>eorge Schultz: VS houden zich astberaden aan vredesinitiatief jibanese leger slaags iet linkse militie L 982 uitmuntend wijnjaar in Frankrijk Contacten Elisabeth en Thatcher erg slecht Hua Guofeng uitgerangeerd Graven naar piratenbuit Luchtvaart show Mannheim eindigt in catastrofe 71 ÏTENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 landhaven sancties f laat van beleg ölen is opgeheven UNGTON De Amerikaanse presi- lagan handhaaft de sancties inzake lieg van de Russische gasleiding ook luropese bedrijven totdat de staat van i Polen is opgeheven. Dit is gisteren Ie Amerikaanse toponderhandelaar handelsaangelegenheden, William verklaard. „Het punt is", aldus „dat wij in dit land bepaalde dingen n doen om uitdrukking te geven aan ivertuiging dat mensen het recht heb- e te treden tot een kerk, een vakbond dan ook of dat nu Polen is of elders wereld. Als wij met op komen voor de basisprincipes dan spelen wij heie geen rol als het op leiderschap aan- aldus Broek. Lavilla kandidaat voor Spaanse Centrumpartij MADRID De Spaanse regerings partij, de Unie van het Democratisch Centrum (UCD), heeft zaterdag haar voorzitter Lavilla kandidaat gesteld voor het premierschap. Op 28 okto ber worden in Spanje algemene ver kiezingen gehouden. De UCD, die haar steun in het parle ment heeft verloren, heeft vervroeg de verkiezingen uitgeschreven. Veel UCD-parlementariërs waren over- gstapt naar de fascistische Volksal liantie van Fraga Iribarne. Opinie peilingen wijzen uit dat de UCD zo wel door de sociaal-democratische partij (PSOE) als door de Volksalli antie zal worden verslagen. Anti-maffiawet later in werking ROME Het wetsont werp tegen de maffia, dat afgelopen zaterdag door een parlementaire commissie was goedge keurd. kan wegens een technische kwestie niet onmiddellijk in wer king treden. In Rome werd meege deeld, dat in het wets ontwerp geen bepaling is opgenomen dat het meteen van kracht moet worden. Daar zal de anti-maffiawet pas over veertien dagen in werking treden. Niet mis De uit Californië afkomstige Debra Maffett is gekozen tot Miss America voor 1983. China: „Niet met twee maten gemeten1' PEKING China heeft gisteren ontkend dat het met twee maten meet bij de behandeling van de Ver enigde Staten en Nederland, waar het gaat om wa penleveranties aan Taiwan. Een commentator van het blad Peking Review meent dat China's besluit om de betrekkingen met Den Haag op een laag pitje te zetten, terwijl die met Washington ondanks wa penleveringen aan Taiwan worden gehandhaafd, ge baseerd was op de verschillende omstandigheden in die twee gevallen". Volgens het blad heeft Nederland in 1972 toen voor het eerst ambassadeurs tussen bei de landen werden uitgewisseld, beloofd dat Taiwan een Chinese provincie is. „Maar in 1980 keurt ze de verkoop van onderzeeërs aan Taiwan goed, hetgeen „een volledige schending" was van de in 1972 aange gane principes. De VS daarentegen hebben een lange historie van wapenleveranties aan Taiwan, die ze in de toekomst tot het nulpunt zullen terugbrengen, al dus de commentator. Nederlands geld voor ontwikkelingsproject in Suriname verdwenen DEN HAAG De Nederlandse ambassade in Suriname gaat on- derzoeken of het waar is dat drie miljoen gulden Nederlands ont wikkelingsgeld voor dat land is verdwenen. Berichten hierover zijn de Surinaamse pers versche nen. Het geld was door Nederland be schikbaar gesteld voor een voor studie naar de haalbaarheid van het Jaikreek-project, waarbij elec- triciteit door middel van water kracht wordt opgewekt. Suriname zou voor deze studie ook