Poolse ambassadebezetter voelde zich in ons land veilig Bezetters worden in Zwitserland berecl;,s; Steunmaatregel dagbladen komt snel VOLGEND JAAR GEEN UITBREIDING STER RIJNLAND BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 PAGtt Jjl Drie gijzelaars lopen na hun bevrijding door de Zwitser se politie gisteren af op een vierde gijzelaar, die door agenten wordt ondersteund. (Van onze correspondent) BERN Volgens de hui dige Zwitserse strafwetten kan de leider van de Poolse bezetter, Florian Kruszyk ten hoogste tot tien jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Er bestaat in Zwitserland geen strafwet, waarin een gijze lingsactie die zonder bloedver gieten afloopt, strafbaar wordt gesteld, hoewel een dergelijke wet wel in aantocht is. Krus zyk en de zijnen zullen daar om waarschijnlijk veroordeeld worden op grond van gebruik van geweld tegen de staat. Mi nister van justitie Kurt Fur- gler zei dat de bezetters in Zwitserland worden berecht omdat er geen uitleveringsver drag bestaat tussen Polen en Zwitserland. Bovendien is Po len geen ondertekenaar van het akkoord van de Raad van Europa inzake de terreurbe strijding. In een vraaggesprek voor de Zwitserse televisie verklaarde Furgler „ervan overtuigd te zijn dat Solidariteit niets te maken had met de bezetting van de Poolse ambassade in Bern. Furgler beschuldigde de Poolse regering ervan „alles gedaan te hebben onmiddellijk van de situatie te profiteren- door levens in gevaar te bren gen die niets te doen hebben met deze operatie in Bern. „Ik hoop van ganser harte dat de Poolse regering rekening houdt met het verschil tussen de terroristen die in Zwitser land worden gestraft en ge vangenen in Polen die niets met deze terroristische daad te maken hebben. Furgler zei nog dat de bestor ming bijna moest worden uit gesteld omdat een van de gij zelaars een zelfmoordpoging deed. Er werden artsen inge schakeld die telefonische aan wijzingen aan de bezetters ga ven om de militaire attaché te helpen. Kort daarna werd de aanval toch ingerzet met een traangasgranaat die in een voedselpakket zat verborgen. Polen betuigde bij monde van zijn minister van buitenlandse zaken Stefan Olszowski de Zwitserse autoriteiten zijn er kentelijkheid voor hun optre den en de bevrijding van de poolse diplomaten, maar de Poolse autoriteiten bleven twijfelen aan de lezing van de Zwitsers dat de gijzelingsactie in de Poolse ambassade een zuiver crimineel karakter had, „Een eenvoudig misdadiger zou nooit de politieke eisen hebben kunnen verzinnen aan Polen. Een Poolse commenta tor meende dat iemand de lei der van het commandi sen en hun formulerii hebben ingefluisterd." westen verblijvende van de geschorste vakbfe lidariteit veroordeelden zeling als een misdadi|d< en verklaarden ingeni zijn met de afloop bloedvergieten. icSHi: ,n 'ring se bi sver 1 lófoffei nolo eidir im Behalve de naam van ristencommandant, de ge Florian Kruszyk, identiteit van de overf' ders nog niet bekend ele afki rijf GEHEIM AGENT FLORIAN KRUSZYK WAS RESTAURANTHOUDER IN DEN HAAG DEN HAAG Versuft, door traangas roodomran- de ogen en volkomen ge desillusioneerd verlaat kolonel Wysocki donder dagochtend rond elf uur het gebouw van de Poolse ambassade in Bern. De handen omhoog, aan bei de zijden een zwaar bewa pend lid van de antiter reurbrigade van de ge meentepolitie van Bern. Voor Wysocki, die samen met drie kornuiten sinds maandagochtend tien uur de wereld in spanning heeft gehouden, is het spel tegen de Poolse rege ring voorlopig uit. De ei sen tot vrijlating