pok Lendl prooi oor Jimmy Connors eruggang Sovjet-Unie FC Den Haag kansloos Gelukstelegram CRM voor Gerard Nijboer van Hulst ontevreden 1500 meter IE Tusen de 800 en de 1500 meter, die Elly van Hulst 'uropese kampioenschappen in Athene heeft gelopen, lag rd-I reld van verschil. Toch was de loopster die een maand en i bij de nationale kampioenschappen in Amsterdam de ti- 1 vi de 800, 1500 en 3000 meter veroverde, niet geheel tevre- k had in Athene graag onder de twee en vier minuten J* lopen. Dat is er niet uitgekomen en daarom ben ik niet n. Toch werd Elly van Hulst zaterdagavond toen zij als e Nederlandse vertegenwoordigster in actie kwam achtste Oj 500 meter bij de dames. Zij eindigde daarmee als tweede tfor ropese. Alleen de Italiaanse Gabriele Dorio, die bij inter- ildel'e wedstrijden op 18 augustus in Zurich toen Van Hulst j derlands record op 4.03,78 bracht nog achter haar eindig- e£k in Athene op tijd in topvorm. Zij werd achter de Rus- jrna en Zaitseva derde in 4.07,71. LEIDSE COURANT MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 PAGINA 11 do Jimmy Connors slaagde er na zijn Wimbledontitel ook in op eigen grond de sterkste te zijn. Do< DEN HAAG CRM-minister Hans de Boer heeft gisteren ma rathonloper Gerard Nijboer telegrafisch gelukgewenst met zijn Europese titel. De inhoud van het telegram luidde: Gerard, de meest tot de verbeelding sprekende prestaties worden geleverd in een omgeving die daarbij het beste past. Jouw Europese titel bij de marathon van vandaag in Athene had geen betere omlijs ting kunnen hebben. Gefeliciteerd met jouw overwinning, die naar ik hoop voor jou en de vele overige Nederlanders die het hardlopen als sport beoefenen, een stimulans zal zijn om door te gaan in dit fascinerende onderdeel van de atletieksport. Hans de Boer, minister van CRM. ERIK DE BRUIN STOOT KOGELRECORD LUZERN Tijdens de junioren interlandwedstrijd tussen Zwit serland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Nederland in Lu- zern heeft Erik de Bruin een nieuw nationaal record gevestigd bij het kogelstoten. De atleet van Typhoon stootte de senioren kogel naar de afstand van 17 meter en 99 centimeter en verbe terde daarmee zijn eigen record van 12 juni van dit jaar (Athe ne) met 39 centimeter. Jeugdrecords kwamen er verder op naam van Marion Wijnsma op de 400 meter horden en de 4 x 100 meter jongens estafette. Wijnsma liep het lange hordennummer in 61.45 seconden en bleef daarmee 7/lOe onder de oude toptijd van Esther Schouten. De estafetteploeg kwam uit op 41.48 seconden, 3/10e onder het oude record. In de interland speelde de Oranje-jeugd geen rol van betekenis. Bij de jongens eindigde de ploeg op de gedeelde laatste plaats, de meisjes werden hekkesluiter. Sportwereld MIERLO Het hoofdnummer van het tweedaagse internatio nale concours hippique te Mierlo is gewonnen door Jan van Tuijl uit Gameren met Red River. SANTPOORT Het softbalteam van Terrasvokgels is kam pioen van Nederland geworden. De ploeg uit Santpoort won in de laatste wedstrijd van de play-offs in de hoofdklasse met 2-0 van HCAW uit Bussum. Terrasvogels prolongeerde daarmee de titel. HELMOND De Hagenaar Jos Koemans is tweede geworden bij de nationale B-tenniskampioenschappen. Hij verloor in Hel mond met 6-4, 6-2 van de Limburger Tom Nijssen. Bij de dames zegevierde de Limburgse Nicole Eijssen met 7-6, 6-4 over jeugd- e Simone Schilder. De Nederlandse ijshockeyploeg, de vereniging Den Bosch aangevuld met enkele internationals, is ook in de derde wedstrijd van het toernooi in Anglet ongeslagen gebleven. Van Frankrijk werd met 5-4 gewonnen via de tussenstanden: 3-2, 1- 1, 1-1. YORK Zelfs Ivan dikwijls betiteld an de Verschrikke- heeft temidden van gier van de straalja- p Flushing Meadow de der dingen niet dspt >n doorbreken. Na Bge in drie sets op kjMcenroe *n de halve was de 22-jarige O] oslowaak met de pro ende forehand fa- voor de Open Ame- ise titel. Maar net als Wimbledon tegen