Niemand zit p bloedbad e wachten" Topambtenaren: tekort snel halveren Bewoners gifwijk zijn boos op trage overheid GeidócSomemt PvdA plaatst zich buiten spel en spuitbus \et zweetlucht oor Dutman Wintermode Frans Molenaar draagbaar en elegant Nederlandse jagers onderscheppen Sovjet- spionagevliegtuigen GENLAND ys iftigd De acht po rt het recrea- um Het Land irtje in Ees zijn vermoe- ergiftigd. Eén I stierf giste- irijl drie ande- n later moes- orden afge- De overgeble- eren konden gered door atselijke die- Het is nog idelijk of er Is van opzet. DORDRECHT De overheid moet haast maken met de verwerving van de 106 woningen in de Dordtse wijk Merwepolder, die vanwege ernstige bodemverontreini ging afgebroken zullen moeten worden. Ook moet on middellijk worden begonnen met het onderzoek naar de verontreiniging in andere delen van de wijk. Dit stelt het actiecomité „vervuiling Merwepolder" in een petitie die vandaag in Leidschendam aan de demis sionaire staatssecretaris Lambers van milieuhygiëne is aangeboden. De regionale inspectie voor de volksgezond heid in Zuid-Holland heeft eerder al gesteld dat de eerste woningen op 1 september 1982 ontruimd zouden moeten zijn. Sommige bewoners van „gif-huizen" hebben al een nieuwe woning gekocht, maar zitten ook nog met de hy potheek-afbetaling van hun oude huis in de maag. Dolman blijft Kamervoorzitter DEN HAAG De so ciaal-democraat Dick Dolman blijft in het parlementaire jaar 1982-'83 voorzitter van de Tweede Kamer. De Kamer plaatste hem gisteren als eerste op de voordracht aan de koningin. Hij kreeg 117 van de 120 stemmen. Tweede op de voor dracht is Dien Corne- lissen (CDA) en derde Theo Joekes van de VVD. Cornelissen wordt onder-voorzitter, Joekes tweede onder voorzitter. Er komen in 1983 50 basisscholen DEN HAAG Staatssecretaris Hermes (Onderwijs) wil in 1983 50 kleuter- en lagere scholen de kans geven basisschool te wor den. Een basisschool is een sa menvoeging van kleuter en lage re school. Een voorwaarde om aan het experiment mee te doen is dat de scholen al een groot aantal activiteiten in het kader van de samenvoeging kleuter- en lager onderwijs hebben ont plooid. De scholen krijgen echter geen extra faciliteiten. Er vinden nu ook al experimenten plaats in de richting van de basisschool, die in 1985 van start moet gaan. Kritiek van junks op ,tippelverbod' handelaren AMSTERDAM „Bravo, de Nobelprijs voor ambtelijke kortzichtigheid". Zo kwali ficeren de Amsterdamse junkiebond en de medisch-sociale dienst voor heroïnegebrui kers (mdhg) de nieuwe maatregel van de gemeente Amsterdam tegen de handel in verdovende middelen, het zogenaamde „tip pelverbod" voor drugshandelaren. Het „tip pelverbod" houdt in dat elke vorm van straathandel is verboden. De junkiebond en de mdhg vrezen dat het directe gevolg van de nieuwe maatregel het opjagen van jun kies en kleine dealers zal zijn. Dat leidt vol gens hen tot prijsopdrijvingen, slechte kwa liteit van de heroine, onhygiënische omstan digheden bij het gebruik, geelzucht en ver spreiding van het heroineprobleem over de stad. CHT WIL BOS AMELISWEERD EERDER KAPPEN !HT De gemeen- (cht heeft er giste- minister Zeeval- jn verkeer en wa- op aangedrongen bos Amelisweerd, loet wijken voor g 27, eerder dan ktober te kappen. meente ziet geen kans om wekenlang min stens honderd man Mobie le Eenheid ter beschik king te houden om de ac tievoerders, die het kap pen willen verhinderen, het bos uit te sturen. Drie peletons M.E., ongeveer 150 manschappen en zeven le den van