Zebd&a ©omcwit ril^eregering^Actiedag ost alleen maar banen Begin wil geen officieel onderzoek naar massamoord vdA doet niet mee aan voorbereiding plaatsing raketten Ikkoord over :organisatie néhokbeton ij Ahrend verdwijnen 300 banen Woensdag 22 september 1982,72e jaargang no. 22379 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD'Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Bij atoomproef betrokken Amerikaanse soldaten in „Kenmerk" op Ned. II om 19.25 uur. Voorts om 21.20 uur Kid Creole and the Coconuts en om 21.50 uur zang van Wim Hogenkamp. Op Ned. II om 19.55 uur speelt Isaac Stern Mozart en om 20.35 uur korte Ned. speelfilms. HET WEER Heldere nacht met minimum temperatuur van 10 graden aan zee Overdag half tot zwaar bewolkt. Middagtempe- ratuur ongeveer 16 graden. Matige, aan de kust krachtige zuidwestenwind. Zon op 07.27, onder 19.37 Schev. hoog water 7.18 en 19.33. Laag water 3.07 en 15.13. lister De Boer: deeltijdbanen Irkesten HAAG „Er zal een duidelijk ver- lel egd worden tussen de hoeveelheid Iwerkzaamheden van een musicus en (norering. vloeit voort dat in de toekomst leltijdbanen zullen ontstaan. Daartoe noodzakelijk dat na overleg met vers en werknemers een normbe- wordt vastgesteld", aldus minister "oer van CRM vanmorgen over her- •ering van het orkestenbestel in ons iver de omvang van zo'n normbe- liet de minister zich nog niet uit. Herinrichting orkestenbestel Olieplatform op drift KODIAK In de Beringzee is gisteren een olieplatform los geslagen van een sleepboot. Het ge vaarte met 39 beman ningsleden aan boord drijft in de richting van het eiland Nuni- vak. De kapitein van het platform zou heb ben gevraagd om evacuatie van de be manning. De red dingswerkzaamheden worden bemoeilijkt door sterke wind. Reageerbuis-baby op komst in Rotterdam ROTTERDAM Voor het eerst in Ne derland is in het Rotterdamse acade misch ziekenhuis Dijkzigt een zwanger schap vastgesteld die te danken is aan toepassing van de reageerbuis-methode. De zwangerschap werd geconstateerd na transplantatie van een eicel die be vrucht was in een reageerbuis in een van de laboratoria van de Erasmusuni- versiteit. Het behandelende team, be staande uit dr. A. Alberda, dr. I. van Gent en prof. dr. G. Zeilmaker, bena drukt dat het nog te vroeg is om een voospelling te doen over het verdere verloop van de zwangerschap. Over de hele wereld zijn thans naar schatting 150 vrouwen dankzij de regaeerbuis- methode zwanger geworden. Pleidooi Prins Charles voor het moederschap LONDEN De belangrijkste taak van een vrouw is een goede moeder te zijn, aldus prins Charles in een vraaggesprek met een vrouwenblad. Hoewel de hele houding je gens vrouwen is veranderd, meen ik nog steeds met het risico dat ik mijn nek uitsteek dat een van de belangrijkste ta ken die een vrouw kan vervullen, het moederschap is. En niemand mag die rol bagatelliseren. Hoe kinderen opgroeien, welke houding ze innemen, is van vitaal belang, zowel uit maatschappelijk oogpunt als voor de toekomstaldus prins Charles. Buckingham Palace kon gisteren niet zeg gen of prinses Diana deze opvattingen van haar man deelt. ïtaking uit solidariteit met ziekenhuispersoneel ,ONDEN De leiders van uim elf miljoen Britse vak- jondsleden hebben vanmor- jen de wet en klemmende op- toepen van de regering gene geerd en het startsein gegeven -foor de „Nationale Actiedag". Deze dag van stakingen en Werkonderbrekingen geldt als jndersteuning voor het sta- 1 personeel in de zieken- dat nu al ruim vijf maanden in een loonconflict met de regering is verwikkeld. Omdat sympathiestakingen bij de wet