ponsorloop Avanti anavond van start Pander Speeltuin vereniging Marijke bestaat 30 jaar Sassenh eimse najaars feesten NOG 1 WEEK OPHEFFINGSUITVERKOOP BU PANDER LEIDEN. Willem Kramers (72) blijft vakwerk leveren met een leven vol wol en legerkorpsen van lucifers ?A&D/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 PAGINA 5 in, dat krijg je nooit voor i&ar", zei de baas, jaren en In geleden; „zoiets lukt je je leven niet!" „Zullen we gokken, dat ik het wel elkaar krijg?", vroeg lem Kramers gretig. „Nee, gok niet, maar zo n ding >rm lucifers bouw je niet", zei Toftbaas weer. De baas kreeg ïsfselijk, want na negen inaen kon Willem Kra- den, s met veel gepaste trots en htin ioening z'n patroon een iplete stoomketel laten i. Een showketel. Hele- il van lucifershoutjes ge- ikt; duizenden stuks met ibrande kopjes, met lijm elkaar „gelast". Dat ging lem best af, want hij had n w leven lang al professioneel yrsc' st. Tot aan z'n pensione- 11 jaar geleden: „41 jaar Vani eer, bij de NEM en in 'n J' edam en terug in Leiden; veet alleen niet meer hoe ujk iet tegenwoordig daar bij NEM noemen. Dat kan ik meer bijbenen. Maar ik precies hoe zo'n grote mketel zoals ze die ma- voor tuinderijen en fa ken er van binnen en buiten uitziet". toenmalige baas van Kra- in its kreeg wel heel erg onge- immers de stoomketel die e/ce/lem uit luciferhoutjes had engesteld was niet van te onderscheiden. Net ding als de ketel op de Met vlampijpen voor de kvlam, blauwe en rooie; bedradingen en hendels, oren, gewrichten en ge baat iten en een geval om m af te blazen als de druk uen root wordt. „Ja, en wilt u kstn »n wat m'n man voor z'n 'T& npijpen gebruikte?" Me nnes uw Kramers weet er, op plat in Leiden Zuid-West. iddels ook alles van. jk, u kunt ze van binnen zitten: allemaal limona- etjes, met blauwe en rooie pen erop". 'rouw Kramers is nooit lijdend voorwerp van r mans hobby geweest. Be st leeft ze met hem mee geeft desgewenst verkla- en toelichting als Willem beetje te snel op de con- T^ojctiebesch rij ving vooruit Voor Willem van 72 is dan wel allemaal gesne- koek, maar voor een jour- st die zelf amper een (•oevedraaier in z'n hand houden blijft het verfijnd ;ppen met minuscule tjes een onbegonnen ar- alle e te >t kan niet echter", vult lem aan: „gewoon uit m'n ;d gemaakt; die ketel had ielemaal in m'n kop zitten, as 61 toen ik 'm maakte, ketel is goedgekeurd door Stoomwezen" van de Hij kan alleen geen leveren, die ketel". Dat iwezen zal wel een me- zijn geweest, zoals een loonwezen doorgaans een •ouw van de telefooncen- is. Maar Willem Kra- had de erkenning van inventiviteit en stug vol- 'en (hij knakt geen luci- hij buigt ze onder lichte van zijn forse vingers) knaapje net van school Kramers in de scheeps- Willem Kramers met twee van zijn creaties. HOE EEN OUD-LASSER ZN BAAS EN IEDEREEN VERSTELD DEED STAAN bouw bij Boot terecht, alvo rens rond z'n 18e rich met het lassen te gaan bezighouden. „Ik hou van boten, ja". Niet voor niets staat boven op het blinkend gewreven dressoir een model van één meter veertig. Een „ferry" van je welste, met opstap -voor de au to's; een gigantische veerboot van Tor Line. Wat Tor Line er zoals mee doet, weet Wil lem niet, maar het schip op de kast is een pronkjuweel, waaraan Krameis een goed jaar gezwoegd heeft. Ditmaal geen lucifers, maar van strookjes gewoon hout, uit een balk gezaagd met de eigen elektrische zaag in de kelder. In de box zogezegd. Want de bullen van Kramers, daar be neden gerangschikt, mogen er best wezen. Voorbeeld voor de Tor Line- schuit was een kleurenfotootje van negen bij vier centimeter, uit een reisgids. Opgestuurd door Willems zoon, die opva rende toerist Zweden v.v.was geweest. Of het iets was voor pa, om na te maken. Nou, Willem maakte de boot exact na, tot en met de man netjes erin en de kapitein op de commandobrug. Geen ka juitvenster ontbrak, geen rai ling werd gemist en de rode