de bereden brigade, zijn er gistermiddag maar ten dele in geslaagd om een nieuw opgezet tentenkamp te verwij deren. De ongeveer tweehon derd actievoerders hebben gis teravond al laten weten, dat zij morgen verder gaan met de bouw van vooral boomhutten, omdat de politie daar niet bij kan. Het verwijderen van de actie voerders gisteren, is vrijwel zonder gewelddadigheden ver lopen. Wel werd de politie be kogeld met verf en stenen, na dat de bereden brigade in vol le vaart door een groep de monstranten zou zijn gereden, die op een bospad was gaan zitten. Daarbij viel een ge wonde. De nieuwe (boom)hutten en barricades waren opgebouwd sinds de ontruiming zondag morgen vroeg. De M.E. heeft vier van de vijf boomhutten niet kunnen verwijderen, om dat die te moeilijk bereikbaar waren. De politie, die wil voorkomen dat de actievoer ders het bos omtoveren tot een permanent bolwerk, vertrok daarna met het bouwmateri aal. bestemd voor nog meer hutten. Volgens een woordvoerder Een verdwaalde koe sjokte gisteren langs de rand van het bos Amelisweerd achter leden van de M.E. aan, die op zoek waren naar actievoerders. Tijdens een charge die de M.E. uitvoerde, werden enkele hekken vernield. Daar maakten een paar koeien, altijd dol op een verzetje, dankbaar gebruik van door de kuierlatten te nemen. van de gemeente Utrecht is het vrijwel zeker dat minister Zeevalking geen toestemming zal geven voor het eerder kap pen van het bos. Hoofdcom missaris Van Doesburg acht permanente bewaking echter „ondoenlijk". Volgens hem is ook „niemand gebaat bij een langdurige periode wachten waardoor de zaak uit de hand zal lopen. Niemand zit op een bloedbad te wachten". NADAT de partijraad van de PvdA het afgelopen weekein de het toch al scherpe standpunt van de socialisten over de kernwapens verder had toegespitst, heeft die partij zich gis teren door een verklaring van fractievoorzitter Den Uyl vrij wel buiten spel geplaatst bij het formatieoverleg. De partij raad had in een resolutie uitgesproken dat een kabinet waar de PvdA aan deelneemt „geen enkele medewerking" zal ge ven aan plaatsing van nieuwe kernwapens in Nederland. Dat houdt ook in dat een kabinet met de PvdA géén medewer king zou kunnen verlenen aan eventuele voorbereidende maatregelen voor de plaatsing, zoals het aanwijzen van de lo- katies, enzovoort. Met deze aanscherping had de PvdA zich verder verwij derd van de door deze partij beoogde coalitiepartner het CDA. Die partij immers streeft weliswaar naar niet plaatsen van de kernraketten in Nederland, maar huldigt terecht het standpunt dat terugdringing van het aantal kernwapens in de hele wereld belangrijker is. Daartoe wil het CDA niets doen of nalaten dat de onderhandelingen over wapenver mindering tussen Oost en West nadelig kan beïnvloeden. Het CDA wil die onderhandelingen in Genève positief beïnvloe den door nadrukkelijk de mogelijkheid open te houden, dat Nederland de nieuwe kernraketten te zijner tijd wél plaatst. De CDA-fractie in de Tweede Kamer meent dat met even tuele voorbereidingen voor de plaatsing van nieuwe kernra ketten een positieve bijdrage kan worden geleverd aan de uitkomst van de Geneefse onderhandelingen. Het niet tref fen van voorbereidingen zal in Moskou immers worden uit gelegd als niet bereid zijn tot plaatsen. En om D'66-minister Van Mierlo van defensie te citeren: voorbereidingen treffen is geen onomkeerbare ontwikkeling in de richting van plaat sing. Even heeft het erop geleken dat een compromis tussen PvdA en CDA nog tot de