Meerderheid CBA beslist over te lormen coalitie Faber ontkent politiek beraad ctievoerders reenpeace p dumpschip gesloten Meer dan kwart van Kamer „vernieuwd'1 Den Uyl: „Laat informateurs beginnen met herstelplan" Jan Terlouw géén fractieleider D'66 Ook collegeld HBO omhoog - JNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 PAGINA 9 olse hoofdambtenaar mduur „gemuilkorfd' «ijLLE De door de gemeente Zwolle op non- gestelde hoofdambtenaar Henk Komduur liks meer tegen de pers zeggen dat beledi- kan zijn voor de gemeente Zwolle. Dat heeft esident van de Zwolse arrondissementsrecht- bepaald in het kort geding dat Zwolle tegen ,V luur had aangespannen toen deze gemeente- Taris Meiman van verduistering, meineed en :id in geschrifte beschuldigde. Als Komduur toekomst weer „beledigt" moet hij per daad stan edrag van 25.000 gulden aan de gemeente be- Komduur claimt het recht van vrije me- - o uiting, maar volgens de rechtbank-president ortatdat recht nog niet in dat men zich beledi- uitlaten over anderen, ook al zouden jtlatingen op zichzelf niet onjuist zijn. Kom- mag met zijn beschuldigingen wel tot de ie gemeenteraad wenden. 2100 Kilo hash onderschept BREUKELEN De politie van Breukelen heeft woensdag een grote partij' hash onder schept. Nadat bij Utrecht een bestelauto met 600 kilo van de weg was gehaald trof de poli tie in een loods in Breukelen een vrachtauto aan, waarin 1500 kilo hash was verstopt. De handelswaarde van de par tij drugs wordt geschat op twee miljoen gulden. Er zijn tot nu toe drie mensen gear resteerd: een 28-jarige man uit Amsterdam, een 34-jarige man uit Breukelen en een 40-jarige Engelsman. Vlielanders niet blij met aandacht raadsverkiezingen VLIELAND De bewoners van het Waddeneiland Vlie land zijn allerminst gelukkig met de aandacht die de me dia schenken aan de nieuwe raadsverkiezingen op het eiland volgende week woensdag. Burgemeester Visser: „De Vlielanders irriteren zich aan die opdringerige, ophitsende nieuwsgierigheid. Laat de Vlielanders gewoon naar de stembus gaan". Die gang naar de stembus is overigens zo'n gewone niet. Dat de Vlielanders woensdag voor de vierde maal dit jaar naar de stembus moeten, heeft te maken met „ernstige vormfouten" bij de raadsverkiezingen van 2 juni. Hertel ling van de stemmen niet volgens de regels van de kieswet en het bewaren van de stembriefjes in een stembus, welis waar afgesloten met een hangslot, maar beslist niet in- braakvrij, leidde ertoe dat de raad van Vlieland en de Raad van State oordeelden: overdoen. Vastgebonden vrouw door verstikking om het leven gebracht NIJMEGEN Sectie op het lichaam van de 84-jarige mevrouw Van Kleef-Smits uit Nijmegen, heeft gisteren uitgewezen dat zij door verstikking om het leven is geko men. De vrouw werd woensdagmorgen door een buurjongen in haar woning dood en aan handen en voeten gebonden op bed aangetroffen. Het buurtonderzoek en het systematisch uitkammen van een cross-terreintje, aan de overkant van de woning, heeft volgens de politiewoord voerder tot nieuwe aanknopingspunten geleid. Daarover zijn in verband met het onderzoek, geen mededelingen gedaan. De politie sluit niet uit dat de vrouw het slachtoffer is geworden van inbrekers. OYALISTEN VOOR HET BLOK GEZET» 1 n onze parlementaire re dactie) :N HAAG De CDA- ctie heeft gisteren tij- ns een bijna vier uur rende vergadering af baken gemaakt voor gedrag van haar le- n tijdens de kabinets- matie. Degenen, die uitputtende discussie jven weigeren zich er te leggen bij de wil de meerderheid, laatsen zich daarmee iten de fractie", aldus orzitter Lubbers. practische consequentie deze afspraken is dat gelijke dissidenten de sntuele vorming van een dk-WD-kabinet niet kun- blokkeren om vervol- ?s gewoon verder te func- peren als lid van de frac- Ook hebben zij niet dé gelijkheid, zoals in 1977 >eurde, als „loyalisten" in CDA-fractie