regering. Dat zei voorzitter Van Beek van de jubilerende Stichting Nederlandse Gehandicapten gisteren op de door hen georganiseerde Nationale Touwtrekdag. De voorzitter van de christe lijke werkgevers, Van Eijkelenborg, kan er hier wel om lachen. ISTER DE GRAAF LIJDT NEDERLAAG )nze parlementaire redactie) ^AG Mede door jvan zijn eigen CDA, ■lister De Graaf (Soci- kln en Werkgelegen- iteren een nederlaag Een overgrote meer- van de Tweede Ka- i^iste dat de „uitkering foor de echte minima matisch gegéven moet IBOjjvorden. Jteetjgn de stemmen van DOrd6p en GPV tegen nam de 1ler een amendement mplejevrouw Groenman 0 ccp grond waarvan de 'a's. ilijke sociale diensten est aen bepalen welke bij- Ladfkers en langdurig- <end>n (RWW'ers) in aan- j komen voor de een- jitkering, die eind van nog. 1 het jaar wordt gegeven. Deze mensen krijgen het geld dus automatisch. Minister De Graaf had zich fel verzet tegen het wijzigings voorstel, vooral omdat de kos ten daarvan door hem werden begroot op 15 a 20 miljoen gul den. Hij zei niet te weten waar hij dat geld vandaan moest ha len. Maar ook het CDA meen de dat het juist was zoveel mo gelijk mensen de vaak verne derend beschouwde gang naar het postkantoor te besparen. Degenen, die njet in de regis ters van een sociale dienst voorkomen, en toch recht den ken te hebben op de uitkering, blijven overigens aangewezen op het postkantoor, voor het halen en inleveren van een aanvraagformulier. Het gaat daarbij om mensen in de WW, WAO. AOW, AAW en mensen met een minimuminkomen uit arbeid. Ook de kleine zelfstan digen komen deze keer in aan merking voor de uitkering, al zullen zij er wel veel langer op moeten wachten. Over veertien dagen stemt de Kamer over een motie van CDA en VVD, waarin ge vraagd wordt buitenlandse werknemers, van wie het ge zin niet in Nederland verblijft, op een bepaalde voorwaarde ook een uitkering te geven. Die voorwaarde is: het inko men van de aanvrager moet gelijk zijn of lager dan de bij standsnorm van een echtpaar. Zo iemand zou dan de uitke ring van een alleenstaande moeten krijgen. De Graaf wil over deze motie eerst overleg met zijn collega De Boer (CRM) over de financiële con sequenties. uw 1 en De protestant-christelijke lagere school s Marijke" aan de Pasteurstraat 2 wordt per 1 D5-Njs volgend jaar gesloten wegens een chronisch sremiaan leerlingen. De school telt momenteel 59 !en. Dit aantal ligt ver onder het wettelijke toe- ^P^minimum. De leerlingen zullen moeten omzien n andere school in de buurt. >1 telt momenteel acht leerkrachten. Voor hen is nog pssing gevonden. De Protestant-Christelijke School- ng, het bestuur van de school, probeert de leerkrach- ondVs onder te brengen. Mocht dat niet lukken dan be- |e leerkrachten in een wachtgeldregeling. bl aan de Pasteurstraat was het afgelopen jaar een n conflicten tussen de gemeente en de Protestant ise Schoolvereniging. Conflicten die ook in gemeen- emoties hoog deden oplopen. Het college van B en; het plan op om leerlingen van de Rudolf Steiner- het gebouw aan de Pasteurstraat onder te brengen, j werd door het p.c. bestuur om „principiële redenen" èn. Het bestuur ging tegen de beslissing van de ge in beroep bij de staatssecretaris van onderwijs, maar dit beroep. Om de twee scholen zoveel mogelijk te i, liet de gemeente onder meer een aparte ingang 17ialeerlingen van de Rudolf Steiner bouwen. De Rudolf school heeft een maand geleden drie leegstaande lo in het gebouw aan de Pasteurstraat in gebruik geno- „—janneer het pand aan Pasteurstraat door de Prinses *®"^ehool is verlaten, is het aan de gemeenteraad om te wat er met de leegstaande lokalen gaat gebeuren Grote reserve mineralen ontdekt op bodem Oceaan WASHONGTON Ameri kaanse wetenschappelijke on derzoekers hebben op de bo dem van de Atlantische Oceaan een zeer grote reserve mineralen ontdekt die vooral mangaan, maar ook ijzer, ko per, zink, zilver en mogelijk goud bevat. De vondst is met behulp van een kleine onderzeeboot ge daan op een stuk zeebodem van 3,2 bij 1,6 kilometer onge veer 2900 kilometer ten oosten van Miami. De zee is daar ruim 3000 meter diep, waar door het volgens Rona bij de huidige stand van de technolo gie niet mogelijk is de minera len te winnen. Het is naar zijn mening echter een belangrijke reserve voor de toekomst. In het genoemde gebied bevon den zich talrijke afzonderlijke mineraalafzettingen. De groot ste daarvan was omstreeks zestig meter breed en vijftien meter hoog. Van der Stee: financieel beleid deugt niet Vuurwerk in Beiroet Een enorme rookkolom hing gisteren boven Beiroet nadat een depot, waarin op de Palestijnen buitgemaakte munitie werd be waard, in de lucht was gevlogen. De eerste ontploffing deed zich voor toen een soldaat een granaat liet vallen. Daarna hield het knallen gedurende meer dan een uur aan. Intussen werd elders in de stad Amin Gemayel tot president van Libanon beëdigd. Pagina 13: Sharon belooft onderzoek naar massamoord. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Gardeniers (volksgezond heid en milieuhygiëne) acht zich ernstig gedu peerd door een maatregel van minister Van der Stee (financiën). Deze laatste heeft haar „verboden" fi nanciële verplichtingen aan te gaan voor de jaren na 1983. Van der Stee meende tot de „curatele" over te moeten gaan, om dat hij zich niet kon ver enigen met het financiële beleid, dat mevrouw- Gar deniers zich voorstelde te gaan voeren. Nu reeds is te becijferen dat het ministerie voor volksge zondheid en milieugyhigiëne de begroting voor 1983 met zeshonderd miljoen gulden zal overschrijden. Van der Stee acht dat onaanvaardbaar; hij verwijst naar het regeerac- coord, waarin staat dat de kos ten van de medische sector niet mogen groeien. Mevrouw Gardeniers, die evenals Van der Stee lid is van het CDA, heeft zich inmiddels neerge legd bij de mening van haar partijgenoot. Zij zal een nieuw financiëel overzicht maken, waarin wordt aangegeven hoeveel haar departement in de perio de 1983-1988 zal uitgeven. Daarin zal ook de overschrij ding van volgend jaar, de ge noemde 600 miljoen, moeten worden weggewerkt. Het fi nanciëel overzicht, dat jaar lijks verschijnt, wordt door volksgezondheid en milieuhu- giëne gezien als een noodzaak, aangezien men op vele terrei nen van dit departement en ook in de gezondheidszorg zelf, verder dan een jaar voor uit moet kunnen kijken. Mede daarom bleef mevrouw Gardeniers zich lang verzetten tegen Van der Stee. Zij voerde aan dat rekening gehouden moest worden met zaken als het verder vergrijzen van de bevolking, het toenemen van het aantal (geestelijk) gehandi capten en van het aantal ver slaafden aan narcotica en alco hol. Dat alles maakt het vol gens haar onafwendbaar dat de kosten van haar departe ment toenemen. In het kabi net, bij de voorbereiding van de Miljoenennota, kreeg zij echter ongelijk. Zij had toen alleen nog kunnen aftreden, maar meende dat niet te moe ten doen. Op volksgezondheid en mili euhygiëne ervaart men de si tuatie als rampzalig. Er wordt op gewezen dat geen enkele instelling of organisatie nu nog lange-termijnplannen kan ma ken. Ook.zou het nu niet mo gelijk zijn alternatieven uit te werken voor het wegvallen van achtduizend ziekenhuis bedden. Dit laatste wil men opvangen door het vergroten van de hulpverlening buiten het ziekenhuis. DEN HAAG Het Genoot schap voor Reclame begint in oktober een advertentiecam pagne om de stroom van „irri tante post" enigszins in te dammen. De mensen die het vervelend vinden om te wor den opgezadeld met brieven busreclame kunnen uit het adressenbestand van de folde- rende bedrijven geschrapt worden. Dat gebeurt als ze een briefje aan antwoordnummer 666 in Amsterdam schrijven. Dan verdwijnen naam en cy' adres uit de adreslijsten van de 59 aangesloten leden van de sectie „direct marketing" van het Genootschap. En die men sen blijven verstoken van de reclame van 70 procent van de bedrijven die via brievenbus sen proberen het publiek te bereiken. Met de actie wil het Genootschap irritatie bij het publiek voorkomen. Veel mensen vinden de brievenbus reclame „nutteloos, een ver spilling van grondstoffen en een aantasting van de priva- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond na bezorgd Contactverbod voor kwelgeest toegewezen DORDRECHT De president van de rechtbank in Dor drecht, mr. A.D. Mijs, heeft gisteren een man uit Vianen een totaalverbod opgelegd om nog contact op te nemen met zijn ex-vriendin, haar zoontje of haar familie. Iedere over treding van dit verbod kost de man duizend gulden boete. Bo vendien heeft de rechtbank president de man verboden zich op te houden jn de straat waar de vrouw woont, op straffe van een dwangsom van 250 gulden bij iedere overtre ding van het verbod. De ex- -vriendin van de man, een 33-jarige vrouw uit Utrecht, spande een kort geding tegen de man aan, omdat hij al ruim anderhalf jaar bezig is haar het leven op alle mogelijke manieren zuur te maken

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1