Begin: troepen blijven voorlopig in West-Beiroet Westduitse regering al een jaar in crisis MACBETH Poolse regering zocht contact met Solidariteit rafat jrlaat nverwacht ome VS GEÏRRITEERD OVER ISRAËLISCHE HOUDING Bewind Mitterrand kampt met onoverkomelijke problemen JITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 PAGINA 13 pnslag op Koeweitse lomaat waarschijnlijk werk jfjfn extreme Palestijnse dijoepering De Spaanse politie houdt een 28-jarige Pa- *®n lijn vast in verband met de moordaanslag gisteren op Koeweitse diplomaat. Deze werd buiten de Koe- ise ambassade neergeschoten en stierf op weg naar ziekenhuis. identiteit van de Palestijn kon nog niet worden gesteld, omdat hij verklaarde zijn paspoort te heb-' verloren. Hij zei Ibrahim Nasir te heten en geboren f®1 ijn in de Libanese havenstad Sidon. De Spaanse po- houdt er rekening mee dat de man deel uitmaakt de extreme Palestijnse groepering van Aboe Nidal, door de PLO ter dood is veroordeeld. Gisteren ont- >te de consul-generaal van Koeweit in Pakistan aan aanslag. Thatcher lijdt nederlaag GOWER Premier Margaret Thatchers Conservatieve Partij heeft gisteren bij tus sentijdse verkiezingen in Zuid-Wales een onverwacht zware nederlaag geleden. De Labourpartij won in dit arbeidersdistrict zoals werd verwacht, maar de Conserva tieven moesten na de nieuwe sociaal-de mocratische partij genoegen nemen met een vernederende derde plaats. Zij kregen 22 procent van de stemmen. De Conserva tieven vergaarden deze zomer tweemaal bij tussentijdse verkiezingen in Engeland onverwacht grote overwinningen hetgeen op rekening werd geschreven van het Falkland-effect. Deskundigen interprete ren de nederlaag van gisteren dan ook als een teken dat de Britse kiezers over de euforie van de oorlog heen zijn en weer meer betekenis hechten aan het werkloos heidsbeleid. Vrouw schuldig aan busramp ZURICH De botsing tussen een trein en een Ötis zondag in het Zwitser se Pfaffikon nabij Zürich, waarbij 39 mensen om het leven kwamen, is het ge volg geweest van een menselijke fout. Volgens de politie heeft de betrok ken vrouwelijke spoor wegbeambte de slagbomen niet laten zakken. De vrouw, die bij het ongeluk ook gewond raakte, zal zich moeten verantwoor den voor een rechtbank. RAF-terroriste Klar betrokken bij bankroof WIESBADEN Christian Klar, een van de meest gezochte terroristen in West-Duitsland, blijkt woensdag betrok ken te zijn geweest bij een overval op een spaarbank in de stad Bochum in het Roergebied, zo heeft de politie meege deeld. Klar maakte deel uit van de Rote Armee Fraktion en was betrokken bij de moord op de Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer in 1977 en bij de aanslag op het Europese hoofdkwartier van de Amerikaanse luhtmacht in Ram- stein. De bankoverval werd uitgevoerd door drie gemaskerde vrouwen gewa pend met pistolen. Zij maakten 118.000 mark buit en ontkwamen in een vlucht auto. WiLUAM SHAK£SP£AH Shakes peare in strips Om het toneelwerk van Shakespeare voor kinderen toe gankelijk te maken is een Britse uitge ver op het idee ge komen het werk met behulp van strips uit te geven, zoals in deze Mac- beth-uitgave ME De leider van Palestijnse Bevrijdings- anisatie PLO is gister- ind laat onverwacht uit \e vertrokken. Met toestel van Air Maroc, jarmee hij woensdag in Jne aankwam, vertrok ifat naar men aan- imt richting Damascus, werd geen rede gege- voor het vervroegde de PLO-leider, die spronkelijk vandaag zullen afreizen. Nfat heeft er alles aan ge- eet om het historische ka- )-88.ter van zijn bezoek aan e te accentueren. In een tijdens zijn bezoek aan stadhuis van Rome zei hij: le jaren geleden kwam uit itina een man naar Rome, visser was. Vandaag