In een Protax voel ik stuk veiliger me een WIENERWALD BESMEURD MET HAKENKRUIZEN llste Leidato in het teken ran bloemen en hobby 9s Geen provinciale hulp voor FIOM )ud- tollandse Relletjes fog steeds ïodern tadsmilieumarkt op de Burcht in|a Pt «fAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 it Oud-Hollandse spel- Ijes het nog steeds id doen, bleek giste- in maar weer eens op AntoniuSschool in de Boshuizerlaan. De erlingen en de leraren in deze school vierden steren (en vandaag) het 5-jarig bestaan van de n ;hool. Gistermiddag erd dat gedaan door de erlingen op de speel- aats van de school een •oot aantal spelletjes an te bieden. Kringspe- ver( n als Joepie Joepie, wit- imu zwanen-zwarte zwa an, maar ook steltlopen, ikdoekje leggen, koek ringsteken, looie- itten (een soort jeu de ■Joules), kussengevech- aa^!in, hinkelen en knikke- Fjin hielden de leerlingen n hele middag bezig. Ale et jubileum op de basis-' ihool wordt vanavond esloten met een reünie. •nge M.->k LEIDEN De ruiten van het restaurant Wienerwald aan de Steenstraat zijn van nacht besmeurd met hakenkruizen en anti-fascistische teksten. De actie vond plaats naar aanleiding van het feit dat de Centrumpartij maandagavond in het res taurant heeft vergaderd. De ruiten ver melden teksten als 'Centrumpartij-racis ten weg' aangevuld met hakenkruizen. Eén ruit werd met vuurwerk behandeld en moet vervangen worden. De actie heeft vermoedelijk om half zes vanoch tend plaatsgevonden. Toen hebben om wonenden de knallen van het vuurwerk gehoord. Van de daders ontbreekt elk spoor. De vergadering van de Centrumpartij maandagavond, vond plaats zonder dat de bedrijfsleider van Wienerwald op de hoogte van de identiteit van de partij was. Vertegenwoordigers van de cen trumpartij zouden zich niet als zodanig hebben voorgesteld waarna de bedrijfslei ding argeloos een zaaltje beschikbaar stel de. Toen de politie er maandagavond aan te pas moest komen om onenigheid tus sen partijaanhangers en demonstranten te sussen, heeft de bedrijfsleider de Cen trumpartij verzocht het gebouw te verla ten. Naderhand verklaarde hij dat hij geen zaal beschikbaar zou hebben gesteld wanneer hij had geweten dat het om de Centrumpartij ging. Eerder had de Centrumpartij getracht een zaaltje in het Antoniusclubhuis te hu ren. Daar werd zij echter op het laatste moment geweigerd. Automobilist rijdt door na veroorzaken ongeval LEIDEN Een 13-jarig meisje uit Leiden is gisterochtend met haar fiets ten val gekomen als gevolg van een gevaarlijke in haalmanoeuvre van een auto mobilist. De bestuurder van de auto is echter doorgereden. Het ongeluk gebeurde gisterochtend rond acht uur op het Stations plein. Het meisje moest met hoofdklachten naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden worden vervoerd waar zij na behandeling naar huis terug mocht keren. Van de automobi list ontbreekt elk spoor. LEIDSE TAXICHAUFFEUR JAN KLEIN OVER EIGEN UITVINDING: LEIDEN „Wan neer mijn uitvinding definitief in mijn wa gen is aangebracht, zal ik me een stuk veiliger voelen. Kijk, als ze je willen pak ken, doen ze dat toch. Maar de verrassing zal veel minder groot zijn en dat geeft je de kans om wat terug te doen of om alarm te slaan. Alleen door de passagier die naast je zit, kan je nog worden aangevallen, maar dat zie je aankomen. Ze kunnen me in elke geval geen mes meer in mijn rug steken en dat is al een hele vooruitgang". De Leidse taxichauffeur J. Klein is meer dan tevreden. Gistermid dag werd het eerste exemplaar van zijn „Protax" in zijn taxi beproefd. De „Protax" is de nieuwste voorziening, die een taxi chauffeur tegen onverlaten, die hem van zijn geld, of er ger, van zijn leven willen be roven, moet beschermen.. Het idee ontstond vorig jaar. Klein