rabische leiders nog niet ns over vredesplan i Bern zi jn i janden van olidariteit99 he Vrije aftocht bezetters ambassade Bern werd afgewezen VS zeer bezorgd over spanning in Libanon Begin wil vervroegde verkiezingen D Helsinki-groep heft zich op ^'FINLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 PAGINA 9 is goed voor u" )TA Huilen is goed voor u. Althans dit is isie van een Amerikaans onderzoek. Dr. Frey, een psychiater uit Minnesota, heeft 'at tranen de spanning kunnen wegnemen het lichaam van schadelijke chemicalieën i zit namelijk een hoog proteïnegehalte. smaskdnensen met een maagzweer of dikke dar- aanw d'e ze'den huilen als een teken van beschouwen, zouden zich volgens Dr. Frey altijd fen aIs ze hun tranen gewoon de vrije loop ecireul? enkele honderden gezonde mannen en VfghanP hebben onderzocht luidt de conclusie van s gebrirf3' wouwen gemiddeld vijf keer per maand Cambc mannen slechts een keer. De huilbuien du- jssen wIdeld ongeveer zes minuten en ontstonden af en ?evolg van ruzies of het kijken naar films. chemi^erzoe^ van ^r- Frey bleek dat in Amerika gehuild wordt tussen zeven en tien uur 's Diamanthandelaar in Antwerpen doodgeschoten ANTWERPEN In Antwerpen is gisteren de joodse diamanthande laar Arnold Feibusch in zijn kan toor doodgeschoten. De politie die de diamantenwijk van Antwerpen nauwlettend in het oog houdt om antisemitische aanslagen te voor komen, heeft een Libanese dia manthandelaar en een Belgische vrouw die hem vergezelde aange houden. Een ooggetuige heeft gezegd dat hij de Libanees Bayekh het kantoor van Feibusch zag binnnengaan. De autoriteiten onderzoeken nog of de aanslag zakelijke dan wel politieke achtergronden heeft. Dalla Chiesa jr. beschuldigt christen-democraten ROME De zoon van de vermoorde generaal Dalla Chiesa heeft gisteren een politieke storm ontketend door in het linkse dagblad La Reppublica de christen-democraten ervan te be schuldigen samen te werken met de maffia en indirect verant woordelijk zijn voor de moord op zijn vader, generaal Dalla Chiesa, hoofd van de anti-terreurbestrijding. Deze werd vorige week vrijdag in wat genoemd wordt een klassieke maffia-hin derlaag gedood. „Naar mijn overtuiging moeten de daders ge zocht worden in kringen van de christen-democrraten, aldus Fernando Dalla Chiesa, die hoogleraar is in de sociale weten schappen. „Mijn vader richtte zijn onderzoek op hogere sociale klasse die verbindingen heeft met de maffia". Vooraanstaande christen-democraten hebben zich verontwaardigd tegen de uitla tingen van Dalla Chiesa jr. gekeerd. De machtige communisti sche partij ziet in deze zaak het bewijs dat de christen-democra ten gemene zaak maken met de maffia. „Wie ons de maffia-par tij noemt beledigt ons, maar nog meer de waarheid", aldus de christen-democraat De Mita. Andere christen-democraten spra ken van een begrijpelijke, maar emotionele reactie. Premier Kasjmir overleden De premier van de Indiase deelstaat Kasjmir, sjeik Mo hammed Abdoellah, is gisteren op 76-jarige leeftijd overleden. De sjeik heeft gedurende een halve eeuw een belangrijke rol gespeeld in de politiek van Kasjmir. Duizenden mensen uitten gisteren rouwbeklag na dat zijn dood bekend was ge worden. Hij was een van de leidende figuren in de strijd voor de onafhankelijkheid van de Britse troon. Tot opvolger van de „leeuw van Kasjmir" heeft de deelstaatregering diens zoon, de 45-jarige Farooq Abdoellah, aangewezen. FAT BEREID TOT INDIRECTE ERKENNING VAN ISRAËL' iDe Arabische lei- in Fez de moge- bespreken van ïemeenschappel ijk ian, komen van een extra-zitting Nadat gisteren