van alle politieke gevangenen in Polen zijn niet ingewil ligd, de staat van beleg in Polen duurt voort. On danks de gewelddadige strijd van deze Poolse pa triot. De bezetters van de ambassade zullen niet aan Polen worden uitgeleverd daar lust men hen wel rauw hen wacht een ongetwijfeld langdurig verblijf in een sombere Zwit serse cel. Het verhaal van kolonel Wy socki is als een spannende de tective, vol achtervolgingen, onverwachte gebeurtenissen en moed. Kolonel Wysocki. Zijn werke lijke naam: Florian Kruszyk. Leeftijd: 42 jaar. Beroep: ge heim agent, restauranthouder, vluchteling, terrorist. Belang rijkste levensdoel: Bevrijdt Po len, koste wat het kost. Het le ven van Florian Kruszyk, alias Wysocki, is vervuld van één belangrijke wens. Hij wil het lijdende Poolse volk van - het communistische juk bevrij den. Als geheim agent van de Poolse inlichtingendienst weet hij hoe er gemanipuleerd wordt, hoe de onderdanen on der de knoet worden gehou den. Het barbaarse communis me, zonder enige vrijheid, gaat hem steeds meer tegenstaan. Hij is nog slechts 20 jaar, als hij - na een uitstekend verlopen of ficiersopleiding in het Poolse leger wordt toegelaten tot de i Poolse binnenlandse veilig heidsdienst. Daar werkt hij van 1962 tot 1965. Dan stapt hij over op de buitenlandse in lichtingendienst. Na een aantal jaren barst voor Florian de bom. Hij houdt de eigenzinnige communistische levens- en gedragswijze voor gezien, is van mening dat zijn landgenoten worden onder drukt en besluit dat er iets te gen moet worden onderno men, om hen van dat onmen selijke vrijheidsberovende juk te bevrijden. Gijzeling In 1969 bevindt geheim agent Kruszyk zich in de Oostenrijk se hoofdstad Wenen, als altijd een toevluchtsoord voor ont heemde Polen. Hij zit zonder Florian Kruszyk, alias kolonel Wysocki geld. Ten einde raad besluit hij samen met drie andete Polen een juwelierszaak te overval len, maar stuit daarbij op ver zet van het winkelpersoneel. Florian ziet slechts één uitweg en in een vlaag van overmacht én verstandsverbijstering be sluit hij de eigenaar, diens vroujv en dochter in gijzeling te nemen. De politie van We nen maakt tenslotte een eind aan het angstige avontuur. Het gevolg van deze noodsprong van de jonge anti-communisti sche Poolse dissident is een ge vangenisstraf van negen jaar. Florian Kruszyk komt vrij in 1978 en voelt zich op dat mo ment gemotiveerder dan ooit de Poolse regering dwars te zitten, om op die manier zijn landgenoten te kunnen „be vrijden". Florian vertrekt naar het neutrale Zwitserland, in de hoop daar asiel te kunnen krij gen. Hij dient verscheidene keren een verzoek voor zo'n vergunning in, maar telkens wordt hem dat geweigerd: zijn Oostenrijkse avontuur werkt te veel in zijn nadeel. De Zwit serse regering blijkt na uitge breide antecedentenonderzoe ken op geen enkele manier ontvankelijk te zijn voor Kruszyks argument, dat hij bij uitwijzing een te grote kans loopt door zijn ex-collega's van de Poolse geheime dienst te worden vermorzeld als een verrader van het communisme van de socialistische republiek Polen. Nederland Florian voelt zich meer en meer bedreigd en zoekt een uitweg. Hij komt op het idee naar het zachtmoedige Neder land te gaan, een vredelievend land, waar de Poolse legereen heden in 1945 een belangrijk aandeel hebben gehad in de bevrijding. Bovendien wonen er nog veel van zijn hope- Dit pand was het centrum van de activiteiten van Florian Kruszyk in Den Haag. Hij dreef daar tot maart het enige Poolse restaurant, Chopin, in de