an Kooten terug, Van der Gijp butant in selectie Oranje Demonstratie na duel om UEFA Cup Eoin Han ,Nog nooit zo 'n kans gehad" ,kete winst eleler Wiel ..wereld Straffen betaald voetbal «S^SIJTHOFF PERS REIZEN Trips naar Berlijn, Cöted'Azuren Wenen Met uw krant 'door de Muur' Cöte d'Azur Wenen LEIDSE COURANT VRIJDAG 17SEPTEMBER 1982 PAGINA IS ildames logelijk weg bij PSV EN Ruud Geels zal vandaag met van PSV een gesprek hebben over We vroegtijdige ontbinding van zijn (eind van dit seizoen lopende con- 1 diverse malen nationaal topscorer j formatie van trainer Thijs Libregts igeen basisplaats. Geels: „Na de ver- jtegen Feyenoord (1-3) koos de trai- h voorhoede met René van de Kerk- jKoolhof en Hallvar Thoresen. Om- fvolgens tegen Helmond Sport goed met 5-2 wonnen, viel ik een beetje bot. En eerlijk gezegd voel ik me nog op de bank te zitten. Ik ben natuur- fcr de jongste, maar ik geloof toch dat tl alle andere clubs in de eredivisie pst mee zou kunnen". De schutter tmeer begeerd door AZ'67, dat nog naar een opvolger voor de naar ertrokken Kees Kist. Interland in Utrecht ZEIST Het vriend schappelijke duel dat het Nederlands elftal op 27 april 1983 tegen Zweden zal spelen, zal vermoedelijk net nieu we Galgenwaard als plaats van handeling krijgen. Het Utrechtse stadion stond aanvan kelijk op de nominatie voor de oefenpartij tus sen Oranje en Frank rijk op 10 november, maar die werd uiteinde lijk aan de Rotterdamse Kuip toegewezen. Beckenbauer terug na afscheid FRANKFORT Franz Beckenbauer heeft het voorbeeld van Johan Cruijff ge volgd. Beide voormalige topspelers kregen een officiële afscheidswedstrijd vanwege hun grote verdiensten in het beroepsvoet bal. Cruijff was de eerste die ondanks dat afscheid terugkwam in de profvoetballerij en nu heeft „Kaiser Franz" zich gisteren weer op de transferliist van de Westduitse voetbalbond laten plaatsen. Beckenbauer begon als profvoetballer bij Bayern Muen- chen. ging daarna naar de Noordameri- kaanse profclub New York Cosmos en be ëindigde zijn actieve loopbaan op 1 juni bij Hamburger SV. Zijn manager Robert Schwan verklaarde, dat er een kans be staat, dat Beckenbauer opnieuw voor Cos- mos gaat spelen. Kaczor naar Frankfurt FRANKFURT - Jupp Kaczor, die in het nieuwe seizoen bij Feyenoord veelal de rol van bankzitter vervul de. is voor de rest van het seizoen 1982/83 uitgeleend aan de Westduit se Bundesligaclub Eintracht Frank furt. Voordat Kaczor anderhalf jaar geleden naar de Rotterdamse club kwam, speelde hij bij VFL Bochum. Met het contracteren van de 29-jari- ge speler hoopt het in financiële moeilijkheden verkerende Ein tracht het spitsprobleem te hebben opgelost. Na de verkoop van Nor- bert Nachtweih. voor 1,7 miljoen mark aan Bayern München had Frankfurt nog slechts een echte spits over; de Koreaan WERELDRECORD OP MIJL RIETI De Roemeense atlete Maricica Puica heeft gisteren in Rieti het wereldrecord op de mijl scherper gesteld. Puica ver wezenlijkte bij internationale wedstrijden in de Italiaanse plaats de tijd van 4 minuten en 17,44 seconden. Het record op de 1609 meter stond op naam van de Amerikaanse loopster Mary Dec ker, die op 9 juli in Parijs de afstand in 4,18,08 aflegde. Nederland verliest ook derde wedstrijd SCHEVENINGEN Het Sovjet-Russische damteam is op de derde wedstrijddag van de interlandwedstrijd tegen Nederland op miraculeuze wijze ontsnapt aan een nederlaag. In niet min der dan zes partijen leken de Nederlanders op winst af te steve nen. Uiteindelijk zag alleen wereldkampioen Harm Wiersma kans dat resultaat ook te realiseren. Daar de Sovjet-grootmees ters op twee borden