komt "Arafat ^rok'^daarmee De moordaanslag afgelopen dinsdag op de onlangs gekozen president van Libanon, Bashir Gemayel, parallel met de apostel Pe- vormde voor Israël aanleiding om West-Beiroet te veroveren. Gisteren werd in dit zwaar getroffen stadsdeel nog zwaar gevochten. De burgers van West-Beiroet leven opnieuw in angst en onzekerheid. Foto: Vluchtende burgers in de straat Hamra, de meest bekende winkelstraat van Beiroet. le si •V Vervolgens vulde hij een pagina van het gouden k van de stad Rome. ifat, die woensdag door s Johannes Paulus II en. sident Pertini werd ont- Igen, werd gisteren verwel- id door de communistische neinse burgemeester Vete- De mannen omhelsden el- hartelijk en alle commu- ische en socialistische ge nteraadsleden waren aan- ig. De burgemeester bood fat een model aan van een van de muren van het e Jeruzalem en de PLO- de burgemeester een ening van Romeinse ruïnes Palestina. De republikeinse sociaaldemocratische afge- irdigden boycotten de ont- ïgst. Hun partijen zijn tegen bezoek van Arafat, omdat lië de PLO niet diplomatiek ent. Italiaanse overheid heeft alles aan om te voorkomen, het een officieel bezoek betreffen. Daarom werd n officiële foto gemaakt bij bezoek van Arafat aan tini en werd hij door de lister van buitenlandse za- Colombo niet in zijn mi- terie, maar in een neven- trek ontvangen. JERUZALEM Israël zal zijn .troepen in West-Bei roet handhaven tot het geregelde Libanese leger in staat is voor de veilig heid zorg te dragen. Dit is gisteravond in een extra zitting van het Israëlische kabinet besloten. In de re geringsverklaring wordt geen datum voor de Israë lische terugtrekking ge noemd. Israël wijst hier mee een oproep van de Verenigde Staten van de hand zich onmiddellijk uit West-Beiroet terug te trekken. Eerder op de avond had de Is raëlische minister van defen sie, Sharon, de Amerikaanse oproep tot terugtrekking al af gewezen. Sharon zou de Ame rikaanse afgezant Morris Dra per hebben gezegd, dat hij zijn Israëlische militaire operatie militairen niet kan laten te- beperkt zou zijn. Aanvankelijk rugkeren „omdat de situatie is reageerde Washington gema- veranderd". „Wij hebben Li- tigd op de Israëlische verove- banon weer voor u gered", al- ring van West-Beiroet. Het grote aantal tanks en maan- schappen, dat gisteren even wel naar het westelijk stads deel werd gedirigeerd, ver hoogde de Amerikaanse irrita tie en leidde tot scherpe ver oordelingen. In Israël werd gisteravond bekend gemaakt, dat Israëlische troepen alle strategische punten in West- Beiroet onder controle heeft. Vanuit Beiroet kwam het be richt dat er op kleinere schaal nog werd gevochten. Oudere broer van vïïgtf ze™ lieden zijn ingegeven door de protesten uit de Arabische we reld. De Jordaanse koning Hoessein zou tegenover de VS te kennen hebben gegeven, dat hij de situatie in Libanon beschouwt als „een test van de Amerikaanse vastbesloten heid" om vrede in het Mid- BEIROET - De oudere broer den-Oosten te willen bewerk- van de vermoorde Libanese stelligen. Felle kritiek op Was- president Bashir Gemayel is hington kwam van ^officiële dus Sharon. De onbuigzame houding van de regering-Begin dreigt uit te lopen op een regelrechte con frontatie met de VS. De Ame rikaanse regering heeft pre mier Begin gisteren ervan be schuldigd, dat hij is teruggeko men op verzekeringen dat de Bashir Gemayel kandidaat voor Libanese presidentschap 6 burgemeester van Rome, Vetere, bewondert een afbeelding van het Oude Jeruza- in met op de voorgrond enkele Romeinse ruïnes. Hij kreeg dit geschenk van PLO- Ider Arafat, die gisteren een bezoek bracht aan het gemeentehuis van Rome. gisteren door de Falangisten gekozen tot