inkeliers ang voor alse 'geeltjes' IYN viert eerste lustrum met stadsmilieumarkt Burgemeester wil meer werk COLLEGE NIET TEGEN ATOOMSCHUILKELDERS doorgereden na aanrijding conomisch wel en wee Feest op Rembrandt Gemeente verzamelt oud papier .D LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 PAGINA'3 in valt steiger EN Een 19-jarige Rijs- r is gisterochtend ernstig lid geraakt toen hij van 'eiger aan de Wassenaar- i viel. De man is naar het [vervoerd. Sjswijker beklom de stei- nnet een bezem in zijn De bezem viel en de laasjtrachtte het voorwerp te Laun. Hij verloor zijn even- ?rs, en maakte een val van Smarter. De man liep ruglet- i Al LEIDEN Het college van B en W wijst de bouw van atoomschuil kelders in Leiden niet af. Het college is bereid schuilkelders te bouwen wanneer in ruime mate gebruik gemaakt kan worden van de daarvoor bestemde subsidierege lingen van het rijk. Het college wil dergelijke subsidies met name ge bruiken, wanneer een atoomschuilkelder in een parkeergarage wordt ondergebracht. De totstandkoming van kostendekkende par keergarages zou hier door bevorderd kunnen worden. Ben W hebben één en an der besloten naar aanlei ding van een motie die tij dens de begrotingsbehan deling in 1981 door PPR, PSP en CPN werd inge diend. In die motie stellen de drie partijen, dat be scherming van de bevol king tegen een atoomoor log door middel van schuilkelders niet moge lijk is. De suggestie dat die bescherming wel mogelijk is, zou door de bouw van schuilkelders ten onrechte gewekt worden. Leiden heeft geen behoefte aan schuilkelders, vinden PPR, PSP en CPN. Naar aanlei ding van de motie stellen B en W ondanks het be sluit om de gemeenteraad te adviseren de motie niet aan te nemen: „Het is dui delijk, dat een kernwape- naanval grote verwoestin gen teweeg brengt en on metelijke schade aan mens en dier. Een efficiënte be scherming tegen atoomge- weld is zeker in een land als het onze niet te verwe zenlijken". Meisje gewond LEIDEN Een 16-jarige bromfietsster uit Hazerswoude raakte gistermiddag om kwart over vijf gewond toen zij op de Hoge Rijndijk werd aangere den door een auto. Het meisje is naar het Diaconessenhuis gebracht. Het meisje reed op het fietspad naast de Hoge Rijndijk. Een 24-jarige Leidenaar wilde rechtsaf de Meerburgerstraat inrijden en verleende de Ha- zerswoudse geen voorrang. Het meisje liep een diepe vleeswond boven de rechterk nie op. De valse Ses van vijfentwintig J?n zijn op het ©gen ii' Jbij de winkeliers het Sek van de dag. Tij- een tocht door de ^e binnenstad wordt Juw duidelijk dat de leliers erg op hun C zijn als klanten be- met een „geeltje", jneelsleden zijn geïn- ïet lierd en bovendien men zich in veel ge- gebogen over de de wat te doen als een biljet ter betaling ikeljt aangeboden. Her- Ver Bos, eigenaar van i de Donkersteeg: „We letten tegenwoordig nauwkeurig op en voelen telkens aan de braille- puntjes. We hebben er hier nog niet één ontvang en. Ik vraag me trouwens af, wat we moeten doen als we een vals biljet on der de neus krijgen". Op dit moment is die vraag nog niet relevant. In Lei den is, voor zover bekend, nog geen enkel vals biljet aangeboden. De ongerust heid onder de winkeliers is ontstaan door publica ties over de vloed aan val se geeltjes in andere delen van ons land. Het verhaal van de valse bil jetten begint ergens in het zui den van ons land. Langzaam maar zeker lijken de valse bil jetten nu ook naar het westen door te druppelen. Een van de markantste verschillen tussen het echte en het onechte biljet is het ontbreken van de voel baarheid van de braillepunten. Het biljet ter plaatse is vlak. Bovendien is de falsificatie lichter van kleur. Valer. Het Kapier waarop gedrukt is, eeft het karakter van vetvrij papier. Daarbij ontbreekt ook nog eens de arcering tussen de 2 en de 5 aan de voorzijde, rechtsonderaan. Detector Diverse grote winkels, banken en postkantoren gebruiken bij geldcontrole veelal de vals Bakker Herman Bos en de verkoopsters Angela Kerkvliet (rechts) en Anneke Haas noot controleren de biljetten van 25 gulden op echtheid. Goed bankpapier mag niet flu oresceren, dat