hun betere stand wel in winst omzetten, zegevierde het Oosteuropese team opnieuw met 11-9 en is na drie dagen de totaalscore 34-26 in het voordeel van de Sowjet- -Unie. Kooten: geselecteerd voor de reservebank. ZEIST Kees van Koo ten en René van der Gijp zijn de opvallendste na men in de selectie van het Nederlands elftal, die bondscoach Kees Rijvers gisteravond voor de woensdag in Rotterdam af te werken interland tegen de Ieren heeft prijsgege- Van de inmiddels 34-jarige Deventernaar werd na de vriendschappelijke ontmoeting tegen Engeland, op Wembley op 25 mei, min of meer al af scheid genomen. Bovendien keerde Rijvers nog geen twee weken geleden niet bijster geimponeerd uit België terug, nadat hij in een duel van Lo keren de grillige Van der Gijp aan het werk had gezien. Rij vers veranderde echter zeven dagen later van mening, toen zijn assistent Rob Baan hem kon melden, dat de oud-speler van Sparta de absolute uitblin ker was geweest tijdens Loke ren-Gent (2-1), waarbij de Dordtenaar overigens niet al leen de beide treffers van zijn club voor zijn rekening nam, maar ook in de laatste minuut wegens aanmerkingen op de leiding van het veld werd ge stuurd. In tegenstelling tot Van Koo ten, die van Rijvers te horen heeft gekregen dat hij op de bank zal moeten plaatsnemen, om pas te worden ingezet wanneer de jeugd het laat af weten, zal René van der Gijp in het tweede duel voor groep zeven uit de voorronden van het toernooi om het Europees kampioenschap, dat definitief niet rechtstreeks op de televi sie wordt uitgezonden, vrijwel zeker als debutant in de basis opstelling staan. Zoals bekend is winst tegen de Ieren voor Oranje bittere noodzaak, om niet al in een vroeg stadium voor de eindronde van het EK, over twee jaar in Frank rijk, af te haken. „Buitenlanders" Om de hoop levend te houden heeft Rijvers een beroep ge daan op onder meer 5 in het buitenland spelende interna tionals. Naast Van der Gijp zijn dat Ronald Spelbos (club Brugge), John Metgod (Real Madrid), Michel van de Kor- put (Torino) en Hans van Kreukelen (Nottingham Fo rest). Een surprise is het ont breken van Simon Tahamata van Standard Luik, die voor de confrontatie met IJsland op het laatste moment wegens een blessure afzegde, maar toen wel met zijn club uit kwam in een toernooi van Real Madrid, waar hij overi gens na een half uur afhaakte. Rijvers heeft uit de handel en wandel van de Molukker blijkbaar de conclusie getrok ken bij de neus genomen te zijn, en houdt de voormalige Aiacied in een „reservegroep je voor Rotterdam achter de hand. Al eerder stond vast dat Ar nold Mühren en Jan Peters, wegens kwetsuren niet in staat zouden zijn zich maandag op het KNVB-sportcentrum te Zeist te melden. Ook de Aja- cieden Frank Rijkaard en Wim Kieft zegden af bij de bondscoach. Bovendien heeft» clubarts John Rolink van de Amsterdammers Rijvers mee gedeeld de wel geselecteerden Peter Boeve (kniebandenlet sel) en Edo Ophof (enkelbles sure) liever rust te zien ne men. Maar aan die oproep heeft de verantwoordelijke man van Oranje (nog?) geen gevolg willen geven. Van de landskampioen werden voorts Gerald Vanenburg en Dick Schoenaker geselecteerd. De groep die Rijvers heeft uit genodigd kent nog één vraag teken. In principe fungeert „wisselspeler,, Michel Valke van Feyenoord als 16e man, maar wanneer de middenvel der dit weekeinde blijk geeft niet optimaal fit te zijn, zal Rijvers alsnog voor René van de Kerkhof van PSV kiezen. De Eindhovenaren zijn voorlo pig met slechts 2 man verte genwoordigd: Huub Stevens en Willy van de Kerkhof. Jur- rie Koolhof, één van de aan vallers op