ouden marathon Ajax met problemen naar Celtic teer rellen met Haagse supporters Strenge selectie van KNAU correct BEI gs [JWARDEN „Het lijkt verzuchtte voorzitter den Duik van FC Den „of die supporters alle de die ze vorig jaar in het erpark veroorzaakten, en verplaatst naar uit- trijden". Veel meer dan machteloze reactie had hij niet in petto, nadat een >je Haagse aanhang Leeu- en zaterdag had veran- in een slagveld. Al ruim de wedstrijd SC Cam- MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 PAGINA 9 buur-FC Den Haag moesten twee kassiers het ontgelden. Eén van hen werd met een mes in de hand gestoken. Daarna hielden de supporters met het gooien van stenen de wedstrijd bijna een kwartier op. Scheidsrech ter Keizer wenste niet te beginnen. Nadat aanvoerder Bouwens, secre taris Van Hal en voorzitter Den «Duik zich persoonlijk tot de groep herrieschoppers hadden gewend, kon er alsnog worden gevoetbald. Het bleef rustig in het bomvolle sta dion tot FC Den Haag met 1-0 ach terkwam. Vanaf dat moment wer den de rode kuipstoeltjes in het vak waar de supporters zich ophielden, vernield en op het veld gegooid. Na afloop ontstonden er vechtpartijen tussen aanhangers van beide clubs en werden er drie bussen vernield, die de Hagenaars naar het station van Grouw moesten brengen, om een confrontatie met de Friese aan hang op het station van Leeuwar den te vermijden. Op de terugreis vernielden de Haegnaars echter ook de stations van Grouw en Werden, alsmede de ruiten van enkele poli- tiebusjes. Op het station van Leeu warden moest de ME de supporters van SC Cambuur met enkele char ges uiteen drijven. Zondagochtend konden er vijftien gewonden wor den geteld, van wie één ernstig, maar geen enkele arrestatie. Het bestuur van FC Den Haag was door het zoveelste oproer danig an- geslagen. „Ik weet echt niet meer wat we nu nog moeten doen", aldus Den Duik. „We hebben toch alles geprobeerd, maar het blijkt niet te helpen". Trainer Cor van der Hart stelde daarna voor deze week toch nog maar weer eens met een paar relschoppers te gaan praten. TV-PLOEG UIT DE MEER GEZET AMSTERDAM Voor de competitiewed strijd tussen Ajax en Sparta kwam het za terdag in De Meer tot een incident. Een tv-reportageploeg van „Sport op zaterdag" van de KRO wilde met Ajax-voorzitter Ton Harmsen een interview maken over de VIP-plaatsen, die dit seizoen voor 2500 gulden per persoon aan de man zijn ge bracht. Tevens wilde het team meningen .van Ajax-supporters op de band vastleg gen. Zo ver kwam het niet. Harmsen wei gerde de KRO-mensen hiervoor toestem ming te geven. Toen zij alsnog met sup porters gesprekken aanknoopten, kwam de privé-bewakingsdienst van Ajax in ac tie en gaf de tv-ploeg te verstaan, dat hun aanwezigheid in De Meer ongewenst was. ENE Twintig jaar Gerda Kraan in ^rado Nederland een en medaille op de 800 g£ r bezorgde, heeft Ge- Nijboer opnieuw het begeerde eremetaal een Europees kam- ?9n7ischap voor zich op- t. Twee weken gele- verklaarde Neerlands succesvolle mara- [oper aller tijden dat Jzich beter in vorm j ie dan voor de Olym- Evinri e Spelen in Moskou, werd hij door darm nissen geplaagd, niettemin legde hij op de tweede plaats achter de ook in ne lopende Oostduit- Valdemar Cierpinski. ia brak een ware lij- weg aan voor de 27- verpleger van de Jj inciale Geriatrische st in Zwolle. ialverwege tijdens de on van New York in zijn uitgevallen, hij eind van dat jaar an een knieblessure, ran'de ware oorzaak en ise tot op de dag van ag nog niet zijn vastge- Ten einde raad stelde in verbinding met tvriend acupuncturist, in slaagde om de pijnen lachten. Meer dan een was hij gedwongen [alm'aan te doen, terwijl i de zomer van vorig iel/s enige tijd helemaal n-actief stond, en van gelegenheid gebruik |te om tijdens een door ;NAU aangeboden va- e reeds het klassieke j£l%urs van 42 kilometer en l^fcieter lengte in Athene $m rkennen. 