Leidse politie laat krakers Waardeiland nog ongemoeid TOEKOMST IJSHAL NOG ONZEKER der wet LEIDSE COURANT DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 J >melkboer dt;hs< ie dader Meurens de dame zich kon vra geven aan veertien da- ikhei wintersportgenot, moest bs be oor het vertrek naar de jen I eeuwde Oostenrijkse uit ngen nog één probleem te v |en opgelost. Aangezien liet n ouw per openbaar ver de winter in trok, - en it haar auto voor twee de i n op een veilig plekje dus len neergezet. Bij een dat waarvan de ramen har witte verf waren dicht lilderd, meende zij zo'n /ond s te hebben gevonden, et zo lame verkeerde in de nderstelling dat het tdur niet bewoond werd, ?igen eerde daarom daar gis auto en toog vol goede richting Oostenrijk, tien dagen later wilde rouw haar karretje op- i. Op de bewuste par- f twi jaats aangekomen, het voertuig echter te - het verdwenen. De dame ichtb |e naar het Leidse poli- n Da reau en deed daar bui- dem aangifte van dief- vas t van haar auto. De dai tdoende agent kon iet ii echter snel geruststel- pe aut0 was inderdaad jen De dader, die te onb ,r trouw had gehan- lers, was het sleepbedrijf in opdracht van de ha politie verkeerd ge- hals. eerde auto's verwijdert, n fil n de somma van hon- Zo veertig gulden kon de over^ haar wagen terug hum en- Met grote tegenzin i leej 1de de Leidse het be- vra Het argument, dat auto gedurende haar zigheid in veilige han- geweest, kon haar veel milder stemmen. rrouw was het geheel eens met de gang van i. Haar auto was weg zeil ept omdat hij voor de van dat witgekalkte in d i stond geparkeerd. De k ui v was er echter van Hih uigd, dat zij haar wa- liet voor die uitrit had jezet. Om haar gelijk te r =n, maakte zij de zaak n v ingig bij het Leidse ingerecht. De eerste ie v speelde zo'n twee erha Jen geleden. De nuzifv vertelde haar ver en besloot dat relaas ^Jiet verzoek om de hon- ^^eertig gulden sleep- QQ| terug te krijgen. Cen- op die zitting stond de rnaalf>' ^oe auto nu Pre" aanvoor de uitrit terecht Fra gekomen. De vrouw is - i de het idee, dat de rem van haar auto hien niet goed was etrokken en dat de wa- 17 elf voor de uitrit was 17 35 d. Tijdens de behande- itaire'an de zaak werd geen g - 1 sing gevonden. Kan- 00 chter Van Dijke be- '2q,u[ zelf poolshoogte op de er!5 des onheils te gaan in en tevens zou een illend proces verbaal el2 en opgemaakt. De zaak i P september worden Zii gezet. Voordat kanton- er Van Dijke gisteren lanvullend proces ver spits voorlas, keek hij de 21.02 iv vriendelijk aan en „Dit verbaal is zeer lig voor U." In het rap- um 2 stond, dat de agent zich het bewuste huis had en 'en en daar had gecon- :rd dat er een melk- el in is gevestigd. De merkte in zijn verbaal Het is best mogelijk dat 2.0 lelkhandelaar de auto 2 (V( mevrouw X voor de ziek heeft geduwd." Mr. derd Dijke zei: „De melk- mma heeft het dus gedaan, i -13 s helemaal niet zo on- I5 (E >rig voor U." opmerking van de had de officier, de endif Durieux, geen poot om op te staan. Omdat van het verbaal Coi vermeld, dat het de inasi handelaar zou kunnen kbar eweest, kon de officier Twe( anders meer doen dan ;prei de vrouw vrijspraak te 50 l. De wintersportster scho lat echter niet in de ga ^at verwar<d merkte ze 163(Ja, maar het kan ook liteitfZijn dat ik de handrem nijn auto niet goed heb - 8 etrokken.' Terwijl de zaal in lachen uitbarst en ^an Dijke: „Dat is ,UW4 ïaal niet belangrijk de melkboer heeft ide ewopn gedaan." laten