las als zovelen met af schuw krantenberichten over berovingen en aansla gen op taxichauffeurs. „Dat kan niet langer zo door gaan", dacht hij. „Daar moe ten we op de één of andere manier een eind aan ma ken". Na wat overpeinzingen ont stond bij Klein het idee om een beschermkap om de be stuurdersplaats van de auto te maken. Hij stapte naar de Leidse politie en ging met de agent H. Piest het basis-idee verder uitwerken. De kap zou aan een aantal voor waarden moeten voldoen. Hij maar in Limburg had men De Leidse taxichauffeur Jan Klein demonstreert met be hulp van Joyce Peters, een werkneemster van de baas van Klein, de „Protax". de belangrijkste bezigheid van een taxi-chauffeur. Koepel 02 [DEN Het Instituut voor van 25 september in de Open- ml uurbeschermingseducatie bare Bibliotheek een expositie ,0 N) houdt zaterdag 25 sep- van tekeningen van leerlingen iber een stadsmilieumarkt van de vierde klassen van 0 N de Burcht in het Leidse Leidse lagere scholen. Op de trum. Deze manifestatie is tekeningen wordt de visie van onderdeel van de lustru- de leerlingen op de planten en :tiviteiten van het instituut, dieren in de stad weergegeven. IVN houdt met ingang 13 0 i Zaterdag 25 september worden eveneens vier stadswandelin gen gemaakt onder leiding van ervaren gidsen. De wan delingen voeren van de nieu we wijken naar het oude, groene centrum van de stad: De Burcht. moest doorzichtig zijn om goed uitzicht naar alle kan ten te houden, maar de kap moest ook zo stevig zijn, dat gemaakt van een mes er niet door heen gaat als door een pakje boter. Als derde eis stelde het twee tal, dat er nog contact met de passagiers mogelijk moest zijn. Afrekenen met de klant is op autorijden na tenslotte Jan Klein spreekt van „Koe pel" wordt tegen de ach terkant van de stoel ge klemd. De perspex plaat hult de chauffeur in een soort Klein en Piest gingen met helm en aan de rechterzijde hun idee op stap in een po- van de chauffeur loopt het ging een fabriek te interesse- plastic door tot voorbij de ren voor het idee. Aanvan- schouder. Kogelvrij is het ap- kelijk lukte dat niet erg, paraat niet. „Alle aanslagen - op taxichauffeurs werden vanaf de achterbank uitge voerd", zegt Klein. „De koe pel maakt dat onmogelijk en beet. Het bedrijf Greijn Plas tics in Reuver zag brood in het voorstel. „De „Protax" is 6 millimeter dat 's nou precies wat ik wil- dik doorzichtig perspex", legt de heer P. Greijn uit. „Het Wie belangstelling voor de lijkt op een kap, die je wel bij ..Protax heeft, hij is over telefooncellen in een winkel twef weken voor 450 gulden of in een station ziet han gen". De „Protax' te koop. Volgens de heer Greijn past de „Protax" in taxichauffeur bijna elke auto. LPK V- ten toonstelling De Leidse pluimvee- en konijnensportvereniging (LPKV) houdt morgen en overmorgen een jongdieren- tentoonstelling in het Vijfhovenhuis aan de Hof laan 169. Na de keuring worden de grote hoenders, de dwerghoenders, de sierduiven, de konijnen en de cavi a's tentoongesteld. De tentoonstelling is zaterdagavond van acht tot tien geopend en zondag van tien tot vijf uur. Een kaartje kost twee gulden en kinderen tot 14 jaar betalen vijftig cent Amnesty Amnesty International is gestart met een actie tegen de schendingen van de mensenrechten in Marokko. De actie heeft plaats onder de naam 'Met het Oog op Marokko'. On derdeel van de actie is het plaatsen van een advertentie in een Marokkaanse krant. Geld hiervoor kan gestort worden op gifonr. 