Minister Gardeniers opent nieuwbouw J elgersma- kliniek Haagse portier weigert vriendin als kroongetuige REGIO! J0URIN AA i VoorkleiiKÉ kBsiiiei. ia 5* C«kLe Soma* Leiderdorp weigert hogere bi jdrage aan streekm uziekschool REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 P Nieuw programma voor Noordwijkse huisvrouwen NOORDWIJK De afdeling Noordwijk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen start volgende week met haar programma voor het ko mende seizoen. De dames beginnen op 15 september met een koffiemorgen. Ter afwisseling wordt deze gehouden in hotel Bouwes te Zandvoort. Het kop je koffie staat bij deze gelegenheid 18-hoog. De bus voor deze koffietafel ver trekt om half tien van het Picképlein. Verder beginnen, eveneens morgen, de bowlingmiddagen in het Bowlingcen trum Faase aan de Van Panhuysstraat. Behalve lezingen, demonstraties. Sint Nicolaas- en kerstviering, de gebruikelijke vergaderingen van huishoudelijke aard. en dergelijke, vermeldt het programma voor de komende maanden een reeks cursussen. Om er enkele te noemen: schilderen en tekenen, bewegings therapie, bridgen. Franse taal, kantklossen, kunstgeschiedenis (een novum), en klusjes in huis. Ook de beleggings-studieclubs „Kruizemunt", „Eb en Vloed" en „Stuivertje wisselen" komen weer bijeen. Pater Bakker neemt ontslag LEIDSCHENDAM Pastoor pater C. F. Bakker van de St. Joseph Opifexparochie aan de Burgemeester Sweenslaan in Leid- schendam heeft zijn parochianen meege deeld zijn functie als pastoor te willen be ëindigen. Pater Bakker heeft al geruime tijd hinder van stemverlies. Zijn artsen hebben hem meegedeeld dat verbetering binnen afzienbare tijd niet is te verwach ten. Hij is van mening dat de parochie en de zielzorg hieronder te veel lijden en heeft zonder overleg vooraf, noch met bisschop Simonis, noch met zijn oversten of het pa rochiebestuur besloten tot het beëindigen van zijn functie in afwachting van een op lossing voor de parochie. Het parochiebe stuur heeft meegedeeld dat het overleg van start is gegaan. Vrijwillige Hulp Centrale zoekt vrijwilligers ALPHEN AAN DE RIJN De Stichting Vrijwillige Hulp Centrale voor Vrijwilligers start deze winter een cursus voor vrijwilligers, die personen moeten gaan opvangen die met problemen kampen. De Vrij willige Hulp Centrale werkt in Alphen en omgeving met onbetaalde krachten die, gesteund door beroepskrachten, mensen met problemen begeleiden en opvangen. Om deze taak goed uit te kunnen voeren, heeft de Hulp Centrale be hoefte aan meer vrijwilligers, zowel mannen als vrouwen. Om vrijwilli ger te worden dient men een basistraining te volgen, die bij voldoende deelname dinsdag 28 september, zal starten. In deze cursus gaat het om praten en luisteren naar de ander. De cursus bestaat uit twaalf wekelijkse bijeenkomsten. Dinsdag 21 sep tember wordt er voor belangstellenden een informatie/kennismakings bijeenkomst gehouden. Voor inlichtingen, tel. 01720-20375. OEGSTGEEST/LEIDEN Minister M. Gardeniers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne opende gis termiddag in aanwezig heid van kamervoorzitter D. Dolman en tal van plaatselijke prominenten de nieuwbouw van de Jel- gersma-kliniek aan de Rhijngeesterstraatweg. Het oude gebouw, dat door de kliniek reeds 80 jaar in gebruik was, vol deed niet meer aan de he dendaagse normen. Tot er een andere functie voor is, wordt het statige pand ge bruikt als onderkomen voor de stafleden van de kliniek. De nieuwbouw van de Jelgers- makliniek heeft plaats in het kader van een in '78 gestart program om voor 6000 psychi atrische bedden door heel Ne derland nieuwbouw te plegen. Tot op heden is dat voor 4000 bedden gelukt. Minister Gar deniers waarschuwde er giste ren echter voor dat gezien de huidige