zo'n kabinet gaan gedogen? de nieuwe fractie zitten of zes mensen, die een rke voorkeur hebben voor coalitie met de PvdA: nister De Boer, staatssecre- is Van Houwelingen, Fa- De Kwaadsteniet, Beine en Dijkman. De eerste :r kwamen gisterochtend een om zich op de politieke uatie te beraden. Dat be ad had plaats op "het minis- ■ie van Defensie, op de ka- ;r van Van Houwelingen. iglement it was Ruud Lubbers, die een persconferentie mel- ng maakte van het nieuwe ■actiereglement". Lubbers werd gisteren „op uitdrukke lijk voorstel" van premier Van Agt, die zich al zwaar genoeg belast vindt met zijn beide ministerschappen, ge kozen tot voorzitter en on derhandelaar van de fractie. Hij zal daarbij nauw overleg voeren met Van Agt, die de eerste van de kandidaat-mi nisters is van het CDA. De premier aanvaardde „van zelfsprekend" wel het lid maatschap van de fractie. Lubbers blijft beschikbaar voor een ministerspost. Als voorzitter had Lubbers het vraagstuk van het loya lisme zelf op de agenda ge plaatst. Alle gepraat en ge schrijf over een mogelijke herleving van dit verschijn sel hadden dit volgens hem noodzakelijk gemaakt. Alle 45 leden van de fractie zou den zich nu „zonder één uit zondering" achter de hierbo ven beschreven spelregels hebben geschaard. „Wij heb ben ons dus verplicht ons ui terste best te doen het eens te worden. Mocht dat niet ge lukken, dan zal ik de konin gin en de voorzitter van de Tweede Kamer moeten mel den dat mijn fractie één of meer leden kleiner is gewor den", aldus Lubbers. Voorbehoud Leden met ee (erkend voorbehoud op een onderdeel van het CDA-ver- kiezingsprogram), zoals Hans de Boer en Sytze Faber, kun nen zich daarop niet beroe pen om zich tegen een re- geeraccoord te blijven verzet ten. Wel zullen zij in de Ka mer tegen bepaalde onderde len van zo'n accóord mogen stemmen^ Theoretisch is denkbaar dat een informa teur aan een ontwerp-ac- coord de voorwaarde koppelt dat een fractie in principe moet instemmen met de plaatsing van kruisraketten. Maar Lubbers zal weigeren een dergelijk voorstel in zijn fractie te verdedigep, zo zei hij. Premier Van Agt, aangespro ken op zijn belofte dat hijzelf de loyalisten met „vaste hand" zou leiden, toonde zich zeer tevreden over hetgeen er in de eerste fractieverga dering was geschied. Hij wees op het nauwe overleg tussen Lubbers en hemzelf en merkte op: „Onze vier vaste handen hebben inmiddels een werkstuk gewrocht dat er wezen mag". Verbaasd VVD-leider Ed Nijpels zei zich zeer verbaasd te hebben over het feit dat de loyalisten in het CDA daags na de ver kiezingen al onmiddellijk de koppen bij elkaar gestoken hebben. Hij wees in dit ver band op ferme taal voor de verkiezingen van CDA-frac- tieleider Lubbers en lijsttrek ker Van Agt. De bijeenkomst van de loyalisten, die Nijpels steeds als een „reünie" aan duidde, zal volgens hem ze ker als eerste punt op de agenda staan van een ge sprek met een eventuele CDA-informateur, later in de kabinetsformatie. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het CDA-fractielid Faber, één van de zogenaamde loyalisten, heeft ontkent dat er door enkele loya listen gisterochtend een beraad is gehouden op het ministerie van De fensie. „Dat zijn indianenverhalen. Ik was op het ministerie van Defensie om volstrekt parti culiere redenen. Het gesprek met Van Houwelingen had helemaal geen politieke strekking", aldus Faber. Het Kamerlid ontkende ook dat de CDA-Kamerleden De Boer en De Kwaadsteniet bij zijn gesprek met staatssecre taris Van Houwelingen aan wezig waren. De CDA'er Jan Nico Schol ten wil dat „onafhankelijke mensen" een onderzoek in stellen naar de oorzaak van de jongste vier verkiezings nederlagen van het CDA. Scholten heeft daarover een brief gestuurd aan het be stuur van het CDA. Het gaat hierom een reactie op de be schuldiging van premier Van Agt dat het verlies van afge