verboden zijn, riskeren vakbondsleiders die tot acties hebben opgeroepen boetes of gevangenisstraffen. De minis ter van Arbeid, Tebbit, heeft de nationale actiedag „illegaal genoemd". Volgens premier Thatcher, op reis in het Verre Oosten, zullen de acties het land alleen maar geld en ba nen kosten. Maar de actievoer ders werden gisteren nog eens gesterkt in hun voornemen het werk neer te leggen, toen nieuwe, hoge werkloosheidscij fers bekend werden gemaakt. De Britten hebben het van daag zondér kranten moeten stellen. Ook enkele commer ciële televisiestations zullen een paar uur uit de lucht blij- ven. Bestuurders van zieken auto's in minstens vier grote steden Londen, Leeds, Glasgow en Belfast waren vanmorgen niet van plan te werken, ook niet als de patiën ten in levensgevaar zouden verkeren. De treinen, metro's en bussen reden echter als normaal om stakers naar mas sabijeenkomsten te kunnen vervoeren. TERDAM Bij twee bedrijven van-de Ahrend Groep )ormeubelen en -artikelen) zullen nog dit jaar 300 ar- flaatsen moeten verdwijnen. Getracht zal worden het verlies zoveel mogelijk via natuurlijk verloop op te h. In het somberste geval moet volgens een woordvoer en het bedrijf rekening worden gehouden met 300 ont- r enenverlies betreft Ahrend BV (150), een handelsnfaat- fiij met 14 vestigingen in het hele land, en BV Oda(150) in irode. De reorganisatie is een gevplg van de inkrimping 6 markt in kantoorinrichtingen. Tegenvallende cijfers over het eerste halfjaar en weinig hoopvolle toekomstverwachtingen over 1983 maakten ingrijpen volgens de woordvoerder noodza kelijk. Bij de reorganisatie worden pogingen ondernomen de ex portpositie van het bedrijf te verbeteren. Het reorganisatieplan is afgelopen maandag aan de Diensten bond voorgelegd en ook de ondernemingsraad van het bedrijf is geïnformeerd. Volgens woordvoerder Gorter van de Diensten bond was al enige tijd bekend dat de financiële positie van het bedrijf verre van rooskleurig was. Of het het nu voorgelegde plan a'cceptabel is moet volgens Gorter nog nader worden beke ken. Half oktober zal de Dienstenbond het overleg hierover met Ahrend hervatten. Samenvatting INederland - Ierland HILVERSUM De voetbal- liefhebbers zullen, zoals be kend, de interland Nederland- Ierland, die vanavond in de Kuip wordt gespeeld, niet rechtstreeks kunnen volgen. Wel geeft Studio Sport om 22.10 uur een samenvatting van de wedstrijd, die wordt gespeeld in het kader van de voorronde van het Europees kampioenschap. In overeenstemming met de strekking van de troonrede straalden koningin Beatrix en prins Claus gisteren bij het betreden van de Ridderzaal een onmiskenbare somberheid uit. Een opmerkelijk contrast hiermee vertoon de het tafereeltje op de foto onder die werd gemaakt vlak nadat VVD- leider Ed Nijpels de Ridderzaal weer verlaten had. Als een pop-idool werd hij bestormd door tientallen enthousiaste jongeren, die allemaal een hand tekening van hem wilden hebben. Overigens is prins Claus, bij wie onlangs een ernstige vorm van overver moeidheid werd geconstateerd, weer aan de betere hand. Foutje koningin bij uitspreken troonrede DEN HAAG Per vergissing heeft ko ningin Beatrix gister middag in de troon rede gesproken van „vrede en veiligheid" waarover West-Eu ropa zich kan ver heugen. In de door de regering opgestel de tekst stond „vrede en vrijheid". Officieel is nu beslo ten de niet uitgespro ken versie „vrede en vrijheid" te handha ven en correctie in de staatscourant ach terwege te laten. Voorzover bekend is het voor het eerst dat de troonrede niet foutloos werd uitge sproken. Nog een