©OUACWlt Breuk in Westduitse regeringscoalitie inti-J anmaat-betoging reedzaam verlopen LIBERALE MINISTERS TREDEN AF toogleraren met ontslag bedreigd Wanbeleid en verzuim op sociale academies Hennep verbrand Vrachtauto kantelt Spreekbeurt NDVP mag doorgaan V/K v Vrijdag 17 september 1982,72e jaargang no. 22375 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directour-hooldredacteur: IJ. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.56 per mm. Kleintjes Z0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Herman Emmink nog te zien in „Wie van de drie" op Ned. I om 19.00 uur. Om 19.30 uur film over slag bij Arnhem ..Een brufg te ver". Op Ned. II om 19.00 uur „Ivanhoe" en om 20.27 uur Derrick in „Het uur der moor denaars". In de nacht en ochtend plaat selijk mist en minimumtempe ratuur rond 13 graden. Over dag droog en zonnig en mid- dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Zon op 07.19, onder 19.49. Schev. hoog water 4.08 en 16.37. Laag wa ter 12.27 en 0.52. rW*e «SI® jude bij marine [ELDER De koninklijke ma- r>see in Den Helder heeft giste- ijf mensen uit Den Helder en ving gearresteerd in verband met men van steekpenningen en het en in de levensmiddelen-boek- ng voor het marinepersoneel in [Helder Een zesde man, een kandelaar uit Amsterdam die al laar lang levensmiddelen aan de [ebasis levert, is eveneens gear md. Hij zou de marinemensen bedragen toegeschoven hebben ihet inboeken van goederen die et leverde. Vier van de zes man- tebben reeds bekend. Met deze pingsaffaire zijn „aanzienlijke gen" gemoeid, zo heeft een de i-woordvoerder laten weten. Nederlander in Pakistan overleden na inslikken hasj KARACHI DEN HAAG-— De 25-jarige J. de Bruyn uit Zeist is woensdagavond in Karachi (Pakis tan) overleden, nadat hij op het vliegveld vijftien zakjes met in to taal 250 gram hasj had ingeslikt, om aanhouding te voorkomen. De man, van Colombo via Karachi op doorreis naar Athene, werd bang toen douanebeambten achterdoch tig werden en slikte de plastic zak jes met hasj op een toilet in. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Bij het leeg pompen van zijn maag, werd de hasj aangetroffen. ker tegen irtheid, h naar -Afrika HAAG Tom Okker it van plan af te zien :ijn voornemen van 30 Tiber tot 4 oktober deel men aan een 35+-ten- rnooi in Zuid-Afrika. ter De Boer heeft wel- r een oproep aan o.a. ieden gedaan dat land rcotten, maar Okker be- wt zijn bezoek aan Afrika zuiver als een •zaak. vertegenwoordig Neder- liet", aldus de ex-topspe- kker deelde wel mee de vijze van de minister De te delen. Hij heeft, toen ren geleden een keer in Afrika speelde, zijn af- ng van de apartheidspoli- aar al kenbaar gemaakt. hernieuwde kennisma- met dat land wil Tom r benutten om een goed te krijgen van wat er in- ten goede of ten veranderd is. Veel klachten over rode potloden bij stemmen DEN HAAG Tijdens de verkiezin gen van vorige week woensdag zijn vele stembureaus, evenals vorige ke ren, geconfronteerd met klachten over de kwaliteit van de rode potlo den. Dit zei het CDA-kamerlid Faber in zijn functie van voorzitter van de commissié voor de geloofsbrieven gis teren in de Kamer. Bij volgende ver kiezingen moet er maar moderner materiaal, zoals ballpoints of viltstif ten, gebruikt worden, vindt de com missie. Leden van een stembureau in Delft hebben laten weten het geklaag over de potloden zo beu te zijn, dat ze zich volgende keer niet beschikbaar stellen als het schrijfmateriaal niet wordt verbeterd. Voet afgehakt voor uitkering SAN FRANCISCO Een uitkering van 210.000 dollar leek de Amerikaan Robert Yarrington aantrekkelijker dan het bezit van beide voe ten. Hij schakelde twee vrienden in om een van zijn voeten te jaten afhakken en de indruk te wekken dat hij het slachtoffer van een ver keersongeval was geworden. De invalide heeft twee jaar lang kunnen genieten van zijn uitkering. Gisteren maakte de politie van San Francisco bekend dat een van de medeplichtigen had doorgeslagen. Nederlanders leven langer PARIJS Uit een onderzoek van Franse verzekeringsmaat schappijen is gebleken dat de Nederlanders binnen de lan den van de Europese Gemeen schap de langste levensver wachting hebben. De Neder landse vrouw leeft gemiddeld 78,5 jaar; de man mag rekenen op een ouderdom van 75 jaar. De Fransen komen op de tweede plaats met respectieve lijk 78 en 70 jaar. Daarna ko men achtereenvolgens de in woners van Denemarken. Groot-Brittannië, Italië, West- Duitsland, België, Luxemburg Griekenland en Ierland. Minister biedt actiegroep Amelisweerd nieuw bos aan DEN HAAG Demissionair minister