Itkeringjneens iieft^erlie^an koopkracht niet op Haddad in West-Beiroet tijdens massamoord op Palestijnse burgers Kostbare zege Nederlands elftal in Kemenade wil eind volgende week uitsluitsel 9S\ 4&k%-W AMER KRITISCH AKKOORD Piraat stoort Studio Sport DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND g|S; n, v Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 230G AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. IEH/J) Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Donderdag 23 september 1982,72e jaargang no. 22380 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Schlagerfestival op Ned. I om 19.00 uur en om 21.00 uur Si- monskoop met een film als „De koele meren des doods" naar de roman van Frederik van Eeden. Op Ned. II om 20.27 uur Lou Grant en om 22.00 uur roek- mis van Thijs van Leer. Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtempera tuur omstreeks 11, middagtem- peratuur ongeveer 17 graden. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Zon op: 07.28, onder: 19.35; hoog water Schev.: 06.55 en 19.13, laag w.: 2.32 en 14.48. de e' »k3e politie op jacht 50 Voetbalvandalen 3nifARDEN Politie-instanties land zijn gisteren begonnen ÜEN uitgebreid onderzoek om de jp het spoor te komen die tij- wedstrijd Cambuur - F.C. ■^g op zaterdag 11 september jn 100.000 gulden vernielden, ^onderzoek is vorige week al aldus een woorvoerder van jwarder politie. Aan de hand inte)foto's en getuigenverkla- ^ivil de politie de betrokken ™lrs op het spoor komen. Als |rs worden gevonden, wordt *l«of zij verantwoordelijk kun- '"fden gesteld voor de aange- gelihade. jelihac anj eat >erpB Beatrix neemt zorgen om Claus weg DEN HAAG Koningin Beatrix heeft een delegatie uit de Tweede Kamer meegedeeld dat prins Claus zich enige tijd moet ontzien, maar dat zijn gezondheid geen reden geeft tot ongerustheid. De koninklijke opmerking werd ge citeerd door het VVD-Kamerlid Joekes. die verslag uitbracht over de aanbieding aan de koningin van de voordracht voor het kamervoor zitterschap. Het verslag werd door de opnieuw benoemde kamervoor zitter dr. D. Dolman „met blijd schap" aangenomen. Prins Claus moet zich enige tijd ontzien. Reagan maakt einde aan spoorwegstaking WASHINGTON Het Ameri- kaanse Congres heeft gisteren een noodwet goedgekeurd, waarmee president Reagan een einde heeft kunnen maken aan de staking van 's lands 25.000 treinmachinisten. De staking was zondag begonnen en legde een groot deel van de Amerikaanse spoorwegen lam. Vol gens minister van verkeer Drew Lewis zou een langdurige staking de economie een miljard dollar per dag kosten en binnen een maand bijna een miljoen mensen werkloos maken. De stakende bond ver klaarde de wet te zullen naleven. Slang beet gevangen Zaïrees BRUSSEL Woordvoerders van een verboden Zaïrese oppositiepartij hebben gisteren in Brussel verklaard dat het Zaïrese parlementslid Ngalula Mpandanjila in levensgevaar ver keert nadat hij in de gevangenis was gebeten door een giftige slang die door bewakers in zijn cel zou zijn ge stopt. De bewakers hadden pas gerea geerd op de kreten van Ngalula na dat hij was gebeten. Ngagula is een van de oprichters van de Unie voor Democratie en Sociale Vooruitgang. Dertien parlementsleden van de par tij zijn onlangs door het regime van president Moboetoe gevangen gezet omdat zij een staatsgreep zouden heb ben beraamd. China wil bestuur over Hong Kong terug PEKING Premier Zhao Ziyang van China heeft verklaard dat zijn land de soevereiniteit over Hong Kong terug wil vorderen, maar dat de voorspoed en stabiliteit van de Britse kolonie gewaarborgd zullen worden. Ingaande op vragen van journalisten aan het begin van het bezoek van pre mier Margaret Thatcher van Enge land aan China, vermeed Zhao aan te geven wanneer of hoe die soevereini teit teruggenomen kan worden. Het grootste deel van het grondgebied van Hong Kong is in Brits bezit krachtens een huurcontract van 99 jaar, dat in 1997 afloopt. Stukken van de kolonie zijn echter ook voor altijd aan de Brit ten afgestaan.. Koot en Bie opnieuw in actie voor VPRO HILVERSUM Koot en Bie verschijnen zondagavond, Ned. II om 20.45 uur, opnieuw tien minuten op het scherm van de VPRO om deze omroep aan nog meer leden te helpen. Bruto kan de VPRO bogen op 325.000 leden. Uit de praktijk van het CRM-onderzoek blijkt echter dat dit netto neerkomt op 290.000 leden. Dat zijn er op zijn minst 10.000 te