fficier kreeg het woord va|d j kwam inderdaad met ®k0'n verwachte eis: vrij- s k. Ook krijgt de vrouw van londerdveertig gulden 1 De arme dame be- ku®, i er nog steeds niet Van Dijke tracht- t (451 haar nogmaals duide- 0 Moje maken. „De officier _-16 [t vrijspraak. Daar U het zeker wel mee Wat aarzelend zei de 0 Y<»Ja natuurlijk, daar dag 'k heel blij mee." En van een verbijsterde uit- 7. king op haar gezicht et zij de rechtszaal. *1 KEES VAN HERPEN Leidato ontvangt 25.000-ste bezoeker De Leidato huishoud beurs heeft gisteravond de 25.000-ste bezoeker binnengehaald. Het was het echtpaar A. van Maris uit Hillegom dat om acht uur de Groenoorhallen binnen stapte. Leidato-be- stuursleden A. de Jong en J. van Zijp ontvin gen het echtpaar met waardebonnen en ge schenken. De beurs is nog tot en met zondag, open. STRENG OPTREDEN TEGEN FOUTPARKEERDERS Politie schiet NZH te hulp LEIDEN De politie gaat de komende weken streng optreden te gen fout geparkeerde auto's, die het de bussen van onder meer de NZH erg lastig maken. Op acht punten in de stad krijgen fout par keerde auto's onmiddellijk een bon en indien nodig zal er ook op grote schaal gesleept worden. Volgens de politie zijn de maatregelen nodig door de vele opbre kingen en werkzaamheden in de stad, die er in combinatie met alle omleidingen en het fout parkeren toe leiden, dat de bussen vele minuten vetraging oplopen. Chauffeurs zouden door al die verta- gingen vaak acht a negen uur achter het stuur zitten zonder een minuut rust. Het gaat om de volgende acht knelpunten: de bushalte aan de Nieuwe Beestenmarkt, de Boerhaavelaan, de busstrook voor het station, de Zweilandlaan en de Kagerstraat, de Boshuizerkade, de Lage Rijndijk, de Zwartemeerlaan en het Regenboogpad en de Breestraat. Stevige vechtpartij LEIDEN Een 54-jarige man uit Rijpwetering heeft gister avond tijdens een vechtpartij met twee mannen letsel aan een elleboog en een knie opgelopen. Ook de bril van de man sneu velde De groothandelaar in groente en fruit uit Rijpwetering had zijn bestelauto aan de rechterkant van de Van der Werf- straat geparkeerd en was bezig met het lossen van de lading. Er stopte een auto naast zijn bestelwagen en de twee inzittenden van de auto schreeuwden de man toe, dat hij het verkeer blok keerde. De Ripper sloot de deuren van zijn auto ondanks dat er nog genoeg ruimte was om te passeren. Maar de twee inzitten den van de personenauto stapten uit en één van hen greep een steekwapen en gooide hem naar de Ripper. De man kon de steekwapen afweren, waarna een vechtpartij ontstond, waarbij rake klappen vielen. De groothandelaar kreeg hulp van een groenteboer uit de Haarlemmerstraat. Na enige minuten ver dween het agressieve tweetal in hun auto. Het kenteken van de personenauto is bekend. COLLEGE VAN BESTUUR IN BELEIDSPLAN „Gedwongen ontslagen aan universiteit onvermijdelijk" LEIDEN „Binnenkort staan er aan de Witte Singel schitte rende gebouwen. Die gebou wen zullen echter leeg zijn." Dit zei een woordvoerder van de Abva/Kabo gisteren tijdens de universiteitsraad. De woordvoerder verweet het col lege van bestuur van de Leid se Universiteit dat het het geld slecht verdeelt. ,,De Universi teit houdt tien miljoen gulden over, terwijl er mensen zijn die hun ontslagbrief al in hun zak hebben." De Abva/Kabo spoorde de Universiteit aan om te protesteren tegen de be zuinigingen en ze niet braaf te slikken. Het protest vormde de inlei ding van de behandeling van