Buitenlandse paarden heer en meester in Grote Prijs Rechtszaak hoofdbestuur JBN beïnvloedt open NK dames 1 Lucratieve dag voor Middelbur SPORTTRIBUNE BRONS VOOR NEDERLANDSE JUDODAMES Honkbalverlies ondanks beter optreden werpe Zege Arnoux sleet statistisch belang LEIDSE COURANT MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 PAGINA J Stephan Regtien (voor) en Rob van Weerdenburg kunnen lachen na hun overwinning tijden de NK K2 1000 meter. Ontgroening kost kampioen titel AMSTERDAM Ron Stevens en Ans Stormink waren de succesvolste deelnemers aan de Neder landse kanokampioenschappen korte baan. Beiden waren op de Bosbaan goed voor drie titels. Stevens was stellig viervoudig kampioen geworden als zijn sterke partner Gertjan Lebbink zich na de wedstrij den van gistermorgen niet had moeten terugtrek ken voor de K 2- 1000 meter 3 De zware ontgroening van de nieuwe student uit Delft had het weerstandsvermogen van de DKV-er aangetast. Kort voor de pauze meldde hij zich af. De K 2- 1000 meter werd daardoor een gemakkelij ke prooi vooT'Regtien en Van Weerdenburg. Bij de heren was het opmerkelijkst dat Jan Baayens zich ook nationaal niet meer met de sterksten kan me ten. Ans Stormink werd kampioene op de K 1 -500 meter en met Karin Aalderink in de beide K 2 nummers. Op de 1000 meter K 1 was de titel voor Hetty Beekers. Nederlanders zwak in Toekomstronde DEN HAAG De Colombiaan José Alfonso Lopez heeft zaterdag de derde etappe van de Ronde van de Toekomst gewonnen. De Oostduitser Olaf Ludwig werd tweede voor de Fransman Philippe Leleu. De Amerikaan Greg Lemond won gisteren de vierde rit een individuele tijdrit over 21,5 kilometer. José Al fonso Lopez is de leider in het algemeen klassement. De Nederlanders, profs en amateurs, speelden geen rol van betekenis. In het algemeen klassement staat geen enkele Nederlander bij de eerste twintig. Jo Maas is 42e en Hagenaar Henk van Weers staat met een achterstand van bijna een uur op de 105e plaats. Johan van der Velde won zaterdag de derde etappe van de Ronde van Catalonie. Na een solo van 160 ki lometer won de Spanjaard Angel Ocana gisteren de vierde etappe, een bergrit over 199 kilometer van Le- rida naar Viella. Van der Velde en Demierre gaan ge zamenlijk aan de leiding in het algemeen klasse ment. Tal behoudt schaakleiding MOSKOU Door een over winning op John van der Wiel en een gelijkspel tegen zijn landgenoot Kasparov heeft Michael Tal de leiding behouden bij het interzone schaaktoernooi van Moskou. De oud-wereldkampioen be handelde de Engelse ope ning beduidend beter dan de Nederlander en won in 22 zetten. Mede-koploper Guil- lermo Garcia raakte (tijde lijk?) achter, doordat zijn partij uit de vijfde ronde te gen Quinteros werd afgebro ken. L* Jockey H. Horwart (rechts) lag met Ataxerxes al vroeg aan de leiding bij de Grote Prijs der Nederlanden. WASSENAAR De Ne derlandse paarden had den, zoals verwacht, giste ren niets in te brengen in de Grote Prijs der Neder landen op Duindigt. Ge heel volgens verwachting gingen Ataxerxes, Spin of Coin en Shaftesbury in deze volgorde over de fi- nish. Na de start nam de topper Ataxerxes de leiding in han den van Horst Horwart en kreeg het alleen in de eind strijd moeilijk. Uiteindelijk moest de finishfoto uitkomst brengen. Daarop bleek dat Ataxerxes met minder dan een neusje verschil had gewonnen voor de winnaar van vorig jaar het Ierse paard in Engels bezit, Spin of Coin. De 42-jarige topjockey Brian Rouse van Spin of Coin: „Met de belasting van 64 kilo moest ik vijf kilo aan Ataxerxes toe geven. Dat was net iets te veel. Spin of Coin heeft uitstekend gelopen. Is de finish een meter verder dan komt de hengst nog in de winnaarsring ook". Shaftesbury, afkomstig uit Zweden, was naar Duindigt 48 uur onderweg en moest met Kevin Davies genoegen ne men met een derde plaats voor de Engelse combinatie Ambi ance met Bruce Raymond. Van het totaal aan prijzengeld van 72.350,—, waarvan f 41.670,- voor bleef er voor de vijfde aanko mende de oud-derbywinnaar Ishamo maar 2.370,—over. Niettemin was de trainer van de hengst, de Limburger