Zee- valking (Verkeer en Waterstaat) wil met de actiegroep die zich verzet tegen de aanleg van rijksweg 27 door het Utrechtse landgoed Amelisweerd, gaan praten over de aanplant van een nieuw stuk bos van zeven a tien hec tare in die omgeving. Daarmee hoopt hij de pijn voor de actiegroep wat te verzachten. De minister zegt dit in een interview in De Volkskrant. Met het aanbieden van een nieuw bos, ter compensatie van de 2,5 hectare bos die binnenkort in Amelisweerd verloren gaat, wil de minister voorkomen dat er harde acties plaatsvinden .als over enkele weken de eerste bomen in Amelisweerd geveld worden. De „Vrienden van Amelisweerd" bereiden zich al enkele maanden voor op fel verzet te gen het kappen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De al wekenlang smeu lende crisis van de Westduitse rege ringscoalitie is toch nog sneller dan verwacht gisteravond in een beslis send stadium gekomen die het einde betekent van de 13-jarige samen werking tussen sociaal-democraten en liberalen. Vanmorgen maakten de vier liberale FDP-ministers be kend dat zij besloten hebben uit het coalitiekabinet van liberalen en so ciaal-democraten te treden. De acu te crisis was gisteravond ingeluid toen bondskanselier Helmut Schmidt volkomen onverwacht op positieleider Helmut Kohl in zijn bureau ontving nadat hij voordien een onderhoud had gehad met bondspresident Carstens. Dit alles wees erop dat Schmidt nu echt be sloten had aan de bestaande, niet meer te overwinnen regeringscrisis een eind te maken. Vanmorgen had Schmidt nog een gesprek met zijn voornaamste opponent in het kabi net, minister van Economische Za ken Graf Lambsdorff (FDP). Van middag zou hij een verklaring af leggen in het parlement. Alles wijst erop dat Schmidt aan stuurt op vervroegde nieuwe ver kiezingen, teneinde klaarheid te verschaffen over de politieke ver-- houdingen. Al geruime tijd was im mers duidelijk dat de liberale FDP van plan was om naar de christen- -democraten over te lopen. De bondskanselier is echter vastbeslo ten om het heft in eigen handen te houden wat betreft de procedure die de komende tijd moet worden ge volgd en het tijdstip ervan. Alleen een aangenomen motie van wan trouwen gevolgd door de verkiezing van een nieuwe kanselier, kan de zittende regeringsleider tegen zijn zin verdrijven. Pagina 13: Westduitse regering verkeerde al jaar in crisis BOB? Surinaamse militairen in actie tegen stakers PARAMARIBO Vrijwel alle dokters, verplegers en ander personeel van het aca demisch ziekenhuis in de Surinaamse hoofd stad Paramaribo is in staking gegaan voor 30 loonsverhoging. De militaire junta heeft bijna alle 600 patiënten uit het zie kenhuis geëvacueerd en het gebouw wordt bewaakt door militai- Volgens de junta heeft de betrokken bond van verplegend perso neel geen recht om over looneisen te on derhandelen. Ze wei gert te praten voordat de stakers weer aan het werk zijn gegaan. Gisteren veroordeel den de door de rege ring in het leven ge roepen volkscomitees de staking als „ver raad". De huidige jun ta in Suriname is zelf ook aan de macht ge komen nadat de des tijds nog gekozen re gering weigerde te onderhandelen met de soldatenvakbond. Een van de toenmali ge vakbondsleiders die gevangen werd gezet, Badressein Si- tal, is op dit moment minister van volksge zondheid. HAAG De anti- ^^ische demonstratie et Haagse Binnenhof elegenheid van de in- itie van het nieuwe le-Kamerlid Jan van de Centrumpar- gistermiddag vreed- verlopen. Aan de ing, georganiseerd het Haags Initiatief Fascisme en Racis- werd door rond de uizend mensen deel- ^§i|men. Een grote groep ^r-jj len was afkosmtig uit ^Jterdam. groep verzamelde zich roepen uit andere delen et land op het Malieveld, aar men naar het Bin- nf f trok. De daar aanwezi- 53Jlitiemaeht die betrek bescheiden genoemd worden hoefde alleen let begin van de demon even op te treden toen (aagse Janmaat-aanhan- vat aggressie had opge ien klappen kreeg. De be en persoon werd ontzet n het Binnenhof verwij- evenals enige Janmaat- ingers, die even daarvoor te luidruchtiger wijze in visie blijk hadden ge- aki UXe genwoordigers van be- voelende organisaties en het publiek tijdens de lestatie toe. Gejuich steeg tn bekend werd gemaakt het personeel van de de Kamer naar buiten ebracht de heer Janmaat ,0 illen dwarsbomen. Jan- zelf toonde zich niet on- e indruk van de gebeur- *r N en Lachend bewoog hij >er fiets naar het Binnen- - terwijl de menigte hem impte. Nog tweemaal Op het Binnenhof verliep de anti-fascistische demonstratie vreedzaam. Belangengroeperingen voor minderheden, voormalige