uit Éciële bronnen be las geworden dat •conferentie over- ning was bereikt In verenigd Ara- edesplan, blijken nog verschillen fening te bestaan I oplossing van het hse probleem. De ferentie had gister- noeten worden be- De Jordaanse koning Hoessein en de Iraakse president Hoes sein hielden gisteren even een kort gesprek onder vier ogen in Fez, waar de Arabische top conferentie wordt gehouden. Arabische persbureau's meld den gisteren dat de in Fez aan wezige Arabische delegaties overeenstemming hadden be reikt over vredesplan, dat voorziet in zowel de vorming van een Palestijnse staat op de vfestelijke Jordaanoever en in de Gazastrook als een indirec te erkenning van de staat Is raël. Het vredesplan is geba seerd op voorstellen van Saoe- di-Arabië en Tunesië. De Tu nesische president Bourquiba, die op de topconferentie wordt vertegenwoordigd door zijn premier Mzali, heeft er bij de Arabische leiders op aange drongen het verdelingsplan van de Verenigde Naties te aanvaarden. De VN-Delings- resolutie van 1947 eist de ves tiging van een joodse en een Palestijnse staat binnen de grenzen van Palestina. Volgens Arabische diplomaten gaat het nieuwe Arabische vredesplan uit van de vesti ging van een Palestijnse staat binnen een vredesproces, waaraan ook de Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO moet meedoen. PLO-leider Jasser Arafat heeft tijdens de topconferentie, die achter ge sloten deuren wordt gehouden, er bij de Arabische leiders op aan gedrongen om „een ver zoenende houding aan te ne men tegenover het Ameri kaanse vredesinitiatief dat vo rige week door president Reagan werd gelanceerd. Dit is gisteren door verschillende delegatieleden, die anoniem wilden blijven, gezegd. Vol gens hen heeft arafat gezegd, dat de voorstellen van Reagan in combinatie met het Arabi sche vredesplan een basis kan vormen voor onderhandelin gen over een duurzame vrede. Het is de eerste keer dat de PLO-leider heeft aangeboden te willen praten over een vorm van wederzijdse erken ning tussen Israël en de PLO, aldus de zegslieden, die erop wezen dat de rede van Arafat een belangrijke politieke be ginselverklaring was. Volgens de Arabische persbu- reau's hebben de Arabische leiders verder besloten het mandaat van de uit Syriërs be staande Arabische vredes macht in Libanon te beëindi gen. De Syrische president As sad zou bereid zijn de vredes macht uit Libanon terug te trekken. WASHINGTON/BEIROET- /JERUZALEM De Ameri kaanse regering heeft er bij Is raël en Syrië op aangedrongen „uiterste terughoudendheid" te betrachten om de spanning tussen beide landen .niet te vergroten. De Amerikaanse oproep volg de vrijwel meteen, nadat Is raël had bekend gemaakt dat het gisteren door middel van een luchtaanval een Syrische SAM-6-raketinstallatie in oost- Libanon had vernietigd. De VS zijn „uiterst bezorgd" over de mogelijkheid van een oor log tussen Israël en Syrië. De Amerikaanse regering heeft er opnieuw op aangedrongen dat alle vreemde troepen Libanon zo snel mogelijk verlaten. De 800 man Amerikaanse troepen, die deel uitmaken van het in ternationale vredesleger, zul len morgen uiot Beiroet wor den teruggetrokken. Dat is door het Witte Huis bekend gemaakt. De Libanese regering moet Is raël een vergoeding van 55 miljard gulden vragen voor de schade, die het tijdens de oor log heeft aangericht. De vice- voorzitter van het Libanese parlement, Aboe Fadel, heeft dit gisteren in Beiroet ver klaard. Hij vraagt tevens aan zijn regering de samenstelling van een groep juridische des kundigen, die de kwestie van de schadevergoeding door Is raël moet gaan