Jo op den Kamp best tevreden: „Is hamo is een tijd weggeweest. Van tevoren wist je dat het grote geld naar het buitenland zou gaan, maar naast het prij zengeld pak ik als fokker van de hengst ook nog de eerste fokpremie mee van ruim vier duizend gulden". Ishamo kwam in de baan met de in Limburg wonende En gelsman veteraan Chariy Guest. Voor hem was Ishamo geen onbekende. Voor de Gro te Prijs der Nederlanden zou de Engelse topjockey Rea Guest, de zoon van Chariy Guest overkomen. Echter on der de voorwaarde dat zijn va der veertien dagen vóór de ren Ishamo door training in topvorm zou brengen. Eige naar Jo op den Kamp: „Enkele dagen voor de ren kreeg ik een berichtje uit Engeland dat Rea niet kon komen. Een an dere mogelijkheid dan vader Guest te laten rijden was er toen niet meer". De andere paarden in Neder landse training, Lord Zara, Marmorera, Cocky Dundas en Miomo hadden niets in deze ren te zoeken en kwamen op grote achterstand achter de vijfjarige hengst Ataxerxes over de eindstreep. De Grote Prijs der Nederlanden bracht weer eens aan het licht dat de Nederlandse rensport interna tionaal niet veel te betekenen heeft. De grote Nederlandse troef en driejarige derbywin naar en winnaar van de St.Le- ger Boxberger Speed van eige naar Nuy kwam niet in actie. Hij kwam kreupel uit de St. Leger. Het bleef daarmee een open vraag of Boxberger Speed in deze ren wél een rol zou hebben kunnen spelen. Supertrio Als afwisseling op een reeks draverijen is supertrio 38 een ren komende zondag op de Wassenaarse baan Duindigt. Tot en met donderdag op de postkantoren en tot en met za terdag op de wedstrijdbanen is het mogelijk de webformulie ren in te leveren. Veertien paarden komen er aan de start. Door het feit dat deze race als een handicap-ren is uitgeschreven hebben de paar den op papier gelijke kansen. Detonation, die dit jaar al een supertrio heeft gewonnen, gaat als licht favoriet van start. Trainer Hans Wolffers heeft drie paarden in deze ren: Wal- lyfred, Alice Town en Rober. Het is niet onmogelijk dat deze paarden een belangrijke rol gaan spelen. Onze favorieten: Detionation, Wallyfred, Lapu- kei. Onze outsiders: Alice Town, Fabero en Rober. ARTHUR VAN RIJSWIJK DEN HAAG De Neder landse .judodames zijn weer volop aan de slag om zich via goede prestaties in internationale toernooi en voor te bereiden op het tweede wereldkampioen schap. dat op 4 en 5 de cember in Parijs wordt gehouden. In 1980 verras te o.a. Anita Staps met een gouden medaille en won Liesbeth Beeks zilver. Of er dit jaar opnieuw op dergelijke successen kan worden gehoopt, is niet te voorspellen. Afgelopen za terdag sleepte leden van Oranje tijdens de open Ne derlandse kampioenschap pen in Den Haag vijfmaal brons in de wacht. Een te rugval of een kwestie van tactisch toewerken naar een piek. Bondstrainer Karei Gietelink houdt het op dat laatste. De open titelstrijd in sporthal Ockenburgh betekende het eerste grote evenement na het celincident, waarbij in ver band met een onderzoek naar fraude met bondsgelden voor zitter Henk van Oosten van de JBN, secretaris Jan Post en de ex-penningmeester Arie de Bruijne enkele dagen in op dracht van de officier van jus titie .werden opgesloten. Over een maand komt de zaak in behandeling voor de recht bank en tot die dag mogen de genoemde hoofdbestuursleden geen representatieve functies voor de Judo Bond Nederland vervullen. Dit had tot gevolg dat het damestoernooi in Den Haag zaterdagochtend officieel werd geopend door wedstrijd leider Siem Kattestaart van het district Zuid-Holland en de uitreiking van de medailles werd overgelaten aan de vice- voorzitter van de JBN, Bé Kap. Deze zegt dan wel altijd achter zijn medebestuursleden te staan, het van trots stralen de gezicht waarmee hij zijn rol in de cérémonies protocollaires vervulde, verraadde duidelijk een met genoegen gestilde machtshonger. Onder de vele aanwezigen was „in bur ger" ook Jan Post. Voorzit ter Henk van Oosten ontbrak bij deze plechtige gebeurtenis sen. Hij heeft voorlopig genoeg van streepjespakken. Van Oosten zag daardoor niet, dat zelfs