weinig. Daarom start de VPRO zondag het tweede deel van de leden werfactie. (Zie verder pag. 2) (Van onze parlementaire redactie) >N HAAG De Tweede Ka- 'jr heeft zich gisteren unaniem koord verklaard met het ver- bkken van een eenmalige uit- ol z^ing aan de echte minima om n koopkrachtverlies zo goed jgelijk te beperken. Dat nam \€t weg, dat men vrij kritisch nd tegenover de maatregel, ti belangrijk punt daarbij was, jt door het ad-hoc-karakter n de voorziening eerdere ektt koopkrachtverliezen blijven be staan. De socialist Toussaint wees hierop met name. Vorig jaar werd voor de echte minima een koopkrachtverlies met een eenmalige uitkering ongedaan ge maakt, maar daarna bleef het bestaan De uitkering van dit najaar heeft im mers slechts betrekking op het verlies van 1982 en beperkt dat overigens slechts tot een half procent. De echte minima blijven er dus van jaar op jaar in koopkracht op achteruit gaan. Ver schillende sprekers zouden dan ook liever een structurele oplossing zien dan telkens eenmalige voorzieningen; voor volgend jaar is er in de miljoe nennota immers alweer een aange kondigd. Minister De Graaf (Sociale Zaken) stelde daar tegenover dat de echte mi nima van vorig jaar veelal niet dezelf de personen zijn als die van dit jaar, zodat de optelsom niet zonder meer opgaat. Zijn belangrijkste argument was echter, dat het allemaal veel meer zou kosten, waarschijnlijk het dubbe le, en hij heeft maar 160 miljoen gul den. ROTTERDAM Het Neder lands elftal heeft gisteren een kostbare zege (2-1) geboekt op Ierland. Het was de tweede wedstrijd van het oranjeteam in de kwalificatiepoule voor het toernooi om het Europees kampioenschap over twee jaar in Frankrijk en de eerste overwinning. Eerder deze maand had Nederland met 1-1 gelijk gespeeld tegen IJsland. In het in Rotterdam voor slechts 20.000 toeschouwers ge speelde duel beleefde John Metgod, eindelijk in de basis als libero nu Ruud Krol niet meer beschikbaar is, een grote teleurstelling. Bondscoach Kees Rijvers haalde Metgod er in de rust uit ten gunste van aanvaller René van de Kerk hof. Waardoor het vervolg van de de interlandcarrière van Metgod onzeker is. Voor een Nederlands wieier- succes zorgde gisteren oud-Ne derlands kampioen Jacques Hanegraaf. Na een incidentrij ke slotfase versloeg de renner van Post in de najaarsklassie- ker ParijsBrussel de Frans man Rudy Pévenage, die over Hanegraafs passieve rijden te gen het slot van de race zo boos was dat hij de Nederlan der ook na afloop nog te lijf wilde. Pagina 15: Kees Rijvers en de godendrank Grote vreugde bij de spelers van het Nederlands elftal na de zege tegen Ierland. iinklijke Falkland-handschoen hden is gisteren een tentoonstelling begonnen van terpen, die zullen worden geveild om geld bijeen te jen voor de nabestaanden van slachtoffers van de }nd-oorlog. De trekpleister is dit paar handschoe- dat prins Andrew tijdens de oorlog gedragen heeft, rins heeft op een ervan zijn naam gezet. Een bijbe- Ide brief van Buckingham Palace garandeert de leid van de handschoenen én, zeer waarschijnlijk, loge opbrengst bij de veiling. takeldienst PTT komt in 1983 .AG De PTT begint in januari 1983 met de „door- ienst". Telefoonabonnees kunnen dan hun inkomende en via de centrale automatisch doorverbinden met een rig ander nummer. De PTT verwacht dat na twee jaar abonnees zijn aangesloten. Het gaat volgens de PTT bi mensen die veel weg zijn, maar toch voortdurend te- bereikbaar willen zijn. Met het eigen telefoontoestel klanten de apparatuur in de centrale programmeren. LONDEN Majoor Had dad, wiens privélegertje is beschuldigd van mede plichtigheid aan de massa moord vorige week in twee Palestijnse kampen in West-Beiroet, heeft gis teren toegegeven dat hij afgelopen vrijdag per Is raëlische legerhelikopter is overgevlogen naar een plaats op een kilometer waar de slachtpartij zich voltrok. In een interview met het En gelse dagblad The Times er kent Haddad tevens dat leden van zijn rechtse militie „dienst kunnen hebben gedaan in an dere onderdelen in Beiroet", toen de moorden werden ge pleegd. „Officieel had ik geen mensen in Beiroet", aldus Haddad die werd geïnter viewd in zijn huis in het zuid oosten van Libanon. Hij sprak echter beweringen van overle venden van het bloedbad te gen, dat zijn soldaten vluchte lingen hebben gedood in het kamp Chatila. Ook wees hij berichten van buitenlandse correspondenten van de