bezuinigingen de noodzaak en urgentie voor nieuwbouw duidelijk aange toond moet worden voordat het ministerie er zijn mede werking aan verleent. De mi nister ging ook in op de toe komst van de psychiatrische zorg in Zuid-Holland. Er zijn plannen in uitvoering om een deel van de psychiatrische zorg, nu nog veelal in de kust strook geconcentreerd, naar Rijnmond, Dordrecht en Gou da te verplaatsen. Met name inrichtingen in Den Haag en Leiden moeten daardoor wor den- ingekrompen. Fusies Van de in het totaal acht in- Minister T. Gardeniers verricht de officiële openingshan deling. De Leidse burgemeester C. Goekoop (geheel rechts) en wethouder P.H. Schoute van volksgezondheid kijken toe. geboden om de mensen niet te lang in onzekerheid te laten", aldus Gardeniers. Zij waar schuwde ervoor grote voor zichtigheid te betrachten bij deze reorganisatie vooral bij de overplaatsing van langdurige patiënten. ge vier moeten twee aan twee fuseren. Het gaat om de Ursu- lakliniek in Wassenaar die fu seert met Schakenbosch in Leidschendam en de St. Bavo in Noordwijkerhout die sa mengaat met Sancta Maria eveneens in Noordwijkerhout. „Bij deze reorganisatie is haast Ook voor het personeel van de instellingen en de werkgele- De affiches op de deur van de voor de oorlogsslachtof fers bedoelde vleugel. de nodige jaren overheen ge gaan. Reeds in 1965 werden plannen gemaakt en getekend, in het totaal zijn er 5 bouw plannen in 26 varianten de re vue gepasseerd. De nieuwe kliniek omvat 72 bedden, 18 minder dan waar enkele jaren geleden nog op werd gere kend. In het kader van de be zuinigingen heeft ook de Jel- genheid vroeg mevrouw Gar deniers de nodige zorg in acht te nemen. „Ik hoop dat de Jel- gersma-kliniek zal optreden als koploper bij de vernieu wing van de zorg voor psychi atrische patiënten", aldus de minister. gersma-kliniek moeten inleve- Onrust Bij het verplegend personeel ontstond enige tijd geleden on rust toen bleek dat tien patiën ten uit de dependance van de Jelgersma niet mee zouden verhuizen. Met deze patiënten, allen personen met oorlog strauma's, is wel rekening ge houden in de nieuwbouw. Het bestuur van de Leidse univer siteit, waaronder de Jelgers- ma-kliniek ressorteert, besloot voor deze patiënten in de de pendance te handhaven. Ver ontruste verplegers sierden de toegangsdeuren van de voor de oorlogsslachtoffers bedoelde vleugel met affiches met de tekst „dit paviljoen is gebouwd om het lege beddenbestand te vergroten". De verplegers me nen dat het handhaven van een aantal patiënten in de oude dependance organisatori sche problemen zal geven. Zij vinden dat zij ten onrechte niet goed geïnformeerd zijn geweest over deze gang van zaken. „Wij hebben alleen be grepen dat professor Bastiaans (directeur van de kliniek) het niet wil. Maar het is toch on zin dat die mensen niet mee verhuizen naar een gebouw waar zoveel tijd en geld in is gestoken en er veel betere mo gelijkheden voor verpleging aanwezig zijn", aldus één van de verplegers. Bastiaans is zich bewust van de onrust maar meent dat deze ten onrechte is. „Het is voor de behandeling van deze oorlogs slachtoffers gewoon beter wanneer zij in hun oude ver trouwde omgeving kunnen blijven zitten". aldus Basti aans. Bastiaans houdt zijn pa tiënten in de dependance ook al omdat hij bang is de depen dance anders aan Endegeest te verliezen. LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp heeft for meel protest aangetekend bij het bestuur van de Ge meenschappelijke Regeling tegen de concept-begroting 1983 van de Streekmuziekschool Rijnakkoord. Volgens deze begroting moet de gemeente Leiderdorp een be drag van ongeveer 45.000.