drie mil joen gulden op tafel hebben ge legd. n extra geld r Kalkar De Westduitse republiek zal voor 1983 j ixtra geld meer uittrek- 0W lor de snelle kweekreae- Kalkar. Bondskanselier Schmidt en zijn minis- n wetenschappelijk on- k Andreas Von Bülow ig laartoe besloten. Afgelo- eek was bekend gewor- de bouw nog eens an- miljard extra moet Volgens de nieuwe be ngen bedragen de totale dan bijna zeven mil- )f Bonn in de komende extra geld in het r cenjr-project zal steken ac af van een onderzoek wior eind oktober zal zijn Dten. Voor komend jaar or het Kalkar-project 285,5 miljoen mark uit berg I. kers, ken \t *len met ,neb >kou kan weer OU De telefoonver- [en tussen Moskou en esten zijn weer hersteld zij gedurende twee da- Kbroken waren geweest., hele verbreking van de dingen op zaterdag en j werd aanvankelijk in e ld gebracht met het feit een machtswisseling in 'jet-Unie ophanden was. verc* er0P gespeculeerd gCaIe Russische autoriteiten voo tacten voor de dissiden- >sl ilde afsnijden. Volgens i el Russisch commentaar iet slecht om technische oiiS ikhedt" (Van onze corespondent Ami van Vree) BONN Een luchtfeest bij Mannheim, georgani seerd in verband met het 375-jarig bestaan van de stad, is zaterdag in een ca tastrofe geëindigd. Meer dan 10.000 toeschouwers waren er ooggetuige van hoe een grote helikopter van het Amerikaanse le ger met 5 bemanningsle den en 39 parachute- springers aan boord op een hoogte van circa 400 meter een rotorblad ver loor en vervolgens als een baksteen neerstortte op de autobahn Mannheim-Hei delberg. Op de grond ex plodeerde het toestel: Alle inzittenden kwamen in de huizenhoge vlammenzee om. springen en vrije val hadden willen doen, bevonden zich 23 Fransen uit Toulon en 8 En gelsen uit Swansea in Wales, beide partnersteden van Mannheim, alsmede 6 Duitsers en 2 Amerikanen. Pas gisteren werd bekend dat het aantal slachtoffers niet 44, zoals tot dan toe aangenomen, maar 46 bedraagt: vlak voor het ver trek was namelijk nog een tweekoppig televisieteam van de Amerikaanse leger-omroep AFN aan boord gekomen. Res ten van de camera waren in het wrak aangetroffen. Het bleek uiterst moeilijk om de verkoolde lijken te identifice ren. Gisteravond was nog maar van 20 slachtoffers be kend om wie het ging. De Westduitse luchtveilig- heidsdienst en recherche en de Amerikaanse legerautoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar dè oorzaak van de ramp met de helicopter van het type CH-47. De piloot had vlak voor het ongeluk per »boordra- dio laten weten dat hij naar de luchthaven wilde terugkeren, Lijkkisten staan opgestapeld op de snelweg bij Mannheim terwijl nog geprobeerd de slachtoffers te identificeren. zonder te zeggen waarom. Vol gens de politie-inspecteur van Mannheim zou er nogal lucht hartig met de veiligheidsvoor schriften zijn omgesprongen. Voor de nabestaanden van de omgekomen parachute-sprin gers wordt het verlies nog ver groot door het feit dat allen voor de start een verklaring hebben ondertekend waarin zij van elke eventuele aan sprakelijkheidsstelling afzien zodat een schadeclaim niet mogelijk is. Het luchtfeest werd direct na het ongeluk af gelast De autoweg, op het tijd stip dat het toestel neerstortte, gelukkig vrijwel zonder ver keer, bleef ook gisteren nog de gehele dat afgesloten. folg voorpagina) nteiiYORK De Ameri- "j4u0( se minister van bui- Noor indse zaken, George !660° tz, heeft gisteren in toespraak gezegd dat herenigde Staten een pinnjeraden standpunt innemen inzake aldent Reagans vredes- atae* voor ^et Midden- CD-13 ten. Washington