I sychiater noemt fïaagse portier Koos H. uiterst gevaarlijk" -nternationaal Baccalaureaat uitkomst voor buitenlanders UNST EN VOLHARDING HEEFT NU ESCHIKTE REPETITIERUIMTE Ook Herzogs droom spat uiteen in Fitzcarraldo Sensationele verwarring in Pink Floyd's The Wall w^tsklemmen ssjven boeien 'AGGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 PAGINA 5 ioor E In het verenigings- g-. ïjw „De Beekbrug" is het ian se muziekgezelschap htig t En Volharding begon- ms i e repeteren. Daarmee is, e voKEV betreft, een span- e tijd achter de rug waar- arstig naar een geschikte itie-accommodatie werd ht, want KEV zat aan- ijk zonder ruimte in Óp het nippertje heeft beslag kunnen leggen op de ruimte in De Engel. Dit jaar brengt de vereniging de operette „Eine Nacht in Ve- nedig" op de planken. De eers te uitvoering wordt op vrijdag 19 november gegeven in het Hillegomse Flora. Vervolgens worden drie uitvoeringen in Lisse verzorgd en wel op vrij dag 26 november, zaterdag 27 november en vrijdag 3 decem ber. Deze uitvoeringen hebben alle plaats in de zaal van 't Trefpunt aan de School straat. Nog een vijfde uitvoe ring staat op het programma van KEV, namelijk een optre den in de zaal van Cees en Ineke te Sassenheim, op dins dag 18 januari. Eerst echter zullen de leden van de wijd en zijd bekend staande en veelgevraagde ope rettevereniging onder leiding van dirigent K. v.d. Laan en regisseur J. Bemelman de pun tjes op de i moeten zetten voor wat betreft het zangspel op zich. Daarnaast zullen de le den zich ook weer inspannen om de kleding te ontwerpen en te vervaardigen, moeten coulissen gemaakt worden en zal de omvangrijke technische apparatuur gecontroleerd moe ten worden. Overigens heeft de wijze waarop de bestuurders van KEV (gesteund door gemeente en ook andere verenigingen) hebben gezocht naar een be schikbare zaalaccommodatie nog eens duidelijk aangestipt, dat Lisse een dringende be hoefte heeft aan een coördine rend orgaan. Een raad of com missie waarin alle facetten van het verenigingsleven zijn ver tegenwoordigd en waar bij voorbeeld de kennis aanwezig is over het aantal zalen in Lis se, waar ze gelegen zijn, of ze beschikbaar zijn en op welke voorwaarden, met wie men in contact moet treden, adressen van verenigingen die daarbij betrokken zijn en zo meer. In Lisse ontbreekt tot op he den'een zaal waar grootschali ge uitvoeringen en optredens zouden kunnen worden ge houden. tol, Op HAAG De psychia- Pareau Dumont heeft levenslang veroordeel- n Nachtclubportier Koos H. en ^ren voor het Haagse ge ulshof als een „uiterst ge lijke persoon" omschre- Dr. Pareau Dumont tot deze conclusie na uitgebreid psychiatrisch rzoek van Koos in het Baan-centrum Icht, waar hij chef de cli- 3/i11 is. Hij adviseert justitie de Hagenaar onvoor- -n delijk ter beschikking ;e k regering te stellen, als erzi lof de uitspraak van de tbank bevestigt. Jtrechtse psychiater ver- rde dat de portier, van de drie moorden, in geval ook ontoereke- ivatbaar moet worden laard voor een serie sdelicten, waarvoor hij ir werd veroordeeld, tónde van het feit dat de moorden wel heeft ;gd, maar ze blijft ont- ïnen, zou alleen verple- J in een menselijke omge- dagi nog kunnen baten, al- runjjde psychiater. Van een iet L behandeling zou dan iwel geen sprake kunnen zijn, omdat de patiënt de door hem gepleegde levens delicten blijft verdringen. Op de aanklager bij het Hoi, procureur-generaal mr. H. Feber, maakte de door de arts voorgehouden verple ging in een kliniek (tbr) ech ter de indruk van een nogal ongebruikelijke manier van „oppotten en zonder nut be waren". Speld De chef de clinique van het Pieter Baan-centrum, die door het Hof als getuige-des- kundige was opgeroepen, stelde dat hij in zijn observa tiekliniek moeilijk contact heeft kunnen krijgen met de portier. Een en ander heeft zijn weerslag gehad op het schrijven van het psychia trisch rapport, waar het Hof op had aangedrongen. Dr. Pareau Dumont: „Essenties hierin zijn als een speld in het hooiberg te vinden. De dikte van het rapport sugge reert dat veel vragen nu opeens beantwoord kunnen worden, maar dat is. beslist niet zo". Het chronisch wan trouwen