onderzoeken. De Verenigde Naties schatten de schade op ruim 40 miljard gulden. JERUZALEM De Is raëlische premier Mena- chem Begin heeft gisteren in het Israëlische parle ment aangeboden in mei of juni van het komend jaar verkiezingen te hou den. Begin reageerde met dit aanbod op de verwij ten van de oppositie die het Amerikaanse initiatief positief beoordeelt. „Het volk kan dan beslissen hoe Israëls toekomstige gren zen eruit zien, zei Begin. De Amerikaanse voorstellen voor een Palestijnse staat op de westelijker Jordaanoever zul len dus de inzet van deze alge mene verkiezingen worden. De verkiezingen zouden oor spronkelijk pas in 1985 worden gehouden. Begin: „We zijn er van overtuigd dat de meerder heid van de Israëlische bur gers onze gevoelens deelt geen enkel deel van het oude land van ons volk over te geven". Het Israëlische parlement heeft gisteren het beleid van de regering-Begin inzake de invasie in Libanon goedge keurd. De stemmenverhou ding was 50 voor en 40 tegen. Een motie van de oppositie waarin de aanvallen op Bei roet werden veroordeeld en niet-inmenging in Libanese aangelegenheden werd ge vraagd werd met dezelfde stemmenverhouding afge keurd. MILEWSKY, VAKBONDSLEIDER IN BALLINGSCHAP: ile gee W ag, of i Nedi begrer onze correspondent are de Koninck) EL Sedert twee En is in Brussel het coördinatiebu- fi^ftevestigd van de [jverboden vakbe- Solidariteit in bal- ap. Leider van het is de 47-jarige Jer- lewski, een inge- lit Gdansk, die Soli- 1 vanaf de oprich- ■/W »eft helpen uitbou- Iwpptl" december vorig id Gtree dagen voordat ie vaderland de staat jr, didfeg werd afgekon- iilandn de vrije vakbond erd v|ronds ging, was Mi- gelogr voor een weten- es, z«eijjk congres naar 'is YJSuropa vertrokken. !^e[JJrde niet naar Polen ijPJn is thans de be- ,ljjf jpkste organisator ïers iternationale politie- and, prele en materiële rlandaan zijn onderdruk- Jgenoten. ste ultimatum van de iezetters van de ambas- Bern is zojuist verstre- I®? intussen verlengd, als C°i!ilewsky 0p zijn kan- Ima %en groot Brussels han- ter \fcuw Zegt: „Wij weten adene deze mensen zijn en et zO(>ordelen hun actie met reis.i Dit zijn vijanden van rs, béteit. Zij handelen tegen mo$nseI: door middel van iskansprek, op vreedzame Ehiphi0 stap voor stap vrij- n vari democratie brengen in [alle |Terrorisme kan alleen sjedeP ene dictatuur vervan- el koi*"^ andere. De bezet- Bern geeft generaal Ja- i de kans Solidariteit af Ideren als een geweld- °a9|organisatie. Deze actie at,e-1 ons alleen maar extra tien", ngerf Deft het Poolse volk dan de igspropagandadat Soli- f verantwoordelijk is? ^ituurlijk niet. De Polen weten precies hoe ze tussen de regels van de officiële bericht geving door moeten lezen. Ze zijn daar zeer bedreven in ge worden. Maar deze gijzelings actie is toch zeer schadelijk voor het aanzien van de Pool se strijd in heel de wereld". Houdt U het voor mogelijk, dat het regime in Warschau zelf achter deze actie zit „Nu er belangrijke militaire documenten in de ambassade schijnen te zijn gevonden en door de bezetters overhandigd aan de Zwitserse autoriteiten, is dat minder waarschijnlijk geworden. Maar wij zijn wel gewend aan provocatie door de regering en daarom altijd op onze hoede. Wij hebben ook bewijzen, dat vorige week tij dens de demonstraties in Po len agenten in burger zich tus sen de betogers hebben bege ven en „naar de hel met Jaru- zelski" zijn gaan roepen om de mensen op te zwepen en con frontaties met de ordetroepen uit te lokken". Volgens Jerzy Milewsky is ge weld alleen maar toegestaan, als je je als land moet verdedi gen