reddingsboten hangen er vol gens de sterkte nog steeds in hun davits te wachten op een scheepsramp. Alleen de naam van het schip ontbreekt: „die kon ik niet lezen, op het plaatje". Bittere noodzaak Willem Kramers liefhebberij is tegelijk een bittere nood zaak. Als zijn perschef deelt z'n vrouw me mee: „Hij kan niet stilzitten, hij, moet toch wat te doen hebben. Als hij door een grote klus heen is, prakkizeer ik me suf of ik een ander onderwerp kan vinden. Hij is nou weer met vogeltjes bezig. Ik weet het ook niet Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 12.22 44 op toestel 10. VOO ig meer". En Kramers komt de kamer weer binnen met de kop en nek van een steenbok, als een jachttrofee aan de wand op te hangen. Allemaal van lucifers, meneer. Veel is inmiddels de deur uit; volledig gemeubileerde pop penhuizen voor kinderen en kleinkinderen, draaimolens met gefiguurzaagde poppetjes, windmolens van verschillend formaat, met lichtjes van bin nen. Wieken die draaien op de energie van een oude wek ker. Voorwaar geen mallemo lens van een man met fanta sie en overgave. Heerlijk; als je nog zoveel om handen hebt wanneer de stille binnenzeeën van een gevorderd leven je niet meer tot uitputtende acti viteiten aanzetten en het rit me op een kalmere maatsoort terugvalt. Stakige vogels met lange nekken en bekken, een kouwe goudfazant ook, pron kend bestrooid met schitte rende „granietkorrels". Kramerstoren De Eiffeltoren van meer dan een meter hoog, plus verlich ting, is allang de deur uit. Die staat nu bij een zoon in Fries land. In Dokkum. Ik zie het bouwsel op een foto: typisch Kramers-werk. De Kramer storen, met z'n open vakver deling. „Dat maak je nooit; ik hoor 't m'n baas nog zeggen", vertelt Willem van de weeromstuit, als hij naar z'n stoomketel kijkt en er een uitneembare wand vanaf haalt ter demon stratie. „En ziet u waar die boutjes en moertjes van ge maakt zijn? Nee? Haha, dat dacht ik wel. Dat ziet nie mand". Mevrouw Kramers komt erbij: „Mijn man nam daarvoor potloden en die zaagde hij in heel kleine par tjes en dan kreeg je echte bou ten en moeren, van die vijf- of zeskantige plakjes". Het grafieten hart van het potlood als draaipunt. De hobby wordt nu com plexer. Willem Kramers, de ex-lasser met z'n technische verworvenheden, staat wer kelijk voor niets. Hij maakte en maakt wandkleden, knoopt ze voor het gebruik thuis en voor z'n jonge nage slacht. „Opa, hier heb je een hond; kun je die gaan zitten namaken?" Zomaar een vraag van een kleindochter. „Na tuurlijk kind, geef maar hier". En de hond van het plaatje hangt nu geknoopt en al, met de tong uit z'n bek, waaks te doen bij opa en oma in de huiskamer. Wandkleden en tafelkleden: Kramers knoopt, en ontwerpt ze ook nog als dat zo uitkomt. Borduren, daar heeft hij geen geduld voor; dat is priegelwerk net een brug te ver. Steekjes ma ken, nee. De creatie moet wel wat om het lijf hebben. Het liefst hout, of anders plukken eerlijke knoopwol, waarmee Kramers een gepassioneerde Engelse hunting party in ette lijke jachtige kleuren midden in de nabloeiende herfst heeft gezet. De paarden springen zo snel en de heide is er zo paars, dat alle toonaarden in elkaar overvloeien. „Onze huisdok ter vond het prachtig en was er weg van", adstrueert me vrouw. Willems zoon blies ooit bij K&G, de befaamde Leidse showband, zijn partijtje bugel of zo mee. Pa, K&G welge zind, schonk een luciferskrui ser van een redelijke tonnage en welbewapend aan de vere niging, die het houten schip bij opbod voor 200 gulden verkocht. K&G kreeg trou wens ook nog de beschikking over een „groot Duits kasteel, dat ergens tussen Duitsland en Noorwegen moet hebben gestaan". Het was inderdaad erg groot, kon nauwelijks op de tafel en prachtig ook was dat niet geheel duidelijk te lokaliseren kasteel. Bouw tijd op de schaal van Kra mers: twee jaar. Opa Kramers zou niet weten waar het zich op het moment