tichting Sport en Recreatie et zich weer hele winter in oor geestelijk gehandicapte 2 broeken Trouwen wordt aanzienlijk duurder in Voorschoten Vaiihenette GÏÖ A Taakverdeling in nieuw college ET VEERTIG VRIJWILLIGERS ïb Wassenaarder T. Roeleveld 55 jaar getrouwd met CJV Oranjefeesten in Voorhout Voondeel-driedaagse! nu 295 Ss Bromfietser geschept LEIDSE COURANT DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 ssiegroep brengt drie mille bijeen rERWOUDE De missiegroep Zuidhof heeft tijdens de braderie ninder dan 3.300 gulden opgehaald voor de Zoeterwoudse missio- ;en. Trekpleister was het „knaak-trekken" maar ook de loterij en nveloppe-trekken vond gretig aftrek. Zo tegen het einde van de rie werd de trekking van de loterij verricht door de paters Vane en Rekelhof die momenteel voor vakantie in Holland zijn. Hoe- e meeste prijzen al bij de winnaars zijn thuisbezorgd, zijn zeven rjnnaars nog niet bekend. Het gaat om de eigenaars van de loten e nummers: 557, 989, 1551, 1607, 1730, 1779 en 1795. De gelukkige aars kunnen contact opnemen met mevrouw A. Langelaan, Zuid- 2. Het komende weekeinde wordt opnieuw, en nog nadrukkelij- landacht gevraagd voor de Zoeterwoudse missionarissen. Zowel g- als zaterdagavond is er dan de, inmiddels tot ver in de omtrek ide, missieveiling in „Ons Huis". Onder bekwame leiding van gmeester Koos Paardekooper zullen dan vele honderden veilin- elen aan de „man" worden gebracht. Beide dagen zijn de artike- anaf elf uur te bezichtigen terwijl de veiling klokslag acht uur tart gaat. VOORSCHOTEN In het nieuwe Voor- schotense afspiegelingscollege van burge meester en wethouders zijn de taken ver deeld. De portefeuilleverdeling, die aanvan kelijk een struikelblok bleek te zijn bij de collegevorming gaat er nu als volgt uitzien. Burgemeester mr. P. Cannegieter gaat zich bezighouden met algemene coördinatie, re presentatie, openbare orde en veiligheid (po litie, brandweer, bescherming bevolking, vreemdelingenzaken en drank- en horeca- wet), intergemeentelijke samenwerking, or ganisatie, personeelszaken, voorlichting, bur gerlijke stand, bevolking militaire zaken, verkiezingen, culturele activiteiten en mani festaties en monumentenzorg. Wethouder ir. J.D. van Dalen (VVD), die te vens loco-burgemeester is zal zich de komen de vier jaar buigen over de financiën van al gemene dienst en financieel beheer van be drijven, ruimtelijke ordening, woningbouw beleid, het grondbedrijf en verkeer en ver voer. Wethouder L.L. Marselis (CDA) zal zijn be leid voeren ten aanzien van onderwijs en vorming, gezondheidszorg en maatschappe lijke dienstverlening, cultuur (planning, pro grammering en accommodaties), jeugd, sport en recreatie, sociale dienstverlening, woon ruimtetoewijzing en accommodatieve voor zieningen. Wethouder ir. J.R. van Leeuwen (PvdA) heeft de verantwoording voor openbare wer ken, gas, water en elektriciteitsbedrijf, reini gingsdienst, kabeltelevisie, beplantingsdienst en woningbedrijf, woningbouw en renovatie, energiebeleid, economische zaken, milieu zorg en hinderwet en het technisch beheer van accommodatieve voorzieningen. WIJK De stichting en Recreatie voor lijk gehandicapten steren weer gestart een nieuw seizoen, eeld over verschil- lokaties in het dorp en vier avonden in eek de meest uiteen- de activiteiten geor eerd terwijl de zater- orgen gereserveerd or zwemlessen. Zo'n 00rj; a veertig vrijwilli- offeren een groot van hun vrije tijd op e gehandicapten bij bezigheden te bege- en zij vormen in het