van Kbos tegenover de buitenwereld zou voor de onderzoeksresultaten een groot obstakel zijn geweest. De psychiater zei verder dat de intelligentie van de Hage naar ver onder het gemiddel de ligt. „Wat zich bij hem presenteert als slimheid is een bijzondere gespitstheid om uit puur lijfsbehoud op zijn omgeving te kunnen letten". Bij een onderzoek naar de vroegere hersen vliesontsteking van de ver oordeelde zijn bepaalde func tiestoornissen aangetoond, maar deze worden door de psychiater echter niet in di rect verband gebracht met de moorden op de meisjes Edith Post (11), Thialda Vis ser (12) en Emy den Boer (18). Koos hoorde het relaas van dr. Pareau Dumont stil, maar krijtwit weggetrokken aan. Tevoren had hij het Hof ver zocht-het gesprek met de ze nuwarts achter gesloten deu ren in afwezigheid van pers en publiek te laten plaatsvinden. Hij vreesde vooral dat er gegevens uit zijn persoonlijk leven over de tafel zouden gaan, wat overigens niet is gebeurd. Hij zei: „ik heb m'n eerlijkheid gegeven in Utrecht. Iedereen wil nu weten wat voor jon gen die Koos is. Het publiek heeft daar geen moer mee te maken". Het Haagse Hof heeft de vroegere vriendin van Koos, Ingrid N. (27), gisteren ge sommeerd vandaag voor de rechter-commissaris te ver schijnen. Dit in verband met beschuldigingen van ex-op- perman Freddy de B. Deze vertelde afgelopen maandag, de eerste dag van het hoger beroep, dat Ingrid in elk ge val medeschuldig is aan de moord op Edith Post uit Wassenaar. Het Hof besluit in de loop van het proces of het ook nog nodig is de vrouw in de rechtszaal te verhoren. Koos' ex staat mo menteel onder behandeling van een psychiater en wordt op medische gronden niet langer in staat geacht te kun nen getuigen. Het gerechts hof heeft met een bevel tot medebrenging gedreigd (voor maandag 13 september) als deze kroontuige het van daag onverhoopt laat afwe ten. In het moordproces zijn in middels alle getuigen ge hoord. De meesten van hen bleven ook nu bij de verkla ringen die zij verleden jaar al hadden afgelegd. Wederom bevestigde de forensisch tandarts dr. O. Free zijn be vindingen in het onderzoek naar de kaakbreuk en het tandletsel in de zaak-Edith Post. Het ging hier om de vraag of het 11-jarige meisje Edith haar belager met zo'n kracht heeft kunnen bijten dat haar linker snijtand er door ontwricht raakte en zij een scheurtje in haar kaak opliep. Dr. Free stelde dat dit zeker niet uitgesloten moet worden en hij tekende ver der aan dat de fractuur daags na de moord, op 29 septem ber 1980, nog vers was. Een in oktober aangetroffeh ver wonding aan de linker pink van de portier, werd door justitie onmiddellijk met de tandenkwestie in verband gebracht. Koos heeft hier over steeds verklaard door een herdershond te zijn ge beten. Klaus Kinski en Claudia Cardinale. Is het geniaal wat Wer ner Herzog in „Fitzcar raldo" doet, of slechts een tegen het maniakale aanleunende egotrip, een „Apocalypse" van een man die zoiets sinds „Nosferatu" feitelijk niet meer nodig heeft? De be zoeker van Herzogs droomwereld zal het zich gedurende de tweeenen- half uur durende rol prent, die gold als een van de positieve uitzon deringen op het filmfes tival in Cannes, verschil lende keren afvragen. Herzog heeft het bizarre, het ongrijpbare van de droom, tot thema gesteld in een productie die hem meer moeite heeft gekost dan welke van zijn ande re films dan ook. Centraal in de film staat de waanzinnige droom van Fitz carraldo (Klaus Kinski), die d beroemde operazanger Er nesto Caruso ooit nog eens in het oerwoud van Brazilië wil Lido 2: Fitzcarraldo (16) met Klaua Kinski en Claudia Cardinale. Re gie: Werner Herzog. laten optreden. Daarvoor is een operahuis nodig, en het geld daarvoor kan volgens hem alleen verkregen wor den door een onontgunnen stuk jungle met rubberbomen te exploiteren. Een gegeven dat Herzog heeft uitgewerkt op een wijze die, misschien niet aldoor even ethisch verantwoord, in ieder geval steeds boeiend is. De vraagtekens die je bij zijn wijze van verfilmen kunt zetten betreffen de offers die ten behoeve van het eindre sultaat zijn gebracht. Herzog liet wérkelijk een schip over een