en Leids ;liënt wordt gedupeerd door plannen minister Eerste uitreiking propadeuse- getuigschriften Tichting dierentehuis voert onverantwoord beleid >f en kritiek voor aanpak ierengracht-Zijlsingel ellende JREAU RECHTSHULP LEIDEN: MEMO RIJNLAND 'AC IDEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 rboekje ,r t ijkmeester isor H.W. van Soest, Iter van de Vereniging .eiden, overhandigde gis- burgemeester C. Goe- het jaarboekje van zijn 'Jging. De heer Van Soest iu vergezeld door bestuurs- T. Muider en mevrouw I. nan. Oud Leiden gaf het dit jaar voor de 74e Het is niet te koop in i jekwinkel, maar is be- voor leden van de vere- LEIDEN Voor de eers te maal werd vanmiddag een aantal propadeuse-ge- tuigschriften uitgereikt. Twaalf studenten, die in formatica studeren aan de Leidse Uhiversiteit, kre gen het getuigschrift, dat het kandidaatsdiploma vervangt. Een en ander houdt verband met de herstructurering bij het wetenschappelijk onder wijs. De studierichting informatica ging 1 september van het vo rig jaar van start. De studie richting is gebaseerd op de twee-fasen-structuur. Met in gang van 1 september van dit jaar geldt de twee-fasen-struc tuur voor alle richtingen van het wetenschappelijk onder wijs. Tot het doctoraal examen is de studie in een vierjarig programma ondergebracht. Uit is de eerste fase. Als tweede fase van de opleiding kan een gedeelte van de studenten een aanvullende wetenschappelij ke opleiding krijgen. De nieuwe studierichting in formatica is verdeeld in drie afstudeerrichtingen: theoreti sche informatica, toegepast wiskundige informatica en medische informatica. Het Leidse specialisme is de medi sche informatica. u lEN De Afdeling tn van de Nederland- reniging tot Bescher- van Dieren beschul- bestuur van het dierenasiel, de ing Dierentehuis Leiden en omstre- van het voeren van onverantwoord be- De dierenbescher- had het asiel voor bedrag van 25.000 dierenarts-hulp boden. Volgens de dierenbescherming heeft het asiel die hulp van de hand gewezen. De heer W. van Winterswijk, voor zitter van het asiel, ont kent die beschuldiging. Hij zegt dat de dierenbe scherming aan die hulp één voorwaarde verbindt. Volgens de voorzitter kan het asiel niet aan die eis voldoen. In juni bood de dierenbescher ming het asiel de hulp van een dierenarts aan. De dierenarts van het asiel, de heer B. Broer, was plotseling overleden. Vol gens de vereniging weigerde het asiel deze hulp die, zoals de vereniging zegt, 25.000 gul den aan honoraria waard is. De vereniging vindt dit een vreemde zaak omdat het Leids dierenasiel onlangs in een zon dagsblad zijn financiële nood klaagde en sponsors in de par ticuliere sector zoekt. De heer Van Winterswijk: „De algemene ledenvergadering van de dierenbescherming heeft haar bestuur opdracht gegeven om ons jaarlijks 25.000 gulden te schenken. In een gesprek hebben beide be sturen besloten dat, die hulp uit veterinaire steun zou be staan." Het asiel was blij met die steun. Volgens de heer Van Winterswijk stond de die renbescherming erop dat het asiel dierenarts Muurling, die tot 1980 voor het asiel werkte, in dienst zou nemen. De heer Van Winterswijk: „Dat was onmogelijk. Wij hadden een contract met dierenarts Broer. Na het overlijden van de heer Broer heeft zijn vrouw voor een vervanger gezorgd. Wij konden Muurling niet in dienst nemen omdat we an ders contractbreuk zouden plegen," aldus de voorzitter van het asiel. Volgens de heer Van Winters wijk besloot de dierenbescher ming daarop de 25.000 gulden niet te schenken. De voorzitter noemt dat in tegenspraak met de beslissing, die de algemene ledenvergadering van de die renbescherming heeft geno men. „Wij hebben toen ge vraagd om het geld aan een ander doel te besteden. Dat kon niet en dat vinden wij geen stijl," zegt Van Winters wijk die meldt: „Volgens mij probeert de dierenbescher ming de macht in het asiel te, krijgen." De dierenbescherming uit zijn grieven in een open brief. Daarin wordt het asiel ge maand om tot inkeer te ko men. „Het is niet te laat, dan denkt u ook aan het dier,." schrijft de dierenbescherming. Dezelfde oproep wordt ook door het asiel gedaan. Van Winterswijk: „De leden van de dierenbescherming geven geld voor het dier. Het