bevindt. Jam mer. Ik had die burcht graag eens gezien, dat Duitse kas teel, ergens in Denemarken, als ik het een beetje kan plaatsen. Verzamelen Dit is het bezige vrijetijdsle- ven van Willem Kramers, die nog lang niet aan het eind van z'n Latijn is geraakt. Als jonge knaap zaagde hij al fi guren, met kleine hoekjes die tal van zaagjes kostten; hij maakte lampekappen als er vraag naar was. Het was een leven van opstaan, werken en knutselen. Nu liggen er weer paard en wagen op hun raam werk en spanten te wachten. Ook naar een plaatje te ver vaardigen. „Ik werk niet van tekeningen, bouwplaten; die tekeningen maak ik zelf wel". De hele familie en de buren verzamelden voor hem later de ontelbare lucifers. In een nauwelijks bij te houden tem po. Elke lucifer die even op gevlamd is, kan bij Willem Kramers een nieuwe, gesle pen toekomst krijgen. Maar de spoeling wordt nu wat dun. Een enkel vogeltje k?m er nog wel vanaf. Mevrouw Kra mers: „Ik heb expres geen gasaansteker voor het fornuis gekocht, maar ik strijk zoveel mogelijk lucifers aan. Ik weet het ook niet meer". Priegelen: „Het is maar voor de hobby hoor. Maar je moet wel je gedachten erbij hou den", meent Willem Kramers, die met een pen in een lucifer prikt, daarna de lijm erop smeert en het dunne exem plaartje zachtjes tegen een an der duwt, volgens het patroon der compositie. „Ze hebben al eens gezegd: je bent een man met gouden handen. Wat wou je, zeg! Toch wel leuk hoor, dat de baas ooit zei: dat krijg je nooit voor elkaar Willem!" ERSWOUDE Een van 15.000 gulden de „Vrienden van ti" vanavond bijeen irengen tijdens de iorloop, waaraan ver eende bekende Ne- 'hders meedoen. Eén ien is uiteraard Euro kampioene Bettine ekoop, al jaren trouw fan tafeltennisvereni- ''ei Avanti. edrag, men hoopt uiter aard op meer, is nodig om de hypotheeklast van de vereni ging terug te brengen. Avanti heeft op eigen kosten en via acties het clubhuis van ruim 400.000 gulden neergezet. De acties gaan door, maar met de huidige hoogte van de rente vreest men dat het nog dertig jaar zal duren voor net ge bouw afgelost is. Er rust name lijk nog een hypotheek van 280.000 op het clubhuis. „Wij zijn een vereniging van idea listen, die alles zelf bekostigen gn tot de grootste en beste jeugdvereniging van Neder land zijn geworden. Wij willen die nu zo oplossen", aldus „vriend" John van Strien jr. Bekende Nederlanders, Tom Okker, Bettine, The Shoes, Ria Visser, Jos Kuyer, Sandra de Kruyff, Gerard Bakker en Eg- bert van 't Oever, gaan ander half uur rennen, kruipen, jog gen en dergelijke. Zij hebben allemaal sponsors, die een be drag per afgelegde kilometer op tafel leggen. Het is de be doeling dat -ook gewone Ne derlanders meedoen en men Parcours Het parcours begint bij het clubhuis en voert via de Burg. Warnaarlaan, de Gerebrug, de Kastanjelaan, de Ds. v.d. Boschstraat, Ridder van Mondfoortlaan, de Gemene- brug weer naar Warnaarkade. Muziek zorgt voor een sfeer langs het hele parcours en ie dereen is welkom. De loop start vanavond om zeven uur. LISSE De oprichtingsvergadering van speeltuinver eniging Marijke werd op 16 september 1952 in „De Ta verne" te Lisse gehouden. Ter gelegenheid van het nu dus 30-jarige bestaan van de vereniging wordt er mor gen volop feest gevierd. De vergadering werd destijds geleid door het gemeenteraadslid de heer P. van Leeuwen. In het allereerste bestuur van de nieu we vereniging werd plaatsgenomen door mevrouw Helmus, de heer De Boeck en de heer Spaargaren, die onmiddellijk aan de slag moesten om een speelterrein in te richten. Het heeft uitein delijk een jaar of vijf geduurd voordat het huidige speelterrein aan de Crocussenstraat in gebruik kon worden genomen. Dat was op 27 juli 1957. In die tussenliggende periode is men naarstig naar een geschikt terrein in Lisse aan het zoeken geweest, onder meer ook op het land van Blokhuis. Feest Een feestdag voor de kinderen