hand, dat men soldaten met het uni form van zijn leger buiten het De Israëlische premier Begin tijdens zijn rede gisteravond in het parlement, waarin hij elke verantwoordelijkheid voor de massa moord in West-Beiroet van de hand wees. Met een krappe meer derheid verwierp het parlement vervolgens een motie van de op positie, waarin werd aangedrongen op een onderzoek naar de toedracht van de slachting in twee Palestijnse kampen. kamp had waargenomen". Volgens Haddad waren er tien tot twintig van zijn mensen vorige week vrijdag in Beiroet. Het legertje van haddad telt zo'n 2.000 man en staat geheel onder controle van Israël. Het Israëlische parlement heeft gisteren een voorstel van de oppositie verworpen om een officieel onderzoek in te stellen naar de massamoord op Palestijnen in Beiroet. De mo tie van de kleine Shinui partij werd met 48 tegen 42 verwor pen. Door dit besluit is de Knesseth akkoord gegaan met de afgelopen dinsdag door de regering-Begin genomen be slissing geen onderzoekscom missie in te stellen. De Israëli sche regering had hiertoe be sloten, omdat een onderzoek zou worden uitgelegd als een bekentenis van schuld aan de moord op ruim duizend Pales tijnse burgers. Het besluit van de regering-Begin was voor de minister van energiezaken, Berman, reden om zijn ontslag in te dienen. De gouverneur van het burgerlijk bestuur op de westelijke Jordaanoever, Milson, volgde gistermiddag zijn voorbeeld. Pagina 7: Eerste contingent van vredesmacht in Beiroet gearriveerd. onze parlementaire I redactie) IAAG Informa- an Kemenade wil tie week vrijdag fdA, CDA en D'66 len of zij bereid it elkaar een kabi- rormen. De fracties ?ze partijen zullen zich dan uit moeten spre ken over definitieve voor stellen betreffende het so ciaal-economische beleid en de problematiek van de kernwapens. Deze stukken worden, als alles gaat volgens plan, woens dag openbaar gemaakt. Van Kemenade zou vandaag een eerste „praatstuk" uitrei ken. Hierin geeft hij een op somming van alle door hem geconstateerde sociaal-econo mische knelpunten en doet hij suggesties voor oplossingen daarvan. Afgesproken is dat de inhoud geheim wordt ge houden. Morgen wil Van Ke menade in afzonderlijke ge sprekken de eerste reacties weten. Hij ontvangt daartoe Den Uyl in de ochtend en Lubbers en Brinkhorst 's mid dags. De op- en aanmerkingen gaat de informateur verwer ken in een definitief stuk. Wat betreft de kernwapens staat Van Kemenade dezelfde procedure voor ogen. Maandag zal hij de onderhandelaars over deze problematiek een voorlopige notitie overhandi gen, waarop hij dan een dag later reacties wil hebben. Woensdag stelt Van Kemena de zich voor op beide gebieden de definitieve voorstellen te presenteren op een persconfe rentie. De fracties krijgen dan twee dagen om zich te bera den. Of dat laatste voldoende zal zijn voor het CDA is nog de vraag. Premier Van Agt ver keert de gehele volgende week en het aansluitende weekeinde in New York, voor de algeme ne vergadering van de Vere nigde Naties, en in Ottawa (Canada), voor een NAVO-bij- eenkomst. Binnen het CDA is afgesproken dat Van Agt, die momenteel lid is van de frac tie, en onderhandelaar Lub bers intensief contact zullen onderhouden over de gang van zaken tijdens de kabinets formatie. Het CDA zal dan ook zeker niet beslissen zonder het oordeel van zijn eerste man te kennen. J.G. Huigsloot burgemeester in Zevenhoven VOORHOUT/ZEVENHO VEN De heer J.G. Huigs loot, oud-wethouder van Voorhout, is met ingang van 1§ oktober benoemd tot bur gemeester van de gemeente Zevenhoven. De heer Huigsloot is 16 jaar wethouder geweest van .de gemeente Voorhout en was per 1 januari benoemd tot di- rekteur van jeugdherberg en conferentiecentrum Ocken- burgh in Den Haag. De heer Huigsloot, die lid is van het CDA, volgt de heer J.S. Wa genaar op, die sinds 29 juni burgemeester is van de ge meente Alkemade. (Pag. 5: „Zevenhoven is ge knipt voor mij"). De heer J.G. Huigsloot. LEIDEN Televisiekijkers in Leiden en omgeving hebben gisteravond weer een levensteken van een etherpiraat ont vangen. Tijdens het verslag van de wedstrijd Nederland - Ierland in Studio Sport werd tot twee keer toe het geluid van het programma weggedrukt om plaats te maken voor re clameboodschappen voor Leidse bedrijven. Bij de politie zijn geen klachten van abonnees van het kabelnet ontvangen. v A A.#w VV o-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1