berg takelen, liet wérke lijk honderden indianen tien tallen bomen kappen en ze daarna versjouwen, liet wér kelijk een hele heuvel kaal- kappen. Het resultaat is, dat je je steeds afvraagt of het al lemaal de moeite wel waard was. Het is zo niet alleen de droom van Fitzcarraldo, maar tevens de droom van Werner Herzog. De droom om een film te maken waarin bergen worden verzet, waar in het onbereikbare wordt bereikt, waarin succes dich terbij lijkt dan ooit tevoren. Evenals het waanidee van Fitzcarraldo is ook Herzogs droom, getuige de film, uit eengespat voor de realisatie tot een eind kwam. Herzog koos een interessante, maar omslachtige weg om te ver tellen dat een droom een droom blijft Zijn film blijft onder meer hangen in de lengte, teveel meters film om te weinig te zeggen. Daarmee is niets ten nadele gezegd van Kinski, want geen ander dan hij had de dwaas Fitzcar raldo zo neer kunnen zetten. Kinski is Fitzcarraldo. Vreemd, bizar en eigenwijs. Het succes van de film is dan ook vooral aan hem en deels aan de vaak originele en fraaie opnamen te danken. KOOS VAN WEES „Kent iemand Vera Lynn nog? Hoe ze zong dat we eikeer weer zou den ontmoeten op een zonnige dag?", zingt Ro ger Waters in de film The Wall. Die zonnige dag is nooit gekomen. Althans niet voor Pink, de hoofdpersoon in de boeiende spektakelfilm van Alan Parker, ge maakt naar het succes volle project „The Wall" van de popgroep Pink Floyd. Het is niet voor de eerste keer dat goed verkochte pla ten van popgroepen dienen als leidraad voor een film. Zo werden in het verleden bij voorbeeld Tommy van de Who en Sgt. Pepper van de Beatles als thema voor speel films gebruikt. Stuk voor stuk pogingen die nu niet di rect de geschiedenis zullen ingaan als artistieke en com merciële hoogtepunten. Des ondanks waren de verwach tingen voor de verfilming van The Wall hoog gespan nen. Niet alleen vanwege het ruime budget dat er voor werd uitgetrokken (dertig miljoen gulden), maar vooral vanwege de gerenommeerde regisseur die zich aan dit waagstuk zette (Alan Par ker). De film handelt over een man, Pink genaamd, die ver stikt in zijn eigen herinnerin gen en angstdromen op de rand van gekte komt te ba lanceren. Zijn vader heeft hij nooit gekend aangezien die in de loopgraven van de Tweede Wereldoorlog is ge sneuveld. Oorlogsbeelden vormen dan ook een belang rijk onderdeel in deze surrea listische film. Vera Lynn zingt, terwijl Pink een barre tocht door het verleden maakt. Wanneer De Jongens van het front terugkomen, zoekt de jonge Pink op het perron tevergeefs naar zijn vader. Het knaapje (prachtig gespeeld door Kevin McKe- on) slentert later door een duinengebied waarbij hij ui terlijk onbewogen stapels sol- datenlijken passeert. Minstens zo beklemmend zijn de beelden van de oudere Pink die dan inmiddels een gevierd popster is geworden. In The Wall wordt een bizar re vergelijking getrokken tussen een popster en publiek met die van een fascistisch leider en zijn volgzame mas sa. Tijdens een denkbeeldig concert zien we Pink orders geven aan zijn publiek om alle joden, homo's en drugge bruikers uit de zaal te verwij deren. Alles briljant in beeld gebracht, maar toch voor waar geen film om gezellig met een zakje chips bij on deruit te gaan zitten. Daarbij komt dat het gebrek aan dia logen en de weinig samen hangende opeenvolging van scènes veel inbeeldingsver mogen van de bioscoopbezoe ker vragen om de nachtmer rie van Pink optimaal te kunnen meebeleven. NICO MOKVELD -efllGSTGEEST Kinderen van buitenlandse ouders de Engelse taal machtig zijn, kunnen vanaf 1983 Engelstalige opleiding volgen aan het Rijnlands evè ceum in Oegstgeest. Het gaat om een tweejarige pre- iie iversitaire opleiding, het zogenaamde Internationale 1 Jcalaureaat (IB), die in samenwerking met het Mi- bt terie van Onderwijs en Wetenschappen in drie Ne- rlandse scholen wordt geïntroduceerd. Het Rijnlands ceum is één van die scholen, waar de opleiding in Justus 1983 van start gaat. is j vele jaren wordt deze school geconfronteerd met het feit dat deren van buitenlandse ouders nauwelijks zijn in te passen in f 1( Nederlands onderwijssysteem. Niet alleen zijn