^rafat gaat show stelen ïip congres in Rome Socialisten grote kanshebbers in de Zweedse verkiezingen Iedesbewegingen 1 pcc. J ATICAAN NOEMT BESCHULDIGING AN ISRAEL ONGELOOFLIJK Washington stuurt nieuwe gezant naar Midden-Oosten Kijk eens hoe dom die Hollanders allemaal zijn.99 IttTENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 PAGINA 13 europa en vs vn samenwerken J//S Samenwerking tussen Ame- en Europese vredesbewegin- i een gezamenlijke actie volgend tegen de plaatsing van de nieuwe -apens van de NA VO zijn de twee jrijkste resultaten van een ont- ing van het Internationaal Cen- i voor Communicatie en Coördina- 1PCC) in Parijs. Vredesbewegin- uit 13 landen waren daar vertegen- digd. Ook de leiding van de Ame- tnse en Canadese vredesbeweging rn aanwezig. Nederland werd verte- roordigd door Mien t- Jan Faber van 'KV en Amcrika s rijkste mannen NEW YORK Wat hebben Yoko Ono, Daniël Ludwig, Bob Hope en Meyer Lansky met elkaar gemeen? Antwoord: zij staan op de lijst van de vierhonderd rijkste Amerikanen, die het tijdschrift Forbes heeft opgesteld. Dat Ludwig goed in zijn slappe was zit is nauwelijks nieuws. De scheepvaart- magnaat is met ruim 2 miljard dollar de rijkste man in de Verenigde Staten. Andere namen op de lijst liggen minder voor de hand. Yoko Ono, weduwe van de vermoorde ex-be- atle John Lennon, bezit 150 miljoen dollar en Bob Hope, de eeuwigdurende entertainer die net zo goed is in beleggen in olie en percelen. 280 miljoen. Lansky, de financiële tovenaar van de Amerikaanse maffia, vervalt in de om en nabij 100 miljoen-klasse. Bob Guccione heeft met zijn tijdschrift Pent house en film „Caligula" ook niet slecht geboerd en wordt geraamd op 200 miljoen dollar. George Lucas, een financier, heeft met zijn „Star war"-films in de roos geschoten en bezit meer dan 100 miljoen en zijn voortvluchtige kunstbroeder Robert Vesco van wie wordt gezegd dat hij ergens in het Caribische gebied is ondergedoken heeft „zeer veel meer dan 100 miljoen". Kleinste gemeente in België slaat verkiezingen over BRUSSEL Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in België, op 10 oktober aanstaande, zullen de 102 inwoners van het dorp Her- stappe als enige Vlamingen niet naar de stembus worden geroepen. De oorzaak daarvan is dat zich in deze zelfstandige gemeente, de kleinste van België, slechts zeven kandidaat-raadsleden hebben ge meld. Dat zijn er evenveel als de gemeenteraad zetels telt Er hoeft dus door de burgers niet meer gekozen te worden. De zeven gega digden wisten zich zeker van hun verkiezing toen afgelopen zon dag om vier uur in de middag de kandidaatstelling in Herstappe, evenals overal elders in België, officieel werd gesloten. Met deze gang van zaken is een traditie voortgezet die sedert 1962 bestaat. Vier jaar tevoren, in 1958, zijn bij de gemeenteraadsverkiezingen de bewoners van dit boerendorp in Belgisch Limburg voor het laatst naar het stemhokje getrokken. Toen had zich een oppositie groepering van drie mannen tegen de „eenheidslijst" opgeworpen. De drie vergaarden slechts vijf stemmen (twee van hen waren ge huwd, dus de rekening klopte) en dat was te weinig voor een raadszetel. Hoge straffen tegen leiders Poolse KPN WARSCHAU De openbare aanklager in Warschau heeft gisteren hoge gevan genisstraffen geëist tegen vier leiders van de Confederatie voor een Onafhan kelijk Polen. Hoofdverdachte Leslek Moczulski hoorde tien jaar tegen zich ei sen. Twee andere verdachten zouden overeenkomstig de eis veroordeeld wor den tot negen jaar. Volgens de aanklager was bewezen dat Moczulski en zijn me deverdachten de omverwgrping van de openbare orde in Polen hadden voorbe reid. De Poolse minister van buitenland se zaken, Stefan Olszowski heeft gisteren de hele dag besprekingen gevoerd met zijn ambtgenoot Andrei Gromyko in Moskou. Over de inhoud ervan is niets bekend gemaakt. Verdachte aanslag Bologna geeft zich aan FRANKFORT Een 35-jarige Westduitser die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij de aanslag op het station van Bologna twee jaar