andere onef fenheid kenmerkte de plechtigheden van gisteren. Terwijl de koningin in de Rid derzaal verbleef, werd een van de voorste paarden die voor de Gouden Koets waren gespan nen, onwel. Het dier moest evenals zijn koppelgenoot worden uitgespannen. Het achtspan voor de Gouden Koets werd zodoende terugge bracht tot een zes span. IA: VOORBEREIDING PLAATSING MOET DOORGAAN n onze parlementaire redactie) HAAG Het CDA bij zijn mening dat euwe kabinet bereid zijn tot „actieve" treiding van de le plaatsing van iketten in ons land. •rdvoerder van de iractie deelde dit jhtend desgevraagd PvdA-leider Den Uyl ver klaarde gisteren dat zijn partij geen verantwoordelijkheid voor „actieve" voorbereidin gen wil nemen. De CDA-frac- tie wilde op deze verklaring geen officieel commentaar ge ven. De woordvoerder vol stond met het geven van het CDA-standpunt in deze kwes tie. Welke houding de PvdA daar tegenover aanneemt, zal volgende week wel blijken, wanneer de beidé partijen moeten reageren op de voor stellen van informateur Van Kemenade onder meer betref fende de kruisraketten, aldus de woordvoerder. „De PvdA is nog wel bereid, voorbereidingen op papier toe te staan, dus maatregelen van louter passieve, administratie ve aard. Maar zodra ergens een bestemmingsplan moet worden gewijzigd of een spa in de grond moet worden gesto ken, zegt de PvdA nee", aldus fractieleider Den Uyl in zijn verklaring. Naar verluidt is de verklaring het gevolg van een actie van het partijbestuur in Amster dam, met name van voorzitter Max van den Berg. Deze zou nogal geschokt zijn geweest over kranteberichten dat Den Uyl, toen hij maandag terug kwam van zijn bezoek aan in formateur Van Kemenade, medewerking van de PvdA aan voorbereidende procedu res niet had uitgesloten. Afge lopen zaterdag sprak de Partij raad („parlement") uit dat de PvdA „geen enkele medewer king" aan plaatsing zou verle nen. Volgens de indieners van dit voorstel strekte deze afwij zing zich ook uit tot de voorbe reidende fase. Voorzitter Van den Berg sloot zich bij deze in terpretatie aan. Den Uyl zegt nu dat met „be stuurlijke en technische voor bereidingen" teveel de sugges tie gewekt zou worden dat de kruisraketten er daadwerke lijk zullen komen. „Op zich is het juist, dat de voorbereidin gen niet hoeven te betekenen dat er ook geplaatst wordt, maar ik vind dat'er toch dui delijk verschil moet worden gemaakt tussen passieve en ac tieve maatregelen", aldus Den Uyl. Volgens de PvdA-leider is het ook nu niet nodig, evenmin als vorig jaar, bij de kabinetsfor matie harde afspraken te ma ken over de kwestie van de kruisraketten. „Het is absoluut onnodig om volgend jaar - al voorbereidende maatregelen te treffen en eventueel zelfs al een plaatsingsbesluit te nemen. We hebben nog tijd genoeg. Die onderhandelingen in Ge- nève zijn ook twee jaar later begonnen dan aanvankelijk de bedoehng was. Dan moet het NAVO-tijdschema betreffende de plaatsingsbeslissingen dus ook uitgesteld worden". Van Den Uyl mag het CDA in een regering met de PvdA voor zichzelf Wel de mogelijk heid openhouden dat de raket ten er komen. „Als het CDA maar van de PvdA aanvaardt, dat wij daar onder alle om standigheden tegen zullen zijn". Den Uyl: „Naar mijn stellige overtuiging zal een Ne derlands „nee" tegen de raket ten de positie van ons land in de NAVO niet verzwakken maar juist versterken. Men zal dan echt rekening met ons moeten houden". )iq EKERK AAN DEN De vakbonden in principe over- 'C(|emming bereikt met :tie van Schokbe- er de reorganisatie- len bij het betonbe- De enige voorwaar- dat er voor de vesti- in