er taalproble- din n, maar ook bleek vaak dat bij overplaatsing van ouders en d naar elders de resultaten en diploma's behaald aan Neder- dse scholen niet erkend werdeh bij onderwijsinstituten in het buitenland. De internationale erkenning van het IB zal veel van die problemen kunnen oplossen. Nationaliteit Tot het IB-onderwijs worden leerlingen toegelaten die niet de Nederlandse nationaliteit bezitten of zij die naast de Nederland se nationaliteit een tweede nationaliteit bezitten en buiten Ne derland voldoende vervolgonderwijs hebben genoten om het IB- onderwijs met succes te kunnen volgen. Dat is door de school met het ministerie afgesproken. In sommige gevallen hebben de potentiële leerlingen in Nederland een gedeelte van hun voort gezet onderwijs gevolgd. Het toelatingsniveau tot het IB-onder wijs, omgerekend naar Nederlandse begrippen is het niveau dat een goede leerling bij het afsluiten van het vierde leeijaar VWO heeft bereikt. De leerlingen moeten in het IB-onderwijs zes vakken kiezen, drie vakken op hoog niveau (Higher Level) en drie op laag ni veau (Subsidiary. Level). De leerlingen kunnen een typisch A- t/akket of een typisch B-pakket kiezen, al naar gelang hun aan leg, belangstelling, ambitie en vooropleiding. De leerlingen zul len 16 a 17 jaar oud zijn wanneer zij met het IB-onderwijs star ten. Een gedegen kennis van het Engels is noodzakelijk, omdat de voertaal uitsluitend Engels is. Overwegingen Er is een aantal redenen aan de voeren voor de invoering van het IB-onderwijs. Allereerst omdat de regio Zuid-Holland grote concentraties buitenlanders kent, onder meer bij internationale ondernemingen. De arbeidsmobiliteit van de ouders wordt door het IB-onderwijs sterk bevorderd. Veel ouders, werkzaam in het bedrijfsleven, bij overheidsinstellingen of universiteiten moeten thans vaak van een voor hen belangrijke overplaatsing afzien, omdat ze zich zorgen maken over het vervolgonderwijs van hun kinderen. Het Rijnlands Lyceum Oegstgeest kwam in aanmerking omdat het een jarenlange ervaring heeft met de opvang van leerlingen met een buitenlandse opleiding. Voor de docenten breekt in ver band met de invoering van het IB-onderwijs een drukke periode aan. Er moeten leerplannen worden opgesteld, de bibliotheek moet worden uitgebreid, er moet een keuze worden gemaakt uit diverse Engelse leerboeken en er moeten meer van dat soort ac tiviteiten worden ontplooid. Financiële steun Sinds de geboorte van het IB in 1962 in Genève heeft het daar aan verbonden onderwijs na een experimentele periode van 1970 tot 1976 een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Na aanvankelijk alleen financieel gesteund te zijn door verschillen de Foundations en Funds is in 1976 op de eerste intergouver- mentale conferentie over het IB-onderwijs. die op initiatief van de Nederlandse minister van onderwijs in Den Haag werd ge houden door 15 landen ook financiële steun toegezegd. Dit aan tal landen is sindsdien groeiende. Momenteel wordt op 200 scho len in 52 landen uit vijf werelddelen IB-onderwijs gegeven. Van deze 200 scholen zijn 50 zogenaamde state-schools", de overigen zijn internationale scholen. Het Rijnlands Lyceum Oegstgeest zal daar nu op korte termijn aan worden toegevoegd. PLEIDING BIJ RIJNLANDS LYCEUM Kou f ïou' ,ori fietsklemmen in de ■ken rlemmerstraat voor de das van de Hema blijven ■s en. Toen de nieuwe Ide'i 'men een Paar weken den door de gemeente jen neergezet, bleek al dat het niet ieder- deki duidelijk was hoe de nat stalen palen gebruikt '«■Siten worden. Het is de :,s'3eling dat een stalen 're"|i naar achteren wordt iald. Oe verticale van de fiets, waarop zadel Is gemonteerd, It tegen de paal gezet iet klemmetje wordt te- jeduwd, zodat het de itang omvat. Een j- of kettingslot doet rest. Volgens de ge- inte zijn deze nieuwe jmen zeer veilig. Dief- zou een stuk moeilij- zijn. De eigenaar van e fiets heeft In elk ge- begrepen, dat het fra- van de fiets in de klem Bt worden gezet. Alleen manier, waarop dat is leurd, roept nog wat jjagtekens op. Misschien l'een zesde stalen paal een handleiding een De'""

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5