mogelijkheden behoorde, doordat enkele vooraanstaande PvdA'ers, onder wie Den Uyl, pro beerden een gematigder standpunt in te nemen. De verkla ring van Den Uyl, waarin hij zich achter het standpunt van zijn partijraad plaatst, wijst erop dat de fractievoorzitter van de socialisten door de radicale vleugel van de PvdA is terug gefloten. Daarmee is de toch al uiterst geringe kans dat de PvdA aan een nieuw kabinet zal deelnemen volledig teniet gedaan. HAAG Deed de ambtenaar uit de jaren g aan humor? Volgens SethGaaikema wel. de tijden extreem treurig zijn", zo deelde hij ren mee tijdens een persconferentie in Den „dan komt dat voor. Andersom geldt even wanneer een ambtenaar leuk gaat doen, pen gaat vertellen - dan is de misère niet te overzien". Deze jonge elegante lijn In avondkleding van zwart fluweel werd gisteren gepresenteerd door Frans Molenaar. Ook Fong Leng presenteerde gisteren haar nieuwste collectie. Op de foto twee modellen in wat futuristisch aandoende leren pakken in rood/zwart en wit/zwart. AMSTERDAM In de herfst- en wintercollectie van Frans Molenaar komt de kleur zwart heel sterk naar voren. Veel zwart le ren pantalonpakken, rok ken, maar ook zwart flu welen pantalonpakken en avondmode. Ondanks deze consequente voor keur voor de wat geheim zinnige en magische kleur zwart, was de show be paald niet saai. De kleur zwart werd hier namelijk juist mooi en positief toe gepast. Dat is vrij verrassend. En ideëen als de rechtvallende rok met kort jasje erop of de pantalon met jas of mantel met bijzondere kraag, werden ook met een feilloos gevoel voor balans op verschillende manie ren uitgewerkt. Zo leek zowel de lange, als de korte omkeer bare zwarte mantel, voorzien van een reusachtige vierkante kraag, erg practisch. Aan de ene kant waren deze mantels glad en aan de andere kant voorzien van een warme lang harige mohair. De charme van zo'n grote kraag is. dat deze ook nog eens op veel verschillende manie ren kan worden gedragen en opgezet. De capes, van bont of stof gemaakt, zijn vaak speels van lijn. Soms zijn het min of meer poncho's. Een heel grote gebreide, bruingele poncho werd gedragen op een antiek leren bruine rok met jasje. En dat stond enig. Veel rokken vielen net op de knie, wat een jonge lijn gaf Vaak waren zo wel rokken als pantalons in de taille voorzien van brede suè- de ceintuurs of omstrikt met zijdenachtige, brede banden. Zoiets vergt echter wel een slanke leest. Voor vrouwen met een wespetaille zijn er ook gedrapeerde, zwarte laag uit gesneden cocktailjurken. Zeer elegante jurken, voorzien van hele dunne schouderbandjes. Voor de minder slanke vrouw en het Rubens-achtige fraai gewelfde figuur, zijn hier ech ter eveneens zwarte en bruine avondjurken verkrijgbaar. Vooral lange, zwart fluwelen avondjurken met hoge splitten geven een mooi silhouet. Naast al dat zwart bracht Frans Mo lenaar af en toe ook wat bruin, caramel, cognac en grijs. Een beheerst kleurengebruik. dat heel goed paste bij de vanzelf sprekende en natuurlijke mo dieuze belijning van deze col lectie. Het spontane applaus aan het einde van de drukbe zochte show was dan ook ze ker verdiend. PHIA BARUCH DEN HAAG Het ko mende kabinet dient er met alle kracht naar te streven het financierings tekort van de overheid te halveren en in de buurt te komen van 4 a 4,5 procent van het nationaal inko men, een omvang die zich in het verleden zonder noemenswaardige proble men op de kapitaalmarkt liet financieren. Het te rugbrengen van het over heidstekort, dat voor 1983 