wordt tijd dat het daar ook terecht komt." Jloo EN „Ik ben erg ndalnnen over deze zaak Di t weet je. Ik grijp je kladden wanneer je >olitiek speelt. Het ;e staat achter me en aat zo gebeuren als notitie staat. De be- rs van het Heren- CM|t-Zijlsingel gebied en zullen niet de greyl worden van de el- i. Daarom heb ik de ^gingen gedaan en pq^ns anders om. Poli- 1 verhoudingen staan I volledig buiten". Zo 'erde wethouder D. laar gisteravond in ergadering van de ïommissie volkshuis- ig op een opmerking iet CDA-raadslid P. ;erken. De wethou- ig zijn woede-aanval d met een luid ap- van de massaal aart je bewoners van het igracht-Zijlsingel ge- irtprcprken vroeg zich af hoe ïgelijk was dat de wet- aan de bewoners van irengracht-Zijlsingel ge- ift toegezegd, dat er 2,3 aan het volledige her- de vele gebreken van __jeuwe huizen besteed dy| zonder dat daar toe van de raadscom- op jjvoor was gevraagd. 'J^thouder ging later in de vfl niet in op kritische ingen van andere elk I raadsleden van dezelfde strek king. „Prima, prima, prima, meneer Tesselaar, dat u voor de bewoners heeft gekozen. Alle lof voor de oplossing die u heeft gekozen voor de enorme problemen met de woningen in het Herengracht-Zijlsingel gebied. Ik zal de laatste zijn die daar kritiek op heeft. Toch vind ik het jammer dat u niet in een eerder stadium aan de raadscommissie volkshuisves ting heeft gevraagd wat we van de gekozen aanpak vin den". Aldus verwoordde PPR- raadslid F. van Oosten de me ning van de leden van com missie. 2,3 miljoen Wethouder D. Tesselaar legde gisteravond een notitie op ta fel, waarin op een rijtje is ge zet op welke manier de grote gebreken aan de nieuwbouw woningen in het Herengracht- Zijlsingel gebied worden her steld. Het herstel kost min stens 2,3 miljoen gulden en de bewoners van de huizen zullen aan dat bedrag niets hoeven bij te dragen. De 2,3 miljoen wordt betaald door de ge meente, de LWS, de aanne mers,. die de huizen hebben gebouwd en mogelijk ook door het rijk. In het plan is nog geen rekening gehouden met de problemen van ventilatie. De bewoners krijgen een scha devergoeding van maximaal 200 gulden met een mogelijk heid tot uitzonderingen. Er komt ook een regeling om de door de gebreken veroorzaak te te hoge stookkosten van de afgelopen paar winters met de bewoners te verrekenen. Er werden nog geen besluiten over het voorstel genomen, omdat het college zich niet formeel over het precieze plan heeft uitgesproken. Verwarming De verwarming van de 230 woningen, wordt geheel ver vangen door een ander sy steem, omdat de woningen niet warm worden. In 42 wo ningen gebeurt dat vóór 15 no vember, in de andere lukt dat niet meer voor de winter. In alle 230 woningen worden de lekkages en de tocht nog voor 15 november aangepakt. Het gaat onder meer om grote kie ren en kromgetrokken deuren. In het plan van de wethouder gaan hetzelfde bedrijf (AVM) de verwarmingsinstallaties vervangen, dat ze heeft aange legd. „We hebben daarvoor gekozen, omdat het goedkoper is, al kan ik me de argwaan te gen de AVM goed voorstel len", aldus de wethouder. AVM wil het karwei uitvoeren voor 300.000 gulden minder dan de door een onafhankelijk bureau opgestelde begroting aangaf. „We kunnen wel een ander bedrijf in de arm ne men, de AVM voor de rechter slepen en een schadevergoe ding eisen, maar je moet maar afwachten hoeveel je dan krijgt. Nu scheelt het drie ton". De wethouder verzeker de de commissie dat het toe zicht op het werk zeer inten sief zal zijn. Toch deed een deel van de commissie de wet houder de suggestie bij andere bedrijven een kostenopgave voor het karwei te vragen. In de rij voor Haring en Wittebrood Al even gebruikelijk als de uitreiking van haring en wittebrood in de vroege uren van drie oktober, is de lange rij wachtenden die zich enkele weken voor de Leidse bevrijdingsdag voor de Stadsgehoorzaal vormt. Gisteren was het weer zover. Gewapend met trouwboekje en/of identi teitsbewijs (de haring in clusief wittebrood wordt alleen aan echte Leide- naars verstrekt) hadden enkele honderden zich op de Breestraat verzameld om zich in te laten schrij ven voor de jaarlijkse uit reiking. LEIDEN De gemeente overweegt het aantal parkeer plaatsen op het Rapenburg met 15 te