geleden, heeft zich maandag zelf bij de po litie in Frankfort aangegeven. De politie zei dat de man is gearresteerd en dinsdag voor de rechter zal worden voorgeleid. De politie wilde de naam van de man niet verstrekken maar naar verluidt gaat het om Joachim Fiebelkorn. een van de rechtse terroristen die de Italiaanse politie als daders van de aanslag beschouwt en tegen wie zaterdag een arrestatiebevel werd uitgevaardigd. De anderen waren twee Italia nen en een Fransman. Een derde Italiaanse verdachte, de 39-jarige Maurizio Giorgi, zit al achter de tralies. Bij de aanslag op 2 augustus 1980 op het dat moment overvolle station wer den 85 mensen gedood en 183 gewond. ade onze correspondent Cees Manders) IE De ongehoord uitval van Israël sschii het Vaticaan over i.000j)-ieider Arafat's itie deze week bij de tuin efc, heeft een ongebrui- .OOOjjk reactie van de kerk lokt. De regering-Be- 19821 beschuldigt het Vati- psstt ervan in de oorlog jerv# te hebben gedaan \/lr /lie massa-moord op de i, tel)n te verhinderen, en 1 nu degene voor een pek uit te nodigen die voltooiing van het ik van de Duitsers in zijn vaandel heeft reven. Volgens Is- had de kerk er beter gedaan zich het lot de Libanese christe- aan te trekken, die de te zeven jaar keer op het slachtoffer van it's optreden zijn ge- deed die beschuldiging lag, al gaf het Vaticaan verklaring uit, iets buiten- ïons voor een instantie die iefinitie niet reageert op jgingen en verdachtma- ;n „van buiten". In die laring noemt het Vaticaan ?schuldigingen van Israël elooflijk en verrassend", kennelijk geuit in staat opgewondenheid". leder en zeker de joden van Is- weten hoeveel de paus en terk destijds hebben ge- om het leven van de jo- te redden, zegt het Vati- „Dit zijn bekende fei- De Israëlische beschuldi- is een belediging van de die als geen ander het op- n van de Duitsers in de g heeft veroordeeld, aldus Vaticaan. het uitwisselen van deze ogsverklaringen" zijn de les tussen Israël en het aan zo ongeveer op een epunt aangeland. De twee erkennen elkaar niet en onderhouden dus ook diplomatieke betrekkin- Maar het is bekend dat de laatste jaren voortdurend di plomatieke contacten hebben plaats gehad tussen de Heilige Stoel en de Israëlische rege ring. Bij de ambassade van Is raël in Rome is een functiona ris werkzaam die zich „spe ciaal interesseert" voor de Hei lige Stoel, en in Jeruzalem is een apostolisch delegaat belast met de contacten tussen kerk en enkele landen in het Mid den-Oosten, waaronder het „Heilig Land", zoals het Vati caan het vroegere Palestina nog altijd aanduidt. In januari was de Israëlische minister van buitenlandse za ken, Shamir, nog in het Vati caan op bezoek, en tijdens dit „goede en openhartige" ge sprek met de paus was hem de grotere bereidheid van de kerk gebleken om eindelijk eens ook naar het Israëlische standpunt in de Midden-Oos tenkwestie te luisteren. De meningsverschillen tussen het Vaticaan en Israël, over de toegankelijkheid van de heili ge plaatsen voor pelgrims, over de internationalisatie van Jeruzalem en over de annexa tie van de bezette gebieden, bleven, maar de beide staten waren weer on speaking terms. Libanon De oorlog in Libanon maakte daar een einde aan, een oorlog die volgens Israël aantoonde dat het Vaticaan met zijn her haalde veroordeling van de Is raëlische invasie en bombarde menten uiteindelijk voor het Palestijnse standpunt heeft ge kozen. Dit bezoek van PLO- -leider Arafat aan het Vati caan bewijst dat nog eens te meer, zo vindt Israël. De audiëntie, die Arafat dezer dagen zonder problemen bij de paus wist te verkrijgen, houdt een feitelijke erkenning van de PLO door de katholieke kerk in, en dit is iets waarnaar de PLO jarenlang heeft ge streefd. Met zijn bezoek aan de paus behaalt Arafat ook een persoonlijke overwinning, die de nederlaag geleden in de straten van Beiroet enigzins uitwist. Maar de Vaticaanse triomf van de PLO-leider komt niet al- SYRIA Golan Heights Een van leiders van de links-Li- banese guerrillaorganisatie Moerabitoen, Ali Wan, heeft een