op 31 miljard gulden of 10,75 procent van het na tionaal inkomen wordt geraamd, zal in de ko mende kabinetsperiode voor verreweg het groot ste deel zijn beslag moeten krijgen. Overigens leidt dit pas op lan gere termijn tot verbetering van de economie. Dat zegt de Centrale Economische Com missie (CEC), een commissie van topambtenaren van ver schillende departementen, in een nota over de economische ontwikkeling op middellange termijn. Premier Van Agt heeft de nota aan informateur Van Kemenade gestuurd. De CEC geeft in de nota twee manieren aan, waarop de noodzakelijk ombuigingen naast de 13 miljard voor 1983 kunnen worden bere kend. Vermindert men het te kort elk jaar met één procent dan komt de commissie op een ombuiging van gemiddeld vijf miljard gulden per jaar. Groeit de wereldhandel bescheiden (2 procent) dan zal in dit geval het tekort in 1986 niet verder dan tot 8 a 8,5 procent zijn ge daald. Groeit de wereldhandel met 4,5 procent dan loopt het tekort in 1986 terug tot zes procent. In de tweede variant zal het tekort in de begroting voor 1987 zijn teruggelopen tot 4 a 4,5 procent, maar daarvoor zijn bij een gemiddelde econo mische groei van één procent per jaar dan wel jaarlijks 10 miljard gulden aan ombuigin gen nodig. Het herstel van de economie treedt volgens de CEC overi gens vertraagd op. Bij een ver mindering van het tekort met twee procent in de komende periode gaan de investeringen via een lagere rente al na drie jaar sterker groeien dan zon der die vermindering. Het la gere niveau van de consump tie heeft echter tot gevolg dat de produktie pas na vijf jaar op het niveau komt dat zonder tekortvermindering zou wor den verwezenlijkt. Ook voor de werkloosheid geldt dat die eerst verder oploopt en pas na een jaar of vijf lager wordt dan het huidige niveau. Bij verzekering bejaarden, auto los van inkomen AMSTELVEEN Bejaarden die zich bij het ziekenfonds willen verzekeren hoeven, als de Ziekenfondsraad daarmee morgen akkoord gaat en de minister het advies overneemt, in de toekomst niet meer op te geven of zij een auto. een boot of dure sieraden hebben. Die zaken horen nu bij de inko mensvaststelling van bejaar den officieel tot het „rentedra gend .vermogen". Van de hoogte van het inkomen hangt het af, hoeveel premie iemand moet betalen. Betrokkenen vinden het onrechtvaardig op die manier gestraft te worden voor vroegere spaarzaamheid. LEEUWARDEN Drie F-16's van de vliegbasis Leeuwarden en een F-15 (Eagle) van de Ameri kaanse luchtmacht van de basis Soesterberg hebben vorige week maandag urenlang enkele Russische spionagetoestellen gescha duwd. Dat is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van de ba sis Leeuwarden. Hij had de actie wel eerder naar buiten willen brengen, maar dat was hem door het ministerie in Den Haag verboden. De Russische toestellen vlogen 270 km noord-noordwest van Leeuwarden het Europese luchtruim binnen zonder daar voor een vliegplan bekend te hebben gemaakt. Een F-16 van de basis Leeuwarden was de eerste die na de melding van het gevechtscentrum de Russen onderschepte. Het be trof twee toestellen van het type TU-20 met als Navo-code- naam Bear. Het zijn toestellen die de Russen gebruiken voor spionage en die daarom voor zien zijn van sensoren en veel radiografische apparatuur. Op het moment van de onder schepping was er een vlootoe- fening gaande van de Navo, waaraan ook Nederlandse ma rineschepen deelnamen. „In feite kunnen we in zo'n geval niet zoveel doen", aldus over ste H. Mandeveldt, chef