iDU-fr actie lest Kohl Tribunaal veroordeelt regime Zaïrese dictatorMoboetoe igelandhard weg naar :r miljoen srklozen "Als je op lekker eten bezuinigt, ben je verkeerd bezig. Dacht ikzo'.' Opnieuw doden bij Navo-oefening „Verkeerde boeken" in VS steeds vaker op brandstapel tibische ministers tien VS moreel jantwoordelijk bloedbad Nieuwe taboes in Iran ■NLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 PAGINA 11 i2 pilde vogel lift mee ilkland Eilanden TH Engeland heeft onverwachts bezoek ge- een schepsel uit het Zuidatlantisch gebied, og nooit eerder op het noordelijk halfrond tond en zich voedt met de uitwerpselen van en de karkassen van walvissen. Deze vreem- ïhionis alba) is waarschijnlijk met de onlangs rzet, idatlantische gebied teruggekeerde Invincible ?re kland gereisd. Het dier, dat ronduit lelijk is, ook koes terein de belangstelling van duizenden bbers. Het beestje laat zich hierdoor echter Europe wijs brengen. Hij hipt vrolijk over het dek m acindole en laat zich de sliertjes bacon en Ched- ;b op vaarmee hij bij gebrek aan walviskarkassen e filmed, goed smaken. Zijn overlevingskansen iwardor de opgewonden vogelkenners echter klein met dat hij niet graag vliegt en waarschijnlijk een rgron prooi vormt voor hem nog onbekende vijan- jdlooaden en katten. Is je j< irland Mogelijk 1500 doden bij overstroming in El Salvador SAN SALVADOR De zoekacties naar slachtoffers van de overstromingen in El Salvador zijn ook vandaag onvermin derd voortgezet. Vol gens de directeur van het Groene Kruis van El Salvador zijn in het noordoosten van het land mogelijk 1.500 mensen ver dronken toen een stuwdam het begaf. Weinberger: Dwangarbeid bij aanleg pijpleiding WASHINGTON Volgens de Amerikaan se minister van defensie Caspar Weinberger komen er steeds meer aanwijzingen dat de Sowjet-Unie dwangarbeid toepast bij de aanleg van de pijpleiding die sommige Westeuropese landen over enige jaren van gas uit Siberië moet voorzien. Hij zei dat gis teren op een bijeenkomst van het Centrum voor Strategische en Internationale Studies in Washington. Volgens de Engelse prémier mevrouw Thatcher is het niet uitgesloten dat Groot-Brittannie bij zijn export naar de Sowjet-Unie afziet van het gebruik van technologie uit de Verenigde Staten. In deze trant heeft zij zich uitgelaten tijdens haar bezoek aan Japan. Een Britse firma die ma teriaal kreeg geleverd van een Amerikaans bedrijf voor de Russische pijpleiding was door strafmaatregelen getroffen. WERTHEIM Bij de herfstoefeningen van de NAVO zijn gisteren in het Westduitse Wertheim twee vrouwen gedood en drie soldaten gewond. Daarmee komt het to taal aantal doden als gevolg van de NAVO-manoeuvres dit jaar op negentien. Het ongeluk in Wertheim gebeurde toen de chauffeur van een Amerikaanse legertruck op een steile helling van de weg raakte en een huis binnen reed. De twee vrouwen die in de tuin stonden, werden gegrepen door de truck. Een tweede truck, die door de Amerikaan was geraakt botste tegen een ander huis. Eerder kwamen vijf burgers, een Westduitse soldaat en drie Amerikaanse soldaten om bij oefeningen in Zuid- -Duitsland. Vijf Britse soldaten werden gedood bij Kai- serslautern toen hun truck van de weg raakte en vijf Amerikaanse soldaten kwamen om toen hun helikopter voor de Deense kust neerstortte. Nederland: Wapen embargo tegen Argentinië voorbij DEN HAAG Nederland heeft na overleg met de ande re leden van de EG besloten het embargo op wapenleve ranties aan Argentinië op te heffen. Het embargo was afge kondigd op 6 april 1982, na de bezetting van de Falkland Ei landen door Argentinië. Voor Nederland houdt de opheffing in dat hiermee het normale wapenexportbeleid wordt her vat. De levering aan Argenti nië van materiaal dat voor re pressieve doeleinden kan wor den ingezet blijft echter verbo den. Toestand Stephanie niet meer verontrustend MONACO De verwondingen die prinses Stephanie van Monaco heeft opgelopen bij het auto-ongeluk vori ge week. toen haar moeder prinses Gracia achter het stuur van haar auto werd getroffen door een beroer te, geven geen reden meer tot onge rustheid. Dat staat in een medisch communi que dat gisteren in Monaco is uitge geven. Uit onderzoeken is niet ge bleken dat er sprake is van breuken in wervelkolom of ruggemerg. Prin ses Stephanie draagt nog wel een steuntoestel om het hoofd rechtop te houden. Het is nog niet bekend wan neer zij het ziekenhuis mag verlaten. GAT VAN 25 MILJARD jvol ZOl Nedéze correspondent merWi van Vree) De fracties van p£TT in het West- parlement, de I, heeft gisteren heime stemming enstemmig Hel- 1 als kandidaat kanseliersschap Kohl kreeg 228 230 stemmen, n