wie Rijvers na het matige optreden op IJsland nogal wat kritiek had, is voor lopig uit beeld voor Oranje. Ook Erwin Koeman (FC Gro ningen) viel uit de boot. De selectie van Oranje voor de wed strijd tegen Ierland is: Hans van Breukelen (Nottingham Forest), Ed ward Meigod (Haarlem). Peter Boe ve, Edo Ophof. Dick Schoenaker, Ge rald Vanenburg (allen Ajax), Ronald Spelbos (Club Brugge), Ruud Gullit en Ben Wijnstekers (beiden Feye noord). Kees van Kooten (Go Ahead Eagles), René van der Gijp (Loke ren). Willy van de Kerkhof en Huub Stevens (beiden PSV), John Metgod (Real Madrid). Michel van de Korput (Torino). 16e man: Michel Valke (Feyenoord)/René van de Kerkhof (PSV). Renè van der Gijp: debutant tegen Ierland. - Het Nederlands lalteam heeft zijn atef'nning behaald op )campioenschap in maiijillo werd Argen- patste wedstrijd uit blier' tevens mee_ n-Jhet verliezerstoer- ™5gen met 3-0. De *>5\varen: 15-12, 15-6 stuw eerd In de zevende het interzóne- heet100' 'n Moskou hojlvan der Wiel zijn inning behaald, met wit de Hon- (meester Sax. Harfc v'e* k°P" *oor een nederlaag indgenoot Beljavs- irak zijn partij te- if, maar bleef des- kop met vijf en ardent. jerj /aaiL. Donderdag is in 'el Denemarken) nog kt ijjd gespeeld voor de van het toernooi en iFA Cup. Lyngby tuuj 1-2 (na een voor- 1-0 bij rust) van Brage. Doel- jrs: Lyngby: Klaus Brage: Lars Gyl- Lars Sörensen (87, (1) Toeschouwers RVEEN Het itkwartet, dat tij- wielrennen op de Iwood de ploegen- londerd kilometer op zaterdag 23 ok- ian de Trofeo Ba- in Pisa (Italië) VniKtem In deze - ver- irijkste - interna- ïltijdrit (70 km) shipper met Frits :rgen en Gerrit t Maarten Ducrot. De Ameri- Laporte heeft in k: 1| het wereldkampi- erz (fcksen in het veder- J21 57 kg) op zijn "y irracht. In het I gevecht versloeg hij s Mario Mirando, •nHo rond#1 oncaf WROCLAW Met traangas en waterkanonnen heeft de Poolse oproerpolitie woens dagavond enkele honderden demonstrerende voetbalsup porters in Wroclaw uiteenge jaagd. Volgens ooggetuigen kwam het na afloop van het UEFA-bekerduel tussen Slask Wroclaw en Dinamo Moskou (2-2) buiten het sta dion tot een botsing tussen beide partijen. Wroclaw de hoofdstad van Silezië, vormt al langer het decor voor mas sale demonstraties tegen de staat van beleg in Polen. Op 31 augustus werden ongeveer 60.000 demonstranten uiteen gedreven door oproerpolitie en militairen. Televisiebeelden - de Poolse tv nam de tweede helft op de band op en zond die later op de avond uit - wezen uit, dat politie en leger in grote geta le vertegenwoordigd waren in het stadion, waar 30.000 toeschouwers naar de wed strijd keken. Voor de veiligheid van voor al de Russische spelers stond een politietruck geparkeerd bij de ingang van de speler stunnel. Tijdens de uitzen ding werd het geluid af en toe weggedraaid. Toch viel op te maken dat vele toe schouwers "solidariteit, soli dariteit" de naam van de verboden vakbond, scan deerden. De Poolse teevee bracht geen beelden van de demonstratie na afloop. LIMERICK Eoin Hand heeft, een kleine week voor de eerste wedstrijd van „zijn" 'Ierse voetbal elftal in Rotterdam te gen Nederland in de voorronden van de Euro pese titelstrijd zijn conclu sies al getrokken. De verkenningstrip naar IJs land, waar hij een jeugdig Ne derlands elftal zwak geconcen treerd bezig zag en een spiona- gereis naar Madrid, om de nieuwe lichting van de juist aangestelde Spaanse bonds coach Miguel Muftoz te bekij ken, hebben de Ierse manager vertrouwen gegeven voor de mogelijkheden om voor het eerst in de voetbalhistorie van het „groene" eiland het natio nale voetbalteam naar de