hart van de stich- Een stichting die in- els alweer ruim zes lestaat en die zich bij vang van Katwijkse lijk gehandicapten eel bijzondere plaats verworven. chting Sport en Recrea- destijds voortgekomen geledingen van de ge- aptenzorg. Groeperin- bijvoorbeeld Philadel- ie oudercommissies van lale werkplaats, de Zon- mschool en 't Lichtpunt den toen een vorm van werking in de recreatie- ;r. Voorzitter van de op- Ie stichting werd de Valkenburg terwijl de i.L. Haasnoot het secre- voor zijn rekening De heer Haasnoot: „In het ver leden was het zo dat een aan tal instanties zich bezighield met het organiseren van recre atieve activiteiten voor gehan dicapten. Zo kon het bijvoor beeld gebeuren dat iemand die bij verschillende van deze groeperingen aangesloten was twee of driemaal een sinter klaasfeest, om maar eens wat te noemen, bijwoonde. In de stichting worden deze activi teiten nu gezamenlijk onder nomen en gecoördineerd ter wijl het door de bundeling van krachten ook mogelijk is ge weest om het activiteitenpak ket flink uit te breiden." Het hoofddoel van de stichting Sport en Recreatie is het uit het isolement halen van de geestelijk gehandicapte. Secre taris Haasnoot: „Het patroon van kastje kijken en dan naar bed moet doorbroken worden. Door hém in groepsverband bij alle mogelijke activiteiten te betrekken, is gebleken dat de gehandicapte beter kan functioneren." Volgens de heer Haasnoot is het bij elkaar brengen van gehandicapten van verschillende niveaus een betere oplossing dan de inte gratie in bestaande verenigin gen. „De praktijk heeft bewe zen dat de kloof met de overi ge leden dan toch te groot wordt. De gehandicapte komt alleen te staan omdat hij niet op alle onderdelen mee kan komen. De bedoelingen zijn in veel gevallen goed maar de in tegratie loopt meestal op niets uit. Het gebeurt bij ons mo menteel wel dat iemand die in een bepaalde tak van sport of vaardigheid uitblinkt, kan doorstromen naar een plaatse lijke vereniging. Erg vaak komt dat echter niet voor". Bij de activiteiten die door de Stichting worden georgani seerd staat het presteren niet voorop. De nadruk ligt, met in het programma ondermeer een naaicursus, volksdansen, een knutsel- en een hand- werkgroep, vooral op het re creatieve aspect. Bij de gym nastiek, het zwemmen, het korfbal en de overige balspor ten is het verder ook niet de bedoeling dat de deelnemers worden klaargestoomd voor de Olympische Spelen voor ge handicapten. „Het plezier in het bewegen is voor ons het enige dat telt", zegt de heer Haasnoot, „en de resultaten liggen dan ook veelal op een wat ander vlak. De contacten met anderen zijn voor gehan dicapten belangrijk omdat dit het zelfvertrouwen vergroot en de zelfstandigheid bevor dert". Bij gymnastiek en zwemmen worden beroepsmensen inge schakeld om de gehandicapten te begeleiden maar het meren deel van de activiteiten staat toch onder leiding van vrijwi- ligers. Dit geldt zowel voor de wekelijkse bezigheden als voor de feestavonden en de vakan tieweken die worden georga niseerd. Aan het eind van het seizoen wordt een open week gehouden waarin de gehandi capten vpor ouders of verzor gers een demonstratie geven van wat er in de wintermaan den is bereikt. De activiteiten van de stich ting Sport en Recreatie voor geestelijk gehandicapten wor den volledig gesubsidieerd door de gemeente. Het gaat hier echter om een relatief kleine bijdrage (10 12.000 gulden) omdat de stichting niet beschikt over een eigen onderkomen. Secretaris Haas