afgevaardigde ïgen hem. Eén ich. werden de coalitie onderhandelingen voortgezet tussen de beide unie-partijen en de liberale FDP. Het ging daarbij vooral om de begroting voor 1983. De Sleeswijk-Hol- steinse premier Stoltenberg, bijna zeker minister van Fi nanciën in een kabinet-Kohl, kwam daarbij met cijfers op tafel, waaruit bleek dat het te kort op de begroting niet DM 10 miljard is, zoals onlangs door de staatssecretaris van de SPD is becijferd, maar volgens Stoltenberg DM 20 25 mil jard. Het grootste deel van dit tekort moet via besparingen worden opgevuld. De CDU is al besprekingen begonnen met de vakcentrale DGB om tot een sociaal evenwichtig con cept te komen. Maandagavond laat waren de onderhandelingsdelegaties tot overeenstemming gekomen over de procedure van de machtswisseling in Bonn. Vol gende week vrijdag zal Kohl via een „constructieve motie van wantrouwen" in het par lement tot nieuwe bondskan selier worden gekozen. In ja nuari zal hij dan zijn nieuwe ambt weer neerleggen om ruimte te maken voor ver vroegde verkiezingen, die zon dag 6 maart zullen worden ge houden. Gunstige vooruitzichten lachen Kohl toe BOSTON De Amerika nen die voorstander zijn van het kunnen verbieden van boeken in scholen, bi bliotheken en leeszalen, zien hun ins{5i>nningën steeds meer beloond. In 1978 werd maar in 300 ge vallen bezwaar aangete kend tegen op school ge bruikte boeken. Vorig jaar bedroeg dat aantal 1.000. In een aantal gevallen is het zelfs al tot boekver brandingen gekomen. Dergelijke verboden dreigen Amerikaanse openbare scho len en bibliotheken niét alleen te beroven van moderne lite ratuur, maar ook van geselec teerde klassieken, woorden boeken en zelfs leerboeken. De strijd tegen ue boeken wordt momenteel geleid door de ultra-conservatieve christe lijke beweging, ook bekend als de Moral Majority. Maar ook andere groeperingen, van rechts én links, hebben op zeer uiteenlopende gronden klach ten over literair werk en les boeken. „Ik kan mij voorstellen dat moreel fijnzinnige mensen be zwaar maken tegen boeken waarvan de filosofie hun vreemd is. Hebben ze dergelij ke boeken en willen ze ze ver branden, mijn zegen hebben ze", zegt dominee George Zar- ris, voorzitter van de afdeling illinois van Moral Majority. Roy Smith, directeur van de Vereniging van Amerikaanse Boekverkopers, noemt voor beelden van boeken die recent op de brandstapel zijn beland. „Zo heb je „The Living Bible" in de staat North Carolina, „Assepoester", „Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen" in Louisiana omdat er heksen in voorkomen en „Far from the Madding Crowd" van Thomas Hardy in Kansas wegens onze delijkheid, ondanks het feit dat het werk sinds jaar en dag verplichte literatuur is op mid delbare en hogere scholen". Volgens de pleitbezorgers van een vrije Amerikaanse pers zijn er geen wetten, op grond waarvan boeken kunnen wor den verboden. De tegenstan ders menen echter, dat zij de kinderen moeten behoeden voor het onder ogen krijgen van „verkeerde" boeken, om redenen van sexisme, racisme, obsceniteit, politiek of religie. Conflicten over het verbieden van een boek belanden dik wijls in de rechtszaal. Maar zelfs toen een zaak tot in 's lands hoogste rechtscollege werd uitgevochten, kwam er geen duidelijke uitspraak. Het Hooggerechtshof sprak welis waar uit dat studenten e?n schoolbestuur mogen aankla gen dat boeken uit de school bibliotheek verbant. Maar de stemverhouding (5 tegen 4) maakte duidelijk dat ook de hoogste Amerikaanse rechters het over deze materie onder ling sterk oneens zijn. (Van onze correspondent Roger Simons) In Groot-Brittannië heeft de werkloos- nieuwe recordhoogte bereikt. Volgens de re- itten 3.343.075 Britten zonder werk, 50.000 n een maand geleden. Maar volgens andere moeten bij het aantal van 3,3 miljoen nog zo'n verklozen worden opgeteld, zodat meer dan oen Britten zonder werk zitten. wocerit van de Britse beroepsbevolking krijgt nu een kering. Volgens Eric Varley, de woordvoerder van zake werkgelegenheid, bewijzen de hoge werkloos- i dat de economische politiek van de Conservatieve ïhatcher niet deugt. Thatcher's minister van arbeid ^l/ebbitt geeft toe, dat de cijfers teleurstellend zijn. „Zij pen niet aan de verwachtingen van de regering", zegt br Tebbitt heeft de Britse arbeiders die vandaag mee lde solidariteitsstaking voor het ziekenhuispersoneel luwd, dat zij met hun actie nog meer werkeloosheid iorzaken. dorp Een tornado heeft in het Bel gische plaatsje Leglise in de Ar dennen maan dagnacht zware schade aange richt. Van bijna alle huizen wer den de daken afgerukt. Ook auto's werden volkomen ver nield. Iran