bijzondere zonnebril, die een vertekend beeld geeft, op gezet. Lachend kijkt hij toe hoe het geregelde Libanese leger posities van de Moerabitoen in de Libanese haven overneemt. De Israëlische luchtmacht heeft gisteren zware aanvallen uitge oefend in de Bekaa-vallei bij het dorpje Dahr al-Baidar. Ook werd het Palestijnse vluchtelin gekamp Baddawi bij de Noord- libanese havenstad Tripoli aan gevallen. leen. Ook Italië staat te drin gen om de PLO-leider te zien en te spreken. Partijleiders, vakbondsleiders, ministers, parlementsleden en niet te vergeten staatspresident Perti- ni zelf, allen zullen Arafat ont moeten. In de spiksplinter nieuwe regering van Italië heeft het al enkele moeilijkhe den gegeven, want sommigen vinden het eerbetoon waarmee de Arafat wordt begroet een inbreuk op de diplomatieke gebruiken, die nu eenmaal eerst officiële erkenning van zijn organisatie, de PLO, eisen. Vreemd is het bezoek van Arafat in Italië ook omdat nog niet zo heel lang geleden de Italiaanse politici (niet in het minst president Pertini zelf) buitenlandse organisaties (waaronder ook de PLO) er van beschuldigden de geld schieters en wapenleveran ciers van de linkse terroristi sche bewegingen in Italië te zijn. Maar het is vergeven en vooral vergeten. Vergeten is ook de eigenlijke reden van de komst Arafat naar Rome; het bijwonen van de 69e conferen tie van de Interparlementaire Unie, die deze week in Rome wordt gehouden. De PLO is slechts als waarnemer toegela ten, maar niemand twijfelt er aan dat Arafat de hele show zal stelen. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren gezegd „ui terst verontrust" te zijn over de hernieuwde ge vechten in Libanon. Israë lische gevechtsvliegtuigen voerden gisteren diverse aanvallen uit op Syrische en Palestijnse stellingen in de Bekaa-vallei. Ook zijn Israëlische toestellen actief geweest boven de Noordlibanese havenstad Tripoli. De Libanese, staatsradio meldde dat als gevolg van de hevige bombardementen onge veer 40 mensen zijn omge komen. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken zei verder dat president Reagan „persoonlijk volledig betrokken" zal zijn bij de Amerikaanse poging om in Li banon een duurzame vrede te stichten. Binnenkort zal de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Mor ris Draper, naar het Midden- Oosten vertrekken om te on derhandelen over terugtrek king van alle buitenlandse strijdkrachten uit Libanon. Naast een terugtrekking van de Israëlische, Syrische en Pa lestijnse troepen zal Draper te vens de volgende doeleinden trachten te bereiken: het ver sterken van de centrale rege ring en het herstel van haar autoriteit in geheel Libanon; het scheppen van voorwaar den die garanderen dat er vanuit Libanon geen aanval len meer wordèn ondernomen op Israël; het bevorderen van de nationale eenheid. Het is opmerkelijk dat in de Ameri kaanse doelstellingen niet een Libanees-Israëlisch vredesver drag is opgenomen. De rege ring-Begin eist dat op korte termijn een vredesakkoord met Libanon wordt onderte kend. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Schultz, zei gisteren in zijn eerste officiële rede sinds hij in juli zijn ambt aanvaardde, dat Israël en de Arabieren moeten begrijpen dat zij aan de onderhandelingstafel moe ten gaan zitten. Hij zei verder dat nu de PLO uit Libanon is vertrokken de gelegenheid is ontstaan oin te gaan onderhan delen. Deze gelegenheid zal zich niet spoedig opnieuw voordoen. „De trein gaat het station voor de laatste maal verlaten en u kunt beter zor gen dat u meerijdt", aldus Schultz. De Libanese premier Wazzan liet gisteren weten dat aan een volgende ronde van onderhan delingen niet kan worden be gonnen voordat de Israëliërs hun troepen uit de omgeving van Beiroet hebben terugge trokken. Israël heeft zich in het evacuatieplan, dat de PLO-aftocht uit de Libanese hoofdstad regelde, hiertoe ver plicht. In de Egyptische media is zwa re kritiek uitgeoefend op de Israëlische bombardementen van gisteren. Een vooraan staand Egyptisch dagblad heeft de VS