het beleidsplan 1982/83, dat door het college van bestuur is opgesteld. In dat plan staat vermeld dat gedwongen ont slagen in de toekomst onver mijdelijk zullen zijn. Er moet voor worden gezorgd, dat de Leidse doctoraalbul zijn voor sprong op de arbeidsmarkt blijft behouden, zegt het colle ge. Concrete cijfers worden in het beleidsplan niet genoemd. Dit komt omdat de gepotte van het bezuinigings-bedrag nog niet bekend is. Prof. dr. A.A.H. Kassenaar noemde het plan gisteren dan ook een „tussenfase." Gemengde gevoelens De verschillende fracties in de universiteitsraad ontvingen het plan met gemengde gevoe lens. De CGL is van mening, dat er van beleid in het plan geen sprake is. De LSb noem de het plan niet veel meer dan een aangekleed werkplan. In een kort antwoord op de door de partijen geuite kritiek merkte Prof. Kassenaar op, dat het plan niet optimaal is. Het college was met de uni versiteitsraad van mening, dat er wat moet worden gedaan aan de studentenhuisvesting en aan de verhouding burgers studenten. De democratisering mag zeker niet in gevaar ko men, meent het college. Democratie De fractie van de Leidse Stu- dentenbond heeft met veront rusting kennis genomen van een aantal uitspraken van de voorzitter van de Raad van Advies voor het Wetenschaps beleid, Prof. dr. H G. van Bue- ren. Deze stelde tijdens de ope ning van het academisch jaar onder meer dat kwalitatief hoogstaande wetenschap zich niet verdraagt met een demo cratische en veelhoofdige me ningsvorming. Het college van bestuur van de Leidse Univer siteit zei gisteren in de univer siteitsraad, dat het zeker niet volgens de opvattingen van prof. Van Bueren zal hande len. Prof. Van Bueren stelde on langs in een interview: „De vergaande democratisering van de jaren 70 was een sym pathieke, maar fundamentele misvatting. De universiteiten moeten onder andere bevolkt worden door 'science' mana gers. Universiteiten moeten elite-instellingen worden waar toponderzoek plaatsvindt en waar slechts onderzoekers te werk worden gesteld die een messcherpe selectie hebben doorlopen." De LSb vroeg het college van bestuur of boven genoemde uitspraken onder deel van zijn beleid worden. Prof. dr. A.A.H. Kassenaar, plaatsvervangend voorzitter van het college, antwoordde daar negatief op. Voorbereiding Vredesweek LEIDEN De Leidse afdeling van de Raad van Kerken houdt in samenwerking met de lokale IKV-groepen mor gen een bijeenkomst ter voorbereiding van de Vredes week. De bijeenkomst heeft plaats in het Bonaventura-col- lege aan de Burggravenlaan en begint om acht uur. Inlei der is P. van Rossum, medewerker van het NIO, die spreekt over een nieuwe internationale orde en het ver band tussen bewapening en armoede. LEIDEN De bewoners van de vier gekraakte ka pitale panden op het Waardeiland mogen voor lopig blijven zitten. De burgemeester, de commis saris van politie en de of ficier van justitie hebben gistermiddag besloten, dat er gezien de langdurige leegstand van zeker twee jaar geen reden is om tot ontruiming over te gaan. Een groep van ongeveer twin tig jongeren kraakten het af gelopen weekeinde de panden Aletta Jacobslaan 8, 10, 12 en 14. De beheerder van de pan den Westland Utrecht Pro ject Ontwikkeling (WUPO), de woningen werden onlangs aan het Algemeen Burgelijk Pensi oenfonds verkocht eiste maandagmorgen toen de actie bekend werd, dat onmiddellijk tot ontruiming zou worden overgegaan. Doorslag „De langdurige leegstand heeft de doorslag