lopen woensdag te wijten is aan de „loyalisten". Scholten, die als 58e op de lijst van het CDA niet direct in de Tweede Kamer is geko zen, is van mening dat de oorzaken van de nederlaag heel ergens anders liggen. Hij wijst op het „zwalkende standpunt" van premier Van Agt inzake de plaatsing van kruisraketten. Ook vindt Scholten het niet goed dat het interim-kabinet, waarin het CDA een dominerende positié «inneemt, wel heeft ge zegd dat de lagere inkomens in 1983 fors achteruit moeten maar over de hogere inko mens geen duidelijkheid heeft willen geven. DEN HAAG Lijsttrek ker Jan Terlouw van D'66 wil niet als fractie leider gaan optreden en ook niet deelnemen aan de gesprekken over een te vormen kabinet. Hij blijft liever (nog even?) minister en vice-premier. Terlouw kaïi nu nog drie maanden het kamerlidmaat schap uitoefenen. Daarna moet hij, als de formatie van een nieuw kabinet nog niet afgerond is, besluiten: óf mi nister blijven óf kamerlid worden. Binnen D'66 wordt gezegd dat Terlouw dan kiest voor het rrtinisterschap. Als er niet binnen drie maanden een nieuw kabinet is kan hij niet meer terug naar de Ka mer., Of Terlouw in de Ka mer wil gaan zitten wordt in D'66 ernstig betwijfeld. Hij zou in elk geval niet bereid zijn als fractieleider oppositie te gaan voeren tegen een nieuw kabinet. Er wordt dan ook druk gespeculeerd over het opstappen van de man, die D'66 eerst naar negen ze tels winst en daarna naar elf zetels verlies voerde. jSTERDAM De kapitein van het dumpschip de hborg heeft gisteren drie actievoerders van Green- Ice van de loskranen weggehaald en ingesloten in Ivooronder. Volgens Grreenpeace is dat gebeurd op I van de officier van justitie. Deze heeft nog geen pmentaar willen geven. Met hun actie hebben de J mannen de dump van radioactief afval in zee twee Jen kunnen ophouden. ivice-president var» de rechtbank in Amsterdam heeft giste- |in kort geding beslist dat leden van Greenpeace vanwege trisico van geweld, geen dumpschepen meer mogen betreden Bijh gecharterd door de Britse Commissie voor kernenergie, mogen zich ook niet aan de schepen vastketenen. Voor een meen verbod achtte de rechter onvoldoende grond aanwe- varen met kleine bootjes onder de dumpplatforms is Green- ■e niet verboden, omdat dergelijke activiteiten alleen gevaar 'eren voor de actievoerders zelf. Op grond van deze uit- ik zal het Energie Centrum Nederland (ECN) vanmiddag ïelfde kort geding aanspannen tegen Greenpeace, met een [elijkbare eis: Greenpeace te verbieden om schepen die zijn H larterd door ECN, het dumpen van radio-actief afval in zee a «moeilijken. In een eerdere uitspraak van de Amsterdamse nter werd Greenpeace verboden om de dump onmogelijk te ^ken, maar toegestaan om te hinderen. 3E n veertig Spanjaarden hebben gisteren voor het Nederlandse sulaat in Sevilla een vreedzame demonstratie gehouden te- het dumpen van radio-actief afval door het Nederlandse ip Rijnborg, zo'n 700 kilometer uit de Spaanse noordwest- Actievoerders Amelisweerd gaan bos lijfelijk verdedigen UTRECHT Personeels leden van Rijkswaterstaat die dit najaar beginnen met het omhakken van vier hectare bos ih het landgoed Amelisweerd, voor de aanleg van rijks weg 27, hebben grote kans honderden mensen op hun weg te vinden. Nu de politieke mogelijkheden om de aanleg van de weg praktisch zijn uitgeput, heeft de actiegroep Vrienden van Amelisweerd het landelijk Amelisweerd Comité (LAK) opgericht. Zo'n duizend men sen uit Utrecht en omgeving staan ter beschikking om zich lijfelijk tegen het kappen te verzetten. De actievoerders willen het werk bemoeilijken met mense lijke blokkades en door in de bomen te gaan zitten. Ook wordt geweld en het saboteren van materieel van Rijkswater staat niet uitgesloten, zo maak te het LAK gisteren bekend. Verder denkt het LAK aan huttenbouw op de toegangswe gen naar het bos en in de bo men die gekapt moeten wor den. Om het omzagen moeilij ker te maken zijn al lange sta len spijkers in de bomen gesla gen. Zaterdag houdt het LAK een demonstratieve tocht door Utrecht. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Twee de Kamer telt na de ver kiezingen 39 nieuwe leden waarvan er vijftien nog nooit in de Tweede Ka mer hebben gezeten. Dit valt op te maken uit de vertaling van de uitslag van de woensdag gehou den verkiezingen. Onder de nieuwe gezichten in de Kamer zijn onder meer de oud-staatssecretaris van Socia le Zaken onder het tweede ka binet Van Agt, mevrouw Dales (PvdA). In de Tweede Kamer komen ook talrijke bewindslieden van het huidige kabinet terug als mede PvdA-bewindslieden die in het tweede kabinet Van Agt zaten voordat dit in mei van dit jaar ten val kwam. Voor het CDA werden in de Kamer gekozen premier en minister van Buitenlandse Za ken Van Agt, minister De Boer (CRM), staatssecretaris Van den Broek (Buitenlandse Zaken), minister Deetman (Onderwijs), minister Van Dijk (Ontwikkelingssamenwer king), minister Gardeniers (Volksgezondheid), minister De Graaf (Sociale Zaken), staatssecretaris Hermes (On derwijs), staatssecretaris Van Houwelingen (Defensief mi nister De Koning (Landbouw en Visserij), staatssecretaris Van Leijenhorst (Binnenland se Zaken), minister De Ruiter (Justitie) en staatssecretaris Van Zeil (Economische Za ken). Van de D'66-bewindslieden werden in de Kamer gekozen minister Terlouw (Economi sche Zaken), staatssecretaris Lambers (Milieu) en minister Nypels (Volkshuisvesting). Alle gekozen bewindslieden moeten na drie maanden be slissen of zij in de Kamer blij ven of in het kabinet. Van de oud-PvdA-bewindslie- den komen in de Kamer: me vrouw Dales (was. staatssecre taris Sociale Zaken), Van Dam (was minister van Volkshuis vesting), Van der Doef (was staatssecretaris Verkeer en Waterstaat), Van Kemenade (was minister van Onderwijs), Kombrink (was staatssecreta ris Financiën), Van der Louw (was minister CRM), Stemer- dink (was staatssecretaris De fensie), Van Thijn (was minis ter Binnenlandse Zaken) en Den Uyl (was minister Sociale Zaken). Onder de Kamerleden die de Tweede Kamer verlaten be vinden zich: M. Bakker (CPN), Roethof (PvdA), Borgman (CDA) uit Aalsmeer, Couprie (CDA) uit Gouda, Dekker (D'66) uit Den Haag, De Jonge (CDA) uit Leiden, Schaper (D'66) uit Den Haag, Wilbers (D'66) uit Voorschoten. Onder de nieuwe Kamerleden bevinden zich: Janmaat (CP) en Voorhoeve (VVD) beiden uit Den Haag. (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG Minister Deet man heeft besloten ook het HBO-collegegeld volgend jaar fors te verhogen: van 650 naar 890 gulden. De collegegeldver hoging voor het wetenschap pelijk onderwijs heeft Deet man al eerder bekendgemaakt: dat stijgt naar 1026 gulden. Met die voorstellen wijkt de bewindsman af van de belofte die in het kabinet Van Agt II door minister Van Kemenade was gedaan. Die afspraak be helsde dat eerst een nieuw stu diefinancieringsplan zou wor den uitgebracht, alvorens zou worden besloten tot een colle gegeldverhoging. De HBO-raad heeft zich in een eerste reactie plannen hevig verzet tegen de plannen van de bewindsman. De raad wijst daarbij op de belofte van oud- minister Van Kemenade. Koningin Beatrix begon haar consultaties gisteren met de ontvangst van voorzitter Thurlings van de Eerste Ka mer, voorzitter Dolman van de Tweede Kamer (links op de foto) en voorzitter Scholten van de Raad van State (rechts). (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG PvdA-fractieleider drs. J. den Uyl heeft gisteren na zijn bezoek aan de koningin gezegd er de voorkeur aan te geven, dat één van de informateurs iemand zal zijn „die meer met dit bijltje heeft gehakt en bekend is in de Haagse politieke wereld". Hij dacht daarbij bijvoorbeeld aan een oud-minister. De andere informateur zou „van buitenaf" kunnen