residentie, waarin hij Polen van allerlei slag ontving. lijk bekeerde landgenoten. In augustus 1978 komt de ont goochelde geheim agent in Ne derland aan, vastbesloten van hieruit het Poolse regime de nodige moeilijkheden te bezor gen. Maar zoals een goed ge heim agent betaamt, speelt hij het spel voorzichtig. Deze keer moet zijn opzet slagen, moet hij zijn kansen benutten. Bij zijn aankomst in Nederland laat Florian Kruszyk weten dat hij zojuist uit Oostenrijk komt, en een poosje op bezoek wil bii een vriendin in Stads kanaal. „Nou, dat mag", vinden de Ne derlandse autoriteiten en hij krijgt een bezoekersvisum dat drie maanden geldig is. Flori an zwerft door het hele land en doet in september 1978 een poging via de vreemdelingen dienst van de Amsterdamse politie een verblijfsvergunning te krijgen, omdat hij hier werk zou hebben gevonden. Het verzoek wordt op procedurele gronden afgewezen. Want, zo luidt de argumentatie, „u bept hier gekomen om vrienden te bezoeken en dat betekent dat u geen loon uit arbeid als in komsten mag hebben". Daar mee lijkt ogenschijnlijk de zaak gesloten. Maar Florian Kruszyk weet van geen ophouden en doet in maart 1979 opnieuw een aan vraag voor een verblijfsver gunning. Ditmaal vanuit As sen. Wederom wordt zijn ver zoek afgewezen. De reden, zo als het ministerie van Justitie in mei van dat jaar bekend maakt, is dezelfde als tijdens de eerste afwijzing. De ex-geheim agent heeft zich inmiddels aardig wegwijs ge maakt in het Nederlandse staatsrecht en vraagt herzie ning van de afwijzing aan bij de Advies Commissie Vreem delingenzaken, die staatssecre taris Haars (Justitie) duidelijk moet maken, waarom Kruszyk niet in Nederland kan blijven. Maar nog voor dat advies ge schreven is komt Florian als een donderslag bij heldere he mel met een nieuw feit op de proppen. Hij is inmiddels ge trouwd met de Nederlandse onderwijzeres Maike Meijer uit Assen. Op 13 september zit zijn brief over dat onderwerp in de grote stapel dagelijkse post van het ministerie van Justitie. Vier dagen later. In de strijd om het bestaan wordt door de Poolse Trotzkist een nieuw element in de strijd ge gooid. Florian Kruszyk dient een asielverzoek in, omdat hij meent dat bij eventuele uitwij zing uit Nederland zijn leven in gevaar zal komen vanwege zijn „patriottistische" gevoe lens en zijn over hem in Polen en Nederland verschenen pu- blikaties. Die zijn namelijk niet bepaald een pleidooi voor voortzetting van de toenmalige politieke lijn van Polen. In maart 1980 wordt de Pool in ballingschap officiéél toegela ten tot Nederland, wanneer hij de zogenaamde B-status ont vangt. Florian Kruszyk wordt weliswaar niet als politiek vluchteling erkend, maar er zijn wel „klemmende redenen van humanitaire aard, waarom hij niet terug kan keren". Ex- geheim agent Florian Kruszyk heeft daarmee een legitiem punt gekregen, van waaruit hij zijn activiteiten tegen de Pool se staat kan bundelen, zodat hij niet persé in Nederland hoeft te blijven, maar vrijelijk naar andere landen kan rei zen. Daar maakt hij later dus dankbaar gebruik van- Handtekeningenactie Even terug naar het jaar 1979, als Kruszyk nog verwoede po gingen doet een veilig verblijf in ons land te zoeken. Hij woont op dat moment in de Drentse hoofdstad Assen, waar hij samen met zijn vrouw, Maike Meijer, een eenvoudig koopflatje bewoont aan de Ma rie in Campislaan. De Asser bevolking krijgt hoogte van de miserabele omstandigheden, waarin de arme vaderlandslie vende en ook bange Pool ver keert, en probeert uitwijzing te voorkomen. Er