verminderen. Dit zou nodig zijn om het aantal parkeerplaatsen in de binnen stad op een gelijk niveau te houden na de ingebruikne ming van het Sanders-terrein. Op dit stuk grond, waar tot voor kort de voormalige zeep fabriek stond, is ruimte voor 90 auto's. Volgens het college programma zou ernaar ge- Parkeerplaatsen Rapenburg streefd moeten worden om het plein rond de Pieterskerk au tovrij te maken. Wanneer dat inderdaad zou gebeuren, zou den er 75 parkeerplaatsen ver dwijnen. De resterende 15 zou den dan op het Rapenburg, tussen de tweezogenaamde „lussen" gevonden moeten worden. Bruiloft loopt uit de hand LEIDEN Een bruiloftsfeest in een zaaltje bij de kerk aan de Vijf Meilaan liep vannacht stevig uit de hand. Rond een uur liep het feest uit in een handgemeen. Zowel in de zaal als buiten vie len rake klappen. De politie moest er aan te pas komen om de verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. Toen de balans werd opgemaakt, bleek dat een personenauto was beschadigd, een pantalon was vernield en een persoon een polsfractuur had opgelopen. i prjEN Het Bureau ernstig gedupeerd wordt, shulp Leiden is wanneer minister De Rui- dat de rechtsgang ter van Justitie zijn plan nen doorzet ten aanzien van de gefinancierde rechtshulp. „De toegang 'ureau rechtshulp aan d© Herengracht. van de burgers tot de rechtshulp dreigt ver smald te worden", aldus Theo Linssen, medewer ker van het Leidse Bu reau voor Rechtshulp. De minister heeft een aantal plannen voor de rechtshulp uitgestippeld. De gratis advo- catenhulp wordt, ook voor de laagste inkomens, afgeschaft. Voortaan zal een bijdrage van minstens 50 gulden betaald moeten worden. Volgens het Leidse bureau betekent dit, dat in de Haagse regio zeker 100 gulden door de cliënt op tafel moet worden gelegd. In die regio mogen advocaten na melijk ook hun kantoorkosten in rekening brengen. Verder zal voor een aantal zaken de gratis rechtshulp worden afge schaft. Gedacht wordt hierbij aan procedures tegen uitkerin gen, tegen beslissingen van de sociale dienst en tegen het ge westelijk arbeidsbureau over het al of niet verlenen van toestemming voor ontslag. „Cliënten die dergelijk proce dures willen voeren, zullen daar voortaan honderden gul dens voor neer moeten tellen", meent het bureau. Het aantal 'overblijvende' gra tis zaken per jaar zal aan maximum worden gebonden. „Zo zal het kunnen gebeuren dat iemand in het voorjaar nog wel, maar in het najaar niet meer geholpen kan worden. „Op is op" heeft de minister gezegd", aldus het bureau Rechtshulp. De minister is bo vendien van plan de vergoe dingen voor pro-deo advoca ten terug te schroeven. Het bureau Rechtshulp verwacht dat dit desastreuze gevolgen kan hebben voor de sociale ad vocatuur die er in gespeciali seerd is sociaal zwakkeren te helpen. Tot slot wil de minis ter betere controle op het werk en de daarvoor te geven vergoedingen van de advoca ten. Het is de bedoeling dat de verschillende bureaus in den lande dit gaan controleren. Wanneer de plannen van de minister doorgaan zal voor taan iedereen via het bureau rechtshulp een advocaat moe ten uitzoeken. Het Leidse bureau verwacht dat met name de laatste maat regel een verdubbeling van het aantal cliënten op z£u leve ren. Een stagnatie van de hulp aan de cliënten zou daarvan het gevolg kunnen zijn. „Wij hebben nog niet bekeken hoe we ons moeten opstellen wan neer de plannen doorgaan. In verschillende bureau's in den lande is al een cliëntenstop toegepast Die het eerst komt, die het eerst maalt. Wij heb ben nog niet zover gedacht, het zijn tenslotte nog maar plannen", aldus Theo Linssen. Actie Het bureau wil wel duidelijk onderstrepen dat ze het niet eens is met de plannen van de minister. Daarvoor werd de gehele week actie gevoerd. Overeenkomstig de wens van de minister werden deze week geen schriftelijke verzoeken om rechtshulp in behandeling genomen. Alle cliënten moes ten gisteravond persoonlijk op het bureau aan de Heren gracht langskomen. „Dan kun nen ze vast wennen aan de overvolle wachtkamer diè na uitvoering van de plannen on getwijfeld zal ontstaan", aldus Linssen. Behalve dat alle cliënten werden ingelicht over de plannen, wezen medewer kers van het bureau op de ei gen eisen: gratis rechtshulp tot aan de ziekenfondsgrens, in elke wijk een rechtshulpprak tijk en geen lange wachttijden bij de bureaus. Erica Mess Wegens groot succes bij haar eerste optreden op de Lei- da to zal Erica Mess zondag weer te bewonderen zijn op de Huishoudbeurs in de Groenoordhallen. Erica Mess, Miss World '80, verzorgt een optreden tijdens de de monstraties body building, die om half drie en half vier in de evenemententent worden gehouden. Promotie De heer A.S. Lampe uit Den Haag promoveert woensdag 22 september op het proefschrift „Determinatie van Non- fermentatieve Gramnegatieve bacteriën in de klinische bacteriologie". De heer Lampe, die is verbonden aan de vakgroep Medische Microbilogie van de Leidse Universi teit, heeft prof. dr. R.P. Mouton als promotor. Geertsema De commissaris van de koningin in de provincie Gel derland, de heer W.J. Geertsema, houdt dinsdagavond een spreekbeurt in restaurant „In den Bierdeghel II" aan de Nieuwe Rijn 52 in Leiden. De heer Geertsema spreekt over het onderwerp „burgerlijke ongehoor zaamheid". De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Leidse ondercentrale van de VVD. De spreekbeurt begint om kwart over acht Gespreksgroep De Leidse Werkgroep Homosexualiteit start woensdag 29 september met een serie van tien gespreksgroepen. Op de avonden wordt gepraat over eigen homosexualiteit in het dagelijks leven. De groep komt elke woensdagavond om acht uur bijeen aan de Langestraat 16. Men kan zich voor deze gespreksgroep opgeven op de introductiebijeenkomst van de werkgroep, die woensdagavond 22 september om acht uur wordt gehouden aan de Caeciliastraat 18 in Lei den. Inspraak De gemeente houdt deze maand twee inspraakavonden over het ontwerp-programma specifiek welzijn voor 1983. De eerste bijeenkomst wordt donderdag 23 sep tember in de raadzaal van het Stadshuis gehouden en de tweede op donderdag 30 september in de Stadsge hoorzaal. De aanvangstijd is voor beide bijeenkomsten op acht uur vastgesteld. Het ontwerpprogramma om vat de onderdelen sociaal-cultureel werk, kinderdag verblijven, maatschappelijke dienstverlening en vol wassenen-educatie. In het ontwerp worden alle instel lingen, die zich met één van deze werksoorten bezig houden, opgesomd en de mate waarin de gemeente de instellingen volgend jaar denkt te subsidiëren. Tot 1 oktober hebben de instellingen de gelegenheid om schriftelijk op het programma te reageren. Gespreksgroep De L VL (Lesbiese Vrouwen Leiden) begint donderdag 23 september met een gespreksgroep voor vrouwen, die wil len praten over hun lesbische gevoelens. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij en aanmelden is telefonisch mogelijk bij Wil van der Plas, telefoonnummer 134018 en bij Annette van 't Sant, telefoonnummer 124062. Ouderensoos Begin deze maand is de ouderensoos „Middelweg", voorheen ouderensoos „Breehuys" van start gegaan. De soos is elke dinsdagmiddag van half drie tot halt vijf open voor 65-plussers uit de binnenstad. Het pro gramma bestaat uit een bingomiddag, handenarbeidac- tiviteiten, stempelen en kaarten. Voorts staat een voor dracht over het gebruik van medicijnen en een bezoek aan een museum op het programma. De soos is geves tigd aan de Middelweg 8, informatie via tel. 143503. Jongerenkoren In de Vredesweek verzorgen de jongerenkoren Petrus-Le- onardus uit Leiden en Joluna uit Zoeterwoude twee vierin gen. De eerste is morgen in de Christus-Dienaarkerk in Zoeterwoude, de tweede heeft zaterdag 25 september plaats in de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Leiden. Beide vieringen beginnen om zeven uur 's avonds. Het the ma is: Om te beginnen bij jou. Van: direktie Aan: al onze verkopers Zoals u weet, krijgen we over 'n paar weken de introduktie van de sportieve Ford Sierra. U doet er goed aan uw echtgenoten of vriendinnen er alvast op voor te bereiden dat u na 1 oktober a.s. voorlopig geen vrije dagen kunt opnemen. Ook dient u rekening te houden met veel extra-uren. Want de nieuwe Ford Sierra wordt 'n TOPPER. Vijf Meilaan 7 Tel 071-310031 Leiderdorp katwijk v.d. Valk Boumanweg71 Kon Wilhelminastraat 16 Tel. 071-899301 Tel. 01718-72744 FORD. MEER WAARD OP DE WEG.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3