vlieg- dienst van de basis Leeuwar den, „de toestellen bevinden zich boven internationaal ge bied en zijn dus niet in over treding. Het enige wat we kunnen doen is ze in de gaten houden. Provoceren van onze kant is er niet bij". De toestellen van Leeuwarden en Soesterberg werden af en toe afgelost door F-14's die ge start waren van Amerikaanse vliegdekschepen die meededen aan de Navo-oefening. Vol gens de chef vliegdienst van Leeuwarden is het tien jaar geleden dat toestellen van de basis Leeuwarden een zo nauw contact hadden met Rus sische vliegtuigen boven het Europese continent. Nu en dan regen DE BILT De kleine depres sie die gisteren veel wind en regen bracht is snel voor onze kust langs getrokken en ligt nu boven Noord-Scandinavië. Na het passeren van het bijbe horend koufront gisteravond, bevonden we ons vandaag in een noordwestelijke stroming. Hierin werd koele oceaanlucht aangevoerd Onder invloed van een zwak hogedrukgebied boven Engeland dat in onze richting trekt is er vanavond en vannacht weinig wind en nagenoeg onbewolkt. Hierdoor wordt het een koude nacht. We blijven de komende dagen onder invloed van oceaande pressies. Het weer is dan ook wisselvallig met afwisselend regen en opklaringen. Echt herfstweer dus. Oen Helder l.bew. Lh. R'dam I bew Twente l.bew. Viissingen h.bew Z -Limburg on bew Klagenlurt h.bew Kopenhagen n.ontv Luxemburg regen Madrid zw bew Malaga on bew on bew 29 19 Ou on bew 28 16 - n I bew 30 22 0 n zw bew 30 13 3 n h.bew. 26 170.7 n I bew 21 8 7 n zw bew. 27 22 14 n Stockholm Wonen ZOrlch •etier Gaaikema gaf zijn toelichting ter gelegenheid Ie verschijning van een moppenbundel van de hand Ie adjunct-directeur gemeentewerken van Noordwij- lut, ing. H. de Kleer. De eerste witz uit dit „Een spuit- let zweetlucht" getitelde werkje: van Dongen, ambtenaar, komt op een ochtend een S laat op zijn werk. Verbolgen vraagt zijn chef hem at komt. eb me verslapen, meneer". zegt de chef, „ik wist niet dat je thuis ook werkte". Ie Kleer groeide zowat uit tot een landelijke beroemd- toen vorig jaar bekend werd dat hij begonnen was Ie verzameling van moppen over ambtenaren. Dag- n besteedden uitgebreide beschouwingen aan deze cu- geachte activiteit en de omroepen namen hem in- ende interviews af. Hij viel te beluisteren via de de NCRV, de TROS en gaf een live-optreden in het A-programma „Sonja op maandag". Het resultaat was illoze collega-ambtenaren spontaan een bijdrage in- in voor de grappencollectie. De leukste en origineelste lit zijn nu samengebracht in „Een spuitbus met zweet- jNog een voorbeeldje van zo'n ijzersterke kwinkslag: irom eet een ambtenaar 's morgens een snee brood lat-ie naar zijn werk gaat? werkt zijn maag alvast!" ferste exemplaar van „Een spuitbus met zweetlucht" gisteren door Seth Gaaikema overhandigd aan de dit aar vervroegd uitgetreden voorzitter van de FNV- Bnarenbond ABVA-KABO, de heer Jan Dutman. Ca- ier Gaaikema merkte met betrekking tot de heer Dut- Dp: „Ik vind het erg leuk een stuk van mijn repertoire ins live te ontmoeten. Maar ik heb mij altijd afge- |d: hoe kan een voorzitter van een ambtenarenbond i vredesnaam Dutman heten?", per Dutman: „Verdrukte groepen houden zich altijd lumor op de been". Spuitbus met zweetlucht ur: Henk de Kleer .iver: De Koning Boekprodukties en onaardige mopjes over ambtenaren", ondertitel van het boekje waarvan het exemplaar gisteren door Seth Gaaikema uitgereikt aan de ex-voorzitter van Abva/kabo Jan Dutman.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9