gegeven bij de be slissing om niet te ontruimen", aldus een woordvoerder van de politie. „We zouden door ontruimen alleen maar nieuwe leegstand creëren". Volgens de woordvoerder is niet duidelijk, wanneer de wo ningen zijn gekraakt. De kra kers zeggen in de nacht van zaterdag op zondag de wonin gen te hebben betrokken, maar leden van een bewa kingsdienst en omwonenden stellen dat het in de nacht van zondag op maandag is ge beurd. De Leidse kraaknota stelt dat een pand zonder meer ontruimd kan worden, wan neer een kraakactie binnen 24 uur wordt ontdekt. „De kra kers hebben het voordeel van de twijfel gehad", stelt de poli tiewoordvoerder. Ook het da len van de vraagprijs voor de woningen van ruim 4 ton naar 2,5 ton en het gevolg dat er sinds april 67 van de toen nog 100 leegstaande woningen werden verkocht heeft niet tot een voor de krakers nega tieve beslissing geleid. De kra kers hebben inmiddels ook weer bezit genomen van num mer 14. Zij ontruimenden die woning maandagmorgen in alle vroegte toen een bewa kingsdienst uit Katwijk er twee bouviers in losliet. Bij de WUPO kon vanmorgen nóg niet gezegd worden of en zo ja, welke verdere acties tegen de krakers worden ondernomen. In een poging de gekraakte panden op het Waardeiland weer leeg te krijgen, liet een bewakingsdienst gistermorgen twee bouviers In één van de gekraakte woningen los. Wim Lamboo Vanaf morgen tot 29 oktober hebben in de Lak-galerie aan het Levendaal 150 en in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 tentoonstellingen plaats van Wim Lamboo. In de galerie exposeert Lamboo politieke fo tocollages waaraan inhoud gegeven wordt door zijn politieke performances. In het Academiegebouw is een tentoonstelling van abstracte schilderijen ingericht De officiële opening van beide tentoonstellingen is morgen om half zeven 's avonds in de Lak-foyer. Hier bij zal dichter Paul Hautmans voordragen uit eigen werk. Een fotocollage van Wim Lamboo. Promotie (1) De heer E. Marani uit Leiden promoveert morgen tot doc tor in de geneeskunde op een proefschrift, waarin hij in gaat op de plaats van enzymen in de kleine hersenen van het zoogdier. Promotor is prof. dr. J. Voogd. Promotie (2) De heer R.T.W.M. Thomeer uit Rijnsburg promoveert morgen tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift waarin hij ingaat op de verruiming van het wervelkanaal bij dwergen. De ingreep wordt toegepast om verlammingsverschijnselen te voorkomen. Promo tor is prof. dr. W. Luyendijk. Geslaagd Bij de kader- en ondernemingsopleiding bouwbedrijf KOB zijn de volgende cursisten geslaagd. Vaktechnisch gedeelte B U: C.J. Baak, A.M. Bakker. A.G.J.C. van Breda, G. van Duijn, A. Plug, J.L. van Tol. Bedrijfskundig gedeelte B U: J.A. Barnhoorn, L.F. de Boer, S.J. Dijkstra, S. Kooi- stra, A Kruijt, J.H. van Leeuwen, J.T.M. van Leijden. J. Loef, H.M. Loomans, H. W. Mohlmann, G. Ouwehand, J.D. de Raat, J.A. Zwetsloot. Vaktechnisch gedeelte GWW: R A. van der Geest, M.H. Jansen. Bedrijfskundig gedeelte GWW: H.W.C. van der Geest, P. Jansen, C.P.M. Omtzigt, J.D. Reijneveld, M.C. van der Spek en W.D. van der Vegte. Cursus politiek Het Leids Volkshuis begint morgen met de cursus „Waar moet dat met Nederland naar toe" over de poli tiek in Nederland. In de cursus wordt aan de hand van een aantal actuele onderwerpen bekeken, welke groe pen en instanties zich met politiek bezighouden. Deel name aan de cursus, die uit tien lessen bestaat, kost dertig gulden. De