wil zeggen niet oplichten onder deze lampen. Het vervelende van de huidige falsificatie van ƒ25,- is, dat deze - in tegenstelling met vroegere valse biljetten eveheens niet oplichten. De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) in Den Haag adviseert om de detectors niet af te schaffen, maar bij contro le ook andere mogelijkheden te benutten. Daarbij wijst een woordvoerder op de braille punten maar ook op de baard pap 2i 455-jarige automobilis- Zoeterwoude is gis- '230ddag om drie uur gewond geraakt bij 30, aanrijding op de Ber- ookade in Leiden. De ha£! van c'e vrouw werd akt door de wagen -«een man die na de Seljding meteen door reed. De Zoeterwoudse reed op de Bernardkade. Op de kruising met de Lusthof laan kreeg zij geen voor rang van een van links ko mende auto. Na de aanrij ding stapte een passagier uit de wagen die geen voorrang had verleend, waarna de auto met de on bekende met hoge snel heid wegreed. Het kente ken van de auto is bij de politie bekend. De wagen van de vrouw uit Zoeter woude werd vernield (zie foto). n JEN Het loodgieters- g _'glers-, behangers- en bitu- 3 wsdakbedekkersbedrijf timmer- en metselwer- - 11 van R. Ouwerkerk, ge- aan Thorbecke- 66 is opgeheven, eerder leeggekomen aan de Hoge isijk 108 is de winkel in en planten „Bloemen eWrfenburg" (eig. D. en A. S. ^enburg) gevestigd, rissejj de Hogewoerd 19 is in UJ* lerder leeggekomen win- »tuu?mte kleinhandel in oonrfte broodjes, koffie, thee r - fisdranken voor gebruik 1 45laatse „S. S. A. Majadli- flasna" (eig. S. S. A. Abu 17"3) en YT. Hijazi) geves- j bedrijf van A. J. Ver- het aanbrengen van tegen vogel- alsmede het bestrijden Kaamgedierte, gevestigd aan insburgerweg 112 is opge- ÏÏjJ' A V B. Adviesbureau r( het bedrijfsleven (adv- pensioenen, fiscale-, letache-, actuariële- en fi- ^•^gelegen heden etc.) aan ®^nfkerhoornbloem 20 opge- an «een eerder leeggekomen ï'-t-felruimte aan de Willem 'nanVijgerlaan 18 is een win- aardewerk tevens was- op (hdinrichting gevestigd, r dap de Maresingel la is in vatorder leeggekomen win- een winkel in bloe- elkfn planten gevestigd, n Hit De aan de Breestraat 167 ge vestigde winkel in dameskle ding „Vomotex" is opgeheven. Aan de Brigantijnwal 2 is de kleinhandel in tweedehands kinderkleding (eig. Th. M. G. de Groot) „Peutertje Pas" ge vestigd. Het Chin.-Ind. Restaurant „Kota Radja" aan de Stations weg 30 is opgeheven. De winkel in kruideniers waren, kóek, choc, suikerwer ken enz. van J. P. Geukens-de Water aan de Oude Singel 12 is opgeheven. Het autobedrijf „Auto-home Leiden B.V." aan de Lammen- schansweg 132 is onder de naam „Auto Kompleet" uitge breid met een speciaal uitla ten-montagebedrijf. In het eerder leeggekomen pand Hooglandse Kerkgracht 4 is de boekhandel „Stichting Manifest" gevestigd. De groothandel in verfwa ren, schildersart. enz. „Schil- dersmarkt Leiden B.V." is verplaatst van de Middelste gracht 79 naar de Zoeterwoud- seweg 25a. Aan de Lange Scheistraat 5 is in een leeggekomen be drijfspand de Koffieshop Alex (eig. A. R. Frauenfelder) ge-' vestigd. In het leeggekomen pand Morsstraat 60 is het café en pe- tit-rest.bedrijf „Het Huis de Bijlen" (eig. H. J. van der Bijl en T. R. Parkinson) gevestigd. Het reclamebureau Philip van Driesten is verplaatst van de Groenesteeg 91 naar Ha zerswoude. Het glazenwassersbedrijf H. Nonkes aan de Pasteurstraat 19a is opgeheven. Het rioolreinigingsbedrijf „Leidse Rioolservice Dienst" aan de Anna Paulownastraat 41 is opgeheven.. De Fa. de Roo en Bekke ring, onderaann. van timmer werken van bouwk. aard is als eenmanszaak door J. de Roo voortgezet. Aan de Herenstraat 114 is het dameskappersbedrijf aan huis van Coby Halstein geves tigd. Chemisch Reinigen Exclu sief aann. van en terugbezor gen van te reiningen kleding aan de Weidehof 18 is opgehe ven. Aan de Berylstraat 17 is „Melany's Mode", agenturen- handel in dames- en kinderbo- venkleding (eig. J. Stoel) ge vestigd. Aan het Gloxiniadal 17 is het administratiebureau-com puterservice Landwier (eig. C. A. Landwier) gevestigd. De Technoshop van der Born (magazijn en service werkplaats van Techn. Buro van der Born