opgeroepen „op te treden" tegen de herhaalde Is raëlische luchtaanvallen op Syrische en Palestijnse stellin gen in de Bekaa-vallei. Al Akhbar, een van de drie grootste kranten in Egypte, veroordeelde in een commen taar het Israëlisch optreden en schreef dat de spanningen in het gebied escaleren. „Dit is een nieuwe poging om de vre- deskansen te vernietigen", al dus Al Akhbar. De officiële reden voor de Israëlische aan val werd gisteren gegeven in een lang militair communiqué, waarin Syrië verantwoordelijk werd gesteld voor 98 schen dingen van het bestand. GEHEIMEN VAN DE BRITSE KONINKLIJKE FAMILIE (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Telkens wanneer de Britse koningin Elizabeth II op reis gaat, neemt ze haar eigen toi letzitje mee. Het is gemaakt van zacht geitenleer en wordt na gebruik zorgvuldig gedesinfecteerd. Deze boeiende informatie komt uit een nieuw boek, „The Book of Royal Lists", geschreven door een jonge Engelsman en een jonge Amerikaan, Graig Brown en Lesley Cunliffe, dat half oktober verschijnt. Het is gewijd aan kleine en grote intie me geheimen van het Britse koninklijke huis en belooft een bestseller te worden. De Londense krant Daily Mail heeft gisteren al enige ophefma kende koninklijke wetenswaardigheden uit het boek gepubliceerd. Dankzij het vernuftige speurwerk van de heren Brown en Cunliffe weet de buitenwereld nu, dat koningin Elizabeth II van groot Brittannië op reis niet alleen vergezeld is van haar eigen hygiënische toiletzitje in zacht geitenleer, maar dat ze ook nooit haar eigen warmwaterkruik vergeet. Tel kens wanneer ze van huis is, geeft de Britse vorstin ook de voorkeur aan haar eigen electrische waterketel en twee hoofdkussens, gevuld met eiderdons. Omdat Elizabeth geen vertrouwen stelt in vreemd leiding- of bronwater, ontbre ken in haar bagage nooit een paar kratten drinkwater, ge leverd door de bronnen van het Engelse Malvern. Brown en Cunliffe verklappen verder, dat de Britse konin gin een grondige hekel heeft aan minstens veertien din gen, waaronder Bourgondische slakken, het leggen van de eerste steen, tennissen, zeilen, de rook van sigaren en luis teren naar tafelredes. Haar zoon, kroonprins Charles, houdt niet van rode wijn, golf, verflucht („waarom schilde ren de mensen alles op voor ik op bezoek kom?. De geur kruipt in mijn neus en maakt mij misselijk"), en van Ame rikanen, die hem gewoon „prins" noemen (het Engelse woord „Prince" is een populaire hondennaam). Dat prins Philip, de gemaal van koningin Elizabeth II, geen blad voor de mond neemt, is algemeen bekend. Som mige Britten, die door Philip nogal bits toegesproken wer den, koesteren een grondige afkeer voor deze Griekse prins. „Ik hoop dat hij zijn verdomde nek gebroken heeft", gromde de Britse prins-gemaal, toen hij in 1961 India be zocht en daar een al te ijverige persfotograaf vlakbij uit een boom naar beneden donderde. De voorzitter van een ontvangstcomité, die Philip bij zijn aankomst in de vlieghaven beleefd de vraag stelde of het een prettige luchtreis was geweest, kreeg deze nijdige vraag toegeslingerd: „Hebt u ooit in een vliegtuig geze ten?". „Ja, koninklijke hoogheid, al vaak", antwoordde de arme man in zijn wiek geschoten. „Wel", bromde de prins, ..zo was het precies". Nog minder populair zou prins Philip in 1968 in Amster dam geweest zijn, als de vriendelijk wuivende Nederlandse hoofdstedelingen geweten hadden wat hij van hen dacht. Philip zat in een gesloten Rolls Royce, die door het cen trum van de stad reed. „Kijk eens hoe dom die Hollanders er allemaal uitzien zei hij tegen detectives. Maar de prins had er niet op gere kend, dat zijn Nederlandse chauffeur heel goed Engels ver stond. Deze man werd zo boos, dat hij niet verder meer wilde rijden. Brown en Cunliffe schrijven, dat prins Philip en diens detectives veel tact en overredingskracht nodig hadden om de vergramde chauffeur te bewegen hun rit voort te zetten alsof er geen vuiltje aan de lucht was.... njse litie fel ïgevallen lus In Frankrijk is üpÊ rumoer ontstaan over [optreden