wordt spon taan een handtekeningenactie op touw gezet. Binnen een mum van tijd tekenen zo'n 600 mensen het papier, waaruit blijkt dat hij in ons land moet blijven, omdat hij alleen hier veilig is. De inkt van de handtekenin gen is nog maar nauwelijks opgedroogd, of de Poolse vrij heidsstrijder houdt het voor gezien en besluit naar Den Haag te trekken. Daar staat de Poolse ambassade, daar leeft een groot aantal Polen, daar kan hij misschien zijn ideeën weerklank laten vinden. Restaurant Florian Kruszyk is inmiddels gescheiden van zijn vrouw, onderwijzeres Maike Meijer. Hoewel Florian Kruszyk niet over grote sommen geld be schikt, lukt het hem aan het Noordeinde 93 in Den Haag een restaurant te kopen. De naam van het etablissement is Pools en welluidend: „Cho pin". „Chopin" is het enige Poolse restaurant in de resi dentie en wordt een broeinest van pattriottische en rege ringsgezinde Polen. Zelfs def tige leden van de ambassade komen er regelmatig. De infil tratie kan beginnen. Maar dan maakt de zo zorg vuldige en voorzichtig hande lende Poolse spion eind vorig jaar een fout. Een vergissing die hem noodlottig wordt. Hij laat zich ontglippen dat hij „de ambassade wil bezetten". Bin nen afzienbare tijd gonst het onder de Polen in Den Haag van de geruchten en wordt de tip over de „bezetting van de ambassade" doorgegeven aan de Poolse ambassade in Den Haag of aan de Haagse ge meentepolitie; dat is niet te achterhalen. „Ik kan niets zeg gen", aldus Nico Laterveer, het hoofd van de voorlichting van de Haagse politie. Florian Kruszyk merkt dat zijn plannen zijn uitgelekt en wordt bang voor eventuele ac ties. Dat is in januari van dit jaar. Hij verkoopt in maart zijn restaurant „Chopin" aan het Noordeinde en vertrekt met de noorderzon: hopelijk on- De flat in Assen waar Florian Kruszyck na zijn asielaanvraag tijdelijk woonde. grijpbaar voor zijn ex-collega's van de Poolse geheime dienst. Bezetting ambassade Het is niet duidelijk of Krus zyk met zijn opmerkingen „de ambassade te willen bezetten" de Poolse ambassade in Den Haag heeft bedoeld, of het am bassadegebouw in Bern. Dat laatste lijkt het meest aanne melijk, gezien de aanwezig heid van het vooraanstaande kantoor van de Poolse onaf hankelijke vakbond Soldariteit in Ztirich. De belangrijkste vraag blijft echter hoe het mogelijk is ge weest dat een als misdadiger en terrorist bekend staande Pool vaderlandsliefde en criminaliteit zijn bij Florian Kruszyk moeilijk te scheiden in ons land een vreemdelin genpaspoort kon krijgen, als mede over de B-status voor vluchtelingen kon beschikken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Den Haag was men niet op de hoogte van het van Florian Kruszyk wist niet dat hij een agent was, noch dat dt serse regering enkele I een asielverzoek heeft ai zen op grond van zijn] den. Het heeft er erg vel^,- weg dat het ministeri|,t/C Buitenlandse Zaken e partement van schromelijke wijze kaar hebben heengewq nog langs elkaar heenw Want nog steeds l rian Kruszyk over een f. lands vreemdelingenpjl nog steeds is zijn B HENDRI BELTMAN ra; ik rr ;en c it ze AMSTERDAM Nog dit jaar zullen de daarvoor in aanmerking komende kranten kunnen rekenen op de langverwachte com pensatie-uitkeringen voor 1981. Dit heeft minister H.A. de Boer (CRM) giste ren bekendgemaakt op de jaarvergadering van de Vereniging De Neder landse Dagbladpers in Amsterdam. Minister De Boer had nog meer goed nieuws voor de krantenuitgevers. In 1982 zal er geen uitbreiding van de STER-reclame komen en ook in 1983 