|euro-chirurg:'Prinses Gracia kreeg beroerte tijdens autorit' eer hulp voor bejaarde overwinteraars Opstelwedstrijd in kader van Kinderboekenweek -l£oper nieuwbouwhuis moet beter beschermd" inses Diana vertegenwoordigt voor eerste maal koningin Elizabeth JGDIGE PRINSES STEPHANIE NIET ACHTER STUUR ONGELUKSAUTO ÏMir- LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 PAGINA 9 LEIDEN De traditio nele Kinderboekenweek die van 13 tot en met 23 oktober wordt gehouden, krijgt als thema „Rei zen". In het kader van deze Kinderboekenweek organiseert de Leidse Courant een opstelwed strijd, waaraan de vier de-, vijfde- en zesdeklas- sers van alle basisscholen mogen deelnemen. De opstellen (maximaal vijfhonderd woorden lang) moeten handelen over het boekenweekthe ma „Reizen". Een goede gelegenheid derhalve om eigen vakantie-ervarin gen te beschrijven, al mag het begrip reizen natuurlijk ook op andere manieren* worden bena derd. Voor de best beoordeelde opstellen zijn prijzen be schikbaar in de vorm van bekroonde kinder boeken. De prijswinnen de opstellen worden op de eerste zaterdag van de Kinderboekenweek (16 oktober) gepubliceerd op een speciale pagina in de weekendbijlage Finale. Voorts zullen de inzen ders van bekroonde op stellen worden uitgeno- [AAG De ANWB mgeveer 100.000 oude eik jaar in Spanje Interen", meer juridi- ledische, financiële en iciale hulp bieden, dan toe het geval geweest betreft eqn proef van de ANWB ng van 1 oktober drie jnten - in Malaga, Beni- Barcelona - opent, de faciliteiten aan kunnen maken, belangstellenden een .overwinteraar- aanschaffen. Dit do- is vanaf heden bij de verkrijgbaar. toe werd alleen hulp via de telefoon, ter- »r bezitters van de reis- ietbrief, ook noodzake- oer naar huis geregeld 'e ervaring van de af- jaren heeft echter uit- aldus een ANWB- ierder, dat heel wat in Spanje zich nauwe- id weten, wanneer zij A'/Mpngeval of diefstal be- raken, een arts of zie- moeten kiezen of pro- l-8f blemen krijgen bij het Jiuren of tijdelijk invoeren van een auto. De meesten van hen (de ge middelde leéftijd ligt op 70 jaar), beheersen de Spaanse taal niet of nauwelijks, aldus de ANWB. Vandaar dat een advocaat of een tolk ook grote diensten kan bewijzen bij pro- blemep met de inrichting of de huur van het appartement, de (mis)koop van goederen, niet toereikende verzekeringen, bij diefstal, spoedeisende erfrech telijke kwesties en het in aan raking komen met de politie, bijvoorbeeld door een ver keersovertreding. Ouderen die in het bezit zijn van het „over winteraar-paspoort", want dat is de voorwaarde, hebben recht op deze gratis (juridi sche) hulp. Rolstoelen Tot deze hulpverlening rekent de ANWB ook bijvoorbeeld het regelen van rolstoelen en krukken, het leggen van con tacten met het thuisfront en het aanstellen en controleren van een verpleegster „aan huis". Wie ziek is in het verre Spanje en z'n dokter niet be grijpt, wordt de mogelijkheid geboden om via de ANWB- employé, te telefoneren met een arts op het Haagse ANWB-kantoor. De ANWB is verder in overleg getreden met de belangenver enigingen van hart-, cara- en astmapatiënten, om voor deze mensen speciale hulpverlening te organiseren, als zij willen overwinteren. Het paspoort, geldig voor twee personen, kost 19, maar wie een reis- en kredietbrief heeft, betaalt 11,50. Het zal alleen voor Spanje gelden, omdat in de an dere landen aanzienlijk min der mensen overwinteren, al dus de woordvoerder. Omdat 30 procent van de ou deren die elk jaar in Spanje overwinteren, niet voldoende verzekerd is, heeft de ANWB het mogelijk gemaakt om een ziektekostenverzekering af te sluiten voor de duur van en kele maanden..Gebleken is na melijk, dat