mg( 0e liet Jimmy Con- a zich door niets en tsat nd intimideren. De ige Newyorker won eigen publiek met zitte 2, 4-6, 6-4 en zorgde rcJoiee voor een onge- *P n lijn in de traditie, gofpds 1974 onafgebro- v« hnkshandigen als iar heeft opgeleverd. Drs, die eerder dit naast veel GP-toer- hjk(n ook de Wimble- d o tel voor zich opeiste, >n, lit jaar ongetwijfeld he fereldkampioen wor- itgeroepen. Connors pakte de Amerikaan se titel zelf in 1974, 1976 en 1978 en liet alleen wat betreft de even jaren verstek gaan in 1980, toen Mcenroe middenin zijn onverslaanbare jaren was. Lang heeft het er naar uitge zien, dat Lendl, die toch het prijzengeld met miljoenen bij een schraapte, niet opgewassen was tegen de spanning van zijn eerste Grand-Slemfinale, waar voor de winnaar 90.000 dollar lag te wachten. De 22-jarige Tsjechoslowaak be woog te weinig en was daar door op de backhand een, een voudig te vangen prooi voor de fel jagende Connors. Na zijn doorbraak in de allereer ste game duurde het tot de vierde game in de derde set eer Lendl weer greep kreeg op de opslag van zijn tegenstan der. Hij had toen al twee sets afgestaan en de doorbraak bracht hem vooralsnog niet verder dan 2-2 in de derde set. Maar op de één of andere ma nier stimuleerde het zijn zelf vertrouwen. De kwetsbare backhand werd ineens een sterk wapen. Connors moest terug of hij wilde of niet. Maar nauwelijks had hij de derde set verloren, of hij knokte zich weer door de opslag van zijn tegenstander heen. Die voor sprong heeft hij daarna vastge houden, hoewel de ogenschijn lijk niet kapot te krijgen Lendl zijn totaal aan aces tot veertien opvoerde. Het gebaar waarmee Connors bij 5-4 aanduidde, dat hij nog maar één game had te gaan, was de inleiding tot een heel bijzondere demonstratie van zijn kant. Gedragen door een stortn van toejuichingen van de meer dan 20.000 toe schouwers stormde hij tegen zijn gewoonte in achter zijn service naar het net en maakte daar de resterende punten. Het jaar van de afwezigheid van Björn Borg is merkwaar digerwijs ook het jaar van de abdicatie 'van Jon McEnroe als 's werelds nummer een gewor den. De Newyorker, die vorig seizoen zowel Wimbledon als Flushing Meadow won, is op zijn beurt ten prooi gevallen aan blessure-gevoeligheid ,en desinteresse. In de gewone toernooien was hij allang een schim van zichzelf. Bij de gro te kampioenschappen krikte hij zichzelf zozeer op, dat hij er toch nog een finaleplaats op Wimbledon uitsleepte en wel licht had hij op Flushing Mea dow hetzelfde gedaan, als niet Ivan Lendl zijn pad had ge kruist. Het extraatje van de motivatie was aan de kant van Lendl. De 64, 64, 76 (met een tiebreak van 86 na een ach terstand van 25) in de halve finalepartij van zaterdag maakte een einde aan McEn roe's droom de eerste te zijn met vier achtereenvolgende Amerikaanse titels op zijn naam sinds Bil Tilden dat deed in de twintiger jaren. Na zijn nederlaag op Wimble don tegen Connors en nu het verlies tegen Lendl dreigt McEnroe, ongeacht de terug- keur van Borg, af te zakken naar de derde positie. Te meer daar Connors zaterdag in de andere halve finale optrad als scherprechter van Guillermo Vilas: 6—1, 3—6, 6—2, 6—3. Verschil Aan het begin van de open Amerikaanse tenniskampioen schappen op Flushing Meadow ergerde Chris Evert-Lloyd zich nogal aan Martina Navra- tilova, die zich verbeeldde te zijn toegetreden tot het gilde van de allergrootsten uit de geschiedenis van het dames tennis. Aan het eind ervan vergrootte de 27-jarige Ameri kaanse het verschil tussen haarzelf en de vroegere Tsje chische. Door de overwinning met 6 3, 61 op Hana Mandlikova, uitgerekend degene, die Na- vratilova de tweedse neder laag van het jaar toebracht, pakte Chris Evert-Lloyd haar zesde open Amerikaanse titel. Het was haar 66ste partij-over winning sinds ze in 1971 voor het eerst deelnam en het bracht haar een record-eerste prijs op van 90.000 dollar. Wimbledon-kampioene Na- vratilova zal nu