landen als Venezuela en Australië (lx zilver) meede den. Goud was er in de zeven gewichtsklassen voor judoka's uit Engeland, Zweden, Frank rijk, Oostenrijk (2x) en België (2x). De Nederlandse derde plaatsen waren voor Inge Heuvelmans (tot 48 kg), Chan- tal Han (-61, 16 jaar en zilver bij EK), Anita Staps en Irene de Kok (beiden -66) en Hetty van de Vorstenbosch (boven 72 kg). Belangrijke afwezigen onder de deelneemsters waren Liesbeth Beeks (armblessure) en de Europese kampioene bo ven de 72 kg, Marjolijn van Unen. De laatste kampt sinds- kort met nierstenen. „Maar dat komt niet door het judo, hoor!" verzekerde Van Nunen. En zolang het laten verwijde- De Zweedse Ann Löf (rechts), die het goud in de finale tot 52 kilogram zou veroveren, in actie tegen de Britse Lauretta Doyle. ren van deze pijnlijke nierste- nen haar ook niet in een lage re gewichtsklasse plaatsen, heeft dit ongemak ook geen gevolgen voor het judo. Winklbauer De opvallende aanwezige ju doka was wereldkampioene Gerda Winklbauer. De Oos tenrijkse liep vorig jaar - ook in Den Haag - een ernstige nekwervelblessure op tijdens haar finalepartij tegen de Westduitse Solbach. Het her stel duurde zeker een half jaar. Drie weken had zij toen nodig om brons bij het EK te veroveren en zaterdag voegde zij daar een Nederlandse titel aan toe. Winklbauer, die zelf arts is, herinnert zich nog met afgrij zen hoe zij plotseling tot pa tiënt verviel. Zij vertelt: „Ik vreesde aanvankelijk het erg ste. Een nekwervel zat zo ver keerd, dat ik een half uur vol komen verlamd was. In zie kenhuis Leyenburg lag ik een week met m'n gezicht achtero ver en een gewicht aan m'n nek. Het gebouw heb ik nooit gezien, de artsen en verpleeg sters ook niet, dus het heeft geen zin daar „oude beken den" op te zoeken. Na Den Haag kreeg ik thuis in Oosten rijk 14 dagen gips lang om en het duurde wel drie tot vier maanden voordat ik weer al leen kon lopen. Verontrustend was toen nog dat door een be knelde zenuw mijn rechte rarm verlamd was. Maar na zes maanden was alles weer o.k. Door alle therapieën heb ik nu wel een extra sterke nek en sterke schouders gekre gen". Waarvan acte. Winklbauer en de overige da' meselite vervolgen nu via open toernooien in Frankrijk (zonder Nederland), Engeland en Oostenrijk hun voorberei dingsprogramma op het aan staande WK. HERMAN JANSEN AMÏ giste com NFC teei SEOEL Eindelijk hebben de startende werpe steb de nationale honkbalploeg voldaan aan de verwa men gen. Vijf wedstrijden ging het tijdens het wereldïslag oenschap in Seoel mis in de eerste slagbeurten. I nin£ gelopen weekeinde hebben Erik de Vries en R( ook roldi bewezen wel degelijk in staat te zijn eei wedstrijd te gooien. De Vries deed dat zaterdag Taiwan en Giroldi werd gisteren tegen Japan pas negende inning, toen hij wat vermoeid raakte, tei roepen. Beide wedstrijden tegen de zeer sterke ploegen uit Oo werden verloren, maar een afgang werd het zeker niet. L scores (6-4 tegen Taiwan en 5-0 tegen Japan) tonen aan, derland in de wedstrijd is gebleven. Tot grote vreugde Stockel. „Ik ben erg tevreden over de pitchers. Twee van net twintig jaar, die zo gooien tegen topploegen als en Japan, houden een belofte in voor de toekomst." In de wedstrijd tegen Taiwan vond de slagploeg een gi woord op het onderhandse werpen van Chie-Yen-Yi werkte met een drietal knappe tweehonkslagen de vroej terstand van 5-0 goeddeels: 5-4. Een nieuwe pitcher aan zijde bleek een goede keus. Goang Chi Huang kreeg D :a-» Tegen Japan was de wedstrijd op zich van Nederlandse zi £en wat beter dan een dag eerder, maar twee keer sloegen de Roo ners de bal het stadion in Seoel uit voor een homerun er *ect den zo drie van de vijf punten. Nog twee wedstrijden scheiden de ploeg van het einde 27e wereldkampioenschap. Als de progresseie, die in hei einde zichtbaar werd, zich voortzet, zit er tegen Canada e Dominicaanse Republiek mogelijk winst in. Nederland-Japan 0-5 Inningscijfers: Japan 0-2-0-0-1-2-0-0-0 5 Nederland: 0-0-0-0-0-0-0-0-0 0 Werpers: Japan: Sekine: 11-2-3-1 Nederland: Giroldi (8 1/3 inn): 3-4-10-1, Tromp (2/3 inn): 