kandidaat voor het presidentschap. Amin Ge mayel heeft nog niet officieel bevestigd, dat hij heeft inge stemd met de kandidatuur. De 40-jarige Amin, een jurist, zit al 12 jaar in het Libanese parlement. Hij staat bekend als de ideoloog van de Falangisti- sche partij. Amin is veel min der omstreden dan zijn ver moorde jongere broer, die door zijn niets ontziende optreden vele vijanden had gemaakt. Amin zou veel meer een com promisfiguur zijn, die zich in het verleden heeft uitgespro ken voor een samenwerking met de Syriërs. Maar Amin Gemayel. Als nadeel wordt in Libanon gezien dat Amin niet zo'n krachtige persoonlijkheid is als Bashir. Er heerst twijfel of Amin in staat is de diverse Libanese partijen met elkaar te verzoenen. Libanese zijde. De Libanese premier Wazzan heeft de Amerikaanse afgezant Draper gezegd, dat „de VS verant woordelijk zijn voor de Israëli sche opmars in West-beiroet". Dit is door Radio-Beiroet be kend gemaakt. Verder zei Wazzan dat „het moeilijk is om de Amerikaanse president te volgen als hij de Arabische landen vraagt zijn vredesplan te steunen en Israël in Beiroet laat optreden". Op verzoek van Libanon is de Veiligheids raad gisteravond in spoedzit ting bijeengekomen. „Het Israëlische leger is West- beiroet binnengetrokken, on danks de garanties van de in ternationale troepenmacht, met name van de VS, de Pa lestijnse vluchtelingenkampen en hun inwoners te bescher men. Dit staat in een officiële verklaring van de PLO. PLO- leider Jasser Arafat heeft om de terugkeer gevraagd van de internationale vredesmacht naar West-Beiroet. BEGROTINGSPROBLEMEN GENADESLAG (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De zakelijke verschillen van mening tussen de sociaal-demo craten en de liberalen in Bonn over de vraag, hoe de economische proble men van dit moment moe ten worden aangepakt, en waar het geld voor de sa nering van het staatsbud get moet worden vandaan gehaald, dateren al van meer dan een jaar gele den. Toen al trad duide lijk aan de dag dat er mo gelijk een einde zou kun nen komen aan de tot dan toe vrij nauwe samenwer king. De begrotingsmoei lijkheden konden destijds echter nog met behulp van goede wil, schaar en lijmpot tot een tevreden stellend einde worden ge bracht. Maar naarmate de economi sche situatie zich verslechterde en er telkens weer nieuwe on heilstijdingen uit het ministe rie van Financiën te horen waren slonk de bereidheid om door het sluiten van compro missen de nodige eenheid te bewaren. Met veel pijn en moeite lukte het in juli welis waar nog om een (nu al niet meer sluitende) begroting voor volgend jaar in elkaar te draaien, maar pessimisten toonden zich toen al zeker dat dit resultaat niet van blijvende aard zou zijn. Het achteraf mogelijk beslis sende punt voor het einde van de SPD-FDP-coalitie in Bonn werd bereikt toen de liberalen, geteisterd door een sterke te rugloop van het aantal kiezers waardoor zij als gevolg van de 5 procent- drempel uit de par lementen van twee deelstaten werden gegooid, besloten om voor de verkiezingen in Hes sen aan te kondigen dat zij voortaan met de CDU in zee wilden gaan. Daarmee zegden zij in Hessen tegelijk hun be staande samenwerking met de SPD van minister- president Borner op. Deze beslissing zette kwaad bloed, met als gevolg dat de coalitie in Bonn geleidelijk steeds meer werd vergiftigd. De gebruikelijke papieren oor log, in de vorm van inter views, verklaringen in pole- ONDANKS LENING VAN VIER MILJARD DOLLAR (Van onze correspondent) PARIJS De Franse rege ring heeft deze week vier mil jard dollar moeten lenen van een groep internationale ban ken, de grootste commerciële lening die ooit aan een staat is gedaan, om te voorkomen