de voorpagina) ERUZALEM/BEIROET De Arabische mi- i buitenlandse zaken hebben vanochtend na Übijeenkomst de Verenigde Staten ervan be- L van morele verantwoordelijkheid voor het l van vorige week in West-Beiroet. Ministers gingen niet zover, dat zij zich opstelden ach- van de PLO dat politieke en economische strafmaat gen de VS zouden worden genomen. De PLO, die om Jomst had gevraagd, had onder andere voorgesteld dat Pihe olieproduktie aan de VS zou worden beperkt. Een latigde Arabische landen, zo werd vernomen in Tunis, ch tegen zulke strafmaatregelen, tanten is gisteren Amin Gemayel, de broer van de vo- vermoorde Bashir, geluk gewenst nadat hij met een Jende meerderheid tot president van Libanon was ge vel de Saoedische koning Fahd als de Israëlische pre- stuurden gelukstelegrammen. De Amerikaanse rege- i mening dat de verkiezing van Amin Gemayel tot een belangrijke stap in het proces van verzoening is, (orslaggevende betekenis is voor de toekomst van het loerder van het Israëlische leger heeft gisteren op- >end dat de milities van Haddad tijdens het bloedbad oet aanwezig waren in de Palestijnse kampen Cha- De woordvoerder ontkende tevens het bericht in dagblad The Times, waarin werd gesteld dat het le- ^aël manschappen van Haddad had overgevlogen naar ij zei, dat Israël „nooit Zuidlibanese troepen heeft ver- k vendien hebben zij geen toestemming om zich ten I an sidon te begeven" GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIEEXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LONDEN De islamiti sche wetgevers in Iran hebben talrijke nieuwe ta boes uitgevaardigd. Zo is voortaan het sensueel zoe nen verboden, alsmede homofilie en het gebruik van alcohol. Kranten in Teheran schreven gisteren dat mensen die het zoen- verbod voor de eerste maal overtreden 100 zweepslagen krijgen. Wie bij herhaling de wet over treedt kan op strengere straf fen rekenen. Overtredingen van de nieuwe seksuele taboes worden alleen bewezen geacht wanneer men vier mannen als getuigen kan dagvaarden. Is er een mannelijke getuige tekort, dan aanvaardt de rechtbank twee vrouwen in zijn plaats. De kranten schreven verder dat de nieuwe wet het waar schijnlijk maakt dat straffen als het afhakken van vingers en handen wegens diefstal of het doodstenigen van overspe- ligen veelvuldiger zullen wor den toegepast. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een tri bunaal voorgezeten door de Amerikaanse Nobel prijswinnaar in de genees kunde, Georges Wald, heeft gisteren na het aan horen van getuigen en be studering van documen ten in Rotterdam het cor rupte regime van de Zaï rese dictator Mobutu scherp veroordeeld. Op het tribunaal werd een lang requisitoir uitgesproken tegen de vergaande verpaupe ring en de aftakeling van Zaï re. Het regime heeft zich vol ledig vervreemd van de bevol king en van andere landen in Afrika en de rest van de we reld, aldus de uitspraak van de jury. Wald noemde de schending van de mensenrechten in de voormalige Belgische kolonie in Afrika vergelijkbaar met wat momenteel gebeurt in Guatemala of in de Filippij nen. „In de bijna zeventien jaar dat Moboetoe aan de macht is, zijn geleidelijk aan alle rechten opgeschort èn is de macht in feite in handen gekomen van een clan van vijftig man rond Moboetoe. Deze clan vergaart grote rijk dommen, terwijl het Zaïrese volk steeds verder verpau pert", aldus Wald. Ter staving van deze uitspraak werden cijfers geciteerd over het welvaartspeil direct na de onafhankelijkheid in 1960 en op dit moment. In 1960 was het land relatief welvarend en stond het aan het begin van een omvangrijke industrialisa tie. nu behoort het tot de aller armsten ter wereld, terwijl de industrie en de landbouw vol ledig zijn ingestort. Wald beschuldigde het Inter nationale Monetaire Fonds en de Wereldbank ervan mede verantwoordelijk te zijn voor de rampzalige situatie in Zaïre. „Door grote leningen te ver strekken aan Moboetoe, heb ben zij Zaïre in een onhoudba re positie gebracht. Door grote leningen is Zaïre volledig overgeleverd aan het interna tionale kapitalisme", aldus Wald. Hij laakte daarin vooral de rol van de Amerikanen, Fransen en Belgen, die hun fiat hebbengegeven aan deze leningen. De bijeenkomst in Rotterdam was georganiseerd door het Permanent Volkerentribunaal, waarin wetenschapsmensen en advocaten van naam zitting hebben. Het werd gehouden op verzoek van Zaïrese ballin gen. ADVERTENTIE Bezuinigen moeten we allemaal. Maar liever niet op Echte Boter. Want waar blijf je als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ja toch? Niet te versmaden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11