'V verslag aan trainings- linator Herman Buuts echter verre van posi- Vooral de tropische hit- ie de Griekse hoofdstad deze tijd van het jaar ert, vormde naar de me- «van Nijboer een te groot kei voor superlange-af- islopers. De Nederlandse ;atie kreeg het voor el- dat elk land op de ver- ngspunten zijn eigen raad bekers met drinken neerzetten, die voor de herkenbaar zouden aan standaards met vlag- edvorm ie zo gevreesde hitte be- Nijboer gisteren in de van zijn leven te ver- n en behaalde hij naar 3 zeggen de mooiste zege zijn leven. Hij liep het ours tussen de 19e en 31e neter zodanig, dat Istrainer Wim Verhoorn, jer fiets voortdurend op erstand werd gereden, ndicatie kreeg dat Nij- heel moeilijk te kloppen zijn. Toch zag het er aan- celijk niet naar uit dat zo gemakkelijk afstand nemen van de concur rentie. Er vormde zich na 5 kilometer zelfs een kop- groepje van negen man, waar Nijboer geen deel van uitmaakte, maar de latere winnaar voegde zich evenals de andere Nederlandse deel nemer Cor Vriend bij de vluchters. Het zou overigens de laatste daad van de Bra bander in deze wedstrijd zijn, want kort daarop moest hij lossen en na 22 kilometer zelfs vanwege pijnscheuten in de zij de strijd staken. Slechts de Pool Ryscard Kopiasz, die later de strijd zou staken, en de beide Bel gen Karei Lismont en Ar- mand Parmentier, van wie laatstgenoemde pas zijn tweede marathon liep, kon den Nijboer bijhouden. Vlak nadat de wegens darmpro blemen op de damesmara thon niet gestarte Annie van Stiphout haar landgenoot een beker water langs het parcours had toegediend, viel na 25 kilometer de beslissing. Gerard Nijboer ijlde weg en het drietal concurrenten raakten het spoor bijster. Ook Parmentier, die in juni in Antwerpen een marathon onder soortgelijke omstan digheden had voltooid en als enige vooraf te kennen had gegeven niet bevreesd te zijn voor de hitte. Koek en ei Nijboers voorsprong, die na 26 kilometer even voor het dorpje Pallini ontstond, groeide zienderogen en be droeg na 31 kilometer, toen Stavros werd gepasseerd, zelfs 34 seconden. Vanaf dat moment leek alles koek en ei voor de Nederlander omdat daarna de heuvels verlaten werden. „Toch moest ik zeer oplettend blijven lopen, om dat je als de weg naar bene den loopt, geneigd bent te versnellen", vertelde een dolgelukkig Nijboer na af loop. Nijboer leek de laatste 25 ki lometer als in een roes naar de overwinning te snellen, maar de werkelijkheid was wel anders. „Ik heb vreselijk moeten afzien. Ik kreeg echt een heel onpasselijk gevoel vanwege die hitte en na vijf tien kilometer dacht ik even dat het met me gedaan was, nadat ik hevige steken in mijn zij kreeg. En dan dat publiek, hè? Echt heel eng, die mensen langs de kant, die je allemaal willen aanra ken, die bloemen naar je toe werpen. Op zich best aardig hoor, die interesse, maar je moet je volledig op de race blijven concentreren, anders gaat het mis. Door mijn eigen wedstrijd te blijven lopen heb ik het gered. Nee, echt niet door tempoversnellin gen. De rest kon niet volgen, dat was alles". En meteen weer vooruitkijkend: „Vol gend jaar hoop ik bij de we reldkampioenschappen in Helsinki eindelijk eens de Amerikanen aan te treffen. Daar moet je' je bewijzen, en zo'n uitdaging ligt me wel". HES LAGRAND De finish is bereikt, het eerste goud voor Nederland sinds twintig jaar is binnen. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm^^^m rard Nijboer straalt van blijheid na zijn fraaie triomf I de marathon in Athene. Het strenge selectiebeleid dat de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) ditmaal ten aanzien van de uitzen ding naar de Europese atletiekkampioenschappen hanteerde, heeft in ieder geval tot gevolg gehad, dat het aantal uitge sproken tegenvallers op de baan tot een minimum werd ge reduceerd. Vier jaar geleden waande het gros der 27 atleten zich in Praag op vakantie, omdat hun deelname beperkt bleef tot de series, waarin meestal de laatste dan wel voor laatste plaats werd ingenomen. VOOR alles wenste de Unie een herhaling van de drama's, die zich destijds in Oost-Europa afspeelden, te voorkomen. Helaas helde de bond, in een poging te voorkomen om in Athene opnieuw voor aap gezet te worden, naar het andere uiterste over door limieten vast te stellen, die op enkele uit zonderingen na garant stonden voor finaleplaatsen. WELISWAAR maakte de KNAU begin augustus voor een aantal atleten, zoals Arno Körmeling, Elly van Hulst, Els Va der, Hugo Pont en Tineke Hidding, uitzonderingen toen men gewaar.werd dat de EK-selectie qua grootte zou kunnen we dijveren met die van Malta, Luxemburg en Gibraltar. Min der dan een week voor het vertrek naar Athene werden Pont en Vader echter nog op een zijspoor gezet, met als argu ment dat hun vorm van dat moment niet toereikend genoeg zou zijn om in Athene prestaties van Europees niveau neer te zetten. Een beslissing, die door beiden heftig werd aange vochten in de stellige overtuiging, dat zij weliswaar niet in hun beste vorm staken, maar zeker in staat geacht moeten worden om zich door de series heen te worstelen. Gezien de ervaringen in Athene kunnen beide atleten hun gelijk clai men en Hugo Pont zou met een prestatie van onder de 50 seconden, waartoe hij door de KNAU dit seizoen genood zaakt werd, zelfs de eindstrijd hebben kunnen bereiken. Andere verwijten kunnen de KNAU niet worden ge maakt en het moet trainingscoördinator Herman Buuts in dit opzicht deugd hebben gedaan, dat de Zweden met hun ploeg van 54 deelnemers, bestaande uit alle nationale kampioenen plus degenen, die aan de (zwakke) limieten van de Europese Atletiek Associatie hadden voldaan, nauwelijks meer pres teerden. De verrichtingen van Oranje in het Olympisch Sta dion in Athene vielen dus niet tegen. Er waren een grandio ze triomf van Gerard Nijboer, een vijfde klassering van Car- 1$ Beurskens op de super-lange afstand, de fraaie vijfde plaats van het natuurtalent Rob Druppers op de 800 meter en de negende plaats van de wilskrachtige zevenkampster Tine ke Hidding. De rest behoorde tot de middelmaat, terwijl discuswerpster Ria Stalman, gezien haar progressie in dit voorseizoen, zelfs ver onder de maat bleef. Elly van Hulst en Arno Körmeling zullen waarschijnlijk nooit tot de Europese, om maar niet te spreken van wereldtop, doordringen, al voerde de Friezin het excuus van een forse trainingsachterstand aan en tien- kamper Robert de Wit kon na een redelijke eerste dag niet bewijzen, dat hij zijn plaats in de nationale equipe heeft waargemaakt, als gevolg van een voetblessure. VAN een opgaande lijn in de prestatiecurve is nationaal ge zien nauwelijks sprake. Zolang de KNAU zich ook dit jaar weer verliest in onderling gekissebis, zoals nu weer onder de leden van de Beleidsgroep Training en sommige trainers el kaar het licht in de ogen niet gunnen, zal van een echte doorbraak geen sprake zijn en blijft Nederland afhankelijk van incidentele talenten zoals Gerard Nijboer, Rob Druppers en de momenteel geblesseerde, maar bovendien door studie besognes in beslag genomen hordenloper, Harry Schulting. AMSTERDAM Enkele dagen voor het belangrij ke Europa-Cupduel met Celtic Glasgow zit Ajax flink in de lappenmand. Zo is het nog maar de vraag of doelman Piet Schrijvers de reis naar Schotland zal kunnen ma ken. Een verwaarloosde verkoudheid is uitgemond in een fikse griep met •complicaties. De techni sche leiding wil proberen Schrijvers