b.v.) is verplaatst van de Kopermolen 19 naar de Watermolen 10. Aan de Papiermolen 128 is het adm.kantoor „De Papier molen" (eig. M. H. Marijt) ge vestigd. LEIDEN Ter ere van het eerste lustrum houdt de Afdeling Leiden van het Instituut voor Natuur beschermingseducatie (IVN) zaterdag 25 septem ber een groots opgezette stadsmilieumarkt. De markt wordt gehouden rondom de Leidse Burcht. Voorafgaande aan de markt kan worden deel genomen aan stadswande lingen, die voeren door verschillende wijken van Leiden. Bij de lustrumviering wil het IVN zich richten op de natuur in Leiden. Het stedelijk leef milieu staat centraal op de markt, die om 12.00 uur wordt geopend met het aanbieden van een cadeau aan de stad Leiden. Op de markt wordt al-' lerlei informatie over het groen in de stad gegeven. Zo is de boomspecialist van de ge meente aanwezig en worden volkstuintjes belicht. De LDM is present en Milieudefensie geeft voorlichting over onder meer hergebruik en verwer king van het afval. Ook de Reinigingsdienst is aanwezig. Er wordt voorlichting gegeven over ratten en in de stad le vende vogels. Verder worden er stands bemand door het het IVN en de ENFB In de Burchtzalen worden tekenin gen van beesten en planten in de stad tentoongesteld. De te keningen zijn gemaakt door leerlingen van de vierde klas sen van de Leidse bassisscho- De lustrumviering gaat 's 'mor gens met een aantal wandelin gen van start. Het IVN heeft vier wandelroutes uitgezet. Het eindpunt van de vier toch- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll De leerlingen en leraren van de Rembrandt Scho lengemeenschap vieren deze week feest. Dit ter gelegenheid van de inge bruikname van het spiks plinternieuwe onderkomen van de school aan de Noachstraat. Maandag en dinsdag werd een aantal culturele activiteiten ge houden en voor gister avond stond een zoge naamde ,,interscholaire" avond op het programma. Leerlingen van de Rem brandt. maar ook van het Stedelijk Gymnasium en de Louise de Coligny Scholengemeenschap brachten toneel (zie foto), cabaret, zang en dans. Vandaag is de dag door gebracht met sport en van Jan Pieterszoon Swee- linck die ribbelig moet aan voelen. Ten aanzien van de ar cering tussen de 2 en de 5, zegt de CRI: „Voor ons staat dat niet vast. Het is mogelijk dat de falsificateurs later de fout hebben ontdekt en de arcering daarna alénog hebben aange bracht". Rommelmarkt De werkgroep Terre des Hommes houdt komende za- terdag een rommelmarkt op de zolder van de werk' groep aan het Noordeinde (naast de bloemenstal). De opbrengst is bestemd voor de preventie van doofheid en blindheid van kinderen in Colombia in Zuid-Ameri- ka. De rommelmarkt begint om tien uur en duurt tot vier uur. De toegang is gratis. Ons Eiland De speeltuinvereniging „Ons Eiland" viert zaterdag 25 sep tember feest ter gelegenheid van de opening van het nieu we clubhuis aan de Kortenaerstraat. Van vijf tot zes uur kan het nieuwe clubhiuis bekeken worden en voor 'sa- vonds staat er een groot feest op het programma. Het feest begint om zeven uur. Infórmatie-avond handeling om aan de Plesmanlaan een nieuw GAK- kantoor te bouwen. De gemeente houdt maandag 27 september een informatieavond over dat nieuwe kan toor. De bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt ge houden in het gebouw van Speeltuinvereniging Mors- kwartier aan de Lage Morsweg 14a. Godard Het Kijkhuis vertoont de komende week de laatste twee Jean-Luc Godard films. Maandag 27 en dinsdag 28 septem ber wordt aandacht besteed aan de film Sauve qui peut uit 1980. Woensdag, donderdag 30 september en vrijdag 1 oktober wordt de film „Passion"gedraaid. Op alle avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en kwart over tien. De films worden vertoond in het Kijkhuis aan de Vrou wenkerkkoorstraa t 17. - Voordracht Het Theosofisch genootschap houdt dinsdag 28 septem ber een openbare voordracht. De voordracht, die de ti-~< tel „Is er leven na de dood?" draagt, wordt gehouden in „In den Bierdeghel II" aan de Nieuwe Rijn 52. De bij eenkomst, die gratis te bezoeken is, begint om 20.00 uur. Spreker is de beer P.J. Meinders. Fassbinder