0-0-0-0 Slagprestaties: Nederland: Jenken 0.667, Sierval 0.250 Nederland-Taiwan 4-6 Nederland: 0-0-0-0-4-0-0-0-0 4 Taiwan: 2-1-2-0-1-0-0-0 6 Werpers: Nederland: Eric de Vries (8 innings) 3-4-8-3. Taiwan: Chie-J (4 1/3) 2-3-5-1- en Goang-Chi Huang (4 2/3) 5-1-1-0. Slagprestaties: Nederland: Eddie Tromp 0.500 (4-2) en Marcel Joost 0. MONZA Zoals in het afgelopen jaar valt de be slissing in het wereldkam pioenschap voor formule 1-wagens in de laatste race. Die wordt op 25 sep tember op een tot autocir cuit omgebouwde par keerplaats in „gokstad" Las Vegas gehouden. De Finse leider in de WK- stand, Keke Rosberg, bleef tijdens de Grote Prijs van Italië zonder punten. Zijn totaal is 42 punten. Niettemin is de kans zeer groot dat de Williams- coureur over twee weken zal worden gekroond tot wereldkampioen. De Ier John Watson, die op Mon- za vierde werd, heeft nog slechts een theoretische kans. De stalgenoot van Niki Lauda moet in Las Vegas winnen, waarbij Rosberg dan niet in de punten mag rijden ger dan zesde in di moet eindigen, om reldtitel naar de Ier ten gaan. De overwinning van de man René Arnoux, die nault wordt opg Cheever, in Italië alleen nog van statist» lang. Desondanks, heeft nault-coureur de 200." zinnige „Tifosi" laten zijn overgang naar de se paradestal Ferrari vaardigd is. In de eiger Prix greep Ferrari n hoofdprijs. Patrick Tan Mario Andretti eindigd pectievelijk als tweede f de. Jan Lammers is in Mon'LE de geworden in de r« meetelde voor de strijd Renault 5 Turbo-bekiy^ Zand voorter moest -"J verlenen aan Italiaan Sigala, die winnaar de Fransman Jean Gistri Boy Hayje bezette de plaats en Geerlof Stam de als achtste. v*ftei ^hui ASSEN Jack Middel burg heeft op het circuit van Drenthe in Assen zijn inkomen wat bijgespij kerd. De waaghals uit Honselersdijk, die in te genstelling tot Boet van Duimen genoegen nam met een startgeld van vierduizend gulden, tou cheerde door twee over winningen in de race om de Europese titel ruim achttienduizend gulden. Zowel in de spectaculaire 500cc-race als in de Super- bike (tot 1200cc) stuurde Middelburg zijn Suzuki als eerste over de eindstreep. Nederlandse overwinnin gen waren ook weggelegd voor Egbert Streuer en Bernard Schnieders in de zijspannen en Hans Spaan in de 50cc. De zeges van Middelburg en Streuer/Schnieders kwamen niet onverwacht. De Europese titelstrijd vormt in de motor sport een soort brugklas, waar in de coureurs examen doen voor de overstap naar de Grand Prix-wereld. In dit deelnemersveld, dat slechts 12.500 toeschouwers trok (een- tiende van de TT) stond de er varing van Middelburg en Streuer/Schnieders garant voor de overwinning. In de 500cc kon Middelburg het zich zelfs permitteren bij de start een dikke twee kilometer ach terstand op te lopen. Hij kreeg zijn Suzuki in eerste instantie niet aan de praat en zette daarna de achtervolging in. Na een spectaculaire inhaalrace lag Middelburg na negen van de drie en twintig roni kop. Met ruim 26 s< voorsprong werd hij al naar afgevlagd. Op machine had hij daar Superbike-race (tot 120( wonnen. Daarin nam twee van de twintig ron leiding, die hij vervolge meer afstond. In dez werd de Brit Chris Gi later in de 500cc bij partij zijn pols brak, tw Hans Spaans profiteerdi lichtste klasse (50cc) val van Paul Rimmel middenhandbotj Spaan reed daarna pro loos naar de overwinr de 125cc werd Spaan Henk van Kessel, die kanshebbers op de zi hoorde, viel uit door pee Schouten, nationaal kaï in de 350cc, eindij 250cc op de vierde dat hij als laatste was. Ton van Heugten Kiggen hebben ht kampioenschap mol de zijspannen afgeslote de derde plaats. De oi reldkampioenen klomm plaatsje in de eindranj king door de laatste Prix van dit seizoen, Spaanse Guadelajara, te nen. In de eerste mancl digden zij als tweede, de de wonnen ze. Het Amerikaanse moti team heeft in het Zv/ Wohlen het wereldkam schap voor landenteams 500cc geprolongeerd werd tweede en Engelan de. Het Nederlandse t Rond, Van der Ven, K kers en Wolsink kwaï verder dan de teleurstt| de zesde plaats. li<

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12