dat Frankrijk voor de derde maal dit jaar de franc zou moeten devalueren. De lening is be doeld om de deviezenreserves aan te vullen en speculatie te gen de franc van de kant van internationale investeerders te voorkomen die teleurgesteld zijn in de politiek van presi dent Mitterrand. De „rentrée", de terugkeer van de zomervakantie is als gevolg van allerlei omstandig heden voor veel Fransen dan ook een waar schrikbeeld: de veelal averechtse prestaties van het linkse bewind, een se rie onnodigheden en onhan digheden, het ineenstorten van prestige en populariteit van de leidende politieke figu ren, de toenemende werkloos heid en inflatie en de dreigen de derde devaluatie van de frank binnen een jaar, het bin nenkort beïndigen van de prijs- en loonstop (met onver mijdelijke sociale explosies), het ingaan van een lange aus- teriteitsperiode... In kringen rond premier Mau- roy geeft men dan ook open lijk toe dat „onze geloofwaar digheid is aangetast". De popu lariteit en het vertrouwen van de regering hebben in de loop van de zomer een flinke klap gekregen en opiniepeilingen wijzen op een soort vertrou wenscrisis. De onvermijdelijke maatregelen die bij 'la rentrée' genomen moeten worden zul len voor velen bitter zijn. De begroting voor volgend jaar is een strenge begroting; om de werkloosheidsuitkeringen te betalen moeten er voor het eind van het jaar 12 miljard franks gevonden worden en voor eind volgend jaar 30 mil jard. De sociale verzekering, „dit bodemloze vat", verslindt volgend jaar 24 miljard. Mau- roy heeft een bezuinigingspro gramma voor anderhalf jaar afgekondigd, zonder deze term te (durven) gebruiken. Maar indien de vorige rechtse rege ring dit aangedurfd zou heb ben, zouden de tegenwoordige machthebbers op hun achter ste benen zijn gaan staan. Na een jaar socialistisch bewind heeft de Franse regering een aantal van zijn programma punten laten varen. Deels als gevolg van de internationale economische situatie, deels als gevolg van beleidsfouten van het vorige regime (hoewel daar steeds minder gewag van gemaakt wordt) maar vooral door zijn eigen grootmoedig, maar financieel onverant woord beleid dat door de oppo sitie wordt gekenschetst als 'romantisch' en volgens haar getuigt van een reeks flagran te onbekwaamheden. mieken in normale tijden een kwestie tussen regerings partijen en oppositie begon zich deze zomer steeds meer te verschuiven in de richting van een onderlinge strijd tussen SPD en FDP. Psychologisch had het besluit van Hessen tot gevolg dat liberalen en sociaal- -democraten in Bonn zich steeds meer als elkanders vij anden begonnen te beschou wen. In eerste instantie werd dit ge vecht nog geleverd vanuit de partij-centrales en door indivi duele parlementsafgevaardig- den, terwijl het kabinet er al les aan probeerde te doen om de schijn van eenheid op te houden. Wekelijks moest rege ringswoordvoerder Bölling de afgelopen tijd de stroom van speculaties en geruchten pro beren te stoppen en de steeds vijandiger stemming tussen de regeringspartners, althans naar de buitenwereld toe, pro beren te sussen. Maar uiteindelijk kon ook hij er niet meer onderuit om toe te geven dat er in de boezem van het kabinet grote onenig heid heerste over de te volgen koers en dat de stemming steeds geprikkelder werd. Op merkelijk in dit verband was dat niet vice-kanselier Gen- scher, voorzitter van de FDP, zich als tegenstander van Hel mut Schmidt opstelde (daar voor is hij een te groot tacti cus, anderen zouden zeggen opportunist), maar zijn liberale collega Graf Lambsdorff. Deze heeft zich als ministers van Economische Zaken altijd kei hard opgesteld als een voor vechter van de vrije markt-e- conomie, die niets