cyclus In het kader van de Fassbinder cyclus vertoont K&O dins dag 28 september de film „Mutter Klisters Fahrt zum Him- rfiel". De voorstelling, die wordt gegeven in het K&O ge bouw aan de Oude Vest, begint om acht uur. In deze film staat Mutter Küster centraal. Na de zelfmoord van haar man wordt zij door de publiciteit als een speelbal gebruikt. ten is De Burcht. Tijdens de wandelingen komen verschil lende aspecten van de stad Leiden aan bod. Gekeken wordt naar zaken als de ge schiedenis, de stedebouw, het groen, de dieren in de stad en het boeiende stadsonkruid. De wandelingen beginnen om tien uur en zijn rond twaalf uur af gelopen. De vier routes zijn: De NW-wandeling door de wijken Maredijkbuurt, Noord- vest-west en de Camp (begin punt hoek Zweilandlaan- /Boerhaavelaan). De NO-wan- deling door de wijken De Kooi, Havenbuurt en Pancras Oost (buurthuis 't Spoortje). De ZW-wandeling door de Acade- miewijk en de Pieterswijk (hoek Schelpenkade/Witte Singel). De ZO-wandeling door de Burgemeesterswijk, de Haver en Gort buurt de Ha venwijk en Pancras-Oost (hoek Burggravenlaan/Uhlen- beckkade). morgen treedt de pop groep Coinc op. Donder dag is er een puzzelrit door de stad. Als slot van de feestweek wordt vrijdag een grote muzikale mani festatie gehouden. De offi ciële opening van de school wordt volgende week vrijdag door de com missaris van de koningin in Zuid Holland, mr. M. Vrolijk, verricht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii LEIDEN Burgemeester C.H. Goekoop is het niet eens met het besluit van de collegepartijen PvdA en VVD om zijn taken tot de wettelijke te beperken. De burgemeester had zijn huidige werkzaamheden representatie en open bare orde en veiligheid graag uitgebreid. „De stelling, dat een burge meester zich moet beperken tot louter de wettelijke taken vind ik principieel niet cor rect", zegt de burgemeester naar aanleiding van een zin snede in het officële college programma 1982-1986. Daarin wordt gesteld, dat de burge meester zich van een stand punt onthoudt over hetgeen is vermeld inzake de taken van de burgemeester. „Je zou wet houders moeten kunnen ont lasten van niet strikt politieke zaken conform de capaciteiten van de burgemeester. Ik kan me voorstellen dat je een be stuurder zodanig belast, dat hij een meer dan volledige dag taak heeft. Ik ben niet onte vreden over mijn huidige werkzaamheden en taken, het geeft je de mogelijkheid om je functie op eigen wijze in te vullen en prioriteiten te stel len, maar ik zou er geen( enkel bezwaar tegen hebben, wan neer mijn takenpakket on- vangrijker zou zijn", aldus de heer Goekoop. Met het besluit van PvdA en VVD om de gemeenteraad een Burgemeester Goekoop. advies te laten uitbrengen over de herbenoeming van de burgemeester heeft de heer Goekoop „geen moeite". „Dat is natuurlijk een zaak van de raad zelf, waar een burge meester zich niet mee heeft te bemoeien. Je kan je wel afvra gen of eep formele raadsver gadering over dit onderwerp noodzakelijk is. Een burge meester zal zelf in de gaten hebben, wanneer zijn ver standhouding met de raad erg slecht is en daar zijn conse quenties uit trekken". LEIDEN De gemeente Leiden gaat zijn oude pa pier inzamelen en aanbie den voor hergebruik. Te vens zullen de diverse ge meentelijke instellingen gestimuleerd worden om zoveel mogelijk krin- gloopppapier te gebrui ken. De „papier-actie", die een gevolg is van de ge meentelijke milieunota, gaat op 1 oktober van start. Tot nu toe was het zo dat de gemeente Leiden het oud pa pier verbrandde. De nieuwe milieuvriendelijke actie, die voluit „Inzameling oud pa pier bij gemeentelijke instel lingen heet, verloopt als volgt: op elke kamer wordt een beige-bruine, afsluitbare afvalbak geplaatst. Het is de bedoeling, dat in die bak het niet-papieren afval, zoals plastic, appelschillen en be kertjes, wordt gedeponeerd. Het papieren afval wordt in de reeds aanwezige prullen bakken gegooid. De „gehei me stukken" kunnen op de oude wijze worden afge voerd. De op het stadhuis aanwezige vernietigingsma chine blijft functioneren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3