sommigen ter be sparing van hun kosten, hun ziektekostenverzekering stop- ten betalen. Verder ook, dat zij Nederland van kracht zijn, of zetten zolang hun verblijf in bij terugkomst in Nederland, die geen dekking geven bij Spanje duurt. Dat levert het niet zonder meer hun oude een langer vberblijf in het bui gevaar op, dat- zij bij hoge kos- verzekering kunnen opnemen, tenland. ten en ondanks hun reisve/ze- Bovendien zijn er particuliere kering, toch een deel zelf moe- verzekeringen, die alleen in HENK ENGELENBURG fARIS IN PROEFSCHRIFT: ■iERDAM De koper van een nieuwbouwhuis, jtijdens de bouw betalingen doet aan de verkoper, ffederland minder goed beschermd dan in andere kse landen. Dit geldt ook voor de huurder en de ■inische eigenaar van een onroerend goed (bij- beid leden van een coöperatieve woningbouw- ging) Dit is de conclusie van notaris mr A. van Velten in het proef schrift „Kopers en economische eigenaars van onroerend goed", waarop hij vandaag in Amsterdam promoveert tot docter in de rechtsgeleerdheid. In het geval van het kopen van een nieuwbouwhuis loopt de koper, bij failliet gaan van verkoper/bouwondernemer, het risi co geen huis geleverd te krijgen, maar wel al het betaalde geld kwijt te zijn. De promovendus pleit er voor de positie van de koper veilig te stellen door een aantekening op het kadaster, waardoor het contract zakelijke werking krijgt. Dit is ook moge lijk bij huurders en economische eigenaren. Van Velten erkent dat sinds kort wel bescherming wordt gebo den door het (niet verplichte) Garantie-instituut Woningbouw, maar constateert dat dit slechts aarzelend van de grond komt. Redactie Leidse Courant Jury opstelwedstrijd Kinderboekenweek, Postbus 11, 2300 AA Leiden. S overweegt de be- van prinses Gra- rgen in de kathe- an Monaco recht uit te zenden. Een ng daarover zou erst in de loop van ifcfidag worden geno- BESLIST VANMIDDAG OVER RECHTSTREEKSE UITZENDING BEGRAFENIS IN MONACO men. De plechtigheid zal worden bijgewoond door ongeveer vijfhonderd per sonen. Prins Bernhard zal koningin Beatrix vertegenwoordigen. Verder worden verwacht ko ning Boudewijn en koningin Fabiola van België, Don Juan, de vader van de Spaanse ko ning Juan Carlos, Nancy Reagan, de vrouw van de Amerikaanse president, de Ierse president Hillery en de Amerikaanse acteurs Bob Hope, Frank Sinatra en Cary Grant. West-Duitsland zendt de onder-minister van buiten landse zaken mevr! Haram- Brücher Het Britse koninklijk huis zal worden vertegenwoordigd door prinses Diana, echtgenote van de Britse kroonprins Charles. Het is de eerste maal sedert de geboorte op 21 juni van haar zoon prins William dat prinsjes Diana zich naar het buitenland begeeft. Zij koesterde grote genegenheid voor prinses Gracia, die zij verleden jaar in maart voor het eerst ontmoet had. Prinses Gracia woonde toen in de City van Londen een galavoorstel ling bij ten bate van het Ope ragebouw van Covent Garden. Prinses Diana, toen nog Lady Diana Spencer, verscheen bij die gelegenheid voor het eerst in het openbaar met haar ko ninklijke verloofde, kroon prins Charles. Zij was erg ner veus, want niemand kon de ogen van haar afhouden. Prin ses Gracia had dit spoedig in de gaten. Het grootste deel van de avond hield zij zich met Lady Diana bezig om er voor te zorgen dat deze zich op haar gemak voelde. Sedertdien koesterden beide vrouwen een warme genegen heid voor elkaar. Prinses Dia na was diep geschokt toen zij het overlijden van prinses Gracia vernam. Het is de eers te maal sedert ze prinses is, dat Di^na de Britse koningin ver tegenwoordigt. digd voor een excursie naar ons bedrijf in Rijs wijk, waar een rondgang wordt gemaakt langs re dacties en