nog meer werk hebben de recordlijst van Chris Evert-Lloyd te eve naren. Het is zelfs de vraag of ze er ooit aan toe zal komen. Het was Everts' dertiende grand-slam-titel: viermaal winnares in Parijs, driemaal op Wimbledon en zesmaal in New York. Desondanks was Chris Evert-Lloyd realistisch genoeg na haar overwinning te stellen: „Ik denk dat het te recht is als Navratilova aan het einde van het jaar wordt gekozen als beste speelster van 1982. Zij heeft per slot van re kening zowel Wimbledon als Parijs gewonnen". Bij de toekenning van die titel is ook nog een vierde toernooi in het geding: de open Austra lische kampioenschappen. Chris Evert-Lloyd heeft al toegezegd daaraan mee te zul len doen. De manier waarop zij zich de Amerikaanse titel toeeigende had overigens wei nig met een echte eindstrijd te doen. Hana Mandlikova, die tegen zowel Navratilova als de winnares van vorig jaar Tracy Austin het geduld had kunnen opbrengen de aanval op te bouwen, snelde zaterdag dik wijls hoogst onverantwoord naar het net. De herinnering aan veertien voorgaande on derlinge confrontaties, waar- vqn er twaalf in het voordeel van Chris-Evert-Lloyd eindig den, hadden haar kennelijk bevreesd gemaakt voor de do delijke precisie van haar te genstandster in de lange sla- genwisselingen. De door Betty Stöve van goede raad voorzie ne Tsjechische prefereerde va- banque te spelen. Bij een door- braakmogelijkheid voor 31 leek die taktiek succesvol. Maar Chris Evert-Lloyd paste zich moeiteloos aan. Ze stapte naar voren en scoorde met volleys de punten, die Mandli kova zelf zo graag had willen hebben. Dat brak de Tsjechi sche weerstand volkomen. Na de 33 van de eerste set bracht ze nog slechts één game op haar naam. Met haar partner Fran^oise Durr won Betty Stöve het dubbelspel voor speelsters van 35 jaar en ouder. De Frans-Ne derlandse combinatie versloeg in de eindstrijd Billie Jean King (VSt) en Maria Bueno (Arg): 6—4, 4—6, 6—3. ostduitse suprematie bij de dames werd door het Kwartet op de 4 x 100 meter met een wereldrecord on- reept. i'pi- Heen nd. an onze verslaggever) ENE De Europese ekkampioenschappen ten, evenals vier jaar Hen, in het teken ge- van de Oostduitse lafematie, die nog extra inch drukt werd door het BiderJef zwakke optreden de Sovjet-Unie. De stuurden een over algemeen jeugdige tn vijpe naar Griekenland, e het oog op de wereld- ^aa pioenschappen van ^.^end jaar in Helsinki e Olympische Spelen punt'84 in Los Angeles. ;art l -De teruggang was vooral baar bij de heren, die het ts met drie gouden me ts moesten stellen en zelfs •Duitsland, dat tot dè gro- Tassing van dit toernooi ,e(j )eide, voor zich moest n n. Zelfs op de technische ners moest de Sovjet een forse stap achteruit ^en uitzondering was t08elslingeren, waar zelfs 2 Kte drie plaatsen werden *omen. een dergelijke machtspo- Leschikken de Russinnen langere afstanden, waar ï"te^0emcense cracks Melinte t UE ^u'ca eerst een „rode (jf" moesten zien te slech- uitw' a'vorens aan kop te kun- komen. Maar dan inmid- zoveel krachten verbruikt hadden, dat de Sovjets alsnog met de winst konden gaan strijken. Dat zijn trouwens ook de afstanden, waarop Oost- Duitsland nog steeds niet in het voorste gelid te vinden is, al maakten Hildegard Ulrich (800 m) ert Ulrike Bruns (1.500 m) wel aanspraken op een plek op het erepodium. De nationale hymne klonk echter wel voor de routiniers Marlies Göhr (100 m), Barbel Wöckel (200 m) en Marita Koch (400 m), die echter allen hun afscheid hebben aange kondigd, maar dat niet op last van de autoriteiten in hun land mogen doen zolang atle tes als Gesina Walther en Sa bine Busch, beiden twintig jaar jong, de sprong naar de absolu te top nog niet hebben ge maakt. Het tekent trouwens de kracht van het nagenoeg per fect funtionerende Oostduitse systeem, dat met de regelmaat van een Zwitsers uurwerk nieuwe talenten aflevert. Zoals bijvoorbeeld speerwerper Uwe Hohn, die vorig jaar als Euro pees jeugdkampioen