zal regeling opleggen, „het initiatief van de dent bevat krachtige q ei Amerikaanse stelregels. Wij zullen daar niet van afwijken", aldus Schultz. Het vredesplan dat Reagan an derhalve week geleden ont hulde omvat onder meer auto nomie voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, alsmede stopzetting van nieuwe Israëli sche nederzettingen in deze gebieden. Israël heeft de voor stellen verworpen en de Ara bische landen kwamen later met hun eigen plan, dat op be langrijke punten van de Ame rikaanse ideeën afwijkt. Hij zei verder dat Israël nu de kans heeft via eerlijke onder handelingen zijn militaire kracht in vrede te vertalen. Is raël heeft „wederom en tegen een tragische prijs" laten zien dat het militair niet verslagen kan worden. Als de Arabische landen vrede willen, zullen zij duidelijk en uitdrukkelijk het bestaansrecht van de joodse staat moeten erkennen. De Egyptische president Moe barak heeft zaterdag ver klaard dat hij het Midden-Oos teninitiatief van de president Reagan steunt. Hij zei dit na anderhalf uur met de Franse president president Mitterrand te hebben gesproken in Parijs. Moebarak liet weten weinig heil te zien in het lanceren van een eerder ontwikkeld Frans-Egyptisch vredesinitia tief. Over het vredesplan dat vori ge week op de Arabisache top conferentie ip Fez werd ont wikkeld, zei Moebarak dat dit plan de ontwikkelingen in het Midden-Oosten ten goede zal komen. Hij voegde er echter aan toe dat de middelen ont breken om dit plan foe te pas sen. Egypte werd uit de Arabische Liga gestoten, nadat president sadat in 1978 de Camp-Davi- dakkoorden had gesloten. Over een hernieuwd Egyp tisch lidmaatschap van de Liga zei Moebarak, dat Kairo niet staat te popelen om weer opge nomen te worden, maar dat een Arabische delegatie gast vrij zal worden ontvangen. In Fez werd vorige week beslo ten op korte termijn een af vaardiging naar Egypte te stu ren, teneinde dat land weer in de Arabische gemeenschap op te nemen. Israël wil ontmoeting paus-Arafat voorkomen TEL AVIV Israël doet po gingen om een bijeenkomst tussen paus Johannes Paulus II en de Palestijnse leider Jas- ser Arafat te voorkomen. Dit is gisteren door Israëlische functionarissen meegedeeld. Arafat zal woesndag aanstaan de in Rome aankomen, waar hij de PLO zal vertegenwoor digen op de jaarlijkse confe rentie van de Inter-Parlemen- taire Unie. Door het Vaticaan was afgelopen weekeinde be kend gemaakt, dat Arafat dan een ontmoeting zal hebben met de paus. De israëlsiche functionarissen zeiden niet op welke wijze Israël deze ont moeting wil voorkomen. Israël heeft in het verlden wel meer geprotesteerd tegen contacten tussen het Vaticaan en PLO. t ROET Het geregel- Libanese leger heeft 24 iren in Beiroet tot het en van de avond strijd iverd met linkse mos- 159 itrijders. De Libanese ring liet naar aanlei- van dit incident we- „met ijzeren vuist" te i optreden tegen groepering, die de in Libanon ver- rt. ;ns de Libanese televi- ou bij de gevechten met de linkse militie een Libane se militair zijn gedood en 13 anderen raakten gewond. De politie meldde dat ook twee voorbijgangers werden ge dood. Een vrachtwagen van het Franse vredescontingent, dat geladen was met munitie, werd tot ontploffing ge bracht. Het zware vuurge vecht vond plaats in het cen trum van de stad, vlakbij de Groene Lijn, de grens tussen Oost- en West-Beiroet. De gevechten zouden zijn ont staan, nadat linkse militiele den het vuur hadden geo pend op een konvooi van Soenni moslims, dat op weg was naar de residentie van de aanstaande Libanese