noot: „Tot nu toe worden we in de oude sociale werkplaats, de Opleidingsschool en de Zonnebloemschool bijzonder goed opgevangen. Het ideaal blijft echter een eigen clubge bouw waarin we al onze acti viteiten centraal kunnen on derbrengen." Enkele deelnemers aan de activiteiten die de stichting Sport en Recreatie deze winter organiseert. DBEHANDELING OORT KOST RSCHOTEN De jingsrechten, riool hondenbelasting gemeentelijke leges in Voorschoten met g van 1 januari 1983 og. Met name de le- voor stukken en mheden van de ïntesecretarie gaan imhoog. Zo zal trou- ap de vrijdag 350 gul gaan kosten, maar gulden meer dan nu. De huwelijksvoltrek kingen op zaterdag en zondag worden nog veel duurder. Nu betaalt men daarvoor nog 494 gulden. Per 1 januari wordt dat 600 gulden. De gemeente brengt naast deze stevige verhoging verder vijftien gulden extra in reke ning aan mensen die een spoedbehandeling wensen bij het verkrijgen van een pas poort en een toeristenkaart. Hierbij wordt gedacht aan aanvragen die een dag of een week voor het vertrek naar het buitenland binnenkomen. Ook de mensen die op de ver zendlijst staan van de secreta rie voor raads- en commissie stukken zullen daar met in gang van 1 januari voor moe ten betalen. Voor een jaar lang raadsstukken moet nu 75 gul den per jaar worden betaald, voor de commissiestukken 50 gulden. De reinigingsrechten voor eengezinswoningen gaan met 45 cent omhoog naar 12 gulden 15 per maand. Voor flatwonin gen gaat het tarief met 35 cent omhoog naar 8 gulden 95 en de rechten voor bejaarden- en etagewoningen worden met 30 cent verhoogd naar een bedrag van 7 gulden 25 per maand.De rioolbelasting gaat met een dubbeltje omhoog en wordt 2 gulden 80 per maand. Tot slot gaan ook de hondenbezitters meer betalen. Voor een eerste hond moet volgend jaar 52 gulden worden betaald (was 50 gulden) en voor een tweede hond van dezelfde eigenaar wordt het bedrag 78 gulden (was 75 gulden). De gemeente Voorschoten hoopt met deze maatregelen volgend jaar bijna 65.000 gul den meer in de gemeentekas te krijgen. Overigens wil de gemeente een andere belas tingheffing afschaffen. Het gaat hier om de precariorech ten (voor stopen en balkons op of boven openbare grond) die vaak moeilijk controleerbaar zijn en waarvan de aanslagen vaak onder de 10 gulden lig gen. De gemeente lijkt het be ter om dan tot privaatrechtelij ke overeenkomsten te komen, die beter afgestemd zijn op de plaatselijke situatie. CJV-voorzltter Roeleveld tijdens de afgelopen zaterdag gehouden wandeltochten. WASSENAAR „Met wie ben je eigenlijk ge trouwd, met mij of met de CJV?" Dat is de vraag die de vrouw van de Wassenaarder T.C. Roe leveld weieens stelde aan haar echtgenoot als hij weer eens tot diep in de nacht doorwerkte voor „zijn" Christelijke Jongeren Vereniging. Onlangs kreeg de 62-jari- ge Roeleveld uit handen van loco-burgemeester J.K. van Dingstee een onderscheiding voor al het werk dat hij in de af gelopen 55 jaar voor de CJV heeft gedaan. Met zijn jubileum valt ook het 125-jarig bestaan van de jongerenvereniging samen. Als zevenjarige begon hij zijn carrière bij de vereniging in de afdeling Scheveningen, de vissersplaats waar hij toen woonde. Tien jaar later, in 1938 verhuisde hij naar Was senaar. Langzamerhand kwam hij ook in een bestuur lijke functie. In de loop der tijden heeft zijn vrijwilligers werk bestaan uit het organi seren van fiets- en wandel tochten, handenarbeidcursus- sen en volksdansavonden. De heer Roeleveld is een groot deel van