van de Parijse i waarbij afgelopen een 17-jarige meisje I doodgeschoten en drie |elui werden gewond. I auto met vier jonge |en die een aantal cafés ien bezocht reed vorige «onder de ogen van vier Hllaemannen door een rood ■licht. Er volgde een ach- plging waarbij de politie fcvertreders in de Rue |ini wist klem te rijden, de jongelui toch nog zagen weg te rijden, 'i de politie een gericht jff- Van de 14 kogels trof- er elf de wegrijdende Het merendeel van de ging via de achteruit. e tijd later vond men de voor een ziekenhuis. Op khterbank lag de dode- [getroffen Cécile Carré, tijl op de grond nog twee Onden lagen. In Frank- mag de politie van haar hvapens gebruik maken fcr sprake is van wettige verdediging. Voorwaarde jhter dat er een werkelij- lreiging moet bestaan. De I overlevenden van de stpartij hebben verze il dat de vier politieman- i niet waren bedreigd en zij zonder waarschuwing ^yuur openden. Een oog- lige heeft dit bevestigd. Strauss kijkt toe Vanuit een Amerikaanse tank keek gisteren de Beierse minister president Franz-Josef Strauss naar het verloop van de NAVO- oefening Carbine Fortress. Deze oefening vormt een onderdeel van de grote manoeuvre Reforger 82. Chef Mossad treedt af JERUZALEM Generaal Yitzhak Hoffi heeft zondag zijn ont slag ingediend als directeur van de Israëlische geheime dienst, de Mossad. Dit is maandag gemeld in een officiële verklaring van de Israëlische premier, Menachem Begin. Generaal Hoffi heeft het ambt van chef van de Mossad acht jaar uitgeoefend. Premier Begin roemde het werk van generaal Hoffi en begroet te de nieuwe directeur van de Israëlische geheime dienst, wiens naam traditioneel gedurende zijn dienstperiode geheim wordt gehouden. Moskou steunt Arabisch vredesplan MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren te kennen gegeven, dat zij het door de Arabische top in Fez aanvaardde vredesplan steunt. Het Russische persbureau TASS merkte in een verwij zing naar de jongste Arabische vredesvoorstellen op, dat deze plannen voor een werkelijke regeling in het Midden-Oosten niets gemeen hebben met de Amerikaanse plannen. Het in Fez aangenomen vredesplan voorziet onder meer in de vestiging van een onafhankelijke Palestijnse staat op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Oost-Jeruzalem moet de hoofdstad worden van deze staat. STOCKHOLM De 145 aanplakbiljetten rond het grote plein in het centrum van Stockholm schreeu wen de voorbijgangers toe hoe belangrijk de parle- ments- en gemeenteraads verkiezingen zijn die zon dag aanstaande worden gehouden. De meeste bil jetten gaan over de econo mie, waarbij vrede en so ciale rechtvaardigheid el kaar de tweede plaats be twisten en ook onderwijs om de hoek komt kijken. De socialistische oppositielei der Olav Palme, die er kenne lijk van uitgaat dat de monde linge boodschap beter over komt dan het geschreven woord, gaat in deze verkie zingscampagne zelf de boer op. Palme die na zes jaar in de op- positiebanken hoopt terug te keren als premier, bezoekt bij voorbeeld stations van de on dergrondse om de passagiers over te halen op hem te stem men. De mensen die naar hem blijven luisteren, onthaalt hij op de zoveelste verheven ver kiezingstoespraak. Hij vraagt hun of ze bereid zijn weer zes jaar lang de prijzen te zien verdubbelen en de werkloos heid met 169 procent te zien stijgen. Een luid en duidelijk „nee" is zijn antwoord. Maar hoewel Palme het in zijn toespraken over zes jaar heeft, duurt de zittingstermijn van een Zweedse regering slechts drie jaar. Als de sociaal-demo craten opnieuw aan de macht komen, zullen ze zo goed als zeker haast zetten achter een nieuw pakket bezuinigings maatregelen. Verder bepleiten de socialisten een verhoging van de btw en een strakke controle op de inkomenspoli tiek. Beide maatregelen zijn een bittere pil voor hun eigen achterban. Te oordelen naar de ontwik kelingen onder de niet-socia- listische regeringscoalities die sinds 1976 onder leiding van premier Faelldin de scepter hebben gezwaaid, zouden de socialisten (die