pre sident Bashir Gemayel. De voormalige premier van Libanon, de soenniet Saëb Salam, heeft afgelopen zater dag een ontmoeting gehad met Bashir Gemayel. Na af loop van het onderhoud riep Salam de Libanezen op „het verleden te vergeten en hoopvol de toekomst tege moet te zien". Het was de eerste keer dat beide heren elkaar ontmoetten. Een auto, beladen met ongeveer zeventig kilo explosieven, werd dit weekeinde in de Noordlibanese havenstad Tripoli tot ontploffing gebracht. Volgens de Libanese politie kwamen hierbij twee mensen oim het leven en raakten er achttien gewond. Zo'n twin tig auto's brandden geheel uit. Over de daders is niets bekend. (Van onze correspondent Jan Drummen) ARIJS Als gevolg van het uitzonderlijk zonnige en war- e zomerweer in uitgestrekte streken van Frankrijk is de 'ijnoogst in Frankrijk dit jaar twee weken vroeger begonnen an normaal. 1982 belooft een uitstekend wijnjaar in Frank- jk te worden, zowel wat de kwantiteit als de kwaliteit be reft. Ie totale opbrengst wordt op 70 tot 75 miljoen hectoliter ge temd, hetgeen iets meer is dan het gemiddelde en de kwali- rit varieert van „goed" tot „uitmuntend". Maar vreemd ge- oeg kondigen de wijnbouwers dit nieuws allerminst uitbun- 'g of zelfs maar met een glimlach aan; integendeel: zij zijn omber en bezorgd over het wijnjaar 1982, dat elke consument met voldoening vervult. Het spookbeeld van overproduktie en het dalen van de prijzen baart de meeste wijnboeren zor gen, ondanks het feit dat dit jaar een nieuwe regeling van kracht is geworden die op Europees plan de wijnmarkt moet saneren. De wijnen uit het Loire-dal zijn dit jaar van „goede kwali teit": Bordeaux is van „zeer goede kwaliteit"; Beaujolais is „uitmuntend"; de Bourgogne 1982 zal gaan behoren tot de „grote jaren" en de champagne zal dit jaar „evenwaardig zijn aan het gedenkwaardige jaar 1970." Ten aanzien van de Bordeaux-wijnen is er een licht menings verschil: sommige deskundigen voorspellen een „zeer goede kwaliteit", anderen gewagen van een „uitmuntend jaar". In elk geval zijn de druiven opmerkelijk: juni was gunstig voor de bloei en juli was droog en zonnig en de wijnkopers voor spellen een oogst van 4,4 miljoen hectoliter „d'appellation d'o- rigine controlée" en van 5,5 miljoen liter als daarbij de tafel wijn gerekend wordt. In Bourgondië wordt op een oogst van 340.000 hectoliter gere kend tegen 161.000 verleden jaar; in de Yonne rekent men (voor de Chablis) op 160.000 hectoliter (tegen 55.000) en een half miljoen hectoliter in de Saone-et-Loire tegen 253.000 in 1981. Van de Beaujolais, waarvan voorspeld wordt dat hij uitste kend zal zijn, verwacht men 1,2 miljoen hectoliter (1981: 1,1 miljoen). De prijs van de Beaujolais is eveneens gestegen en men spreekt van een hausse van 10 tot 12 procent. LONDEN De Engelse premier mevrouw Margareth Thatcher en koningin Elisabeth kunnen slecht over weg met elkaar. Dat schrijft de bekende Britse journa list Anthony Sampson in zijn nieuwste boek over De veranderende samenleving in Groot-Brittannië. Samp son bewees met eerder werk iemand te zijn die zeer goed op de hoogte is van de manier waarop Engeland wordt geregeerd. Volgens de schrijver zijn de wekelijkse ontmoetingen tussen bei de dames verre van vriendelijk. De bijeenkomsten, altijd op Buckingham Palace in Londen, zijn bedoeld om de koningin op de hoogte te brengen van de opvattingen en plannen van de re gering. „Ze worden door tenminste een van de twee gevreesd", schrijft Sampson die niet duidelijk maakt of hij de koningin of mevrouw Thatcher op het oog