eindronde van een voornaam landenkampioenschap te lood- Het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap voor landenteams, in 1984 in Frankrijk, vormt het doel van Hand. Zonder te bluffen of de term „favoriet" in de mond te nemen durft Hand te stellen: „De kans om een EK-eindron- de te halen is nog nooit zo groot geweest." Ierland be hoorde lang tot de tweede gar nituur van het Europese voet bal. Sinds het in 1980 aanstel len van Eoin Hand, een in het Fnwl«p vnpfhnl «plnutprH Goede generatie „We hebben in Ierland mo menteel de beschikking over een generatie goede voetbal lers. Dat komt in elk land om de zoveel tijd voor. Nederland heeft die piek van talent al enige tijd achter de rug. Een nieuwe golf lijkt er aan te ko men, maar is zeker neg niet klaar voor het grote werk. Bo vendien weten de Ierse top pers, vrijwel zonder uitzonde ring in Engelse dienst voetbal lend, waar ze bij het nationale elftal aan toe zijn. Ik heb niet de beschikking over een onge limiteerd aantal goede spelers. Dertien, veertien stuks. Je zou het een smalle basis kunnen noemen. Woensdag spelen normaliter in Rotterdam ne gen spelers, die bij de WK-kwalificatiewedstrijd van een jaar geleden ook van de partij waren. Slechts Heigh- way en Devine ontbreken. Dat geeft vertrouwen, een hechte band, kortom omstandigheden, die je voor de vorming van een sterk nationaal elftal no dig hebt", aldus de mededeel zame Eoin Hand in zijn kan toor in Limerick, waar hij de coaching en training van de plaatselijke semi-profclub Uni ted als nevenarbeid verricht. Dat hij die klus naar behoren verricht, zal na het gelijke spel fl-1) in de Euronese beker strijd tegen de Nederlandse bekerwinnaar AZ'67 moeilijk ontkend kunnen worden. Hand hanteert bij zijn selectie andere uitgangspunten dan zijn Nederlandse collega Rij vers. „Met alle respect voor Rijvers' methoden, maar bij mij worden de beste spelers geselecteerd. Aan leeftijd stoor ik me niet. Jongeren krijgen hun kansen vanzelf wel. Aan de andere kant kan ik de posi tie van Rijvers wel begrijpen. Nederland heeft met zijn rou tiniers gefaald in de aanloop naar het wereldbekertoernooi. Er moet iets nieuws op gang gebracht worden. Maar dat ik in IJsland slechts twee spelers toniutio Hip ik van Hp intpr- land in Rotterdam kende, ver baasde me wel. Eerlijk gezegd, de ambitie en concentratie van die jongeren was niet om over naar huis te schrijven." Gemakkelijker Hand, 36 jaar oud en vorig sei zoen nog goed voor twaalf doelpunten bij zijn club Lime rick United, heeft het overi gens gemakkelijker dan zijn Nederlandse vakgenoot. Zijn spelers spelen weliswaar in het buitenland, maar zijn uiterst gemotiveerd. „Ze spelen voor Ierland. Niet voor het geld, ze krijgen voor elke interland- wpHctriiH slprhtc 200 Tpt-cp ponden (760 gulden). Tien jaar geleden gebeurden er bij ons ook vreemde dingen rond het nationale elftal. Afzeggingen, zoals bijvoorbeeld van jullie Tahamata, zijn echter sinds tij den voorbij. Er is een goede planning van de wedstrijden. In mijn tijd als international speelden we wel eens op zon dag, maar na de Engelse lea gue-wedstrijden van zaterdag moet je dat natuurlijk niet doen. Mijn voorganger Johnny Giles heeft daar een eind aan gemaakt. Organisatorisch loopt alles op rolletjes, zeker door de medewerking van de spelers en door mijn assistent, Terry Conroy, die in Engeland woont ZEIST Acht spelers in de ere- en eerste divisie hebben naar aanleiding van derde gele kaarten straffen en boetes op gelegd gekregen. Wim Meyers van Vitesse werd het minst mild behandeld door de tucht- commissie van de KNVB: hij mag