morgen of woensdag pas over te la ten komen. Trainer Aad de Mos: „Normaal staan er zeven of acht dagen voor genezing. Met medicijnen hopen we het herstel te bespoedigen" Ook het meespelen van Frank Rijkaard is hoogst twijfelach tig. Hij is ernstig geblesseerd geraakt aan zijn kniebanden tijdens het duel met Excelsior. Verder is er een onzekerheid over de fitheid van Willem Kieft, die aan een auto-onge luk een pijnlijke rug heeft overgehouden. De Mos rekent er echter wel op, dat zijn spits in het met 60.000 toeschouwers uitverkochte Celtic-park van de partij zal zijn. En dat is te hopen voor hem Aanjagers en heel Ajax, want de repetitie J 0 tegen Sparta was allesbehalve hoopgevend voor een goede uitvoering. Het gelijke spel van 1-1 was dik verdiend voor de Rotterdammers. Zonder Schrijvers, Rijkaard, Kieft en de geschorste Schoenaker, maar met Johan Cruyff was Ajax geen schim meer van de flitsende voetbaltrein, zoals die zich in het begin van het sei zoen manifesteerde. Cruyff zou volgens plan slechts één helft meespelen, maar hij moest wel de volle negentig minuten uitmaken, omdat de stand een vroegtijdige wissel niet toestond. In de achtste mi nuut had Ophof vanaf de strafschopstip raak geschoten, nadat Olsen door Lengkeek omver was gelopen. Heel even leek het erop, dat Sparta onder de voet zou wor den gelopen, maar de Rotter dammers herstelden zich knap. Verdedigend zag het spelletje van de ploeg van Bar ry Hughes er solide uit, en met Van de Berg en Heale als aan jagers kwam Ajax voortdu rend onder druk te staan. Het mocht van geluk spreken, dat arbiter Weerink op advies van zijn grensrechter een treffer van Holverda wegens buiten spel afkeurde, en Heale en Van de Berg de juiste richting misten, anders was de gelijk maker al in een zeer vroegtij dig stadium gevallen. Organisatorisch klopte er na melijk hoegenaamd niets bij Ajax. Achterin werd zonder li bero gespeeld. Van Veen, ver beneden niveau, schoof voort durend mee naar het midden veld, en omdat Cruyff voor zichtig voorin opereerde, zou Lerby zijn defensieve taken stringenter moeten uitvoeren. „Dat is achterwege gebleven", aldus De Mos na afloop. „Ler by heeft soms moeite met het zich ondergeschikt maken aan de ploeg als het spel daarom vraagt", verklaarde Ajax' coach later. De terugkeer van Johan Cruyff heeft er uiter aard alles mee te maken. Vooruitlopend op het duel van woensdagavond zei De Mos: „Het belangrijkste voor mij is, dat Johan een volledige wed strijd heeft meegedaan. We weten nu alletwee hoe het er voorstaat. Ik denk dat zijn aanwezigheid in Glasgow van. doorslaggevende betekenis kan zijn". Vaste patronen De Mos heeft zijn komende te genstander tweemaal aan het werk gezien. Tijdens het Rot terdam-toernooi en in Schot land tegen Dundee. „Een ploeg met vaste patronen, waarin Burns en McStay belangrijke rollen spelen. Daar moeten we een antwoord op vinden". Vol gens trainer Barry Hughes van Sparta krijgt Ajax duidelijk klop van de Schotten. „In het laatste kwartier zag ik toch lichte paniek bij Ajax, toen we ze onder druk zetten. En Cel tic zal Ajax vanaf het beginsig- naal in de defensie drukken. Voor de Amsterdamse verde diging is het dan te hopen, dat Schrijvers in het doel staat. Al zou het alleen maar vanwege het psychologische effect zijn". HENK WAGEMAN Ajax-Sparta 1-1 (1-0). 9. Ophof 1-0 (strafschop). 90 Blind 1-1. Scheids rechter: Weerink. Toeschouwers: 14.000. Geel: Blind en Andriessen (Sparta). Ajax: Galjé; Molenaar. Van Veen, Ophof, Boeve; Vanenburg. Mölby (Van 't Schip). Cruijff, Lerby; Van Basten (Silooy), Olsen. Sparta: Formanoy; Blind, George, Andriessen, Verbeek (Eyer), Van Gaal, Van de Berg (Olde Riekerink), Meijer. Lengkeek. Heale. Holverda.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9