niet, onafhankelijk van wie er op de stoel van CRM-minister zal komen te zitten, aldus De Boer, die nu zelf in feite demissionair is. De NDP heeft zich bij herhaling met kracht tegen uitbreiding van etherreclame verzet. Meer reclame op de beeldbuis zal ten koste gaan van de kranten, menen de dagbladuitgevers. Krantel stopt Tijdens hun jaarvergadering besloten de dagbladuitgevers per 1 augustus volgend jaar een punt te zetten achter het experimentele Viewdatapro- ject Krantel. Van het begin af aan hebben de dagbladuitge vers Krantel gezien als een tij delijke proef, waarmee duide lijk moest worden of zij View data voor hun informatievoor ziening aan het publiek kon den inzetten. Gebleken is dat Viditel niet geschikt is als al gemeen informatiemedium voor het publiek. De ontwik kelde kennis wordt na 1 au gustus 1983 ondergebracht bij het Centraal Bureau voor de Courantenpubliciteit (CEBU- CO), zodat de dagbladuitgevers van deze kennis gebruik kun nen maken. Laatste dagen krant zijn nog niet geteld De laatste dagen van de krant zijn niet geteld. Er zijn nog grote mogelijkheden voor ont wikkelingen voor de pers. Dit heeft directeur Th.H. Oltheten van de Staatsdrukkerij en Staatsuitgeverij, gisteren be toogd tijdens het twee dagen durende twaalfde Europese congres van de International Newspaper Promotion Associ ation in Amsterdam. Aan het congres nemen ruim 200 afge vaardigden van dagbladen uit heel Europa, Amerika en Ca nada deel. Oltheten ging in op de problemen waarmee de westerse pers momenteel wordt geconfronteerd. Niet de afnemende behoefte aan re dactionele informatie, maar de dalende inkomsten uit adver tenties gaan een structurele bedreiging vormen voor het voortbestaan van de krant. Want, zo zei hjj, hoewel de uit gevers trachten deel te.nemen in de nieuwe elektrip1 media om hun aandeé informatiestroom niet liezen, betekent dat i einde van de krant. E moet zich als commui middel wel aanpassen nieuwe generatie lezei zich op specifieke groe richten, met voor ieder wenste informatie, krant recht aan de indi' teit van de lezer, aldus ten. De Zijl/LGB gemakkelijk in volgende ronde LEIDEN De Zijl/LGB heeft zich vrij eenvoudig geplaatst voor de volgende bekerronde. In zwembad De Zijl wonnen zij met 166 van ESCA. De plichtmatige overwinning kwam vrij regelmatig tot stand. Via 42 na de eerste periode kwam De Zijl/LGB halverwege de wedstrijd op 72. Na een tempoversnelling van Stan van Belkum en wat beter uitverdedigen werd in de derde periode het gat gesla gen. De ploeg van Rob Schou ten liep toen uit naar 123, met onder andere drie doel punten op rij van Rob La- grand. Daarna finishte De Zijl/LGB uiteindelijk in 166. Doelpun tenmakers: Rob Lagrand (viermaal), Albert Spijker (driemaal), Martin Vreeburg en Alex van Belkum (twee maal), Stan van Belkum (tweemaal) en Jan-Jaap Kore- vaar, Ron Koster. iker: volg ijd zi ADVERTENTIE Van: direktie Aan: chefs werkplaats en onderdelenmagaziji {j «gust. Zoals u weet, krijgen we over^, paar weken de introduktie van sportieve Ford Sierra. Van 't ondlajj houd zullen we niet rijk word<«i want de Sierra heeft 'n uitgekie SJ onderhoudsschema. De reparaf tijden zijn kort, dus u helpt m klanten per dag. Zorg dat u vi doende materiaal in huis heeft de afleverings- en gratis eerste derhoudsbeurt, want we verwacL ten TOP-VERKOPEN. Leiden Leiderdorp Katwijk Vijf Meilaan 7 v.d. Valk Boumanweg 71 Kon Wilhelminas! r Tel 071-310031 Tel 071-899301 Tel 01718-72r FORD. MEER WAARD OP DE WEG. i vz

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10