bijeenkomsten zijn woensdagavond van acht tot tien uur plaats. Aanmeldingen en inlich tingen bij het Volkshuis, telefoonnummer 149180. Prestatieloop Clubhuis Matilo organiseert morgen een prestatieloop van anderhalf, vier, acht of elf kilometer. Het inschrijfgeld be draagt twee gulden vijftig voor de jeugd tot en met 14 jaar en drie gulden vijftig voor ouderen. De start heeft plaats om half zeven bij het clubhuis (Zaanstraat 126). Deelne mers kunnen zich laten inschrijven vanaf half zes. Wielrijdster gewond LEIDEN Een 62-jarige Leidse is gistermiddag met onbekend hoofdletsel in het AZL opgenomen, nadat zij tegen een auto was aangereden. De auto, die werd bestuurd door een 60-jarige Lei- denaar, reed achteruit vanuit de Julianakade de Bernhardkade op. Toen de man schakelde en weer voorruit wilde rijden, reed de vrouw plotseling met haar fiets tegen de auto op Ton Menken levert sleutels in bij bank maar: LEIDEN De onderhan delingen tussen de ge meente en de Westland - Utrecht Hypotheekbank over de aankoop door de gemeente van de ijsbaan van Ton Menken zijn gis teren niet verder geko men. Wethouder D. Tesse- laar verwachtte dat de bank gisteren zou aanto nen dat alle beslagen die op de hal rusten van tafel zijn. „Maar daar bleek niets van", aldus de wet houder. „Ik wacht dus maar rustig af, totdat dat wel het geval is. En dan prater) we pas verder". Voor Ton Menken zelf is het doek al gevallen: „Ik heb de sleutels van de hallen in Leiden en in Enschede gistermiddag in geleverd bij de Westland- Utrecht". Eerder werden de twee ijsbanen in Dor drecht en Rotterdam al verkocht. Tesselaar heeft ook de tijd om het doen en laten van de Westland-Utrecht de hypo theekgever van de hallen van Menken af te wachten, om dat het niet te verwachten is, dat de bank er in zal slagen de Leidse hal aan een ander dan de gemeente te verkopen. „Menken heeft nog een stevi ge erfpachtsschuld en ik denk niet dat er iemand is die dat over wil en over kan nemen", merkt de wethouder op. De gemeente stelt als voor waarden voor de aankoop van de hal, dat er geen schulden meer op rusten en dat het be slag van onder meer de belas tingdienst op de hal is opgehe ven. Volgens de wethouder staat het nog helemaal niet vast, dat Menken er in zal sla gen de hal schuld- en beslag vrij te maken. Het zou nog maar de vraag zijn of Menken aan die voorwaarden kan vol doen. De heer J. Kool van de West land-Utrecht is een stuk opti mistischer dan Tesselaar: „Er zijn nog een paar kleine zaken af te handelen, maar dat kan niet veel problemen meer op leveren. We zijn het in princi pe eens". Het is de bedoeling van de bank, dat de hal deze winter nog door schaatsers ge bruik zal worden. „Ondanks de grote verliezen zijn we be reid de hal deze winter nog open te houden, (de procedure rond de aankoop zal door alle amtelijke molens pas maart volgend jaar rond kunnen zijn) maar dan moet wel blijken dat de belangstelling voor het schaatsen niet al te klein is", aldus Kool. Mocht dat wel zo zijn dan valt het doek voor de Leidse ijshal eerder en neemt de Westland-Utrecht het risi co, dat er vernielingen aan het leegstaande pand worden aan gericht. Wethouder Tesselaar heeft zijn twijfels bij de schaatsplan- nen van de bank: „De eerste die dan op de stoep staat, is het EBR met de eis dat er een waarborg van een ton of zo wordt gestort, voordat met de levering van energie wordt ge start". „Het laatste restje ijs in de hal len in Leiden en Enschede is