heeft. „De verhouding tussen beiden is des te slechter omdat beide da mes min of meer van rol wisselen", aldus Sampson. „De konin gin is vriendelijk en eenvoudig. Mevrouw Thatcher, die even oud is als de koningin, gedraagt zich bij uitstek als een konin gin." Sampson schrijft dat Elisabeth gewoonlijk beter overweg kan met politici van Labour dan van de Conservatieven, zoals me vrouw Thatcher en haar voorganger Edward Heath. Koningin Elisabeth kon goed opschieten met de vroegere Labour-premiers Harold Wilson en James Callaghan. De huidige leider van La bour, Michael Foot, heeft het hart van de koningin gestolen door zijn gesprekken over literatuur. Sampson, die onder meer een boek op zijn naam heeft staan over de wapenindustrie, weigert te zeggen hoe hij aan zijn gege vens komt, maar hij hij benadrukt dat hij grondige onderzoekin gen heeft gedaan. Hij heeft alvorens zijn boek te schrijven nau we contacten gehad met mevrouw Thatcher en prins Charles. PEKING Het centrale comité van de Chinese communistische partij heeft gisteren een nieuw politburo gekozen het hoogste partijorgaan waarvan de onbetwiste Chinese leider Deng Xiao ping (78) deel uitmaakt, maar niet meer Hua Guo feng, de beschermeling van wijlen voorzitter Mao Tsetung. Veertien maan den geleden al was de val van Hua ingezet. Hua die Mao in 1977 als voor zitter opvolgde, werd gisteren uit het politburo en uit de eli tegroep verwijderd. Hij blijft wel lid van het nieuwe centra le comité, het „parlement" van de communistische partij. Ook Hu Yaobang, een belangrijk medestander van Deng, werd in het politburo en de elite groep gekozen. Zoals verwacht werd hij ook gekozen tot se-' cretaris-generaal en zal hij de dagelijkse leiding hebben van de communistische partij. Vice-premier Wan Li heeft gisteren bekend gemaakt dat de bevolking van China 1,076 miljard zielen telt. Dat ^vast gesteld bij de volkstelling van 1 juli. In Peking is verder meegedeeld dat de herhaalde malen afgebroken besprekin gen met de Sovjet-Unie over grensgeschillen zullen worden hervat. VICTORIA De regering van de eilandgroep van de Seychellen in de Indische Oceaan heeft deze week be sloten dat zij wil ingaan op een Westduits verzoek om op het hoofdeiland Mahe in de buurt van het strand te mogen graven naar een schat van tweehonderd miljoen dollar die er door piraten zou zijn begraven. De Westduitse zakenman Herbert Echtler zegt dat hij beschikt over uitgebreide inlichtingen rond de geheime bergplaats van kisten met gouden munten en edelgesteente uit het Verre Oos ten, afkomstig van Olivier La Vasseur, bijgenaamd La Buse, een Franse piraat uit de achttiende eeuw. Echtler zegt dat La Buse en zijn Engelse collega Taylor in 1721 het Portugese schip Onze Lieve Vrouw van de Kaap plunderden en met hun buit naar de Seychellen gingen, een groep var. 92 koraaleilanden op 2400 ki lometer uit de kust van Oost Afrika. Bemanningsleden die de schat hielpen begraven, werden vermoord om te voorkomen dat zij zouden praten. La Vasseur werd in 1730 gepakt en op het Franse eiland la Reunion opgehangen. Een paar seconden voor zijn dood wierp hij een stuk papier met geheimzinnige tekens in het publiek, dat zou hebben betekend: „Als het jullie lukt, dwa zen, vindt hem (de schat) dan." Tweehonderd jaar heeft men ge zocht. Echtler meent nu te weten'dat hij de juiste plaats weet. De regering van de Seychellen zou een schat van 200 miljoen dollar zeer welkom zijn. Het bedrag overschrijdt drievoudig haar jaar lijkse uitgavenbegroting.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7