worden aange trokken. Hoewel Den Uyl geen namen noemde, bleek dat in PvdA-krin- gen bij de tweede informateur wordt gedacht aan prof. De Ga- lan, die in het najaar van 1981 samen met prof. Halberstadt het tweede-kabinet-Van Agt lijmde. Ook de naam van prof. Van der Hoeven, oud-lid van de Raad van State circuleerde gisteren aan het Binnenhof. Volgens Den Uyl zouden de informateurs moeten beginnen met het opstellen van een „kort economisch herstelplan, waarin mede de standpunten zijn verwerkt van FNV en CNV". Dit plan zou dan aan CDA, VVD en D'66 moeten worden voorge legd. Den Uyl wees er nog eens nadrukkelijk op, dat de PvdA het niet nodig vindt, tijdens de formatie afspraken te maken over de plaatsing van de kruisraketten. „Het is onmogelijk daar over afspraken te maken, omdat het standpunt van de PvdA- ministers vaststaat, namelijk onder geen enkele voorwaarde plaatsing van die raketten. Wat voor noodzaak is er dan, daar nu moèilijk over te gaan doen?". Overigens reageerde Den Uyl niet afwijzend op een suggestie die gisteren ten aanzien van dit vraagstuk door de PvdA'er Han Lammers (landdrost van de Zuidelijke IJsselmeerpolders) werd gedaan. Volgens Lammers zou er een regeerakkoord kunnen komen met een afwijzing van de plaatsing van de raketten, met dien verstande dat de met de PvdA meeregerende partij op dat punt van het akkoord een voorbehoud zou mogen maken. „Een belangwekkende gedach te", aldus Den Uyl. CDA-fractieleider Lubbers heeft de koningin geadviseerd, „een PvdA-informateur te benoemen die de mogelijkheden moet on derzoeken voor de vorming van een hecht en daadkrachtig' meerderheidskabinet". Zo'n kabinet zou, aldus het CDA-advies, „vruchtbaar moeten samenwerken met het parlement, op basis van een regeerakkoord op hoofdpunten waarmee eensgezind de huidige grote problemen van het land kunnen worden aange pakt". Volgens Lubbers moeten die problemen zo snel mogelijk worden aangepakt. De kabinetsformatie moet dan ook van korte duur zijn. In het advies dat D'66 aan de koningin uitbracht staat dat een PvdA-informateur moet gaan onderzoeken welk meerderheids- kabinet mogelijk is dat op een vruchbare samenwerking met de Tweede Kamer kan rekenen. In een toelichting zei D'66-fractie^ leider Brinkhorst - die gekozen werd nadat lijsttrekker Terlouw in de fractie liet weten liever minister te blijven - dat D'66 in beginsel bereid is deel te nemen aan een te vormen kabinet. Men wacht echter initiatieven van anderen af om D'66 bij de kabinetsvorming te betrekken. „In beginsel hebben wij tot een afwachtende houding besloten", aldus Brinkhorst, die ontkende dat D'66 daarmee ook formeel heeft besloten zich te beperken tot een oppositierol. Overdag minder warm DE BILT Het wordt mor gen wat minder warm. De temperatuur wordt in de mid dag niet veel hoger dan onge veer twintig graden. Dat komt omdat de wind naar west gaat draaien en koelere zeelucht binnenstroomt. Deze. lucht wordt aangevoerd langs de zuidflank van een diepe de pressie bij IJsland. Het bij .de depressie behorend koufront trekt morgenoverdag over Ne derland. Het brengt ons wol kenvelden, maar de activiteit neemt verder af, zodat het vrijwel overal droog blijft. In Scandinavië krijgt het weer een buiig karakter. Boven de Britse eilanden klaart het morgen op dankzij een hoge- drukgebied, dat over de Atlan tische Oceaan naderbij komt. Dit hogedrukgebied bepaalt zondag het weer in Nederland. Weersgesteldheid van gisteren Eelde onbew. Eindhoven l.bew. Den Helder l.bew. Vlisslngen l.bew. Z.-Umburg onbew. Aberdeen zw.bew. Athene h.bew. Barcelona h.bew. Berlijn onbew. 21 12 Orr 15 130.7 IT 29 20 0 rr onbew. 25 Franklorl Helsinki Innsbruck Klagen furl Kopenhagen Lissabon Rome onbew. Spilt h.bew. Stockholm mist Wenen l.bew. Zürlch geh bew. Casablanca iw.bew. bew. 26 21 On

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9