489237 tnv Amnesty International. Amsterdam onder vermelding van „advertentie Marokko". Op 11 sep tember staat Amnesty met een standje op het Leidse Stad huisplein. Donderdag 17 september wordt een schrijfavond gehouden op het Rapenburg 100. Er wordt ook een dia avond over Marokko vertoond. Aanvang acht uur 's avonds. Jaarfeesten In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zondag uitgebreid aandacht besteed aan jaarfeesten, die overal ter wereld worden gehouden. Op het programma staat een groot aantal dia's en een film over Japan. Het dia programma begint om twee uur en de filmvoorstelling om drie uur. Een kaartje kost drie gulden vijftig, jon geren en 65-plussers betalen twee gulden. Huiswerkhulp Binnenkort begint de huiswerkhulp voor volwassenen. Deze hulp is bedoeld als steuntje in de rug van mensen die (weer) zijn gaan leren en moeilijkheden ondervinden bij een bepaalde cursus of opleiding. De bedoeling van huis werkhulp is om samen met andere lotgenotenweer te wennen aan het maken van huiswerk. Voor meer informa tie: tel. 071-130701 (LES) en 071-126325 (Onderwijswinkel). Congres CD JA Het CDJA Zuid-Holland houdt morgen bet jaarlijkse congres in restaurant Wienerwald aan de Leidse Steen- straat. In de ochtenduren heeft een huishoudeljke ver gadering plaats. Om twee uur 's middags wordt gespro ken over „De rol van de pers bij kabinetsformaties". Sprekers zijn drs. J.Th.J. v.d. Berg, directeur van de Wiardi Beekman Stichting, J.M. Bik, commentator van het NRC-Handelsblad en drs. R.F.M. Lubbers, fractieleider van de CDA-Tweede Kamerfractie. LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid Holland zijn niet van plan in de komende jaren subsidie te verstrekken aan de vier in deze provincie gevestigde FIOM-bureaus. De provincie behoeft de bezuinigingen op rijksbijdragen aan de gemeenten niet op te vangen, aldus GS in een nadere uitleg. De FIOM-bureaus (voor hulpverlening bij zwangerschap en al leenstaand ouderschap) hadden in april de provincie gevraagd de bestaande subsidieverlening te handhaven. Tot dit jaar ont vangen de bureaus in Dordrecht, Den Haag, Leiden en Rotter dam, een provinciale subsidie als aanvulling op een subsidie van het rijk. Door een decentralisatie van het overheidsbeleid wordt de subsidie van het rijk vervangen door een subsidie van de ge meenten, die op hun beurt daarvoor weer een bijdrage van het rijk ontvangen. De FIOM-bureau's zijn financieel in de knel ge komen omdat de overheid de rijksbijdrage aan de gemeenten heeft ingekrompen, de gemeenten hebben laten weten het ver schil niet te kunnen bijpassen en de provincie zegt het handha ven van de vroegere -aanvullende- subsidie te stoppen. Het gaat hierbij om een bedrag van ruim 37.000 gulden. BURGERLIJKE LEIDEN Geboren: See Man d.v. L. Y. Kwok en K. K. Cheung; Daisy d.v. A. N. Wij- ers en L. J. de Keizer; Alida Maria d.v. H. J. Brusche en M. A. A. Bakker; Gijsbert Corne- lis z.v. N. D. Ouwehand en C. H. Hoek; Silvy Ann d.v. J. N. Onderwater en C. S. van Wil gen; Leonardus Martinus Theodorus z.v. L. M. Th. van Duijn en K. Schaap; Marjolein d.v. R. Beck en P. Koome; Gerrit Henri z.v. R. Veenboer 5IDEN De commissa- van de Koningin in id-Holland, M. Vrolijk, 'ijent vanavond om zeven de Leidato in de I^oenoordhallen. Het is één-en-twintigste maal de Leidato wordt ge- )itijkden. De komende ne- N n dagen zullen 130 pndhouders in meer dan standjes hun waren nprijzen en aan de man w oberen te brengen. Kh nal Fo1 nper 24 uur voor de opening n op de plaats van het ge uren de contouren van het liivf rlijks terugkerend element meer dan zichtbaar al hoe- '1 hier en daar een gat in de »rkt laat zien dat er nog heel 't moet gebeuren. Honder- /en n mensen zijn nog bezig de 'tste hand aan de stand te leggen terwijl sommigen nog moeten beginnen met de op bouw van hun stand. Zelfs de openingshandeling moet nog worden verzonnen, 't Moet iets 'huishoudelijks' worden. Aan belangstelling had de Leidato ook dit jaar geen gebrek. Ge ïnteresseerden kwamen in zo'n groten getale