gesmolten", zegt Ton Menken, na het mislukken van zijn ac tie voor het behoud van de Leidse ijsbaan. „Ik ga de ko mende weken de zaak probe ren netjes af te wikkelen. Wanneer iedereen, die bij mij nog schulden heeft (reclame in de hal, de huur van de hal door ijsveren igi ngen), die schulden voldoet dan moet het mogelijk zijn om aan de voor waarden die de gemeente stelt, te voldoen. Maar je moet wel bedenken, dat er mensen zijn die belang hebben bij een fail lissement. In dat geval wordt het een stuk moeilijker". Men ken benadrukt dat de bijna honderd mensen, die een abonnement hebben gekocht, hun geld terugkrijgen. Men ken weet nog niet wat hij gaat doen, wanneer de ijsbanen de finitief verleden tijd zijn. „Ik heb wel ideeën, maar eerst moet ik dit helemaal achter de rug hebben". Wanneer de gemeente de hal koopt, wordt er een sporthal van gemaakt. De aankoop van de hal moet het mogelijk ma ken de sport uit de minder ge schikte Groenoordhallen naar een echte sporthal te verplaat sen. De nieuwe sporthal, die voor de recreatiesporters is be doeld, zou per 1 september 1983 na een stevige verbou wing opengesteld moeten wor den. De verbouwing van de hal richt zich met name op de vloer. Het is de bedoeling dat er een zogenaamde „multi functionele" vloer wordt aan gelegd, waardoor een groot aantal sporten in de hal beoe fend kan worden. „Wanneer je een dergelijke vloer aanlegd, zal niet ieder een er tevreden over zijn, maar dat kan niet anders", legt Jan Du ivesteijn van de gemeentelijke directie sport en recreatie uit „Je kan de hal alleen maar exploiteren, wan neer er zeer intensief gebruik van wordt gemaakt. De spor ters zullen wat de vloer betreft de pijn een beetje moeten ver delen". De exploitatie levert de gemeente niets op, integen deel, er zal jaarlijks nog flink op toegelegd moeten worden. Om de verliezen zoveel moge lijk binnen de perken te hou den, wordt het bureau van de directie sport en recreatie naar de Menkenhal overgeplaatst. De gemeente kan het huidige onderkomen van de directie sport aan de Groenesteeg dan voor andere doeleinden ge bruiken. Het is ook de bedoe ling dat de tarieven van de nieuwe sporthal, een flink stuk hoger komen te liggen dan in andere sporthallen ge bruikelijk is. Een voetbalver enigingen kan bijvoorbeeld een voetbalveld in de Men kenhal de hal biedt ruimte aan drie velden met de afme tingen die voor zaalvoetbal vereist zijn op seizoensbasis voor 47 gulden per uur huren. In de Vijf meihal ligt dat tarief op 37 gulden per uur. Die ver hoging wordt noodzakelijk ge acht om de aankoop van de hal te kunnen betalen. Bij de verbouwing wordt ook het licht verbeterd en verder wordt een aantal kleedkamers gebouwd. „De containers, die nu als kleedkamers dienen zijn afgekeurd", zegt Duives- teijn. Verder is het de bedoe ling dat het achterstallig on derhoud van de hal wordt aangepakt De Menkenhal moet een „pure" recreatiehal worden en de topsport wordt in die opzet in de Vijfmeihal geconcentreerd. De Groe- noordhal zal alleen nog inci denteel voor sportieve activi teiten worden ingeschakeld. Volgens de plannen zal de Menkenhal elke dag open zijn, alleen in de vier zomermaan den gaat de nieuwe sporthal 's avonds dicht. Overdag wordt de hal aan tennisers verhuurd. Wat de tarieven voor deze groep zullen, zijn is nog niet duidelijk. Overdag worden volgens de gemeentelijke plan nen. geen scholen in de hal toegelaten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3