zijn leven druk be zig geweest ervoor te zorgen dat de Wassenaarse jeugd haar vrijetijd aangenaam kon. besteden. Ook afgelopen zaterdag was hij van de partij bij het start punt van wandel- en fiets tochten in Wassenaar ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan van de vereniging van de partij. De route voor deze tochten heeft hij zelf uitgezet. De afgelopen weken en maanden heeft hij tijdens zijn eigen wandel- en fiets tochten door de gemeente met een blocnote en potlood op zak gelopen. „Om ideeën op te doen voor de tochten van vandaag", zegt hij en thousiast. Het bijzondere aan deze wandeltocht is dat de deelnemers niet zoals ge woonlijk een medaille aan de finish krijgen, maar een te geltje in ontvangst mogen ne men ter herinnering aan de prestatie. Op de tegeltjes staan afbeeldingen van bij zondere gebouwen in Wasse naar. Krijgen de deelnemers van de tocht geen medaille, voor de heer Roeleveld was er eerder vorige weëk wel ere metaal weggelegd. Maar dan voor het werk wat hij de af gelopen 55 jaar heeft verricht voor de gemeente. Hij ver klaart „apetrots" te zijn op de eremedaille in goud, verbon den aan de orde van Oranje Nassau die hem tijdens een speciale receptie werd over handigd. Eind volgende maand gaat hij met pensioen. Wie zijn op volger binnen het CJV wordt, weet hij nog niet. Dat zal volgens hem nog wel wat moeilijkheden opleveren. „Het is een probleem de juis te man of vrouw te vinden die dit werk op zich wil ne men" zo zegt hij. Ik had het in ieder geval nooit willen missen, al heeft het me veel geld en zeeën van tijd ge- VOORHOUT Voor hout zet deze week de bloemetjes buiten. De jaarlijkse oranjefeesten gingen dit weekeinde ei genlijk al van start met een viswedstrijd. De Oranjevereniging heeft een zeer gevarieerd pro gramma samengesteld, waarin iedereen aan zijn trekken kan komen. Gis teravond was er in het pa rochiehuis, dat voor deze feestweek is omgedoopt in „Oranjecentrum", een „Oranje bridgedrive". Vanmiddag is in hetzelfde Oranjecentrum vanaf twee uur een feestmiddag voor alle Voorhoutse bejaarden met een grote bingo, terwijl vanavond in het gemeentelijk sportpark een fietscrossdemonstratie wordt gehouden door het stuntteam „The flying arrows" van de fietscrossvereniging Bollenstreek. Dit evenement begint om zeven uur. Klaverjasliefhebbers kunnen morgenavond terecht in Bar Boerhaave waar om half ne gen uur de wedstrijden begin nen. Voor kinderen is er vanaf tien over acht een lampionne- noptocht. Tijdens de optocht zal de Voorhoutse motorkam pioen Peter van Dijk die vori ge week op Zandvoort zijn na tionaal kampioenschap Honda- racen veilig stelde, van huis worden opgehaald en na een feestelijke triomftocht door het dorp arriveren op het gro te podium aan de Herenstraat. Daar zal Nederlands beste Hondarijder worden gehul digd. Om half tien morgenavond gaan dan de schietwedstrijden van start in restaurant Boer haave, een totaal nieuw ele ment in het programma van de Voorhoutse Oranjefeesten. Deze worden gehouden op de vernieuwde schietbaan welke altijd wordt gebruikt door de Voorhoutse schietvereniging St. Hubertus. Op hetzelfde tijdstip kunnen bij café Van Leeuwen personen terecht voor een partijtje „Brugbiljar- ten" en bij Bar Boerhaave da mes en heren die mee willen doen aan een zes-ballentoer- nooi. Bingoliefhebbers zitten op die tijd al lang en breed in een andere afdeling van Bar Boerhaave voor het „Grote Bingospel" met de vele aan trekkelijke prijzen. De jaarlijkse kinderspelen worden op vrijdagochtend af gewikkeld op de speelplaatsen van de scholen en in de He renstraat. In het straatteke nen, ringsteken op de beugel- fiets en parapluhangen zullen de kinderen elkaar bestrijden De kleuters wacht die ochtend een leuke film in het Oranje centrum nadat zij eerst van hun scholen zijn opgehaald in optocht door het muziekkorps St. Cecilia. 