verzetsleden en anderen gaven acte de prèsence. Foto: Milan Konvalinka moest het omstreden kamerlid daarna op deze wijze spitsroe den lopen, op en neer tussen Kamergebouw en Ridderzaal. De demonstratie, die rond één uur begon en kort na drie uur eindigde, loste zich soepel op en ook na afloop deden zich nergens schermutselingen of problemen voor. Pagina 11: Janmaat ontevre den met plaats in Kamer 'HOVEN De beheerder van de afdeling scheikunde van chnische Hogeschool Eindhoven, A. van Mierlo, heeft en- loogleraren met ontslag bedreigd als ze niet bereid zijn mee rken aan de onlangs in het leven geroepen registratierege- Dat blijkt uit een artikel in de vandaag verschenen TH-be- in, het weekblad van de hogeschool, september verplichtte het college van bestuur alle mede- iers inclusief de hoogleraren een registratielijst bij te hou- 'an de gewerkte uren. Enkele hoogleraren van de afdeling scheikunde hebben dit tot nu toe geweigerd. In een brief aan de betrokkenen wijst de beheerder erop dat ambtenaren die zich aan plichtsverzuim of wangedrag schuldig maken voor zes maanden geschorst kunnen worden of zelfs bij de minister kun nen worden voorgedragen voor ontslag. Van Mierlo zegt de brief te hebben geschreven op aandringen van de hoogleraren van de afdeling die de betreffende lijst wel invullen. „Zij ergeren zich behoorlijk aan de weigerachtige op dracht van hun collega's". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op alle 21 so ciale academies die Nederland telt is de laatste jaren een Wanbeleid gevoerd. Tot deze conclusie komt de Algemene Rekenkamer in een tot van daag geheim gebleven rapport over het beleid en de onder wijspraktijken op de sociale academies. De Algemene Rekenkamer, die de overheidsuitgaven con troleert op nut en doelmatig heid, heeft onder meer ont dekt dat veel docenten van so ciale academies vaak afwezig zijn en dat ook grote aantallen studenten de lessen herhaalde lijk verzuimen. Mede als ge volg van het weinig efficiënte onderwijsbeleid op de sociale academies is het verloop van. de eerstejaars studenten vrij groot. Een kwart van de nieuwkomers verlaat de aca demie alweer na enkele maan den. Minister Deetman (Onderwijs) zal binnenkort een reactie op het rapport van de Rekenka mer geven en eventuele maat regelen aankondigen om ver betering in de bestaande situa tie te brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN De afdeling openbare werken van de gemeente Al phen heeft gisteren op de vuilstortplaats aan de West- kanaalweg een hoeveelheid hennep verbrand. De hennep was kort daarvoor gerooid op een stuk grond ter grootte van 40 vierkante meter van een boerderij aan De Hoorn op last van de officier van justitie in Alphen. De pplitie heeft gisteren een 26-jjrige bewoner van de boerderij aangehouden in verband met het illegaal kweken van de hennep, een belangrijke grondstof voor verdovende middelen zoals hasjish. Te gen hem is proces verbaal opgemaakt en hij is na ver hoor heengezonden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Een vrachtwagen, bestuurd door een 24-jarige chauffeur uit Leiden, kantelde gisteren bij het passeren van het Plesmanviaduct. Dit werd veroorzaakt, doordat de chauffeur vergeten was de giek van zijn hijsinstallatie te laten zakken. Bij het binnengaan van het spoorwegviaduct raakte de giek de bovenzijde. Een in de buurt aanwezige dragline zette de vrachtwagen weer op de kant. Het viaduct liep lichte schade op. DEN HAAG/ALPHEN De Nationaal Democratische Volks partij (NDVP) moet in de gelegenheid worden gesteld om 20 september een spreekbeurt te houden in zaal Curia 1 van zwem bad De Thermen. Dat heeft de president van de Haagse recht bank vanmorgen beslist. De president deed vanmorgen uitspraak in het kort geding dat de NDVP tegen de gemeente Alphen had aangespannen. De Na tionaal Democratische Volkspartij had onlangs bij de Alphense sportstichting een zaal gehuurd voor een spreekbeurt op 20 sep tember in een zaal van het zwembad. Op last van het gemeente bestuur is die huurovereenkomst echter ingetrokken vanwege het vermeende ultra-rechtse karakter van de NDVP, die verge lijkbaar zou zijn met de Nederlandse Volksunie en de Centrum partij. De partij besloot daarop een kort geding tegen de sport stichting aan te spannen met als eis een dwangsom van 20.000 gulden wegens contractbreuk. De politie en het gemeentebestuur van Alphen vrezen ongere geldheden op 20 september in verband met de gebeurtenissen rond eerdere spreekbeurten van de NDVP in andere plaatsen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1