in Utrecht gehuldigd werd om een jaar later te tonen ook het grote werk aan te kunnen, op het moment dat landgenoot Detlef Michel het even liet af weten. Natuurlijk kent ook de DDR zijn teleurstellingen, zo als bij het discuswerpen waar Gisela Bayer en Sylvia Ma- netzky niet tot het erepodium doordrongen, maar die tegen vallers komen nauwelijks aan de oppervlakte, omdat het aanbod zo groot is. Vooralsnog is er weinig reden om aan te nemen dat het Oost blok op atletiekgebied veel terrein verliest, al weerden West-Duitsland en in mindere mate Groot-Brittannië zich verdienstelijk. De Oosterburen overtroefden bij de heren met zeven gouden medailles zelfs de Oostduitsers. Gezien het aan de andere kant van onze grens aanwezige talent, mag deze krachtsexplosie geen ver rassing heten. In het verleden schortte het nog wel eens wat aan de voorbereiding, terwijl de vertegenwoordigers van de Bondsrepubliek het ook in mentaal opzicht nog wel eens lieten afweten. De volslagen onverwachte overwinning van outsider Hans Peter Ferner op de 800 meter ten koste van het „wonderkind" Sebastian Coe, vormde voor de ploeg blijk baar zo'n opsteker, dat andere Westduitse favorieten als Tho mas Wessinghage daar hun voordeel mee konden doen. Hij bracht na Ferner de Brit ten op hun geliefde langere loopafstanden voor de tweede maal in vier dagen tijd een ge duchte nederlaag toe, door we reldrecordhouder David Moor- croft zaterdag op de 5000 me ter in de eindspurt te kloppen. Onbegrijpelijk trouwens, dat de eilandbewoners met drie man (McLeod, Hutching en genoemde Moorcroft) in de fi nale vertegenwoordigd, de race niet naar hun hand kon den zetten. Op de valreep zorgde het kwartet Oostduitse loopsters op de 400 meter estafette zo waar nog voor het vierde we reldrecord van deze EK. De dames Kirsten Siemon, Sabine Busch, Dagmar Rübsam en vanzelfsprekend Marita Koch, die als slotloopster de onwaar schijnlijk snelle (officieuze) tijd van 47.9 sec. voor zich liet afdrukken, waren hier met 3.19.05, een verbetering van het oude, ook al in Oostduitse handen zijnde record, dat met 3.19.23 uit 1976 stamt, verant woordelijk voor. De hoogspringers troffen het niet dat de weergoden, die Athene in de maand septem ber gemiddeld één dag regen bezorgen, juist daarvoor de za terdagavond hadden uitgeko zen. De drijfnatte piste voor de bak weerhield de toppers er van, prestaties van Europees topniveau neer te zetten. Mö- genburg haalde in zijn laatste poging 2.30 meter en dat was voldoende voor de overwin ning op dit nummer, waarop overigens de beste Rus Belkov en de Olympisch kampioen van Moskou, Wessig (DDR), ontbraken. Nederland mocht op de laatste dag in het Olympisch Stadion ook nog even figureren in de persoon van Elly van Hulst, die twee ronden lang het door de Russinnen gedicteerde tem po op de 1500 meter kon vol gen, maar daarna terrein moest prijsgeven en in 4.07.76 als achtste eindigde, ongeveer vier seconden boven haar drie weken geleden in Zurich ge vestigde Nederlands record. LEEUWARDEN Het is wat al te simpel om te zeggen, dat FC Den Haag na het verlies bij SC Cam- buur (2-0) weer met beide benen op de grond staat. Een dergelijk cliché is slechts op zijn plaats na een optimisme dat aan hysterie grenst, en zo ver heeft FC Den Haag het gelukkig (nog) niet laten komen. Met name trainer Cor van der Hart heeft het deze competitie steeds gehad over het ontbreken van rust in zijn ploeg. Dat vooral daardoor niet FC Den Haag maar SC Cam- buur op de eerste periode- titel af rent, kon de trai ner dan ook niet al te veel pijn doen. „SC Cambuur is duidelijk verder dan wij", zei Van der Hart. „Jam mer, maar we waren kansloos". De zaken lagen inderdaad eenvoudig in Leeuwarden. FC Den Haag werd volledig naar achteren geduwd door SC Cambuur, waardoor bijvoor beeld spits Bouwens constant als een soort voorstopper ach ter zijn tegenstander Schouwe- naar aanliep. De omgekeerde wereld dus, en daarmee is de kracht van