opdraven dat velen afgewezen moesten worden. „We willen niet gro ter worden dan we nu zijn", zegt organisator Jan van Zijp: „De verschillende branches zouden elkaar te veel gaan overlappen". Zestig procent van de middenstanders die eenmaal op de Leidato hebben gestaan, keert er terug. Mits niet in de tussentijd failliet ge gaan natuurlijk. „Het perso neelsprobleem is eigenlijk het grootste probleem voor de mensen die hier komen staan. Ze hebben een zaak in de stad draaiende te houden en moe ten hier toch ook personeel zetten", verklaart Van Bloemen Wie de Leidato door de hoofd ingang betreedt, staat onmid dellijk oog in oog met een fan tastische bloemenpracht, een creatie van 16 bloemenhande laren uit Leiden en omgeving. Het de eerste keer in de ge schiedenis van de Leidato dat dit evenement plaats vindt. Wie verder de hal in loopt, be speurt al spoedig meer pri meurtjes. Zoals de grote mo- deltreinbaan, ontworpen en vervaardigd in Duitsland, en voor de eerste keer in Neder land te zien. Hobbyisten kun nen op meer plaatsen hun hart ophalen op deze show. Een hele galerij werd voor hen in geruimd. Daar staan de Ken- nemer modelclub met radio- grafisch-berstuurde modelbo- ten, de NZH modelclub met automodellen en de Goudse modelclub. In de evenementenhal naast de grote hal is ruimte gescha pen vor actieve consumenten voorlichting. Een dagelijkse modeshow, een miss Sleutel stad verkiezing (11 september de voorronde-18 september de finale) en demonstraties body building waarbij ook de Euro pees kampioene bij aanwezig zal zijn. In de grote hal vindt het wer kelijke gebeuren plaats. In to taal 64.000 personen flaneer den vorig jaar tussen de wir war van kraampjes waar let terlijk alles te krijgen lijkt te zijn. De organisatoren hopen er dit jaar nog meer binnen te krijgen. Voor een toegangsprijs van van 5 gulden (65 plussers 3 gulden) kan men er terecht van 10 tot 19 september. De Leidato is dagelijks geopend van 13-17 en van 19-22.30 uur en op de beide zondagen van 11-17 uur. Een beeld van de 16e Leidato. en M. J. Bakker; Ronald z.v. T. J. van Vegten en M. J. T. van Schaik; Laura Alida d.v. J. L. van Dijk en A. M. Plug; Paul z.v. J. Knetsch en A. M. van der Plas; Cornelia Jacoba d.v. H. den Hollander en J. Meijvogel; Margot d.v. H. G. M. van Riel en C. G. M. van Deursen; Friso Jelten z.v. J. J. M. Faassen en F. van de Stadt; Louise Mary Hélène d.v. T. H. Sleeboom en J. C. M. van Lent; Joost Laurenszoon z.v. L. K. Post en G. M. Stuit; Wil- helmina Jacoba d.v. J. Nijgh en M. van Duijn; Maria Dirkje Clara d.v. A. Eland en C. C. P. van Lieshout; Frederick Au gusta d.v. M. B. Krijt en I. C. H. Hansen; Farai Fahribe d.v. D. K. Inderson en L. C. Ja- quet; Henk z.v. A. Hogewo- ning en E. Schoneveld; Lucia d.v. H. W. de Kooker en E. M. M. Stembert; Kasper Pjotr z.v. W. M. Hendriks en V. W. M. Meijers; Nikolaj Frederik z.v F. W. C. Boogaard en R. H. Nielsen; Johannes Cornelis z.v. J. J. Vermond en C. Ruis; Klazine Maria d.v. D. van Rijn en J. M. M. Valentijn; Eva d.v. J. van der Steen en P. W. C. Bakker; Diederik Jeroen z.v. J. Th. Hoekema en C. van Vliet. Overleden: J. P. van Rooijen, geb. 12-12-1902 man; F Baak, geb. 7-7-1924 vrl. echtg van A. Hogewoning; J. J. H Bemelman, geb. 6-2-1914 man; J. J. P. de Jong, geb. 6-9-1910 vrl. geh. gew. met A. I. Jan sen; A. den Oude, geb. 19-9 1907 vrl. echtg. van A. Lepe laar, C. J. Kneijber, geb. 3-5 1901 man; B. C. Paul, geb. 18 8-1929 vrl. echtg. van G. Sen tel; M. J. Biekens, geb. 14-1 1923 vrl. echtg. van N. C. Warshaw; W. L. C. Lommers, geb. 1 2-1912 vrl.; W. Bosman, geb. 27-10-1925 vrl. echtg. van P. van Leeuwen, M. C. Over- duin, geb. 11-5-1909 man; P. Harland, geb. 19-4-1934 man.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3