- meer bijdragen dan waar op zij had gerekend. Een knelpunt vormt de huurprijs die de muziekschool aan de gemeente Leiderdorp moet betalen voor de huisvesting in Muzenhof. De gemeente gaat er van uit dat een huurprijs van 155.000.- is over eengekomen terwijl in de begroting van de muziek school rekening is gehouden met een bedrag van slechts 100.000.-. Omdat volgens de bepalingen van de Gemeenschappelijke Regeling met de deelnemende gemeenten de helft van de huur voor rekening van de gemeente Leiderdorp komt, betekent dit dat Leider dorp ook de helft van het verschil moet bijpassen. Een strop derhalve van 27.500.-. Het college van B. en W. maakt ook bezwaren tegen het be drag van 483.000.- dat de gemeente Leiderdorp als subsidie in het exploitatietekort van de streekmuziekschool zou moe ten bijdragen. Volgens de gemeente is dit 18.000.- te hoog, waarbij men zich baseert op de meerjarenraming zoals de ad viesgroep Sociaal-Culturele Planning die voor de jaren 1982- 1985 heeft opgesteld. Volgens deze meerjarenraming zou er in 1982 vijf procent op de sociaal-culturele uitgaven moeten worden bezuinigd. Zoals het er nu uitziet heeft het bestuur van de streekmuziekschool het voorstel van de adviesgroep, dat later door de gemeenteraad werd bekrachtgd, om een be drag van 19.000.- te bezuinigen naast zich neergelegd. De gemeente Leiderdorp zit echter met het probleem dat het op grond van de wet Gemeenschappelijke Regelingen wat de medewerking op het punt van de bezuinigingen betreft af hankelijk is van de medewerking van de andere deelnemen de gemeenten. Bij de vaststelling van het sociaal-culturele plan in het voor jaar bleek men grote moeite te hebben met het feit, dat de uitgaven van de muziekschool niet kunnen worden afgewo gen tegen de andere sociaal-culturele activiteiten die in de gemeente plaatsvinden. De streekmuziekschool Rijnakkoord slokt ongeveer de helft op van het voor sociaal-culturele acti viteiten beschikbare bedrag (meer dan één miljoen gulden). De wethouders mevrouw I. J. Gehner van cultuur en J. Be- zemer van financiën zullen binnenkort een gesprek hebben met het bestuur van de streekmuziekschool Rijnakkoord. AANKLAGER DREIGT MET HOGE STRAF DEN HAAG Portier Koos H. (32) en zijn raads man mr. G. van Asperen zien af van Ingrid N. (27) als kroongetuige in het Haagse moordproces. Dit terwijl de tot levenslang veroordeelde Koos giste ren voor het Hof gloedvol betoogde dat zijn vroegere minnares klaarheid zou kunnen brengen in de moord op de 18-jarige stu dente Emy den Boer. Vol gens de Hagenaar zou In grid al ruim twee jaar ge weten hebben dat niet hij, maar zijn oude makker in het kwaad, Freddy de B. (31), het Schiedamse meis je heeft gedood. Koos ver wacht geen heil van de getuigenissen van zijn ex- vriendin, omdat hij ge looft dat zij zijn verklarin gen botweg zal ontken- De portier zei dat hij uit liefde voor Ingrid en haar dochtertje had gewacht op het moment dat zij hem uit zichzelf van de moord op Emy zou ontlasten. Ook had hij nog een sprankje hoop dat de politie vroeg of laat achter de waarheid van de moord(en) zou komen. Omdat het een noch het ander ge beurde, besloot Koos gisteren het zwijgen te verbreken (zie de Leidse Courant van giste ren). Hij deed dit door het ge rechtshof uitvoerig over zijn relatie met Ingrid te vertellen, die hem tijdens het proces zo plotseling in de kou liet staan. Ook verleden jaar hief Koos zijn vinger in de zaak-Emy den Boer beschuldigend in de richting van aartsrivaal Freddy, maar toen was er nog geen rol voor zijn donkere ge liefde weggelegd. „Lieve Koos"" Uit een brief die Ingrid Koos in juni van dit jaar schreef, zou moeten blijken dat zij al tijd in zijn onschuld was blij ven geloven. Koos citerend uit die brief: „Lieve Koos, ik moet verder. Ik begrijp het belang van je zaak, maar aan een papa op papier heeft