's Middags om half twee is er „mastklimmen" in de Heren straat gevolgd door het „tobbe tje steken" dat om drie uur be gint. Vanaf 12 jaar kan men deelnemen aan het „ringste ken met de luifelfietskar". Dit evenement begint om half vijf en is ook in de Herenstraat. De jaarlijkse puzzelrit voor au to's start die avond vanaf sporthal De Gaasbak om half acht. Die avond wordt ook de Oranjeloop gelopen. Prestatie lopers worden om acht uur aan de start verwacht en de wedstrijdlopers om half negen. Een geheel nieuw evenement is het vrachtwagen duwen dat om negen uur voor veel ple zier zal zorgen. Er zal gestre den worden door ploegen van vier man en een chauffeur of chauffeuse. Woensdag 15, donderdag 16 en vrijdag 17 september. gereinigd en piekfijn geperst Vraag ook naar Palthe kledingreparatie-service! B.v. nieuwe rits inzetten Taltke Stomerij Dijenkletsen in Voorschoten met Tiroler week VOORSCHOTEN Wipptal in Oostenrijk. Om die plaats meer bekendheid te geven kwam ober-bürger- meister E. Schaffener uit Mühlbach samen met zestig dorpelingen naar Voorschoten om de Tirolerweek in de Schoolstraat te vieren. De burgervader kwam met muziek, Obstler, Glühwein, glasslijpers en houtsnijders. Voor de promotie van de wintersportplaats werd in de Schoolstraat zelfs een speciale langlaufbaan aangelegd. Het enige probleem was dat er geen sneeuw viel. Over belangstelling hadden de Oostenrijkers niet te klagen. Om- streeks drie uur gistermiddag stonden er drie- tot vierhonderd toeschouwers in de Schoolstraat. Na de officiële opening begon nen de Tirolers met dansdemonstraties zoals de bekende dijen- kletsdans die oorspronkelijk „Schuhplatte" heet. Ook waren er demonstraties van glasslijpen en het bewerken van boomstron ken en wortels tot gezichten. Vandaag wordt het programma voortgezet door bergbeklimmers die een paar maal de dorpstoren aan de buitenmuur gaan be klimmen. Donderdagavond is de slotavond in het Cultureel Centrum. Daarbij voeren dans en muziek de boventoon. De Tirolerweek was voor de middenstanders meteen een goede gelegenheid om eens te zien hoe het is om in een afgesloten Schoolstraat te ziten. Gedurende het festival is alleen in de mor genuren de Schoolstraat bereikbaar voor auto's. Het Tirolerfesti- val is op verzoek van de winkeliers in het begin van de week omdat vrijdags en zaterdags het centrum toch al druk wordt be zocht. Een Oostenrijks orkestje zorgde voor de muziek. VOORSCHOTEN Een 65- jarige bromfietser uit Voor schoten is gistermiddag op de kruising Veurseweg/Rouw kooplaan geschept door een 21-jarige Warmondse automo biliste. Beiden reden op de Veurseweg. De automobiliste wilde rechts afslaan om de Rouwkooplaan in te rijden en zag daarbij de bromfietser, die rechtdoor ging, over het hoofd. De Voorschotenaar is met on bekende verwondingen over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Collecte: 80 mille LEIDEN De jaarlijkse col lecte ten behoeve van de kan kerbestrijding in Nederland heeft in Leiden een aanzien lijk bedrag opgeleverd. Niet minder dan 80.521.54 kwam terecht in de diverse collecte bussen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7