volgens de opi niepeilingen momenteel op 47 procent van de stemmen mo gen rekenen), wel erg stom zijn als ze dit keer niet gingen regeren, zo nodig met stilzwij gende steun van de communis ten. Economisch glijdt Zweden steeds verder af in het moeras, hetgeen wel blijkt uit de cij fers. In de afgelopen tien jaar zijn de Zweden een kwart van hun aandeel in de wereld markt kwijt geraakt. Net als in buurland Noorwegen, maar in tegenstelling tot andere indus trielanden, is hun industriële produktie gedaald. De manier waarop het werkloosheidscij fer (3.7) kunstmatig laag is ge houden, wordt al te doorzich tig. De vijf miljard gulden die dit jaar in de noodlijdende in dustrie is gestoken, is lijnrecht in strijd met het doel om het begrotingstekort terug te drin gen tot onder de twaalf pro cent. Sombere prognoses wijzen erop dat als de huidige trend doorzet, de groei van het na tionale inkomen na de stijging van vier procent sinds 1.976 langzaam maar zeker zal be ginnen te slinken. Omstreeks 1986 zou het aantal zichtbare werklozen minstens 250.000 bedragen, een aantal dat twee keer zo groot zou zijn als men de mensen ondergebracht in jongerenprogramma's en om- scholingscursusen mee zou tel len. Natuurlijk is Zweden dat een jaarlijkse export heeft die der tig procent uitmaakt van het bruto nationaal produkt, gro tendeels een slachtoffer van de internationale omstandighe den. De „bourgeois" regerin gen, zoals de linkse oppositie haar tegenstanders betitelt, heeft zich zeker niet ingelaten met een rigoreuze politiek. Hun aarzelende bezuinigings maatregelen die telkens weer op grote woede stuitten in het p^flemen t, zijn te verwaarlo zen. De redelijke, menselijke politiek van de „middenweg" wordt door niet een partij van de ene op de andere dag terzij de geschoven en fatsoenlijke afspraken met de sociale part ners zijn nog steeds eerder re gel dan uitzondering. De conservatieven, die nu stemmen wegtrekken bij de regerende centrumpartij en de liberalen, waren zo ontevre den over de beperkte verla ging van de inkomstenbelas ting dat ze uit de regering stapten. Hierdoor ontstond een bittere sfeer die het bijna on mogelijk maakt voor de „bour geois" om met een verkie zingsprogramma te komen waarmee ze een verkiezingso verwinning van de sociaal-de mocraten kunnen voorkomen. Weg is de hoop van tien jaar geleden op een gedeïnstriali- seerde, groene samenleving, hoewel er dit keer ook een mi lieupartij meedoet aan de ver kiezingen. Geconfronteerd met de verwachting dat het aantal banen de komende vijf jaar van 900.000 tot 750.000 zal dalen, blijven de meeste Zwe den van welke politieke signa tuur dan ook erop aandringen dat de industrie nieuw leven wordt ingeblazen. Pragmatis me is nog steeds het sleutel woord. De socialisten hebben niets tegen het motief dat er winst gemaakt moet worden, zolang die winsten maar wor den aangewend voor nieuwe investeringen. Maar hun plan om een deel van de „overwin sten" apart te houden en een extra belasting te heffen om daarmee een banenplan te fi nancieren is slecht ontvangen. Zo groot is zelfs de oppositie tegen dit plan dat sommige so ciaal-democraten bang zijn dat dit hun de overwinning gaat kosten. De kans hierop is niet denkbeeldig, omdat het nog onzeker is of de communisten de kiesdrempel van vier pro cent zullen overschrijden. Maar ondanks het gekissebis tussen de partijen onderling bestaat er onder de Zweedse politici nog steeds overeen stemming over de oorzaken van de Zweedse malaise en het nagestreefde doel. Alleen over de manier waarop dit doel be reikt moet worden, bestaat on enigheid. Ola Ullsten, de hui dige minister van buitenlandse zaken en leider van de snel slinkende Liberale Partij, zegt: „Zweden zal een heel rijk land blijven als we de mensen kun nen overtuigen dat we niet meer kunnen uitgeven dan we verdienen. Het zal enige tijd in beslag nemen om die les te le ren, maar het lukt ons nooit als we het niet proberen en het zou op den lange duur suc ces kunnen opleveren".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13