m'n dochtertje weinig. Ik mag ka pot, maar zij moet blijven le ven. Je vraagt je af, waarom zegt Ingrid dit? Dat leg ik je nog wel eens uit". Koos hier over voor het Hof: „Ingrid kan me ontlasten voor de zaak van Emy den Boer. Ze speelt nu de rol van deftige dame. Daar kots ik van. Zij heeft Freddy en Emy in april '80 in mijn woning aan de Zuidwal bin nengelaten en ze samen in de keuken gezien. Later heeft ze datzelfde meisje van een kran tefoto herkend". De Hagenaar vertelde de rech ters van het Hof dat hij, gehol pen door Ingrid, de (bloedspo ren van de moord op Emy uit zijn huis verwijderde om na righeid met de politie te voor komen. Het stoffelijk over schot van Emy den Boer werd op 5 april 1980 in de bossen van het Brabantse Nistelrode aangetroffen. Ze bleek met twee pistoolschoten (in het donkere kamertje van Koos) om het leven gebracht. In deze moordzaak beschikt de aan klager over een keten bewijs materiaal, waarvan elk scha- keltje naar de portier, althans naar diens woning aan de Zuidwal, leidt. De belangrijk ste ontdekkingen die door de recherche in de woning wer den gedaan, zijn: de vondst van kleine deeltjes van een oorbel, toebehorend aan Emy en bloedsporen (zeldzame B- groep van het slachtoffer). Buiten de woning: bandenspo ren van Koos' auto. Resten nog de belastende, maar door het Hof uiterst kritisch beke ken verklaringen van Ingrid N. en Freddy de B. Het gerechtshof confronteerde Koos H. later op de dag ipet dé twee andere levensdelicten waarvoor hij door de Haagse rechtbank tot levenslang werd veroordeeld: de moord op Edith Post (11) en Thialda Vis ser (12). Alibi Het ontzielde lichaam van het meisje Edith Post werd op 2 oktober 1980 ontdekt in het spaarbekken van de duinwa terleiding, nabij het Wasse- naarse Slag. De schedel van het meisje bleek met een boomtak te zijn ingeslagen. Ook in deze zaak leiden de sporen ontegenzeggelijk naar de portier. Elke aanwijzing, elk flintertje bewijs pleit tegen hem. Die aanwijzingen betref fen Koos' warme voorkeur voor kindersex; in zijn woning werd een karrevracht aan ge stolen jeugd-pornofilms en - boekjes in beslag genomen., Verder hebben verschillende getuigen de portier op de dag van de moord 29 september in de buurt van de duinen en bij Ediths school gesigna leerd. De wond aan de linker pink van de portier is in ver band te brengen met het letsel aan de snijtand en kaak van Edith, die zich met bijten te gen haar belager zou hebben verzet. Textielvezels, haren en dergelijke die op het lichaam van het Wassenaarse meisje zijn opgemerkt, trof de recher che later in de auto van de verdachte aan. Eén van de zwakste punten in het ver weer van de portier is het na genoeg ontbreken van een ali bi voor de middag waarop de moord werd gepleegd. Koos zelf verklaart hierover de dag inbrekend en plannen daartoe smedend door de provincie Zuid-Holland te zijn getrok ken. De nimmer van zijn zijde wijkende Freddy heeft in dit verhaal tot nog toe elk belas tend detail weersproken. Het bewijsmateriaal in de zaak-Thialda Visser dankt het Openbaar Ministerie geheel en al aan de resultaten uit het technisch onderzoek van de recherche en Gerechtelijk La boratorium. Het 12-jarige schoolmeisje werd in mei 1979 gewurgd en verminkt in de Haagse Laakhaven aangetrof fen. Onomstotelijk is vast ko men te staan dat zij met ver schillende voorwerpen uit de woning van Koos H. in aanra king is geweest. Pluisjes van een deken, houtwol, honde- en katteharen bevestigen dit. Hoge vrijheidsstraf In het hoger beroep zijn alle getuigen door het Hof ver hoord. Het kruisverhoor van Koos en de confrontatie met de harde onderzoeksfeiten hebben geen nieuw licht op de zaak geworpen. Procureur-ge neraal mr. H. Feber die aan staande maandag met zijn re