vier wedstrijden niet meespelen en kreeg bovendien een boete van 200 gulden. De straffen zijn: Tj. van 't Land (Wageningen): drie wedstrijden onvoorwaar delijk en 150 gulden boete. L. Janssen (NEC): twee wed strijden onvoorwaardelijk en 250 gulden boete. A. Brouwer (Veendam): twee wedstrijden onvoorwaardelijk, een wedstrijd voorwaardelijk en 150 gulden boete. J. Mulder (Telstar): twee wed strijden onvoorwaardelijk en 125 gulden boete. K. Kuut (Telstar): twee wed strijden en 125 gulden boete. N. van Zanten (SC Amers foort): twee wedstrijden on voorwaardelijk en 75 gulden boete. J. Neeskens (NAC): drie wed strijden onvoorwaardelijk en 250 gulden boete. W. Meyers (Vitesse): vier wed strijden onvoorwaardelijk en 200 gulden boete. Cliff Stewart nieuwe coach ijshockeybond TILBURG De Nederland- se IJshockeybond (NIJB) heeft een opvolger gevonden voor de vertrokken bonds- coah Gustav Bubnik. De Ca nadees Cliff Stewart zal het komend seizoen de technisch verantwoordelijk man zijn bij de nationale ijshockey- ploeg, die begin dit jaar in Klagenfurt naar de C-catego- rie degradeerde. Stewart, die in oktober naar Nederland komt, heeft nog geen con tract getekend. Elke maandag start een vierdaagse reis per luxe touring car naar Oost- en West-Berlijn. Het verblijf is in het wes ten en er wordt een volle dag-excursie gehouden naar het oostelijk stadsdeel. Bij het bekende 'Checkpoint Charlie' wordt de Berlijnse Muur gepasseerd om diverse interes sante punten in Oost-Berlijn te bezoeken o.l.v. een gids. Ook wordt een dagtrip door het westelijk stadsdeel ge maakt. Het verblijf is in Hotel Igel op basis van halfpension, alle kamers met douche en toilet. De prijs: 295,- p.p. op ba sis van een tweepersoonskamer. Inbegrepen: de reis. stadsrondritten in Oost en West, lunch in het oostelijk stadsdeel. De eerste trip waarop nog plaatsen beschik baar zijn: maandag 27 september. Deze reis wordt niet gehouden op 18 oktober. Minimum aantal deelnemers: 40. Eveneens elke maandag hebben wij een reis van een week naar het aangename klimaat van de Franse zuid kust, waar wij verblijven even buiten Le Lavandou. Deze touringcartrip wordt onderbroken voor een overnachting. De kamers in Hotel Résidence Soleil hebben alle douche en toilet. Er staat eèn aantal aantrekkelijke excursies - o.m. naar Grasse, het centrum van de parfum-industrie - op het programma. Ook hier hebben wij voor het eerst weer plaats op 27 september. De prijs: 495,- p.p. op basis van een tweepersoonskamer. Inbegrepen: de reis, overnachting op heen- en terugreis, verblijf in Résidence Soleil met volpension, excursies. Zaterdag 16 oktober vertrekken wij voor een reis van een week naar Wenen. Reisdoel in hotel 'Wien West' in het Wienerwald. Onderweg wordt overnacht in hotel Krone in Geiselwind. Op het programma staan o.m. een stadsron- drit door Wenen met gids, een bezoek aan de Stefans Dom, de Staatsopera en andere markante punten. Ook wordt Grinzing bezocht en staat er een dagtocht door het Wienerwald op het programma. Er is voldoende tijd om op eigen gelegenheid te winkelen en er is eveneens gele genheid voor operette-bezoek. De prijs: 525,- p.p. op basis van een tweepersoonskamer. De gehele reis is vol pension, behalve lunches op heen- en terugreis. Bij vol doende belangstelling wordt deze reis de weken erna her haald. Minimum aantal deelnemers 40. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur; maandag tot en met vrijdag) bij Sljthoff Pers Reisorganisatie: 070-190696 of 190G98. Wie in of bij Den Haag woont, kan op bovengenoemde tijden ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15