tegen de aanval van een ander land. En nooit om bin nenlandse tegenstellingen op te lossen. Tegen dat heilige be ginsel zondigt, volgens de coördinator van Solidariteit in ballingschap, de Poolse rege ring, die vorige week opnieuw dodelijke schoten heeft laten lossen op demonstrerende bur gers. Wat is de belangrijkste taak van uw bureau hier in Brus sel? „Die taak is drieledig. We pro beren door onze contacten met de internationale vakbeweging politieke druk uit te oefenen op de westerse regeringen om te blijven ijveren voor vrijheid en zelfbeschikking voor Polen. Verder willen we de Poolse bevolking morele steun in haar tragische situatie geven. Bijvoorbeeld door in West-Eu ropa solidariteitsacties te orga niseren en te coördineren. De eerste verjaardag van de staat van beleg, 13 december, zal een heel belangrijke dag wor den. Zowel in Polen als in veel democratische landen zal er dan naar we hopen massaal worden gemanifesteerd. Dat is zeer belangrijk voor de geeste lijke veerkracht van ons volk, dat vooral hoop moet kunnen blijven houden Van wezenlijk belang is ten slotte ook de materiële hulp verlening, die „Solidariteit- •buitenland" via allerlei kana len naar Polen weet te sluizen. Mileswky: „We bezorgen ze type- en stencilmachines, pa pier en inkt, nodig om Solida riteit ondergronds in stand te kunnen houden. We krijgen ook verzoeken om kogelvrije vesten. En die leveren we ook, omdat onze mensen simpelweg het risico lopen te worden doodgeschoten, als ze hun vak bondswerk blijven doen. Voorts is er geld nodig, voor de duizendén Solidariteitsle- den, die uit hun baan zijn ge zet en daardoor geen enkel in komen meer hebben. In het socialistische Polen bestaat geen werkloosheidsuitkering. Voor het onderhoud van zich zelf en hun gezin zijn deze mensen volkomen afhankelijk van geld, dat vrienden inza melen. En zelfs geld inzamelen is thans verboden". De katholieke kerk in Polen, niet eens zozeer de leiding als wel de gewone priesters in de 6000 parochies, is bij dat alles de grote bondgenoot van Soli dariteit. „De Kerk is de enige organisatie, die te vertrouwen is", zegt Milewsky, „en Solida riteit, dat is hele Poolse volk. Van de 36 miljoen Polen kan generaal Jaruzelski slechts re kenen op de steun van hooguit 150.000 mensen. Dat zijn 30.000 man goed betaalde politie, een paar duizend legerofficieren en misschien 100.000 ambtena ren, de zogenoemde rode aris tocratie. Hoe machtig deze eli te ook is, hoezeer het regime ook gewapenderhand kan op treden en hoezeer ook de drei ging van een Sovjet-ingrijpen levend wordt gehouden, vegen het diepe verlangen van een heel volk naar democratie is op den duur geen kruid ge wassen". Leden van de anti-terreurbrigade van de gemeentepolitie van Bern dekten de aftocht van de Poolse attaché Josef Matusiak, die gisteren wist te ontsnappen. (Vervolg van de voorpagina) BERN De Zwitserse re gering had gisteren bij monde van minister van justitie Kurt Fugler nog een verzoek van de bezet ters van de Poolse ambas sade in Bern afgewezen, waarin werd gevraagd om een vrije aftocht. Ook een voorstel van de kant van de bezetters om dan de gijzelaars aan de stadrand van Bern vrij te laten, werd is niet in overwe ging genomen. In ruil voor een vrije aftocht zouden de bezetters hun eisen voor opheffing van de staat van beleg in Polen en vrijla ting van alle politieke gevan genen, laten vallen. De Zwitserse regering stelde zich op' het standpunt, dat het ondenkbaar is, dat in een rechtsstaat strafvrijheid wordt verzekerd aan terroristen. Zij bleef bij haar eisen van on voorwaardelijke overgave en