moest heb ben van sociaal-democratische stokpaardjes tegen al te grote ingrepen in het sociale net. Al tijdens de regeringsverkla ring van vorige week, waarbij tijdens de debatten overduide lijk bleek, hoe ver de voorma lige partners van de Ost-poli- tik al uit elkaar waren gedre ven, stond het voor gerouti neerde waarnemers van het politieke gebeuren in Bonn vast, dat deze coalitie niet meer zou zijn te redden. Daar voor was het geestelijke kli maat, ondanks de warmte bui ten, te zeer onder het nulpunt gezonken. De liberale graaf deed daar nog eens een schep je bovenop toen hij afgelopen weekeinde (overigens op ver zoek van Schmidt) uit de doe ken deed wat zijn economische perspectieven waren en de manier waarop die volgens hem konden worden overwon nen. Zijn aanbevelingen wa ren zo drastisch dat zelfs Mar garet Thatcher of president Reagan de wenkbrauwen voor zouden hebben opgetrokken. In de daarop volgende verhitte discussies en verwijten over en weer, verklaarde Lambsdorff weliswaar geen 'scheidings- brief' te hebben willen schrij ven, zoals velen (waarschijn lijk terecht) meenden, maar dat het slechts ging om per spectieven voor de langere ter mijn. Niettemin was het uit eindelijke kwaad daarmee ge schied. Voor bondskanselier Schmidt, inwendig al enige tijd bereid om de 13-jarige sa menwerking met de FDP te beeindigen, was dit de druppel die de emmer deed overlopen. Sindsdien was het er hem al leen nog om te doen, tot het laatst toe greep te houden op de politieke ontwikkelingen om niet als verliezer het podi um te hoeven verlaten. Voor Schmidt telt nu nog slechts een 'mooie afgang'. ÏAGAN EN MARCOS PRATEN flET OVER MENSENRECHTEN 1HINGTON Terwijl buiten het Witte Huis ongeveer 75 isen demonstreerden is de Filipijnse president Ferdinand 'cos gisteren met vol ceremonieel ontvangen door de Ameri- ise president Ronald Reagan. §|S Volgens de mensenrechtenorganisatie Amnesty Interna- inal wordt er op de Filipijnen voortdurend gemarteld en ge lei] x>rd. Een regeringswoordvoerder zei dat beide heren niet „tot details" over de mensenrechtensituatie hadden gesproken, aar later moest hij toegeven dat het onderwerp helemaal niet 'OU n de orde was geweest. „Ik denk dat ze enorm vooruit zijn gaan", zei Reagan toen hem er naar werd gevraagd. WARSCHAU De Pool se autoriteiten hebben sinds april van dit jaar ge probeerd door tussen komst van de katholieke kerk in contact te treden met ondergedoken leiders van Solidariteit. „Zij gin gen echter niet op de toe naderingspogingen in en antwoordden tenslotte op 31 augustus met nieuwe ongeregeldheden en pro testdemonstraties" aldus de Poolse minister van binnenlandse zaken, ge neraal Czeslaw Kiszczak in een verklaring voor het parlement. Het is de eerste keer dat de Poolse autoriteiten toegeven dat ze contact hebben gezocht met ondergedoken vakbonds leiders. Daarbij hadden zij vakbondsmensen garanties ge geven voor hun veiligheid „ongeacht het resultaat" van de besprekingen. Kiszczak zei dat de autoriteiten via de kerk contact maakten met Zbigniew Bujak, Bogdan Lis en Wladus- law Frasyniuk, maar het enige voorstel bestond uit zwijgen of uiteenzettingen zonder werke lijkheidszin. De Poolse politie heeft gisteren de medeoprich ter van de dissidentenbewe ging KOR, Jan Jozef Lipski, gearresteerd, nadat hij een dag eerder vanuit Londen naar zijn vaderland was terugge keerd. Lipski had al bij zijn vertrek in Londen verklaard waar hij verbleef voor be handeling aan een hartkwaal te beseffen dat hij een moeilijke tijd tegemoet rou gaan, maar dat hij zijn mede KOR-leden die na 31 augustus werden opgepakt niet in de steek wilde laten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13