de niet grootse maar wel onverzettelijke Frie zen het best gekarakteriseerd. Dat topschutter Rontberg geen enkele redelijke bal kreeg. Groenendijk en Wotte op de vleugel nauwelijks de achter lijn konden halen en de verde diging geen negentig minuten stand kon houden, was -alle maal een logisch gevolg van het vertoonde. SC Cambuur rende in het be gin weliswaar wat ongecoördi neerd naar het doel van dev weer sterke Van Antwerpen, FC Den Haag kwam toch niet verder dan afweren. Een hou ding die de schijn van negati visme had, maar toch meer voortkwam uit onmacht dan uit een weloverwogen taktiek. Van der Hart: „We waren wel iets te voorzichtig, maar het is geen moment de bedoeling ge weest heel scherp op 0-0 te spelen". Dat zou ook dom zijn geweest, want de opdringerige, zeer opportnistische stijl van SC Cambuur paste uitstekend in het straatje van Den Haag. De thuisclub heeft namelijk een broertje dood aan verdedi gen, waardoor de vleugelver dedigers Bults (rechts). Kleef man (links) en voorstopper Schouwenaar vrijwel steeds voorin zijn te vinden. Op pa pier ideaal voor het tot zater dag knap counterende FC Den Haag, in werkelijkheid een niet op te lossen druk op de Haagse ploeg. FC Den Haag kwam niet ver der dan storen, dat enorm veel van de krachten eiste. Tot de rust bleef het daardoor 0-0 (mede door een enkele voor treffelijke reactie van doelman Van Antwerpen), daarna moest het wel mis gaan. FC Den Haag kwam niet aan voetballen toe, en als spelers te weinig in balbezit zijn, kruipt de onzekerheid in elke ploeg. SC Cambuur rook dat en sloeg heel snel toe. Bults was de aanstichter, door eerst op han den en voeten langs drie Ha genaars te soleren waardoor Kleefman kon scoren (1-0) en later door zelf bij een door braak knap de verste hoek te zoeken (2-0). Terwijl de supporters begon nen aan de afbraak van wat FC Den Haag in vier wedstrij den moeizaam op poten- had gezet, probeerde de formatie van Van der Hart nog iets te redden. Met Pen opschuivend naar het middenveld en Re- nooy als laatste man kwamen er ook enige kansjes, maar de noodzakelijke snelle aanslui tingstreffer bleef uit. Prevo (vervanger van Groenendijk) was er nog het sichts bij, maar doelman Zijlstra redde twee keer knap. Resteerden de opmerkelijk rustige reacties aan Haagse zij de, waaruit zou kunnen wor den afgeleid, dat de ploeg de kracht bezit ook na teleurstel lingen te kunnen presteren. Dat zal trouwens wel moeten, wil FC Den Haag blijven mee draaien in de top, wat immers Van der Harts eerste doelstel ling is. Daarvoor zal in elk ge val meer evenwicht nodig zijn op het middenveld, waar de rustbrenger nog altijd niet is opgestaan. Dat SC Cambuur in Veldmate wel zo'n figuur had, is een bewijs temeer voor de eerder genoemde stelling van Cor van der Hart. dat FC Den Haag er vergelekene met de Friese koploper nog lang niet is. De komende wedstrijden te gen De Graafschap (thuis), Wageningen (uit) en SC Amersfoort (thuis) moeten dan ook bewijzen of de sterke com petitiestart niet op drijfzand was gebaseerd. DICK HOFLAND SC Cambuur-FC Den Haag 2-0 (0-0). 59. Kleefman 1-0, 64. Bulls 2-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 12.000 (uitverkocht). SC Cambuur: Zijlstra; Bults. Groote. Schouwenaar, Kleefman; Rosenburg. Veldmate. Erkclens; Peltzer, Hoek stra, Payne. FC Den Haag: Van Antwerpen; Purvis. Pen. Melgers, Van der Mark; Van Delft, Wotte, Renooy, Groenen dijk; Bouwens, Rontberg. De Westduitse Hoogspringer Dietmar Mögenburg sleepte i den medaille in de wacht. sprong een gou- Eerste divisie in het kort DEN HAAG SC Cambuur heeft alleen de leiding genomen in de eers te divisie. In een rechtstreeks duel werd concurrent FC Den Haag afge schud: 20 Volendam kwam niet in actie en raakte eveneens twee punten achter op de Friese club. Dc karakteristieken SVVIleerenveen 12 (11): 19 Kone- pSSfjsgfSS BSWW&m Pre.js 1—2 Scheidsrechter Vriesc Toe-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11