verwijdering uit het gebouw. Uit de Poolse ambassade werd gisteravond opnieuw een gijze laar vrijgelaten. Het ging om de militaire attaché Josef Ma tusiak. De bezetters wisten vermoedelijk niet, dat hij zich in het gebouw bevond. Of Ma tusiak door de politie is be vrijd, of op eigen kracht heeft weten te ontsnappen, is niet duidelijk. Wel staat vast dat de politie in elk geval op de hoog te was van de „ontsnapping" en Matusiak een handje gehol pen heeft. Er bevonden zich vannacht nog vijf gijzelaars in de ambas sade, die gelegen is in de an ders zo rustige diplomatenwijk van de Zwitserse hoofdstad. Zij worden bewaakt door ten minste vier gewapende man nen. Er bestaat geen uitsluitsel over de soort bewapening. Evenmin is bekend of zij ex plosieven bij zich hebben, zo als zij zelf in eerste instantie verklaard hebben. De leeftijd van de leider van het Poolse overvalcommando, kolonel Wysocki, wordt geschat op 50 jaar; zijn drie metgezellen zou den omstreeks 30 jaar oud zijn. Polen had, zo meldde de Zwit serse omroep gisteravond, fu rieus gereageerd op de Zwit serse afwijzing van het ver zoek een speciale commando eenheid naar Bern te sturen. Deze eenheid stond al klaar op het vliegveld van Warschau. Zwitserland stelde dat de ge meentepolitie van Bern, even tueel aangevuld met de kanto nale politie, over uitstekend getrainde manschappen be schikte om een mogelijk nood zakelijke bevrijdingsactie te klaren. Zij wist vanmorgen het karwei te klaren. MOSKOU De Helsinki-groep in Moskou, die al acht jaar lang de aandacht vestigde op schendingen van de mensen rechten in de Sovjet-Unie heeft zichzelf opgeheven. Zij had door arrestaties nog maar drie leden. Dit heeft Jelena Bon ner, de vrouw van de naar Gorki verbannen Andrei Sa- charov verklaard. Begin deze week werd tegen een nog op vriie voeten zijnd lid, de 75-jarige dissidente advocate Sofia Kallistratova, een aanklacht ingediend wegens haar activi teit voor de groep. Andere Helsinki-groepen waren al eer der gedwongen door arrestaties van de autoriteiten hun werk op te geven. Sedert de oprichting in 1976 zijn de le den fel vervolgd. Zestien van hen zitten nu in gevangenis- Hongersnood op Nieuw Guinea eist 125 slachtoffers JAKARTA Een hongers nood op Irian Jaya, het voor malige Nieuw Guinea, heeft tot nu toe 125 slachtoffers ge ëist. In totaal zouden 367 men sen op sterven liggen. Irian Jaya is de meest oostelijke pro vincie van Indonesië. Sinds juni van dit jaar wordt de pro vincie geteisterd door grote droogte. In totaal wonen onge veer 4000 mensen in het be trokken gebied, van wie er 3000 gevaar kunnen lopen. Volgens de regering in Jakarta zijn een aantal hulpprogram ma's opgezet om de hoogste nood te lenigen. Regering VS hield homofielen in de gaten WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft in de ja ren vijftig en zestig en het be gin van de jaren zeventig or ganisaties in de gaten gehou den die ijverden voor de rech ten van homofielen en om vangrijke lijsten met namen van homofielen bijgehouden. Een woordvoerder van de FBI, de federale recherche, zei dat de dienst omwille van de nationale veiligheid automa tisch rijksambtenaren aangaf van wie was ontdekt dat zij homoseksueel waren. Hieruit blijkt volgens waarnemers de geobsedeerdheid in kringen van de Amerikaanse CIA over het risico dat men met homo fielen wat de nationale veilig heid betreft zou lopen. Sovjet- russische agenten van de in lichtingendienst hebben als ge woonte homobars te bezoeken om er kandidaten voor spiona ge uit te zoeken, aldus de CIA.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9