uiteraard, maar ook voor de le den van de vereniging. De feestelijkheden beginnen om tien uur 's morgens met het hijsen van de eigen „Marijke-vlag" en te vens de ingebruikneming van de nieuwe geluidsinstallatie. Voor de kinderen zijn een dertiental aktiviteiten op stapel gezet, zoals het spijkerslaan, straattekenen, ballengooien, knutselen, skippy balrace, fietsbandwerpen, dartspel en sjoelen. Wanneer het weer slecht is, zal een andere feestdag worden ge kozen. Tijdens de lunchpauze kunnen de kinderen zelf een worstje en een broodje bakken op de grote barbecue en als ze dan nog hongerig zijn kunnen er ook nog pannekoeken worden gebakken. Als extra attraktie zal er op het speelterrein een groot opgeblazen springkussen aanwezig zijn waarop men heel veel plezier zal kunnen beleven. Aan het einde van de middag zullen de kinderen nog een verrassing ontvangen.'s Avonds wordt voor de kinderen van 9 jaar en ouder een disco gehouden, waar bij uiteraard gebruik wordt gemaakt van de nieuwe installatie. De oudere leden van de vereniging moeten nog eventjes geduld hebben. Voor hen staat ook een feestelijke bijeenkomst op het programma. Die heeft donderdag 7 oktober plaats. Dat kan een hele drukke avond worden, want de vereniging telt na dertig jaar maar liefst 160 leden en 20 donateurs. SASSENHEIM De jaar lijkse najaarsfeesten be ginnen maandag in „De Tol" in Sassenheim. De feesten duren tot en met donderdag en maandag avond wordt om acht uur gestart met een klaveijas- wedstrijd in de grote zaal en simultaandammen in de bovenzaal. Voor leden van de oranjevereniging zijn alle activiteiten gratis, niet-leden betalen per ac tiviteit een bedrag dat va rieert van twee tot tien gulden. Bij het klaverjas sen zijn dames en heren welkom. Bij het simul taandammen daagt de heer Van Tielrooy ieder een uit het tegen hem op te nemen. De feestelijkheden worden dinsdag voortgezet met activi- Kwaliteitsmeubelen van vooraanstaande fabrikanten moeten nu weg bij Pander Leiden. Kortingen van 10 tot 60% op bekende merken. Donderdag 23 september 1982 definitief de laatste dag. Zolang de voorraad strekt. Verkoop uitsluitend a contant. Leiden, Botermarkt 21-22,071 - 143746. teiten voor de kleuters en 's middags om twee uur met een viswedstrijd voor 65-plussers in het park, terwijl om zeven uur 's avonds het grote luna park aan de Prins Hendrik- laan wordt geopend. Dinsdag avond begint ook het paraplu- hangen en wel om zeven uur. De deelname hieraan is gratis voor iedereen. Op hetzelfde tijdstip brengen Canite Tuba en de Harpe Davids muzikale shows voor de bewoners van de bejaardenhuizen „De Schutse" en „De Bernardus". Verder staan die avond om acht uur een lampionoptocht, met medewerking van „Adest Musica", „De Harpe Davids" en „Canite Tuba" en een brid ge-drive in „Ontmoeting" op het programma. Wielertocht Woensdagmiddag staat vanaf half twee in het teken van wielertocht over 25 kilometer en een autopuzzeltocht met als inzet een wisselbeker. Om drie uur begint het boegsprietlopen in de vijver van de Charbon- laan, voor meisjes en jongens van 14 jaar en ouder en om half vijf een viswedstrijd voor de jeugd tot 16 jaar in het park. De laatste dag, donderdag, gaat van start met een viswed strijd voor 16-jarigen en ouder in het park om zeven uur 's morgens. De traditionele wandeltocht begint om negen uur bij het plein van de Kom- passchool aan de Jac. v. Bcie- renlaan. Verder is er die dag om twee uur tobbetje steken op het plein van de R.K. Opl. school aan de Pr. Hendriklaan, om half drie snelheidswedstrij den voor de ieugd op kangoe- roefietsen in het Koningspark. De festiviteiten worden om vier uur besloten met touwt rekken voor groepen van vier personen, van wie er twee in woners van Sassenheim moe ten zijn. Deze wedstrijd heeft eveneens plaats op het plein van de RK Opleidingsschoool aan de Pr. Hendriklaan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5