technische af delingen (drukpersen). Inzendingen dienen ui terlijk 2 oktober a.s. bin nen te zijn bij: Overwintering in Spanje lokt jaarlijks 100.000 bejaarde Nederlanders. De meesten vari hen weten zich echter geen raad, wanneer ze betrokken raken bij een ongeval, een diefstal of een andere tegenvaller. tuinder op wiens grond de auto belandde, prinses Stepha nie in het wrak achten-.het stuur aantrof, terwijl prmses Gracia met bebloed gezicht achterin lag. Ook de haast waarmee de Monegaskische politie, voor de ogen van de verbaasd toekijkende Franse collega's het ongelukk ge beurde op Frans grondgebied het wrak weghaalde, droeg bij tot de veronderstelling, dat er iets niet in de haak was, in casu, dat de niet bevoegde prinses Stephanie achter het stuur had gezeten. Bovendien heeft ook de aanvankelijke ba gatellisering van de verwon dingen van de twee vrouwen voedsel gegegeven aan de le gendevorming. Geestelijk wrak Prinses Gracia, zo wees een scanning (hersenonderzoek) kort na het ongelukk uit, had een ernstige inter-celebrale hersenbloeding gehad, betrek king hebbend op beide hersen helften. Het moet op dat ogen blik duidelijk zijn geweest, dat er generlei neuro-chirurgisch ingrijpen meer kon baten. Kort nadat prinses Gracia naar de kliniek was teruggè- bracht, schijnt zich een tweede hersenbloeding te hebben voorgedaan. Dinsdagavond overleed zij. De veronderstelling is, dat Mo naco de buitenwereld niet heeft durven confronteren met het bericht, dat de prinses, als zij zou zijn blijven leven, een geestelijk wrak zou zijn geweest. Vandaar die aanvan kelijke bagatellisering van de opgelopen verwondingen Volgens dr Duplay, die ook prinses Stephanie heeft onder zocht, verkeert zij niet in le vensgevaar, maar is haar toe stand ook ernstiger dan aan vankelijk door het Monegaski sche hof werd medegedeeld. De „slechts lichte verwondin gen" (een halswervelbreuk en blijkbaar celebrale c'omplica- ties) blijken van dien aard, dat gisteravond werd besloten een van de meest vooraanstaande Europese neuro-chirurgen aan haar ziekbed te ontbieden. Prinses Stephanie is, gezien haar toestand, eerst gisteren pas op de hoogte gebracht van hei overlijden van haar moe der. Alleen voor Monegasken Terwijl treurende Monegas ken, onder wie opvallend veel gebaarde prinses, heeft de pa leiswacht de handen vol aan het op afstand houden van toestromende nieuwsgierigen. De condoleance is uitsluitend voor Monegasken. Daarom wordt iedereen gecontroleerd of hij ook werkelijk staatsbur ger is van Monaco. Toeristen mogen onder geen beding aan sluiten. „De dood van een prinses is toch geen attractie, of wel soms", zegt een paleis wacht. De winkeliers tegenover het rouwende paleis hebben voor de gulden middenweg geko zen. Kijk maar naar „Lé Coin du Souvenir", een pietepeute rige souvenirswinkel op de hoek van een steeg vol vlag gen halfstok. Tussen de Mona- co-aanstekers, Mónaco-hertjes, Monaco- damborden is plaats vrijgemaakt voor een portret van prinses Gracia waarover een zwarte met gouddraad ge zoomde sjaal is gedrapeerd. Binnen rinkelt echter de kas sa. Vooral ansichtkaarten met de complete prinselijke familie erop uit gelukkiger tijden, vliegen uit cie kaartenmolen. Iets verderop, in de geur van het eveneens geopende eet huisje „La Bamba" neemt de visuele pers het paleis onder „vuur. Toch is het moelijk wennen dat Monaco rouwt onder het motto: „de prinses is dood, lang leve de kassa". Even op heldering gevraagd bij de re dactie van Nice Matin, per slot van rekening Monaco's enige krant. Stomme verbazing. „Wie beweert dat wij acht da gen rouwen? De autoriteiten?. Goed, maar moet Monaco dan acht dagen de luiken dicht houden?". Bij de „Banque Nationale de Paris" aan de boulevard Al- bert 1 zijn de loketten dicht. Uit de groene, gesloten luiken steken rood-witte vlaggen met zwarte pluimen. Bij de toren hoge appartementen hangt slechts hier en daar de Mone gaskische vlag over de ballu- strade. Terrasje vol Monaco rouwt, maar de terras jes zitten vol. Als we tegen het middaguur terugkeren in het met internationale pers volge stouwde hotel Loewe Monte Carlo, is het traliehek voor het casino weer open. De eenarmi ge bandieten slaan weer toe, terwijl de prinses" nog ligt op gebaard. Maar ook de radio is inmiddels weer overgègaan tot de orde van de dag. Woensdagavond, toen het vorstendom over zijn eerste doodschrik heen was, beheersten treurende cello's en huilende hobo's, volop on dersteund door in mineur ge streken violen, het televisie beeld. Nog geen etmaal later is Monaco weer wat het altijd ge weest is en graag wil zijp: mondain lonkend naar toeris ten. Nu de prinses dood is, komen vooral de Amerikanen toestro men. Net als elke republiek is ook Amerika gek op vorsten huizen. Bovendien was prinses Gracia altijd een van hen toen ze naast idolen als Bing Cros by, Gary Grant, Jimmy Ste wart en Bob Hope schitterde in produkten, made in Holly wood. Voor veel Yankees is prinses Gracia de enige reden geweest om een retour Monaco te boeken. Wat zwartgallige insiders vragen zich nu al af of Maar er is nog een vraagteken: hoe zal prins Rainier III straks uit de periode van rouw naar voren treden? Geeft hij dan uit intens verdriet over het ver lies van zijn vrouw de kroon over aan zijn onbesproken zoon prins Albert? De bestuur lijke kwaliteiten van deze jon ge kroonprins zijn nog een vraagteken. Prins Rainier heeft eens gezegd, dat de Mo negaskische grondwet voorziet in abdicatie. Maar voegde hij daar aan toe, „ik ben van me ning dat Albert ruim de tijd moet hebben zich voor te be reiden". ïze correspondenten) <vesi co De myste- °"36 nevel rond het geluk maandag- i dat prinses Gracia [onaco het leven begint wat op te De Franse neu- J. Duplay, de eers die prinses Gracia r 17-jarige dochter lie na het fatale c onderzocht, heeft verklaard, dat Gracia achter het an de auto getrof- door een hersen ig. Prinses Stepha- nog in een reflex handrem hebben ?n, maar de snel- arj de auto was zo at deze, onbestuur- een 40 meter die- ond stortte. De onheilsplaats waar maandag prinses Gracia van Monaco achter het stuur van haar auto een beroerte kreeg en in de afgrond stortte. haar verscheiden geen gat zal achterlaten in de toeristische attracties van dit belastingpa radijs. Een juwelier vertrouw de ons toe: „We zijn nu ook open omdat de toerist, die in september hier is, tot de cate gorie „big spenders" behoort. Gedurende de zomer krioelt het hier weliswaar van toeris ten, maar in de nazomer ko men alleen rijken naar Mona- Opvolging pleiswachten dragen een jongen weg die gisteren in de lange rij wachtenden, die de laatste eer wilden bewijzen aan prinses (onwel werd. t ontzenuwt dr Du- fecteur van de afdeling hirurgie van het zie- in Nice, het gerucht, ses Stephanie nog iet bezit van een rijbe- de ongelukswagen be: zou hebben. Het ge- mtstond doordat de Prins Rainier van Monaco en zijn zoon prins Albert keren terug van een bezoek in het ziekenhuis aan prinses Stephanie, nadat zij haar op de hoogte hadden gebracht van het overlijden vah haar moeder. Tot gisteren was prinses Stephanie, gezien haar toestand, onwetend gehouden van de tragische gevolgen van het auto-onge luk. vrouwen die hun verdriet wegpinken met geparfumeer de zakdoekjes, keurig in de rij blijven voor een laatste groet aan hun in de paleiskapel op-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9