quisitoir begint, heeft de Haag se portier gedreigd volgende week een zeer hoge vrijheids straf te eisen. „Behandeling in een inrichting (tbr, red.) heeft geen zin zolang u blijft ont kennen. Ik vraag me af of het niet beter is iets toe te geven. Ik zou daarmee dan in mijn eis rekening kunnen houden", zei de aanklager tegen de ver dachte. PETER VIERING Kalender Deze week wordt.in Zoeterwoude gestart met het spreiden van inschrijfkaarten voor de Missie dingskalender 1983. De kalender geeft bijbelse at dingen te zien van de Indiaanse cultuur in muun deringen. De prijs van deze gezamenlijk uitgeg kalender van missie en zending bedraagt zes ga vijftig. De inschrijfkaarten zijn verspreid op de h scholen. Ook bij mevrouw Van Leeuwen, Zuidbui weg 7a zijn exemplaren te krijgen. Vrouwenkrant Een aantal vrouwen in Zoeterwoude geeft al enkele een vrouwenkrant uit. In die krant worden verschil eii< onderwerpen aan de orde gesteld zoals: vrouw en wet |ad lamitische vrouwen, moeder en kinderen. Om met een verantwoorde opzet van de vrouwenkrant te e_ c nen doorgaan moet het aantal abonnees worden uitgel \oe Een abonnement kost zes gulden per jaar en daarvooi a schijnt de krant zes maal. Vrouwen die eens een ik. proefnummer willen inzien kunnen een exemplaar ieec len bij Paulien van Yperen, Van Swietenstraat 35, teh |ad 01715-2345 of bij Joke van Gent, Rijnstraat 3 (Rijndijk raai lefoon 071-410870. Ook vrouwen die zin hebben om m aar werken aan de totstandkoming van de vrouwenkrant suggesties hebben over waardevolle onderwerpen ku ieu dat melden bij Paulien van Yperen of Joke van Gen ion ost Rabobank De Coöperatieve Rabobank Leiden en Oegstjen houdt morgenavond de algemene vergadering. D ocl eenkomst wordt gehouden in Holiday Inn an 3, Haagse Schouwweg in Leiden en begint om half liss Op deze vergadering zal het bestuur van de banl et de leden verantwoording afleggen over het gevt og beleid in 1981. De directie geeft nadere toelichting :n i het huishoudelijk gedeelte zal drs. A.M. Dierick, J lee van de staf groep Economisch Onderzoek van de 1 eeli bank Nederland een inleiding houden over de fac :he die de rentestand bepalen. Daarna bestaat gclegci evi tot discussie. De algemene vergadering is de eers/jole zamenlijke jaarvergadering na de fusie tussen dt e bobanken in Leiden en Oegstgcest. Alle leden, clii lur en belangstellenden zijn welkom. Vredesweek (1) ten De Vredesweek 1982 gaat donderdag in Oegstgees ch start met tal van activiteiten. De secretaris van Pax aa; ti, Guy Dilweg, start die avond een discussie over de^,ei sen die er liggen voor contacten van de Amerikaanse anj. desbeweging met de Europese Vredesbewegingen. lun dag 20 september staat ook in het teken van een disi ,jtt Dit keer tussen mr. Everts van het IKV-Leiden eg Poolse student A. Malko. Zij gaan het hebben over d efi tenlandse politiek van de Sovjet Unie. Vredesweek (2) De Vredesweek in Oegstgeest wordt vrijdag 24 se ber voortgezet. Die avond staat een ontspannend p terstuk op het programma. De IKV-cabaret, speelt dan „Heeft uw schuilkelder een nooduitg over de gevolgen van de wapenwedloop. Na afloo\ fC de cabaretvoorstelling start om negen uur de fa tocht voor vrede door Oestgeest. Belangstellenden nen zich verzamelen bij het Gemeentelijk Cen aan de Lijtweg, waar 'overigens alle bijcenkon?. die in het kader van de vredesweek worden gehoF!° plaats hebben. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant _als nieuwe ab< P Adres Postcode/Plaat: Betaald wordt per maand (met automatische aischrij' |rk per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroefje naar Naam Adres Postcode/Plaats. Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plak! ,u> naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4