Kampen een ko- ordt gevonden, zo- •veel mogelijk men- laar aan het werk in blijven. laatste bespreking over •rganisatie is ook over- mming bereikt over een 1 plan (financiële rege- ïor de werknemers, die lat komen te staan) en werkgelegenheidsplan, wil de directie geen ga- ■j geven over het behoud van de werkgelegenheid na de reorganisatie, maar wordt wel nagestreefd dat geen nieuwe ontslagen zullen vallen. „Het is jammer genoeg een afzwak king van de eerdere overeen komst", stelt CNV-woordvoer der D. Terpstra. Het reorganisatieplan van Schokbeton houdt in dat 59 werknemers van Koudekerk aan den Rijn naar Zwijndrecht worden verplaatst, dat 22 mensen in Koudekerk en 4 in Zwijndrecht worden ontslagen en dat de vestiging in Kampen wordt gesloten. Daar werken 170 mensen. Wel wordt vol gens de directie druk onder handeld met een koper, die de vestiging in Kampen onder een andere naam wil voort zetten. De bonden hopen daar over eind deze week meer dui- devikheid te krijgen. Historische vondsten bij voormalig VOC-hoofdkantoor MIDDELBURG Zeeuwse archeologen hebben deze week belangrijke vondsten uit de 17e eeuw. gedaan tijdens graaf werkzaamheden voor de aan leg van de nieuwe provinciale bibliotheek in Middelburg. De vondsten, meest nog gave ge bruiksvoorwerpen, worden voornamelijk gedaan op de plaats waar vroeger een hoofdkantoor van de Verenig de Oostindische Compagnieën (VOC) gevestigd was. De pro vincie heeft dit meegedeeld. De opgravingswerkzaamhe den, worden voornamelijk door amateurarcheologen ver richt. Veel vondsten worden dan ook door de particuliere schatgravers mee naar huis ge nomen. Alle overige vondsten worden tijdelijk opgeslagen in een archeologisch depot in Middelburg, waar ze later ge conserveerd zullen worden. Illllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. JERUZALEM/WAS HINGTON De Israëli sche regering heeft giste ren besloten geen officiële commissie van onderzoek in te stellen naar de mas samoord, die vorige week plaatsvond in twee Pales tijnse kampen in West- Beiroet. Tijdens de buiten gewone zitting van het kabinet zijn de Israëlische ministers wel akkoord ge gaan met de stationering van een multinationale vredesmacht in de Liba nese hoofdstad. De Israëlische president, Na- von, had gisteren voor de bij zondere kabinetszitting openlijk gepleit voor de vor ming van een commissie van onderzoek. Dit tot ongenoe gen van premier Begin. De Israëlische regering besloot echter wel „op andere wijze" een of ander onderzoek in te stellen. Volgens de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Zablocki, heeft gisteravond echter laten weten dat de re gering-Begin de VS een „diepgaand onderzoek" toe gezegd om na te gaan of Is raël enige rol heeft gespeeld bij de massa-executies van vorige week. Met de Israëlische toestem ming voor de plaatsing van de internationale vredes macht wordt verwacht dat binnen enkele dagen Ameri kaanse Franse en Italiaanse troepencontingenten in Liba non zullen arriveren. Giste ren gingen Amerikaanse ma riniers in de baai van Napels aan boord van vijf schepen van de zesde Amerikaanse vloot. Het ziet ernaar uit dat de nieuwe vredesmacht ster ker wordt dan de vorige, die 2.0hQ omvatte en toezag op de evacuatie van de Pales tijnse commando's uit Bei roet. Israëlische militairen hebben vanmorgen vroeg de ambas sade van Algerije in Beiroet bestormd en een aantal docu menten gestolen. Dit is be kend gemaakt door het Alge rijnse persbureau. Pagina 10: Arabische mi nisters stellen VS moreel verantwoordelijk voor bloedbad. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1